OMGEVING „IJzeren mannen11 zwoegen bij Bodegraven nwAKCAG 15 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 HILLEGOM Groote partij bloembollen gestolen Een groote hoeveelheid bloembollen de partij wcrdt geschat op plm. een half millioen stuks is gestolen uit de schuur van den kweeker Vrugt aan de Beeklaan alhier. Door het inslaan van een ruit heb ben de dieven zich tot de aan het woonhis grenzende schuur toegang weten te ver schaffen. Dat de indringers goed op de hoogte waren en ter plaatse bekend zijn, blijkt wel uit het feit, dat juist de duurste soorten anemonen, welke op den zolder waren opgeborgen, ontvreemd zijn. Een inwonende knecht heeft op dien zolder zijn slaapkamer, doch heeft niets gehoofd. Een uitgebreid politie-onderzoek is inge steld. Hill. Middenstands-Centrale. De Hille- gomsche Middenstands Centrale hield Vrijdagavond een vergadering waarop de drie Middenstandsvereenigingen door hun besturen waren vertegenwoordigd. Van de zeer uitvoerige agenda is afgevoerd het punt Micanto, waarna van gedachten is ge wisseld over den termijn der uitverkoopen en over het cadeau-stelsel. Overleg zal ge zocht worden met de K.N.A.C. en de A.N.W.B. inzake de tramwissels bij den Houttuin en bij de Burg. Pontstraat. De drie vereenigingen zullen een meer-werk- actie In studie nemen; voor levering ten behoeve van B.-steun zal een conferentie worden aangevraagd bij de bevoegde in stantie. Gevraagd werd om een rustperiode in de gezamenlijke reclame, welk onder werp op de jaarvergadering aan de orde zal worden gesteld. Van gedachten is ge wisseld over het nadeel, dat middenstan ders in het algemeen ondervinden van Volksfeesten zooals die onlangs hier zijn gehouden. Een vraag om de kosten op stor tingen voor den Postgirodienst te verlagen, zal aan de hoofdbesturen worden doorge geven. Meer eenheid onder de middenstan ders was een onderwerp, waarover lang en breed werd gedebatteerd. Ten slotte zijn nog behandeld het ventverbod, het spaar potje der muntmeters van het gasbedrijf en de winkelsluiting op Zondag 5 December a.s. Hierna sluiting. Operettes. Zondagavond werd onder leiding van mej. Rie Kruijdenberg en met pianobegeleiding van*mej. Aagth v. d. Meij door de leerlingen van eerstgenoemde de Operette opgevoerd ..Als de kinderen sla pen", poppenspel in één bedrijf van Brands Buys door 50 kinderen. De groote Concert zaal van Hotel „Flora" was geheel met be langstellenden gevuld en men heeft zich dien gang niet beklaagd, integendeel. Door een der leerlingen werden voor den aanvang allen hartelijk welkom geheeten, bizonder den Burgemeester en mevr., alsmede Pas toor Kusteis. Zeer veel vooraanstaande personen gaven blijk van hun belangstel ling. Nadat de eerste bloemen waren aan geboden ving het spel aan. Het overtrof verre onze hoog gespannen verwachtingen. Niet alleen dat de decors en de costuums door pracht en schoonheid uitmuntten, doch vooral de zang en de begeleiding maakten, dat een daverend applaus het werk bekroonde. Na een korte pauze werd de tweede Operette opgevoerd „de Drie Ka bouters" van Hendr. van Tusschenbroek, in drie bedrijven, door 60 Hillegomsche jongens en meisjes, allen leerlingen van mej. Kruijdenberg met dezelfde accom pagnement als straks. Onder de pauze werd nog gecollecteerd voor het Fonds van bi- zondere nooden, dat goed bedacht werd. Kleeding, Schoeisel, Dekking. De op brengst der collecte voor Kleeding, "Schoei sel en Dekking was hier f 832.50. Hillegom maakt in deze opzichtens gemeenten van gelijke grootte een zeer goed figuur. Bekroningen. - Op de tentoonstelling der Hillegomsche Pluimveevereeniging hebben de volgende bekroningen plaats gehad: Hoogst aantal punten G. Westerla- ken; idem op één na B. Frylink, beker voor den mooisten haan A. Heij; beker voor de mooiste Vlaamsch0 Reus P. Verhoeven; hoogst aantal punten Vlaamsche Reus C. Duwel; idem Hollanders Jac. van Leeuwen; idem Groote Hoenders G. Westerlaken; idem Dwerghoenders B. Frijlink. Bouwen. Het bouwen van 8 landhui zen aan de (verlengde) Van den Endelaan voor rekening der heeren Seel en Philippo, is opgedragen aan de firma J. Kronenberg te Delft. HAARLEMMERMEER. Geboren; Johanna, dochter van B. Kempe en A. M. Overduin Jacobus, zoon van A. H. Bokhorst en J. Verbaas Jo hannes Jacobus, zoon van C. G. Bos en J. J Visser Leendert, zoon van A. Kra nenburg en E. C. Groot Lucherdina, dochter van J. P. van der Maarel en M. A. H. Beukema Corn dis Petrus, zoon van F. van de Velde en A. M. Luke Willem Jacobus Jacob, zoon van G. Ent hoven en ,A. van der Hoek Dignum Cornelis Franciscus, zoon van C. A. Hou- weling en J. M. Marcus Cornelia Theo dora, dochter van M. J. Mesman en H. F. Rusman Grietje, dochter van J. A. de Mulder en L. Vijfschaft. Ondertrouwd: Johannes B. can Raam 23 jaar en Woustra Robijn 19 jaar Pieter Walraven 23 jaar en Ida den Dekker, 25 jaar Adam Hellingwerf 23 jaar en Wilhelmina N. C. den Dekker, 21 jaar Johannes Hoogkamer 27 jaar en Cornelia M. Kerkvliet 24 jaar Antonie Lievaart 33 jaar en Klazina van der Pol 31 jaar. Getrouwd: Johannes P. Warmerdam 32 jaar en Helena C. Clemens, 32 jaar Fieter Bouterse 36 jaar en Elisabeth B. Prins 24 jaar Rut M. Hogenhout 27 jaar en Alida E. Schouten 22 jaar Willem van Santen 28 jaar en Cornelia Buitenhuis 25 jaar Pieter van der Zwaard 28 jaar en Anneke C. Rouhos 25 jaar Nicolaas van Exter 26 jaar en Anna P. den Boef 26 jaar Joost J. Dekker 26 jaar en Johanna L. Drenth 23 jaar. Overleden: Ferdinandus Gerardus Johannes van Amersfoort 75 jaar wed. van G. C. van Weerdenburg. Gevestigd: Wed. A. Faassen, Vijf- huizerweg 160 Wed. J. C. Leen, Hoofd weg 754 Johanna E. van Leeuwen, Vijf- huizerweg 197 Jr.han R. van Randeraat, Sloterweg 112 Geurt Schuurman, Aals meer rdijk 573 Maria Spaan, Huigslo- terdijk 327 Hendrikje Steen, Kruisweg 441 Elisabeth J. M. Straathof, Hille- gommerdijk 85 Mourits van Tol. Lisser- dijk 298 Alida M. Wessels, Lisserdijk 317 Barend van Wieringen, Spaarnwou- derweg 537 Maria A. Sluis, J C. Bsets- laan 47 Christina Batstra, Havikstraat 3 Hendrikus Th. B. Bomers, Burg. Amersfoordtlaan 37 Cornelis Kaars, Plesmanlaan 7 Petrus Klijn, Hillegom- merdijk 457 Maarten W. W. /an Noord, Schipholweg 3 Catharina Okkerse, Zil- vermeeuwrtraat 19 Eelke Quarré, Lis serdijk 544 Jan D van Voorst. Emma- laan 44 Willem Lanser. Aalsmeerder- dijk 662 Franz Brunert, Hoofdweg 1304 Gerrit Hoogenes, Venneperweg 564 H. J. Mulder en echtgen., Ieoenlaan 79 Marinus J. Kip. Iepenlaan 79 Thomas de Krijger, Wilgenlaan 39 Joannes H. Mevissen. woonschuit t.o. Lisserdiik 52 Aebele Noorderbroek, Iepenlaan 85 Pe trus Oudendijk, Olmenlaan 87 Arnoldus W. Stroop, woonschuit t.o. Lisserdiik 57 Arij Verhagen, Adelaarstr. 6 - Willem Veneman, Hoofdweg 1312 Cornelia den Boer, Aalsmeerderwee 651 Christina Drooger, Kruisweg 1531 Aaltje den Hertog, Vijfhuizerdijk 152 Clasina M. Huijsmans, Draverslaan 23. Vertrokken Andreas J. Brian, naar Amsterdam, Veerstraat 87 hs Arie de Groot naar Amsterdam, Dapperstraat 121 3 hg. Jan de Waard, naar Amsterdam, Gerrd Douctraat 32 1 hg. Arie ban Laar- se, naar Aalsmeer, Oosteinderweg 114 Antje Keessen, naar Aalsmeer, Hom weg 140 Aagje Kooij naar Aalsmeer, Berken- laan 20 Wilhelm A Heering, naar Soest Luchtvaartafd. Cornelis K. Boelhou wers, naar Amsterdam, Houtrijkstraat 68 2 hg. Petrus Oudendijk, naar den Hel der, Huijschew. 293 Neeltje Goude, n- Landsmeer, van Beekstraat 47 F. Jose- phus Knaapen, naar Waddmxveen, Dorps straat 64 Antonia A. Vissers, naar Am sterdam, Koninginneweg 56 Odriaan van 't Hof naar Borneo (Ned.-Indië) Hermanus F. A. Tjemkes naar Amsterdam Joh. Franklinsthaat 14, 1 hg. Johannes A. van Gennep, naar Zandvoort Hugo de Grootstraat 21 Johannes R. Falli, naar Amsterdam. Reijer Anslostraat 15 hs Maria Sneek, naar Nieuwkoop, gesticht H. Hart Martha Honcoop, naar Aalsmeer, Ophelialaan 71 Hendrik Luijt, naar Voorburg, van Alphenstraat 28 Corne lis F. Blijleven, naar Hiines, Californië (U. S. A.), Route I, Box 293a Klaas Han sen, naar Aalsmeer, Kanaalstraat 1, tehuis ouden vn dagen Nicolaas Diemer, naar Haarlem, Kleverlaan 124. Margaretha Buchner, naar Aalsmeer, Kastanjelaan 11 Cornelis van Vliet, naar idem, idem Antoine G. H. H. Roeffen, naar Aalsmeer Ophelialaan 66 G. van Essen en echtgen. naar De Bilt, Snippenlaan 34 Johannes L. de Bock, naar Amsterdam. Prinsengr. 872 Cornelis Vonk, naar Haarlemmer- liede c.a. Bauduinlaan 19 Wed. W. C. Ongers, naar Den Haag, Stationsweg 71 Pieter Moeke, Amsterdam, Hoogeweg 128, 3 hg. Antonius J. Thuis, naar Am sterdam, Cornelis Anthoniestraat 49, 2 hg. Simon W. Thuis, naar Amsterdam, Ek sterstraat 17 Wilhelmus H J. Wayeret, naar Amsterdam, Tollenstraat 87, 1 hg. Herman Hootsen, naar Haarlem, Korte Wijngaardstraat 10 Arie Buurman, naar Beverwijk, Koningstraat 114 Wed. W. J. van Gulpen naar Aalsmeer Sportlaan Annetje Hogeveen, naar Hillegom, Pas toorslaan IQ Simon v. d. Molen, naar Bandoeng (N. O. I.). NOORDWIJKERHOUT. Verfraaiing St. Joseph-kerkhof. De ge houden collecte voor een kruisbeeld op de begraafplaats „St. Joseph" heeft opge bracht 188.terwijl aan giften binnen kwamen ƒ220.—. In totaal is dus ƒ408.— beschikbaar voor het kruisbeeld, dat bij het priestergraf moet komen. SASSENHEIM. Aanrijding. Zaterdagmiddag ls het 9 jarig zoontje van den heer v. d. V., die na bij de Stoekstraat de Hoofdstraat wilde oversteken en daarbij niet voldoende op het verkeer lette, in aanraking gekomen met een passeerende auto. Hij werd tegen de straat geworpen en werd aan het hoofd verwond. Naar de ouderlijke woning over gebracht zijnde, bleek gelukkig, dat do verwondingen niet van ernstigen aard ren. OEGSTGEEST. Collecte. Naar wij vernemen heeft de collecte voor het schoeisel-, kleeding- en dekkingsfonds opgebracht 275. WASSENAAR Examen gemeente-administratie. Voor het eerste gedeelte van examen B., het hoogere vakexamen in de gemeente-admi nistratie is geslaagd de heer J. W. Peters alhier. VOORHOUT. C. van Velzen. t Zaterdagmorgen overleed alhier na een geduldig gedagen lijden, een eenvoudige dorpskastelein. Aan dit feit zou door ons misschien geen verdere aandacht worden geschonken, ware niet deze overledene een bijzonder voor vechter in onze R.K. organisatie geweest. Reeds in 1918, toen er nog weinigen dach ten aan principieele organisatie, was hij be stuurslid der toen opgerichte R.K. Vakafd. „de Bollenstreek". Een paar jaar later werd hij tot voorzitter gekozen ;bekleedde deze functie thans 18 jaar. Ook in de latere opgerichte R.K. vereeni gingen, zooals Hanze, Winkeliers- en an dere plaatselijke en federatieve vereeni gingen, heeft hij steeds een leidende positie ingenomen. De heer C. van Velsen was geen kapita list, was ook niet van groote ontwikkeling, maar was een rotsvaste strijder voor de Roomsche zaak. Hiervoor was hem niets te veel, niets te zwaar. Hij was een mensch, die te benijden was. Noch crisis, noch achteruitgang, noch ziek te. noch operatie, noch langdurig ziekbed, vermocht hem neer te drukken en zelfs de dood heeft hem ongewekt en berustend tot zich genorpen. Hij zal zijn welverdiend loon voor al zijn werken en opofferingen voor de principieele organisatie niet missen. VOORSCHOTEN R.K. Politiebond „St. Michaël" Op Donderdag 11 November hield de afdeeling Veur en Omstreken van den Ned. R.K. Po litiebond ,St. Michaël" haar 16e jaarfeest in hotel „Vronesteijn", te* Voorburg met medewerking van de humoristen Klaare en Flcra uit Rottèrdam en Hofenk's Melody- makers uit Leiden. Vele politievrienden uit Leidschendam en Voorburg gaven blijk van belangstelling voor dezen avond door hun tegenwoordigheid. De voorzitter, de heer de Rouw, opende dezen feestavond en sprak een woord van welkom tot den gees telijk adviseur, den heer burgemeester van Stompwijk en Veur, als beschermheer der vereenigng en tot de leden met hun dames en de oud-leden der afdeeling. Hij sprak een woord van dank tot den edelachtb. lieer W. Keijzer, beschermheer der ver- eeniging voor al hetgeen hij die 16 jaar voor de vereeniging heeft verricht en uitte den wensch, dat de vereeniging in de toe komst op zijn steun kon blijven rekenen. Ook zij die op de één of andere manier de vereeniging hadden gesteund om dezen avond te organiseeren, mochten een woord van dank in ontvangst nemen. Daarna gaf het muziekgezelschap een nummer. Vervolgens werd het woord ver leend aan den geest, adv., kapelaan Went- holt, die in zijn toespraak de aanwezigen aanspoorde om toch vooral de politie te steunen in hun werk en organisatie en vroeg de medewerking van de dames om hun mannen naar de vergadering te stu ren. Na deze toespraak verschenen op de planken de humoristen Kees Klaare en A. Flora, die door hun voordrachten de lach spieren losmaakten. Vooral de vroolijke wijsjes, die door de aanwezigen werden medegezongen, vielen zeer in den smaak. Het mag dan ook gezegd worden dat het aan beide heeren best is toevertrouwd om voor een net gezelschap op te treden, voordrachten en muziek voldeden zeer goed Met het oog op den tijd werd de pauze verschoven om allereerst het officieele ge deelte te kunnen afwerken. Burgemeester Keijzer hield nog een korte toespraak en memoreerde, hoe het publiek maar al te zeer op de politie afgeeft, wanneer moet worden opgetreden en de politie alleen dan door het publiek als „mijnheer" wordt aangesproken als men hen noodig heeft. Spreker verzocht toch vooral het gezag te steunen en niet af te breken. Nadat Klaare en Flora neg verschillende nummers hadden gegeven, o.a. ook nog een schets op de afdeeling van het Jubileum feest van den beschermheer, werd overge gaan tot een gezellig samenzijd .waarbij ge legenheid tot dansen werd gegeven. Om streeks 2 uur in den nacht was dit festijn beëindigd, een feestavond, die iedereen heeft voldaan, 't Volgende jaar hoopt men wederom in de gelegenheid te zyn zulk een avond te kunnen organiseeren. STOMPWIJK Geboren: Ccrnelia Jacoba Maria d. v. A. J. v. d. Maarel en A. H. M. v. Heiningen Cornelis Jan z. van J. Koole en K. Schwab. VEUR—LEIDSCHENDAM Gecomb. vergadering. Evenals vorige jaren hebben de besturen van de drie ttandsorganisaties De Hanze, Volksbond en L.T.B. besloten ook dit jaar een gezamen lijk winterprogramma te verzorgen. Donderdag 18 November a.s. des avonds te 8 uur zal de eerste gecomb. vergadering worden gehouden in het Patronaatsgebouw. Als spreker zal optreden dezeereerw. booggel. heer prof. A. Cleophas met als algemeen onderwerp: „Het huwelijk, het welk in drie avonden zal behandeld wor den en wel op 18 Nov., 9 Dec. en 13 Jan. Als eerste deel van dit onderwerp zal Don derdagavond besproken worden „Schep pingsmacht". De besturen vertrouwen, gezien het be langrijke onderwerp, dat geen enkel lid ontbreken zal. Personen beneden 18 jaar hebben geen toegang. St. Nicolaasfeest. Dezer dagen is het plan gevormd een gezamenlijk St. Nicolaasfeest te organiseeren voor de kinderen van alle katholieke scholen in deze parochie. Deze scholen worden bezocht door totaal plm. 1000 leerlingen. Het geheele personeel van alle scholen heeft zich onmiddellijk bereid verklaard voor de inzameling der gelden zorg te dra gen en zal een dezer dagen voor dit sym pathieke doel, waarvoor zeer veel noodig is, bij allen aankloppen om een bijdrage in ontvangst te nemen. De nieuwe Rijksweg in wording Een binnen-zee gegraven We hebben ons nog weer eens overtuigd van de vorderingen welke gemaakt wor den aan de nieuwe Rijksweg No. 12, den weg Den HaagUtrechtDriebergen. Nu waren we niet bijster gelukkig, want juist den dag, welke wij ons hadden uitgeko zen voor dezen tocht, was zeer mistroostig. Donkere wolken doorkliefden het lucht ruim en telkens vielen fiksche regenbuien over de planeet, welke met de naam „Aar de" wordt aangeduid. Hoewel dus het weer niet erg aanlokkelijk was, kon dit ons toch niet van ons voorgenomen plan afhouden en hebben wij ons stalen ros be klommen om allereerst te gaan naar de ontginningsplaats, als wy het zoo eens mo- gem noemen, n.l. de zandafgravingswerken aan de Zuidzijde. Hier hoort men reeds van verre het lied van den arbeid in den vorm van het een tonig geluid der groote waterpompen, het gefluit der zandtreinen en het geknars der wielen over de spoorrails. Ook de graaf machine werkt niet geruischloos, doch geen der geluiden is vervelend. Opgewekt vervullen de werklieden hun plicht en de piepende of knarsende geluiden zijn hun geheel eigen geworden. Reeds een geweldige hoeveelheid zand is uitgegraven en nog slechts een smalle strook langs de Weyweg is overgebleven waar men nu het laatste zand weggraaft. Wanneer men boven op den dijk staat langs d? Zuidzijde, de hooge dijk, welke nog door Claudius Civilus is gelegd tot waterkee- ring bij overstrooming van de oude Hol- landsche waterlinie, dan ziet men eerst goed tot welke groote diepe men reeds het zand heeft weggegraven. Een geweldig gat strekt zich uit voor den toeschouwer en in dat gat, hetwelk een diepte heeft van circa 10 Meter, bevindt zich de zandzuiger. Groote zwarte rookwolken verlaten de schoor steen van dezen zuiger en uit alles blijkt, dat hij op volle kracht werkt. Een buizennet loopt van den zuiger uit naar verschillende plaatsen in deze binnenzee en waar zoo'n buis zijn eind punt heeft ziet men weer zand oprij zen. Als kleine eilanden komen zij bo ven de oppervlakte. Deze zuiger zuigt het zand nog tot grootere diepte weg als de zandgraver het reeds weggegra ven heeft. Wanneer dit zand door den zuiger wordt opgezogen, wordt het in een buizennet ge perst, waarna het aan het einde der bui zen tot eilandjes wordt opgewerkt en ver volgens daar blijft liggen om eerst ge droogd te worden alvorens het naar den weg vervoerd wordt. Door deze zuiger wordt dus de diepte die de zandgraver reeds gemaakt heeft nog aanmerkelijk die per gemaakt. Rusteloos wToeten de zandgravers. Doch ook de zandgraver gaat rusteloos voort. Zandtreinen rijden af en aan. Juist zijn weer een tweetal treinen gearriveerd en één er van rijdt onder de groote boog van de graafmachine. Precies onder de ge weldige krater dezer machine blijft de eer ste wagen staan. De machine zet zich in beweging en een band, waarop tientallen j bakken gaat in 't rond, of liever van onder naar boven. Deze band met drie bakken kan men niet beter vergelijken dan met een baggermachine. Zoo gauw de bak bene den komt, graaft hij in het zand om dan geheel gevuld naar boven getrokken te worden. Boven gekomen gaat de bak weer naar beneden, doch op het oogenblik, dat hij naar beneden gaat, stort hij zijn in houd leeg in een trechter. Wanneer nu de schuif dezer trechter wordt opengetrok ken, valt het zand naar beneden en komt juist in de zandtreinen terecht. Zoo is zoo'n trein, welke bestaat uit 22 kleine of 12 groote wagens, in tijd van circa 12 mi nuten geheel gevuld. Als de trein een maal weer gevuld is, geeft de machinist een stoot op de fluit, de stoker werpt wat ko len op het vuur en dan zet hij zich in be weging, het wijde polderlaan tegemoet. Al lereerst gaat het door een tunnel onder de spoorbaan LeidenUtrecht. Hier moet de locomotief er echter zwaar aan trekken want de trein moet, zoo gauw hy onder de tunnel door is, tegen de hoogte op. Zwaar puffend en geweldige rookwolwen uitbla zend trekt hij zijn zware vracht iedere trein vervoert circa 60 a 70 kub. meter zand er tegen op om, als hij de stijging voorbij is ook zijn snelheid weer op kan voeren. Door tunnels over het polderland. Wij naderen weer één der kunstwerken. Het is de tunnel welke over de Ruige Wei de gaat. Juist voor dien tunnel slaat de trein links af en reeds in de verte zien we een tweede tunnel Dit is de tunnel, wel ke over de groot Wiericke gaat. Een ge weldig stuk werk, dat op zichzelf reeds duizenden guldens heeft gekost. De derde tunnel welke wij passeeren is over de Waardsche Dijk. Hier kruist de trein ook den weg en staat een man met een roode vlag welke het verkeer, wat hier echter nog al niet zoo druk is, attent maakt op de komst der treinen. Als we het vierde kunstwerk naderen is er al een 10-tal kilometêrs afgelegd en zijn we dicht bij Woerden genaderd. Alvorens we bij de zen tunnel zijn, passeeren we wederom een weg. Dit is het Oosteinde. Ook hier staat een man met een roode vlag. Als we dit alles echter gepasseerd zijn, nadert tevens het einde van dit gedeelte. Nog enkele hon derden meters en dan staat met een he vig geknars de trein stil. Een aantal werk lieden komt reeds aangeloopen en nadat de wagens zand gemeten zijn, worden de handles los gemaakt en wagen na wagen leeg „gekiept". Hoewel we gezien hebbenf dat de trein spoedig is gevuld, hier zien we ook weer hoe spoedig de ledige trein weer op den te rugweg is. Zoodra de trein is verdwenen wordt het geloste zand gelijk gewerkt en nauwelijks is men hier mee klaar of een volgende trein is alweer gearriveerd. Zoo gaat alles als het ware met het uurwerk van een klok. Op verschillende plaatsen ligt het zand al meters hoog en kan men zich eenigszins een voorstelling maken hoe dit alles straks in 1940, als de weg klaar is, zal zijn. Alles vliegt en raast. In onze gedachten zien wtf reeds de twee breede rijbanen met aan weerszijden de prachtige rijwielpaden, terwijl in het mid den den geheen weg met een prachtig be plante strook is afgescheiden in twee dee- len, waardoor slechts één richtingverkeer ontstaat. Wij zien. reeds de auto's met een snelheid van 80, 90, 100 of nog meer K.M. per uur voorbij vliegen. Tempo, tempo! Het snelverkeer eischt het. De oude wegen voldoen niet meer. Men kan nog niet snel genoeg vooruit. Alles moet steeds sneller gaan. Alles vliegt en raast voorbij terwijl de mensch der 19e eeuw zich hoofdschud dend verbaast over dit alles. Doch ook de jaren vliegen en zoo snel werkt de tech niek zich vooruit, dat wat tien jaar gele den een uitvinding was waar ieder ver baasd over stond, nu reeds weer zoo veel veranderd en verbeterd is, dat het nieuwe van 10 jaar geleden alweer afkomstig lijkt uit de oude doos. Eensklaps worden wy uit ons gepeins opgeschrikt, want denderend glijdt een Die- sel-electrische trein ons voorbij. Het mo derne op het gebied der spoorwegen in de 20ste eeuw. Een „binnen-zee" van 12 H.A. Wij schreven reeds dat wij ons aan het eindpunt der weg bevonden, althans voor zoover de aannemersfirma Broekhoven het werk verricht. Dit eindpunt bevindt zich juist bij de spoorbaan WoerdenRotter damDen Haag. Aan de andere zijde der spoorbaan rijst echter ook reeds de nieu we weg weer op, doch dat gedeelte wordt uitgevoerd door de Amst. Balast Mij. Tus- schen deze beide hooge zandheuvels in be vindt zich een groote kloof, waar de trei nen naar Rotterdam, Den Haag en Utrecht doorheen rijden. Ook hier moet nog één van die machtige tunnels geplaatst wor den. Bij het vervaardigen van deze tunnel moet echter tevens rekening worden ge houden, dat het treinverkeer hier geen ver traging van ondervindt. Wij behoeven ons hierover echter in het geheel niet ongerust te maken, want de kennis der ingenieurs dezer eeuw is wel zoo groot, dat zij ook dit wel weer zullen volbrengen. Wanneer men dit alles eens overziet, ziet men eerst eens hoeveel zand voor zoo'n weg noodig is. Milioenen kub. meters zand. Ook de firma Broekhoven is weer met een nieuw gedeelte land begonnen om het af te graven. Reeds is de „ijzeren man" be zig de bovenste kleilaag te verwijderen en straks zullen de zandtreintjes zich op dat gedeelte weiland bevinden om het zand naar de plaats van bestemming te vervoe ren. Nu de firma ook begonnen is dat ge deelte land af te graven, zal er tevens nog een heele verandering ter plaatse ontstaan. In de eerste plaats zal het groote gat dat nu reeds is ontstaan door de afgraving ten Oosten van den Weyweg aanmerkelijk wor den vergroot doordat men tevens het ge deelte land ten Westen van genoemden weg ook uit gaat graven. Tevens zal de Weyweg eveneens worden doorgegraven, zoodat de binnenzee, welke thans een op pervlakte heeft van circa 12 H.A. nog met circa 5 H.A. worden vergroot. Wanneer dus over enkele jaren het ge heel zal zijn afgewerkt zal men hier een geweldig meer rijker geworden zijn. De Weyweg zal dus ook in water worden herschapen. Deze zal thans echter een 100- tal meters verder worden gelegd, zoodat de Weyweg dus wordt omgelegd. Wij lieten ons vertellen, dat eerst de nieuwe weg zal worden gelegd alvorens de oude wordt weggegraven. Het verkeer zal er dus in 't geheel geen hinder van ondervinden. Men ziet dus, dat er nog veel moet ge schieden voor dat de nieuwe snelverkeers- weg voltooid zal zijn. Het geheel schenkt echter vele arbeiders werk en reeds dat is een groot genot in dezen tijd. J. E.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11