m m m^Êk m m 'J n m n DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Japansche invasie bedreigt de Kerk in China De wedstrijd Euwe-Aljechin iü H fii s BINNENLAND 29ste Jaargang VRIJDAG 12 NOVEMBER 1937 No. 8877 S)e £eidóehe(Soii/fca/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent oer weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 l\ GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. U DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Ad ver ten tién 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES ^an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Rijke dagen" Dat is de titel van een Graal-„campag* ne" in de komende weken. Een campagne, die heel sympathiek is en bijzonder zegenrijk kan zijn. Deze campagne bedoelt, om aan de jeugd i te leeren een juist begrip te hebben en dat in de practijk te beleven van de christelijke traditie van het Kerstfeest. Deze campagne wordt gehouden onder het motto: „Viert Kerstmis thuis". De aan dacht van de leden wordt in deze weken zooveel mogelijk op het gezin gericht. Het eigenlijk program van de campagne is in drie deelen verdeeld: 1. Bevorderen van het juist begrip van het Kerstgebeuren en inleven in de Kerst liturgie. 2. Bevorderen van de christelijke ge bruiken in het huisgezin. 3. Bevorderen van den zin voor christe lijke charitas (armen gezinnen vreugde brengen rondom Kerstmis). Wij mogen hier constateeren, dat de vrouwelijke jeugdbeweging voor Katho lieke Actie „De Graal" toont den nood van den tijd klaar te begrijpen en de aange wezen middelen te gebruiken om dien nood zooveel mogelijk te lenigen. Het beleven van de groote christe lijke feestdagen is een van de beste mid delen om de samenleving te kerstenen beginnend in eigen persoon, in eigen ge zin, in eigen omgeving. Wij vertrouwen, dat alle leden van de Graal het groote nut van deze campagne zullen beseffen en dat alle niet-leden in dit streven meeleven met hun oprechte en hartelijke sympathie. Het practisch streven om de dagen van Kerstmis en rondom Kerstmis te doen zijn: rijke dagen is een werk van groote apologetische waarde, is een cultu reel werk in de beste beteekenis! DE WERELD IN VOGELVLUCHT Japan heeft de uitnoodiging van de Zuidzee-conferentie te Brussel, om aan de besprekingen deel te nemen, voor de twee de maal afgewezen. Het lag voor de hand, want sinds de afwijzing van de eerste uit noodiging waren de omstandigheden niet veranderd, zoodat er geen enkele reden aanwezig scheen, waarom Japan van zijn eenmaal ingenomen standpunt zou afstap pen. Wellicht dacht men er aan, dat het succes in Sjanghai de Japanners meer ge neigd zou hebben gemaakt om zich uit het avontuur terug te trekken. Japan heeft echter den smaak beet gekregen en wil nu zijn voorsprong nog verder vergrooten. Bovendien wil het rechtstreeks met Nan king onderhandelen, zonder tusschenkomst van anderen. In het officieele antwoord van Tokio aan Brussel wordt weer de be wering gelanceerd, dat Japan eigenlijk strijdt tegen de Komintern. Uit de verkla ringen van mgr. Yupin (le pagina van dit blad) blijkt wel, dat de Komintern wei nig kans heeft om in China vasten voet te krijgen, waaruit volgt, dat het jonglee- ren met de Komintern niets anders is dan een poging om de ware bedoelingen van Japan te maskeeren. ïn België is een politie woordstilte van een goede week ingetreden. De koning wil naar Engeland en komt pas volgende week Vrijdag in Brussel terug. Tot zoo lang heeft hij aan den liberaal Janson de bestudeering van den toestand opgedra gen. Deze heeft dus geen opdracht tot ka- binets-formatie ontvangen maar alleen om informatieve besprekingen te houden. De Belgische politiek heeft zich zoo vast gewerkt, dat een stilte van een week geen kwaad kan om de knoop eens rustig uiteen te peuteren. Engeland is thans ook overgegaan tot de aanstelling van agenten bij de regee ring van Franco. Hiermede wordt het contact'met het rechtsche Spanje aanzien lijk vergemakkelijkt, hoewel er de nadruk op gelegd wordt, dat dit geen erkenning van het Francoregiem beteekent. Mgr. Yupin over den huidigen toestand Het is een overbekend gezegde, dat het Oosten het Oosten is en het Westen het Westen en dat deze twee elkander nooit zullen verstaan. Het verschil in mentaliteit tusschen het Oosten en het Westen is inderdaad enorm; de Westerling begrijpt vaak de gedachten- gang van den Oosterling niet en wanneer hy zich bijv. geplaatst ziet tegenover het f( 11e conflict, dat als een schroeiende steek vlam brandt door het politieke en cultu- reele leven in het Verre Oosten, vindt hij veel, dat hem vreemd en onbegrijpelijk voorkomt. Dat het Oosten en het Westen elkander nooit en nergens zullen kunnen begrijpen, is een stelling, welke niet opgaat. In het Katholicisme vinden Oost en West elkan der. Hoe geweldig groot de cultureele be teekenis van het Katholicisme is, hebben wij eergisteren kunnen constateeren, toen wij in Huize „Bijdorp" gezeten waren te genover den Chineescher Apostolisch Vi caris Mgr. Paulus Yupin. In hem vereengt zich de Oostersche ziel met de Wester- sche cultuur en al sprekende met hem over de toestanden in China en de voor uitzichten van de Katholieke Kerk in zijn vaderland, hervonden wij in dezen Ooster- schen prelaat de universaliteit van de Ka tholieke gedachtengang. Wat hem op de eerste plaats bezig hield, was de zorg om de toekomst van het Ka tholieke geloof in zijn diocees Nanking, de hoofdstad van het moderne China en de residentie van Tjang Kai Sjek, den Chinee- schen generalissimus en regeeringschef, en in het verdere onmetelijke rijk van China. Vanzelfsprekend werd het eerst gespro ken over den invloed van den oorlog met Japan op het Misiewerk. Ieder oogenblik verschijnen vliegtuigen der Japanners bo ven de Chineesche hoofdstad, die het twij felachtige voorrecht heeft te liggen in de nabijheid van het zwaar omstreden Sjang hai. Een trein, waarmede Mgr. in gezel schap van enkele Zusters reisde, werd vijfmaal achter elkaar beschoten door Ja pansche vliegtuigen. De gaten zaten in het dak van den wagen, maar niemand werd gewond. „Le bon Dieu a protégé notre vie". De Missie-staties, welke in de oorlogs zone gelegen zijn hebben natuurijk zwaar te lijden door verwoesting van gebouwen en verstooiing van de leerlingen der Mis sie-scholen enz. Maar aan den anderen kant brengt de oorlog ook weer veel werk met zich mee, dat voor de toekomst zeer nuttig kan zijn. De Missie is een centrum van weldadigheid en hulp; er worden ge wonden verbonden, vluchtelingen vinden er onderdak, verlaten kinderen worden er opgenomen. „Wij doen wat wij kunnen, maar er is gebrek aan medicamenten en het aantal gewonden is zoo ontstellend groot". E: Japansche vliegers zoeker, bij voorkeur die plaatsen op, waar veel volk by elkaar is, zooals marktplaatsen, waar de landbewo ners van de omgeving hun producten ten verkoop bijeen brengen en dan richten zij met hun mitrailleurs een ware slachting aan onder de weerlooze non-combattanten. De zwaarste wonden moeten met een pri mitief verbandje worden verbonden en de natuur moet de rest doen! Dat gebrek aan geneesmiddelen noemde Mgr. Yupin het beste bewijs, dat China dezen oorlog niet heeft gewild, want anders had het zich wel beter voorbereid. Met trots, maar ook met intense bezorgd heid voor de toekomst vertelde de jonge Chineesche prelaat van de algeheele ople ving in het verjongde China van Tsjang Kai Sjek. Sinds een tiental jaren groeit er een nationale eenheid en is er een „recon struction morale" waar te nemen, welke vooral het werk is van Tsjang Kai Sjek. De leider van het nieuwe China is een vurig Christen en zijn intelligente vrouw eveneens. Dagelijks leest hij in het Evan gelie en zooals de generalissimus zelf ge tuigde in zijn geloofsbelijdenis, welke hy op Goeden Vrijdag vaii dit jaar publiceer de, heeft hij zelf gedurende zijn veertien- daagsche gevangenschap in Sianfoe uit ten kracht en rtoost geput uit het lezen van den Bijbel. „De grootheid van Christus, zegt Tsjang Kai Sjek in deze merkwaardige geloofsbe lijdenis, en zijn liefde bleken my toen met zulk een helderheid, dat zij mij sterkten om te strijden tegen het kwaad, om de beproeving te overwinnen en trouw te blij ven aan mijn plicht". Van dr. Soen Yat-Sen heeft hij de lief de voor het vaderland geleerd, doch van Christus leerde hij de liefde voor de men- schen. „Sinds ik een discipel van Jezus Christus geworden ben de maarschalk is 10 jaar geleden tot het Christendom over gegaan begrijp ik, dat men, wanneer men gelooft, zyn leven kan offeren voor zijn beginselen." Wanneer men zóó den leider en regee ringschef van het nieuwe China leert ken nen, begrijpt men, dat de toekomst van de Kerk onder deze omstandigheden buiten gewoon gunstig geacht werd. De Katholieke Kerk in China wordt thans geëerd en haar wordt alle vryheid gelaten. De Katholieke school wordt be zocht nog meer door heiden-kinderen dan door Christenkinderen, die in de minder heid zijn. Tijdens de klas is het godsdienst onderricht niet toegestaan, maar na afloop en buiten de schooluren is er gelegenheid te over tot het geven van onderricht in de Katholieke leer. De bekeeringen zijn dan ook zeer talrijk en niet alleen onder de lagere klassen. Het aantal sympathiseerenden en het aantal be keerlingen onder de intellectueelen is ver heugend groot. Zelfs aan de universiteiten telt men verscheidene Katholieke profes soren. „Men zegt, dat u verscheidene professo ren tot de Kerk gebracht hebt." „Laten we zeggen, antwoordde de intel ligente prelaat fijntjes, dat de genade Gods dat gedaan heeft." Het communistische gevaar was niet groot in China. Tsjang Kai Sjek heeft in succesvolle veldtochten de communistische benden uitgeroeid en overigens is de Chi neesche mentaliteit niet ontvankelijk voor Dclsjewistische denkbeelden. Het tegen woordige gouvernement is beslist anti-com munistisch. Het Kathlolicisme vindt dus in het hui dige China een buitengewoon vruchtba ren voedingsbodem en de verwachting van een rijken oogst is derhalve alleszins ge rechtvaardigd .En daarom is de oorlog met Japan op dit oogenblik zoo noodlottig. Wordt het gouvernement van Nanking ver dreven, dan is het gevaar van een vervol ging niet denkbeeldig. Met welk een opti misme de jeugdige en krachtige figuur van den Nankingschen bisschop ook bezield is, hij ziet de toekomst voor zijn vader land toch met bezorgdheid in, zelfs zóó, dat hij de situatie van de Kerk in China tragisch noemde. Evenwel: zij die gelooven wanhopen niet. Het lijden is een les voor het volk en de waarde van het Katholicisme treedt pas goed naar voren in lyden en in tijden van verdrukking. Mgr. Yupin vroeg aan het einde van het onderhoud het gebed van de Katho lieken van Nederland. Bidden wij den Heer van den oogst, dat Hij, die zulke eminente arbeiders als Mgr. Yupin zond in zijn wijngaard, het zoo veel belovende gewas op den vrucht baren Chineeschen bodem moge bewaren tot den vollen wasdom en niet zal toela ten, dat de nachtvorst van den strijd een ontijdig einde maakt aan den bloei. Mr H. G. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE OPENBARE SCHOOL. Betreffende een vergadering van den Zaandamschen gemeenteraad lezen wij in de „N. R. Crt.": „Bij de verdere behandeling van de gemeente-begrooting voor 1938 heeft de heer Flentrop (V.D het feit in her innering gebracht, dat bij de huwelijks feesten in Januari het personeel van een der lagere scholen geweigerd heeft zijn medewerking te verleenen aan de kinderfeesten. De heer Bosman (R S.A.P.) verweet in dit verband den soc.-democraten hun medewerking aan die feesten. Hiertegen kwam de voorzitter, mr. In 't Veld, krachtig in verzet. Wij leven aldus spr., in een zeer moeilijken en gevaarlijken tyd. In deze omstandig- DE VLAGGEWACHT OP FORT PRINS FREDERIK TE OOLTGENSPLAAT Een actie-foto uit de Graalfilm „De Nieuwe Wereld". Welke zet is afgegeven? De zestiende partij werd afgebro ken met den volgenden stand. Zwart: dr. Euwe. a ABCDEBGH Wit: dr. Aljechin. Opgaven moeten vóór de hervat ting der partij of bekendmaking van den afgegeven zet in ons bezit zijn. Hij of zij, abonné van De Leidsche Courant, die den zet raadt, kennen wij een bedrag van f 5.(vijf gul den) toe. Bij meerdere goede oplossingen be slist het lot. Men mag niet meer dan één zet opgeven. VOORNAAMSTE NIEUWS heden krijgt het belang van een hechte staatkundige eenheid grootere betee kenis, dan in rustige tijden. Daarom zou het rampzalig zijn, wanneer thans rond het Koninklijk Huis de staatkun dige verscheidenheid werd gedemon streerd. Te gemakkelijker valt het de S.D.A.P. het Oranjehuis als symbool van onze staatkundige eenheid te aan vaarden, waar aan dit Vorstenhuis door de historische traditie de begrippen van vryheid en verdraagzaamheid ten nauwste zijn verbonden. Spr. meende dat het personeel der scholen door zijn houding de openbare school geen dienst heeft bewezen". DeAvondpost merkt hierbij op. Ziehier een treffende illustratie van het geen wij onlangs schreven: hoe socialistische (of misschien commu nistische) onderwijzers de positie der open bare school ondermijnen. De sociaal-democratische Burgemeester van Zaandam staat op het goede standpunt, maar onderwijzers weigeren aan nationale feesten der schooljeugd mede te werken. In het wonder, dat zoodoende de openbare school achteruit sukkelt? Buitenland Japan heeft de uitnoodiging om naar Brussel te komen opnieuw afgewezen. (2e blad). Het contact tusschen Engeland en Fran co verbeterd door de aanstelling van agen ten. (2de blad). In België heerscht thans een politieke windstilte tot volgende week Vrijdag. (2de blad). De staatsgreep in Brazilië. (2de blad). Binnenland De installatie van oud-minister van Schaik als voorzitter van de Tweede Kamer (lste blad). Oud-Minister Deckers voorzitter van de Tweede Kamerfractie der R.-K. Staatspar tij. (lste blad). Het bezoek van den Duitschen minister van Arbeid aan ons land. (2de blad). Mr. VAN SCHAIK VOORZITTER VAN DE TWEEDE KAMER. Bij Kon. besluit is benoemd tot voor zitter der Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal voor de loopende zittingsperiode mr. J. R. H. van Schaik. Mr. Dr. L. N. DECKERS VOORZITTER R. K. TWEEDE KAMERFRACTIE. Naar wij uit goede bron vernemen zal tot voorzitter der R. K. fractie .in de Tweede Kamer, als opvolger van mr. R. J. H. van Schaik, worden benoemd mr. dr. L. N. Deckers. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIE MELK. 's-Gravenhage, 12 November. Ne- derlandsche Zuivelcentrale. 14 tot en met 20 November. Consumptiemelk regeerings- contract, taxegedeelte 7,25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeerings- minimumprijs 6,30 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2,50 cent. DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag, bedoeld in artikel 2 van de crisis-zuivelbeschikking 1935 V, die is het bedrag van de heffing en de steunuitkee- ring op boter, behoudens tnsschentijdsche wijziging, voor de week van 11 tot 18 No vember is vastgesteld op 40 cent per K.G. DE SALARISPOSITIE VAN HET RIJKS PERSONEEL EN DE ONDERWIJZERS, Dinsdag j.L vergaderde het bureau, gevormd uit de zes samenwerkende cen trales van organisaties van overheidsper soneel. Verslag werd uitgebracht van de be sprekingen, met eenige fracties der Twee de Kamer namens de zes centrales ge voerd, bij welke besprekingen er bij deze fracties op is aangedrongen, bij de be handeling der Rijksbegrooting in het par lement verbetering van de salarispositie van het rijkspersoneel en de onderwij zers te bepleiten en te trachten, van de regeering de toezegging te verkrijgen, dat zij over die verbetering nader over leg zal plegen in het rijks georganiseerd overleg. Ook met enkele andere Kamerfracties zal nog over dezelfde aangelegenheid wor den geconfereerd. Ter uitvoering van de door het bureau genomen en nog te nemen besluiten koos het bureau tot zijn voorzitter, secretaris en penningmeester respectievelijk de hee- ren H. M. Roos, W. Luberti en L. Ver meulen. In verband met de bespreking van de salarispositie van rijkspersoneel en on derwijzers bij de mondelinge algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer en het daarbij door de regeering in te nemen standpunt, besloot het bureau der zes centrales, zéér binnenkort weer bijeen te komen ten einde de situatie opnieuw on der de oogen te zien. Burgemeester. Met ingang van 1 December is benoemd tot burgemeester der gemeente Nijeveen: E. S. van Veen. De nieuwe burgemeester werd 4 October 1902 geboren. Hij is thans ambtenaar ter gemeente-secretarie van Gramsbergen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1