DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Dc wedstrijd Euwe-Aljechin BINNENLAND 29ste Jaargang UUNUEKUAG 18 NOVEMBER 1337 No. 8882 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. - Waardeering van „andersdenkenden" „Wij leden der linksche partijen", aldus de sociaal-democraat Albarda, gisteren in de Tweede Kamer, „hebben geen gebre ken, die U rechtschen vreemd zijn en gij hebt geen deugden, die wij missen. In rechtschen kring heerscht nog te weinig achting voor andersdenkenden." Ongetwijfeld er kan in rechtsche krin gen gebrek aan achting voor andersden kenden worden geconstateerd. Vooral in die rechtsche kringen, waarin men zelf niet een uitstekend voorbeeld geeft van Christelijke levenspractijk. Maar wij meenen hiertegenover te moe ten stellen: lo. dat men in linksche kringen om dezelfde scheidingslijn en dezelfde termino logie te gebruiken .zich zeker zóó vaak aan dat gebrek van achting voor anders denkenden schuldig maakt! Denkt aan het heusch niet in zoo'n erg beperkten om vang levende en wroetende anti-papisme! 2o. dat men bestrijding van naar eigen diepe overtuiging verkeerde beginselen nietmoetverwarren met „te weinig achting voor andersdenkenden". Men kan in een Katholiek b.v. niet kwalijk nemen integendeel dat hij zich beslist, vier kant stelt tegenover onchristelijke, socia listische beginselen, van geen compromis willende weten. Dat willen wij eerst even opmerken, om dan te constateeren, dat wij het een volks- goed achten van ontzaglijk groote waar de, als wij over de grenzen van beginsel- verschillen heen in elkaar alle goeds daad werkelijk weten te waardeer en. Alle goeds objectief. Een socialist b.v. heeft ook als zoodanig goeds in zijn beginselen, waarmede wij als Katholieken kunnen sympathiseeren. Alle goeds subjectief. Wij kun nen vaak helaas, niet altijd in den andersdenkende, die inderdaad verkeer de beginselen aanhangt en beleeft, nog de goede bedoeling respecteeren. Het Nederlandsche volk moet in groe pen, in partijen verdeeld zijn, als het zijn vrijheid wil behouden. Maar die groepen, die partijen moeten elkaar zooveel moge lijk waardeeren en respecteeren. Afgezien van de beginselen der N. S. B., is, wat ons het meest tegenstaat in deze partij of beweging: dat zy klaarblijkelijk een geestesgesteldheid kweekt, die weinig of niets waardeeren of respecteeren kan in dengene, die niet tot die partij of bewe ging behoort „Wij leden der linksche partijen hebben geen gebreken, die U rechtschen vreemd zijn en gij hebt geen deugden, die wij mis sen". Over deze verklaring van den heer Albarda zou nog wel een en ander zijn te zeggen. Naar aanleiding hiervan willen wy alleen het volgende opmerken: Er zijn goede menschen, ondanks hun slechte beginselen, en er zyn slechte men schen, ondanks hun goede beginselen. On der beginselen verstaan wij dan: een theoretisch aanvaarde levensbeschou wing. Hoe moeilijk de afgebroken stelling was van de 18e partij, bleek uit het aantal foutieve oplossingen, dat bij ons b'iinenkwam. Slechts weinigen hadden den juisten zet De4c2 ingezonden. Bij loting werd het bedrag van 5. toegewezen aan onzen abonné H. C. Smit, de Laat de Kanterstraat 18, Lei den. Dit bedrag deden wij hem inmid dels toekomen. EEN TRAGISCH HUWELIJK VAN GROOTHERTOG LUDWIG VON HESSEN. In verband met het vliegongeluk te Oostende. Gisterochtend is in de St. Peterskerk op Eastonsquare te Londen de groothertog Ludwig von Hessen in het huwelijk getre den met de dochter van Sir Auckland Ged- des, Margaret. Slechts een beperkt aantal genoodigden woonde de plechtigheid bij, o.a. de hertog en de hertogin van Kent, gravin Toerring en Von Ribbentrop. Het bruidspaar en de genoodigden waren allen in zwaren rouw, in verband met het ongeluk te Oosteinde. Het bezoek aan de rouwkamer. Gisteravond om 19.40 uur zyn met de mailboot „Prinses Astrid" te Oostende aan gekomen de prins en de prinses van Hes sen, die het stoffelijk overschot hunner zoo jammerlijk omgekomen familieleden wil den begroeten. Op de kade bevonden zich de prins van Baden, de heer Baels, gouverneur der pro vincie en de Duitsche gezant te Brussel. Het gezelschap begaf zich aan boord om den prins en de prinses van Hessen te be groeten. Vervolgens begaf men zich per auto naar het ziekenhuis van Oostende. De bezoekers werden bij het ziekenhuis opgewacht door leden van het parket, den burgemeester van Oostende en afgevaar digden van de Sabena. Geruimen tijd vertoefde de familie in de rouwkamer, waar de opgebaarde kisten als het ware bedolven zijn onder kransen en bloemstukken. Het gemeentebestuur van Oostende heeft op elk der elf baren een krans doen leg gen, gevormd door chrysanthen, die door strikken in de stadskleuren zijn samen gebonden. Om half tien heeft de adjudant van prins Karei, den graaf van Vlaanderen, het stof felijk overschot der slachtoffers begroet. Hoe het ongeluk geschiedde. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sa bena deelt in verband met de vliegramp van Oostende o.m. het volgende mede: Bevestigd wordt, dat het verongelukte vliegtuig van de lijn MünchenLonden de voorziene landing te Brussel niet uitvoerde wegens den mist. Twee passagiers moesten aan boord genomen worden te Ostende, waar gedurende den geheélen dag de weers omstandigheden gunstig waren geweest. Tegen half vier in den namiddag echter kwam de mist ook boven het vliegveld van Ostende opzetten. Toen het bericht hier omtrent in het hoofdbureau van Brussel werd ontvangen, seinde men onmiddellijk naar Oostende, vandaar uit de vliegers te waarschuwen, dat zij niet op het vliegveld van Ostende-Steene moesten landen en rechtstreeks-doorvliegen naar Londen, zon der zich om de te Ostende wachtende pas sagiers te bekommeren. Helaas was de pi loot, die vermoedelijk het vliegveld in het gezicht had gekregen, reeds de landings manoeuvre begonnen, toen de plaatselijke radiozender zich gereed maakte, om de in structies van Brussel door te seinen. Op zestien honderd meter van het vliegveld hebben lage wolken plotseling den vijf- en-zestig meter hoogen fabrieksschoorsteen voor het oog van den piloot verborgen, ten gevolge waarvan het ongeluk geschiedde. Als pijnlyk détail kan na dit communi qué nog gemeld worden, dat de bij de ramp omgekomen hertogin van Hessen, ge boren prinses van Griekenland, binnen twee weken een blijde gebeurtenis ver wachtte. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Aan de Spaansche fronten heerscht rust en stilte. Er gebeurt letterlijk niets van eenige beteekenis. Misschien hebben er achter de frontlinie wel troepenverschui vingen plaats, en wordt er een nieuw of fensief voorbereid, maar daarvan zijn uiteraard geen betrouwbare gegevens te verkrijgen. Doch al hebben er geen krijgs bedrijven plaats, toch is Franco's positie voortdurend vooruitgaande. Op aandrang van zijn nieuw-bakken vrienden Duitsch- land en Italië heeft Japan besloten Fran co's regeering te erkennen, wat een diplo matiek succes is. Voorts zijn er door En geland diplomatieke agenten bij de Fran co-regeering aangesteld, wat wel geen er kenning beteekent, maar toch een aanwij zing is, dat de Britsche regeering de toe komst voor de nationalisten vrij gunstig beoordeelt. Leon Blum heeft dat gisteravond zelf verklaard in een uiteenzetting voor de socialistische Kamerfractie. Dat mocht wel niet bekend worden, maar is door een indiscretie toch uitgelekt en officieel zoodanig gerectificeerd, dat de kern van de zaak daarmee is komen vast te staan. Voor Franco beteekent dit alweer een moreel succes. In China blijven de Japanners opruk ken naar Nanking. De Chineesche regee ring zullen zij daar niet aantreffen, want deze heeft de stad verlaten. Ook de bur gerbevolking ontruimt de Chineesche hoofdstad. De Japansche bladen beschouwen de verplaatsing van de Chineesche regeering uit Nanking naar Tsjoenking als de feite lijke ineenstorting van de centrale regee ring. De „Asahi" schrijft, dat Nanking den strijd tegen Japan wil voortzetten, maar dat haar lot is beslist, nu dit bewind door de verplaatsing der regeering uit Nan king tot een zuiver plaatselijk bestuur wordt. Het blad acht het raadzaam voor Japan krachtige maatregelen te nemen met het oog op den nieuwen toestand en China's uitputting af te wachten, zoodra Nanking zal zijn gevallen. Ook de andere bladen zien in de verplaatsing het begin van de ontbinding der regeering en drin gen aan op een zoo spoedig mogelijke ver overing van Nanking. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE LANGERE DIENSTTIJD. Oud-minister H. P. Marchant verzet zich in een artikel in de T ij d tegen de door de regeering voorgestelde verlenging van den diensttijd. Hij acht deze verlenging niet noodig en ziet daarin een ernstig moreel nadeel voor de dienstplichtigen. Hij besluit zijn artikel aldus: „Als niet op korten termijn de katholie ken tot bezinning komen, dan zullen de voorstellen van de regeering worden aan vaard. Het verloop is al te voorzien. De heer Teulings heeft betoogd, dat in de be grooting toch nog wel eenige muziek zit. De regeering zal er een sociaal biefstukje uit weten te snijden. En dan gaan de voor stellen erdoor. De waarheid zal wezen: le. dat het in den loop der jaren door onze „oude strij ders" veroverde moreele voordeel van de korte eerste oefening, het korte verblijf in de kazerne, is prijsgegeven voor afzien- baren tijd; 2e. dat door de kostbare orga nisatie met een veel grooter, duur beroeps kader, alle beschikbare middelen zullen zijn vastgelegd en de sociale arbeid met onvruchtbaarheid zal zijn geslagen. Alles onnoodig. De Katholieke Staatspartij heeft gekre gen een mooi program. Zij heeft gekregen een verbeterde organisatie. Zy zal er niets aan hebben onder een regime, dat van bei de het vrije leven en de vrije ontwikke ling belet". OEGSTGEEST. Pastoor de Vetten gaat heen. De zeereerw. heer P. M. de Vetten heeft emeritaat aangevraagd, met ingang van 1 Januari a.s. Z.E. zal zijn intrek nemen in het St. Jeroen-gesticht te Noord wijk. Wij willen voor heden met deze korte mededeeling volstaan. HET VONDELCONGRES TE AMSTERDAM. ..Groote belangstelling. Het Vondelcongres, dat een der hoogte punten vormt in de reeks van plechtigheden ter herdenking van den geboortedag, nu 350 jaar geleden, van onzen nationaleri dichter, is heden begonnen in de aula der gemeente universiteit. De belangstelling voor dit congres was zoo groot, dat reeds geruimen tijd van te voren de inschrijving moest gesloten wor den. Het aantal deelnemers, onder wie ver scheidene Vlamingen en andere buitenlan ders, bedraagt ongeveer zes honderd. Niet alleen literatoren en Neerlandici, maar ook vele andere Vondelminnaars, zijn hier samengekomen. Des ochtends om half elf ving het congres aan met een toespraak van wethouder E. Boekman,, die de aanwezigen een woord van welkom toeriep namens het Amster- damsche Vondelcomité. Met name richtte hij zich tot Z. Exc. Prof. Slotemaker de Bruïne, minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, die daar na het openingswoord sprak. De eerste inleider was Prof. B. H. Mol- kenboer O.P., die sprak over „Het dichter lijke in Vondel". De volgende spreker was prof. dr. Muls, die tot onderwerp zijner rede had: „Von dels plaats in de Europeesche cultuur". VOOR VERWAARLOOSDE KINDEREN. Belangrijke schenking aan den Staat. Te Amsterdam is op 16 dezer, in tegen woordigheid van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, den heer H. van Boeijen, bij riotarieele akte tot stand ge bracht een belangrijke schenking aan den DE WINTER IN HET LAND! Een ijsbaan te Noordwijk, welke reeds hedenmorgen voor het publiek werd opengesteld (adv.) VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Japan zal binnenkort de regeering van Franco erkennen. (3de blad). De Japansche opmarsch naar Nanking. (3de blad). Binnenkort worden de vijf nieuwe kar dinalen benoemd. (3de blad). Tragisch huwelijk van den prins von Hessen in verband met het vliegongeluk te Ostende. (1ste blad). Binnenland Verschillende ernstige verkeersongeluk ken eischen wederom slachtoffers. (4de en 1ste blad). Sport en Wedstrijden De 18e partij van het wereldschaak kampioenschap remise. (4de blad). ZILVEREN JUBILEUM J. MARIJT. Heden herdenkt de heer J. Marijt zijn zilveren jubileum bij de Nationale Bank- vereeniging. (Men zie Stadsnieuws). Staat der Nederlanden, gedaan door een inwoonster van Amsterdam. Het geschonken kapitaal zal dienen als fonds, dat, afgescheiden van het andere vermogen van den Staat, door den Minis ter, onder wiens departement de zaken be treffende de armenverzorging ressortee ren, zal worden beheerd en waarvan de revenuen zullen worden besteed in het be lang van misdeelde kinderen in het bij zonder uit onvolledige en ontwrichte ge zinnen, die door afwezigheid van den va der of de moeder worden verwaarloosd of met verwaarloozing worden bedreigd. In de eerste plaats komen voor steun in aanmerking kinderen uit de gemeente Am sterdam, daarna kinderen uit de gemeente 's-Gravenhage. BESTRIJDING WERKLOOSHEID IN HET BOUWBEDRIJF. Te Amsterdam kwam de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf in vergadering by- een. De reglementen, ingevolge de artikelen 7 en 14 der bedrijfsr aden wet werden door de vergadering behandeld en vastgesteld. Besloten werd te voldoen aan het ver zoek van de „Werkcommissie tot bestrijding van de werkloosheid" om medewerking te verleenen aan het bedrijfsgewijze in te stellen onderzoek, naar de mogelijkheid van bestrijding der huidige werkloosheid, binnen het kader van het Nederlandsche bedrijfsleven door regelingen op het ge bied van den arbeid. Voorts werd besloten, voorbereidingen te treffen tot het aanvragen van alge meen verbindendverklaring van de vigee- rende landelijke collectieve arbeidsover komsten voor den burgerlijken en utiliteits bouw en den water-, spoor- en wegenbouw.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1