RECHTZAKEN HET BETOOVERDE BOSCH RADIO-PROGRAMMA'S MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 OEGSTGEEST. Brand. Hedenochtend omstreeks half zeven ontdekte een melklooper der firma v. d. Kloot, dat er brand was ont staan in. een bovenkamer der woning van den heer Roest, Kempenaerstraat hoek Koninginnelaan. De ruit was reeds gesprongen en de vlammen sloegen naar buiten. Hij waarschuwde onmiddellijk de bewoners en de hier Roest mocht er in slagen de brand te blusschen iïiet eenige emmers water. De brandweer, die ook spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. De brand is ontstaan door een petro leumlampje, dat was geplaatst onder een aquarium met tropische vise fa- je s. Het is aan het vlugge, flinke optreden van den heer Roest te danken, dat erger werd voorkomen. De schade wordt door verzekering ge dekt. HAAGSCHE POLITIERECHTER MISHANDELING OM EEN BEDRAG VAN VIJF CENT Tot 1500 boete veroordeeld. De bedrijfsleider J. I. uit Amsterdam, was op 19 Juni in Noord wij k gekomen met zijn auto. Hij had de auto geparkeerd op een terrein aan den Boulevard te Noordwijk. Hij had daartoe een parkeer- biljet ontvangen van den wachter, waar op stond, dat hij 15 cent moest betalen voor parkeergeld. Toen verdachte later weg was gereden met zijn auto, had hij den wachter maar een dubbeltje willen geven. Deze was daar niet tevreden mee geweest en was op de treeplank van de auto gaan staan om de vijf centen te vragen. Ver dachte was toen plotseling met zijn auto gaan rijden, terwijl de wachter, zekere Plaatzer, nog steeds op de treeplank stond. Steeds harder was verdachte gaan rijden, waardoor de man op de treeplank er niet meer of kon springen zonder levensgevaar. Toen verdachte een groote snelheid had was hij plotseling gaan remmen, waardoor de bewaker van de auto werd geslingerd. Deze probeerde zich nog vast te houden aan den ruitenwisscher en den richting aanwijzer. Deze waren echter niet bestand geweest tegen zooveel kracht en waren af gebroken. Verdachte vond het geheel niet zoo erg en nam een dusdanige houding aan, dat de politierechter hem een ernstige reprimande moest geven. Nadat een viertal getuigen a charge en een drietal getuigen a décharge gehoord waren, nam de Officer van Justitie jhr. mr. v. Asch van Wijck het woord. Spr. noemde het van verdachte ongelooflijk brutaal en vlegelachtig. Verdachte geeft nog steeds blijk niet te beseffen hoe schan dalig hij is opgetreden. Een zeer strenge straf is op zijn plaats en de Officier eischt dan ook een gevan genisstraf voor den tijd van vier maanden. De politierechter laakte nogmaals het optreden van den verdachte, die blij moet zijn, dat het nog zoo is afgeloopen, waar door verdacht* niet voor een hoogere in stantie heeft moeten verschijnen. De politierechter wil het nog met een geldboete probeeren, maar deze moet hoog zijn. Uitspraak tenslotte een geldboete van 1500 subs, zes maanden. Een steeds terugkeerende scheldpartij met een erfenis kwestie als achtergrond. Het was hedenmorgen voor de vijfde maal, dat mej. J. J. A. D. en haar zoon J. B. L. van Z. uit A 1 p h e n d/d R ij n in het verdachtenbankje van den Haagschen Poli tierechter moesten plaats nemen. De vorige maal waren de verdachten niet verschenen en daarom had de politierechter toen hun medebrenging bevolen. Evenals vorige malen moesten zij ook nu weer wegens be- leediging terecht staan. Mej. D. zeide, dat de beleedigde partij, de 71-jarige N. v. Z., steeds voor de deur van de winkel gaat staan om te tarten. „Hij zou temet den winkel in willen loopen", vervolgde de juffrouw. Politierechter: „Maar u hebt gescholden". Het geheele geval draaide en draait nog Leiden Het nieuwe vaandel van de Ned. R. K. Ver. van Handelsreizigers en -Agenten, Afd. Leiden. om een erfeniskwestie en is voor de familie leden een steeds terugkeerende bron van ergernis. Beide verdachten hielden een uit voerige verdediging, waarin verdachte van Z., de zoon, o.a. zeide,, In de H. Schrift staat, dat ik de waarheid mag zeggen en dat was het". Politierechter: „Maar hier spreken wij recht volgens het Nederlandsche strafwet boek". De uitgescholden partij, N. van Z., als getuige gehoord, verklaanle pertinent niet voor den winkel te zijn blijven staan. Politierechter: „Er is altijd groote herrie geweest in de familie, maar waarom moet u dan altijd voor de deur gaan staan". Getuige ontkende nogmaals voor de deur te blijven staan, maar hij m o e t er voorbij. Nadat de juffrouw nogmaals een uitge breid pleidooi gehouden heeft waarin het geheele verloop der kwestie nog eens naar voren werd gebracht, vertelde de politie rechter hun, dat hij hen speciaal op de zit ting heeft laten komen om beiden eens te vertellen, dat het gescneld nu voor eens en voor altijd uit moet zijn. Ook de Officier van Juslitie, jhr. mr. Asch van Wenck, zeide in zijn requisitoir, dat het uit moet zijn; gaat het niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. Spr. wil wel aanne men, dat de verdachten zich benadeeld voelen. Het gaat hier over den verkoop van een huis, dat de man van de verdachte voor te weinig geld aan een zwager heeft ver kocht toen hij nog leefde. Maar dan moet dat maar uitgemaakt worden in een civiele procedure. De Officier wil nu een strenge straf zien opgelegd en wel een gecombi neerde straf. De eisch was tenslotte een geldboete van f 100 voor mej. D. en een geldboete van 50 voor haar zoon v. Z., terwijl boven dien nog een voorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden voor elk werd ge- eischt. De politierechter veroordeelde mej. D. tot een geldboete van 25 subs. 25 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden, en haar zoon v. Z. tot e engeldboete van 10 subs. 10 dagen, eveneens met een zelfde voorwaar delijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Met den welgemeenden raad om het niet meer te doen, want dat verdachten er dan nog meer last mee zullen krijgen, ontsloeg de politierechter verdachten uit de sfeer der rechtszaal. Elkaar slaande menschen. In navolging van het Chineesch-Japan- sche conflict waren een aantal inwoners van Koudekerk een gezellig veldslag- je begonnen. H. van V. was de verdachte van dit strijdgewoel geweest en moest dus in het beklaagdenbankje verschijnen. Als eerste getuige werd gehoord een brandstoffenhandelaar uit Koudekerk. Deze vertelde met een gezicht van „wie doet me wat", dat verdachte hem op zijn neus had geslagen. Verdachte: „Hij heeft eerst geslagen met een stok". Verder deelt verdachte mede, dat hij daartoe drie getuigen dé charge heeft meegebracht. Drie klappen en drie getuigen om dat te bevestigen. De getuigen van verdachte verklaren allen, dat de brandstoffenhandelaar be gonnen is met een stokje „vriendschap pelijk" op den schouder van verdachte te timmeren. Niettemin meende de Officier, dat ver dachte toch schuldig is te noemen en eischte een boete van 10 subs. 10 dagen. De verdachte kon maar niet begrijpen, dat hij schuldig werd verklaard. Volgens hem had hij gehandeld in wettige zelf verdediging. De Politierechter: „Al slaat iemand u nu met een stokje, dan mag u daarom nog maar niet op iemands neus gaan timme ren". Verdachte werd tenslotte veroordeeld tot een geldboete van 5 subs. 5 dagen. Schoonzusters in conflict. „U bent naar het huis van uw schoon zuster gegaan om den boel wat op te scheppen", was de meening van den Of ficier in de zaak tegen mej. J. P. uit Kat wijk aan Zee, die naar het huis van bovengenoemd familielid was gegaan om haar een aantal minder prettige woorden naar het hoofd te slingeren. Verder had zij het niet bij scheldwoorden gelaten, maar was handtastelijk geworden, met andere woorden, zij had „meppen" uitge deeld. Verdachte: „Een paar klapjes heb ik maar gegeven". Het mag nu eenmaal niet en daarom was de eisch een geldboete van 10. subs. 10 dagen. Nadat de juffrouw een treurig verhaal had opgehangen van haar slechte gelde lijke omstandigheden veroordeelde de politierechter haar tot een geldboete van 4.subs. 8 dagen. Nog een klappen gevende juffrouw. Mej. S. de L. uit Voorschoten had oneenigheid gekregen met den gemeente werkman v. d. K. De oneenigheid had haar hoogtepunt bereikt toen de juffrouw zich blijkbaar niet meer kon beheerschen en haar handen was gaan gebruiken. Daarmede was tevens de mishandeling geboren en moest hij dus hedenmorgen in het bankje plaats nemen. Aangezien zij ech ter niet persoonlijk aanwezig was, werd het geval zonder haar medewerking be handeld. Alleen de werkrtian deed van zijn aan wezigheid blijken door te vertellen hoe het geval zich had toegedragen. De eisch en de uitspraak waren een geld boete van f 40 subs. 40 dagen. Knuppel - variatie. G ,S. uit Aarlanderveen had ook al een oneenigheid trachten op te lossen door handtastelijkheden. Het niet alleen met zijn handen afkunnende had hij een knuppel ter hand genomen met het oog merk dit instrument op de schedels van zijn tegenpartij terecht te doen komen. Ook nu gaven de verdachte en de getui gen elkaar wederkeerig de schuld. Verdachte zeide natuurlijk, dat de ge tuige had had geslagen. „Gijs jij bent be gonnen met slaan." Gijs deed echter net of zijn neus bloed de en gaf verdachte natuurlijk geen ge lijk. Nadat een andere getuige, luisterende naar den naam van Simon, ook zijn mee ning had ten beste gegeven, waarbij ook verdachte de schuld van het geval kreeg en bovendien nog een persoonlijke veeg uit de bekende pan, verklaarde hij verder: „Verdachte kwam als een woesteling op ons af, zwaaiend met een knuppel". Verdachte: „Nietes, zij hebbc het eerst geslagen met een scherp voorwerp, het bloed zit daarvan nog in mijn pet". De Officier eischte voor dit knuppelge- zwaai bet het distribueeren van de klap^ pen een geldboete van 20 subs. 20 dagen en 'n voorwaardelijke gevangeniststraf voor den tijd van twee maanden. De politierechter veroordeelde tot een geldboete van 5 subs. 5 dagen en de ge- eischte voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. (SPROOKJE) m Wzr J DINSDAG 9 NOVEMBER. 53. Daar ging de deur open en het verbaasde gezicht van den houthakker kwam om den hoek van de deur kijken, om te zien wie dat lawaai maakte. 54. Hij stapte de deur uit en keek overal rond, maar zag niets. Zeker de wind, bromde hij en wilde het huis weer binnengaan. Maar, hoorde hij goed? Waar kwam dat fijne stemmetje vandaan? Hij hoorde toch duidelijk iemand roe pen: Baas, baas! Kijk dan toch goed! Ik heb een bood schap van Anneke! En was het niet of er iemand aan zijn broekspijp trok? HILVERSUM I, 1875 m. K.R.O.-Uitzen- ding. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmu- ziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 K. R. O.-Kamerorkest 4.45 Gramofoonmuziek 5.00 K. R. O.- Melodisten en solist (Om 5.45 Felicitatie- bezoek). 6.40 Esperanto-cursus. 7.00 Berichten. 7.15 „De economische ont wikkelingsgang in Sovjet-Rusland", cau serie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Be richten A. N. P. Mededeelingen. 8.15 Stedelijk orkest Maastricht, solist en gra mofoonmuziek. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.05 Bela Kiss' Hongaarsch orkest 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 De KRO- Boys en solist 11.2012.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 301 m. A. V. R. O.-Uit- zending. 8.00 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Viool en piano 11.00 Huishou delijke wenken 11.30 De Palladians 12.30 Gramofoonmuziek 1.00 Het Om roeporkest 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Het Omroeporkest 2.45 Knipcursus. 3.45 Gramofoonmuziek 4.00 Piano voordracht 4.30 Kinderkoorzang 5.00 Kinderhalfuur 5.30 Het Omroeporkest 6.30 Gramofoonmuziek 7.00 Voor de kinderen 7.05 Vioolvoordracht 7.30 uur Engelsche les 8.00 Berichten A. N. P. Mededeelingen 8.10 Gramofoonmu ziek 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein 9.30 Vocaal concert 10.00 Vervolg Dins dagavondtrein 10.45 Reportage schaak- matsch 11.00 Berichten A. N. P. Gramo foonmuziek 11.3012.00 Gregori Ser- ban's orkest. DROITWICH, 1500 m. 11.20—11.45 Gramofoonmuziek 12.05 Het New En glish Trio. 12.45 Reportage 1.352.20 J. Wilson's kwintet 4.20 Causerie: „It might happen to you". 4.35 Het Hunga- ria Zigeuner-orkest 5.20. Uit Parijs: Po pulair orkestconcert. 5.50 Het Cazaban- Trio. 6.20 Berichten. 6.45 BBC-Mid- land-orkest. 7.40 Reportage 7.50 Cau serie: „CatchPhrases and Slogans" 8.20 BBC-Theater-orkest, -koor en solis ten 9.20 Berichten 9.40 Toespraak 10.10 Sportreportage 10.35 BBC-orkest, -koor en solisten 11.35 Billy Merrin's Band 11.5012.20 Dansmuziek (gr. pl.) RADIO-PARIS, 1648 m. 8.00 en 10.35 Gramofoonmuziek 12.40 Cantrelle-or- kest, en zang 3.05 Zang 3.20 Gramo foonmuziek 4.20 Harpconcert 4.35 Duo-concert 5.20 Ellis-orkest 8.35 Gramofoonmuziek 8.50 Symphoniecon- cert 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 m. 5.20 S.A.-orkest 7.50 en 10.20 Omroeporkest 1.30 Het Weitsmann-Trio en het Gewandhaus-blaas- kwintet 2.20 Omroeporkest, -mannen koor en solisten 4.20 Omroeporkest, -koor en solisten 5.20 Omroepkoor en solisten 6.30 Concert 8.20 Voordracht 8.40 Leipziger Symphonie-orkest 9.3511.20 Omroeporkest, -koor, en HJ.- ensemble. BRUSSEL, 322 en 484 m. 322 m.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Omroep orkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Salonorkest en gramofoonmuziek 6.50 en 7.20 Omroeporkest 8.20 „Het Arendsnest", opera 9.20 Radiotooneel 10.00 Omroepsymphonieorkest, koor en solisten 10.30 dito 10.50—11.20 Gra mofoonmuziek. 484 m.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Kleinorkest 1.502.20 Gramofoonmu ziek 5.20 Piano- en Violavoordracht 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 Kleinorkest 8.20 Radiotooneel 9.20 Omroepdans- orkest 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 m. 6.30 Het Omroeporkest 8 20 Declamatie 8.40 Leipziger Symphonie-orkest 9.20 Berichten 9.35—11.20 Het Münche- ner Omroeporkest, solisten, Omroepkoor en HJ-ensemble. Van 10.0510.20 Scheeps- weerbericht. GEM. RADIO-DIETRIBUTIEBEDRIJF. 3e Programma: 8.00 Keulen 8.50 Pa rijs R. 10.20 Keulen 11.20 R. Dan- mark 12.20 Brussel VI. 14.20 Keulen 17.20 Brussel VI. 18.50 London Reg. 19.20 Keulen 20.15 Praag 21.15 Boedapest of diversen 22.00 Brussel Fr. 22.20 Brussel VI. 22.30 Brussel Fr. 23.00 Diversen. 4e Pragramma: 8.04 Brussel VI. 9.20 Diversen 10.35 London Reg. 12.20 Pa rijs R. 12.50 London Reg 13.35 Droit- wich 14.20 London Reg. 16.50 Droit- wich 18.20 Diversen 18.40 Droitwich 19.50 Straatsburg of diversen 2.20 Droitwich. Steundelict. D. T. te Voorschoten had een ver keerde opgave van zijn verdiensten aan den steun opgegeven. O.a. had hij de ont vangsten van een kostganger, 8 per week, opgegeven als 7 per week. De gulden ver schil was, volgens verdachte, voor de wasch en het verstellen der kleeren van den kostganger. De Officier deed mededeeling, dat er nog meer ten laste is gelegd, reden om een on voorwaardelijke gevangenisstraf te eischen voor den tijd van twee maanden. De politierechter wilde verdachte nog een kans geven en legde een straf op van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en bovendien een geldboete van ƒ15 subs. 15 dagen; dit laat ste onvoorwaardelijk. Wederspannige menschen. L. de M. en P. v. d. O., beiden uit Kat wijk aan Zee, lieten verstek gaan, toen zij in het verdachten-bankje plaats zouden moeten nemen. De zaak had een kort verloop. Verdachten hadden zich verzet tegen de politie en wer den wegens wederspannigheid veroordeeld: L. de M. tot een geldboete van 50 subs. 50 dagen en P. v. d. O. tot een boete van 40 subs. 40 dagen; terwijl beide tevens nog een voorwaardelijke gevangenisstraf kregen van twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Weer scheldende personen. J. v. D. uit K a t w ij k werd wegens een voudige beleediging van een plaatsgenoot veroordeeld tot een geldboete van 25 subs. 25 dagen en een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor den tijd van twee maan den met een proeftijd van drie jaar. Oplichting. A. K., uit Nieuwkoop, had een an deren inwoner van Nieuwkoop opgelicht voor een bedrag van ƒ2.50. Aangezien verdachte een dicht beschre ven strafblad ter zijner beschikking heeft, wat niet in zijn voordeel spreekt, was de eisch een gevangenisstraf van zes maan den. Ook de politierechter vond een strenge straf zeer zeker op haar plaats en veroor deeld conform den eisch. Buurvrouwen-ruzie. Mej. T. C. v. K., werkster te V oo r- schoten, had tijdens een algemeene bu- ren-ruzie het hare tot deze bijeenkomst bij gedragen door haar stemgeluid in het ge ding te brengen. Al deze klanken vormden als geheel eenige woorden waardoor de be- leedigende juffrouw, de Graaf genaamd, zich in haar innerlijkste gevoelens had ge krenkt gevoeld. Nadat de scheldende juffrouw de schuld eerst op haar zuster had probeeren te wer pen, hetgeen getuigen weerlegden, noemde de Officier het optreden van verdachte niet behoorlijk en eischte een geldboete van 20 subs. 20 dagen. De politierechter vond dit optreden en deze manier van scheldwoorden lanceeren niet te pas komend en veroordeelde de juf- frouw tot een geldboete van ƒ30 subs. 30 dagen. Het Nationale Dagblad benadeeld. C. W. H. B. uit Leiden moest terecht staan omdat hij de stichting het Nationale Dagblad bestolen had voor een bedrag van 60 70. Verdachte staat niet ongunstig bekend en heeft veel spijt van het ge beurde. De eisch was een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor den tijd van vier maan den met een proeftijd van drie jaar. De uitspraak was conform. Diefstal van halsdoeken. L. v. D., monteur te Leiden, moest ver schijnen, omdat hij een tweetal dassen had weggenomen. Politierechter: „Dat is een stomme streek geweest". Vast kwam te staan, dat verdachte de dassen had meegenomen, omdat zij eenigs- zins vuil waren geworden. De bedoeling was om ze thuis te wasschen, maar ver dachte had ze toen niet meer terug durven brengen. Daarna had hij de dassen aan zijn meisje gegeven. De Officier vond het nogal erg en noem de het van verdachte een schromelijk mis bruik van vertrouwen. Een gecombineerde straf is hier echter op zijn plaats en wel een geldboete van ƒ40 subs. 40 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden met een proef tijd van drie jaar. De politierechter halveerde de straf en maakte er van een boete van ƒ20 subs. 20 dagen en een voorwaardelijke gevange nisstraf voor den tijd van een maand met een proeftijd van twee jaar. Het rijwiel in huurkoop. Aangehouden werd de zaak tegen de schippersknecht P. H. uit L e i d e n, die een in huurkoop hebbend rijwiel, toebehooren- de aan zekeren de Wit uit Leiden, had ver kocht, terwijl dit rijwiel nog niet was af betaald. Deze zaak werd onbepaald uitgesteld om een reclasseeringsrapport in te winnen. Oneerlijke dienstbode. A. de N., dienstbode te Leiden, had in haar dienstbetrekking goederen verduis terd. Het rapport vraagt het nog eens met haar te probeeren, reden voor den Officier en den Politierechter om een gevangenis straf te eischen voor den tijd van zes maanden, maar voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Binnen 8 meter van straathoeken is stil staan met auto's en andere voertuigen te- a genwoordig verboden!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8