DONDE'BRAG 18 NOVEBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Tweede Ka mer Nakaarten op de kabinetsformatie. Dr. Colijn houdt de troeven in handen 1 Het Sinterklaas-Iijsje van de Katholieke Staats partij „dringend aanbevolen". KEPLIEKENDAG. Gisteren was het repliekendag in de Tweede Kamer. vDe heer ALBARDA (S.D.) kwam in de eerste plaats terug op zijn uitlating inzake sommige artikelen in liberale bladen. Hij heeft zich onvolledig uitgedrukt en wilde gewelddadig optreden niet uitlokken noch goedpraten. Aan het adres van den heer De Marchant zei spr. dat de S.D.A.P. niets te verbergen heeft op het stuk van finan ciën. Maar hoe staat het met de N.S.B.? De heer VAN HOUTEN (C.D.): Dat weet de heer De Marchant zelf niet! De heer ALBARDA (S.D.): De heer Mus- sert heeft gezegd, nimmer rekenschap op dit punt te zullen afleggen, doch bewezen is dat de nat. soc. in Zwitserland en elders financieelen steun uit Berlijn ontvangen. Spr. citeert uit „Mein Kampf' en zegt dat de vrijheid die de N.S.B. brengen wil een gedwongen vrijheid is, in praktijk ge bracht in Duitsche gevangenissen en con- cenrtatiekampen. De heer ROST VAN TONNINGEN (N.S.B.)Spreek liever over Spanje. De heer ALBARDA (S.D.) vervolgt, dat ce democratie ook niet door de communis ten wordt gediend. De mededeelingen van den heer Oud over de mogelijkheid van eeh ander bewind noemt spr. teleurstellend. De Katholieken werpen tenminste de deur niet in het slot, sprekend over de uiterste noodzaak. De redevoeringen van de beide ministers brachten veel teleurstelling: zij waren zon der perspectief. Alles stuit af op de financieele onmoge lijkheid, wat spr. en anderen als wensche- lijk voorstelden. Men becijfert dat daarvoor een uitgaaf van 60 millioen noodig zou zijn. Maar alles behoeft toch niet ineens te ge beuren dat heeft spr. nooit gedacht. Alles zal worden aangewend voor ver sterking van defensie. Niemand heeft een goed woord overgehad voor deze buiten sporig hooge uitgaven. De heer Colijn richtte een vermaning tot het parlement maar ons parlement werkt ernstig en hard. Dr. Colijn bedenke dat ook een Regeering de positie van een parlement kan verzwakken, n.l. wanneer zij alle volksbelangen verwaarloost; als het parlement dit machteloos aanziet hebben zij gelijk die aan het parlementaire stelsel geen waarde toekennen. Wij beschouwen de totstandkoming van dit Kabinet als een ongeluk voor het land. Doch ons grootste bezwaar is dat de Regeering. onvoldoende doet om de werkeloosheid te bestrijden en de nood en des volks niet als het belang rijkste probleem beschouwt. De heer DE MARCHANT (N S.B.) con stateert, dat al het parlementaire werk van deze zitting tot dusver zonder resultaat is geweest. Jammer dat de werkloozen dit schouwspel niet kunnen bijwonen. De heer Colijn had een onparlementair kabinet van nationale eenheid moeten vormen. Het volk verlangt naar een leider, nu de oude lei ding niet meer voldoet, maar de heer Co lijn beseft dit niet. Hij zou de Mozes moeten zijn, die ons volk door de Roode Zee van moeilijKheid leidt. De heer Albarda heeft verdachtmakin gen zonder grond gelanceerd. Dat is zuivere demagogie. (De VOORZIT TER doet spr. dit woord terugnemen). De S.D.A.P. is door den heer Barmat gesteund en heeft vroeger geld uit Duitschland van haar zusterorganisatie ontvangen. Voorts is de N.S.B. niet verantwoordelijk voor het geen in Duitschland gebeurt. Wij, mijne volksgenootenzegt spr. (daverend ge lach) Spr. lacht zelf mee en herstelt zyn vergissing. Stemmen: Maar u keurt niet af wat er in Duitschland gebeurt. De katholieken willen aan den eenen kant ministerzetels, aan den anderen kant de Regeering fel critiseeren. In het heele debat heeft spr. geen enkel steekhoudend argument tegen de N.S B gehoord. De heer DE GEER (C.H.) betuigt over het algemeen instemming met de rede van mi nister Colijn. De heer BIEREMA (lib.) verklaart, dat de rede van minister Colijn weinig helder heid bracht. Spr. kan zich volkomen inden ken dat de heer Oud zich genoopt voelde te Leeuwarden te spreken gelijk deze deed, na de commentaren in de katholieke bla den: al was die rede misschien niet ge schikt om de vorming van een Kabinet op breede basis te bevorderen. De heer van Lidth de Jeude stond niet afwijzend tegenover de oasis welke dr. Co lijn het Kabinet wilde geven; hij trachtte deze basis te amendeeren en dr. Colijn was daarover aanvankelijk wel te vinden. Na dat de pers zich van de materie had mees ter gemaakt werd dr. Colijn minder soepel. De „Standaard" bracht de eerste publi caties. Zou de minister kunnen meedeelen hoe dit a.-r. orgaan daaraan kwam? MINISTER COLIJN: Dat weet ik ook niet. De heer BIEREMA (lib.): Dit wordt een tweede mysterie en daardoor wordt de zaak nog bedenkelijker. De heer VAN HOUTEN (chr. dem.) zet nogmaals het program van zijn partij uit een. Daarna komt de heer TEULINGS (R.K.) zijn cijfers opnieuw stellen tegenover die van minister De Wilde. Bij alle zorgen, welke het budget baart, is de toestand toch gunstiger dan een jaar geleden. De Overheid moet niet alleen de weer macht maar ook de volkskracht dienen. Van deze Regeering wordt niet opschilderen van het schip van Staat verwacht, maar het stoppen van de gaten die de storm erin ge slagen heeft. De heer SCHOUTEN (A.R.) heeft met genoegen de verklaring van de Regeering gehoord, dat de Machtigingswet alleen voor handelspolitieke doeleinden zal worden ge bruikt en niet voor protectionistische oog merken. Het betoog van den heer Teulings noemt spr. niet in elk opzicht zakelijk, en het ver wondert hem dat de heer De Geer, die zich zoo interesseert voor de Zondagswet, de behandeling van de begrooting van Binnen- landsche Zaken gisteravond niet heeft bij gewoond. De heer OUD (V.D.) betoogt, dat hij niet heeft gezegd, dat de kiezers een kabinet op breede basis hebben gewenscht. Zijn grief was, dat de positie van de A. R partij en in het bijzonder van den heer Col ij n bij de verkiezingen zoo eigenaardig was, dat de samenstelling, op grond van den verkie zingsuitslag, van een rechtsch kabinet een constitutioneele fout was. Het is onver schillig waar de kiezers vandaan kwamen en of zij ongeorganiseerd waren. Het positieve Christendom was voor spre- ker's partij niet aanvaardbaar. Men kon een aanvaai ding niet van hem verwachten. Spreker weet heel goed dat het niet ge gaan is over de personen der vroegere vrij zinnige ministers. De rede te Leeuwarden was niet gericht tegen den formateur, maar tegen den van andere zijde geuiten eisch dat slechts vak ministers van links in het kabinet zouden zitting mogen nemen, tegen den eisch dus: geen politieke figuren van links". Repliek van den heer Deckers. De heer DECKERS (R.K.) zegt dat zijn fractie er ernstig bezwaar tegen zal hebben als er alleen offers worden ge bracht ten behoeve van de weermacht. De zorg voor de volkskracht mag niet ten achter worden gesteld bij de zorg voor de weermacht. Bij de afzonderlijke begrootings- hoofdstukken zullen de leden van spre kers fractie het antwoord der regeering vernemen op de verschillende détails der door de fractie gekoesterde wen- schen. Het zou onredelijk zyn dit ant woord niet af te wachten. Er is een aantal voorzieningen, die dringend noodig zijn voor het volks welzijn. Nu wij op een keerpunt staan, moet richting worden gegeven aan de ontwikkeling van onze volkshuishou ding. Of het kabinet parlementair of extra parlementair moet worden genoemd, het be hoeft de samenwerking met de rechterzijde niet te schaden. Spr. hoopt dat ook op oeconomisch terrein vruchtdragende samen werking mogelijk zal zijn. Ten opzichte van ds. Kersten zegt spr.: Wat baten kaars en bril, als de uil niet zien en wil. Spr. komt er tegen op dat de ka tholieken tegenover de niet-katholieken worden gesteld: beide groepen vormen het ééne Nederlandsche volk. MINISTER COLIJN DUPLICEERT. De MINISTER VAN ALGEMEENE ZA KEN dr COLIJN antwoordt de sprekers. Hij zal niet ingaan op het betoog van den heer Deckers, die geresumeerd heeft wat aoor de ministers is gezegd. Spr. heeft geen lust elk jaar weer over de rechtvaardigheid van de landsverdedi ging te twisten. Als de heer Van Houten meent dat de Abessijnen of de Chineezen zich niet hadden mogen verdedigen, wil spr. er geen woord aan verspillen. Het eerste deel van de rede van den heer De Marchant et d'Ansembourg zou spreker gaarne in den lande zien aangeplakt. De crisisinvoerwet en de tariefmachti gingswet ls een zaak, waaromtrent homo geniteit bij het kabinet bestaat. Deze ho mogeniteit zou niet bestaan indien het ka binet zou „voorthollen op den weg der pro tectie" Hoe staat de heer Kersten, die de katholieken uit het openbare leven wil ver- dryven, ten opzichte van zijn eed op de Grondwet, die toch alle ambten voor een ieder van welke geloofsovertuiging ook, openstelt? Spr. wijst alle analyses van den verkie zingsuitslag af. Dat hij gebonden zou zijn aan de analyses omtrent de herkomst van het stemmencijfer der A.R. lijst, ontkent spr. Wie zal zeggen op welk motief men op de A R.-lijst heeft gestemd. Men kan zoo hebben gestemd niet alleen uit verlangen naar een kabinet op breede basis, doch even goed uit verlangen naar een voorzichtig financieel beleid of uit verlangen naar krachtige defensie-politiek. Er was een noodzakelijkheid, dat in de te vormen regeering vertegenwoordigers der rechtsche groepen zitting hadden. Met de wenschen dier groepen moest dus rekening worden gehouden. Van vakministers is by spreker nooit sprake geweest. Spr. is begonnen met twee politieke figuren uit te noodigen. Toen ge bleken was dat de heer Oud persoonlijk zijn bezwaren niet kon overwinnen, heeft spreker den heer Oud gevraagd: „Wat zoudt gij er van denken, wanneer gij zelf niet kunt, dat een andere vrijzinnig-democraat wordt aangezocht om in het kabinet te tre den?" Er is inderdaad een oogenblik ge weest, waarop de liberalen poogden een brug te slaan. De liberalen kwamen toen echter met het verlangen van drie vrijzin nige zetels. Op dat oogenblik echter had de heer Oud geweigerd en had hij ook het denkbeeld afgewezen, dat een andere vrij zinnig-democraat zitting zou nemen. De liberale eisch kwam dus neer op het ver langen van drie liberale zetels. Het liberale aanbod kwam op een oogenblik dat de si tuatie volkomen bedorven was. Dat spreker de formule niet wilde wij zigen, heeft spreker gisteren uiteengezet. Hij kon haar niet loslaten en hij meent, dat de vrijzinnigen haar konden aanvaar den. Wat de regeering op sociaal gebied doet, is meer, dan in andere landen geschiedt. De internationale oeconomische toestand is zeer weinig helder. De prijzen der grond stoffen zijn tot de helft teruggeloopen. Wat steekt daar achter? Wat staat ons te wach ten? De heer Albarda denkt, dat het in spuiten van enkele ipillioenen het oecono mische beeld zal veranderen. De regeering geeft wel geld uit voor openbare werken: voor 1938 staat 7.8 millioen meer beschik baar dan voor 1937. De heer Albarda kan nu wel zeggen, „wat zijn 7 8 millioen" zooals hij dit gezegd heeft van de 2.2 millioen voor den werkloozensteun. De millioenen groeien ons niet op den rug. Spreker's politieke vrienden achten zich niet beter dan anderen. Spreker is eerder geneigd tot de bede van den tollenaar dan tot dien van den Pharizaeër. De beraadslagingen worden gesloten. Aangenomen werden zonder hoofdelijke stemming: De hoofdstukken I en II der Rijksbegroo- ting. (Huis der Koningin en hooge Colle ges van Staat), het wetsontwerp tot wette lijke voorziening naar aanleiding van het Kon. besluit van 3 Juli 1937 tot instelling van een departement van algemeene zaken, hoofdstuk II A der rijksbegrooting (alge meene zaken), hoofdstuk VII A (nationale schuld), hoofdstuk XIII (onvoorzien) en de Wet op de middelen. De vergadering werd hedenmiddag 13 uur voortgezet. VERLOREN PARADIJS „Lost Horizon" is een van de meest ge lezen boeken, zoowel in Amerika als in Europa, sedert het in 1934 door James Hil ton geschreven werd. In Amerika alleen al, beleefde het boek zeventien herdrukken en de totale verkoop nadert reeds een half millioen exemplaren, waarvan het grootste gedeelte in de Vereenigde Staten in om loop is. Het boek werd in zestien talen ver taald en kort geleden kwam het ook in het Nederlandsch uit by de N.V. De Steenuil te Amsterdam. „Lost Horizon" werd bekroond met den, in Amerika hoog in aanzien staanden, „Horth enden-prijs". Dit is een prijs, die uitgeloofd wordt voor den besten roman, geschreven door een schrijver beneden de veertig jaar. James Hilton, de schrijver van „Lost Ho rizon" is in minder dan twee jaren een van de vooraanstaande auteurs van Ame rika geworden. Zijn plotselinge populari teit werd vergroot door de bekendmaking, dat zijn boek „Lost Horizon" door Capra verfilmd zou worden. Bovendien staan nog enkele andere van zijn boeken op de no minatie om voor de film bewerkt te worden. Hoewel James Hilton een Engelschman is, vertoonen zijn boeken geen voorkeur voor een Engelschen achtergrond. „Lost Horizon" speelt in Tibet en een mysterieuze, betooverende plaats Shangri-La, een merk waardige schepping van Hilton's rijke fan tasie. In andere boeken speelt de handeling in Rusland, Engeland of Amerika. Hilton's boeken mogen misschien niet klassiek zijn.hij heeft het talent om romantiek, avonturen en menschelijkheid op een in teressante wijze te vereenigen. James Hilton werd geboren in Leigh, Engeland, ia 1900 en is de zoon van een Sam Joffe, de opperlama uit de film „Verloren Paradijs". hoofdonderwijzer. Hij beëindigde zijn stu dies aan de Cambridge universiteit. Zijn eerste roman „Catherint herself" schreef hij, toen hij nog op de schoolbanken zat. Hij werd als criticus aangenomen voor de Lon- densche Daily News en hield ook boekbe sprekingen voor de radio. Een tijdlang dacht hij er ernstig over zijn schrijversloopbaan op te geven en zich aan de muziek te gaan wijden Maar hij voelde zelf, dat hij niet zooveel talent daarvoor had, om iets bijzonders te praesteeren. En dus hield hij zich maar bij het schrijven jMMyir 4 Het vliegtuig heeft een noodlanding gemaakt in Tibet. Scène uit de film „Verloren Paradijs". van verhalen en romans, waarmee hij veel succes oogstte. Frank Capra heeft nu Hilton's verhaal verfilmd. Hij interesseerde Columbia voor dit gegeven en het gevolg was, dat men de rechten voor het verfilmen van het boek kocht, toen het nauwelijKs verschenen was. De voorbereiding vooi deze belangrijke film was echter zeer uitgebreid en zou veel tijd kosten. Bovendien was dit gegeven een heel nadere genre, dan Capra in zijn laatste successen „Lady for a day", „It hap pened one night", „Broadway Bill" en „Oke, Mr Deeds" behandeld had. De productief-staf werd dadelijk aan het werk gezet om de noodige gegevens omtrent Tibet en zijn bewoners te verkrijgen en de film-kolonie werd afgezocht naar de ge schikte hoofdrol vertolker. De keuze viel op Ronald Colman, maar deze was door andere verbintenssen niet vrij, hetgeen geen bezwaar was, aangezien de voorbereiding voor Lost Horizon nog ge- ruimen tijd in beslag zou nemen. PANIEK IN MADRID. DE LAATSTE RIT NAAR DE VRIJHEID. Paul Hervey Fox, die het verhaal voor „De laatste trein uit Madrid" schreef, be paalt zich tot een kortere episode, maar laat haar door meer menschen beleven: hij brengt den toeschouwer in de Spaansche metropool, op den morgen van den dag, dat de laatste trein uit de belegerde stad zal vertrekken. De laatste trein. Een trein met plaats voor slechts een gering deel van het enorme aantal inwoners, dat in dezen trein zijn laatste redmiddel ziet. Die trein is de laatste schakel met het nog vei lige acherland, de laatste verbinding met een wereld, waar nog geen machinegewe ren knetteren en waar men nog door de straten kan loopen zonder elke minuut dek king te moeten zoeken voor bommen en granaten. Te middernacht vertrekt de laatste trein! De door dit bericht gewekte paniekstem ming laat Fox beleven door een wonder lijk samenraapsel van menschen. Het is, alsof hij met een reuzenhand links en rechts in de stad gegrepen heeft: twee mi litairen uit de belegerde veste, een journa list, een gravin met een min of meer ver dacht verleden, een politieke gevangene, een strijdster uit het vrouwenleger, een vrouw uit de duistere buurt van Madrid... een kleurrijke verzameling menschen, uit- eenloopende typen, nationaliteiten, menta liteiten maar allen bezeten door de ééne vurige wensch: wèg van hier! Coüte que coüte aan een pas komen, die ons een plaats in den trein verzekert en ons het leven redt! Paul Hervey Fox is een schrijver, die Mae West in de film „Go West Young man" wat aandurft. Enkele van deze menschen brengt hij met elkaar in contact andere zet hij zonder eenig verband naast elkaar. Hij toont ons alleen flitsen van hun strijd van enkele uren hun strijd om de vrij heid. En deze strijd om de vrijheid van een handjevol menschen wordt het meest op den voorgrond tredende element van de film. Zeker, wij interesseeren ons voor de persoonlijke avonturen van de individuen daar is voor een niet gering deel de le vende, spannende uitbeelding van alle rol len debet aan maar sterker ondergaan wij datgene wat deze menschen-in-doods- nood doormaken in de paar uren, die beslis sen over hun lot. Het is de primaire ver dienste van deze film, dat zij, dóór de span nende avonturen van een paar markante fi guren, den strijd teekent van duizenden en duizenden naamloozen, die meegesleurd worden in den maalstroom van den bur geroorlog. En het is daarnaast de verdien ste van „De laatste trein uit Madrid", dat zij zonder een vredesfilm-met-preten- ties te zijn een schril beeld geeft van een land, dat oorlogvoerende zijn eigen graf graaft. En zooals gif met gif bestre den wordt, zoo is een uitbeelding van de gevolgen van den oorlog de beste bestrijd ster van dezen waanzin zelf. Gewetenswroeging Anna Sten die de hoofdrol vervult in de film „Gewenteswroeging" werd te Kiev in Rusland geboren. Haar moeder zag eveneens in dat land het levenslicht, maar werd by een Scandinavische familie op gevoed, terwijl haar vader aanvankelijk een rondtrekkend danseur was, die echter na zijn huwelijk een balletschool voor Oekraïnische volksdansen opende. In 1922 stierf hij en nu brak voor moeder Sten en haar beide dochters, van wie Anna de oudste was, een zeer moei lijke tyd aan Het duurde niet lang, of Anna sloot zich aan bij een kinder-tooneel gezelschap en deze troep werd uitgenoodigd om voor stellingen te geven van Hauptmann'a „Hanneles' Himmelfahrt". Anna Sten werd voor de hoofdrol uitverkoren. Veel succes oogstte zij hiermee, en dit droeg er niet weinig toe- bij, dat zij ze was intusschen 15 jaar geworden tot de Filmacademie werd toegelaten. Op 18-ja- rigen leeftijd zien wij haar weer voor het voetlicht verschijnen en wel te Moskou in stukken van Maeterlink en Pirandello. Weldra mocht zij proefdraaien bij de Russische filmmaatschappij „Sovkino" en zij slaagde met vlag en wimpel, al kon zij alleen krijgen bij de Krim-afdeeling van letjes krijgen bij de Krim-afdeeling van dit bedrijf. Belangrijk werk zou zij te doen krijgen, toen eenmaal de poorten der Meschrapon- studio's te Moskou voor haar waren open gegaan. Ware triumph/en. vierde zij in „The Yellow Ticket" en vervolgens in„De Gebroeders Karamazoff", een Duitsche film. die de „Ufa" aanleiding gaf haar een contract aan te bieden. Samuel Goldwyn liet Anna Sten naar Amerika komen en had er 17 maanden en een vermogen voor over om haar geschikt te maken voor haar eerste Amerikaansche film. UFA-EXPEDITIE NAAR NOORD-AFRIKA Dezer dagen zijn Brigitte Horney, Willy Birgel, regisseur Viktor Tourjanski, came raman Günther Rittau en technische staf naar Noord Afrika vertrokken. Men maakt er de buitenopnamen voor de nieuwe Ufa-film „Mitternachtswalzer", waarvoor dr. Emil Burri het draaiboek ge schreven heeft. FRANCISCA GAAL. Franciska Gaal, die dezer dagen haar laatste scène voor de Cecil B. de Mille-film „De Boekanier" gespeeld heeft, en van plan was eenige weken rust te nemen in New York, is bij de leiding der Paramount stu dio's zoo in den smaak gevallen, dat men haar onmiddellijk een tweede hoofdrol heeft toebedeeld, en wel in „Paris Honeymoon", welke film door Arthur Hornblow Jr. voor Paramount geproduceerd wordt.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10