C NIEUWS Anti-Kominternpact tegen Engeland KERKNIEUWS STADS AGENDA MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. Z HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Btll seint: Verwachting: Meest zwakke wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 768.5 te München. Laagste barometerst.: 742.8 te Ingö. Het hoogedrukgebied over het Oostzee- ggbied nam aanzienlijk in beteekenis af, over Noord-Duitschland ligt thans een vlakke depressie. De derpressie, welke Zaterdag nog bij IJsland lag, trok Oost waarts af, het centrum ligt thans ove» Noord-Scandinavië. In het Noord-Westen op den Oceaan is de luchtdruk aanzienlijk gestegen, in het Zuid-Westen bleef de luchtdruk laag. In Noord-Scandinavië en langs de Noorsche kust waaien krachtige tot stormachtige Westelijke winden met betrokken lucht en regen of sneeuw. Op het Zuid-Westen van de Britsche Eilanden waaien matige Oostelijke winden ook met regen. Op het vasteland van West-Europa is het windstil of waaien zwakke winden. Over Duitschland en onze omgeving lag een uitgestrekt mistgebied, overigens was de lucht hedenmorgen meest zwaar be wolkt tot betrokken met nog eenige regen in het depressiegebied in Noord-Duitsch land. De hooge Alpentoppen melden mooi helder weer, het is er sedert Zaterdag veel zachter geworden, de temperaturen waren er hedenmorgen om het vriespunt. In Zuid-Scandinavië en Midden-Europa la gen hedenmorgen kleine gebieden, waar de temperatuur tot onder het vriespunt daalde. De temperatuur was in het Zuiden van ons land, België, Noord-Frankrijk en Midden-Europa onder normaal, overigens -'as zij over het algemeen er boven. Voor onze omgeving wordt nog weinig verandering in den weers toestand verwacht. LUCHTTEMPERATUUR. 9.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 4.50 uur tot Dinsdagmorgen 6.39 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 9 Nov. voorm. 6.04 en nam. 6.15 uur. EEN ENGELSCHE ALARMKREET. LONDEN, 8 November. (A.N.P.) „Het anti-kominternpact is tegen Engeland be doeld';. Dit is de alarmkreet, welke vanmorgen zoowel door de linksch gerichte bladen als de „News Chronicle" en door de anti-com munistische bladen als de „Daily Tele graph and Morning Post" geuit wordt. Het laatstgenoemde blad schrijft als volgt: Men kan moeilijk zonder voorbehoud de ver klaring aanvaarden van von Ribbentrop, volgens welke dit pact een v/aarborg vormt voor den wereldvrede. Men zou het kunnen aannemen, indien het bolsjewisme op het oogenblik het eenige gevaar voor den vrede scheen te zijn. Maar de jongste gebeurte nissen hebben duidelijk doen uitkomen, dat de vrede thans vooral bedreigd wordt door de verbonden vijanden van het communis me. De tegen het Russische bolsjewisme geproclameerde vijandigheid zou wel eens iets heel anders dan het communisme kun nen uitdagen. Het eerste doel van het pact i3 de drie groote mogendheden tegen de andere naties te vereenigen. Frankrijk, Groot-Brittannië en zelfs de Vereenigde Staten hebben het recht, niet gerust te zijn over dezen dam, welke is opgeworpen van af de Oost- en Noordzee tot de Middelland- sche Zee en dan Stillen Oceaan, dus in ge bieden, v/aar de drie democratische mogend heden vitale belangen hebben en waar, zooals Gayda het ons beminnelijk herinnert, 20 millioen ton aan oorlogsschepen gecon centreerd kunnen worden. Inderdaad, men kan Frankrijk en Groot-Brittannië veront schuldigen, dat zij gelooven op meer recht- streeksche wijze door het anti-Komintem- pact getroffen te worden dan Rusland zelf, dat het voordeel heeft bijna onkwetsbaar te zijn. De „Manchester Guardian" schrijft: Het anti-Scvjetpact is niet gericht tegen Rus land alleen, het is in de eerste plaats ge richt tegen Groot-Brittannië. Zonder Groot-Brittannië en in zekere mate zonder de Vereenigde Staten zou Kring Leiden R.K. Staatspartij De Kring Leiden van de R.K. Staatspartij heeft Zaterdagmiddag in „Concordia" te Gouda een uitstekend bezochte algemeene vergadering gehouden. Ook de Tweede Ka merleden Loerakker en v. d. Weijden woonden de bijeenkomst, die voornamelijk aan verkiezingen was gewijd, bij. De voorzitter, de heer H. Bader, memo reerde in zijn openingswoord het succes voor de R.K. Staatspartij bij de jongste verkiezingen en wees vervolgens op de taak der vier jonge katholieke ministers in het Kabinet. Wij moeten, zeide spreker ver volgens, vertrouwen stellen in onze afge vaardigden. De notulen der vorige vergadering wer den door den secretaris, den heer A. C. van Berkel, gelezen. Zonder eenige verandering volgde vaststelling. Motie inzake Ieger-uitbreiding. Hierna kwamen aan de orde de door de afdeelingen Zoeterwoude (dorp), Leiden en Hillegersberg ingediende moties, betreffen de de in voorbereiding zijnde uitbreiding van het leger-contingent. Het bestuur advi seerde te aanvaarden de motie-Leiden, lui dende als volgt: „De afdeeling Leiden dringt er bij de afvaardiging der R.K. Staatspartij in het Parlement met kracht op aan bij een eventueele uitbreiding van het le ger-contingent meer rekening te hou den met de rechten en belangen van de groote gezinnen, dan zulks geschiedt in het ingediende wetsontwerp, o.a. door vrijstelling wegens broederdienst, waartoe een normale niet overdreven strenge keuring ruimte zou laten". Zonder discussie en zonder stemming be sloot de vergadering de motie-Leiden te accepteeren, waarmede de moties-Zoeter- woude en Hillegersberg waren vervallen. De heer H. Bader neemt afscheid als voorzitter. Alvorens het eerste deel der vergadering, dat nog onder leiding stond van'het aftre dende bestuur, te sluiten, nam de heer H. Bader afscheid aLs voorzitter, aangezien hij had medegedeeld, zich niet meer als zoo danig beschikbaar te stellen. Dertig jaar, zeide de heer Bader, neem ik nu een plaats in de katholieke politieke beweging in; ik acht thans de tijd gekomen mijn werk over te gaan doen aan een jon gere kracht. Als bestuurslid van de Cen trale Katwijk-Leiderdorp kwam ik in de po litieke organisatie. Bij de komst der even redige vertegenwoordiging werd ik vice- voorzitter der Kamer-Centrale Leiden en daarna voorzitter, welke functie ik tien jaar heb bekleed. Met veel genoegen heb ik leiding gegeven en werk verricht. Spre ker dankte achtereenvolgens bestuur, da- gelijksch bestuur, vice-voorzitter, secretaris, penningmeester en 2en secretaris voor de prettige samenwerking. Daarna richtte hij woorden van erkentelijkheid tot de af gevaardigden naar den Partijraad en tot de afgevaardigden der afdeelingen. De Kies kring Leidsn, aldus de heer Bader, is mij lief geworden. Als bestuurslid hoopte de heer Bader er nog veel voor te kunnen doen. De vice-voorzitter, de heer P. Heemskerk, dankte den scheidenden voorzitter harte lijk namens bestuur en afdeelingen en uitte Japan de hegemonie bezitten in het ge- heele Verre Oosten met inbegrip van Nederlands ch-I n d ië. Zonder Groot-Brittannië zou Italië mees ter zijn in het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee, want Frankrijk zou op zijn minst door Duitschland tot inacti viteit gedoemd worden. Zonder Groot- Brittannië zou Duitschland zijn programma van „Mein Kampf" kunnen verwezenlijken, d.w.z. het zou zijn invloed kunnen laten gelden over het geheele Europeesche con tinent. De „News Chronicle" schrijft: Men weet, welk gebruik de gewetenlooze fascisten kunnen maken van het woord „anti-com munistisch", Zij kunnen hiervan gebruik maken om, als in Spanje, met geweld op. te treden in een of ander land, naar welks gebied zij begeerig uitzien. Moet men in het pact van Rome een waarschuwing zien, dat de „inmenging" zich weldra in Tsjecho- Slowakije zal doen gelden? De Tsjechen kunnen inderdaad aan het hoofd van de slachtofferslijst geplaatst worden. Maar de voornaamste mogelijkheid waarop gedoeld wordt, is het Britsche rijk. Volksfront in Japan wordt onderdrukt. TOKIO 8 Nov. (A.N.P.) Gestimuleerd door de toetreding van Italië tot het anti- Kominternpact heeft de Japansche politie besloten meer werk te maken van de „on derdrukking der Voiksfrontelementen, die onder een wettig mom er naar streven in intellectueele kringen en bij de arbeidende massa's door te dringen". De politie is van meeiiing, dat het noodzakelijk is krachtig jacht te maken op de ideologie van het Volksfront, die het resultaat is van de tweede en derde internationale, gericht is tegen de regeeringsvormen van Japan, Duitschland, Italië en Polen en volstrekt onvereenigbaar is met „den nationalen Ja- panschen geest". (Wat doet Polen in dit gezelschap? Red. L. C.). TOKIO, 8 November. (A.N.P.) Volgens de „Yomioeri' zou Bolivia bereid zijn tot het pact tegen de itomintern toe te treden, den wensch, dat de heer Bader onder Gods zegen nog vele jaren zal mogen arbeiden voor de Kamer-Centrale en van haar groei getuige zal zijn. De afgevaardigde van Waddinxveen dankte den heer Bader namens de afdee lingen voor de aangename samenwerking en de prettige leiding. Veel en gewichtig werk is onder het voorzitterschap van den beer Bader verricht. De samenwerking met de afdeelingen was steeds allerbest. Spre ker wenschte den heer Bader nog talrijke goede jaren. Als oudste der bestuursleden heeft de heer Bader na schorsing de vergadering heropend. De verschillende verkiezingen, welke moesten plaats vinden, namen langen tijd in beslag. Samenstelling van een nieuw bestuur. Allereerst werd gestemd voor de samen stelling van een nieuw bestuur. Door de Statenkringen Leiden en Gouda waren reeds als bestuursleden aangewezen de heeren H. Bader, Sassenheim, J. Schouten, Zoeterwoude, A. C. A. Deerenberg, Schoon hoven en J. P. van Breukelen, Woerden, zoodat nog negen bestuursleden moesten worden gekozen. Voor deze negen plaatsen waren 39 personen gecandideerd. Van de gelegenheid om candidaten aan te bevelen maakten gebruik afgevaardigden van Hil legersberg, Alphen a. d. Rijn, Gouda, Ter Aar en Wassenaar. De stemming had tot resultaat, dat in het bestuur werden geko zen de heeren A. C. van Berkel, Wassenaar, met 211 stemmen; G. A. M. Weck. Gouda, met 180 stemmen; Th. A. Houdijk, Boskoop, met 167 stemmen; mr. E. J. H. M. Bolsius, Leiden, met 156 stemmen; P. Heemskerk, Leiden, met 149 stemmen; J. S. Beemer, Hil legersberg. met 108 stemmen; B. N. Loerak ker, Hillegom, met 104 stemmen; J. Korte- kaas, Lisse, met 95 stemmen. In de volgorde van het verkregen aantal stemmen zijn voor eventueele vacatures de tien eerste opvolgers voor het bestuur: I-I. J. v. d. Poll, Bodegraven, 83 stemmen; F. P. J. M. Kronen, Voorburg, 82 stemmen; II. Neefjes, Noordwijk, 77 stemmen; A. C. van Zwieten, Berkel, 50 stemmen; C. M. Dee renberg, Alphen a. d. Rijn, 45 stemmen; J. C. J. v. d. Leeuw, Pijnacker, 44 stemmen; H. C. A. M. Schölvinck, Nootdorp, 36 stem men; W. Baron Sliet tot Everlo, Waddinx veen, 36 stemmen; H. A. M. Schaminee, Woubrugge, 35 stemmen; A. C. Paardekoo- per. Zoeterwoude, 34 stemmen. De heer Bader bracht dank aan het niet herkozen bestuurslid, den heer J. C. J. de Leeuw, voor diens aan de Kamer-Centrale gegeven krachten. Verkiezing van een voorzitter. Bij de verkiezing van een voorzitter en secretaris werden uifgebracht vobr het voorzitterschap op mr. E. J. H. M. Bolsius, Leiden, 75 stemmen; P. Heemskerk, Leiden, 65 stemmen; A. C. A. Deerenberg, Schoon hoven. 52 stemmen; G. A. M. Weck, Gouda, 23 stemmen; H. Bader, Sassenheim, 6 stemmen en H. J. van Mil, Zoeterwoude, 3 stemmen, zoodat gekozen was verklaard mr. Bolsius. Deze wilde zijn benoeming even wel in beraad houden. Voor de functie van secretaris verkreeg de heer A. C. van Ber kel te Wassenaar alle 224 uitgebrachte gel dige stemmen. De heer van Berkel nam de herbenoeming aan. Afvaardiging naar den Partijraad. De vergadering werd hierna een half uur geschorst, ten einde het bestuur gele genheid te doen hebben voor de aanwijzing uit zijn midden van een lid en plaatsver vangend lid voor de Partijraad-afvaardi ging en vior het samenstellen van een ad vies voor de afvaardiging naar den Partij raad uit de door de afdeelingen ingedien de 38 candidaten. Na heropening deelde de vice-voorzitter, de heer P. Heemskerk, me de, dat uit het bestuur der Centrale als af gevaardigde voor den Partijraad aangewe zen is mr. E. J. M. H. Bolsius te Leiden, en als plaatsvervangend lid de heer A. C. van Berkel te Wassenaar. Het advies van het bestuur met betrekking door de afdeelingen ingediende candidaten luidde: A. C. A. Dee renberg, Schoonhoven; P. Heemskerk, Lei den; Th. A. Houdijk, Boskoop; C. W. de Jong. Hazerswoude; B. N. Loerakker, Hil legom; W. J. Middelweerd, Gouda; H. C. A. M. Schölvinck, Nootdorp. De heer D. Diender te Voorburg wenschte van de lijst te worden afgevoerd en verzocht den heer J. J. C. Starkenburg te Voorburg te stem men. Ook de heer J. P. van Breukelen te Woerden trok zijn candidatuur in. De stem ming had tot resultaat, dat voor de Partij raad-afvaardiging werden gekozen de hee ren A. C. A. Deerenberg te Schoonhoven met 165 stemmen; W. J. Middelweerd, Gou da, met 141 stemmen; P. Heemskerk, Lei den, met 110 stemmen; C. W. de Jong, Ha zerswoude, met 110 stemmen; Th. A. Hou dijk, Boskoop, met 107 stemmen; H. C. A. M. Schölvinck, Nootdorp, met 91 stemmen en H. J. v. d. Poll te Bodegraven met 89 stemmen. Als plaatsvervangers zagen zich aangewezen de heeren B. N. Loerakker, Hillegom; J. J. C. Starkenburg te Voor burg; J. P. J. Verberne te Voorburg; W. L. M. Daniëls, Hillegersberg; M. A. A. Müller, Schiebroek; mr. A. J. M. van Moorsel, Was senaar; prof. dr. C. C. Berg te Leiden. Na deze stemmingen werd de begrooting voor 1938 aangeboden, sluitende op een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f3810.met een bedrag aan onvoorziene uitgaven van 25. Rondvraag. Bij de rondvraag Informeerde de afge vaardigde van Woerden, welke situatie ont staat als mr. Bolsius het voorzitterschap der Kamer-Centrale niet zal aanvaarden. De vice-voorzitter antwoordde, dat op de volgende vergaderin gdan opnieuw een stemming zal geschieden. De heer J. P. van Breukelen deelde mede, BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Amsterdam (H. Agnes) den weleerw. heer A. Kokkelkoren; tot pastoor tê Zwaag den weleerw. heer L. J. J. Schamper; tot pastoor te Tholen den weleerw. heer J. C. de Groot, thans kapelaan te Amster dam (Gest. de Voorzienigheid). dat de Statenkieskring Gouda over drie weken zal bijeenkomen. De afdeeling Zoeterwoude vond de be langstelling voor de vergaderingen der Ka mer-Centrale slechts matig, hetgeen zij toe schreef aan het feit, dat steeds op Zaterdag bijeenkomsten worden belegd. Men gaf het bestuur in overweging ook andere dagen te kiezen. De vice-voorzitter wees er op, dat op deze algemeene vergadering 30 van de 55 afdeelingen waren vertegenwoordigd. Het bestuur zal overigens aan het verzoek aan dacht schenken. Nieuwveen uitte een klacht over de gang van zaken in haar afdeeling. De vice-voorzitter vroeg schriftelijk een klacht in te dienen. Het bestuur der' Cen trale zal in dat geval de zaak onderzoeken. Nieuwveen drong er voorts op aan, dat de R.K. Staatspartij zal werken voor de afwering van. onrechtvaardigen druk op de groote gezinnen en op de gezinnen van werkloozen. De heffingen op het noodzake lijkste levensonderhoud dienen spoedig te verdwijnen, ook omdat deze heffingen de propaganda van den N. Malthusiaanschen Bond in de hand werken. Deze materie zal aan het Partijbestuur worden doorgezonden. Zoeterwoude wenschte haar motie inza ke het regeeringswetsontwerp voor ver zwaring van den persoonlijken dienstplicht te verdedigen. Bij den aanvang der verga dering was de afgevaardigde van Zoeter- R. K. HANDELSREIZIGERS VER. „ST. CHRISTOFFEL". Viering van het Jaarfeest. De afd. Leiden van de R. K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel" heeft gisteren haar Jaar feest gevierd. Dit jaarfeest had bijzondere beteekenis door de inwijding van het schoone vaandel, dat de vereeniging door de jarenlange voor treffelijke zorgen van de leden van het Vaandelfonds-cömité rijker is geworden. De dag begon met een H. Mis om 9 uur in de kapel van het St. Liduina-huis opgedra gen door den geestel. adviseur Pater E. Tes- ser O.F.M., waarbij de kerkelijke gezangen wel bijzonder schoon werden uitgevoerd door eenige zangers van verschillende kerk koren, waaronder eenige leden der ver eeniging. i Gezongen werd de 4-scemmige Missa Sae Trinitatis van Hub. Cuypers en bij de vaan delwijding het'„Ave Maria" van denzelfden componist. Onder de H. Mis naderden alle aanwe zigen ter H. Tafel. Na de H. Mis had de plechtigheid der vaandelwijding plaats. Vooraf hield de geestel. adviseur Pater Tesser, een korte toespraak over de beteekenis dezer plech tigheid. Pater Tesser ging hierbij uit van het liturgisch gebed, dat hij straks bij de wijding van het vaandel zou uitspreken en zeide, dat het goed was, dat ook de handels reizigers, die dagelijks de wereld ingaan, zich op 's Pausen woord hadden vereenigd en dat zij zoo moesten zijn, zooals het li turgisch gebed bij de vaandelwijding het uitdrukte ,>als een leger in slagorde ge schaard". Wijzend op den patroon der vereeniging „St. Christoforus" die op het vaandel staat afgebeeld, wees spr. erop, dat zoo de leden van „St. Christoffel" Chirstusdragers moes ten zijn door Christus uit te dragen in de wereld tegen een achtergrond van liefde, zooals St. Christoffel op het vaandel Chris tus draagt tegen een rooden achtergrond. Hierna had de vaandelwijding plaats. Vervolgens had een feestelijk ontbijt plaats, waarbij de voorzitter, de heer A. Bierlaagh woorden van groote en oprechte waardeering sprak over de groote opkomst der leden en hun dames, waarin spr. de goede en sterke band zag tusschen het so ciale werk en het gezin. Spr. begroette voor al de leden van buiten Leiden, die hier aan wezig waren en den heer W. Kriek als vertegenwoordiger van Katholiek Leiden. Grooten dank bracht spr. aan de nagedach tenis van den vroegeren voorz. den heer W. Driessen z.g., die de stichter was ge weest van dit vaandelfonds tesamen met den heer Nicolai, hier aanwezig, en aan wien de vereeniging zooveel te danken had. De heer W. Kriek voerde het woord na mens „Kath. Leiden". Wat het zeer mooie en kunstzinnige vaan del betreft, mogen wij het volgende mede deel en: Het bestuur van „St. Christoffel" had de opdracht gegeven aan den kunstschilder en kunstnijveraar Alex Asperslagh, die het nieuwe vaandel heeft ontworpen en geheel en al onder zijn directe leiding heeft doen uitvoeren op de ateliers van de firma War ren, Den Haag. Het vaandel laat ons zien een tot in de kleinste details serieus uitge voerd borduurwerk. Het vaandel is gemaakt in een kleurcom binatie van steenrood, diverse grijzen, lila, blauw en 'n weinig goud. Het materiaal LEIDEN. Tot en met 20 November expositie „Wim van Woerkom", Nieuwe Rijn 33. Maandag Fritz-Hirsch operette, Leidsche Schouwburg, 8.15 uur. Dinsdag, Bridge drive in Rest. „In den Vergulden Turk" o. ausp. der Ned. Reisver. v. Kath. 8il5 uur. Woensdag, Eerste cursus in het bridgen voor leden en RK. introducées van de Ned. Reisver. v. Kath. in een der zalen van de Burcht, 8.15 uur. De avond-, nacht-, en Zondagdienst der Apotheken wordt van Zaterdag 6 tot en met Vrijdag 12 Nov. a.s. waarge nomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85, A. J. Donk, Doe- zastraat 31, tel. 1313 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, te. 274. woude hiertoe niet in de gelegenheid ge weest wegens oponthoud. De vice-voorzitter merkte op, dat het be stuur de motie-Leiden had geadviseerd, omdat deze wat milder is gesteld. Een paar uitdrukkingen in de motie-Zoeterwoude zijn wat te scherp. De heer A. C. A. Deerenberg informeerde naar het al dan niet bestaan van de Ver eeniging voor R.K. Gemeenteraadsleden in den Statenkring Leiden. Wanneer de ver eeniging niet bestaat zullen verschillende raadsleden zich misschien bij de vereeni ging van den Kring Gouda willen aanslui ten. De vice-voorzitter antwoordde, dat het bestuur der Centrale niets positiefs weet omtrent de Vereeniging in den Kring Lei den. Het zal evenwel een onderzoek in stellen. Ten slotte werd medegedeeld, dat bij de verdeeling der bestuursfuncties was aange wezen als 2de voorzitter de heer P. Heems kerk, als penningmeester de heer Th. Hou dijk, als 2de secretaris de heer H. J. van Mil en als 2de penningmeester de heer G. A. M. Weck. De vergadering werd hierna op de ge bruikelijke wijze gesloten. bestaatuit verschillende fluweelsoorten. De zeer expressieve koppen en handen zijn geheel volgeborduurd. Kleur en teekening zijn zeer juist tegen elkaar afgestemd, waardoor het geheel een schoone eenheid is geworden. Ieder detail is in harmonie met het totaal, dat in warme kleuren eenvoudig en klaar tot den toe schouwer spreekt over het ideaal der ver eeniging. Des avonds had in den foyer der Stads gehoorzaal een mutsenbal plaats. Nadat „The Melodians" eenige nummers ten beste hadden gegeven, opende de voor zitter, de heer Bierlaagh voor een goed ge vulde zaal den feestavond met een kort welkomstwoord aan allen, vooral tot hen aie dit feest mogelijk hadden gemaakt, n.l. de feestcommissie, die, zooals ieder jaar, ook nu weer het feest uitstekend had geor ganiseerd. De oud-geest, adviseur Pater W. ten Brink O.F.M. uit Delft gaf door zijn aanwezig heid mede blijk van belangstelling. Hierna ging men over tot het Mutsenbal, waarbij de heer Evert Castelein de leiding had, wat hy op zeer correcte wijze deed. Het tooneel- en muziekensemble ,,'t Kom pas" onder leiding van Bert Brugmans kwijtte zich op zeer verdienstelijke wijze van zijn taak wat eveneens tot het succes van den avond leidde. Tijdens de pauze werden de prijzen uit gereikt van de loten, waarvoor 's middags de trekking was verricht. De eerste prijs voor de mooiste of origi neelste muts kende de jury toe aan het schaakspel. In den loop van den avond sprak Pater Tesser een kort propagandawoord ten bate van het T.B.C.-fonds der vereeniging, voor welk doel deze avond georganiseerd was. De opbrengst van deze collecte was 25.65. Aan het einde van den avond bracht de heer Bierlaagh het gezelschap ,,'t Kompas", den heer Castelein en allen, die hun mede werking hadden gegeven dank met welge kozen woorden. TENTOONSTELLING WIM VAN WOERKOM In het winkelhuis Nieuwe Rijn 33 houdt de jonge Nijmeegsche schilder Wim v. Woer kom deze maand een tentoonstelling. Hij heeft het leegstaande huis daartoe inge richt en al is de beschikbare ruimte niet groot, zoodat de bezoekers elkaar in den weg zullen loopen, de stand en de ligging van het zaaltje zijn voor een tentoonstel ling beel goed. En zeker zullen er door dit laatste meer menschen komen dan b.v. bij Wiegmans tentoonstelling in de Lakenhal het geval is geweest, al was het alleen maar, omdat men hier zoo gemakkelijk naar binnenloopt, zonder dat men allerlei omslachtige formaliteiten behoeft te ver vullen, zooals deze een bekende tactische fout is van alle Museumtentoonstellingen. Zaterdag 6 November werd de tentoon stelling door jhr. dr. van Rijckevorsel als voorzitter van de Nijmeegsche kunste- naarsvereeniging, met een sympathiek en waardeerend speechje geopend, waarna het voor deze kleine ruimte zeer groote aan tal bezoekers de tentoongestelde werken bezichtigden. Bij een vluchtige beschou wing vielen ons.vcoral 3tan Woerkom's gra- phiek en zijn kinderportretten op. We hopen hier nader op terug te ko men en raden u intusschen aan even hier binnen te loopen. Een belangrijke tentoon stelling. L. H.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2