DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHI 32, LEIDEN De wedstrijd Euwe-Aljechin 29ste Jaargang MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 No. 8873 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week J 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. U DE ADVERTENTIETTIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 JOANNES PETRUS HUIBERS DOOR DE GENADE GODS EN DE GUNST VAN DEN APOSTOLISCHEN STOEL. Bisschop van Haarlem. Aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van Ons Bisdom. ZALIGHEID IN DEN HEER! Beminde Geloovigen. Met dankbare vreugde vieren wij van daag het feest van den H. Willibrordus, den Apostel van Nederland, onzen eersten Bisschop en den Patroon van ons Bisdom. Door zijn edelmoedige opoffering, door zijn gebeö en zijn prediking hebben onze voorvaderen den goeden God leeren ken nen en de onwaardeerbare genade ontvan gen van het H. Katholiek Geloof. Op meerdere plaatsen van ons Bisdom bouw de hij kerken, waar God zelf zou komen wonen onder ons, waar dagelijks het H. Offer zou worden opgedragen en waar het woord Gods zou worden verkondigd. En wij lezen in zijne levensgeschiedenis, dat ook bij hem geschiedde, wat van den H. Paulus wordt gemeld: de geloovigen kwa men hem hun goud en zilver aanbieden om hem te helpen en zijn werk mogelijk te maken. Dat voorbeeld van de eerste Hollandsche Christenen is door Katholiek Nederland altoos gevolgd. De offervaardigheid van Nederlands Katholieken is bekend over de geheele wereld. Onze H. Vader Paus Pius XI prijst ze bij elke gelegenheid. En ook Wij, die reeds menigmaal die of fervaardigheid zoo heerlijk hebben onder vonden, zijn innig dankbaar aan U maar bovenal aan den Goeden God, die U dezen goeden geest heeft ingestort. Want het is een genade Gods, dat ge ge ven kunt en inderdaad dit ook doet. Met vertrouwen komen Wij ian ook he den tot U Wij die niettegenstaande onze geringheid door Gods ondoorgron delijke Voorzienigheid gesteld zijn over de gewesten van Holland en Zeeland, waar St. Willibrord het H. Geloof eens predikte. Wij koxnen tot u met eenzelfde bede. De volgende week zal weer in alle kerken van ons bisdom de collecte gehouden worden voor de noodlijdende parochies. Gij kent onzen nood. Gij kent vooral den nood van velen, die door de ongunst der tijden in hun vertrouwen op het vermo gen van het Kerkelijk, bezit zijn teleurge steld. Het is die telkens terugkeerende ver plichting om rente en aflossing te voldoen, die ons dagelijks met de grootste zorg ver vult. Gii weet het Beminde Geloovigen. Alleen door vrije en milde gaven kan die nood worden gelenigd. Daarom: wij zeggen het zoo dikwijls en zoo terecht, dat wij één zijn met elkan der als ledematen van het lichaam des Heeren toont U dan één van geest en één van geloof met uwe voorvaderen ook met onze onmiddellijke .voorgangers, die de schuld hebben gemaakt om voor Uwe geestelijke belangen te zorgen; toont U één met uwe broeders en zus ters die in nood zijn; toont U één ook met uwe nakomelin gen, die eens uw voorbeeld zullen kennen en daardoor bemoedigd zullen worden om ook op hun beurt op daadwerkijke wijze het H. Katholiek Geloof te beleven. De collecte op a.s. Zondag zal weer het sprekend bewijs geven van uw geloof en uw liefde. Moge de H. Willibrordus uit den hoogen hemel U allen zegenen en uwe gaven aan God aanbieden. Wij uit naam van den driewerf heili gen God zegenen U van ganscher harte. Gegeven te Haarlem, 1 Nov. 1937. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. H. Excellentie: H. W. AGTEROF, secretaris. T c 4 x c 1 was de hervattingszet van de 14e partij. Bij loting werden de 2 bedragen van f 5.toegewezen aan onze abon né's C. M. Weslermann, Nieuwe Rijn 36, Leiden en H. Versteeg, Wasstraat 69, Leiden. Deze bedragen deden wij hun in middels toekomen. V Het openbaar onderwi|s Wjj zijn geen tegenstanders van de openbare school in dién zin, dat wij de openbare school behouden willen zien voor de kinderen van ouders, wier begin selen geen bijzonder onderwijs eischen. En wij zijn van meening, dat de Overheid den plicht heeft, te zorgen, dat de openbare school zoo goed mogelijk is. Wij zijn tegenstanders van de openbare school in dién zin, dat wij de openbare school niet geschikt achten voor het onderwijs aan, de opvoeding van de ka tholieke kinderen. Wij behoeven nu niet meer uiteen te zet ten: waarom. Een Katholiek moet begrij pen, dat als er dag-in-dag-uit met een kind gesproken wordt over veel, behalve over God; als 'n kind dag na dag en jaar na jaar onderricht wordt in veel, behalve in den Godsdienst, welke angstvallig buiten alle onderricht op school wordt gehouden iedereen moet begrijpen, dat dit de gods dienstige vorming, indien deze dan thuis en op de catechismus wél wordt gegeven, in ernstige mate schadelijk kan beïnvloeden. Dit is waar, als het openbaar onderwijs werkelijk neutraal tracht te zijn en de on derwijzers hun taak consciëntieus opvat ten. Wanneer dit niet het geval is, dan is het, vanzelfsprekend, voor katholieke kin deren nog veel erger.... En hier willen wij nu even aan het woord laten een liberaal blad, de „Avondpost': Indien nu de cijfers van het bijzon der onderwijs groeien, wat beteekent dit dan? Het beteekent, dat steeds meer ouders voor hun kinderen het onder wijs krijgen, waaraan zij principieel de voorkeur geven. Hierover treuren wij niet. Integendeel. Wij verheugen er ons over, dat dit in ons land van vrij heid en verdraagzaamheid mogelijk is. Als men bij een stembus strijdt voor „eenheid door democratie", moet men aan deze leus getrouw blijven: de de mocratie afgezien van andere over wegingen eischte, dat er ook op on derwijs-gebied recht werd gedaan. Dit is in 1848 principieel, in 1888 ten deele en in 1917 volledig practisch geschied. Daarbij heeft men zich neer te leggen; strijd tegen misbruiken is geoorloofd, maar alle uitlatingen, die een reactie beteek en en op de principieele rechts vraag, zijn ongeoorloofd. En nogmaals een waarachtig democraat verheugt zich over de op- lossing.die in ons land is tot stand ge komen. In één opzicht is de positie van het bijzonder onderwijs iets gunstiger dan met de practijk overeenstemt. Zonder twijfel is een (klein) deel der leer lingen afkomstig uit gezinnen, die princieel nooit voorstanders van het bijzonder onderwijs zijn geweest. Ver scheidene, als wij het zoo eens mogen zeggen „linksche" ouders zenden hun kinderen uit overwegingen van geeste lijke veiligheid naar de bijzondere school, omdat zij de openbare niet meer ten volle vertrouwen. De Bode moge zich eens afvragen, waar de oorzaak van dit verschijnsel ligt. Het blad zal dan heel dicht bij eigen huis terechtkomen, vermoedelijk wel er midden in. Het zijn vele openbare onderwijzers zelve geweest, die de positie van het openbaar onderwijs hebben verzwakt. Ook van liberale zijde wordt hier aan „vele openbare onderwijzers zelve" de schuld gegeven van den achteruitgang van het openbare onderwijs. Wij betreuren dezen achteruitgang zeker inzooverre zij wordt veroorzaakt door een oorzaak als hier door de „Avondpost" be doeld. Dat de Overheid er alle aandacht aan blijve wijden, om zooals wij zei den het openbaar onderwijs zoo goed mogelijk te doen zijn! Dat is haar plicht. ACTIE VOOR VERLAGING DER LEERLINGEN- SCHAAL 2500 onderwijzers demonstreeren te Den Haag. Vijf en twintig honderd onderwijzers uit het geheele land kwamen Zaterdag middag in de Residentie bijeen, waar zij in de groote zalen van den Dierentuin en van „De Vereeniging" demonstratieve ver gaderingen hielden voor verlaging van de leerlingenschaal. Deze bijeenkomsten waren belegd door het Comité van Samenwerkende Onder wijzersorganisaties. Tot de deelnemers be hoorden leden van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers, de Unie van Chris telijke Onderwijzers, het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap en de Vereeni ging van Hoofden van Scholen in Neder land. Het Katholieke Onderwijzers Ver bond in Nederland, dat eveneens in dit comité is vertegenwoordigd, nam niet aan deze demonstratie deel, doch komt heden middag voor hetzelfde doel in Utrecht bijeen. Aan het slot van de vergadering werd onder luide toejuichingen der duizenden aanwezigen een motie aangenomen, waar in op regeering en volksvertegenwoordi ging een dringend beroep wordt gedaan, om alsnog met ingang van 1 Januari 1938 voor het lager onderwijs een verlaging van de leerlingenschaal in te voeren, overeen komstig de wenschen, naar voren gebracht in het adres van de zes groote onderwij zersorganisaties bij het openbaar en bij zonder onderwijs. 3000 Katholieke onderwijzers demonstreeren te Utrecht. Drieduizend katholieke onderwijzers kwamen gistermiddag in de groote zalen van „Tivoli" te Utrecht bijeen om te de monstreeren voor verlaging der leer lingenschaal. Dit congres was belegd door het Katho lieke Onderwijzers Verbond en vormde een onderdeel van de actie gevoerd door de ge zamenlijke onderwijzersorganisaties, ten einde regeering, volksvertegenwoordiging en het geheele Nederlandsche volk te over tuigen van de noodzakelijkheid van verbe tering der-leerlingenschaal. Op het congres, dat onder leiding stond van den heer Wiltschut, voorzitter van het K.O.V., traden als sprekers op de zeereerw. heer W. R. de Jong, alg. inspecteur van het katholieke bijzondere onderwijs in het aartsbisdom Utrecht, en de heer J. J. van de Berg, vice-voorzitter ,van het K.O.V. Aan het slot van de vergadering werd met algemeene stemmen een motie aange nomen, waarin op regeering en volksver tegenwoordiging een dringend beroep wordt gedaan om alsnog met ingang van 1 Januari 1938 voor het lager onderwijs een verlaging van de leerlingenschaal in te voe ren, overeenkomstig de wenschen, geuit in het adres van de zes groote onderwijzers- organisaties bij het openbaar en bijzonder onderwijs. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Te Brussel is men op de Negen-mogend- heden conferentie tot overeenstemming gekomen over het zenden van een nota aan Japan. In deze nota wordt vastgesteld, dat het negen-mogendheden-verdrag van toepassing is op het huidige conflict tus- schen China en Japan; dat de ondertee kenaars van het verdrag bevoegd zijn, de rechten uit te oefenen, die het hun toe staat; en dat alle mogendheden, die be langen hebben in het Verre Oosten, door de vijandelijkheden worden getroffen. Niettemin acht men het mogelijk, de be zwaren van Japan op dit punt uit den weg te ruimen. Daarom wordt Japan uitgenoodigd, zich ter conferentie te doen vertegenwoordigen om van gedachten te wisselen met de ver tegenwoordigers van een beperkt aantal staten. Die gedachten wisseling zou ge schieden in het kader van het negen-mo gendheden-verdrag en overeenkomstig de bepalingen van dit verdrag; met de be doeling tot bijlegging van het conflict te komen. Vooralsnog toont Japan weinig geneigd heid om aan deze uitnoodiging gehoor te geven. Tokio ziet geen reden om van zijn ingenomen standpunt terug te komen. Ontkend wordt ook, dat Hitier zijn bemid deling zou hebben aangeboden. Waar schijnlijk heeft Berlijn wel zijn voelhorens uitgestoken, njaar ze tijdig ingetrokken. Een tweede overeenstemming is in Brus sel bereikt, nl. door minister Spaak, die erin geslaagd schijnt te zijn een nieuwe regeering te vormen. Spaak heeft het standpunt der Katholieken aanvaard, vol- HET VERBOD VAN GEMENGD ZWEMMEN n Voor een juiste beoordeeling van de moderne gebruiken in de zwemsport en in het badleven aan strand en in badhuis, in badplaatsen en zwemgelegenheden is het absoluut noodzakelijk de juiste begin selen te kennen en te waardeeren, waarop de Katholieke moraal inzake de zedelijk heid gebaseerd is. Want het is de moraal, die het hoogste woord te spreken heeft en het meest sterke gezag heeft uit te oefe nen in verband met de lichaamsverzor ging. Vooreerst mogen wij waarschuwen voor een principieele dwaling in de tegenover gestelde richting van de misvattingen, waartegen wij in deze artikelen willen op komen. Deze dwaling bestaat hierin, dat de Ka tholieke levensbeschouwing de lichaams verzorging verwaarloozen of nog erger verbieden zou. De levensleer der Kerk houdt ons voor, dat door de inwoning van het Goddelijke genadeleven de ziel de draagster is van dat Goddelijk leven en dus het lichaam een kerk, een tempel is var: God den H. Geest; die levensleer laat het lichaam ontelbare malen heiligen door de Sacramenten vanaf het Doopsel kort na de geboorte, tot aan het H. Oliesel kort voor het sterven; volgens die levensleer worden de ledematen van ons lichaam meermalen gezalfd en mag ons lichaam zelfs wel iederen dag het Lichaam en Bloed van den Godmensch Christus ontvangen als een waarborg voor onze toekomstige verrijzenis, want eens zal ons lichaam vol heerlijkheid uit het bederf van den dood opstaan en deelen mogen in het Goddelijk levensgeluk der eeuwigheid. Genoeg om aan te toonen, dat naar den uitleg der Katholieke Kerk het vijfde ge bod ons niet alleen het recht geeft, maar zelfs den plicht oplegt om op redelijke wijze ons lichaam te verzorgen. Op redelijke wijze, omdat bij alle zorg voor het lichaam de meerwaarde van de zie] nimmer vergeten mag worden: de ziel is een hooger schepsel, omdat geest hoo- ger is dan stof en daarom is de ziel meer dan het lichaam, een beeld en gelijkenis van God, terwijl de ziel inniger en direc ter het contact heeft met de Goddelijke weldaden, waarop wij boven de aandacht vestigden. Conclusie is dan ook: de katholieke levensbeschouwing erkent ons recht en onzen plicht op lichaamsverzorging, op lichaamscultuur, maar in onderda nigheid aan de verzorging, de cultuur der ziel. Voor ons allen is de strijd tusschen ziel c-n lichaam, die geen enkel mensch onbe roerd laat, een ware kwelling; voor onge- loovigen is deze strijd bovendien een pijnlijk raadsel, wat voor ons Katholie ken niet het geval behoeft te zijn. Want wij weten, hoe de oneindig goede God alles harmonieus schoon geschapen heeft; in de eerste menschen leefde geen innerlijke strijd van het lagere tegen het hoogere; in hen was alles zoo geregeld en geordend, dat het hoogere het lagere te verheffen wist en het lagere geen opstand pleegde tegen de hoogere belangen. Maar toen de mensch zelf de goede orde deed verkeeren door „aan God gelijk te willen zijn", moest wel volgen de omme keer van alle waarden, veroorzaakt door den ommekeer der juiste orde. Vandaar het droeve feit van den telkens weer terugkeerenden strijd tusschen gees telijke belangen en vleeschelijke eischen; een droef feit, maar dan een feit, waar mede wel degelijk rekening moet worden gehouden en wel zoo sterk, dat geen mensch het waarachtige levensgeluk zal bereiken zonder zelfbeheersching, zelfver loochening in den strijd om het eenmaal verstoorde evenwicht practisch weer zoo goed mogelijk te herstellen. In mijn eerste artikel hoorden wij het gezaghebbend oordeel van de katholieke artsen in de R.K. Artsenvere miging, voor heden moge onze conclusie luiden: de Kerk verbiedt niet, maar verlangt zelfs een goede lichaamscultuur, maar altijd in ondergeschiktheid aan de cultuur der ziel. L. BEUNE, Pr. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Spaak geslaagd in de vorming van een 'nieuwe Belgische regeering. (2de blad). Conferentie te Brussel zendt tweede uit noodiging aan Tokio. (2de blad). Duitsche pelgrims naar Lourdes gear resteerd. (2de blad). Een manifest der Duitsche Evangelische Kerk. (2de blad). Binnenland Overleden is de heer L. F. Guit, voorzit ter van den Ned. R.-K. Bond van Over- heirspersoneel. Jm-j» blad). Demonstraties van onderwijzers om ver laging der leerlingenschaal te krijgen. (Ie blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 1ste blad). Sport en Wedstrijden SCHAKEN: De 14e partij van de match EuweAljechin door den laatste gewon nen (4de blad). VOETBAL: In den IVCB boekte DHL haar eerste nederlaag tegen de hekkeslui- ter Graaf Willem; overwinningen voor SJ C, DOS en Blauw Zwart, nederlagen van VEP en Teijlingen In den KNVB won nen enkele eerste klassers voor de eerste maal; PSV werd door Eindhoven geklopt; UVS, Alphen en Lugdunum verloren, ASC speelde gelijk De voorbereidingen voor de wereldkampioenschappen (3de blad). gens hetwelk Katholieken en Socialisten ieder een even groot aantal vertegenwoor digers in het kabinet moesten hebben. Vol gens de vermoedelijke ministerlijst hebben Katholieken en Socialisten ieder zes mi nisters, de liberalen drie en er is één par- tijlooze. De Man blijft minister van finan ciën. Vandaag wordt deze lijst den koning voorgelegd ter goedkeuring. Naar een telegram uit Brussel meldt, schijnt er op het laatste moment nog een moeilijkheid ontstaan te zijn. DE KABINETSFORMATIE IN BELGIë. Spaak nog niet geslaagd? BRUSSEL, 8 November. (A.N.P.) Hedenmorgen om 10 uur heeft Spaak zich naar den koning begeven, teneinde hem in kennis te stellen van de namen der persoonlijkheden, die hij in het vol gende kabinet zou willen zien opgeno men. Toen Spaak op het departement van buitenlandsche zaken terugkeerde, ver klaarde hij, dat hij zijn besprekingen voortzette. Toen men hem nadere bijzon derheden vroeg, zeide hij: „Wat moet ik u zeggen, er zijn nog zoo veel moeilijk heden". JAPANNEEZEN VERNIELEN EEN TREIN. Ruim 200 dooden en gewonden. NANKING, 8 November. (A.N.P.) Hier zijn berichten ontvangen, volgens welke ruim 200 personen gedood of ge wond zijn, toen zes Japansche vliegtui gen den naar het Zuiden rijdenden blau wen express tusschen Tientsin en Poekau bombardeerden en zeven van de tien rij tuigen vernielden. DE LAATSTE GEVECHTEN OM SJANGHAI. SJANGHAI, 8 Nov. (A.N.P.) Sedert het aanbreken van den dag woedt we derom een verbitterde strijd aan het Westelijke front, wellicht de laatste om het bezit van Sjanghai. De Japansche in fanterie, gesteund door luchtstrijdkrach ten en artillerie, is er mede begonnen de wiggen nog verder te drijven in de Chi- neesche linies ten Zuiden van de Soets- jaukreek. De correspondent van Reuter heeft met behulp van een verrekijker uit den Brit- schen militairen post in Jessfieldpark de felle gevechten kunnen waarnemen. Hij zag, hoe de Chineesche infanterie bestookt werd door een verwoed artillerievuur. Soms trokken de Chineezen over een kor ten afstand terug, om weer naar de oor spronkelijke stellingen terug te keeren. wanneer het spervuur even ophield.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1