KERKNIEUWS Het huren van auto's zonder chauffeur* Ut. LEIDSCHE C0URAN1 TWEEDE Bi PAG. 7 MAANDAG 15 NOVEMBER 1937 BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Kapelaan te Bennebroek den Weleerw. Heer J. Th. van der Beek, thans Kapelaan te Westerblokker; •tot Kapelaan te Haarlemmermeer (H. Franc, van Sales) den Weleerw. Heer J. J. Tuyp; tot Kapelaan te de Zilk den Weleerw. Heer C. M. Schuttelaar, thans Assistent te 'sHage (H. Jacobus); tot Kapelaan te Amsterdam (Gesticht „de Voorzienigheid") den Weleerw. Heer H. F. Jansen; tot Kapelaan te 's-Gravenhage (H. Je roen) den Weleerw. Heer L. J. Bresser; tot Kapelaan te Rotterdam (H. Lamber- tus) den Weleerw. Heer W. J. V. Hessing; tot Kapelaan te L e i d e n (O. L. Vr. Hem. en H. Joseph) den Weleerw. Heer P. J. J. Hofstede; tot Kapelaan te Noordwijkerhout (H. Victor) den Weleerw. Heer J. A. M. van Adrichem, thans Assistent te Heerhugo- waard (H. Dionysius). Bisschoppelijke belangstelling. Naar de „Volkskrant1' verneemt, heeft Z. H. Exc. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem het voornemen, de op 22 Fe bruari a.s. te Haarlem te houden bonds raadsvergadering van de R. K. Bond van hotel-, café- en restaurant-geëmployeer den met zijn tegenwoordigheid te ver eeren. PLECHTIGE UITVAART PASTOOR DIRKEN. Onder zeer groote belangstelling heeft Zaterdag de plechtige uitvaart en begra fenis plaats gehad van het stoffelijk over schot van wijlen den zeereerw. heer W. Dirken, in leven pastoor van de parochie van de H.H. Martelaren van Gorcum te Rotterdam. Om half tien precies vingen de plech tige Lauden aan. Agent bi£ deze zinrijke ceremonie was mgr. J. J. R. M. Postma, die geassisteerd werd- door de weleerw.. heeren A. Trouwborst als diaken en J. Tesselaar als subdiaken. Als cantores fungeerden de eerw. heeren L. Bresser en W. Haring. On ongeveer tien uur begon het H. Misoffer, voor de zielerust van den over ledene opgedragen door de hoogeerw. heer kanunnik J. W. van Heeswijk, deken van Rotterdam. De assistentie was de zelfde als bij de Lauden. Na afloop van de H. Mis hield mgr. Postma de lijkrede. Alles wat pastoor Dirken deed aldus de predikant vond hij gewoon. Op zijn werken behoefde geen licht te vallen; hij hield meer van de schaduw. Zijn leven was weliswaar eenvoudig, doch eenvou dig in de beteekenis van alledaagsch was het niet en dat evenwichtige, harmonische leven willen wij thans voor u belichten over twee voorname perioden: het tijd vak van zijn priesterschap tot aan zijn komst in Rotterdam en dat, sinds zijn be noeming tot pastoor van deze parochie. In „De Auto", het officeel orgaan van de K.N.A.C. schrijft Mr. N. R. H. van Essen, de rechtskundig adviseur het volgende: De vraag doet zich herhaaldelijk voor welk risico de huurder van een wagen zon der chauffeur loopt, ondanks het feit dat de verhuurder een verzekeringsovereen komst heeft gesloten. Al te dikwijls gebeurt het, dat de huur der bij het aangaan van de overeenkomst den verhuurder vraagt of „de wagen" ver zekerd is, waarna hij, bij bevestigend ant woord, welgemoed, doch lichtzinnig, op weg gaat, denkend dat hij tegen elke schade gedekt is. Hij kan echter bedrogen uitkomen. Bij de bespreking van de verschillende vragen welke zich hier kunnen voordoen dient voorop te worden gesteld, dat de in houd van de polisvoorwaarden, die niet steeds bij iedere verzekeringsovereenkomst gelijkluidend zijn, doorslaggevend is voor de vraag of de huurder onder alle om standigheden, tegen schade gedekt is. Een allereerste vereischte van voorzich tigheid is dus wel dat men, alvorens de overeenkomst van huur en verhuur te slui ten, inzage vraagt van de door den ver huurder aangegane verzekering, teneinde te kunnen nagaan of men als huurder door deze verzekering eveneens tegen alle schade gedekt is. Vooreerst bestaat de mogelijkheid dat volgens de polis alleen de eigenaar van den wagen, in casu dus de verhuurder, tegen wettelijke aansprakelijkheid verzekerd is. Deze eigenaar kan inderdaad volgens art. 25 Motor- en Rijwielwet aansprakelijk zijn voor de schade die door den huurder aan een ander is toegebracht. In dit geval rijst de vraag of de verhuurder, wanneer het ongeval door schuld van den huurder is ontstaan, zijnerzijds een regresrecht heeft op dezen huurder. De beantwoording van deze vraag, die van zuiver juridischen aard is, valt buiten het bestek van dit ar tikel. Zou zij door den rechter bevestigend worden beantwoord, dan ware hier een ge- Twee elementen uit zijn priesterleven voor zijn komst naar Rotterdam willen wij noemen: zijn liefde voor de sport, die zijn lichaam staalde en daarnaast zijn liefde voor de heerlijkheid van Gods schepping. Pastoor Dirken was een be gaafd schilder, een kunstenaar, die met vaardige hand palet en penseel wist te hanteeren. Doch zijn gevoel voor even wicht zorgde ervoor, dat hij boven de sport en boven de kunst priester bleef. Dit bleek wel op overtuigende wijze bij zijn komst in Rotterdam. In deze parochie werd geheel zijn pries terfiguur opgeëischt en hij bracht daar voor een groot offer; zegde sport en kunst vaarwel. Zijn pastoraat werd inge zet met bedeltochten en in twee jaar tijds heeft hij de schuld, die zwaar op de pa rochie drukte en die, naar spr. zich meent te herinneren 60.000 bedroeg, opgebe- deld. Daarna heeft hij gansch zijn pries terlijk hart wijd voor u opengezet. Hij had u allen lief en niets was hem teveel. Alles deed hij voor u, 23 lange jaren ach tereen. Hij was een pracht-pastoor. Na de ontroerende lijkrede van mgr. Postma, werd de absoute verricht. Daar na had de begrafenis plaats. In de kapel werd de absoute verricht door deken P. J. Simons van Beverwijk met assistentie van de parochie-kapelaans A. Trouwborst en J. Tesselaar. Deken Simons verrichtte de beaarding. „Msbd.1' MISSIONARIS VERDRONKEN IN NIEUW-GUINEA. Pater J. Nooy M.S.C. Gistermorgen ontvingen de missionaris sen van het H. Hart te Tilburg het tele grafisch bericht uit Merauke, dat de wel eerw. pater Joh. Nooy M.S.C., die 8 Oc tober 1936 naar het apostolisch Vicariaat van Ned. Nieuw-Guinea vertrokken is en werkzaam was op de statie Moeting, daar 5 November 1.1. verdronken is. Nadere berichten omtrent zijn dood zijn nog niet bekend, daar hij minstens 5 dag reizen ver in het binnenland gestation- neerd was. Het is een zware slag voor de missie van Ned. Nieuw-Guinea, die in een paar jaar tijd twee ijverige priesters moest verliezen: een jaar geleden pater J. Ja cobs en nu pater Joh. Nooy, beiden ver dronken op een dienstreis. De arbeid onder de Papoea's is zwaar en God vraagt vele offers tot hun bekee ring. Deze jonge priester heeft zijn leven gegeven voor God en de zielen. „Msbd." MOEDER GERULPHA t De zuster van Kardinaal Van Rossum z.g. Na een langdurig ziekbed en na op den feestdag van Allerheiligen de laatste H.H. Sacramenten te hebben ontvangen over leed in het Moederhuis der Zusters van Tilburg de eerw. zuster M. Gerulpha (in de wereld Hendrika Johanna van Ros sum), zuster van kardinaal Van Rossum z. g. Na een zeer verdienstelijk leven stierf zij in den ouderdom van 81 jaren, als laatste naaste bloedverwante van den roemrijken prins der Kerk, Z. Em. Wil lem Kardinaal van Rossum z. g. vaar voor den huurder aanwezig. Immers volgens art. 284 Wetboek van Koophandel treedt de verzekeraar door de betaling van de schade in alle rechten welke de ver zekering ter zake van die schade tegen derden mocht-hebben. Heeft de verzekerde eigenaar-verhuurder een regresrecht op den huurder (overigens acht ik dit dubieus), dan kan deze door de verzekeringsmaat schappij worden aangesproken tot betaling van de schadepenningen. Is dus volgens de polis alleen de eigenaar tegen wettelijke aansprakelijkheid verzekerd, dan zou deze polis, teneinde den huurder in ieder geval zeker te stellen en hem ervoor te waarbor gen dat niet de verzekeringsmaatschappij hem met een eventueel regresrecht be springt, moeten inhouden, dat de maat schappij afstand doet van dit mogelijk recht Voorts is het denkbaar dat niet de eige naar-verhuurder, doch de bestuurder-huur der aansprakelijk is voor de schade, het geen het geval is bij een aanrijding tus- schen twee in beweging zijnde motorrijtui gen. Is dan slechts de eigenaar-verhuurder volgens de polis tegen wettelijke aanspra kelijkheid verzekerd, dan zal de aange sproken huurder de schade uit eigen beurs hebben te betalen. Deze schade wordt niet door de maatschappij vergoed. Veelal echter is niet slechts de eigenaar, maar ook de bestuurder volgens de polis voorwaarden verzekerd. Bezien wij bijvoor beeld de polis van motorrijtuigen, voorge schreven door de Nederlandsche Vereeni- ging van Motorvoertuigen-assuradeuren (formulier „A") dan blijkt daaruit dat ver zekerd zijn: a. de verzekerde; b. zijn personeel, mits het als zoodanig tijdens het ongeval voor hem werkzaam was; c. degene die door den verzekerde uit drukkelijk of stilzwijgend is gemachtigd tot het besturen van het motorrijtuig. Onder deze laatste categorie valt zonder twijfel de huurder van een auto, zoodat deze volgens bovenbedoelde polis zelf ver zekerd zou zijn op grond van aansprakelijk heid uit de wet ware het niet dat deze zelfde polis onder meer inhoudt dat de risi co's waartegen is verzekerd niet zijn ge dekt wanneer het motorrijtuig gebruikt wordt voor verhuurdoeleinden. Wederom heeft dus de huurder aan deze polis niets en moet hij zelf de schade beta len, indien hij bij rechterlijk vonnis daartoe wordt veroordeeld. Nu is natuurlijk alleszins aannemelijk dat een serieus autoverhuurder een polis zal afsluiten waardoor de huurder wèl verze kerd is en die wèl van kracht is bij het gebruiken van verhuurdoeleinden, maar uit het bovenstaande blijkt toch reeds zonder meer hoe voorzichtig men moet zijn bij het huren van een auto en dat men op de bloote bewering van den verhuurder dat alle risico's gedekt zijn, niet mag afgaan, althans onvoorzichtig doet door daarop af te gaan. Afgezien van de vraag of de huurder door de verzekeringsovereenkomst van den eigenaar in het algemeen gedekt is, zijn er andere omstandigheden waaronder de ver zekering niet van kracht is, bijv. wanneer ae bestuurder niet houder is van een wet tig rijbewijs, of tot het besturen van het motorrijtuig niet geestelijk of lichamelijk in staat, en ook wanneer de bestuurder tij dens het besturen onder den invloed van alcoholhoudenden drank verkeert. Ook met deze omstandigheden zal rekening moeten worden gehouden. Tot zoover wat betreft de verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid. Thans echter nog een opmerking betref fende schade aan de auto zelf toegebracht. Oppervlakkig beschouwd zal men rede neeren: de eigenaar is tegen deze wagen- schade verzekerd, zoodat de maatschappij ze in een voorkomend geval zal vergoeden, zonder dat iemand daarvan verder nadee- lige gevolgen ondervindt. Ook hiermede kan de huurder zich ernstig vergissen. Volgens art. 1600 Burgerlijk Wet boek is de huurder aansprakelijk voor 'alle schaden gedurende den huurtijd aan het verhuurde toegebracht, ten ware hij be wees dat dezelve buiten zijn schuld hebben plaats gehad. Wanneer dus een huurder door zijn schuld schade toebrengt aan de auto, dan is hij daaryoor jegens den verhuurder aansprake lijk. Deze laatste wendt zich tot zijn ver zekeringsmaatschappij om vergoeding van deze schade en krijgt ze uitbetaald. Maar daarmede is de zaak voor den huur der niet afgeloopen. Immers zooals gezegd treedt de verzekeraar, d'e de schade van een verzekerd voorwerp betaald heeft, in alle rechten welke de verzekerde ter zake van die schade tegen derden mocht hebben. De verzekeraar wordt door deze betaling ge- subrogeerd in de rechten van den verze kerde en heeft dus een regresrecht op den huurder door wiens schuld de schade werd toegebracht. Deze is mitsdien het schade bedrag, dat de verzekeringsmaatschappij aan den eigenaar-verhuurder heeft betaald, op zijn beurt weer schuldig aan die maat schappij. En indien dus niet de polis-voorwaarden uitdrukkelijk inhouden dat de verzekering- maatschappij ten aanzien van den huurder afstand doet van haar subrogatierecht, is aan net huren van auto's zonder chauffeur ook in dit opzicht een belangrijk risico ver bonden. Resumeerende komen wij tot de na volgende conclusies: A. Wat betreft de verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid: De huur der moet nagaan of hij op grond van de door den verhuurder gesloten verzekeringsovereenkomst zelfstandig verzekerd is, is hij dit wel,, dan loopt hij geen resico, mits de verzekerings overeenkomst van kracht is bij het ge bruiken voor verhuurdoeleinden. Is hij niet zelfstandig verzekerd, dan loopt hij tweeërlei risico: 1. dat de verzekeringmaatschap pij bij aansprakelijkheid van den eigenaar de schade op hem, den huurder, zal verhalen. Hiertegen kan worden gewaakt doordat de maatschappij afstand van dit moge lijk regresrecht doet; 2. dat hij, zelf aansprakelijk en iniet verzekerd zijnde, de schade uit eigen beurs moet betalen. B. Wat betreft de verzekering tegen wagenschade: In de polis moet, wil de huurder van ieder risico bevrijd zijn, uitdrukkelijk vermeld worden, dat de verzekering- maatschappij afstand doet van haar re gresrecht ingeval de schade het gevolg is van schuld van den huurder. Losse nummers van DE LFIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn „IN SUL INDE" Heerenstraat 2 Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIETEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SO MER WIL Hooge woerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Klanü „Ik zou dc broek net eender gemaakt willen hebben deze, die ik aan heb." Kleermaken „Dat zal moeilijk gaan, zóó zult u 'm zeli moeten maken." IS DE BESTUURDER TEGEN SCHADE VERZEKERD?

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7