Franco wil de Spaansche Oostkust blokkeeren Vlootbasis te Palma de Majorca De toestand te Sjanghai ongewijzigd BUITENLAND VRIJDAG 29 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De Valencia-regeerlng naar Barcelona Met ingang van gisteren is Palma de Ma jorca de eenige vlootbasis van de strijd krachten van Franco geworden. Onder com mando van vice-admiraal Francesso Mo- rano Fernandez wil de vloot de Spaansche kust van de Fransche grens tot Almeria blokkeeren. De admiraal is gistermiddag te Pollensa aangekomen, hij begaf zich onmiddellijk naar Palma, waar hij het bevel op zich heeft genomen over de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht, die tot dusverre door den schout-bij-nacht Bastarreche, door generaal Enrique Canovas en door kolonel Ramon Franco gecommandeerd wérden. De oorlogsschepen, die zich in den Atlantischen Oceaan bevonden, zijn ter beschikking ge komen door de verdwijning van het Noor delijk front en begeven zich naar de nieuwe basis. Admiraal Fernandez zal in het ge heel beschikken over 35 eenheden, waar onder vier kruisers, de „Canarias", de „Al- imirante Cervei^", de „Baleares" en de „Navarra", en twee kanonneerbooten. De vloot zal trachten den toevoer van levens middelen en materiaal voor de regeering van Valencia te verhinderen. Fernandez heeft verder de beschikking over talrijke escadrilles vliegtuigen en wa tervliegtuigen en over een sterk garnizoen, dat, naar men in gezaghebbende kringen verzekert, uitsluitend bestaat uit Spaansche infanterie-, artillerie-, genie- en marine- troepen. De vliegtuigen hebben reeds vele verkenningsvluchten tusschen Barcelona en Cerbere gemaakt. De troepen zijn goed geoefend en goed uitgerust, zoowel voor •het verijdelen van een mogelijke landings poging der regeeringstroepen als voor an dere doeleinden. In dezelfde gezaghebbende kringen is men van meening, dat het op treden van alle strijdkrachten op Majorca beslissend kan zijn, wanneer Franco het sein tot het verwachte krachtige offensief op het schiereiland zal geven. DE VERPLAATSING DER REGEERING. Volgende ministerraad te Barcelona. Het decreet betreffende de verplaatsing der regeering zal Zaterdag a.s. te Barce- GEEN GEVECHTEN VAN BELANG Bij het aanbreken van den derden dag na den val van Tsjapei had zich geen en kele wijziging voorgedaan aan het front van Sjanghai. De tegenstanders hebben in den loop van den nacht hun stellingen ver sterkt langs de rivier Soetsjau. Twee Ja- pansche pogingen om den stroom over te steken zijn mislukt door het mitrailleur- vuur der Chineezen, die vuurden uit de gebouwen, die gelegen zijn op den Zuide lijken oever van de Soetsjau, o.m. uit spin nerijen van Toyoda, die een bastion van den eersten rang vormen. De woordvoerder van de Japansche vloot heeft verklaard, dat de luchtstrijdkrach ten der marine gisteren concentraties van Chineesche troepen en materiaalopslag plaatsen hebben gebombardeerd. De woordvoerder van het leger heeft van rijn kant verklaard, dat op het oogenblik geen enkel gevecht van belang, gevoerd wordt. De Japansche troepen bereiden zich voor de Soetsjau over te steken en Nant- siang aan te vallen. De woordvoerder voeg de hieraan toe, dat de Chineesche troepen nog steeds het dorp Kiangkiau aan den linkeroever van de Soetsjau bezet houden. Het Chineesche telegraaf-agentschap Cen tral News deelt mede, dat het Chineesche detachement, dat in Pengpoe was ingeslo ten, heeft kunnen ontsnappen door de Soetsjau over te steken. JAPAN WACHT. CHINEESCHE VREDESVOORSTELLEN AF De zegsman van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat op de verdrijving der Chineesche troe pen uit het gebied van Sjanghai wellicht de neutralisatie van dezen streek zal vol gen, terwijl, indien China directe voorstel len tot vredesonderhandelingen doet, de Japansche regeering niet zal aarzelen be sprekingen aan te gaan om de vijandelijk heden te doen beëindigen. Tot dusver heeft China de Japansche regeering hier over echter nog niet geraadpleegd. Met be trekking tot den brand in het district Tjsapei, welke, aldus de zegsman, is aan gestoken door de Chineesche soldaten, al vorens zij zich terugtrokken, herinnerde hij aan de verklaring van Wang, den voor zitter van den Chineeschen centralen po- Jitieken raad, volgens welke China bij het bestrijden van Japan alles moet opoffe ren, geen duim grond door de Japanneezen bezet mag laten en liever alles in de asch moet leggen. De Chineesche ambassadeur te Washing ton heeft in een rede voor de National Press Club verklaard, dat het Chineesche lona gepubliceerd worden in het staatsblad. In de bijeenkomst, die de ministers gis teren gehouden hebben, heeft men de laat ste dringende vraagstukken, die zich voor deden, voor het vertrek der regeering naar Barcelona, tot oplossing kunnen brengen. De volgende ministerraad zal te Barcelona worden gehouden. Hoewel de overeenkomst betreffende de verplaatsing verzekerd was, vóór Companys zijn bezoek aan Valencia bracht, hebben de ministers in hun verga dering van gisteren de voorwaarden nauw keurig vastgesteld. Catalonië behoudt zijn autonomie. De regeerir.g wordt verplaatst om haar constitutioneele taken gemakke lijker te kunnen vervullen. 'Zij zal een meer rechtstreeksche controle op de Cata- laansche nijverheid kunnen uitoefenen en de voortbrenging kunnen vergrooten. De aardrijkskundige ligging van Catalonië zal bovendien de verdeeling der producten ver gemakkelijken. De belangrijkste afdeelin- gen van de ministeriën van onderwijs, open bare gezondheid en landbouw zullen nog eenigen tijd te Valencia blijven, terwijl de ministers zich naar Barcelona zullen be geven. Met ingang van Zaterdag zal de regeering te Barcelona haar arbeid voortzetten, on afhankelijk van de Catalaansche Generali teit. De regeering te Valencia heeft de grenzen van de bemoeiingen der centrale regeering en die der regionale regeeringen nauwkeurig vastgesteld. Over e moge lijke wijziging van het kabinet dooi het op nemen van een vertegenwoordiger van een autonoom gebied, is gisteren niet gespro ken. Wellicht zullen de omstandigheden de regeering later aanleiding geven die mo gelijkheid te overwegen. Dat zou echter geen direct verband houden met de ver plaatsing van de regeering naar Barcelona. De „Stanray" losgelaten. Op het Britsche ministerie van marine is medegedeeld, dat het Britsche stoomschip „Stanray", dat Dinsdag door een treiler der Spaansche opstandelingen was opgebracht, gisteren is losgelaten, nadat de commandan ten van twee Britsche torpedojagers hadden betoogd, dat het schip zich buiten de ter ritoriale wateren bevond, toen het ter hoog te van Aviles werd aangehouden. volk zich voorgenomen heeft tot den laat- sten man en den laatsten kogel te vech ten. Chineesch generaal pleegt zelfmoord Generaal Tajoe-Ja-Tsjoea, die zich ver antwoordelijk achtte voor het verlies van Tatspjang, heeft de hand aan zichzelf ge slagen. Zijn voortreffelijke verdediging van de stad had hem tot een nationalen held gemaakt. AUTONOME REGEERING VAN BINNEN-MON GOLIE Krachtens een met algemeene stemmen genomen besluit der nationale vergade ring is gisteren de autonome regeering van Binnen-Mongolië formeel gevormd, met den 72-jarigen prins Joen als hoofd der regeering en prins Ten als plaatsvervan gend leider. Voorloopig voert deze regee ring het bewind over Ulanchap, Silinghol, Ikhchao en de beide steden Soeiyoean en Paotau. De vergadering besloot de provin cies Soeiyoean en Tsjahar te noemen Ho- vao en Soeiyoean, de hoofdstad van de ge lijknamige provincie, om te doopen in Khokhokoto, de vorming van de autonome regeering ging gepaard met een herden king van den grooten Middeleeuwschen veroveraar, Tsengiskhan. Mevrouw Tsjang Kai Sjek heeft een auto-ongeluk Onderweg van Nanking naar Sjanghai is de auto, waarmede mevrouw Tsjang Kai Sjek tezamen met den Australischen ad viseur van maarschalk Tsjang Kai Sjek, Donald, reisde, over den kop geslagen, waarbij mevrouw Tsjang Kai Sjek een rib brak. Donald bleef ongedeerd. Het onge luk ontstond tengevolge van het springen van een achterband. Mevrouw Tsjang Kai Sjek is terstond naar Sjanghai vervoerd, waar zy thans verpleegd wordt. Lachende Welt. Is de dokter thuis? Ik ben de dokter. BELGIË DE MAN KABINETSFORMATEUR Vandervelde weigerde De Belgische koning heeft Vandevelde, den leider der socialistische partij, giste ren opdracht tot kabinetsvorming aange boden. Vandervelde heeft evenwel gewei gerd, omdat hij van meening was, dat zijn persoon de oplossing der crisis niet zou ver gemakkelijken met het oog op zijn stand punt betreffende de internationale poli tiek, en omdat hij zich vrijheid van han delen wilde voorbehouden. De koning heeft daarop De Man belast met de vorming eener nieuwe regeering. De Man heeft deze opdracht aanvaard. FRANKRIJK DE PARIJSCHE WERELD- TENTONSTELLING. „Expo" mag weer open in 1938. In de gisterochtend gehouden vergadering heeft het Internationale Tentoonstellingsbu reau met een meerderheid, die het vereisch- te quotum van tweederde der uitgebracht stemmen overtrof, besloten, gunstig te be schikken op het verzoek van de Fransche regeering, de Parijsche tentoonstelling in 1938 te mogen heropenen. „Tel." ITALIË Groote rede van Mussolini VIJFTIENDE VERJAARDAG VAN DEN MARSCH NAAR ROME. Hakenkruis en lictorenbundel. De vijftiende verjaardag van den op- marsch naar Rome werd gekenteekend door een vereenigd paraisseeren van hakenkruis en lictorenbundel. De stad was vol Italiaansche vlaggen maar wegens de tegenwoordigheid te Rome van een officieele delegatie der Duitschers zag men ook vele roode banieren met het hakenkruis wapperen. Bovendien werden de blikken der Ro meinen geboeid door guirlandes, beurte lings uit Italiaansche en Hitleriaansche vlaggetjes samengesteld. In het Olympjisch Stadion. In het Olympisch Stadion heeft Musso lini voor 100.000 leiders een rede gehouden. Hij bracht in herinnering den opmarsch naar Rome vóór vijftien jaren, toen de fas cisten optrokken „om de politieke klassen omver te werpen, die in de verachtelijke en corrupte practijk van het demo-liberale parlementarisme niet meer op de hoogte waren van den nieuwen tijd." Met tros mag verklaard worden, dat wy in de afgeloopen vijftien jaar groote din gen hebben tot stand gebracht, die alle uit liepen op en beantwoordden aan ééne op perste zaak: de terugkeer van het impe rium van Rome. Vervolgens deelde Mussolini mede, dat de Führer een „delegatie van zijn beste mannen" naar Rome gezonden had. Hij noemde de namen van hen allen en bij het hooren van ieders naam brak het volk in levendige toejuichingen los. De duce zag in hun aanwezigheid een bevestiging van de opvatting, dat naast de politieke as BerlijnRome een steeds nauwere solidariteit zich aan het ontwik kelen is tusschen beide regimes en een steeds krachtiger vriendschap tusschen twee volken. Gij hebt, zoo ging Mussolini voort, de geweldige cijfers onzer organisaties verno men. Maar het is van belang, vast te stel len, dat, achter deze cijfers de beste man nen staan, tot alles bereid. Daarom hebben zekere geruchten, die wij dezer dagen hebben opgevangen en die de zoogenaamde publieke opinie zouden vertegenwoordigen, ons doen glimlachen. Zij betreffen maatregelen van financieelen aard, logische en rechtvaardige maatrege len, welke het regime heeft aangenomen en die ook werden aanvaard door de belang hebbenden Het kon niet anders, wegens den geest van absolute discipline en loyaal begrijpen. In het fascistisch Italië staat het kapi taal onder de bevelen van den staat. Kameraden, aldus ging Mussolini voort, in welk teeken willen wy het zestiende jaar der fascistische jaartelling beginnen? Dit teeken is vervat in dit eenvoudige woord: vrede. Dilt woord werd gebruikt en misbruikt door de blatende schapen van de zooge naamde groote reactionnaire democratieën. Maar, wanneer dit woord van onze lip pen komt, van ons, mannen, die gestreden hebben en bereid zijn om te strijden, dan beantwoordt het aan zijn diepe, plechtige en menschelijke beteekenis. Maar, opdat de vrede duurzaam en vruchtbaar zy, is 't noodzakelijk, dat de be lachelijke en absurde bepalingen der vre desverdragen herzien worden. Het is noodzakelijk, dat een groot volk, als het Duitsche, opnieuw zijn plaats krij- ge, die het toekomt en die het had onder de Afrikaansche zon. Het is ten slotte noodzakelijk, dat Italië met rust gelaten worde, want het heeft zijn rijk gevestigd door zijn eigen bloed, door zijn eigen middelen, zonder te raken aan één enkelen vierkanten meter van eens andermans rijk. Kameraden! heeft de vanen hoog in de glorieuse stralen der zon van Rome. Het zyn niet alleen de vanen van een idee, van een leer, van een revolutie, het zijn de vanen van dezen tijd, van het fascistische tijdperk. (Geweldige toejuichigen). Een toelichting van de „Giornale d'Italia". In een commentaar op de rede van Mus solini schrijft het „Giornale d'Italia" oa.: „De richtlijnen van de Italiaansche buiten landsche politiek zijn de volgende: 1 Een onverbiddelijke strijd tegen het communisme. Het gebouw van den vrede kan niet worden opgericht, indien de fun damenten voortdurend ondermijnd worden en er geweld wordt gepleegd tegen de sta biliteit der internationale oetrekkingen. 2. Een erkenning van de rechten en de elementaire behoeften van de naties en, voor het te laat is, een moedige herziening van de bepalingen der vredestractaten, die met deze rechten en behoeften in strijd zijn. 3. Inwilliging van de Duitsche koloniale eischen, die beantwoorden aan de situatie de facto, zooals deze door de andere groo te mogendheden, geschapen is, en aan de evidente behoefte van een groote producee- rende natie der Europeesche krachten. 4. Ten slotte eerbied voor het fascisti sche Italië en voor de onaantastbaarheid van het Italiaansche imperium, dat geac cepteerd dient te worden evenals het re gime, dat het tot stand wist te brengen. Het staat vast, aldus het blad, dat deze rechtvaardige eischen tot polemieken aan leiding zullen geven, doch daaraan zal door den loop der gebeurtenissen zelf een einde gemaakt worden. PALESTINA EEN BEROEP OP DE PALESTIJNSCHE JODEN. Zich kalm houden. De nationale raad van Palestijnsche Jo den heeft een oproep tot de Joden in Pa lestina gericht, om hem aan te sporen zich te onthouden van wraak en evenals in 1936 de natonale discipline te bewaren. In den oproep wordt verklaard, dat de regee ring thans krachtige maatregelen neemt om een einde te maken aan de onlusten. AFRIKA DE ONRUST IN MAROKKO. Donderdagmorgen schoolden inboorlin gen samen te Oejda rondom het nieuwe Kissiaria. De politie spoorde hen aan, uit een te gaan, maar werd door een regen van steenen ontvangen. Militairen grepen toen in en voerden een charge uit. Er vielen der tig gewonden, onder wie één agent van po litie. Te Fez is de dag van gisteren niettegen staande den gespannen atmosfeer kalm ver- loopen. Hedina is in verband met den ge bedsdag gistermorgen op de strateigische punten door troepen bezet. Opnieuw zijn twee agitatoren gearresteerd. Delegaties der notabelen en corporaties zijn hun trouw aan het districtshoofd ko men betuigen. De winkels zijn voor een deel heropend. Bultenlandsche Berichten SPOORWEGONGELUK BIJ HALBERSTADT Dooden en gewonden. Gistermiddag is naby Nienhagen nabij Halberstadt een trein ontspoord. Twee lo comotieven, een goederenwagen en een personenwagen vielen om. Twee spoorweg beambten kwamen om het leven, 21 per sonen liepen kwetsuren op. MIJNONGELUK TE DENAIN Dooden en gewonden Gisteravond is een ontploffing ontstaan in de schacht Renard van de Anzin-mijnen te Denain (Frankrijk). Men schrijft het ongeluk toe aan het ontploffen van stof. Op het oogenblik van het ongeluk waren een tiental arbeiders in den mijngang aan het werk. Twee hunner werden gedood en vyf ernstig gewond. Men vreest, dat nog een slachtoffer, dat nog onder de puinen begraven is, het leven heeft verloren. CUMBERLAND ONDER WATER Het peil der rivieren in de buurt van Pittsburgh en Johnston stijgt snel en reeds zijn enkele rivieren buiten haai1 oevers ge treden. De hoofdstraat van Cumberland is overstroomd en het water bereikte daar een hoogte van 20 c.M. De bewoners van het door overstrooming bedreigd gebied hebben de waarschuwing ontvangen, hun huizen te verlaten. ROEMEENSCH DORPSBURGEMEESTER GEDOOD Zij wilden geen moordenaars genoemd worden! De burgemeester van het Roemeensche dorp Veresti is in tegenwoordigheid van een groote menigte gemeentenaren door messteken gedood, even nadat hij een mo nument had onthuld van Duca, den Roe- meenschen minister-president, die in 1933 door leden van de anti-semietische organi satie, de IJzeren Garde, was vermoord. De burgemeester had in zijn toespraak leden der IJzeren Garde de moordenaars genoemd. Twee broers trokken zich deze woorden erg aan en, toen de burgemeester zijn toe spraak geëindigd had, vielen zij hem aan. Met messen brachten zij hem doodelijke wonden toe. De daders zijn gearresteerd. DE GEHEIMZINNIGE „COQUELICOT" Waarom ging Brodhaag niet naar Brazilië? Uit Brussel, waar thans de vader van Brodhaag, den jongen van wien men ver moedt, dat hij van boord van de „Coque- licot" in zee is geraakt en om het leven is gekomen, vertoeft, is een telegram ont vangen. De heer Brodhaag vraagt den consul-generaal der Nederlanden, den heer G. J. B. v. d. Waarden, hem alle inlich tingen betreffende zijn zoon te willen ver strekken.- Hij geeft er zijn verwondering over te kennen, dat de jongeman verleden week naar Marseille is gegaan, daar hij op 7 Oc tober naar Brazilië zou vertrokken zijn. Overigens is niets naar voren gekomen, dat eenig licht in deze geheimzinnige zaak brengt. OM DE DORST DER WEENERS TE LESSCHEN De Oostenrijksche hoofdstad is gevrij waard tegen watergebrek door een zoo juist in gebruik gesteld nieuw waterreser voir. Men zegt, dat dit het grootste overdekte watereservoir ter wereld is, met een in houd van bijna 180 millioen liter, dat de twee millioen inwoners der stad onder alle omstandigheden gedurende meer dan twee maanden van drinkwater zal kunnen voor zien. Het reservoir is gebouwd onder de Ween- sche bosschen en wordt beschouwd als het grootste geheel betonnen bouwwerk ter wereld. Het dak, dat voor het oog verbor gen is door een laag teelaarde, wordt ge dragen door 794 betonnen steunpilaren. EEN BERG AAN DEN WANDEL Joego-Slavisch dorp bedreigd Het dorpje Novi Pazar in Joegoslavië wordt met den ondergang bedreigd, door dat de heuvel Jakofleijna langzaam aan het verschuiven is geraakt en zich voort beweegt in de richting van de rivier Josj- nitsa. Reeds is de heuvel ruim 400 meter voort- geschoven. De bewegende aardmassa's heb ben reeds verscheidene huizen bedolven, zoodat de bewoners dakloos geworden zijn, terwijl ook anderen den nacht in de open lucht doorbrengen uit angst, dat hun hui zen 's nachts verpletterd zullen worden. De bosschen, die eens den top van den heuvel bekroonden, staan nu boven de bedolven huizen, boomgaarden en weiden hebben zich verplaatst, de geheele heu velhelling vormt een groote woestenij. Men vermoedt, dat de grondverschuiving veroorzaakt is door onder gr ondsche bron nen. Wetensctiappel. berichten NOBELPRIJS VOOR GENEESKUNDE Aan prof. dr. A. Szent Györgyi toegekend De Hongaarsche professor A. Szent Györgyi heeft den Nobelprijs voor genees kunde en physiologie gewonnen. De Hongaarsche hoogleeraar is ook in Nerderland geen onbekende. Zoowel in April 1933 (te Amsterdam voor het Ge nootschap t. b. van natuur-, genees- en heelkunde) als in het begin van dit jaar heeft hij in ons land voordrachten gehou den. Hij woonde trouwens in vroeger ja ren een tijdlang te Leiden en te Gro ningen, voor zijn studiën, zoodat hij uit stekend Nederlandsch spreekt. Hij is hoog leeraar aan de universiteit te Szeged in Hongarije. Hij is vooral bekend om zyn onderzoe kingen van vitaminen. Er zijn tot dit jaar 39 winnaars geweest van den Nobelprijs j voor geneeskunde en physiologie, waaron der twee Nederlanders, n.L W. Einthoven, de uitvinder van den snaargalvanometer, en Chr. Eijkman, de ontdekker van het 1 anti-beri-vitamine.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5