MAGGI Academienseuws Letteren en Kunst RECHTZAKEN AGENDA STADS NIEUWS DONDE'DRAG 18 NOVEBER 1937 DE LEÏDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 BOE WORDT HET WEES? REGENKANS. De Bilt seint: Verwachting: Meest matige Oostelijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, zachter vooral in het Zuiden. Hoogste barometerst.: 774.0 te Vardö. Laagste barometerst.: 741.7 te Blacksod. De depressie breidt zich geleidelijk naar het Noord-Oosten uit en de hooge drukking nam vooral in Zuid-Scandinavië af. De vorst is vooral in Noord-Scandinavië afge nomen, maar zij hield toch in geheel Scan dinavië aan. In Zweden is plaatselijk veel sneeuw gevallen en de sneeuw houdt nog aan. Duitschland heeft betrokken lucht, met temperatuur eenige graden onder nul, alleen in het Zuiden is de temperatuur boven het vriespunt en viel hier en daar sneeuw. In Frankrijk en Zwitserland is de temperatuur gestegen en lichte tot ma tige regen gevallen. Thans hebben de la gere toppen mist, met stormachtigen wind; de hoogere helder weer, met ongeveer tien graden vorst. De Britsche Eilanden heb ben krachtigen tot stormachtigen Zuid- Oostelijken wind, met regen in het Zuiden en Westen, te Valentia zelfs 40 m.m. Het ziet er naar uit, dat de dooi, die reeds in het Zuiden viel, zich over het geheele land zal uitbrei den. De wind zal afnemen en naar Zuid draaien en ook in het Noor den komt kans op regen. LUCHTTEMPERATUUR. 0.5 gr. boven 0. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 4.34 uur tot Vrijdagmorgen 6.57 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 19 Nov. voorm. 2.45 en nam. 3.06 uur. NIEUWE BEPALINGEN VOOR WEGGEBRUIKERS MET INGANG VAN 1 JANUARI 1938. De aandacht van de weggebruikers wordt op het volgende gevestigd. Rijwielen. 1. met ingang van 1 Januari 1938 moet elk rijwiel bij duister een rood achterlicht voeren, dat tevens als reflector is inge richt, tot een goedgekeurde soort behoort en ten bewijze daarvan van het rijksmerk voorzien is. Bij aankoop van een achterlicht lette men er dus op, dat daarop het rijksmerk (be slaande uit het woord „rijkskeur" en een serienummer) is aangebracht. Zonder dit kenteeken voldoet een achterlicht niet aan de wettelijke voorschriften. Het achterlicht moet op het witte ge deelte van het achterspatbord, en niet hoo- ger dan 60 c.M'. boven het wegdek, zijn aangebracht. Het bovenste is niet van toepassing ten aanzien van bakfietsen. Deze moeten reeds thans bij donker, ook wanneer zij op een weg stilstaan, behalve van twee voor lichten, tevens van een rood achterlicht zijn voorzien, dat laatste aan te brengen aan de uiterste linkerzijde van den bak of opbouw van het voertuig. 2. Rijwielen mogen reeds thans geen verblindende verlichting voeren. Er dient dus voor gezorgd te worden, dat de licht bundel van de voorlantaarn, indien dat een electrische of carbidlantaarn is, schuin naar beneden gericht is. Automobielen en motor ijwielen. 1. Bij ontmoetingen met tegenliggers mag een motorrijtuig geen verblindende verlichting voeren. Er dient gedimd te worden, zoodra de tegenligger zich binnen de gerichte stralenbundel van de lantaarns bevindt. 2. De koplantaarn(s) moet(en) zooda nig zijn ingericht en aangebracht, dat de gerichte stralenbundel een benedenwaart- sc'ne helling vertoont: bij meting met be hulp van de grijze schijf, op 10 M. afstand vóór de lantaarn, moet de bovenkant van den bundel tenminste 10 c.M. lager zijn dan het midden van het lantaarnglas. 3. Met ingang van 1 Januari 1939 moet (en): a. De koplantaarn (s) hetzij tot een goed gekeurde soort behooren en ten bewijze daarvan van het rijksmerk zijn voorzien, hetzij afzonderlijk zijn goedgekeurd; b. in de koplantaarn(s) (een) gloei- lamp(en) (wit of geel) zijn aangebracht, behoorende tot een goedgekeurde soort, en ten bewijze daarvan van het rijksmerk voorzien. ^Gelukkig, het is MAGGI'Bouillon! Koppen mef bouillon-ervorlng zullen dot zéker denken, wan neer U MAGGI5 Bouillon klaar- maakt. MAGGI5 Bouillon is zo'n verrukkelijk vleesnat, met zo'n zuivere, krachtige smaak! I Kostelijk om te drinken wan-' neer U 's morgens om 11 uur bijvoorbeeld geen lust hebt om koffie te zetten, of 's avonds nadat de thee is afgeschonken I U proeft die bijzonder fijne kwaliteit... MAGGI-kwaliteitl Het onder a en b bedoelde rijksmerk be staat uit het woord „rijkskeur" en een serie-nummer 4. Ook goedgekeurde koplantaarns, waarin goedgekeurde gloeilampen zijn aan gebracht, kunnen in gedimden toestand nog verblinden, indien zij niet op de juiste wij ze aan het motorrijtuig zijn aangebracht. Blijken zij bij controle op den weg, niet aan den in punt 2 genoemden eisch te vol doen, dan is men in overtreding, ook in dien koplantaarn en gloeilamp tot een goedgekeurde soort behooren. 5. Met ingang van 1 Januari 1938 wor den tevens van toepassing de voorschrif ten ten aanzien van de stadslichten berm- lichten, en die inzake het lengtelicht (voor motorrijtuigen of samenstellen van mo torrijtuigen en aanhangwagens, langer dan 9 M.). Op die datum zullen tevens volle dig in werking treden de voorschriften in zake de zijlichtenvoor samenstellen van treker en oplegger, en voor aanhangwa gens) en inzake de parkeerlichten. ARBEID VAN VROUWEN IN CAFE's ENZ. De Ned. R.-K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurantgeëmployeerden „St. Anto- nius" heeft in een adres aan den Minister van Sociale Zaken .aangedrongen op een arbeidsverbod voor alle te werkgestelde vrouwen in het hotel-, café-restaurantbe- drijf na des avonds 10 uur en voor des mor gens 8 uur, een arbeidsverbod voor vrou wen in zaken waar gelagen gezet kunnen worden. Een strenge toepassing, speciaal ook voor de vrouwelijke werkkrachten der wet tot regeling van den arbeid van vreemde werk krachten. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechten: de heeren J. J. Risseeuw, Den Haag, F. Horn, Amster dam, A. den Broeder, Rotterdam, E. V. F. Belinfante, Den Haag; Candidaatsexamen Geschiedenis: de heer P. Hoogenboom, Dordrecht; Doctoraal examen Zuid-Afrikaansch Recht: de heer I. C. Steyn, Oe gs t g e e s t. „LAFAARD". Spel van en voor J.W.-ers. BIJ de drukkerij van het „Limburgsch Dagblad" te Heerlen is een tooneelspel ver schenen van J. v. d. Burgt, dat speciaal ge schreven is voor J.W.-ers. Het verhaalt de geschiedenis van een J.W.'er, wiens vader gestorven is en die bezig is zich te ontwik kelen als een model-jongen. Juist daardoor haalt hij zich den spot en de tegenkanting op den hals van minder goede elementen in de werkplaats. De belhamel van dat stel letje spant hem een valstrik, doch het plan netje loopt mis af, want er ontstaat kort sluiting en als de geplaagde en gesarde knaap niet zoo grootmoedig was geweest om zijn eigen leven in de waagschaal te stellen, zou zijn plaaggeest er het leven niet van hebben afgebracht. De vlam heeft echter zijn oogen geschroeid en hem met blindheid geslagen en in de uren van duisternis heeft de knaap gelegenheid zich te bezinnen en zoo wordt de toegewijde deugd beloond met de vriendschap van een tot het goede weergekeerde. Het is een frisch en goed geschreven spel, dat begrip toont van de jongensziel en door jeugdige tooneellisten met groot succes kan worden opgevoerd. De deugd is hier niet zoetelijk en week, maar mannelijk en krachtig voorgesteld en de „held" van het spel is waarlijk een held. Maar in de pro porties van het degelijksche leven. Een spel, dat zeker in zal slaan. VROOLIJKE SPELEN. Van het Tooneelfonds „Ons Leekenspel". Het Tooneelfonds „Ons Leekenspel", stichting van de interdiocesane Jeugdcom missie heeft wederom een bundel leeken- spelen het licht doen zien. Deze bundel Is reeds de zesde in de rij en bevat ditmaal vroolijke spelen. Deze bundel van elf tooneelstukken, speciaal bestemd voor de jongeren, is het resultaat van een prijsvraag voor „Vroo- lijk Tooneel" in het afgeloopen jaar uitge schreven door het tooneelfonds „Ons Lee kenspel". Er waren niet minder dan 88 spelen ingezonden en daarvan werden er 11 waardig gekeurd om in den bundel te worden opgenomen. De eerste twee daaruit verwierven een prijs en wel „Maskerade" van drs. Wim Snitker, en „Opstand der poppen" van Lode Contens. Vooral „Maskarade" is zeer goed. Het heeft een vlotte en levendige handeling, speelt op Vastenavond, is geestig en boeiend en verrast door diepere gedachten. Het op treden van den dood is een zeer goede vondst, die de spanning in het spel brengt. Gelukkig is het maar een droom, anders zou het geen „vroolijk spel" geworden zijn, maar een dramatische doodendans. Het spel der poppen, die de poppenkast ontvluchten, is in Zuid-Nederlandsch ge schreven, maar toch zoo, dat het niet hin derlijk is voor een Noord-Nederlandsch ge hoor en dan ook zonder bezwaar door een „boven-Moerdijksche" tooneelclub kan wor den opgevoerd. In dezen bundel is te kust en te keur een spel te vinden, dat speciaal voor den Vas- tenavondtijd zeer geschikt is om opgevoerd te worden door een jeugdclub, die een vroolijk spel wil geven met een iets die peren ondergrond. HAAGSCHE RECHTBANK. De stelende logementbewoner. Tegen A. v. d. H., koopman te Leiden, had de Officier van Justitie een gevange nisstraf geëischt van acht maanden wegens diefstal van een geldbuidel van een mede kostganger, wonende in een logement aan de Janvossensteeg te Leiden. De inhoud van de portemonnaie, zijnde een bedrag van 17 had hij in café's verbrast. Hedenmorgen werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden. De ernstige aanrijding te Katwijk. De handelsreiziger B. L. K. uit O e g s t- geest had een eischen tegen zich gehoord van een geldboete van 200 subs, twee maanden hechtenis wegens het veroorzaken van een ernstige aanrijding te Katwijk aan Zee. De rechtbank uitspraak doende veroor deelde K. conform den eisch tot een geld boete van 200 subs, twee maanden hech tenis. De aanrijding te Stompwijk. Tegen den koopman M. van T. uit Val kenburg was wegens het veroorzaken van een aanrijding te Stompwijk, waarbij een jeugdig wielrijder ernstig werd gewond, een geldboete geëischt van 30 subs. 30 dagen. De rechtbank uitspraak doende achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak verdachte vrij. De gestolen ijzeren balk. Verder werd uitspraak gedaan tegen den Leidschen koopman C. W. de G., die wegens heling van een ijzeren balk een eisch tegen zich gehoord had van acht maanden. Hedenmorgen werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. De autobotsing -te Oegstgeest. Vrijgesproken werd J. v. d. H. uit den Haag, die een aanrijding had veroorzaakt met een tegenligger te Oegstgeest. De eisch was geweest een geldboete van 100 subs, twee maanden hechtenis. De geraffineerde oplichting. De Haagsche rechtbank deed hedenmor gen uitspraak in de zaan tegen J. P. C. G. en diens thans gescheiden vrouw H. C. v. d. H., die kans hadden gezien om eenige personen op te lichten voor een bedrag van ongeveer 30.000. De Officier had tegen G. een gevangenisstraf geëischt van een jaar en tegen zijn thans gescheiden echtgenoote, wegens medeplichtigheid, een gevangenisstraf van zes maanden. De rechtbank achtte het bewijs tegen mej. H. niet bewezen en sprak haar vrij. Tegen G. werd de zaak teruggewezen naar den rechtercommissaris om opnieuw een onderzoek in te laten stellen naar de geest vermogens van den verdachte. Drie jaar gevangenisstraf geëischt voor een berooving. Op 27 Juli te ongeveer middernacht is een Hagenaar beroofd in een berucht huis te 's-Gravenhage. O.a. behoorden tot de geroofde artikelen behalve een som Hol- landsch geld, een Belgische 20 francstuk en een pakje Belga sigaretten, sigaretten welke in Holland niet in den handel zijn. Deze twee stille getuigen deden heden morgen de Officier van Justitie, mr. Rouffaert, een gevangenisstraf eischen voor den tijd van drie jaar tegen den Haagschen koopman M. A. E., die reeds een zevental veroordeelingen achter den rug heeft. hospita had geschoten, waardoor deze ge vaarlijk aan het hoofd werd verwond. De verdachte, die een kalmen en on verschilligen indruk maakte, deed heel rustig mededeeling, dat hij van korten af stand zijn revolver op de linkerzijde van het hoofd van zijn hospita, met welke hij een vriendschappelijke verhouding had, had gericht met het zekere oogmerk haar te dooden. De reden tot deze daad zal wel altijd in duisternis gehuld blijven, omdat niemand er iets van begreep. Jaloersch- heid zal wel de reden zijn geweest. De Officier van Justitie, rekening hou dende met alle feiten en omstandigheden, eischte een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. Uitspraak over 14 dagen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 60-jarigen gewezen secretaris- penningmeester van de Bouw-Ver. „Goed Wonen", te Beverwijk, den heer J. Pr. aldaar, die terecht heeft gestaan wegens verduistering van 6600.ten nadeele van bovengenoemde Vereeniging door boe- kenvervalsching. De Officier van Justitie had tegen ver dachte geëischt 10 maanden gevangenis straf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk en 4 maanden onvoorwaardelijk. De Rechtbank uitspraak doende veroor deelde verdachte overeenkomstig de eisch. ONGEWENSCHTE BEMIDDELING. Bij gratis procedeeren. De Inlichtingendienst der Nederl. Vereen, van Rechtskundige Adviseurs te 's-Graven- hgea, die de praktijken van mala-fide zaak waarnemers bestrijdt, bracht ter kennis van de desbetrefefnde autoriteiten, dat binnen het arrondissement 's-Gravenhage geves tigde „rechtskundige bureaux" voor het verleenen van bemiddeling ter bekoming van een toegevoegd (gratis) advocaat 10 vragen. Het Bureau van Consultatie bü den Hoo- gen Raad der Nederlanden deelt mede, dat de hier bedoelde bemiddeling allerminst noodzakelijk is en dat onvermogenden zich rechtstreeks tot het Bureau van Consulta tie kunnen wenden. Het Bureau van Con sultatie acht betaalde bemiddeling van een onvermogende rechtzoekende ongewenscht en laat zoo'n bemiddelaar als regel niet op de zittingen van het Bureau van Consul tatie toe. Blijkt dat zoodanige bemiddeling is ingetroepen, dan zal ongetwijfeld over wogen worden of er weivoldoende grond is zoo'n betalenden cliënt gratis een advo caat te verschaffen. Laat ons toch ver standig zijn en bij een opkomende verkoudheid zonder aarzelen direct ASPIRIN nemen. Tot en met 20 November expositie „Wim van Woerkom", Nieuwe Rijn 33. Donderdag, R. K. Reclasseeringsvereenl- ging, afd. Leiden, zitting gebouw St. Vine.-Ver., Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. Donderdag: „St. Raphael", Ledenvergade ring. Bondsgebouw 8 uur. Donderdag, Societeits-avond en cursus bridgen o. ausp. v. d. Ned. Reis- ver. v. Kath., Den Burcht, 8.15 u. Donderdag, Die Lustigen Weiber von Wind sor, Uitv. Mij v. Toonkunst door Ned. Operagroep, Leidsche Schouw burg, 8.15 uur. Maandag, Accordeon-demonstratie d-er fa. Guldemond, Zomerzorg, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 13 tot en met Vrijdag 19 Nov. a.s. waargeno men door de apotheken: D. J. v. Driesum, Mare 110, tel. 406, E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Poging tot doodslag. P. v. d. M., grondwerker te den Haag, moest terecht staan, omdat hij op zijn VEREENIGING VAN R.-K. GEMEENTERAADSLEDEN IN DEN STATENKIESKRING LEIDEN. In de „Jacobazaal" van „Den Burcht" hield bovengenoemde vereeniging gister avond een ledenvergadering. Te acht uur opende de voorzitter, mr. A. Tepe, deze bijeenkomst met een welkomstwoord. Met eenige woorden ging de voorzitter na wat er aan deze vergadering is voorafgegaan en wat de reden geweest is dat er nu pas weer een vergadering is uitgeschreven, ter wijl de voorafgaande in Februari geweest was. De reden van dit lange tijdsbestek is gelegen in het feit, dat men eerst het ter rein eens wilde verkennen na de verga dering van Februari. Immers daarvoor was er in bijna vier jaar niets gedaan om de veheeniging nieuw leven in te blazen. Na Februari heeft men vele pogingen in het werk gesteld om de vereeniging weer tot bloei te brengen. Of men daarin geslaagd is zal de toekomst moeten lee- ren al wijzen verschillende teekenen er op, dat deze bloei thans gekomen is. Na deze korte uiteenzetting werden de notulen voorgelezen door den secr.-pen- ningm., den heer H. Lombert en onder dank goedgekeurd. Bij de nu volgende mededeelingen wer den tevens nog eenige woorden gezegd over de vereeniging zelve. Allereerst werd het leedwezen uitgesproken over de wei nige interesse, welke er bij de verschillen de R.-K. kiesvereenigingen voor deze ver eeniging bestaat Daartegenover staan ech ter dë meerdere successen welke de pro pagandisten hebben bereikt. Van de 76 R.-K. Raadsleden, welke in aanmerking komen zijn er thans 48 lid van de vereeni» ging, welk aantal nog voor uitbreiding vatbaar is. Aan het jaarverslag van de Federatie loo pende tot Maart 1937, ontleenen wij het volgende. Het aantal raadsleden toont een vooruitgang. Waren er een vorig jaar 967 leden, thans bedraagt dit aantal 1034. Dit getal is echter pas het vierde deel van het aantal R.-K. Raadsleden in Nederland, dat ongeveer 4000 bedraagt. Vooral in Brabant en Limburg kon het ledental zeer zeker nog aanmerkelijk worden opge voerd. Vervolgens kwam als volgende hamer- punt het vaststellen van de houding van Leiden voor de agenda van de jaarverga dering van de Federatie tevens het vierde congres, te houden op 20 November te Den Haag. De afd. Hoorn is er op tegen, dat naast het rijksinkoopbureau er /ok nog is een bureau van de vereeniging van Nederland- sche gemeenten. De vergadering is hier op tegen en geeft opdracht aan den afge vaardigde om voor het voorstel-Hoorn te stemmen. De afdeeling Haarlem vraagt aan de Fe deratie om te bevorderen een kindertoe slag in alle gemeenten een gelijke toe slag. De Federatie kan in deze aandrang op de regeering uitoefenen. Ook hier zal de afgevaardigde vóór stemmen. Een lange discussie ontstond over het voorstel van de afdeeling Gouda die het stemrecht eenigszins gewijzigd wilde zien en wel êen aanvulling van art. 9 met de woorden, een afgevaardigde is gerechtigd het aantal stemmen waarop zijn vereeni ging recht heeft uit te brengen. Het slot van alle besprekingen in deze was dat dit voorstel in stemming werd ge bracht en aangenomen met 10 stemmen vóór, 4 stemmen tegen en één blanco. Inzake de aansluiting van leden van de Provinciale Staten tot de vereeniging werd aan de afgevaardigde, de heer P. Warmer dam uit Lisse, die inmiddels gekozen was, een blanco mandaat gegeven. Het volgende punt: een voorstel tot even- tueele samensmelting van de kringen Lei den en Gouda werd met algemeene stem men verfoorpen, gezien het feit, dat de af deeling Leiden een nieuwen bloeitijd te gemoet gaat. Een verzoek is binnengekomen van de af deeling Woubrugge om ingedeeld te wor den bij Leiden in plaats van bij Gouda, wordt doorgegeven naar de Federatie, die in deze heeft te beslissen. Daarna was een bestuursverkiezing aan de orde omdat eenige leden van het be stuur verhinderd zijn deze functie naar be hooren te vervullen. De secretaris-penningm., de heer H. Lombert, werd bij acclamatie herkozen in deze functie. De andere zetels zullen ver deeld worden onder de heeren mr. A. J. M. van Moorsel (Wassenaar), P. Warmerdam (Lisse), A. C. Meyer (Noordwijk) en F. C. van Lierop Jr. (Hillegom), terwijl als een der gekozenen zijn functie niet wenscht te aanvaarden als plaatsvervanger werd ge kozen de heer C. A. v. d. Reissen (Voor hout). Het was tevens deze laatste die de aftredende bestuursleden, in het bijzon der de aftredende voorzitter mr. A. Tepe, woorden van dank bracht voor hetgeen zij voor de vereeniging tijdens hun zittings- tijd hebben gedaan. Een en ander werd door mr. A. Tepe beantwoord, waarna er gelegenheid was tot opgeven van actueele vraagstukken voor het komende seizoen. Er kwam maar één vraag binnen en wel van den heer A. C. Schrama, die een spre ker wenschte te hooren over het onder werp „de autonomie van de gemeenten". Nadat hier nota van genomen was werd deze vergadering met den christelijken groet door den voorzitter gesloten. Gistermiddag te 12 uur is op het Rapen burg de 43-jarige gemeentewerkman A. L. met zyn rijwiel door een personenauto aan gereden. De man klaagde over pijn in den schouder, doch ging naar huis. Later bleek dat zijn rechtarm uit de kom was geraakt. Door den E.H.D. werd de man daarop mee genomen naar het Acad. Ziekenhuis.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2