SPORT„ 6PEL MAANDAG 15 NOVEMBER 193'/ DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 /V1AANDAS BlA/OR53EL Uit het katholieke kamp H. B. C. VERPLETTERT LEONIDAS. S. J. C. STELT TELEUR TEGEN D. H. L. LISSE, D. O. S. EN O. I. V. VERSTERKEN HUN POSITIE. V. V. L. handhaaft zich op Oliveo. Het is gisteren een bijzondere voetbal dag voor de eerste klasse in West n ge worden. De aandacht op dezen voetbaldag was wel bijzonder hooggespannen omdat het nu ging om de suprematie tusschen de leiders der afdeeling. Die strijd is thans beslist in het voordeel van D. H. L., doch de 52 overwinning der Delftenaars is niet zoo overtuigend geweest als de cijfers zouden doen vermoeden. Tot een kwartier voor het einde hadden de Noordwijkers nog met 21 de leiding, doch daarna kreeg Tok Alsemgeest, zijn club in gevaar ziende, zulk een productieven bui, dat hij de overwin ning voor zijn club verzekerde door eenige doelpunten, welke opnieuw be wezen, dat deze Delftenaar nog steeds een der steunpilaren der Hollandsche Leeuwen is. De Delftenaars behielden daardoor de leiding der afdeeling, doch zullen in de toekomst toch ook nog rekening moeten houden met H. B. C., dat gisteren het Rot- terdamsche Leonidas met dubbele cijfers kraakte. Ook Santpoort behield haar kans op de eerste plaats door Graaf Willem met 50 in Den Haag te kloppen. Spartaan klopte Onze Gezellen met 31 en staat nu op de vierde plaats boven S. J. C. De stand is thans: gesp. gew gel. verl. v.t. pnt. D. H. L. 7 4 2 1 25—14 10 Santpoort 8 4 2 2 25—15 10 H. B. C. 6 4 1 1 24—10 9 Spartaan 7 4 1 2 18—10 9 S. J. C. 7 3 2 2 22—22 8 Excelsior 8 3 1 4 20—18 7 T. Y. B. B. 7 2 2 3 11—23 6 Leonidas 8 3 5 19—28 6 Onze Gez. 7 2 1 4 17—19 5 Gr. Willem 7 1 6 12—34 2 In de 2e klasse A blijft de strijd om de leiding tusschen de drie kopclubs met ver bitterde hardnekkigheid voortduren. Weer wonnen Lisse, D. O. S. en O. L V. gisteren met sprekende cij fers in uit-wedstrijden. D. O. S. was topscorer met acht doel punten tegen de Santpoort-reserven, doch deze schoten ook drie gaten in het D. O. S.-doel, de meeste tegenpun- ten tegen de leidende clubs. Lisse volgde op de tweede plaats met een fraaie 61 zege tegen D. S. S. H. en O. L V. kwamen uit Bever wijk met een 52 zege van D. E. M. terug. De scheiding tusschen de drie leidende clubs en de rest van de ranglijst wordt in- tusschen hoe langer hoe grooter en het zal interessant zijn te volgen hoe de strijd tusschen de leiders zelf zich zal ontwik kelen. Want dat zij tegen elkaar zullen uitmaken wie met den eindpalm der over winning zal gaan strijken, staat bijna on- omstootelijk vast. De wedstrijd V. V. E.A. D. O. ging niet door, zoodat de stand nu is: Lisse 7 7 33—6 14 D. O. S. 8 7 1 30—12 14 O. I. V. 8 7 1 25—12 14 D. E. M. 7 4 1 2 20—13 9 V. V. E. 6 3 3 11—11 6 A. D. O. 8 2 2 4 14—12 6 Santpoort II 9 3 6 28—35 6 D. S. S. H. 8 2 1 5 13—22 5 Vitesse 7 1 6 15—21 2 Teylingen 8 8 12—39 In de 2e klasse B. heeft V. V. P. zich ln een doelpuntenrijken wedstrijd de meer dere getoond van D. O. N. K. De Gouwe naars werden op eigen terrein met den korfbaluitslag 85 verslagen, waardoor zij thans reeds acht verliespunten boeken. V. V. P. telt er drie, Blauw Zwart slechts twee, dus hebben de Wassenaarders nog steeds de beste kansen. V. V. L. stelde gisteren ook niet te leur. Met 43 bleef de Voorschoten- sche club de baas over Oliveo, waar door zij weer een plaats op de rang lijst steeg. De wedstrijd AeolusWilhelmus ging wegens terreinafkeuring niet door. V. V. P. 8 5 3 34—20 13 BI. Zwart 6 5 1 19—23 10 D. O. N. K. 9 5 4 26—25 10 V. E. P. 8 3 2 3 12—31 8 G. D. A. 6 3 1 2 19—15 7 V. V. L. 6 2 3 1 17—16 7 Wilhelmus 7 2 3 2 20—17 7 Oliveo 8 2 1 5 20—22 5 Aeolus 8 1 2 5 11—23 4 Celer 6 1 5 7—18 1 De uitslagen. Zuid I le k 1.: KerkradeKimbria 2—1; RKNACRKWL 0—1; RKONS Sittardsche Boys 34; ValkenburgChe- vremont 32; Laura—WH 52. Zuid II le kl.: BrabantiaMulo 74; SchijndelDongen 42; Venlosche Boys SVB 31; KolpingEendracht 91; RK TW—Best Vooruit 3—2; Wilhelmina— Treffers 22. Oost 1 e kl.: Quick—Altior 3—1; SDO- UC—Vota 4—2; VOGIDO—Achilles 6—2; EMOSWG 22; VDZLobitsche Boys 70; NEOHuihuizen 21. West I 1 e kl.: VVZ—EMM 5—1; Vo- lendam—Wilskracht 6—2; VVYHMS 0—0. West II le kl.: HBC—Leonidas 10—0; SJCDHL 25; Graaf WillemSantpoort 05; Onze GezellenSpartaan 13. 2 e kl. A.: DEM—OIV 2—5; DSSH—Lisse 16; Santpoort IIDOS 38; 2e kl. B.: DONK—VVP 5—8; VVL— Oliv eo 43. S. J. C.—D. H. L. 2—5. Dat van dezen wedstrijd een hooge ver wachting uitging, bleek wel uit de over- groote belangstelling op het Sportpark. Aan deze hooge verwachting hebben de sporters ten volle voldaan door het geven van een superieur spel, waarvan zeker iedere sportliefhebber ten volle heeft ge noten. En toch is de wedstrijd voor S. J. C. een bittere ontgoocheling geworden door met een 52 nederlaag beide puntjes aan de gasten te moeten afstaan, temeer daar beide ploegen in het veld volkomen gelijk waardig waren en een gelijke uitslag had de verhouding in dezen hoogstaanden kamp het beste weergegeven. Intusschen beslissen in een wedstrijd de doelpunten en moge de uitslag hiervan sterk geflat teerd zijn, de Hollandsche Leeuwen na men beide puntjes mee naar Delft, naar eigen getuigenis geheel onverwachts. Als te even twee uur onder de sublieme leiding van scheidsrechter v. Rooij wordt begonnen zien wij na eenig terrein ver kennen, de gasten den eersten aanval op zetten. Alsemgeest lost hierbij een tam schot, waarbij de bal door de handen van den S. J. C.-keeper heenglipt en reeds na 3 min. bekomen de Leeuwen de leiding (01), met dit alleszins houdbaar schot. De opgaaf bleek echter nadien moeilijker te zijn dan de Delftenaren zich hadden in gedacht, want de S. J. C.-ers gooiden zich met zulk een élan in den strijd, dat dit hen spoedig het meest in den aanval bracht, maar zoowel Gigengack als Alsem geest, deden geen half werk en deden hun reputatie eer aan en wisten steeds de moeilijke situaties op te lossen. Toch kreeg deze wedstrijd geen eenzijdigen aanblik, want ook de aanvallen van D. H. L. waren somwijlen buitengewoon gevaarlijk, waar bij echter Tok Alsemgeest geen enkele schietkans gegeven werd. Eerst 2 min. voor rust ziet S. J. C. zijn zwoegen beloond als Piet kamp een voorzet van rechts onhoud baar inkogelt (11). Na de rust zit er direct weer de span ning in, S. J. C. weet zich een prachtkans te schéppen, maar Alsemgeest grijpt reso luut in en deponeert den bal naar de overzijde, waar Broekhof niet minder on berispelijk ingrijpt, Tok begint zich in de gastenvoorhoede danig te roeren en door ver uitloopen weet de S. J. C.-keeper een goed doorgegeven through-pass van hem öp gelukige wijze te keer en. De aanvallen wisselen zich snel en als na ruim 20 minu ten spelen het gastendoel danig in de knel komt, wordt door de gasten een fout ge maakt in het beruchte gebied en onhoud baar plaatst C. v. d. Berg de 11 meter- schop in de D. H. L.-veste (21). De thuisclub gooit er nu nog een schepje op en komt telkens gevaarlijk voor het vij andelijke doel, waar zij echter niet for tuinlijk is, want in deze periode had haar zeker nog een doelpuntje toegekomen. Deze druk op het gastendoel was echter weer spoedig ten einde en de Leeuwen stellen alles in het geweer om den achter stand in te loopen. Het had o.i. hierbij be ter geweest, als S. J. C. in een wat meer teruggetrokken houding was gaan spelen, want een opdringen met een speler als Alsemgeest voor je is en blijft gevaarlijk. De resultaten bleven dan ook niet uit, want al bleef veelal S. J. C. iets sterker in het veld een te veel opdringen en een minde re bewaking van Tok Alsemgeest bewerk stelligden dat hij in 5 minuten 3 x op fraaie wijze wist te scoren en de voorsprong van S. J. C. omkeerde in eeen achterstand van 42. Voor het einde wist Alsemgeest nog maals op goede wijze den S. J. C.-keeper te passeeren en bij den stroomenden regen verlieten de S. J. C.-ers het strijdperk, waar zij een onverdiende en sterk geflat teerde 52 nederlaag hadden bekomen. Het tweede elftal trok naar D. O. S. S. te Amsterdam en brachten een 93 neder laag mede. Het derde, dat zeer onvolledig naar Santpoort trok moest in een prettig ge speelden wedstrijd beide puntjes daar la ten, doordat zij met 111 verloren. Het A-Junioren elftal speelre op eigen veld tegen Teylingen a en behaalde een 20 overwinning, terwijl de B-Junioren te. Voorhout speelden tegen Foreholte A en daar het onderspit moesten delven met 3—1. V. V. L.—OLIVEO 4—3. Om precies 2 uur geeft scheidsrechter het sein tot den aanvang. V. V. L. wint den toss, zoodat Oliveo aftrapt. Oliveo be gint direct in zeer snel tempo te spelen, zoodat zij binnen de 5 minuten door toe doen van hun midvoor de leiding nemen. (01). Vlak hierna is het reeds 02 als de achterhoede van V. V. L. voor ver meend buitenspel blijft staan, d^ midvoor schiet, maar Parlevliet stompt het schot van dicht bij weg, precies voor de voeten van den linksbinnen, die nu gemakkelijk kan doelpunten. V. V. L. gaat inzien dat het zoo niet langer kan gaan. Schitterend wordt het spel nu over de vleugels ver deeld, waarbij van Erp, die vandaag de midvoorplaats bekleedt, zich bijzonder on derscheidt. Bij een van deze open aanval len belandt de bal bij L. Kneiber, die on houdbaar doelpunt (12). Oliveo wordt geheel op eigen helft teruggedrongen, schoten van midvoor en linksbinnen gaan vlak langs de paal, zelfs Varkevisser, de kanthalf schiet rakelings over de boven lat. De druk op het Oliveodoel wordt steeds zwaarder, de bal belandt via de middenlinie bij Th. Krogt, die vanaf de vleugel met een van zijn bekende schoten via de paal Tetteroo geen schijn van kans geeft (22). Dit resultaat verhoogt de spanning. Als er een half uur gespeeld is neemt V. V. L. de leiding over, een ge weldige scrimmage voor het doel van Oliveo ontstaat, de keeper is te vroeg uitgeloopen, en voor hij weer in zijn doel is, heeft van Erp met een prachtige omhaal den stand op 32 gebracht. Snel wisselen de aanval len zich af, met V. V. L. het meest in den aanval. Na de thee pakt Oliveo direct flink aan, alles wordt nu op den aanval gezet, maar de schoten zijn te slecht gericht om bij Parlevliet succes te hebben. Dan plots een aanval van V. V. L. Het ronde ding be landt bij J. Niersman, een pass naar de andere vleugel volgt, een voorzet van den jeugdigen Henk Niersman en Van Erp zorgt voor een 42 voorsprong. Vlak hier na is het de linksbuiten van V. V. L., die een schot lost, de keeper stompt de bal weg en Th. Krogt schiet in, maar door een verkeerde beslissing van den scheidsrech ter wordt het doelpunt geannuleerd. Met nog een half uur te spelen gaat V. V. L. zich te veel terugtrekken, zoodat Oliveo nu den toon aangeeft, maar de achter hoede met P. Ham, die weer een goede partij staat te verdedigen, laat zich niet passeeren. Er zijn nog 5 minuten te spe len, als de linksback een overtreding be gaat, de scheidsrechter wijst naar de witte stip en Oliveo brengt den stand op 43. Onder groote spanning komt het einde en heeft V. V. L. verdiend gewonnen. Het 2de kon het tegen Wilhelmus niet bolwerken en kwam met 43 nederlaag naar huis. Het 3de heeft zich danig vergist in Quick Steps 6, zij verloren daarvan met 10—2. Het 4de bracht het er beter af en stuur de V. A. C. II met 82 nederlaag naar de Residentie terug. De b juniores verloren van S. M. C. a met niet minder dan 132. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN IN 1938. Waar de achtste finales worden gespeeld. Uit FIFA-kringen wordt gemeld, dat de achtste finales van de wereldkampioen schappen in 1938 gespeeld worden te Pa rijs (4 Juni), Bordeaux, Le Havre, Lille, 'Lyon, Marseille, Straatsburg en Parijs (5 Juni). De kwart-finales zullen definitief op 9 Juni plaats vinden; de halve-finales op 12 Juni, de finale om de derde plaats op 16 Juni en de finale om de eerste plaats op 19 Juni D. O. S.—SANTPOORT 8—3. Terwijl overigens het heele D. O. S.-pro- gramma stil lag, bleef toch de wedstrijd van het eerste elftal gehandhaafd. Ondanks de vele regen was het Santpoort-terrein nog behoorlijk bespeelbaar, en als de scheidsrechter de elftallen om 2 uur in het veld blaast is de lucht wat opgeklaard. D. O. S. is het eerst in den aanval. Gedu rende het eerste kwartier zien we den bal voornamelijk op het middenveld, wat aan toont hoe groot in het begin nog de op winding van beide ploegen is. In het twee de kwartier zien we plotseling een uit het middenveld ingeleide aanval der Santpoor ters, hun middenvoor is gevaarlijk doorge broken en met een doffe knal ligt het leder in het doel (01). Dit is voor D. O. S. een aanleiding tot een feilen aanval; ze ontwikkelt in het 3de kwartier een enorm offensief, en met moeite weet de Sant- poort-verdediging het steeds terugkeeren- de gevaar te bezweren. Even later echter wordt hun doel wederom zwaar belegerd, en het is de rechter-vleuge^nan Akerboom die de keeper van Santpoort weet te ver schalken (11). Vóór de rust blijft D. O. S. in de aanval nu; uit een corner wordt juist overgekopt. Dan is Van Es weer in het doelgebied der Santpoorters en met een uitstekend schot zorgt hij ervoor dat D. O. S. nog vóór de rust de leiding over neemt. In de 2de helft is Santpoort direct in den aanval. Blijkbaar heeft 't het comman do gekregen bij dezen stand zeer sterk op den aanval te spelen. Ze demonstreeren fraaie staaltjes combinatie-spel, en steeds zien we hun aanvals-quintet gevaarlijk voor de D. O. S.-poort verschijnen. Aan vankelijk staat de D. O. S.-achterhoede als een muur, maar als de linksbuiten der gastheeren op 'n gegeven moment als een aal door de verdediging van D. O. S. is heengeglipt, 't terrein is steeds vetter ge worden, krijgt de Koning geen kans (22). Nog in dezelfde periode scoort deze speler nogmaals voor Santpoort, en als er in de 2de helft 20 min. is gespeeld staat D. O. S. met 23 achter. Achteraf blijkt, dat Sant poort nu de grootste .cracht heeft ver bruikt, en in het 5de kwartier neemt D. O. S. dan eindelijk het spel geheel in handen. Een vrije trap komt gevaarlijk dicht bij het Santpoort-doel, maar het ge lukt de verdediging de gevaarlijke situa tie op te helderen. Van korte duur, want een gejuich van den D. O. S.-aanhang beteekent, dat de score gelijk is geworden: de linksbuiten is alleen doorgekomen en heeft z'n run naar binnen met een prach tig schot besloten (33). Er wordt nu een geweldige vecht-lust aan den dag gelegd door het heele D. O. S.-team, energie om vol te houden tot het bittere einde. Als een storm-vlaag is de heele rechterkant weer doorgebroken en thans heeft D. O. S. dan weer de leiding door den rechtsbuiten met een scherp schot (43). In het laatste kwartier is de dreigende regen gaan stroo men, het veld wordt een groote modder poel. Het Santpoort-elftal is uitgespeseld en verdedigt zich met den moed der wan hoop. D. O. S. toont onder d,.ze zware om standigheden pas haar ware kracht, en in de volgende minuten wordt Santpoort finaal verdrongen. D. O. S. speelt nu en toont tegen het uitgeputte Santpoort een groote schotvaardigheid. Door verre pas ses ligt het spel geheel open, en met de regelmaat van eên uurwerk wordt het doel der gastheeren viermaal doorboord, v. Ha meren nam er hiervan twee voor z'n reke ning, van Es een, en Akerboom een, welke speler zich dezen middaag zeer produc tief toonde, door maar liefst vier maal te scoren. Clubnieuws der Kath. Sportvereenigingen R. K. Sportver. „Docos". Voor Docos is het gisteren eens een ge lukkige dag geweest. Docos I won van Vogelenzang I met 71. Over den wed strijd het volgende: Docos is volledig en is direct in den aanval. Na tien minuten weet Docos haar meerderheid al uit te drukken in een doelpunt, die al gauw gevolgd wordt door een tweede. Docos weet zelfs voor rust den stand tot 60 op te voeren, waaron der ook een strafschop. Na rust gaat de strijd meer gelyk op en neer. Beide doe len werden door goed keeperswerk voor doorboring behoed. Vogelenzang kreeg na een kwartier spelen een strafschop toege wezen, welke ook benut werd (61). Do cos kreeg even hierna weer een strafschop te nemen, deze werd niet benut, maar even hierna maakte Docos er met een mooi doelpunt 71 van. Met dezen stand floot de rustig leidende scheidsrechter het ein de en heeft Docos haar eerste competitie wedstrijd gewonnen. Nu moeten er meer volgen. Docos IV speelde thuis tegen de Voge- lenzang-reserve's en wisten een overwin ning van 43 in de wacht te sleepen. Woensdag a.s. algemeene ledenvergade ring in de bovenzaal van het Gezellenhuis, aanvang 8.30 uur. Geen Docos-lid mag deze vergadering verzuimen. Afd. Junioren. Niettegenstaande het twijfelachtige weer zy'n toch de wed strijden doorgegaan. En niet zonder suc ces. Docos b speelde tegen het zwakkere KRV a en bleek hier wel degelijk de sterk ste. Met wel wat overdreven verliescijfers keerde K. R. V. a huiswaarts. Ook de c-ju- nioren bleken de sterkste van het veld t® wezen, want ging de wedstrijd eerst ge lijk op en neer, het laatste kwartiqr waren de Leidenaars sterk in de meerderheid, en drukten dit in 5 doelpunten uit. 83 was hier de eindstand. Al de jun. zien we weer terug a.s. Dinsdagavond op de training. R.K. Sportver. „Teylingen'. Het is de jonge generatie van Teylingen niet gelukt om ook maar één puntje in de wacht te sleepen. Teylingen m, dat Me- jella II op bezoek had, moest zich met 46 tevreden stellen, nadat zij eerst hadden voorgestaan met 20. De Junioren brachten een bezoek aan SJC a en verloren met 20. Teylingen moest met 10 man spelen, daar de reserve- speler niet was opgekomen. R. K. Sportver. „Foreholte". Foreholte I heeft zich gisteren wel het slechts gehouden van al de elftallen. K. R. V. ging met een 31 overwinning naar Katwijk. Hoewel de zege zeer verdiend was wogen de partijen toch tegen elkander op. De groote fout was bij enkelen der on zen om kort spel te geven. K. R. V. daar entegen gaf een open spel, wat hun ten slotte deed zegevieren. Ook waren er bij ons weer eenige z.g. „kankerpitten", die spoedig weer een geheel elftal kan aan tasten en den goeden geest bederven. Men kan er echter van verzekerd zijn, dat het bestuur zoo noodig maatregelen zal ne men. Maar, eerste elftallers, 't kan anders, dus 't moet! Opnieuw zegevierde Foreholte a Jun. nu met 31 op S. J. C. b en een ernstige concurrent voor de eerste plaats is daar mee verslagen. Thans hebben onze jon gens de kop met 12 punten uit 8 wedstrij den. De reserven verrasten de Hillegommers met 36 versloegen zij Concordia IH in eigen home, dus behoudens een nederlaag van Majella, staan de onzen zeker op de tweede plaats met 8 punten uit 5 wedstrij den. RJL Sportver. „S.M.C." Her eerste elftal was gast bij Steeds Haoger I te Rijpwetering en wist het slechts tot een gelijk spel 44 te brengen. Als voornaamste excuus mag wel gelden, dat het veld vrijwel onbespeelbaar was, en de „Rippers" zich hier het best op thuis voelden. Het tweede elftal deed het beter en wist Van Nispen II met een 21 nederlaag naar huis te sturen. De Junioren wilden nu eens laten zien, dat ze doelpunten konden maken en meer konden dan gelijk spelen. Ze versloegen de WL-Junioren met liefst 132. Het was voor SMC dus wel een goede dag. Slechts één punt ging verloren. R. K. Sportver. „A. V. V." Het 2e elftal is op den goeden weg voort gegaan en heeft zich door Graaf Willem niet van de wijs laten brengen, doch al zijn de puntjes weer binnen, het vertoonde spel van gisteren kon ons niet bekoren, vooral in de tweede helft niet, want toen waren de verrichtingen van de A. V. V.'ers maar matig en werden alle opgelegde kan sen gemist, mede door het individueele spel der voorhoede. Niettegenstaande dit was de 50 overwinning verdiend, daar Gr. Willem niet veel presteerde, ofschoon hun hulde toekomt voor him taai volhou den tot het bittere einde. R. K. Sportver. „St. Bavo". V. V. S. B. trapt af, doch Meerburg on derneemt de eerste aanvallen, evenwel zonder succes. Dan is het V. V. S. B., die enkele tegenbezoeken brengt, doch de ach terhoede is safe. Er ontstaat een gelijk op gaande strijd, van eenig overwicht van een der partijen is geen sprake. Bij een der corners is het Jac. Peters die juist over- kopt. Na een half uur spelen wordt het spel een kwartier onderbroken door den regen. De rust treedt in met blanken stand. Na de thee is Meerburg direct in het offensief. Hachelijke momenten ont staan voor het Bavo-doel, doch de heeper weet z'n heiligdom nog schoon te houden. De spelers gooien zich met meer enthou siasme in den strijd. Meerburg gooit het spel nu meer open en gevaarlijke situaties doen zich voor op de Bavo-veste. Bij een dezer aanvallen mist de back, de rechts binnen ziet z'n kans schoon, de keeper tracht door uitloopen erger te voorkomen, doch met een kalm schot verdwijnt de bal in het doel (01). Er is nog 20 min. te spelen. V. V. S. B. reageert hierop fel en forceert enkele corners, die echter wor den afgeslagen. Meerburg legt zich uit sluitend op de verdediging toe en V. V. S. B. zet nu alles op den aanval, doch het hechte backstel staat als een rots in de branding. Elk oogenblik verwachten we den gelijkmaker, doch succes komt juist aan den anderen kant. Bij een goed geno men corner is het de midvoor die aan alle onzekerheid een einde maakt en no. 2 in de touwen jaagt. V. V. S. B. speelt nu een verloren spel en het einde komt dan ook met een zwaar bevochten zege voor Meer burg.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13