RIJNSTREEK UIT HET VERLEDEN VAN ZEVENHOVEN DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 De oorsprong van een naam De pastoor had het vroeger niet al te breed; de koster evenmin. Nieuwe wonderen rond de Canadeesche Vijfling 200 Artsen zijn sprakeloos ALPHEN AAN DEN RIJN. Jubileum. Dezer dagen mochten onze plaatsgenooten J. Blom en I. Visser, resp. als meestersknecht en voorman, den dag herdenken, dat zij voor 25 jaar bij de N.V. v/h. firma D. van Oordt, dakpannenfabriek alhier, in dienst traden. Door de directie zijn beiden ten kantore gecomplimenteerd onder aanbieding yan de gebruikelijke en veloppe met inhoud. DE KWAKEL. Collecte. De opbrengst der collecte voor „arme parochie in ons bisdom" bedroeg ruim 76.—. Wilhelmina-vereeniging. Vergadering bij C. Pouw, gisterenavond. Na opening en voorlezing der notulen volgt de rekening en verantwoording van den penningmeester. De inkomsten bedroe gen in totaal 176,89. De uitgaven 174,64. Zoodat er nog een batig saldo bleef van 2.25. Dit jaar was er veel materiaal aange schaft, waardoor de rekening van den tim merman nog al hoog was. De rondvraag bepaalde zich tot eenige in terne aangelegenheden, die oorzaak waren geworden van eenig misverstand. Voortaan zal voor den 31sten Augustus eerst een ver gadering worden uitgeschreven, waarop ieder der commissie leden zijn plaats wordt aangewezen. Ook zullen aan 't eind van dit jaar bij de heugelijken gebeurtenis eenige tractaties gegeven worden met extra toespijs. Hierna sluiting. UITHOORN. Aanbesteding. Bij den heden 10 No vember door den architect Herman van der "Zijden gehouden aanbesteding voor den bouw van vier woningen is ingeschreven als volgt: J. Moes en Onel, Amsterdam 12.999; J. van Wely en H. Borger, Alphen 13333;' J. F. Meegdes, Halfweg 15400; D. C. van Kints, Leimuiden 15579; M. van Gasteren en van Scheppingen, den Hoef 16234; Van Breggen en Boeree, Nieuwveen 16571; Fa. Wed. C. Akerboom, Langeraar 17020; Van Schaik en Koeleman, Den Hoef 18328; P. Egberts, Nieuwveen 18791; H. den Jong, Ouderkerk aan den IJssel 19400. Gunning volgens bestek aan gehouden. Bij heden 11 November door den archi tect Herman van der Zijden gehouden aan besteding voor den bouw van een burger woonhuis, is als volgt ingeschreven: J. F. Meegdes, Halfweg 5600; J. van Wely en H. Borger, Alphen 5890; D. C. van Kints, Leimuiden 5975; P. Egberts, Nieuwveen 6490; Van der Breggen en Boeree, Nieuwveen f 6567; Van Schaik en Koeleman, den Hoef 6735; Vink en Bur gers, Aalsmeer 6814; Van Gasteren en van Scheppingen, den Hoef 6926; H. G. Aibers, Amsterdam 7785; J. J. Limburg, Purmerend f 8188; H. de Jong, Ouderkerk aan den IJssel 8420. Gunning volgens be stek aangehouden. NIEUWERBRUG. Wielrijdster aangereden. Zaterdag avond begaf mej. M. v. Rijn zich per rij wiel naar Bodegraven. Zij reed geheel rechts van den weg, toen zij werd aange reden ter hoogte van het Roode Dorp door een haar achteropkomende motorrijder. Deze botste met het voorwiel van het motor rijtuig tegen het achterwiel van de fietsen de dame aan, met het gevolg, dat de dame omver gereden werd. De motorrijder, de heer Bus uit Leiden, maakte eveneens een salto mortale en smakte eveneens op den weg neer. De dame bleek er persoonlijk goed te zijn afgekomen, doch de motorrijder bloedde hevig aan zijn gezicht. Hij had een wonde aan de neus en kin opgeloopen en was da nig geschrokken. Het toeval wilde echter, dat de aangereden dame tevens gediplo meerd lid der E.H.B.O. was en terstond den man verbond. Inmiddels was ook de ge waarschuwde geneesheer dr. W. Kerpel van Bodegraven verschenen, die den man ver der behandelde waarna hij zich weer naar Leiden kon begeven. Het rijwiel en het motorrijwiel waren echter zoodanig beschadigd, dat geen van beiden verder konden. Ook de japon van de wielrijdster was gescheurd. Verzekering zal wellicht de schade dekken. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in het feit, dat de motorrijder in gedachten verzonken was en daardoor de wielrijdster niet heeft opgemerkt. TER-AAR. R. E. Jeugdwerk. Ten bate van het R. K. Jeugdwerk werd Zondagavond een mooie film vertoond in het Parochiehuis, waarvoor ondanks het minder prettige weer, veel belangstelling bestond. Na opening van de bijeenkomst door den Zeereerw. Heer Pastoor, die in enkele korte woorden het doel uiteen zette van deze feestverga- dering, werd terstond overgegaan tot het vertoon en van een kluchtfilm, waarin de bekende Haroid Lloyd optrad. De hierop volgende film „Groote wel doenster", naar een roman van Pierre TErmite, bestaande uit acht acten, mocht met de grootste belangstelling gevolgd wor den, met telkenmale een warm applaus. Een leuke film beteekende het einde van dezen goedgeslaagden avond, die zeker een behoorlijk saldo zal hebben opgeleverd voor het Jeugdwerk. Begrafenis Jac. Visser. Onder groote belangstelling werd hedenmiddag het stof felijk overschot van den heer Jac. Visser ter aarde besteld, die vorige week op zoo noodlottige wijze om het leven is gekomen. Naast de familieleden waren ook nog op den doodenakker Burgemeester B. J. Ho- genboom, het bestuur van den Vier-Am- bachtspolder, een deputatie van de kaas- producentenvereeniging en vele vrienden en kennissen van den overledene. Namens de familie werd het woord gevoerd door den jongsten broer van den overledene. Ook sprak nog de waarnemend voorzitter van de kaasproducentenvereeniging. Vele kransén dekten de kist. WOERDEN. Verscheurende dieren. Bij den vee houder P. op Geestdorp hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag een tweetal honden danig huisgehouden onder de scha pen. Twee werden er onmiddellijk gedood, terwijl er vier zoo zwaar gewond waren, dat zij moesten worden afgemaakt. De po litie doet onderzoek naar de schuldigen. Reeds zijn twee verdachte honden inge sloten. Volksbond. Zondagavond gaf de R. K. Volksbond weer een uitvoering. Voor een stampvolle zaal opende de voorzitter, de heer Overboek, de feestvergadering. Spr. heette allen hartelijk welkom, vooral nu voor het eerst gemengd gespeeld zou wor den. Nadat spr. de aanwezigen opgewekt had de te houden collecte voor de Kerst- gave aan werkloozen goed te gedenken, werd staande door alle aanwezigen uit volle borst het strijdlied gezongen. Hierna verkreeg de geestelijk adviseur, pater v. d. Boezem, het woord. In gloed volle woorden wees spr. op het belang zich te organiseeren. Na nog eenige opwekkende woorden en het belang van het trouw be zoeken der vergadering uiteengelegd te hebben, kwam de tooneelvereen. „Utile Dulci" met het tooneelspel voor gemengde bezetting: ,,'t Verleden Spreekt", voor het voetlicht. Onder ademiooze stilte werden de 4 bedrijven door de aanwezigen beluis terd. Na afloop werd aan de tooneelisten een daverend applaus gebracht. Stuk voor stuk hebben de medewerken den hun beste spel gegeven, waarbij wij vooral willen noemen mej A. Bij waart, als Jozefs vtouw en hun zoontje, de 9-jarige Gerard Stolwijk, die zich vrij en ongedwon gen op het tooneel wist te bewegen, A. v. Angeren als bankier Strenker en zijn zoon Jozef (N. v. Vlist) die werkelijk voortref felijk spel te zien gaven. De dames en de jeugdige G. Stolwijk mochten van den heer Versluis, als voorzitter van de zuster-too- neelvereeniging D.E.V., bloemen in ont vangst nemen. Deze sympathieke geste werd door de vele aanwezigen op hoogen prijs gesteld, getuige de krachtige bijval. De pauzen werden met populaire wijsjes opgeluisterd door het fluittistencorps „St. Caecilia", welke al spoedig door de geheele zaal meegezongen werden. Het was reeds ver over het middernachte lijk uui, dat allen voldaan huiswaarts gin gen. Vermelden we nog, dat a.s. Woensdag om half acht de uitvoering nog eens her haald wordt. Degenen, die eens een goed tooneelstuk willen zien, kunnen we een bezoek gerust aanraden. ZOETERWOUDE H. R. Jeugdwerk. Hedenavond 8.15 uur ver plichte vergadering in het patronaat, spre ker is de heer Brouwers. Alle leden zijn nu toch zeker aanwezig. ZEVENHOVEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge- meente komt op Donderdag 18 Nov. 1937 des voormiddags om 9.45 uur in openbare vergadering ten Raadhuize bijeen. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. 3. Aanvulling Algemeene Poli tieverordening. 4. Huur arbeiderswoningen, gebouwd met Rijksvoorschot. 5. Nadere voorloopige vaststelling der gemeente-re- kening over het dienstjaar. 6. Wijziging ge meente-begrooting 1937. 7. Toetreding tot Fraude-onderlinge van de Vereen, v. Ne- derl. Gemeenten. 8. Rondvraag. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit". Maandagavond hield de Landarbeiders- bond „St. Deus Dedit" haar jaarvergadering in het Bondsgebouw. De voorzitter, de heer P. v. Tol, heette allen welkom, in het bij zonder de heer Pannebakker, vrijgestelde van den Bond. De presentielijst vermeldde 21 namen. De secr, de heer C. v. Veen, las de notu len der vorige vergadering, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Tevens gaf de secr. zyn jaarverslag, waar uit wij te weten kwamen, dat het ledental stationair is gebleven. De voorz. zeide dank voor de juiste weergeving. Rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Jac. v. d. Hoort. Aan contributie was ontvangen ƒ1464, kas geld op 15 Nov. 1937 is 95.39. De controle commissie verklaarde, dat alles prompt in orde was. Tot leden voor controle werden benoemd de heeren L. J. Bos en A. Bosman. De penningm. werd gedéchargeerd. Bij de gehouden bestuursverkiezing wegéns perio dieke aftreding van de heeren C. J. v. Veen en A. Hassing werden deze met algemeene stemmen herkozen. Hierna gaf de voorz. het woord aan den heer Pannebakker. Deze deelde mede, dat hij, in overleg met den R.K. Volksbond, zou spreken over collectief arbeidscontract. Spr. zette uiteen, wat een arbeidscontract is en beteekent. Na afloop werden verschil lende vragen gesteld, welke allen werden beantwoord naar genoegen der vragers. Het bestuur stelde als attractie voor een kaart gratis beschikbaar te stellen voor een re traite. Met algemeene stemmen goedge vonden. Bij loting door den Geestelijken Adviseur was de gelukkige de heer L. J. Bos en als plaatsv. H. v. d. Hoort. Niemand meer het woord verlangende dankte de voorz. den G. A. voor zijn tegenwoordig heid, den spr. voor zijn leerzame rede en sloot de vergadering met den chr. groet. Gevestigd: W. H. M. Wolvers uit Nieuwveen C. A. M. Langeslag uit Baarn. Eenigen tijd geleden gaven wij in een zes-regelig versje van omstreeks 1790 weer, hoe de geschiedschrijver dacht over Ze- venhovens toekomst; hij zag die voor ons dorp zeer donker in, omdat het veenen, dat toentertijd het bestaan gaf, eens de oor zaak zou worden van het „gewis daardoor ten gronde gaan". In 1745 waren in onze gemeente drie pol ders, n.l. de Zevenhovensche Plas, en de Achterdijksche polder, die reeds geheel verveend was en de Voordijksche polder, die dit voor drievierde was. Als men de geschiedschrijver dan ook gelooven mag, zou er nog slechts te vee nen zijn geweest in de plas en voor zeer weinig in den Voordijkschen polder. Alhoewel de zorg voor het vergaan zeer groot was, werd er toch een troost aan toe gevoegd, want „er bleef nauwelijks zoo veel van over, zoodat er één beest op ge weid kon worden", maar „de polders kun nen naderhand weer schoon land opleve ren, wanneer het wordt drooggemaakt", en „een zekere waarheid was het, dat de plas sen een gemakkelijke gelegenheid gaven om de turf uit Nieuwkoop en Noorden te vervoeren, waardoor het overgeblevene van het Dorp in orde blijft, daar anders het zelve denkelijk al geheel weg geweest kon- de zijn". Na de droogmaking in 1795 van de Ze venhovensche plas, ontstond inderdaad dat schoone land, hetwelk thans de droogge maakte polder Zevenhoven is; niemand zal spijt hebben, dat de gemakkelijke gelegen heid om turf te vervoeren moest verdwij nen, om het buitengewoon goede bouw- en weiland van thans te verkrijgen, vooral niet als we zien hoeveel beesten er nu weer weiden; een indertijd gehouden telling wees zelfs uit, dat er ruim tweeduizend koeien worden gehoudèn. Aan de andere zijde van het dorp ontstond het vruchtbare bouwland, toen de polder Nieuwkoop wc-d drooggemaakt; dit is van zwaardere en be tere kwaliteit dan het hiervoor genoemde. Tot Zevenhoven behoort een onderdeel van het dorp Noorden; dit onderdeel is vroeger waarschijnlijk een op zich zelf staande Ambachtsheerlijkheid geweest; se dert 1724 echter vormt het één geheel met Zevenhoven, waarvan het Noordelijke ge deelte een Ambachtsheerlijkheid was, toen staande onder het crimineel bestuur van bailluw en Welgeboren Mannen van Rhijn- land; het Zuidelijke deel stond onder die van Nieuwkoop; op deze wijze verloor het dorp het aanzien van een Hooge-Heerlijk- heid. In dien tijd waren de benamingen Zeven hoven en Noorden onafscheidelijk verbon den; een vroeger gemeentestempel ver meldde deze naam steeds; de registers van den Burgerlijken Stand gaven de gecombi neerde naam eveneens. Bij de volkstelling in 1795 is een deel van Noorden ingelijfd bij Nieuwkoop, én een ander deel bij Zevenhoven. Naams-oorsprong. Voor den naams-oorsprong moeten wij teruggaan tot de reiskaarten der Room- sche keizers. Daarop staat bij verschillende plaatsen een Romeinsch cijfer aangegev, welk cijfer aangeeft het aantal zich daar bevindende mansen en schatbare hoeven, terwijl een manse wordt aangeduid als een woning met twaalf morgen land daar aan. Keizer Lodewijk gaf een Wet, waarin o.a. voorkomt „indien ergens een kerk gesticht wordt (indien noodzakelijk en elders niet meer goed zijnde) zoo willen wij op het bevel van Onzen Heer en Vader (is Karei de Groote), dat daaraan door de vrije luij- den, die daar het Woord Gods hooren, zul len gegeven worden pen mansus van twaalf bunderen bouwlands, opdat daaf een priester moge bestaan en de godsdienst verricht worde; weigert het volk, zoo zal de kerke weder worde afgebroken". Bepaald was bovendien nog, dat zulk een mansus vrij was van alle belastingen en diensten, omreden dezelve tot onderhoud der Priesters diende, een en ander zooals Karei de Groote had bepaald. Uit de kaart der Roomsche keizers blijkt, dat het eerder genoemde gestelde getal bij een plaats beteekent zooveel hoeven lands, als schatbaar waren aan die keizers. •Conclusie nu is, dat aan de kerk van hier zeven zulke hoeven hebben behoord, of dat de Roomsche keizers of andere Vorsten hier zeven zulke hoeven hebben bezeten. Deze laatste veronderstelling is geba seerd op een in 1396 door Hertog Albrecht naar Beijeren gegeven handvest, waarin o.a. werd bepaald, dat alle schatbare goe deren, gelegen in den Ambachte van Zee venhoven schatbaar zouden blijven voor wie het ook koopen moge; gelijk ook nog, dat indien eenig goed hetwelk niet schat baar is, verkocht wordende aan schatbare luijden, mede schatbaar zullen worden en ten eeuwige dagen blijven. Er moeten hier dus zeven schatbare hoe ven zijn geweest; hoeven is in den loop der jaren hof, hoven, hofsteeden geworden; hof- steede is dan de benaming van een steede of woning, van een hoeve land, zoodat hof van hoef is afgeleid; vroeger heette het Zee- venhoeven, door verschrijving is dit hoven geworden. Aan den oorsprong van haar naam, als mede in verband met het hierboven ge noemde handvest, staat vast, dat Zeven hoven zeer oud is; in 1732 stonden er 209 huizen, wat 51 meer is dan in 1632; de meeste woningen bevonden zich bij de kerk, welke buurt was gebouwd als alle veendorpen; In 1795 had de gemeente 646 inwoners. Ais men dit vergelijkt met tegenwoordig, trof men hier toen waarschijnlijk niet zoo veel groote gezinnen aan als tegenwoordig, want het aantal huizen zal, naar schatting, nu 230 bedragen bij een inwonertal van ongeveer elfhonderd. Kerkelijke gebouwen. Het is na te gaan, wanneer een kerk is gesticht; dat ze vroeg bestond wordt afge leid uit het feit, dat het een bezitting was, liggende aan het bisdom Utrecht en aan die van de Proostdij van St. Jan, waarvan al zeer vroeg melding werd gemaakt. De eerste aanteekeningen, bekend om trent de Katholieke kerk, dateeren uit 1576; het volgende is wel waard te worden vermeld: „er zijn geen kerkelijke bedie ningen en geen broederschappen; de kerk heeft ook geen inkomsten, behalve dan, dat ze volgens een eeuwigdurend contract, ƒ20.per jaar trekt; daartegenover is ze een jaarlijksche lijfrente van 24.schul dig, welke lijfrente moet worden ingeza meld uit de gemeente. De Pastoor heeft niet meer dan veertig gulden aan inkomsten; hij had de ordon nantiën en decreeten van de Kerkvergade ring van Trente niet. Daarom is hij gemaand dezelve binnen een maand aan te schaffen en zijne gemeen te in de gronden des geloofs vlijtig te on derrichten. De koster trekt van ieder huis vijf stui vers, behalve dat heeft hij niets". Wij spreken zoo graag van den goeien ouwen tijd, maar wjj betwijfelen het toch sterk, of onze tegenwoordige Pastoor en koster het hiermede eens zouden zijn, als ze dit lezen! Als troost voor de blijkbaar niet voldoen de geregelde zielzorg wordt verder gezegd, dat het kerkgebouw, hoewel niet groot, vol doende ruimte biedt voor de gemeente en zeer goed onderhouden is, evenals de zit plaatsen, preekstoel, doophek enz., alsmede de zeer fraaie toren, waarboven een schoo ne spits opgaat, waarin uur- en windwij zers en daar binnenin met uurwerk en klok; de woningen van pastoor en school meester zijn in goede orde. De kerk diende tegelijk voor Nieuwveen; de ouderen onder ons weten nog zeer goed, dat aldaar een Katholieke kerk is gebouwd en met wel ken strijd dat tusschen beide plaatsen ge paard is gegaan; als typisch staaltje is be kend, dat een van de z.g. Driekoningen woningen werd afgebroken en weer opge bouwd aan de overzijde van de sloot, welke de grens tusschen de twee gemeenten vormde, en tevens kerkelijke gemeente grens werd omdat de eigenaar bij Zeven hoven wilde blijven! Als gebouwen der burgelijke gemeente vinden wij alleen vermeld het dorpsraad huis, „zijnde een zeer schoon gebouw, staande binnen het dorp, in hetzelve wer den de vergaderingen van bijzondere col- legier van Gerechten gehouden, rekeningen gedaan en alles verder verricht, wat het burgerbestuur aangaat". Naar algemeen thans beweerd wordt, Is dit raadhuis het nog in het dorp staande hooge stoephuis, waarin een winkel is ge vestigd; de aangebouwde woning zou die zijn geweest van Burgemeester P. v. d. Min, die hier van 1821 tot 1847 Burgemeester was, en die tevens was de laatste Burge meester van Zevenhoven alléén; nadien werd de Burgemeester van Nieuwveen dat steeds ook van hier. totdat daarin in 1927 een einde kwam door de benoeming van den nog in functie zijnde Burgemeester Bocxe. Wordt vervolgd. Judg» *Bea ik dan nog steeds niet nucuier? TORONTO, November '37. Bij tijd en wijl krijgen de beroemde Canadeesche vijflingen in hun mooi villaatje in Callander ook hooge gas ten te begroeten. Zoo bezochten voor eenige dagen niet minder dan 200 be kende Canadeesche artsen de meisjes, om zich met eigen oogen te overtuigen van de blakende gezondheid, waarin de dreumessen verkeeren. Natuurlijk kon den de heeren het niet laten bepaalde medische observaties en vaststellingen te doen. Dit blijkt uit het door hen op gemaakt verslag, waaruit wij het vol gende ontleenen. De „studiereis" der Canadeesche artsen naar Callander geschiedde met een zeer bij zonder doel. Het had zich tot taak gesteld wetenschappelijk materiaal te verzamelen met het oog op het vraagstuk, hoe ver de gelijkenis dier kinderen gaat, die uit 'n meervoudige geboorte stammen. Het gaat hierbij niet om uiterlijke gelijkenissen, maar om observaties op dactyloscopisch gebied, op psychologisch gebied en om waarnemin gen omtrent bepaalde bloedgroepen, dus om studies in het kader der wetenschappe lijke affiniteit. Het resultaat dezer wetenschappelijke studies bij de beroemde vijflingen van .Ca nada moet, volgens de voor ons liggende berichten, als een sensatie worden be schouwd. Bij de kinderen hebben de doc toren zulk 'n groote gelijkenis op allerlei gebied kunnen concludeeren, als nog nooit in de geschiedenis der wetenschap is voor gekomen! Alleen Maria valt uit den toon! De tweehonderd artsen, die de kinderen hebben onderzocht, moeten sprakeloos zijn geweest. De gelijkenis bij de vijflingen van Callander strekt zich zelfs uit tot op het ge bied der vingerafdrukken! Hier hebben de medici te doen met een geval, dat de mo derne wetenschap tot heden toe voor on mogelijk en onbestaanbaar achtte! Ook de bouw en de ligging der ooren kenteekenen overigens, waartoe men bij tweelingen-onderzoek graag toevlucht neemt brengt niet het geringste onder scheid, zelfs niet wanneer men met de meest moderne precisie-instrumenten te werk gaat! Tenslotte onderscheiden ook de bloed groepen bij de kleintjes zich in niets. Slechts in één enkel geval kon een klein onderscheid worden waargenomen. Ter wijl de natuurlijke krullen bij vier van de meisjes in tegenovergestelde richting van een klokwijzer loopen, bezit kleine Maria krullen, welke van rechts naar links vallen. Zij vergissen zich nooit in elkaar! Voor buitenstaanders, vooral voor de genen, die de kinderen nog nooit gezien hebben en voor de eerste maal de kleintjes een bezoek brengen, is het onmogelijk de meisjes uit elkaar te kennen. Doch ook de genen, die vaak met de kinderen omgaan, vergissen zich herhaaldelijk en het zijn de kleintjes zelf. die deze vergissingen het grappigst vinden. Het typische echter is, dat de kleintjes elkaar precies kennen en zij nooit een ver gissing maken door b.v. Maria voor Yvon ne aan te zien. Het is ook nooit voorgeko men, dat Annette Cecilia meesleepte, als zij Emilie zocht om met haar te gaan spe len! Hoe de kleintjes het klaarspelen elkaar zoo gemakkelijk te onderscheiden, is een der vele raadsels rond dit beroemde kinder groepje, dat reeds de aandacht der geheele wereld trok, toen de kleintjes enkele uren oud waren. De geneesheeren nemen aan, dat de kleintjes een natuurlijk, instinctief ofwel intuitief vermogen om te onderschei den bezitten, evenals de dieren dit bezit ten. „Geen overdrijving alstublieft!'* Natuurlijk hebben de 200 artsen, die on langs in Callander vertoefden, de gelegen heid niet laten voorbijgaan, studies om trent de karakters van de kinderen te ma ken. In het kort beschreven heeft men de volgende observaties verricht: de kleine Yvonne is een zacht kind, Annette is de meest intelligente, Cecilia is de levendigste, Maria de gemoedelijkste en Emilie, ten slotte, de natuurlijkste! Doch dr. Dafoo, de Canadeesche plattelandsdokter, die het wonder der vijflingen zag opgroeien en „zijn" kleintjes nooit uit het oog verliest of ze aan anderen overlaat, doch dag en nacht voor hun welzijn waakt, moet zeer boos geworden zijn, toen een deputatie der Canadeesche artsen, na het onderzoek der geleerde heeren, den eenvoudigen dokter kwam vertellen, welke verrassende conclu sies men omtrent de kinderen Dionne heeft bereikt. „Ach!" moet hij hebben gezegd „dat is toch allemaal onzin! De kleine Ce- cilie kan even zoo intelligent zijn als Anet- te en Yvonne net zoo aardig en gemoede lijk als Maria. De eene heeft wat van de ander. Overigens zijn mijn kleintjes kin deren met karakters als andere kinderen. Er is heusch niets bijzonders aan de vijf lingen. Het spijt me wel voor u, mijne hee ren!" En misschien zal die eenvoudige, op rechte dr. Dafoe, die als een vader voor de meisjes zorgdraagt, het nog wel het beste weten.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10