Het landbouw-crisisfonds ZATERDAG 20 NOVEMBER 1937 No. 8884 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Een N.S.B'er over de Staatspartij Letteren en Kunst 29ste Jaargang 3)e £eid<töli^(2ou/fca/^ DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent oer weekJ 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week i 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 Ontleend is aan het verslag over de be grooting 1938 van het landbouwcrisisfonds: Peulvruchten. Sommige leden acneten den steun, ver leend aan den verbouw van peulvruchten, met name groene erwten, te gering. Aardappelen. Verscheidene leden betoogden, dat de re geling voor den verbouw van aardappelen tot dusverre nog niet tot een loonende pro ductie heeft kunnen leiden. Suiker. Sommige leden waren van oordeel, dat het economisch onverantwoord is, de teelt van suikerbieten in ons land kunstmatig in stand te houden. Granen. Verscheidene leden oefende ernstige cri- tiek op het regeeringsbeleid mej betrek king tot de tarweteelt. Nadat eerst huns inziens zonder goeden grond de tarwe- prijs van 10 tot 9 was verlaagd, is later de prijs van 10 hersteld. Dit herstel van den vroegeren prijs komt echter geenszins tegemoet aan de hoogere bedrijfsonkosten, welke een gevolg zijn van de devaluatie van den gulden. Zij drongen er bij de regeering op aan, den tarweprijs te verhoogen en dit zoo spoedig mogelijk bekend te maken, opdat men er van verzekerd kan zijn, dat voor den oogst 1938 ten minste 160.000 hectare met tarwe zal worden bezaaid. Varkens. Over de vraag, of de beperking van de varkensteelt in stand gehouden moet wor den, liepen de meeningen uiteen. Vele le den waren van oordeel, dat nog niet tot een aleeheele vrijheid kan worden terug gekeerd. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de regeering haar bemoeiingen met den export van bacon zeker niet mag staken. Rundvee. Vele leden waren van oordeel, dat er aanleiding bestaat de kalverbeperking te doen vervallen. Men moet in dit opzicht wel onderscheiden tusschen den toestand in de varkenshouderij en dien in de rund veehouderij. Andere leden wenschten tegen algeheele opheffing, van de kalverbeperking te waar schuwen. Melk en zuivel. Verscheidene leden spraken opnieuw hun afkeuring uit over de bevoorrechting, welke huns inziens de margarine hier te lande geniet boven de boter, zulks in te genstelling met het buitenland. Sommige leden meenden, dat de prijs van de boter voor den binnenlandschen consu ment aanzienlijk verlaagd zou dienen te worden. Daardoor zou het verbruik toene men, waardoor weer de verliesgevende uit voer zou kunnen worden ingekrompen. Groenten-, fruit- en sierteelt. Van verschillende zijden werd betoogd, dat de tuinbouw nog steeds in zeer groote moeilijkheden verkeert. Dat onder deze omstandigheden de ra ming van den steun aan dezen bedrijfstak met 2 millioen is verminderd, achtten sommige leden niet te verantwoorden. Een ander middel tot verbetering van het prijsniveau, zoo betoogden verscheide ne leden, is het treffen van een prijsrege ling voor die producten, waarvan dit moge lijk is, omdat een zeer belangrijk gedeelte daarvan in het binnenland wordt afgezet Ernstig bezwaar maakten verscheidene leden tegen de verhooging van de teelt heffing op vroege aardapeplen van 30 tot 50 per hectare. Visscherij. Vele leden waren van oordeel, dat zoo wel de zee- als de zoetwatervisscherij, niet tegenstaande de voortdurende werkzaam heid der regeering op dit gebied, nog steeds in een zeer zorgelijken toestand verkeeren. Wat den afzet van visch in het binnen land betreft, deze heeft, naar verscheidene leden meenden, te lijden onder den hoo- gen prijs van de bakolie. Zeevisscherij. De opbrengst der zeevisschery, zoo merk ten sommige leden op, beweegt zich nog steeds in dalende lijn. Als oorzaken noem den zij in de eerste plaats dat de vangsten, vooral van platvisch, onvoldoende zijn; voorts, dat de prijzen laag zijn, en einde lijk, dat de vaste lasten en de bedrijfson kosten zwaar drukken. Haringvisscherij. Het had de aandacht van verscheidene leden getrokken, dat een aantal handelaren zelfstandig wederom een belangrijke trans actie voor de levering van haring aan Rus land tot stand gebracht hebben. Enkele dezer leden betreurden, dat deze transac tie blijkbaar geheel buiten de regeering is omgegaan, aangezien ons land Rusland niet heeft erkend. Op den duur achtten zij de zen toestand onhoudbaar. Zoetwatervisscherij. Sommige leden vestigden er opnieuw de aandacht op, dat de verdiensten der vis- schers op het IJsselmeer over het algemeen onvoldoende zijn om in het levensonder houd te voorzien. Pluimveehouderij. Enkele leden waren van oordeel, dat de pluimveehouderij door de crisispolitiek der regeering ernstig is benadeeld. BELANGRIJKE ORDER VAN DE KONINKLIJKE-SHELL EEN ORDER VAN 18 MILLIOEN. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke- Shell bij een aantal Nederlandsche werven een order geplaatst voor den bouw van 8 groote tankschepen. De Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij zal twee schepen bouwen van 15.000 ton, Wilton Feyenoord bouwt drie schepen van 12.000 ton, de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij zal een schip bou wen van 12.000 ton, de Nederlandsche Dok Maatschappij te Amsterdam en de fa. v. d. Giessen te Krimpen a. d. Lek elk een van 9000 ton. Met deze order is een totaal bedrag van 18 millioen gemoeid. ABNORMAAL LAGE STAND VAN DE WAAL Beperkende bepalingen voor de scheepvaart Nachtvaart verboden Uit Tiel wordt ons gemeld: Het peil van de rivier de Waal is dermate laag geworden, dat de Rijkswaterstaat zich genoodzaakt ge zien heeft beperkende bepalingen voor de scheepvaart in te stellen. Deze beperkende bepalingen hebben ten doel een versperring van de doorvaart door het aan den grond loopen van schepen te voorkomen. Zoo is thans o.m. de nachtvaart verboden op het gedeelte van de rivier boven Tiel. Dit ver bod is op groote borden langs de rivier aangegeven, o.a. bij Tiel en Dodewaard. Sedert eenigen tijd was het peil van de Waal reeds zeer laag, maar tot op heden leverde dit siechts moeilijkheden op voor de kustvaarders, die anders gewoon de ri vier opvaren naar Duitschland, maar nu in Rotterdam hun taak aan kleinere schepen moesten overgeven. Weliswaar waren ook verschillende woon schepen op het droge komen te liggen, meestal in een scheeve, allesbehalve aange name positie, werd op sommige plaatsen het lossen zeer bemoeilijkt en werd in de Tielsche vluchthaven veel hinder onder vonden van geweldige hoeveelheden aan gespoeld slib, maar overigens was deze la ge waterstand voor de scheepvaart geen be lemmering. Dezer dagen heeft de rivier echter een la ge stand bereikt als sinds jaren niet voor gekomen is. Vooral bij Huihuizen, waar de rivier het ondiepst schijnt te zijn en de vaargeuldiepte thans nog slechts 2.60 meter bedraagt, bestaat gevaar voor het aan den grond loopen van diepliggende schepen. Dit heeft geleid tot het instellen der beperkende bepalingen Tweede Kamer Vergadering van gisteren. FINANCIEN Voortgezet wordt de behandeling van hoofdstuk VII B der rijksbegrooting (fi nanciën). Bij afd. 4 zegt de heer TER LAAN (SJD) dat hij de werkzaamheid van het rijksin- kopbureau zou willen zien uitgebreid, ook tot de provinciën en gemeenten. Dit zou een groote besparing oplevren. De heer STUMPEL (R.K.) wijst op de schade, welke de middqnstand ondervindt van den centralen inkoop vanwege het Rijk. Hij drong aan op beperking van de werkzaamheid van het Rijksinkoopbureau. De MINISTER VAN FINANCIëN, de heer DE WILDE, achtte het bureau onmis baar, doch zegde toe, te zullen bestudee- ien, hoe de belangen van den midden stand kunnen worden beschermd in de zen. Misschien zou het Rijksinkoopbureau ook voor de gemeenten kunnen optreden, doch spr. verwacht daar weinig van. JUSTITIE. Aan de orde in Hoofdstuk IV der Rijks begrooting (Justitie). Mevrouw BAKKER—NORT (V.D.) be pleit de erkenning van krankzinnigheid als grond voor echtscheiding. Er zijn uitzettingen van politieke vluch telingen met groote hardheid geschied. Zulks is in strijd met dfc tradities van ons land. Spr. erkent, dat ide tijdsomstandig heden ons nopen eenf minder gastvrije houding aan te nemen.^Veigering van een verblijf hier te lande mag echter niet ge schieden zonder uiterste noodzakelijkheid. De minister heeft wel toegezegd, dat vreemdelingen, voor wie gevaar van ge vangenneming na uitleiding bestaat, niet zullen worden uitgeleid, doch dit is te weinig onder de vreemdelingen bekend. De heer DONKER (S.D.) verklaart wat de echtscheiding betreft, dat de bestaande wettelijke regeling onvoldoende is. Waar om is het niet mogelijk voor politieke vluchtelingen het vrije verkeer met raadsleden toe te laten. Geen uitwijzing mag geschieden bij gevaar voor gevangen neming. Spreker heeft niet den indruk, dat het departement dezen regel voldoen de toepast. Er mag in dezen geen uitzon dering worden gemaakt voor communis ten of voor hen, die door de Duitsche autoriteiten als zoodanig worden aange wezen. De heer TRUYEN (R.K.) beveelt in 's mi nisters aandacht aan den verkoop van on zedelijke lectuur in stationskiosken en de brochures, die men na huwelijk of geboor te in de brievenbus vindt. De heer ROST VAN TONNINGEN (N.S.B.) ziet in de grondwetsherziening, in de aan gekondigde maatregelen tegen ongewensch- te vereenigingen en tegen persuitingen een geduldige voorbereiding van een dictatuur der R.K. Staatspartij. Hiertegen zou ad ministratieve rechtspraak een dam kunnen zijn en de minister is de administratieve lechtspraak dan ook niet gunstig gezind. In de maatregelen tegen ongewenschte vereenigingen ziet de R.K.S.P. een com pensatie voor de mislukte grondwetsher ziening inzake de revolutionnaire volks vertegenwoordiging. Zij hoopt door 't uit schakelen van kleine partijen kunstmatig haar zetelaantal in de Kamer te vermeer deren. Onder de oogen van een argeloozen minister-president tracht de R.K.S.P. haar greep naar de macht te voltooien. Zoowel ten aanzien van het bedrijfs- en beroepsrecht als ten aanzien van het ar beidsrecht wordt de procedure der machts vorming der Staatsgreeppartij (de voorzit ter hamert en het wcord wordt teruggeno men) zichtbaar. Het kan nauwelijks vrij moediger. Het bedrijfsrecht zal zich in col lectieve richting ontwikkelen. De minister zegt overleg te zullen plegen met zijn ka tholieke collega's, die spreker's fractie juist wantrouwt. Met klem moet worden be toogd, dat de overdracht van machtsvol komenheden op het gebied der oeconomi- sche politiek aan katholieke ministers ge vaarlijk is voor ons volk. Ons geheele recononomische leven is uitgeleverd aan de R.K.S.P. De boeren, arbeiders en vis- schers vinden den weg naar het recht door katholieke ministers geblokkeerd. De marechaussee is de R.K.S.P. een doorn in het oog. Het is niet voor niets, dat deze minister de marechaussee onder zijn macht wefischt te brengen. Hoeveel Joden zijn er sinds 1933 de grens overgekomen? Hoeveel grond is er aan de Joden buiten de Wieringermeer overgelverd (hamer; het woord wordt: I overgegeven). Ons land mag geen vergaar- 1 bank van internationaal afval worden. De VOORZITTER hamert. De heer ALBERDA (S.D.) Infaam- De heer ROST VAN TONNINGEN: Ons volk wil weder zich zelf zijn .(Luide in stemming). Eerst na invoering van het door de N.S. B. gewilde bewind zal een werkelijke or dening tot stand kunnen komen. De katho lieke ordening slaat het volk in de kete nen van het margarine- en ander kapitaal. Spr». zal tegen dit begrootingshoofdstuk der juridische ordening en almacht der R K. Staatspartij stemmen. De heer VAN DER GOES VAN NATERS (S.D.) wijst op een gevaar, dat buiten- landsche invloeden door cellenvorming hier trachten vasten voet te krijgen. De vergadering wordt Dinsdag voortge zet. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Het onderhoud van lord Halifax met Hitier te Berchtesgaden heeft gistermiddag plaats gevonden. Het was „inofficieel" en daarom is er ook geen communiqué uitge geven omtrent den inhoud. Er was een tolk tegenwoordig, die de opmerkingen van Halifax en Hitier voor de beide staatslieden vertaalde, terwijl bovendien minister Neu- rath aan dit onderhoud deelnam. Via Mün- chen is Halifax weer naar Berlijn terug gereisd in gezelschap van von Neurath. De oogen der wereld volgen Halifax op zijn reis, maar niemand weet wat het re sultaat is van zijn bezoek in de Zuidoost- Beiersche bergen. In China hebben de Japanners blijkens een telegram de stad Soetsjau genomen, waaruit blijk,t dat de z.g. Hindenburglinie der Chineezen bezweken is. De Japanners drijven de Chineezen thans onweerstaanbaar terug in de richting van Nanking. Weliswaar wordt nog rekening gehouden met een krachtig verzet, daar de tegenstand der Chineezen nog niet totaal ge broken is, maar, dat de Chineesche leger leiding de opdringende Japanners zou kun nen tegenhouden of zelfs terugslaan, ge looft niemand meer. Nu koning Leopold uit Engeland terug is, is de kwestie der kabinetsformatie in Bel gië onmiddellijk hervat. Janson, die gedu rende de afwezigheid van den koning be last was met informatieve besprekingen, neeft thans de opdracht tot vorming van een nieuwe regeering gekregen. Zou het ditmaal lukken? DE VONDELHERDENKING. GALA-OPVOERING VAN FAËTON. In tegenwoordigheid van H.M. de Koningin. De Vondel-herdenking in Neerland's hoofdstad heeft gisterenavond haar prach tige bekroning gevonden in den gala-opvoe ring in de Stadsschouwburg van het treur spel „Faëton", waaraan luister werd bijgezet door de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin. Behalve de leden van het Vondel-comité behoorden tot de genoodigden de jonge eere-doctoren, prof. dr. Th Frings uit Leip zig en prof. dr. B. H. Molkenooer O.P. uit Nijmegen, verder de burgemeester van Antwerpen, Kamiel Huysmans en een zijner schepenen, de heer Somers, die offcieel de Scheldestad vertegenwoordigden en de Bel gische consul-generaal te Amsterdam, de heer J. van Haute. Van de aanwezigen kunnen verder wor den genoemd de minister van sociale za ken, prof. mr. C. P. M. Romme, de leden j van het gemeentebestuur van Amsterdam I en veie raadsleden. M. H. de Koningin arriveerde met den j Duitschen D-trein van kwart over zeven, I waaraan te Apeldoorn twee salonrijtuigen gekoppeld waren, aan het Centraal Station. Tot het gevolg van H. M. behoorden, me- - vrouw van Loon, dame du palais, de hof dame jonkvr. C. M. baronesse van Asbeck, de kamerheer i.b.d. jhr. mr. dr. W. F. Roëll, I de adjudant-luitenant ter zee le klasse, jhr. E. J. van Holthe en ordonnance-officier, I le luitenant jhr. D. J. A. A. van La wick van I Pabst. H. M. de Koningin bleef tot ruim kwart I voor acht in de salonrijtuigen, welke voor het eerste perron gereden waren. Daarna begaf zij zich, na even in de koninklijke wachtkamer te hebben vertoefd, naar de gereedstaande auto, waarmede zij zich in snel tempo naar den schouwburg begaf. Op het Leidsche plein had zich een groote Bit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Janson krijgt opdracht tot vorming van een Belgisch kabinet. (2de blad). De besprekingen van lord Halifax te Berchtesgaden. (2de blad) Saneering onder Russische diplomaten wekt oneenigheid te Moskou. (2de blad). De Chineesche Hindenburg-linie be zwijkt. (2de blad). Storm over de Philippijnen veroorzaakt vele slachtoffers. (Buit. Ber., 2de blad). Binnenland De Koninklijke Shell heeft bij Nederland sche scheepswerven een order van acht tankschepen geplaatst. (1ste blad). Te Thorn heeft een man zijn schoonva der gedood, te Buren werd een vrouw door haar echtgenoot vermoord. (4de blad). ;Nachtvaart op de Waal wegens lagen wa terstand verboden. (1ste blad). Omgeving Te Hillegom werd een dame door twee auto's overreden; zij werd dood opgenomen, (2de blad). menschenmenigte verzameld, die de vorstin bij haar aankomst, enkele minuten voor achten, hartelijk toejuichte. Hare Majesteit betrad den schouwburg door den ingang aan de Marnixstraat, waar zij in de benedenhal werd ontvangen door den burgemeester, dr. W. de Vlugt, om ver volgens te worden begroet door den voor zitter en secretaris van het Amsterdamsche Vondel-comité, wethouder E. Boekman en prof. dr. N. A. Donkersloot, den voorzitter en secretaris der Wagnervereeniging, mr. dr. J. P. van Tienhoven en dr. Paul Cron- heim, en den voorzitter der financieele commissie der Wagnervereeniging, C. J. baron Collot d'Escury. Na de verwelkoming overhandigde het dertienjarig dochtertje /an jhr. mr. L. H. van Lennep, kamerheer i.b.d. de Koningin een bouquet bloemen. In de Koningsloge, welke met een rand van rozen was versierd, werd Hare Majes teit verwelkomd door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. A. baron Roëll en vervolgens door diens echtgenoote en mevrouw de Vlugt. - Toen de Koningin de zaal betrad verhie ven zich de aanwezigen eerbiedig van hun zetels. Even voordat de Koningin was binnen getreden trad de heer Eduard Verkade, de regisseur van „Faëton" voor het voetlicht, die tot zijn spijt moest mededeelen, dat we gens plotselinge ongesteldheid van Saar Bessem thans Arend Hauser ook de verzen van de reizegster der uren zou overne men. De heer Verkade riep voor deze ver vanging op het laatste oogenblik de wel willendheid der toehoorders in. De afwe zigheid van Saar Bessem was ook daarom een ernstige handicap, omdat de muziek van Willem Pijper, voor zoover dit onder deel betreft, uit den aard der zaak op een vrouwenstem berekend was. Onmiddellijk nadat de Koningin haar plaats had ingenomen, ving het spel aan, dat, met onderbreking van een korte pauze, eenige uren lang met gespannen aandacht werd gevolgd. In de hoofdrollen traden op Frits van Dijk, als Febus, Ben Gronier als Faëton, Ank van der Moer als Klymene, Louise Kooiman als Juno, Eduard Verkade als Jupiter en Willy Haak als de faem. Reienzegger was. zooals reeds vermeld. Arend Hauser, die bij ontstentenis van Saar Bessem. geflankeerd werd door Nell Knoop als figurante. Na afloop der voorstelling hadden de medespelenden een langdurige ovatie in ontvangst te nemen, welke werd onder streept door een grootsche bloemenhulde. Hierin deelde ook Willem Pijper, die voor deze opvoering speciale muziek had gecom poneerd, welke tot functie had het gespro ken woord in het bijzonder de reien te ondersteunen. De Koningin is om kwart over elf per auto naar het Loo teruggekeerd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1