De Graal filmt... TELEGRAMMEN VRIJDAG 12 NOVEMBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT EfcKSTE BLAD - PAG. 3 EEN NIEUWE ACTIE IN EEN NIEUWE WEKELD. De Graal filmt. En zooals het 't streven is van de Graal bij alles wat zij doet, is ook dit geen half werk. Zij filmt grondig en goed. Gisteravond hebben wij de eigen film van de Graal gezien en wy moeten ons ge wonnen geven in onze bewondering voor den vorm, zoowel als door den inhoud dezer films. Want het filmen is geen hobby van de Graal. Zij filmt niet alleen maar omdat het hoort, omdat het staat, omdat het mode is. Zij heeft - zooals juffrouw Seibel in haar dankwoord zeide alleen maar het woord van den Paus verstaan, die de film aanbe val als een onderdeel van en prachtige pro paganda voor de Katholieke actie. Zoo ook moet men het programma zien, dat gisteravond voor een groot getal ge- nrodigden in het Graalnuis aan de Hooi gracht werd vertoond. Het was een greep uit het nieuwe pro- g-amma van dit jaar, dat aantoont, dat er door den filmraad van de Graal goed en veel is gearbeid. Op het programma van gisteravond prijkten o.a. drie „natuurfilms", waarvan twee kleurenfilms: n.l. de „Bloembollen- velden" en: „Herfstbloemen". De „Bollen- fiJm" deed ons alweer verlangen naar de kleurige bloemenweelde van het Holland- sche voorjaar, met zijn teere lichte sfeer als von lenteluchten. „Herfstbloemen" toonde ons de diepe gloeiende tinten van het najaar. Deze twee filmpjes vormden een prachtige tegenstel ling. De Zeefilm", de derde natuurfilm in zwart-wit met de begeleidende muziek deed je e enoogenblik dieper nadenken over Gods oneindigheid, zij behoort tot de best geslaagde films van Jen Filmraad. Onder de actualiteiten vroegen de Jam boree-film en het bezoek van Prinses Ju liana en Prins Bernhard aan Amsterdam sterk de aandacht. De laatste is o.i. het best geslaagd. Beiden zijn geheel in kleu ren opgenomen evenals twee der natuur films. Vooral by deze laatste bewezen de kleuren, dat er maar niet op los gefilmd is. Vooreerst is er gewacht op de juiste sfeer en het juiste licht om de bloemen in zoo j atuurlyk mogelijke kleuren op het cellu loid te kunnen vastleggen en hierin is men dan ook wonderwel geslaagd. Maar er is nog een ander bewijs voor de nauwgezet heid en de ernst, waarmee de opname- en de montage-staf haar taak heeft opgevat. Exi dat is de wijze waarop de kleuren el kaar opvolgen. De elkaar opvolgende flit sende momenten van bloemenschoonheid juist in die kleuren, die ook de Graal in haar uiterlijk optreden zich heeft gekozen, geven aan dit voortreffelijke filmpje meer dan gewone diepte. Zooals wij zeiden, is de film van het ko ninklijk bezoek aan Amsterdam beter ge slaagd dan die van de Jamboree, ook al heeft deze laatste een serie voortreffelijke close-up's. Men mag daarbij echter niet uit het oog verliezen, dat de omstandigheden waaronder beide films zijn opgenomen, zeer verschillend zijn geweest. Op de Jamboree konden défilé, rally enz. slechts vanaf de tribune worden gefilmd, terwijl het konink lijk bezoek aan Amsterdam kennelijk door meer dan één operatrice is behandeld. Hierin troffen wij echter wel zeer schoone mo menten aan, stukken van schilderachtige schoonheid, zoodat men bijna verlangde, dat de film even stil zou staan, om het beeld sterker te kunnen laten inwerken en te kunnen bewaren. Wij denken dan nog aan de rust en de reinheid van de Tillen berg" in het wijde Hollandsche landschap, maar vooral aan ,.De nieuwe Wereld", 't ouderwerk der leid sterscursussen in Ooltgensplaat op het Fort Prins Frederik, dat door H. M. de Konin- gni voor dat doel aan de Graal werd afge staan en dat eerst door een kamp van jonge v erkloozen geschikt werd gemaakt ter be woning. Deze film toonde den gang der leidster cursussen op dit fort na zich goede flit sen van de reis erheen de lessen, het hu^houden, de retraite, de ontspanning en het bezoek. Maai het meest vermeldenswaard is hier de pakkende wijze waarop na de voor treffelijke opnamen de film gemonteerd is, waardoor het komende program van Ka tholieke Actie der Graal geen dorre weer gave van een program werd, maar een levende gedachte, een levend beeld van de vier campagnes: Dg nieuwe Wereld, Wees groot, Rijke dagen en Van binnen naar buiten. Mm dient bij het zien van deze en an ti films te begrijpen welk een waarde en kracht deze films hebben voor de vor ming der leidsters, vuor de opvoeding der leden en voor de actie naar buiten. De bedoeling ervan is niet te laten zien wat de Graal toch wel kan, maar te toonen de diepte en de breedte van haar zegenrijk werk, dat mede door deze films een wekroep moge zijn voor vele jonge vrouwen. De Graal werkt.... De Graal filmt.... De Graal heeft nog niets van haar schoonheid en frischheid ingeboet.... By deze voorstelling gisteravond in het Graalhuis waren o.m. aanwez.g de zeer- eerw. heeren Deken C. M. Jongbloedt uit Zoeterwoude, Pastoor G. Klaverweijde uit Zoeterwoude, Pastoor Th. Beukers, Pater Drs B. de Goede, eenige andere heeren gees telijken en de prioren en een der Zusters Dominicanessen van het Weeshuis. Vooraf sprak Mej. I. Seibel een kort wel komstwoord, waarna zij een korte verkla ring gaf van de film „De nieuwe Wereld". Na afloop dankte zij de aanwezigen voor hun belangstelling en vroeg hun een ge bed voor het werk voor het filmwerk van de Graal. R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGING „DE HANZE". Gisterenavond hield „de Hanze" een algemeene ledenvergadering in het café restaurant „In den Vergulden Turk" wel ke slechts matig bezocht was. Nadat de voorzitter, de heer Tobé, deze vergadeiing op de gebruikelijke wyze had geopend en een kort welkomstwoord had gèsproken werden de notulen onver anderd goedgekeurd. Uit de nu volgende mededeelingen kwam naar voren, dat de filmavond door bijzondere omstandighe den nog voor korten tijd moet worden uitgesteld. Verder deed de voorzitter nog mededeeling, dat de onderhandelingen met de groentenhandelaren om zich aan te slui ten bij de Hanze in een vergevorderd stadium zijn gekomen. Nadat de heer J. Welling verslag had uitgebracht van de vergadering van den Centralen Raad kwam als vijfde agenda punt ter sprake het winterprogram 1937- 1938 hetwelk wij in ons avondblad van gisteren in zijn geheel hebben weergege ven. De voorzitter gaf aan den aanwezigen een nadere uiteenzetting wat het eigen lijke doel van dezen cursus is. Gezien de groote kosten, welke eraan verbonden zijn, werd door het bestuur voorgesteld als een kleine tegemoetko ming in deze kosten een bedrag vast te stellen voor deze zes avonden, welk be drag werd gesteld op 1.— per persoon. Deze avonden zijn echter niet alleen voor de leden maar deze kunnen ook hun echt- genooten meebrengen. Ook de kinderen van de leden, die reeds bij hun ouders in de zaak zijn, zijn van harte welkom. Ver der verdient het aanbeveling om ook een chef of een cheffin, werkzaam bij leden, toegang te verleenen. Dat de aanstaande cursus zich reeds nu in een groote belang stelling mag verheugen getuigt het feit, dat er ook in de buitengemeenten groote belangstelling voor dit gebeuren aanwe zig is. Er is reeds van verschillende zij den een groote opkomst gemeld. Nadat de geestelijk adviseur, prof. Cleo- phas, eenige warme woorden voor dezen cursus had doen hooren werd het voor stel goedgekeurd. De voorzitter drong er daarna op aan, dat ieder zooveel moge lijk propaganda voor deze avonden zal maken. Vervolgens nam de G. A. het woord i voor het geven van enkele gedachten. De eerw. spr. hield een kleine causerie over den achtergrond van de vestigings wet en de ordening. De achtergrond van de vestigingswet moet men zien als een idiëele wet om den middenstander meer gevoel voor eigenwaarde te geven. De middenstanders staat tusschen de produc tie en de consumptie. Maar alle ordening zal falen als wij niet krijgen een nieuwe mentaliteit. Spr. zette een en ander na der uiteen en deed zien hoe men dat al les kan verkrijgen door de echte recht vaardigheid en liefde. Wanneer wij dit programma van den Paus willen doorvoe ren dan moeten wij niet wachten tot een ander begint maar dan moeten wij zelf beginnen. En dan staan daar de verplich tingen, onze verplichtingen als midden stander, tegenover de gemeenschap. Spr. zette vervolgens op duidelijke en klare wijze uiteen de ruilrechtvaardigheid of de individueele rechtvaardigheid. De ver houdingen van collega's om niet van con currenten te spreken. Immers er zijn massa's concurrentiemethoden, welke naar den ondergang van den kleinen me dedinger voeren. De positie van den mid denstander is nu eenmaal anders dan van den marktkoopman. De middenstander plaatst zich tusschen de productie en den consument en moet daarom de raadgever en vertrouwensman zijn van dezen laatste. Dat is het terrein van den middenstander en dat heeft hij voor op het grootbedrijf Onder de strenge plichten van rechtvaar digheid en liefde vallen ook de loonen van het personeel en de ondergeschikten. En bovendien nog de bezorgdheid voor hun zedelijke en godsdienstige belangen. Godsdienst en leven is één geheel en dat wordt zoo dikwijls vergeten. Wij komen, aldus besloot spr. zijn gedachten, dikwijls te staan voor problemen en tegenstellin gen. Maar door de rechtvaardigheid en de liefde komen wij deze steeds te boven ook in het zakendoen. Daarna besprakde voorzitter nog de electriciteitstarieven voor den midden stand. Na eenige voorbeelden te hebben gegeven van o.a. de winst welke de elec- triciteitsfabriek maakte over het jaar 1938 n.l. 1.187.497.02, of bijna twee ton meer dan de belastingen in dat jaar in Leiden hebben opgebracht (maar de winst van de electriciteitsfabrieken gaat bijna geheel op in den socialen dienst) achtte spr. het noodzakelijk, dat de middenstanders een tariefsverlaging kregen en het bestuur had dan ook gemeend om ondervolgend voorstel op korten termijn aan de Leid- sche Middenstand Centrale voor te leg gen: Het bestuur heeft gemeend er bij de L. M. C. op aan te dringen in den kortst mogelijken tijd een tariefsverlaging van de electriciteitstarieven voor het winkel bedrijf en de kleinindustriebedrijven aan B. en W. voor te dragen. Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Hierna volgde nog een geanimeerde rondvraag, waarna de voorzitter er in zijn sluitingswoord nogmaals op wees toch vooral propaganda te maken voor de cur susdagen. welke vermoedelijk zullen ge houden worden in de laatste week van December, vier in de maand Januari en de laatste op 1 Febr. alle Dinsdagen. Daarna sluiting met den christelijken groet. De heer P. G. J. Rooyakkers alhier is. met ingang van 15 Nov. a s. benoemd tot adjunct-inspecteur van politie te Delft. Van onze Adverteerders RIJWIELZAAK W. TIJSSEN. Hedenmiddag heeft in perceel Hooge Rijndijk 104 de heropening plaats gehad van de geheel verbouwde en gemoderniseerde zaak in rijwielen en onderdeelen van den heer W. Tijssen. Het oudn pand heeft een groot verandering ondeigaan doordat de winkel aanmerkelijk is vergroot en een u'tstekende werkplaats achter den winkel werd ingericht. Het geheel ziet er welverzorgd uit mede door de fraaie modellen Gazelle- en Velo- •ywielen, welke in verschillende uitvoering voorradig zijn Naast de rijwielen vindt men een uitgebreide keuze in onderdeelen, lan taarns enz., terwijl de reparatie-inrichting ei eveneens uitstekend uitziet. WONINGEN VAN OUDEN VAN DAGEN DOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Hedenmiddag te half drie heeft op hst terrein aan de Dozystraat, waar door jeug dige werkloozen een tiental woningen wordt gebouwd de eerste steenlegging plaats genad. Bij deze plechtigheid waren o.m. tegen woordig de gemeente-secretaris mr. dr C. E. van Strijen, de wethouders van Stralen en Verwey, de heeren Weijer en Hessing van de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning van Werkloozen en de afge vaardigden der Vakvereenigingen. De heer De Jong, voorz. der Stichting tot werkverschaffing aan jeugdige werk loozen ter verstrekking van woningen aan Ouden van Dagen, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, hij dankte al len, die op welke wijze dan ook hun me dewerking aan dit werk hadden verleend en zeide vervolgens, dat op 26 Juli door 11 jongens met het werk begonnen werd. Nu werken er 32. Weth. v. Stralen wees op de mooie daad, welke hier gesteld wordt. Niet alleen wordt den jongen werkloozen gelegenheid gegeven, meerdere vakbekwaamheid op te doen, deze verrichten bovendien zelf een prachtig werk door hun aroeidskracht en arbeidslust in dienst te stellen van de zwakken, in dit geval de ouden van da gen. De heer Vrijenhoek, architect van het plan, las hierna de oorkonde voor, welke door weth. v. Stralen in den looden koker zou worden ingemetseld en deelde mede, dat op de plaats van de inmetseling later een zandsteen zal worden aangebracht, waarop dit feit in korte woorden vermeld zal worden. Hierna ging men over tot het teekenen der oorkonde en het inmetselen. E.H.B.O.-BRIGADE. Voor het gehouden eindexamen der Eer ste Leidsche E.H.B.O.-brigade afgenomen door dr. H. J. M. Boonacker en dr. E. Re- naud, slaagden alle candidaten n.l. de da mes A. H. J. Ksllenaers Dammeren, D. H Dulleman v. d. Bley, J. Dee v. d. Baan, C. H. Veltema, A. C. Janson, A. A. de Gelder, H. A. Aldershof, S. H. Kuivenhoven, C. N. Ramakers, en de heeren A. J. v. d. Hoeven, R. Horst, H. J. Broeksema, P. A. de Haan, J. C. P. v. Ooyen, C. Boot. J. v. Leeuwen, H C. Kroes, J. M. v. d. Flier, R. v. d. Zee. MILITARIA. De met ingang van 1 November 1937 be noemde reserve eerste luitenant van de mi litaire administratie L. T. Franse by het 4e Regiment Infanterie wordt gedurende zes maanden, voor het verrichten van werkely ken dienst, gedetacheerd bij het 6e Regi ment Veldartillerie. Ingevolge beslissing van den Minister van Defensie wordt de fourier capitulant J L. Hartmans van korps Luchtdoel-artil lerie, overgeplaatst bij het 4e Regient In fanterie. MUZIEK. BRRAHMS door Issay Dobrowen en Myra Hess. Een zeldzaam schoon-orkestraal concert! Ongetwijfeld ligt Brahms den onvervaar den dirigent Dobrowen uitmuntend. Hij liet het voortreffelijk geschoolde Residen tie-orkest prachtig spelen en bracht ons al ler onder de eigenaardige bekoring van zijn ontegenzeggelijk talent. Brahms' 3e Symphonie (minder gespeeld dan diens an dere Symphonie) werd uitgevoerd, en hoe men tegenover Dobrowen en zijn muziek opvattingen wil staan, men móet en zal ook toegeven, dat hij een ras-dirigent is (getuige deze interpretatie). Zijn inzichten zijn dwingend positief en zooals hij Brahms' 3e inziet en opvat, is deze van 'n gespannen heid en spanning, die de donkere Brahms- geheimzinnigheid wonderwel doen uitko men. Dobrowen's penetrant concentratie vermogen is enorm. Het orkest voert hy op tot een buitengewone krachtsontplooiing en fluisterend p. p., en onze waardeering gaat uit naar het orkest, dat zoo'n toewij ding en volgzaamheid aan den dag legde. Gemakkelijk zullen de heeren van het or kest 't niet hebben, omdat Dobiowen's hef tige leiding ook van hen veel concentra tie vraagt. De passie bruiste op en alles was als in melodische opgewondenheid. Geen gephi- losofeer en verstandelijke overdenkingen, maar een prachtige belichting. Niet tot 't uiterste opgedreven of opdringerig, maar verscherpte accentuaties in deze of gene groep en schoone ontwikkeling van een of ander thema. Ook werd veel (wij zouden haast zegen de minst mooie gedeelten de bekende cerebrale tusschenstukken) in een en dezelfde gloedvolle gevoelsleving uit gezongen. De vertolking was expansief. De Burgerlijk Stand LEIDEN. Geboren: Henrica Josephina There- sia d. van S. L. N. A. v. d. Meel en J. E. M. v. Loon Cornelis Gijsbertus z. van C. G. Baart en J. A. Wijngaarts Anto- nia d. van C. G. Baart en J. A. Wijngaarts Johannes Cornelis Gerardus z. van J. C. v .Rossenberg en J. M. de Groot Daniël Johannes Hendrik z. van H. P. den Haan en J. v. Es. Ondertrouwd: J. D. de Koning jm. 26 j. en A. J. van Leeuwen jd. 19 j. Gehuwd: Th. B. Kers jm. en C. T. L. Teunissen jd. Overleden: P. J. de Graaf m. 61 j. J. v. DuinHoek vr. 63 j. Tweede Kamer Vergadering van heden. DE NIEUWE KAMER-VOORZITTER. De voorzitter verzoekt den griffier, voor te lezen hst Kon. Besl. waarbij de heer mr. J. R. H. van Schaik is benoemd tot voorzitter van de Kamer. Nadat dit is geschied, en dat besluit voor kennisgeving is aangenomen, sprak de voorzitter, de heer C. Smeenk, een woord van gelukwensch. De Kamer, aldus spr., zag u reeds vroe ger een viertal jaren op deze plaats. Zy leerde u ook als voorzitter ten zeerste waardeeren., Zy eerde uw bekwaamheid en toewijding. Uit de wijze, waarop de voordracht tot stand kwam, blijkt reeds, dat de leden dezer kamer gaarne opnieuw aan u de leiding toevertrouwen, dat zij er niet aan twijfelen, of gij zult de goede traditiën van dit college hooghouden. Met nog rij ker ervaringen zyt gij thans toegerust, nu vier moeilijke bestuursjaren achter u liggen. Moge God u de kracht schenken, die gij voor de vervulling van uw taak be hoeft Zy uw arbeid hier tot een zegen voor ons volk. Thans verzoek ik u den voor u bestem den zetel wel te willen innemen. De heer van Schaik heeft daarop een dankwoord gesproken. In de welwillende woorden, aldus spr., die gij, geachte heer Smeenk, daareven als voorzitter ad interim tot mij richtet, en waarvoor ik u gaarne dank, hebt gij gezinspeeld op mijne in de laatste jaren opgedane bestuurservaring. Daaraan zou ik willen toevoegen, dat die ervaring mede heeft geleid tot een versterkt besef van de groote staatkundige waarde eener goed functioneerende volksvertegenwoor diging. Als deze er in" slaagt hare contro- leerende, stuwende en mede-opbouwende taak te vervullen op eens wijze, die alge- meenen eerbied afdwingt, dan zal zij een grooten en rechtmatigen invloed op inhoud en tempo van het regeeringsbe- leid kunnen uitoefenen. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat onze Nederlandsche volksvertegenwoor diging door haren bezadigden op vrucht baren arbeid gerichten zin, het vertrou wen van de overgroote meerderheid der bevolking terecht heeft behouden, en daardoor een levenwekkende factor is gebleven in onzen staatkundigen voor uitgang. Leiding te mogen geven aan een zoo danig college is aantrekkelijk. De tegemoetkomende welkomstwoorden daarjuist door den heer Sryeenk namens u gesproken, sterken mij in het vertrou wen, dat ik als voorheen op uwe noodza kelijke medewerking zal mogen rekenen. Hooger hand moge mij daarbij leiden. Laten wij thans onzen gemeenschappe- lijken arbeid ten bate van land en volk voortzetten. De beide redevoeringen, staande door hen aangehoord, worden door de leden met applaus beantwoord. klank vol en rond en er was een voor treffelijke saamhoorigheid in aanvoelen en verwerken van de gewaarwording. Brahms' 2e pianoconcert een loodzware opgaaf voor mevrouw Myra Hess! Spiritueel en technisch slaat zij boven de materie en de verklanking is in alle op- z'chten voortreffelijk geweest. Met de grootste belangstelling hoorden wij, hoe h;er al de mogelijke onderscheidingen, al die veedkleurigen lyrische gevoelsspontanëi teit op en naast en over elkaar werden ge plaatst en charmeerend verwerkt. Met zuivere natuurlijke impulsie werden alle dingen gehouden in een warmbloedig en hoog poëtische omlijsting en een verruk kelijk zingend sentiment Het Andante blijkbaar gecomponeerd op „Immer leiser vvird mein Schlummer" waarbij van Is- terdael zóó prachtig zijn cantilène uitzong gaf hiervan het ware getuigenis. Rust was hier aanwezig, waardoor de lyrische idee van de zich uitzingende melodie haar natuurlijke extase kon uitleven en welk een gtatie in het Allegretto, dat zoo sterk aan een van de „Liebeslieder" herinnert „Wenn ich ein hübscher kleiner Vogel war), en voortreffelijke tegenstellingen van licht en donker. Zij kent de geheimen van Brahms. Haar begeleider Dobro wen en het orkest kende deze al niet minder. Ook hier was geestelijke ver dieping en reflectieve verscheidenheid. Er is kranig expansief en vlammend gespeeld en men heeft den ganschen avond 't orkest naar volle waarde kunnen be wonderen. 't Werd een triomf voor Myra Hess en niet minder voor Dobrowen. De zaal daverde van applaus en bravo's Het was een buitengewone avond. J. K. SPORT SCHAKEN DE ZESTIENDE PARTU EUWEALJECHIN. Dr. Euwe slaat remise-aanbod van dr. Aljechin af. Dr. Aljechin heeft vandaag den wereld kampioen aangeboden, de zestiende partij van de revanchematch, welke gisteren avond te Rotterdam werd afgebroken, re mise te geven, doch dr. Eeuwe heeft ge meend, dit aanbod niet te moeten aan nemen. Er zal dus vanavond om zeven uur in de Doelen te Rotterdam worden verder gespeeld. Laatste bericMen MEISJE DOOR DE TRAM GEGREPEN EN GEDOOD. Vanmiddag is het vijfjarig dochtertje van de familie Wolters te Nieuw Amster dam door de goederentram van de E.D.S. gegrepen en op slag gedood. Het kind kwam uit school en wilde gelijk met de tram oploopen, waarbij zij kwam te vallen en door het voertuig gegrepen werd. DIESELTREIN VERMORZELT VRACH T AUTO. Inzittenden stellen zich in veiligheid. De Dieseltrein, welke kwart over 12 van Den Haag naar Utrecht vertrekt, is op den overweg bij den Westvlietweg te Voor burg, hedenmiddag in botsing gekomen met een grooten veewagen met 7 koeien, uit Schiedam. De twee chauffeurs, die in de cabine zaten, visten zich te redden door tijdig uit den wagen te springen. De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk. De groote wagen, werd 50 m. verder als een ruine neergesmakt, 1 koe werd op slag ge dood, vier anderen werden zoo ernstig ge wond, dat zij terstond moerten worden afgemaakt, terwijl de overige, hoewel ge wond, gespaard zijn gebleven. Op weg naar Schiedam kwam de auto te circa kwart over 12 bij den genoemden overweg. Deze is bewaakt en omdat op dit tijdstip de Dieseltrein van Den Haag naar Utrecht in aantocht was, liet de overweg wachter de boomen op de gebruikelijke wijze neer. Dit gebeurde blijkbaar niet ge lijkmatig, want de boom aan den Weste lijke boom was neergelaten en ook kon neer, toen de andere boom zich nog in verticalen stand bevond. Juist op dit mo ment kwam de auto aangereden. De be stuurder ontdekte te laat, dat de Weste lijken boom was neergelaten en ook kon hij niet meer achteruit, omdat inmiddels ook de Oostelijke boom gesloten was. De inzittenden van de auto, de chauffers P. van Waalwijk en A. van Rijn, zagen tot hun grooten schrik van uit de richting Den Haag den Dieseltrein reeds naderen. Zij bedachten zich geen oogenblik, spron gen uit den wagen en redden zich op deze wijze. Wel was de overwegwachter den aanstormenden trein tegemoet geloopen en getracht op deze wijze den machinist te waarschuwen, doch het was voor dezen laatste onmogelijk om den trein nog tij dig te doen stoppen. Met een vreeselijken slag botste de trein op den veewagen, die werd opgenomen om ongeveer 50 m. verder, toen de trein tot stilstand was gekomen, naast en op de spoorbaan, als een ruine te blijven liggen. De koeien waren in dsze oogenblikken uit den wagen geslingerd. Een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag hoe het mogelijk is geweest, dat de boomen niet gelijktijdig naar beneden gin gen en hoe het mogelijk is geweest, dat de chauffeur niet heeft gezien, dat de boo men werden neergelaten, j Het treinverkeer ter plaatse had een I half uur vertraging. AMNESTIE VOOR POLITIEKE MISDADIGERS IN DANTZIG. j DANTZIG, 12 Nov. (A.N.P.) Krachtens I de verleende amnestie zijn gisteren van de 48 opgesloten politieke misdadigers 17 in vrijheid gesteld. De 31 anderen vallen niet onder de amnestie, daar zij tot meer dan een jaar gevangenisstraf zyn veroordeeld. DE FRANSCHE BANK VERLAAGT HET DISCONTO PARIJS, 12 Nov. (ANP). De Fran- sche Bank heeft het disconto verlaagd van 3)4 op 3 procent, voor beleeningen op ef fecten van 4Yi op 4 procent en voor dertig- daagsche voorschotten van 314 op 3 pro cent. LAATSTE VERZET DER CHINEEZEN TE SJANGHAI GEBROKEN. SJANGHAI, 12 Nov. (A.N.P.) In den middag heeft een Japansch detachement het laatste verzet der Chineezen in Sjang hai gebroken en de Japansche vlag gehe- schen op het gebouw der scheepvaart douane. In de Fransche concessie zijn gisteren zestien Chineezen en een vreemdeling ge dood. Onder de gewonden bevinden zich zestien Chineezen en vyf buitenlanders. Vier granaten en talrijke verdwaalde kogels zyn in de concessie terechtgekomen. In de vluchtelingen wijk te Nantau is geen enkele granaat gevallen, doch wel talrijke kogels. Slachtoffers hebben deze echter niet gemaakt. Het buitenlandsche vrijwilligerskorps is th2ns, na drie maanden dienst te hebben gedaan, gedemobiliseerd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3