R evanchematch Euwe-Aljechin fl MAANDAG 8 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 DE VEERTIENDE PARTIJ DOOR ALJECITIN GEWONNEN Zaterdagavond is te Zwolle de veertien de partij begonnen om het wereldkam pioenschap schaken tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin. Na veertig zetten werd zij af gebroken in een zeer gunstige stelling voor Aljechin. Het verloop was als volgt: Indische opening. Wit: dr. A. Aljechin. Zwart: dr. M. Euwe. 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 e7e6 3. g2g3 Op het oogenblik, dat Aljechin dezen zet had gedaan en zich merkbaar tevreden van zijn stoel verhief, ging er een gemompel door de zaal, alsof er bij helderen hemel een donderslag was gevallen. Niettemin de tekstzet moge dan in psychologisch op zicht van beteekenis zijn, in zooverre hij de uiting is van Aljechin's geheele houding op dezen avond (in den geest van: „ik moet imijn nederlaag tot iederen prijs wreken") ten opzichte van de theorie mag hier nauwelijks van een verrassing worden ge sproken. Het is immers begrijpelijk, dat wit, dat in de opening een tempo meer heeft, zich in het algemeen opstellingen kan ver oorloven, welke voor zwart gebruikelijk zijn. Dat een dergelijke methode niet zeer veelvuldig wordt toegepast, vindt zijn ver klaring eenerzijds in het min of meer de fensieve karakter van bedoelde opstellin gen, anderzijds in de omstandigheid, dat zwart niet zelden zijn achterstalligen zet gunstig kan benutten, terwijl wit in het geval, dat zwart een bepaalde opstelling kiest, door zijn extra-zet als het ware reeds zijn kruit heeft verschoten. Aldus bezien zou het er dus thans voor zwart om gaan, tot een variant te geraken, waarin wit's zet g2—g3 uit den toon valt. 3d7d5 4. Pglf3 d5xc4 En ziedaar de eerste consequentie. Wit heeft wat betreft Lfl de kaarten op tafel gelegd en moet dus nu zijn dame met de herovering van den gambietpion belasten. Al zjjn hieraan voor wit geen nadeelen ver bonden het is toch zwart dat den gang van zaken bepaalt. 5. Ddl—a4f Pb8d7 6. Da4xc4 c7c5 Reeds is het zwart, dat de spanningen in het leven roept en daarmede dus feitelijk den rol van witspeler vervult. 7. Lfl—g2 Pd7b6 Een gewichtige beslissing. Zwart ziet in, dat de gebruikelijke oppositie der loopers (Lc8b7) hier niet licht te bewerkstelligen is en stevent daarom rechtstreeks af op ontwikkeling van den dame-looper naar den anderen vleugel, door middel van e6 e5. Daar zijn stelling geen zwakten ver toont, behoeft hij het open spel niet te vree zen. De pion op d4 is in elk geval verloren (Lc5, Tdl). 10. Pf3xd4 00 Vooral niet te vroeg e5 wegens Db5f en Zwart zou om het leven van den voor- barigen boer te redden, in arren moede den looper opnieuw moeten insluiten. (Pf of bd7). 11. Pbl—c3 e6—e5 12. Pd4—f5!? Op dezen greep naar het initiatief heeft wit blijkbaar zijn hoop gebouwd, want een terugtocht met het paard zou wegens Dd3: niet minder dan smadelijk zijn (de tekst zet verhindert Dd3: in verband met Pe7: schaak). Doch de keerzijde van de medaille is reeds hier duidelijk zichtbaar. Het paard staat op f5 voortreffelijk, zeker, doch niet minder dan de dame is opgescheept met de taak, het te beschermen. En dreigen doet wit voorloopig nog niets. Men kan zeggen, dat met den tekstzet wit's geheele opzet staat en valt. 1 2Le7b4! 13. Dd3—c2 Vrijwel gedwongen wegens de dreiging Dd3: (eventueel gevolgd door Lf5: niet bjjv. Df3, wegens Lc3:, bc3:, e4, Df4, Pbd5, Dg5, Lf5:, Df5:, Pc3:, enz. 1 3Lb4xc3 Strategie tegen tactiek! In plaats van zich door den van strijdlust blekenden tegen stander in de verwikkelingen te laten mee sleuren (13Dc7, 14. Lg5, Pd5, Tacl, enz.), stuurt de titelhouder doelbewust af op tastbare resultaten (c-lijn). En ook in het vervolg van de partij streeft hy er ernstig naar, de stelling eenvoudig en over zichtelijk te houden. Een moeilijke opgave, wanneer het scha- kershart spreekt. 14. b2xc3 Lc8xf5 15. Dc2xf5 Dd8c7 Tegenover het looperspaar van wit kan zwart nu bogen op een doelwit langs de c- üjn. Doch nauwelijks zou men gelooven, dat het den wereldkampioen werkelijk was ge lukt, het speltype (strategie) voor te schrij ven, of Aljechin, getrouw aan het karakter van de geheele match, steekt de lont in 't kruit. 16. Lel—h6 Een buitengewoon geraffineerde zet, die uitsluitend ten doel heeft, door allerlei tac tische dreigingen zwart's bewegingsvrijheid te beperken. Er dreigt behalve Dg5 ook Lg7:, Kg7:, Dg5f enz. 16. Pb6d7 en niet Pfd5, Le4, met kwaliteitswinst. 17. Df5g5! Het heeft den schijn, alsof wit nu na 17Pf6e8 een stuk verliest. Immers er dreigt Kb8 en op Dg4 volgt f7—f5, Dg5, Kh8. Aljechin heeft echter buitengewoon diep gerekend. 18. Tal—bl! Grandioos gecombineerd! Daar thans Kb8 wordt beantwoord door De7 met de drei ging Tb7:, moet zwart b7 dekken. Maar hoe? Op 18Tb8 volgt Tfdl en daar dan de zwarte toren is gebonden aan de dek king van b7, zou Kb8 weer falen op De7. De eenige manier, waarop zwart b7 kan dekken (b6?? La8:) bestaat dus in 1 8Pd7c5 En deze zet maakt weer een andere be vrijding van den belaagden en reeds dood- gewaanden Lh6 mogelijK, t.w. 19. Dg5—g4! Nu volgt n.l. op f7f5 Dc4f en de looper keert met veel succes tot de levenden terug: Le3. 1 9Ta8d8! Doch zoolang er niets dreigt, trekt Euwe zich nergens iets van aan. De toren is op d8 voortreffelijk geposteerd en de consoli datie der zwarte stelling door b6 staat voor de deur. Natuurlijk niet Kb8?, Le3 en wit wint pion. 20. Lh6g5 Welk een formidabele spanning bevat ook deze partij weer. Geen der beide meesters laat den ander een oogenblik tijd om op adem te komen en onder zulke omstandig heden wordt het publiek tot stilte aange maand; dat maakt een partij voor de be zoekers bijna nog zwaarder dan voor de spelers. Thans zou f6 falen wegens Dc4t, Kh8, Le3 b6, bevolgd door ruil op c5 en Tb7. 2 0Td8d6 Steeds „Beunruhigungspolitik". De moge lijkheid Tg6 inspireert wit tot 21. Dg4c4 Waarmede weer Le3, enz. dreigt. Zwart pareert met 2 1b7—b6 Waarna hij zoo noodig met Pc5 kan spe len. Nu grijpt Aljechin weer naar geweld. 22. f2—f4 Td6g6! 23. Tbl—dl Dreigt winst van de kwaliteit door Ld 8 en Le7. Vandaar 2 3e5—e4 Teneinde Ld8 met Db7 te kunnen beant woorden. Zonder twijfel is het voortdurend Euwe, die zich verdedigen moet, doch hij doet dat zoo actief, dat de ander zelf steeds op eigen veiligheid bedacht moet zijn. Men merke op, dat bijv. Lg2 voorloopig buiten gevecht is gesteld. 24. Lg5—h4 Dreigt met f4—f5, g3g4 en eventueel Lg3 de witte stelling aanzienlijk te ver beteren. Doch Euwe is op zijn post. 2 4b6b5! Slaat wit dezen pion, dan verkrijgt zwart met Pd6, gevolgd door Pc4, eventueel voor afgegaan door Tb8 en Tb2, een overweldi gende stelling. 25. Dc4b4 a7a5! 26. Db4a3 f7—f5? Deze zet vormt een keerpunt in de partij. In plaats van naar het onderste uit de kan te solliciteeren (volledige insluiting van Lg2) had Zwart hier cr.i. beter voor een tegenwicht op de d-lijn kunnen zorgen, bijv. Td6. Thans komt hij door Wit's be- heersching van die lijn in moeilijkheden. 27. Lh4d8 Dc7—a7 Dreigt Pc5d3ff2, terwijl Da5: wordt beantwoordt met Ta6 en Ta2:. 28. Kgl—hl Tg6—a6 Zwart kon de d-lijn niet meer bezetten, want Td6 faalde, wegens Td6: en Da5:. Wit dringt nu langs de c-lijn binnen. 29. Tdl—d5 Pc5—e6 30. Tfl—dl Pe6xd8 31. Td5xd8 Da7—f7 Om zich met Pf6 te bevrijden. 32. Tdl—d5 Ta6c6 Zwart kan pionverlies reeds niet meer verhinderen en tracht nu in troebel water te visschen. 33. Td5xb5 Df7—c4 34. Tb5xf5! Tc6—f6 Tf5:, dan Te8:t, Kf7, De7f, Kg6, Le4, enz. 35. Tf5xf6 g7xf6 36. Td8d4 Eenvoudiger was Db3. 36. Dc4xe2 37. Da3—b3t Kg8—h8 38. Td4xe4 De2—d2 Dreigt Delf, en op h3 volgt Pe8d6f5, enz. Beide spelers bevinden zich in tijdnood. 39. Db3—bl Dd2xc3 40. Dbl—el Te7, dan f5 40Dc3xelf Dr. Aljechin gaf hier zijn zet in cou vert af. De afgebroken stand luidde: Zwart: dr. Euwe. Wit: dr. Aljechin. Gistermiddag om 2 uur werd de partij voortgezet. Wit: dr. Aljechin. Zwart: dr. Euwe. 41. Te4xel waarop Euwe dadelijk 41Pe8d6 antwoordde. Na 24 zetten, waarin zich een volledig drama had afgespeeld, vindt een der laatste zwarte getrouwen eindelijk ge legenheid zijn vroeger zoo gewichtige, thans evenwel niet alleen overbodige, doch bo vendien ongunstige post te verlaten. Dat het paard juist naar d6 en .niet naar het oogenschijnlijk evenzeer in aanmerking komende veld g7 gaat, laat zich gemakke lijk verklaren. Immers indien het op korten afstand werkende paard met succes den verreikenden looper zal bestrijden, dient het voor alles te zijn opgesteld in het cen trum, van waar uit het gemakkelijker de verschillende deelen van het bord kan be reiken. De tekstzet provoceert als het ware 42. Te6, waarop echter Te8 nog taaien tegen stand mogelijk zou maken, bijv. Td6:, Telt, Lfl, Tfl:t, Kg2. Tal, Tf6:, Ta2:t, Kh3, a4, enz. Of: Te8f, Pe8: en de zwarte koning komt op tijd naar het centrum. 42. Lg2—c6! Tf8—b8 In aanmerking kwam ook 42Tc8, La4, Tc4, Lb3, Td4. enz. Niet echter 42. Tc8, La4, Kg7, want dan komt de zwarte koning door Te7f in moeilijkheden. 43. Tel—e6 Tb8—bit 44. Khl—g2 Tbl—b2t 45. Kg2—h3 Pd6—f5 Zwart had niet veel keus: Pc4 faalt op Ld5, gevolgd door Tf6: en ook na Pf7, Tf6:, Kg7, Tf5 kan zwart niet op a2 slaan wegens Tf7:t en Ld5t. 46. Te6xf6 Pf5—e7 Op Pd4 volgt Ld5 en op Pe3, ten einde, hetzij door Ta2:, hetzij door Th2:t, Kh2:, Pg4t een pion terug te winnen, volgt Te6, Pfl, Lg2 en zwart heeft niets bereikt. De tekstzet bereidt wit althans nog enkele tactische moeilijkheden. 47. Lc4e6! Het sterkste. Neemt zwart thans op a2, dan volgt Lh7:!, Kg7, Lbl!, Tb2, Te6, ge volgd door Tel. 47Kh8g7 48. Tf6—e6 Kg7^-f7 Speelt het paard, dan volgt eenvoudig Ld5. 49. Te6—h6 Tb2xa2 50. Th6xh7t Kf7—f6 51. Th7—h6f Kf6—f7 52. Th6a6 Euwe gaf de partij hierop, want zwart kan niets ondernemen tegen g3—g4—g5— g6f, gevolgd door f4, f5, f6. De slotstelling was: Él IS Fl ï!3 ii-J iF II L&A ri ;Ci s m §ig m ABCDEFGH De stand is thans: Aljechin: 8 1/2 punt, met 6 gewonnen par tijen. Euwe: 5 1/2 punt, met 3 gewonnen par tijen. Remise: vijf partijen. Nabeschouwing. Ging het Zaterdagavond in de Buiten- societeit te Zwolle spannend toe, Zondag middag in een kleine zaal van Hotel van Gijtenbeek, was het een gemoedelijke ver gadering. Voor in het zaaltje, door tafels afgescheiden van het publiek, zaten de meesters bij vriendelijke comfoortjes thee, resp. koffie te drinken en lachten elkaar eens toe, wanneer een volijverig comité-lid Aljechin tegen de hinderlijke zon bescherm de door een der beroemd geworden affiches, met „wij verzoeken de grootst mogelijke stilte" voor het raam te hangen, vermoede lijk in de hoop, dat de zon het dan wel zou begrijpen. Inderdaad, de strijdgeest was vandaag ver te zoeken. Het was alles uit-geanaly- seerd en de insiders wisten allang, dat de stelling op den duur voor Euwe onhoudbaar zou zijn. Een ontzagwekkende overwinning eener zijds, doch anderzijds een hoogst eervolle nederlaag. LOD. PRINS. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Beslissing over afgebroken partijen. Ie klasse: Katwijk aan Zee I en Leider dorp I spelen gelijk (55). Bord 4: C. J. BroestJ. v. Deventer 01; bord 9: J. M. GerritsenF. Beurze 1/2—1/2. Bodegraven I en Philidor I spelen gelijk (5—5). Bord 1: T. Scheer—G. Pels 1—0; Bord 3: M. v. Dobben de Bruyn—J. H. Aal- bersberg 1/21/2. 2e klasse A: Alphen aan den Rijn I wint van Caïssa I met 73. Bord 1: C. Brunt H. E. Christiaanse 10. De Bondencompetitie. De Schaakbond voor Leiden en Omstr., die dit jaar voor het eerst in de bonden competitie medespeelt, zal met het volgende tiental uitkomen: (in alph. volgorde) A. Barkema, G. Bosscha, W. v. d. Broek, Th. J. de Bruyn, J. Koet, W. H. v. d. Nat, G. Pels. H. Staats, H. v. Steenis en I. Zitman, of 6 spelers van L.S.G. en de eerste bordspelers van Taveno, Philidor, L. Arb.sch.cl. en de R. K. Sch.club „De 2 Koningen". De volgorde, waarin gespeeld wordt, zal later opgemaakt worden. De leider, de heer G. Bosscha alhier, beschikt bovendien nog ever een aantal reserve-spelers. De Schaakbond voor Leiden en Omstre ken is in groep A geplaatst met den Haag- schen, den Rotterd., den Utrecht-Gooischen en den N.-Brabantschen Schaakbond. De eerste wedstrijd, n.l. tegen den N.- Brab. Bond zal alhier gespeeld worden op Zondag 28 Nov. a.s. des middags van 2 tot 7 uur in „In den Vergulden Turk". In groep B zijn geplaatst de N.-Holl., de Amstersche, de Groningsche en de Gel- dersch-Overijselsche Schaakbond. WANDELSPORT R. K. WANDELSPORTVER. „DOCOS". Gisteren hebben onze wandelaars deel genomen aan de Jubileum Cursor-mar- schen in Den Haag. De afstanden van deze marschen bedroegen 25 K.M. voor de dames en 30 K.M. voor de heeren. Alle Docos-tippelaars volbrachten met succes deze marschen en ontvingen daarvoor de keurig uitgevoerde Cursormedaille. Bo vendien ontvingen beide groepen het prachtige Cursor-diploma. De Katholieke Wandelsport neemt het laatste jaar een zeer groote vlucht. Alle weken worden er marschen georgani seerd en steeds nemen eenige honderden dames en heeren daaraan deel. Ook in Leiden moet de Katholieke wandelsport vooruit. Allen die iets voelen voor deze mooie sport kunnen' zich aansluiten by de Katholieke Wandelsportver. in Leiden „Dooos", secretariaat Oude Singel 148, Leiden. SKISPORT DE HAAGSCHE KUNSTSKIBAAN GEOPEND. Ten aanschouwe van eenige honderden berg- en wintersportliefhebbers we za gen o.m. dr. A. H. Colijn en van vèr- schillende leden van het corps diploma tique, heeft de wethouder van onderwijs, prof. ir. C. L. v. d. Bilt Zaterdag de eer ste Nederlandsche kunstskibaan in het circus te Scheveningen geopend. Het programma ving aan met muziek door het muziekcorps van het derde half- regiment huzaren, waarna de directeur van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Kunstskibanen in Nederland, de heer G. W. Baron Taets van Amerongen tot Woudenberg het officieele deel opende met een korte inleiding over de nieuwe baan. Hierna sprak prof. v. d. Bilt het ope ningswoord, waarbij hij erop wees, dat thans de residentie een waar wintersport- centrum is geworden. De wethouder sprak den wensch uit, dat de nieuwe baan in de behoefte van vele Nederlan ders zal voorzien. Nauwelijks waren de woorden van prof. v. d. Bilt weerklonken, of de be kende Nederlandsciie skiër Jan Boom suisde naar beneden, die daarmede de oranjelinten, welke de baan versperd hielden, verbtak. Kort daarna volgde een groep leerlin gen, die onder leiding van Max Arnold „een openbare les" ten beste gaven, waar na het verdere programma werd afge werkt. PAARDENSPORT COURSES OP DUINDIGT. De uitslagen van de gisteren op' Duin- digt gehouden courses luiden: Valentiaprijs: prijzendraverij 4e klasse, voor paarden, die op de lange baan nog geen len prijs gewonnen hebben. Af stand 1700 Meter: 1. Yolanda (eig. J. Vrijlandt) tyd 1,33^; 2. Zelda .Bird (eig. J. A. Mooy) 1.38 4/5. Unionprijs, ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder, gereden door jockey's: 1. Kenya (eig. luit. G. F. Immink), totaaltijd 2.03 4/5; 2. Marchette (eig. mevr. A. P. Riemvan Doorne) op vele lengten. Veronaprijs, handicap le klasse, af stand 2000 meter: 1. Calumet Aster (eig. J. de Vlieger) K.M.-tijd 1.25 y«\ 2. Alle- ghewy (eig. M. France) K.M.-tijd 1.26,3. Viteprijs, prij zendraverij 4e klasse, af stand 2040 meter: 1. Zampa van N. Z. (eig. G. Visser) K.M.-tijd 1.32; 2. Barones Spencer (eig. stal Valkeveen) K.M.-tijd 1.32,1. Victoriaprijs, ren op de vlakke baan voor paarden' van 3 jaar en ouder, gere den door heerrijders, afstand 2500 meter: 1. Marceline (eig. W. Jochems) totaaltijd 2.55 1/5; 2. Smike (eig. E. A. H. B. Graaf van Bylandt) op vele lengten. Venturaprijs, handicap heat 2e en 3e klasse, afstand 1700 M.: le heat Woud duifje (eig. R. W. Laarman) K.M.-tijd 1.35,3: 2e heat Xilandra (eig. stal Rem brandt) K.M.-tijd 1.31 3/5: 3e heat (be slissing): 1. Xilandra, K.M.-tijd 1.31 Yr, 2. Astra Scott (eig. stal R.) K.M.-tijd 1.34 3/5; 3. Yankee Scott (eig. M. J. Kout). ZWEMMEN NATIONALE WEDSTRIJDEN TE BREDA Smitshuyzen evenaart het Ned. record 200 meter schoolslag In het sportfondsenbad te Breda werden gistermiddag onder groote belangstelling nationale zwemwedstrijden gehouden, waar aan de beste zwemmers en zwemsters van ons land deelnamen. H. Smitshuyzen evenaarde op de 200 me ter schoolslag 't Nederlandsch record door dezen afstand af te leggen in 2 min. 48,2 sec. Het record staat op zijn eigen naam en dit vestigde hij op 11 April van dit jaar te Amsterdam. Het was jammer, dat Kor- pershoeg op het laatste gedeelte den A.Z.- er niet wat meer tegenstand heeft kunnen bieden, anders zou het record zeker ver beterd zijn. Hoving maakte op de 100 me ter borstcrawl een goeden tijd. Maar wan neer zal een Nederlandsch zwemmer eens onder de minuut komen? Jopie Waalberg verrichte een voor haar matige prestatie door de 200 meter school slag in 3 min. 1,9 sec. af te leggen. Zij on- j dervond echter geen tegenstand van eeni- I ge beteekenis. I Riet van Veen won de 100 meter borst- j crawl in 1 min. 9,5 sec., terwijl Alie Stijl j ditmaal tweede werd in 1 min. 10 sec. Het I is dé beste tyd, welken de A.D.Z.-zwem- ster tot nu toe op dezen afstand heeft be reikt. Indien er aan den stijl van Alie DRAIS^IA-vanVALKENBURQ 'S* e A .-iLE^ -"Zacht van smaak - prus to ct GEMENGDE BERICHTEN DOOR EEN AUTO VAN DEN G.G. EN GJ>. OVERREDEN EN GEDOOD. Bejaarde vrouw het slachtoffer. Zaterdagavond is op den Ceintuurbaan bij het Sarphatipark te Amsterdam een 37-ja- rige vrouw bij het oversteken van den rij weg door een ambulance-auto van den G.G. en G.D., welke een groote vaart had, aan gereden en tegen den grond geworpen, waarbij de dood vrijwel onmiddellijk moet zijn ingetreden. De chauffeur, die de vrouw zag naderen, had de noodige signa len gegeven, doch hierop reageerde zij niet, waarschijnlijk door doofheid. De be stuurder trachtte nog een aanrijding te voorkomen, door sterk naar links uit te ha len, doch dit hielp niet meer. Het gevolg was echter, dat de auto, waarin zich geluk kig geen patiënt bevond, omsloeg en op de tramrails bleef liggen. De chauffeur en de naast hem gezeten broeder van den G.G. en G. D. bleven ongedeerd. Met een twee de ziekenauto is het stoffelijk overschot van de vrouw, die in de van Ostadestraat woonde, naar een der gasthuizen gebracht. De gekantelde auto is met behulp van een kraanwagen van de brandweer weer op de wielen gezet. Het tramverkeer had door dit ongeluk geruimen tijd vertraging. AUTO-ONGEVAL BIJ OLDENZAAL. Een ernstig gewonde. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft zich nabij De Lutte op den straatweg De LutteDenekamp een ernstig auto-ongeval voorgedaan. Een auto, bestuurd door den heer Heetebry uit Enschede, reed in de richting Denekamp. Behalve den bestuur der, zaten in de auto diens verloofde en nog een heer en dame. In den bocht achter café Reuver trapte de bestuurder op de gaspedaal inplaats van op de voetrem, met het gevolg, dat hij het stuur niet meer kon houden en tegen een boom botste. De verloofde van den heer H. werd ern stig aan het hoofd gewond en liep boven dien een armbreuk op. De wielrijder V. uit Oldenzaal, die juist passeerde, verleende de eerste hulp en haalde assistentie. Spoe dig was een dokter uit Oldenzaal ter plaat se, evenals de politie. De ernstig gewonde dame, alsmede de bestuurder, die eenige lichtere kwetsuren heeft opgeloopen, zijn naar het R.K. ziekenhuis te Oldenzaal ver voerd. De auto is ernstig beschadigd. MERKWAARDIG GOED AFGELOOPEN ONGELUK. Zaterdagmiddag is op den Meppelerweg te Zwollerkerspel, ter hoogte van den Schrevenweg, een gecompliceerd verkeers ongeval gebeurd. Toen de 20-jarige wielrijdster mej. Gose- link uit Zwolle zonder richting aan te ge ven, linksaf sloeg, werd zij aangereden door een haar achterop komende auto uit Amsterdam. Het meisje kwam ten val, juist voor een uit de richting Meppel naderende autobus van de Eerste Drentsche Stoomtramweg maatschappij, waarvan de bestuurder even wel de tegenwoordigheid van geest had zijn wagen zoo te sturen, dat de wielen aan bei de zijden langs haar heen gingen, zonder haar letsel toe te brengen. De verwondin gen, waarmede het meisje later, per zie kenauto, naar het Sophia Ziekenhuis is overgebracht, waren dan ook ontstaan door de botsing met de personenauto. Deze wagen was ten gevolge van de aan rijding in een links van den weg loopenden sloot terecht gekomen, waarbij de bestuur der door glasscherven aan het gelaat en de handen werd verwond. BAKKERIJ UITGEBRAND TE NIJMEGEN. Gisternacht is een uitslaande brand uit gebroken in de bakkerij van den heer Jos. Meyer in de Molenstraat te Nijmegen. De bakkerij ligt aan de Karrengas, door een tuin van het woonhuis gescheiden. De brand is ontstaan achter den oven. Het vuur was zoo hevig, dat een glazen dak gesmolten was voor de brandweer aan kwam. Men slaagde er in den brand te beperken tot de bakkerij, welke grootendeels is uit gebrand. De schade, welke enkele duizen den guldens bedraagt, wordt door verze kering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Stijl nog wat meer geschaafd wordt, zal zij zeker nog sneller kunnen. Nida Senff I ondervond wederom, dat Iet van Feggelen een geduchte concurrente voor haar is op den korten afstand bij den rugslag. Het heeft tusschen beide zwemsters danig ge spannen, al is de tijd van 1 min. 15,5 sec. niet bijzonder fraai.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13