STADS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHI 32, LEIDEN De wedstrijd Euwe-Aljechin 29ste Jaargang DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 No. 8880 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekJ 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week i 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I' GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone Adverlentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Een eerlijke erkenning Dominee Kersten heeft wij maakten er met 'n enkel woord melding van iiT de Tweede Kamer zijn jaarlijksche be- grootingsrede tegen „de verroomsching" van Nederland afgestoken. Hij heeft daar bij geciteerd den hoogleeraar G. Wisse, die In een rede over de Hervorming had ge zegd: „Men wake tegen de verroomsching van Nederland. Dat wij thans zooveel Roomsche ministers hebben, getuigt van Rome's activiteit, maar ook van het verlaten der aloude reforma torische beginselen door ons volk". De liberale „Avondpost" vindt dit kette ren tegen het katholieke volksdeel een bla- meeren van de waarheid en schrijft: Wil hij één-derde van ons volk in de buitenste duisternis werpen? Is dat zijn gereformeerde, christelijke recht? Is dat den levens-arbeid van Oranje eeren? En dan dat sprookje over „de ver roomsching van Nederland". Ja, er zijn vier roomsche ministers. Maar die hebben we vroeger ook al gehad. Het roomsche bevolkings-cijfer is, percens- gewijs, nog steeds lager dan een jaar of zestig geleden. En wat de beklee ding van allerlei ambten en betrekkin gen betreft zijn de Katholieken stellig niet in het voordeel, om het maar heel zacht uit te drukken. In de laatste woorden ligt een eerlijke erkenning van de achterstelling der Ka tholieken bij benoemingen, 'van het on recht, den Katholieken aangedaan door hen uit allerlei ambten en betrekkingen te we ren. Als er nog zyn, die zouden beweren, dat zulk een onrecht niet plaats heeft, dan sluiten ze de oogen voor de werkelijkheid. Waar is 't wél, dat in deze moeilijk kan worden bewezen helaas. En dat, dege nen, die dat onrecht bedrijven, er zelden ronduit voor durven uitkomen! Wat verlangd wordt Wij willen nog even de aandacht rich ten op wat verleden week door de woord voerder der R.-K. Tweede Kamerfractie van de regeering is gevraagd. Dr. Deckers vroeg voor en namens zijn fractie, die zware uitgaven voor defensie in de gegeven omstandigheden billijkt, ernstige toezeggingen inzake sociale aan gelegenheden, zoo betreffende den steun aan de meest getroffen werkloozen, aan de groote gezinnen medé met het oog op de persoonlijke lasten van de nieuwe Dienst plichtwet, wijziging van de leerlingen- schaal in verband tevens met de talrijke werklooze onderwijzers. Verder vroeg hij een regeilng ten behoeve van de landarbei ders en kinderbijslagen niet alleen voor loontrekkenden. Nog acht de fractie salaris- verhooging onvermijdelijk voor het geval de prijsstijging mocht doorzetten. Wij mogen, wij moeten verwachten, dat de fractie er zich niet bij zal neerleggen, als de regeering deze verlangens zou wil len negeeren. De achttiende partij wordt heden avond in den Haag gespeeld. Wij herinneren onze abonné's er aan, dat bij eventueel afbreken der partij wij f 5.— (vijf gulden) beschik baar stellen voor hem of haar, die ons de in couvert afgegeven zet opgeeft. Bij meerdere goede opgaven beslist het lot. Deze opgave moet ons bereikt heb ben voor de hervatting der partij. Men mag niet meer dan één zet op geven. Op de enveloppe te vermeldem EUWE-ALJECHIN. PE WERELD IN VOGELVLUCHT De Zuidzee-conferentie heeft in haar vergadering van gistermiddag de reeds Za terdag voorloopig aangenomen resolutie tegen Japan aanvaard. Gedurende een twintig minuten werd nog gediscussieerd over diverse redactio- neele wijzigingen, welke echter aan de algemeene beteekenis van het document niets veranderden. Bij de stemming over het geheel werd het stuk goedgekeurd door 15 delegaties. Eén delegatie, de Ita- liaansche, stemde tegen; drie andere, Zwe den, Noorwegen en Denemarken, verklaar den in principe accoord te gaan, maar geen belangen in het Verre Oosten te hebben, en zich daarom van stemming te willen onthouden. Op voorstel van Norman Da- vis ging de conferentie vervolgens uiteen tot Maandag 22 November. De regeeringen hebben dus den tijd om zich te beraden over hun verdere houding. Want al is de aanvaarding der resolutie een moreele veroordeeling van Japan, de geschiedenis der laatste jaren bewijst, dat aldus veroordeelde landen zich daarvan bitter weinig plegen aan te trekken. Wel heeft de resolutie een heftige reac tie verwekt in de Japansche dagbladen en is de Japansche pers vertoornd over het verkapte dreigement, dat er een gemeen schappelijke actie tegen Japan zal worden ondernomen. Maar, zoo luidt de conclu sie van de Japansche pers, Japan moet de betrokken mogendheden er van overtui gen, dat Japan nooit zijn actie in China zal opgeven, tenzij het leidende beginsel van zijn politiek verwerkelijkt is. In Duitschland heeft zich het incident met den correspondent van de „Times" herhaald. Thans heeft de Berlijnsche cor respondent van het Fransche persagent schap Havas aanzegging gekregen, dat hij het land binnen drie dagen moet verlaten. De Berlijnsche correspondent van de „Jour" seint daarover het volgende: „Gezien den uiterst mageren aard van het incident twijfelt niemand der buiten- landsche pers te Berlijn er aan, of de Duitsche regeering heeft van de gering ste aanleiding gebruik willen maken. De naam van Ravoux komt thans bij die van de talrijke andere journalisten. hun aantal bereikt weldra de honderd die sinds vier jaar door den bliksem van Goebbels zijn getroffen. Ongetwijfeld moet er op dit oogenblik aan herinnerd worden, dat de te Parijs geaccrediteerde Berlijnsche journalisten van de vrijheid, die hun onze zeden en instellingen laten, gebruik en misbruik maken om het Duit sche publiek het meest sombere en on juiste beeld te geven van oru, land, zulks wij zijn in staat dit met de grootste energie te beweren op uitdrukkelijk bevel, dat hun uit Berlijn door den minis ter van propaganda is gezonden". In Frankrijk neemt men de uitwijzing van den Havas-correspondent ernstig op en het laat zich aanzien, dat de betrekkin gen tusscheri Duitschland en Frankrijk er niet beter op zullen worden. NANKINGREGEERING VERPLAATST NAAR PROVINCIE SETSJOEAN. SJANGHAI, 16 Nov. (A.N.P.) De Nankingregeering heeft besloten den ze tel van haar civiel bestuur te verplaatsen naar Setsjoean. MIST IN ENGELAND. LONDEN, 16 November. (A.N.P.) Een dikke mist hangt rond de Britsche eilanden. Vooral in het Kanaal is de mist uiterst zwaar. De boot van Duinkerken is met anderhalf uur vertraging in Dover aangekomen. Alle diensten, die speciaal georganiseerd zijn voor mistig weer, func- tionneeren op de spoorlijnen der buiten wijken. De treinen hebben allen vertra ging. In Londen werken alle transport diensten in vertraagd tempo. De trein, die gisteravond uit Perth naar Londen was vertrokken, is vanmorgen om vier uur twintig in botsing gekomen met den Schotschen sneltrein, naby Crewe. Er zouden hierbij vijf reizigers gewond zyn. MARATHONDANS CHARLOTTE KöHLER OP HAAR JUBILEUMTOURNéE IN DEN LEIDSCHEN SCHOUWBURG. Na haar voordrachten uit den Bijbel, welke in het heele land groote belangstel ling trokken, is Charlotte Kohier nu reeds eenigen tijd op jubileumtoumée met „Ma rathondans" en de belangstelling is even overweldigend. Ook de Leidsche Schouwburg, waar Charlotte Kohier gisteravond optrad, was tot de laatste plaats bezet en het is te ver staan en ook te waardeeren, dat in dezen tijd voor deze kunst zulk een groote be langstelling blijkt te bestaan. Wy bedoe len dan de belangstelling voor deze kunst van Charlotte Kohier, een oogenblik geab straheerd van den inhoud harer voordrach ten. "Want men zal het ons toch wel niet euvel duiden, als we meenen, dat bij deze woordkunst de keuze van het onderwerp een haast even integreerend deel is van het geheel als de wijze der voordracht. Mét de kunstzinnige voordracht bewaart het publiek de herinnering aan den inhoud en des te sterker naarmate de voordracht schooner en boeiender was. En dit laatste was zij in hooge mate. Maar juist daarom ook zijn wij-met „Ma rathondans" als keuze voor Charlotte Köhler's jubileumtournée minder ingeno men. De tegenstelling met haar voordrach ten uit den Bijbel spreekt in „Marathon dans" wel zeer sterk. „Marathondans" is een boek van den Amerikaan Horace Mc Coy, dat een aan klacht vormt tegen de ontaarding van de zen tijd in velerlei excessen, vooral op het gebied van records en wereldkampioen schappen. Het is een aanklacht, die scherp is en hard en fel. Het is verbijsterend van realiteit en zóó suggestief, dat men alle ellende en alle nooden, die dit tijdsbeeld oproept, ten volle ondergaat. En wat moet de voordracht van Charlotte Kohier dan niet gegrepen hebben in vele zielen, als reeds het boek zulk een sterken indruk wekt. Maar nog eens, ook juist daarom wordt ons bezwaar tegen deze keuze des te ster ker. En dat bezwaar zouden wij het een voudigst aldus kunnen formuleeren. dat de schrijver in zijn beschrijving aan eenzelf den fout mank gaat als hij hekelt in zyn boek. Hij stelt daarin de moreele verwording van een geslacht te kijk, dat niet anders zoekt den sensatie, prikkeling, zinnelust en excessen, maarhij stelt het schaamte loos te kijk. Hij heeft door zijn beschrij ving heen van de psyche der deelnemers aan dezen danswaanzin het uurrecord dansen naakt en rauw episodes gewe ven, die hier beter onbesproken blijven. En men komt er niet van af met te zeg gen, dat dit alles de werkelijkheid is, een knapper schryver dan Mc Coy had het zelfde op schooner wijze even diep en even sterk kunnen aanduiden. Het is misschien typeerend Amerikaansch en momenteel mode in de Amerikaansche litteratuur al les rauw en onomwonden te zeggen dit is trouwens niet alleen meer in de Ame rikaansche litteratuur het geval toch kunnen wij dit „kenmerkend voorbeeld der jonge Amerikaansche letterkunde, hard, scherp, ontdaan van alle franje, direct en zakelijk" zooals men in het programma schreef niet apprecieeren. VeeJeer zien wij daarin juist een bewijs voor de wei nige litteraire kracht van den schrijver. De beste vondst, die het boek zelf heeft en die in Charlotte Köhler's voordracht niet tot uiting kon worden gebracht, is de plech tige uitspraak van den rechter, welke met groote letters op iedere bladzijde vóór een nieuw hoofdstuk door het boek geweven is, zoodat men na deze rauwe, harde aan klacht op de laatste bladzijde de woorden leest: .„En moge God uw ziel gena dig zijn". Maar zelfs dit is niet in staat in ons oor deel over „Marathondans" wijziging te brengen. Een andere zaak is, dat Charlotte Kohier dit boek bijzonder geschikt achtte voor een voordracht. Wy begrijpen dit volkomen. Want voor een voordracht stelt dit boek niet allen de hoogste eischen, maar ook, indien aan deze eischen kan worden voldaan en dat kon Charlotte Kohier volkomen wordt het geheel nog sterker, de indruk nog verbijsterender. In het licht der lampen zat Charlotte Kohier op een krukje en behoudens een enkele beweging, waarbij zy eens half op stond, boeide zij de volle Schouwburg door de snelle afwisseling der uitgebeelde per sonen. Om gezeten op een eenvoudig stoel tje, zonder eenig ander hulpmiddel dan stem, expressie en gebaren, een marathon danswedstrijd voor oogen te tooveren, een zaal met tientellen schuifelende danspa ren, verzinkend in het moeras van een moreelen ondergang, de kamprechters, een hysterisch publiek, de jazz-band, de zinne lust en al de ellende van verwoeste zielen, het is een opgave, die misschien alleen een kunstenares als Charlotte Kohier tot een goed einde kon brengen. De volle Schouwburg luisterde geboeid en ademloos naar het doodsverlangen van Gloria, naar de levensloop van haar part ner, dan weer naar de schelle tonen van de jazz of naar de aanmoedigende kreten, die de manager van deze menschelijke beesten stal richtte tot het publiek en het was ver bijsterd over zooveel nood. Wij hopen, dat dit de eindindruk by al len geweest is en dat de voordracht van Charlotte Kohier, die de rauwe en a-mo- reele passages zooveel mogelijk verzachtte, den luisteraars, vooral den jonge luiste raars geen anderen indruk heeft meegege ven. Eerst na afloop brak het applaus los, dat schier niet te bedaren was. Daarna sprak de voorzitter der Schouw burgcommissie, prof. J. M. Meyers, Char lotte Kohier toe, die tevoren met bloe men was overladen. Hij wenschte haar geluk met haar kope ren jubileum, dat eigenlyk een gouden ju bileum was, omdat zij alleen een indruk wist te geven van vier menschen tegelyk. Hy wenschte haar ook geluk met deze gees telijke marathonrace, waarvoor zij niets anders noodig had dan haar eigen gaven en doelend op den inhoud citeerde hy Vondel's woorden: Wat wel gesproken wordt Kan scha noch hinder baren. Spr. hoopte, dat zy zoo mocht opgaan naar haar gouden jubileum en dat zy niet zou antwoorden, wat Adèle Sandrock ant woordde, toen men haar by haar gouden jubileum vroeg, wat haar het meest was bijgebleven. Deze antwoordde n.l. de rheu- matiek. Spr. hoopte, dat mevr. Kohier dan zou zeggen: de' enhousiaste ontvangst door het Leidsche publiek. Charlotte Kohier dankte hierna het Schouwburgbestuur, het L. S. C., de V. V. S. L. en de afd. Leiden van het Ned. Too- neelverbond voor de schoone bloemen en het publiek voor zijn aandacht, welke het haar mogelijk had gemaakt het schoonste te geven. Onder een enthousiast applaus viel daar na het gordyn voor de laatste maal. JONGERENAFDEELING R.K.S.P. Wij herinneren aan de bijeenkomst welke hedenavond gehouden wordt in „Royal", Doezastraat 43. Aanvang half 9. Mr. H. Donders zal spreken over: „So cialisme als strooming en de invloed ervan in Nederland". Alle leden komen natuurlijk. Niet-leden tusschen 18 en 25 jaar komen eens luisteren en kennis nemen van onze bedoelingen. Het Bestuur. ARBEID ADELT EN TESSELSCHADE. Wij vestigen den aandacht van onze lezers op een advertentie in ons Blad van de Vereenigingen Arbeid Adelt en Tessel- schade, die morgen een Bazar houden, ten huize van Mevrouw Barge-Dreesmann, Boerhaavelaan 6. Beide Vereenigingen trachten op allerlei wijzen het lot der onvermogende beschaaf de vrouw te verbeteren, o.a. door haar in staat te stellen den tijd productief te ma ken, die na een verrichte dagtaak over blijft. De handenarbeid, door vele huisvrou wen en oudere dames, in eigen kring ver vaardigd, wordt op deze Bazar te koop aan geboden. Gelijk bekend is, leggen de werk sters van Arbeid Adelt en Tesselschade zich vooral toe op fijn kunstnaaldwerk, maar daarnaast maken zij ook veel practische, eenvoudige artikelen, overeenkomstig de eischen van onzen tijd, die toch alle het stempel van smaak en kunstzin dragen. Men verzuime niet er een kijkje te gaan nemen. Oil nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Bollenland De Negenmogendheden-conferentie neemt de resolutie van afkeuring tegen Japan aan. (2de blad). De Havas-correspondent uit Duitschland uitgewezen. (2de blad). De ontkerstening van Duitschland. (2de blad). Binnenland Vondel-herdenking in het Begijnhof te Amsterdam. (2de blad). De opvolger van prof. mr. Aalberse in de Tweede Kamer. (2de blad) EERSTE LEIDSCHE E. H. B. O.- BRIGADE. Morgenavond zal de Eerste Leidsche E. H. B. O.-Brigade haar eerste lustrum her denken met een feestavond in de Stadsge hoorzaal. Van 7.308.30 zal in de receptie kamer der Gehoorzaal gerecipieerd wor den. VERKEERSREGELING OP DE HOOGEWOERD. Adres van belanghebbenden. Door een aantal winkeliers, zakenlieden en industrieelen, wonende op de Hooge- woerd is een adres gericht aan den ge meenteraad, waarin protest wordt aange- teekend tegen de sinds eenige weken in gevoerde verkeersregeling, waardoor het verkeer, in het bijzonder dat van automo bielen vanaf de Rijnstraat tot de Bree- straat, komende uit de richting Hooge Rijndijk, totaal versperd is, rechtstreeks (dus niet indirect). Adressanten wijzen op de schade, die zij daarvan in hun zaken on dervonden, doordat klanten niet meer in de gelegenheid zijn, voor den winkel of het be drijf, dat zij bezoeken willen, uit te stap pen, zoodat het reeds is voorgekomen, dat zij hun inkoopen thans elders gaan doen. Adessanten verzoeken de thans bestaan de verkeersregeling te willen opheffen of althans te willen bevorderen, dat de rege ling tot 15 Jan. 1938 (einde Uitverkoopwe- ken) buiten" werking wordt gesteld, in welk tijdvak dan voldoende kan blyken of het niet juister is, dat de Hoogewoerd, wat de verkeersregeling betreft, terugkome in den ouden toestand, toen het verkeer zichzelve regelde, nadat het Levendaal de snelver- keersbaan was geworden. Aan het adres is adhaesie betuigd door de buurtvereeniging „Hoogewoerd". Inzameling kleeding-. dekking- en schoeiselfonds. De inzameling ten bate van het kleeding-, dekking- en schoeiselfonds voor werkloozen op Zaterdag j.L heeft 940.73 opgebracht. Bezien in verband met de slechte weers omstandigheden is het resultaat wel bevre digend. Gistermiddag werd de E.H.D. gewaar schuwd voor een ongeval in de Overdekte zweminrichting aan de Haarlemmerstraat. Een der zwemsters was van de derde trede van den ladder naar de 3 M. plank gegle den. Zij klaagde over pijn in den rug. Voor alle zekerheid waarschuwde men den E.H. D., die de patiënte meenam naar het zie kenhuis, doch zij kon onmiddellijk naar huis terugkeeren. De politiebrandweer werd gistermiddag te 4 uur gealarmeerd voor een brandje in perceel Rapenburg 101, waar een houten schoorsteenmantel door de oververhitting van een kachelpijp vlam had gevat. De schoorsteenmantel werd gedeeltelijk weg gebroken, waarop het gevaar geweken was. Door de politie alhier is aangehouden en na verhoor op vrije voeten gesteld de 14- jarige J. A. H., verdacht van diefstal van een miniatuurtje.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1