MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD - PAG. 9 5PORT Uit het katholieke kamp D. H. L. VERLIEST VAN GRAAF WILLEM, S. J. C. BOEKT OPNIEUW EEN FRAAIE ZEGE. D. O. S. VERBETERT HAAR POSITIE DOOR EEN OVERWINNING OP VITESSE. Blauw Zwart op de tweede plaats door een nederlaag van DONK, WP verspeelt een punt, VEP. verliest. De verrassingen zijn gisteren weer niet uitgebleven. Er zijn hier en daar zelfs rake klappen uitgedeeld. In de eerste klasse van West II was het in de eerste plaats Graaf Willem. De Haagsche club zorgde voor de verrassing van den dag door de leiders D. H. L. op eigen terrein nog wel een 54 nederlaag toe te brengen. Dat be- teekent twee verliespunten voor de Delftenaars, waardoor zij him voor sprong op S. J. C. volkomen verspeel den, terwijl Graaf Willem de eerste overwinning en de eerste punten in dit seizoen behaalde. S. J. C. deed uitstekend werk door een klinkende 73 zege uit Rotterdam mee te brengen. De Noord wij kers zijn daardoor tot de tweede plaats opgeklommen, mede doordat Excelsior zich met 42 door H. B. C. liep kloppen. De Heemsteedsche club heeft tot heden nog het minst aantal ver liespunten. Spartaan hield T. Y. B. B. eronder en won met 31, zoodat de stand nu is: gesp. gew. gel. verl. v.t. D. H. L. 6 3 2 1 20—12 S. J. C. 6 3 2 1 20—17 Santpoort 7 3 2 2 2015 H. B. C. 5 3 11 14-10 Spartaan 6 3 1^ 2 159 Excelsior 8 3 1* 4 20—18 Leonidas 7 3 4 1918 T. Y. B. B. 7 2 2 3 11—23 Onze Gez. 6 2 13 16—16 pnt. Gr. Willem 6 1—5 12—29 In de 2e klasse A. heeft D. O. S. haar aanhang niet teleurgesteld. Met een 42 nederlaag werd Vitesse naar Cas- tricum teruggezonden en het blijkt in derdaad meer en meer, dat de strijd om het kampioenschap hier uiteinde lijk zal gaan tusschen Lisse, O. L V. en D. O. S. De Lissenaren hebben daarbij nog steeds de mooiste kans, omdat zij D. O. S. reeds twee punten afhandig hebben gemaakt, terwijl O. I. V. reeds van D. S. verloor. V. V. E. verraste D. S. S. H. en bracht deze club een 30 nederlaag op eigen veld toe, terwijl de Santpoort-reserven het niet tot winst konden brengen, doch deze moesten afstaan aan D. E. M. Teylingen verloor met één punt verschil van A. D. O., een nederlaag, welke zou wijzen op eenige verbetering, ware het niet, dat A. D. O. een der zwakste clubs der afdeeling is. Lisse D. O. S. O. I. V. D. E. M. V. V. E. A. D. O. 6 6 27—5 12 7 6 1 22—9 12 7 6 1 20—10 12 6 4 11 18—8 9 6 3—3 11—11 6 8 2 2 4 14—12 6 Santpoort II 8 3 5 1727 6 D. S. S. H. 7 2 14 12—16 5 Vitesse 7 1—6 15—21 2 Teylingen 8 8 1239 In de 2e klasse B waren de verrassingen ook niet van de lucht. In de eerste plaats was het hier Wilhel mus, dat voor 'n surprise zorgde door het leidende V. V. P. een punt af te dwingen. De Voorburgsche club bracht het tot 22, waardoor de Haagsche club thans één ver- liespunt meer heeft dan Blauw Zwart, want de Wassenaarsche club deed haar sportieven plicht en klopte Aeolus op eigen terrein met 51. De Wassenaarsche club veoverde daarmede de tweede plaats, want G. D. A. zorgde voor de tweede verrassing door D. O. N. K. met een 31 nederlaag naar Gouda terug te zenden. De derde verrassing had V. E. P. te in- casseeren, want de Woerdensche club kwam met den kous op den kop uit Pijn acker te rug. Oliveo won met 63. Na de fraaie zege vorige week op G. D. A. is dit resul taat van V. E. P. zeer teleurstellend. Soms wat te overmoedig geweest? De stand is nu: V. V. P. BI. Zwart D. O. N. K. V. E. P. G. D. A. Wilhelmus V. V. L. Oliveo Aeolus 7 4 3 26—15 11 6 5 1 19—23 10 8 5 3 21—17 10 8 3 2 3 12—31 8 6 3 12 19—15 7 7 2 3 2 20—17 7 5 13 1 13—13 5 7 2 14 17—18 5 8 1 2 5 11—23 4 6—15 7—18 1 /""Uandag Bworsoel 5PEL De uitslagen. Zuid I le kl.: KimbriaChèvremont 7—0; RKVVLVVH 3—3; RKNAC—RK- ONS 42; Sittardsche BoysValkenburg 1—0. Zuid II le kl.: DongenBrabantia 24; EendrachtVenlosche Boys 1—6; Kolping—Mulo 4—2; Wilhelmina—RKTW 81; TreffersSchijndel 01. Oost le kl.: Altior—NEO 30; Hui huizen—EMOS 4—2; Quick—VVG 4—4; SDOUCVDZ 7—2; Vosta—Achilles 4—1; Lobitsche Boys—Vogido 41. West I le kl.: GVOVolendam 31; WA—De Meer 4—3; Wilskracht—HMS 2—1; EMM—WY 2—1. West II 1 e k 1.: DHL—Graaf Willem 45; LeonidasSJC 37; Spartaan TYBB 3—1; Excelsior—HBC 2—4. 2e kl. A.: TeylingenADO 2—3; Sant poort IIDEM 13; DOS Vitesse 42; DSSH—WE 0—3; 2e kl. B: Oliveo—VEP 6—3; Wilhel mus—WP 2—2; GD A—DONK 3—1; AeolusBlauw Zwart 15. LEONIDAS—S. J. C. 3—7. De homogeniteit der S. J. C.-ploeg is gis teren wel goed tot uiting gekomen, door Leonidas, dat er de laatste weken goed in was, met overtuigende cijfers in eigen veste te verslaan. Door deze voor een ieder verrassende uitslag gaat S. J. C. een ern stig woordje meespreken voor de bezetting der bovenste olaats, want doordat D. H. L. gisteren faalde, heeft S. J. C. evenveel verliespunten als de Delftsche club en met spanning zien we de ontmoeting tege moet van a.s. Zondag. Met een flinke aanhang is gisteren S. J. C. naar het Toepad getrokken, waar zij ondanks de directe aanmoedigingen, de eerste 5 minuten leelijk naar hun vorm liepen te zoeken. Dank zij de lat mist het goede schot van Cornelissen zijn doel en ontkomt de S. J. C. veste hierdnor aan een bijna zekere doorboring. De gastheeren blijven het spel in handen houden en uit een hoekschop weet Ciolina na 6 minuten spelen op fraaie wijze in te zetten (10). Dl Rotterdammers aangemoedigd door het succes zetten -er alles-op, door verrassing hun tegenstanders te overbluffen, maar de S. J. C.-verdediging begint er nu beter in te komen en geholn-" wordt met goed open spel de S. J. C. aan- nl* Th. V. d. Berg na 11 min. den bal goed afgeeft zet Ruigrok den Peliikmaker in (11). Van nu af ontpopt S. J. C. zich in zijn ware ge daante, het groote open spel der halflinie brengt telkens verwarring in h t gasthee ren gebied, tot tweemaal toe gaan de vin- nisre schoten van Groenenwoud een hand breedte naast en als er 20 min. gesueeld is wordt de druk op het Leonidas-doel te groot en uit een scrimmage weet Th. v. d. Berg het leidende punt in te zetten (21). Dit resultaat verhoogt de scan ning, de aanvaren wisselen zich snel af, waarbij S. J. C. iets in meerderheid is, juist voor rust scoort Th. v. d. Berg nog maals dc-h in buitpn-mptnositie. -modat rust met 21 voor S. J. C. aanbreekt. Na de thee treedt S. J. C. ru bij verras sing op, maar de kogel van Ruigrok stuit af op de kruislat en de bal kon tot hoek schop worden verwerkt. Weer komen de S. J. C.'ers terug, het schuivende schot van Th v. d. Berg kan de Leonidas-keeoer niet afdoende wegwerken en de toestor menden Ruigrok zet in n? min. spelen (31). Onze jongens blijven een geweldi ge druk op het Rotterdamsche doel oefe nen en bij een algemeen missen der vijan delijke achterhoede, geerft v. d. Berg na 7 min. snelen den Leon id as-keeper nog maals het nakijken C41). Vanaf den af trap gaat Leon, direct ten aanval en met succes, doordat het harde schot van Vloei- mans onhoudbaar doel treft (24). De Toerjad-bewoners beginnen zich weer da nig te roeren, maar begaan hierbij de fout te ver op te dringen, waardoor de voor hoede van S. J. C. telkens kans ziet ge vaarlijk door te breken. Zoo vangt Ruig rok een bal uit de lucht en met een on houdbare knol kogelt hij in (52). De Rotterdammers blijven bij hun systeem om door ver op te dringen de S. J. C.-aan- val buitenspel te zetten, enkele keeren ge lukt dit, maar reeds 5 min. later wordt dit hen weer noodlottig, want handig ont wijkt Ruigrok de ver uitgeloopen keeper en plaatst met een tam schot in het verla ten doel (62). De S. J. C.'ers doen nu even kalm aan en bepalen zich gröoten- deels tot verdedigen, waardoor eenige vin nige Leonidas-aanvallen ontstaan, waar uit Wolf, als er nog een kwartier gesoeeld moet worden, weet te doelpunten (36). Met een rustige zekerheid nemen de S. J. C.'ers het spel nu weer in handen, Hoo- gervorst wil ook doelpunten, maar de dek- lat laat het niet toe, direct hierop doet hij het beter en neemt 7—3 voor zijn rekening. Hiermede komt het einde. Het tweede elftal deed het andersom en liet. zich door H. B. C. II inmaken met 91, hapert eT daar weer iets, van het ster kere D. E. M. werd gewonnen? De Junioren deden beter A won met 42 terwijl B een 60 overwinning boekte. D. O. S.—VITESSE 4—2. Onder begunstiging van ideaal voetbal- weer blaast de scheidsrechter om twee uur de elftallen binnen de lijnen. Jan Riet broek, de rechts-half uit het vorige seizoen, die dezen zomer bij training, op noodlotti ge wijze zijn arm brak, is na een drie— maandelijksche afwezigheid weer in de DOS-gelederën teruggekomen, en ze heb ben hem zoo maar eens op de middenvoor plaats gezet om" te experimenteeren: dat kon men nog wel riskeeren. Vitesse, laatste op één van de rang-lijst zal een gemakkelijk kluifje worden. We zien dan aanvakelijk ook „D. O. S." met tien man spelen: de linksbuiten is blijk baar niet op de hoogte gesteld van het vervroegde aanvangs-uur van de match. Dit laatste had ook vele toeschouwers par ten gespeeld, want eerst om half drie was het „D. O. S."-terrein boordevol. „D. O. S." is direct los, en met lange passes over de vleugels gaat het op het Vitesse-doel af," maar de zuivere afwerking ontbreekt en de kogels vliegen naast en over. Vitesse werkt hard om de zware „D. O. S."-druk te verplaatsen buiten haar doelgebied. In de 15de minuut echter wordt de eerste bres geschoten in de Vites- se-veste: een aanval correct opgebouwd uit de verdediging via de middenlinie naar de linkervleugel, en met een goed gericht schot plaatst Rode wijk in de rechterbo venhoek, (1—0). Even lijkt Vitesse zich te zullen herstellen, maar weer is de geheele voorhoede van „D. O. S." in haar doelge bied gearriveerd, en met onwerstaanbaar geweld werkt van Es zich door de blokka de heen, een zuiver schot: 20. Wie zou meenen, dat Vitesse zich thans verslagen voelt, vergist zich deerlijk. Hun snelle on verwachte uitvallen worden steeds gevaar lijker, gedurende een kwartier zijn ze zelfs volkomen meester van het terrein. Het re sultaat is dat ze twee maal kort achter elkaar op werkelijk fraaie wijze weten te scoren. De stand is gelijk. Rust 22. „D. O. S." schijnt aan half-time over peinzingen te hebben gedaan. Zeer duide lijk is er nieuwe geestdrift in de ploeg ge varen, vastberaden zelfverzkerdheid. Voorn krijgt de bal toegespeeld uit de verdedi ging, passeert vliegensvlug drit, vier te genstanders, een pass naar z'n rechtervleu gel, en het is Akerboom, die de goede voortzetting heeft gevonden, goal: 32. Dan is de echté stemming terug; ze kun nen het nog wel, en het publiek juicht. Snelle aanval over linkervleugel, vrije kans naast. Strafschop op 20 meter. Over alle linies golft het spel perfect. De nieuwe mid voor Rietbroek krijgt een fraaie kans uit een voorzet van rechts en thans is Vi tesse onder de knie. (42). Hiermee komt het einde. „D. O. S." II ondernam de verre reis naar Beverwijk, maar kwam met leege handen naar huis toe: 21 voor D. E. M. II „D. O. S." III vond haar tegenstander in V. C. H. I in Hoogmade. Uitslag 11 be wijst het geringe krachtsverschil van deze twee clubs. De junioren werkten met succes. D. O. S aS. N. A. a 32; dat zijn 10 punten uit 6 wedstrijden, jongens. D. O. S. bDo- cos d eindigde in een gelijk spel 33. AEOLUS—BLAUW ZWART 1—5. Zondag j.l. heeft Blauw Zwart I in Hille- gersberg Aeolus I ontmoet en in een vriendschappelijken gespeelden wedstrijd gewonnen met 51. Te 2.12 uur wordt begonnen. Aeolus heeft den toss gewonnen, zoodat Blauw Zwart aftrapt. In het begin heeft een wederzijdsch terreinverkennen plaats, hetwelk voor bei den niets oplevert. Blauw Zwart zet dan een goeden aanval op, de linksbinnen geeft goed door naar den middenvoor, doch diens schot gaat over. Aeolus trekt dan ten aan val, doch keeper Knijnenburg keert het goed gericht schot. Een corner op het Aeolusdoel wordt weggewerkt. Direct daarop weer een corner op het Aeolusdoel, wordt door den keeper weggestompt. Daar na volgt een goed opgezette aanval van Aeolus, besloten met een goed schot, het welk door keeper Knijnenburg wordt weg gestompt. Hierna volgt weder een corner voor beide ploegen, welke zonder resultaat blijven. Dan komt een plotselinge aanval van Blauw Zwart. De bal komt bij den linksbinnen, die een schot lost, dat den staander treft. De. links binnen van Blauw DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Zaterdagavond is de regelingscommis sie voor de wereldkampioenschappen voetbal, waarvan het eindtournooi in Juni van het volgend jaar in Frankrijk zal plaats vinden, te Parijs bijeen gekomen. In groep 8 is de situatie als volgt: Ne derland, België, Luxemburg. De ontmoe ting NederlandLuxemburg is bepaald op 28 November te Rotterdam, Luxem burg—België op 13 Maart te Luxemburg en BelgiëNederland op 3 April te Ant werpen. Japan trekt zich tegen Nederlandsch Indië terug. Het belangrijkste punt van de der bestuursvergadering der F.I.F.A. wel ke gisteren werd voortgezet, bestond uit de kwestie der deelneming van Zuid- Amerikaansche landen aan de wereld kampioenschappen. Oorspronkelijk had alleen Brazilië vóór den vastgestelden termijn ingeschreven, terwijl op 23 Oc tober j.l. een telegram was ontvangen van Argentinië, waarin alsnog om toela ting, onder zekere voorwaarden, verzocht werd. Als plotselinge verrassing in de door dit telegram geschapen situatie kwam nu een door den heer Dupuy, den Zuid-Ame- rikaanschen gedelegeerde, ter tafel ge bracht tweede telegram, waarin door de Zuid-Amerikaansche voetbalunie werd medegedeeld, dat deze 18 December te Montevideo zal vergaderen, waar alsnog de mogelijkheid onderzocht zal worden om Zuid-Amerikaansche voorwedstrijden der wereldkampioenschappen te organi- seeren. Aan deze voorwedstrijden zou dan door alle bij die unie aangesloten landen worden deelgenomen. In dit geval zou Argentinië dus de kans loopen in deze voorwedstrijden te worden uitgeschakeld, evenals Brazilië. Van den Japanschen voetbalbond was bericht binnengekomen, dat Japan van deelneming aan de wereldkampioenschap pen afziet. De ontmoeting tusschen N e- derlandsch Indië en Japan, welke in April 1938 te Saigon zou worden ge houden, zal nu geen doorgang vinden. Nederlandsch-Indië zou nu als winnaar van de groep Azië automatisch in het eindtournooi komen. Deze situatie werd door het bestuur van de F.I.F.A. niet juist geacht. De mo gelijkheid werd nu geopperd, dat Neder landsch Indië met de Vereenigde Staten, den winnaar van het Centraal-Ameri- kaansche tournooi en Argentinië voor wedstrijden in Europa zal spelen voor twee plaatsen in het eindtournooi. Na uitgebreide besprekingen werd ten slotte het volgende voorstel aangenomen: Het bestuur van de F.I.F.A., nota genomen hebbende van de mede- deeling van den Argentijnschen afgevaar digde, den heer Rossini inzake de bedoe ling van Argentinië om aan de wereld kampioenschappen deel te nemen, acte genomen hebbende van de mede- deelingen van den heer Dupuy namens de Zuid-Amerikaansche federatie inzake de aanstaande bijeenkomst dezer organisatie, op 18 December te Montevideo, waarop de eventueele deelneming van andere Zuid- Amerikaansche landen ter sprake zal ko men, constateerende, dat Japan zijn inschrij ving heeft herroepen, zoodat in deze groep als eenige deelnemer Nederlandsch Indië overblijft, heeft besloten de volgende mogelijk heden tot deelneming der Zuid-Ameri kaansche landen afzonderlijk of als groep open te stellen: 1. indien de Zuid-Amerikaansche Unie mocht besluiten aan de wereldkampioen schappen deel te nemen, zal deze trach ten Brazilië te overreden haar inschrij ving terug te trekken en eerst deel te ne men aan de voorwedstrijden in Zuid- Amerika. De winnaar van dit tournooi zal aan de finale te Parijs kunnen deel nemen, terwijl de tweede geplaatste in Europa een wedstrijd zal spelen tegen, hetzij Nederlandsch Indië, hetzij Noord- Amerika, hetzij den winnaar van het Centraal Amerikaansche tournooi, zoodat in elk geval twee Zuid-Amerikaansche landen naar Europa zullen kunnen komen. 2. Indien Brazilië zich niet accoord mocht verklaren zijn inschrijving in te trekken, dan zal toch de competitie der Zuid-Amerikaansche landen plaats vin den met dien verstande, dat de winnaar dezer competitie te Parijs tegen den win naar van het tournooi van vier zal spelen en de winnaar hiervan komt in de finale. 3. Mocht het congres van Montevideo zich met deze regeling niet accoord kun nen verklaren, dan blijft de F.I.F.A. bij haar oorspronkelijk plan, waarbij dus Brazilië direct in den eindstrijd komt, terwijl Argentinië een wedstrijd zal spe len in de groep van vier. Voor deze wed strijden tusschen Argentinië, Noord-Ame- rika, Nederlandsch Indië en de winnaar van de groep Centraal Amerika zullen de tegenstanders door loting worden aange wezen. Volgens den heer K. J. J. Lotsy, het Ne derlandsch bestuurslid van de F.I.F.A. was de mogelijkheid groot, dat de door Nederlandsch Indië in deze groep te spe len wedstrijd in Nederland zal worden gehouden. In elk geval is echter door het uitvallen van Japan het nu zeker gewor den, dat voor de eerste maal een elftal Nederlandsch Indische spelers zijn op wachting in Europa zal maken. Het bestuur van de F.I.F.A. besloot het orgaan „Worlds Football'' dat eenigen tijd niet is verscheen en, weer uit te geven. De eerstvolgende bestuursvergadering der F.I.F.A. zal op 8 en 9 Januari a.s. te San Remo worden gehouden. Het congres der F.I.F.A. dat om de twee jaar plaats vindt, is op 3 en 4 Juni, vlak vóór de we reldkampioenschappen, te Parijs vastge steld. De Spaansche kwestie. Een ander belangrijk besluit betrof Spanje. Tot op heden waren internatio nale wedstrijden tegen Spaansche elftal len verboden. Vandaag is besloten in de Spaansche aangelegenheid een regeling te treffen. Het is in verband met de hui dige politieke constellatie in Spanje niet mogelijk een nationaal elftal te formee- ren. De elftallen van de bonden van Barcelona en San Sebastian zullen in het buitenland mogen spelen, doch zij zullen moeten worden aangekondigd als Spaansch elftal Barcelona of Spaansch elftal San Sebastian. De eerste te spelen wedstrijd onder deze nieuwe bepalingen zal plaats vinden tusschen Portugal en Spanje-San Sebastian en wel op 21 November a.s. te Vigo. In verband met de uitstekende organi satie van den wedstrijd West Europa Centraal Europa reikte de heer J. Rimet, president van de F.I.F.A. bij den aan vang der bijeenkomst aan den heer Lotsy een fraaie zilveren sigarettenkoker met inscriptie uit. Zwart krijgt een prachtkans, maar zijn schot verdwijnt voorlangs doel over de lijn. Er ontstaat in het volgend moment een schermutseling voor het Aeolus-doel. De geheele voorhoede van BI. Zwart komt er aan te pas, totdat de bal bij den linksbinnen belandt, die in het verlaten doel trapt. Stand 01. Kort hierop volgt een schot van den rechtsbinnen van BI. Zwart, da+ door den keeper van Aeolus onvoldoende wordt weggewerkt. De middenvoor West geest is er als de kippen bij en de stand is 02. Hierna volgen van weerszijden aan vallen, waardoor beide doelen in gevaar komen. De verdediging blijft echter de baas. Uit een dezer aanvallen lost de links binnen van BI. Zwart een scherp schot, het welk de lat treft. De rechtsbuiten vangt den bal op, doch zijn goed gerichte kopbal be landt in 's keepers handen. Een aanval van BI. Zwart, welke tot gevolg heeft, dat tot driemaal toe wordt ingeschoten, maar tel kens is er een been of de lat, die redding brengt. Na de rust pakt Aeolus flink aan en het BI. Zwartdoel komt meermalen in gevaar. Als de BI. Zwart backs wat ver zijn door gedrongen, komt de bal bij den rechter vleugel van Aeolus en de rechtsbinnen lost een schot, dat doel treft. Stand 12. De aanvallen van Aeolus herhalen zich, maar men komt niet verder dan bij de verdedi ging van Blauw Zwart. Er volgt dan een uitval van BI. Zwart over den linker vleu gel. De bal komt bij den linksbinnen. Deze geeft goed door aan den middenvoor en de bal vliegt in de touwen. Stand 13. Er volgt dan weer een aanval op het Aeolus doel, gevolgd door een corner, die niets oplevert. Dan weer een aanval op het BI. Zwart doel. De keeper laapt uit, maar mist, doch de linksback kopt het leer weg. Kort hierna volgt een BI. Zwart-aanval. De middenhalf geeft een pass naar den rechts buiten. Deze zet prachtig voor doel en de middenvoor kopt schitterend in. Stand 14. Aeolus geeft het dan nog niet op, maar houdt goed stand. De aanvallen worden echter door de middenlinie niet goed afge werkt ofwel de verdediging van Blauw Zwart is spelbreker. Er volgt dan weer een Blauw Zwart-aanval. De mid-half geeft goed door aan den middenvoor. Deze pas-» seert een back en met een keurig schot is de stand 15. Er volgen dan van weers zijden nog enkele aanvallen, waarna de scheidsrechter van Geffen, die goed vol deed, voor de laatste.maal fluit. IERLAND—NOORWEGEN 3—3. De return wedstrijd voor groep 2a der wereldkampioenschappen, de ontmoeting IerlandNoorwegen werd gisteren te Dublin gespeeld. Naar bekend won het Noorsche elftal eenigen tijd geleden te Oslo met 32 van den Ierschen Vrij staat. Meer dan 25.000 toeschouwers woonden de ontmoeting van gisteren bij, welke in een gelijk spel eindigde (33). Met de rust leidde Noorwegen nog met 21. Door dit gelijke spel heeft Noorwegen het recht verkregen aan het eindtournooi in Frankrijk, Juni 1938, deel te nemen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9