DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De begrooting van Sociale Zaken. Mgr. Schraven vermoord 29ste Jaargang MAANDAG 22 NOVEMBER 1937 No. 8885 3)& Gcldóclie Sou/Yci/nt de abonnementsprijs bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentiên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. CS= - V Cultuur en religie In het „Vaderland" (lib.) van Zondag morgen lezen we in een artikel, getiteld: „Cultuur en religie" o.m.: Het is goed, na de week van Von delherdenking, zich af te vragen, wat ook bij dezen grootmeester het essen- tieele van zijn werk is om dan tot de erkenning te komen, dat alle cultuur, wil zij waarlijk van hoogen geest ont sproten zijn, haar oorsprong neemt in het Wezen van alle wezen. Het is slechts een oppervlakkige hul de, wanneer men allerwege Vondel vereert en verheerlijkt als den man, die een der vertolkers is der Neder- landsche cultuur, zonder met hem af te steken naar de diepte en met hem te vragen: Wie is het, die zoo hoogh ge zetenom ten slotte met hem te erkennen: Dat 's Godt. Oneindigh eeuwig Wezen Van alle ding, dat wezen heeft. Wil ons volk blijven staan aan de spits der cultuur,dan diene het vóór alles te zijn een religieus volk. Zoo ga religie aan cultuur vooraf. In verband met deze uitlating brengen wij een aanhaling uit de rede, die prof. dr. Gerard Brom hedenmiddag heeft ge houden in een openbare zitting van den Senaat der R.K. Universiteit te Nijmegen, ter herdenking van den geboortedag van Joost van den Vondel: Van verschillende kanten roepen landgenooten ons tegenwoordig toe, dat Vondel niet de dichter van een partij, maar van het vaderland is. Dankbaar verheugen wij ons in die algemeene er kenning van zijn verdienste voor de heele natie, want voor Katholieken is Vondel alles wat hij voor eiken Neder lander kan zijn, maar bovendien nog meer. Wij zien in Vondel diens religie.... Wij zien in Vondel diens trouw aan en liefde voor de Moederkerk, die hij „veel meer als bron van waarheid dan als bron van schoonheid vereerde" (Brom). Wij vereeren Vondel als grootmeester der Nederlandsche cultuur, als genie wij verèeren hem véél meer nog als religieus genie. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Het Duitsche Nieuws Bureau deelt mede, dat de president van den Engelschen Raad van State, lord Halifax, Zondagavond om 9 uur 22, na een particulier bezoek aan Duitschland, dat vijf dagen heeft geduurd, Berlijn heeft verlaten. Vanzelfsprekend is men nieuwsgierig naar het resultaat van zijn besprekingen, maar daarover wordt geen boekje opengedaan. Tegenover de pers verklaarde lord Halifax slechts: „Ik hoop, dat als resultaat van onze bespre kingen de deur iets geopend is voor een verdere verheldering van de atmosfeer tusschen Groot Brittannië en Duitschland en voor een beter wederzijdsch begrip tusschen beiden landen." Wanneer de besprekingen, welke nu nog nader zullen volgen tusschen Londen en Berlijn, wat vlotten, zal von Neurath naar Londen komen. Dat is althans op te ma ken uit de elkander tegensprekende be richten omtrent een uitnoodiging van von Neurath tot een contra-bezoek te Londen. Voor de rest weten wij niets van de be sprekingen, niets anders dan dat zij strikt vertrouwelijk en informeel waren. De Belgische kabinetscrisis begint thans een onheilspellende lengte aan te nemen. De vierde kabinetsformateur, Janson, die een week de tijd had gekregen cm te on derhandelen, heeft het bijltje erbij neer moeten leggen. Ditmaal struikelde de ka- binets-formatie over de houding der socia listen, die de opneming van Henri Jaspar in de regeering niet wenschten. Wie volgt? Verdere invoering der Arbeidswet. Na het hotel- en Koffiehuis-personeel komen magazijn bedienden en handelsreizigers aan de beurt. Wetsontwerp inzake kinderbijslag op het loon spoedig te verwachten. Ontleend is aan de memorie van ant woord van de Tweede Kamer op het voor- loopig verslag over de begrooting van so ciale zaken: Wettelijke regeling inzake toe kenning van kinderbijslag. Met de in de Troonrede aangekondigde wettelijke regeling tot het rekening hou den met gezinslasten bij het arbeidsinko men is bedoeld een wettelijke regeling in zake toekenning van kinderbijslag, waar omtrent de minister een afzonderlijk ad vies der commissie-Fleskens heeft ge vraagd en bereids verkregen. Zooals de re geling wordt ontworpen, is zij, om rede nen van practischen aard, voorshands be perkt tot loontrekkenden. De minister kan in het vooruitzicht stel len, dat het voorontwerp vermoedelijk nog vóór het einde des jaars aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies zal kunnen worden gezonden. Geen wettelijke vacantie- regeling. Aan het verzoek, het tot stand komen van een wettelijke regeling van de vacan- tie (met behoud van loon) te willen be vorderen, meent de minister niet té mogen voldoen. Pensioenfondsen. Het ligt in de bedoeling, de indiening te bevorderen van een wetsontwerp van in hoofdzaak dezelfde strekking, als het ont werp, dat de Hooge Raad van Arbeid bij zijn advies d.d. 3 Juli jl. over deze materie voegde. De quaestie van de tandtechnichi. Reeds spoedig na zijn optreden heeft de minister de quaestie der tandtechnichi ter hand genomen. Het is zijn voornemen om te trachten, deze quaestie nog in den loop van dit zittingsjaar tot een bevredigende oplossing te brengen. De verstrekking van melk aan schoolkinderen. De minister is bereid, om zich met zijn ambtgenoot van onderwijs, kunsten en wetenschappen te verstaan omtrent de wenschelijkheid van het treffen van de in het voorloopig verslag bedoelde maatre gelen en van de verstrekking van melk aan schoolkinderen. Drankwet. Ten aanzien van de Drankwet is de mi nister van oordeel, dat binnen afzienbaren tijd een herziening ter hand zal moeten worden genomen. Werkverschaffing en steunregeling. Wat de spaarregeling betreft, ontkent de minister ten stelligste, dat het voor verre weg de meeste werkloozen onmogelijk zou zijn om f 0.25 per week ter zijde te leg gen. Zijn meening van het tegendeel, waar van hij bij het ontwerpen dei4 spaarrege ling is uitgegaan, is door de sindsdien op gedane ervaring bevestigd. Wel heeft de. minister van meet af aan rekening gehou den met de mogelijkheid, dat, althans zoo lang de in den aanhef dezer afdeeling ge schetste moeilijkheden in de steunregeling bestaan en deze niet door voormelde bij slagregeling van den minister voor inwo nende werklooze kinderen uit den weg worden geruimd, in een relatief gering aantal gevallen zelfs het kwartje niet zou kunnen worden gespaard. Daarvandaan dat hij heeft toegestaan, dat in dergelijke speciale gevallen de 25 cents door kerke lijke of particuliere instellingen van wel dadigheid zouden worden betaald. Hij handelde hiermee in de lijn van de reeds eenige jaren bestaande regeling in zake den ruimeren armslag. De minister is voornemens, om, wanneer de door hem ge troffen regeling eenigen tijd zal hebben doorgewerkt, zich aan de hand der resulta ten opnieuw te beraden, of ten aanzien van deze laastbedoelde gevallen een na dere regeling behoort te wordetn getroffen. Voor de vragen, welke veronderstellen, dat de poging van den minister tot bespoe diging van het effect zijner regeling door zijn beroep op het Nederlandsche volk fa len zal, bestaat, voorzoover de minister thans kan overzien, geen plaats. De tot dusverre binnengekomen bijdragen wijzen erop, dat ons volk metterdaad gehoor geeft. Bij den minister bestaan op dit oogen- blik geen plannen tot uitbreiding der le vensmiddelendistributie. Wat betreft het vraagstuk van de hulp aan de kleine zelfstandigen, deelt de mi nister mede, dat het in zijn voornemen ligt de beoordeeling van dit probleem voor te leggen aan een in te stellen staatscom- Een hooger bedrag voor het Werkfonds. De minister laat met kracht zoeken naar voor werkverschaffing geschikte objecten. De vraag van verscheidene leden, of het bedrag van 100 millioen gulden, dat tot nu toe voor het Werkfonds beschikbaar is ge steld, zal worden verhoogd, wordt beves tigend beantwoord. Binnenkort zal. een wetsontwerp terzake aan de Staten-Gene- raal worden voorgelegd. Dan zal tevens blijken, dat de outilage van het Werkfonds verbeterd wordt. Een staatscommissie voor hulp verleening aan werkloozen. De regeering hoopt zeer binnenkort een staatscommissie in het leven te roepen, waaraan zal woredn opgedragen de re geering te adviseeren betreffende de vraag in hoeverre in de huidige wijzen van hulp verleening met betrekking tot de groepen van valide, werkwillige personen, die voor namelijk tengevolge van maatschappelijke oorzaken niet in het onderhoud van zich zelf (en hun gezin) kunnen voorzien, ver andering behoort te worden gebracht en voorstellen betreffende de regeling van hulpverleening ten deze, anders dan bij wijze van armenzorg, te doen. In deze staatscommissie zal derhalve ook de materie der steunverleening worden be zien. Arbeidswet. Verdere invoering van de arbeids wet wordt overwogen. De minister stelt zich voor om, nadat de thans in voorbereiding zijnde bepalingen voor het hotel- en koffiehuispersoneel zul len zijn ingevoerd, allereerst den werk tijd van de magazijnbedienden en de handelsreizigers aan regelen te bin den. Verder is de minister voornemens een commissie in het leven te roepen, ten einde den toestand in het binnenscheep- vaartbedrijf te bestudeeren, opdat kan worden overwogen, of en, zoo ja, hoe voor de arbeiders in dezen bedrijfstak de ar beidstijd geregeld zou kunnen worden. De minister is voorts bereid te onder zoeken of de werktijd van het verplegend personeel verminderd zou kunnen worden. SLACHTOFFER VAN DEN OORLOG IN CHINA. Zaterdag is bij de familie van Mgr. Franciscus Schraven C.M., apostolisch vicaris van Chentingfu, bericht ontvangen, dat Z. H. Exc. door bandieten in China is vermoord. Men zal zich herinneren, dat Mgr. Schra ven in het begin van October werd vermist. Hij was ontvoerd door bandieten, zoo werd gemeld en met hem verdwenen nog zes missionarissen, onder wie twee Neder landers, evenals mgr. zelf Lazaristen, n.l. pater G. Wouters uit Breda en Broeder A. Geerts uit Oudenbosch. Wat de ontvoering betreft, de stad Chengtingfu werd den len October 1.1. in genomen door de Japanneezen. Men ver onderstelt, dat bij die gelegenheid een groep muitende soldaten de vermiste missiona rissen hebben meegevoerd om een losprijs te kunnen verkrijgen. Mgr. Franciscus Schraven werd geboren te Lottum, in Noord-Limburg, den 3en Oct. 1873. Hij studeerde aan het college van Roermond en te Rolduc, en trad 30 Sept. 1894 te Parijs in de Congregatie der Laza risten. Priester gewijd 27 Mei 1899, ver trok hy nog hetzelfde jaar naar de Missie van China. Van 19041908 was hij provi caris van twee opeenvolgende bisschoppen. Lange jaren bracht hy door aan de Missie- procuur van Tientsin en Shanghai. Op 9 December 1920 werd hij benoemd tot apostolisch vicaris van Chengtingfu en 10 April 1921 in zijn residentiestad tot bis schop gewijd door zijn eigen neef mgr. Geurts, apost. vie. van Yungpingfu. In de 38 jaren van zijn verblijf in China is mgr. Schraven slechts één keer in het. vaderland teruggekeerd. „Maasbode". OOK PATER WOUTERS EN BROEDER GEERTS VERMOORD. De overste van het studiehuis der E.E. P.P. Lazaristen te Nijmegen deelt het vol gende mede aan de „Maandagmorgen": Het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken meldt ons, dat behalve Z. H. Exc. Mgr. Schraven ook de hem begeleiden de missionarissen, de Nederlandsche pater G. Wouters uit Breda en broeder A. Geerts uit Oudenbosch, benevens enkele Fransche en verdere buitenlandsche geestelijken door de bandietenbende vermoord zijn. Op 8 October werd èn Mgr. Schraven en zijn begeleiders te Chung Hin Fu gevangen genomen door een bandietenbende, die een veete tegen de missonarissen had. Zij wer den -geblinddoekt en naar een kamp. dat 10 K.M. buiten de stad lag, overgebracht. Hier zijn zij reeds daags daarna opgehan gen. Het onderzoek wordt door de Fransche regeering met kracht voortgezet. Ook ver schillende andere buitenlandsche regeerin- gen zullen inzake deze moorden stappen doen. De 28-jarige pater G. Wouters uit Breda, vertrok ongeveer 2 jaren geleden naar Chi na en was in het vicariaat van Mgr. Shra- ven als professor werkzaam aan het Klein seminarie, waarvan hij kortgeleden tot pro visor was benoemd. Broeder A. Geerts uit Oudenbosch is se dert 19Q3 in de Chineesche missie werk zaam. Enkeel jaren geleden tijdens een plun dering der bisschoppelijke residentie, werd een Chineesche knecht onder de oogen van den broeder, die zich met den knecht in een kelder schuil had gehouden, doodgeschoten. Met een geschikt zenuwgestel is de broe der, wiens gezondheidstoestand toch al niet te best was, toen naar zijn vaderland terug gekeerd. Het Missie-leven trok hem echter aan, zoodat hij in 1934 opnieuw naar de Chi neesche missie vertrok en sindsdien in het vicariaat van den vermoorden bisschop werkzaam was. Nadere bijzonderheden. Wij vernemen nog, dat het lijk van den bisschop na den moord zou zijn verbrand. Omtrent de ontvoerde paters Lazaristen, wier dood thans met zekerheid moet wor den vermeld, seint men uit het Provincia- laat der Paters Lazaristen aan de K.W.P. het volgende: Den 8sten October 's morgens werd Shein Teh Foe door de Japanners ingeno men en bezet. Nog dienzelfden avond werd de Residentie van de Lazaristen plotseling door „soldaten" overvallen. Zij grepen het eerst de twee Fransche confraters Lucien Charny, overste van den missiepost en Eugène Bertrand, die zich beiden aan den ingang der Residentie bevonden. Daarna drongen zij de eetzaal binnen, waar juist Mgr. Schraven met de communiteit het avondmaal gebruikte. Mgr. Schraven werd aanstonds geblind doekt. Men deed hem een touw om den hals en toen werd hij met de anderen Euro peanen, die in de eetzaal aanwezig waren, geboeid weggevoerd. Het waren, zooals reeds gemeld, Thomas Pefka (van Tsjechische nationaliteit), pa ter Gerard Wouters uit Breda, broeder An- tonius Geerts uit Oudenbosch, een Pool- sche broeder van de Apostolische prefec tuur van Shun The Foe (en dus niet de Oostenryksche broeder Friedrich), allen van de Congregatie der Lazaristen. Tenslotte werd ook een leek, Biscopit, een orgelreparateur uit Peking, die toeval lig in de residentie aanwezig was, gevan kelijk weggevoerd. (In het laatste telegram wordt zijn naam niet genoemd). Verder werd gevangen genomen de Fransche pater Trappist Emmanuel Rob- bial. (In het vicariaat van Mgr. Schraven is sinds 1928 een Trappistenklooster geves tigd). Men weet niet waarheen de gevangenen VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland De Japanners rukken in snel tempo op naar Nanking. (2de blad). De reis van lord Halifax naar Duitsch land. (2de blad). Ook Janson's kabinetsformatie ls mis. lukt. (2de blad). Belangrijke mutaties in het bestuur van Ethiopië. (2de blad). Ernstig treinongeluk in Spanje doodt 50 krijgsgevangenen. (4de blad). Binnenland Mgr. Schraven, pater Wouters en broeder Geerts alle drie Nederlandsche Lazaris ten in China vermoord. (1ste blad). De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Sociale Zaken. (1ste blad). Wijziging van de Tarief wet met betrek king tot sieraardewerk en -porselein. (2de blad). Overleden is de hoogeerw. heer F. W. de Rooy, eere-kanunnik van het Kathedraal Kapittel van het Bisdom Haarlem. (Kerkn. lste blad). De mailboot „Prinses Juliana" is gister avond bij Cadzand door den mist vastge- loopen, doch hedenmorgen weer vlot ge komen. (3de blad). Sport en Wedstrijden SCHAKEN: Dr. Euwe heeft in de 18de partij de winstkansen laten glippen. (3de blad). VOETBAL: Verrassende voetbaluitslagen allerwege. De elftallen voor den wed strijd NederlandLuxemburg vastgesteld. (3de blad). BILJARTEN: Sweering opnieuw kam pioen van Nederland cadre 45/2. (3de blad). Omgeving Doodelijk ongeluk te Zoetermeer. (2de blad). werden weggevoerd. Men merkte echter op^ dat de „soldaten" werden aangevoerd door een Chinees, die zeer goed met de resi dentie bekend schijnt te zijn. Den volgenden dag keerden de „solda ten" terug en plunderden de kamer van Mgr. Schraven en van den procurator der Missie. De directeur van het Seminarie, die met zijn seminaristen niet in de eetzaal aan wezig was, zijn evenals broeder Friedrichs juist daardoor aan het bloedbad kunnen ontkomen. Men moet het uitsluitend op Europea nen gemunt hebben, want de Chineesch® Lazaristen en inlandsche saeculiere pries ters, die zich mede aan tafel bevonden, werden in het geheel niet lastig gevallen. Het was hun echter absoluut onmogelijk om de arrestatie te beletten. Eigenaardig is ook het feit, dat ditmaal geen losprijs werd gevraagd. Alles bleef even geheimzinnig totdat voor enkele dagen het bericht kwam, waaruit men meende te kunnen opmaken, dat alle gevangenen nog in leven moesten zyn en dat zij niet ver uit de buurt zouden zijn weggevoerd; misschien wel in de stad zelf ergens onder strenge bewaking gevangen werden gehouden. Dit gaf een kleine opluchting, die ook aanstonds aan de families der missionaris sen in Nederland werd medegedeeld. Helaas, ternauwernood een dag later, meldde een bericht uit Parijs het tragisch einde. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken aldaar had een telegram ontvangen, dat de dood meldde van Mgr. Schraven en eenige missionarissen. Bijna denzelfden dag nog volgde bevestiging, dat ook de andere ge vangenen hetzelfde lot hadden ondergaan. Mgr. Schraven en zijn mede-missionaris sen werden op 10 K.M. afstand van de stad Shung The Foe gedood, waarschijnlijk reeds op 10 October.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1