STADS (X) NIEUWS De officieele opening van de Leidsche Bad- en Zweminrichting „De Overdekte" VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Een massale belangstel ling bij een histori sche gebeurtenis Jopie Waalberg en Nida Senff demonstreeren Het was gisteravond een ongekende drukte op de Haarlemmerstraat, vooral in het anders zoo stille gedeelte voorbij de Pelikaanstraat. In den kouden mistigen herfstavond le verde de vlaggentooi van de gevels der huizen toch een levendigen aanblik, de mu ziek van Werkmans Wilskracht trok op en neer en voerde met zich mede een groote •chare juichende jeugd, wellicht meer blij vanwege de muziek dan vanwege de „offi cieele opening", maar in ieder geval bracht ook dit weer leven en beweging rond de Overdekte. Maar zoo groot de belangstel ling op straat was, zoo groot was ook de belangstelling in de Overdekte zelf. Hon derden menschen kregen een plaatsje, velen niet zonder moeite weliswaar, doch er zullen er toch weinigen geweest zijn, die van dezen openingsavond niet hebben genoten, ook al stonden de toeschouwers rijen dik. Erger nog was het. Toen het programma eenmaal begonnen was, zagen we de jongens van achter de ruiten 3 a 4 Meter zeker hoog naar binnen gluren, te rechter en ter linker zijde. Het zou ondoenlijk zyn op te sommen wie er op dezen avond tegenwoordig waren. We zagen tal van burgemeesters uit de omgeving, het Leidsch gemeentebestuur zagen wij alleen wethouder van Stralen, terwijl ook de heer G. P. E. Weyer, referen daris, chef ter gemeente-secretarie, aan wezig was, verscheidene hoofden van gemeentelijke diensten, afvaardigingen van vereenigingen enz., waaronder natuurlijk de voorzitter van den Kon. Ned. Zwem bond, de heer Jan de Vries, die de offi cieele opening zou verrichten. 't Was reeds ruim half negen en het mooie, gezellige zwembad, badend in een zee van licht, lag te glinsteren en te fonke len in de lichtstralen toen de directeur der inrichting, de heer L. A. J. M. Jonker gouw, via de luidsprekers stilte verzocht voor de rij van sprekers. Eerste daarvan was de president-com missaris, dr. C. J. A. van Iterson, die allen hartelijk welkom heette en erop wees, dat wij op het gebied van zwemgelegenheid in Leiden zeker niet verwend waren. Daarom noemt spr. de opening van dit schitterend zwembad voor de stad Leiden een histori sche gebeurtenis. Niet alleen zullen de in woners en omwonenden van Leiden thans winter en zomer in een uitnemend zwem bad veilig kunnen zwemmen, doch zij zul len mogelijk binnenkort reeds in de ge legenheid zijn kennis te maken met de hoogere zwemsport, hetgeen een geheel nieuwe attractie voor de Sleutelstad zal zijn. Zy zullen nu niet langer hun heil in Den Haag of elders behoeven te zoeken. Daarom hoopt spr., dat allen spoedig zullen beseffen, dat een zóó belangrijke in richting, uit particulier initiatief tot stand gekomen, den steun en de medewerking verdient van elk verstandig mensch en zeker van hen, die er aanspraak op maken voor de belangen van Leiden op te komen. Onder nauwlettend toezicht kan men on der bekwame leiding het zwemmen hier leeren en beoefenen, een nuttig en vroolyk sportief werk, dat door iedereen gezien mag worden. De merkwaardige stuwkracht en de groote kennis van zaken, waarmede de ar chitect van dit gebouw, de heer Koster, wiens reputatie op het gebied van zwem- badbouw internationaal is, dit werk ge leid heeft, doen hem recht hebben op aller dankbaarheid en bewondering. Van naby weet spr. hoe ook de heer van Oploo als mede-opzichter den heer Koster met raad en daad heeft terzyde ge staan. Spf. wyst er dan op hoe velen hebben samengewerkt om Leiden te brengen wat het thans heeft en noemt o.m. den heer W. S. Visser, aannemer, den heer ir. F. Eksteen, die de waterzuiveringsinstallatie maakte, de heeren R. Kuilman en R. Zon derman, die resp. de technische en de elec- triciteitswerken inrichtte. Ook den opzich ter, den heer W. J. Meijer, bracht spr. dank. Openingsrede Jan de Vries. De voorz. van den K.N.Z.B. de heer Jan de Vries, hierna het woord verkrygend, zeide, dat de N.Z.B. meeleeft met elke ope ning van een zwembad Nu vooral omdat het Leiden betreft, dat een bijzondere plaats in ons land inneemt en welker roem tot ver buiten de landsgrenzen gaat. Alleen op het gebied der lichamelyke ontwikkeling niet. En dat ondanks het feit, dat hier de Leidsche Zwemclub zetelt, een der oprich ters van den Zwembond. Leiden was nimmer ruim bezet met zwembaden en de laatste jaren was het al heel droevig gesteld. Dat het noodzakelijk is geregeld te zwemmen, behoeft spr. niet meer te betoogen. Ouders zoowel als kin deren hebben den plicht te leeren zwem men en de ouders kunnen hun kinderen geen beteren levenspolis meegeven dan hun kinderen te leeren zwemmen. Er is geen sport welke zoowei door jong als oud zooveel beoefend kan worden. Spr. hoopt verder, dal de zwemvereeni- gingen, welkt hier domicilie hebben, een goed tehuis zullen vinden en erop wyzend, dat Leiden den plicht heeft te zorgen, dat ae inrichting lange jaren zal blyven be staan, besluit de heer de Vries met den wensch, dat velen hier zwemmen zullen leeren. Terwyl de Bondsvoorzitter zeide de zweminrichting geopend te verklaren had er iets byzonders plaats. In het midden van het bassin dreef op een houtvlot een groot met bruingele cluysantnen bekleede hutspot. Toen de heer de Vries de inrichting geopend verklaarde werd het deksel van dezen hutspot gelicht en met een sierlijken zwaai dook de bekende zwemster Rietje van Veen van de R.D.Z. in het water. Hierna klonk het Wilhelmus via de luid sprekers evenals de tosschenmuziek ver zorgd door K. en B. van den heer v. Re- mundt en spontaan zongen de aanwe zigen mede. Andere sprekers. Nadat vervolgens nog het woord was ge voerd door den heer G. E. Boumeester, die als commissaris der Overdekte, dank bracht aan allen, die tot het totstand komen dezer inrichting hadden medegewerkt en daarbij bijzondere woorden van dank richtte tot de verschillende takken van gemeente dienst, sprak de heer mr. H. Goudsmit namens de zwemvereenigingen uit Leiden en Oegst geest. Als voorzitter der oudste vereeniging was spr. verzocht een gelukwensch by deze opening over te brengen waaraan hij gaar ne voldeed, omdat het hier betrof de ope ning van een inrichting van algemeen be lang. Voor de Leidsche Zwemvereenigingen noemde spr. dezen dag een jubeldag, omdat zy thans in de gelegenheid zijn hun leden weer te laten zwemmen en ook gedurende den winter. Nu kunnen de vereenigingen propaganda maken en het nog steeds af zijdige publiek toonen hoe belangrijk het zwemmen is. Van het grootste belang is wel het feit, dat de Overdekte het geheele jaar gelegenheid biedt tot zwemmen. Spr. hoopt, dat de vereenigingen hier een prettige sfeer en een gezellig tehuis zullen vinden en dat zy opnieuw in ruime mate moge meewerken tot bevordening der zwemsport in de Sleutelstad. Spr. besloot met de aanbieding van een bloemstuk. Hierna voerden nog het woord de heeren Muller namens den Arbeiderssportbond onder overhandiging van een electrische klok voor de directeurskamer, en de heer Hansen, oud-lid der L.Z.C., namens de Overdekte in Alkmaar. Het zr7emprogramma. Hiermede was de officieele opening een feit en kon met de afwerking van het zwem- programma een aanvang worden gemaakt. Alvorens hiertoe over te gaan wees de heer Jonkergouw erop, dat wij dezen avond in ons midden hadden de wereldrecord- houdster 200 yards schoolslag, welke titel zy twee dagen tevoren had behaald en waarmede spr. haar onder overhandiging van een bouquet anjers in de Leidsche kleu ren hartelijk gelukwenschte. Dan kwamen de zwemmers en zwemsters aan het „woord". Gedemonstreerd werden de verschillende zwemslagen: schoolslag, borstcrawl en rugcrawl Jopie Waalberg en Nida Senff gingen voor een demonstreer den op voortreffelijke wijze, waarbij vooral het nemen van een keerpunt de volle be langstelling der talijke aanwezigen had. Nog meer bewondering was er voor het schoonspringen, uitgevoerd door de dames Geertje de Hooge (R.D.Z.), A. v. Geene, R. Drenth en A. Foursoff, allen van ZIAN en door de heeren W. Schatens en A. Den- neboom, beiden van de A.Z. 1870. Vooral de komische „sprongen" vonden by de toe schouwers veel bijval. Er volgden nog eenige nummers figuur- zwemmen door 'n zestiental dames van de Rotterdamsche Dames Zwemclub en ten slotte werd een polo wedstrijd gespeeld tus- schen de H.Z. en P.C. I en ZIAN I. Door H. Stam was het spoedig 10, doch nog voor de rust maakte v. d. Voet voor ZIAN gelijk (11). In de tweede helft nam de H.Z. en P.C. weer de leiding en vergrootte daarna den voorsprong tot 31. Door v. d Voet werd het tenslotte 32, waarmede het einde van den goedgeslaagden avond kwam. Rie Mastenbroek tot 27 Novem ber in de Overdekte. Naar wy vernemen zaï Rie Mastenbroek, die ook gisteravond bij de officieeel opening der Overdekte tegenwoordig was, eenige weken leiding en voorlichting geven bij het zwemonderwijs in de inrichting aan de Haarlemmerstraat. Dit zal slechts tot 27 November duren. Daarna vertrekt zy naar Antwerpen. LIEFDEWERK „ARME KERKEN". Wederom houdt de Vereeniging der Eeuwigdurende Aanbidding en van 't „Lief dewerk voor Arme Kerken" haar jaar- lijksche tentoonstelling op Zondag 7, Maan dag 8 en Dinsdag 9 November. Van half drie tot zes uur in „Huize Maria", Pieters- kerkk.steeg 15 kan een ieder het werk be zichtigen, dat in het afgeloopen jaar ver vaardigd is ten behoeve van arme kerken in ons Bisdom en in de missie. Een heele collectie liturgische gewaden is geëxposeerd, kasuifels, koorkap, lofsto- la's, alben met mooie gewerkte randen, su perplies voor eerw. heeren en misdienaars, kelkdoekjes, corporalen enz., kortom alles wat voor de Kerkelijke plechtigheden ge bruikt moet worden. Twee missionarissen hebben reeds bij hun vertrek naar de mis sie een mooie collectie kerkgoed meegeno men o.a. de zeereerw. pater Wienck een missiekoffertje met toebehooren. Onze ver. kon de dringende bede niet weerstaan, daar de eerw. pater zoo gaarne de H. Mis reeds wilde lezen op de boot. De zeereerw. directeur onzer ver., pas toor S. Smitz, en het bestuur noodigt allen dringend uit en hoopt, dat zeer velen de tentoonstelling met een bezoek willen ver eeren om zoodoende hun belangstelling te toonen in het werk van dit schoone Liefde werk ter eere van het Aller. Sacrament. Dank aan onze contribueerende leden, die ons in staat stellen de verschillende stoffen en benoodigdheden aan te schaffen. Heeft iemand nog oud goud of zilver, dan hou den wij ons voor de Missie ten zeerste aan bevolen. Men wordt lid der Ver. door ééns per maand één uur of tweemaal een half uur het H. Sacr. te aanbidden, tijd en plaats vrijgelaten, en door een jaarlijksch offer tje te geven, geheel naar keuze voor de Arme Kerken. Ter aanmoediging vermelden wij nog de woorden van Z. H. Paus Pius' XI op 26 Juni 1937: Wy zegenen van ganscher harte de Ver. E. A. en van het Liefdewerk voor Arme Kerken. Wy zegenen ook de talrijke afdee- lingen die by haar zijn aangesloten. Wij wenschen alle hemelsche gunsten toe aan de dubbele weldoende kruistochten van ge bed en arbeid. Mr. H. A. E. MODDERMAN, t Te Amsterdam is op 67-jarigen leeftyd overleden mr. H. A. E. Modderman, voor zitter van het dagelijksch bestuur van de centrale vereeniging voor reizende biblio theken, secretaris van het college Zeemans- hoop, alsmede lid van den raad van toe zicht in Nederland van de Ned.-Indische Escompto Maatschappij en commissaris van de Continentale Handelsbank. Mr. H. A. E. Moderman promoveerde in 1895 te Leiden op een proefschrift over in ternationale erfrecht. Hij was de zoon van den bekenden hoog leeraar in het strafrecht, later minister van justitie, mr. A. E. J. Modderman, aan wien het huidige Wetboek van Strafrecht te dan ken is. Het was ter gelegenheid van het halve eeuwfeest daarvan, dat hij, uit pië teit voor de nagedachtenis van zijn va der, de A. E. J. Modderman-stichting te Leiden tot stand bracht, welke ten doel heeft de bevordering van de studie van het Strafrecht. In verband daarmede is hy toen benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, een onderschei ding die hem zeker ook uit anderen hoof de ten volle toekwam. Want hy was een rechtsgeleerde van groote gave en buiten gewone bekwaamheid. Dit blijkt ook uit het feit, dat hem indertijd een hoogleeraar- schap werd aangeboden, waarvoor hy ech ter bedankte, terwijl hij ook eenige malen op de nominatie stond voor benoeming tot lid van den Hoogen Raad. De begrafenis is morgen om 2 uur 30 op Oud Eyk en Duinen te 's-Gravenhage. OUD-NOTARIS J. A. VAN HAMEL, t In den ouderdam van 90 jaar is te Den Haag, waar hy sinds eenige jaren woon de, overleden de heer J. A. van Hamel, oud-notaris alhier en oud-wethouder van onderwijs der gemeente Leiden. Joost Adriaan van Hamel werd geboren 30 Maart 1847 te Twello, waar zijn vader geneesheer was. Na elf jaar als candidaat- notaris op Java te hebben doorgebracht, keerde hij wegens gezondheidsredenen naar Holland terug, waar hij zich eerst te Oldemarkt en korten tijd later te Leiden vestigde. Hier trad hij al spoedig als lid toe tot verschillende vereenigingen, werd commissaris van de Leidsche Spaarbank, lid van de commissie van dagelyksch eb- heer dier instelling, lid en secretaris van de Plaatselijke Schoolcommissie, secretaris van curatoren der later opgeheven Indi sche instelling tot opleiding van O.L. amb tenaren en in 1887 voor den Vrijheidsbond lid van den gemeenteraad. In 1903 werd hij onder burgemeester F. Was door den Raad gekozen als wethou der van Onderwijs, welke moeilijke functie hy gedurende een tijdvak van 18 jaar onaf gebroken heeft vervuld. In 1921 trad hij wegens een gewijzigde partyverhouding in den raad als wethou der af, doch hij bleef tot 1927 deel van den Raad uitmaken. De heer van Hamel vierde eenige jaren geleden zijn zilveren jubileum als voorzit ter van de af deeling Leiden der Ver. „Oost en West" en was voorts gedurende vele jaren lid van de Commisie voor de Laken hal en voorzitter der Kamer van Toe zicht op de Notarissen. Ter gelegenheid van een koninklijk be zoek tijdens zyn wethouderschap werd de heer van Hamel benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Het stoffelijk overschot zal morgenmid dag om half één op de begraafplaats „Rhynhof" worden ter aarde besteld. R.-K. BEDIENDEN, PARAAT! Een veel voorkomend verschijnsel onder kantoor- en winkelbedienden is een „soort" standsgevoel, hetwelk zij zichzelven hebben toegedacht. En dit soort standsgevoel weer houdt velen zich op dezelfde wijze te or- ganiseeren als een arbeider. Velen voelen dit als een vernedering, als een afdalen, terwijl toch in wezen geen verschil bestaat tusschen een loontrekkend dienaar met boezeroen en pet en een loontrekkend die naar met overhemd en hoed. Een ieder is geplaatst in stand en staat, waartoe hy, krachtens geboorte, aanleg of kennis, soms door geluk, is geroepen ge worden, maar allen, hun plaats goed be grijpende, zullen moeten toegeven, dat slechts voor samenvoeging van verschillen de krachten, klein of groot, een harmo nisch geheel ontstaat, noodzakelijk om een gesteld doel te bereiken. Voor ons Katholieken bestaat het ge meenschappelijk (maatschappelijk) doel hierin: de maatschappij terug te brengen naar Christus. Hierin mag geen stands- of beroepsver- schil een hinderpaal zijn, ook hierin moe ten wij één en onverdeelbaar zijn. Wy heb ben in deze slechts onzen plicht te doen. Plicht vraagt offer; onze plicht, gezien in het kader van dezen tijd, de ontredde ring der wereld, maakt het brengen van een offer licht. Wanneer wy het zoo willen zien, en zoo moeten wy het zien, dan zal voor velen, die meenden, dat het lid worden eener or ganisatie een zware stap was, blijken, dat deze zoo licht is, dat zij zich zullen afvra gen waarom zij niet eerder lid geworden zyn. In het bijzonder willen wij ons wenden tot collega's, die in een leidende positie ge plaatst zyn, "als procuratiehouder, afdee- lingschef etc. Juist deze roepen wy toe: Uw plaats is bij ons! Juist u hebben wij dringend noodig. Uw chefschap kan geen belemmering zijn, in tegendeel, zy zou ook uit organisatorisch oogpunt, een belangrijke overbrugging kunnen zyn van bediende naar patroon. Uw prestige loopt geen gevaar, integendeel, de wetenschap, dat hun chef ook lid is van dezelfde organisatie, zal de waardeering doen stijgen, en nauwere samenwerking brengen. Ook het eigen belang van de in rang hooger gestelde kantoor- of winkelbedien den brengt mede, dat ook zij zich organi- seeren en ook hun positie is aan wisselval ligheden van den dag onderhevig en velen hebben al moeten ervaren, dat ook hun po sitie aantastbaar is. Goddank, dat dan ook voor hen de organisatie er is, om hun zor gen en nooden te helpen verlichten. Chefs, procuratiehouders en allen die een leiden de functie bekleeden, ook uw plaats is in den Ned. R.-R. Bond van Handels-, Kan- toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus v. Assisië". F. H. M. KOK, Voorzitter. LUCHTVAART HET LUCHTVERKEER EN DE MIST. Aangezien het geheele luchtvaartverkeer van Schiphol gisteren in verband met den mist over het vliegveld Twente is geleid, is ook het nachtpostvliegtuig daar gisteren- ochtend in de vroegte geland. Om elf uur gisteravond is het toestel weer van Twen te naar Keulen vertrokken. Indien het zicht zulkfc toelaat zal het toestel op de terug reis weer de normale route naar Schiphol volgen. DE OPENING VAN DE OVERDEKTE ZWEM-INRICHTING AAN DE HAAR LEMMERSTRAAT TE LEIDEN. Een overzicht tijdens de rede van den heer J. de Vries, voorzitter van den Kon. Neder landschen Zwembond BIOSCOPEN THEATER j HOOFDFILMS AANVANGSUUR Proces met gesloten deuren (Olga Tsche- chowa Sabine Pe ters). Hoogspanning! Le vensgevaarlijk. (Pat O'Brien Margaret Lindsar). Born to dance (Elea nor Powell). Het Geheim van Charlie Chan (War ner Oland). Om him kind (Shir ley Temple). Sherlock Holmes (Hans Albers, Heinz Rtihmann). Een soldaat en een jong meisje. (Barba ra Stanwyck). Muziek- en dansfilm Detective Speelfilm Detective Speelfilm Dag. 8.-511.15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Dag 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Dond., 2 uur Matinee, Zaterd. Woensdag en Donderdag. Dag. 811, Zondags bovendien 47 en 8—11 uur. Matiné Zaterdag en Woens dag 2.30 uur. Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Donderd., 2 uur Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v volwassenen Goedgekeurd. Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5