RADIO-PROGRAMMA'S LUCHTVAART VRIJDAG 29 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD. - PAG. 18 GEMENGDE BERICHTEN BEJAARDE DAME DOOR TRAM GEGREPEN. Aan gevolgen overleden. Gistermorgen is de 70-jarige mevrouw J. J. Klooster-Snyders te Rotterdam, toen een file voor de gsloten hekken van de Wil lemsbrug wachtte, in de Onnjeboomstraat aldaar tusschen de rijen wachtende auto's doorgeloopen, zonder te letten op de tram. Het gevolg was, dat zij werd gegrepen door den motorwagen van lijn 3. De oude dame werd tegen den grond geslingerd en bleef bewusteloos liggen. Een juist passeerende dokter heeft de eerste hulp verleend. Hij constateerde een schedelbasisfractuur en ernstige inwendige kneuzingen. Per auto van den geneeskundigen dienst is het slachtoffer in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waarzij by aankomst reeds bleek te zijn overleden. JONGEMAN VERDWENEN. In een woning, staande langs het Mer- wedekanaal te Nieuwersluis, bewoond door den overwegwachter der Nederland- sche Spoorwegen, heerscht sinds Woens dagavond ernstige ongerustheid omtrent het lot van een 18-jarigen zoon des huizes, die spoorloos is verdwenen. Men verkeert in onzekerheid of de jongeman naar Span je geronseld is, of dat hij daar vrijwillig heen tracht te gaan, dan wel of hem een ongeluk is overkomen. De 18-jarige jongeman was gedurende een tweetal jaren kruideniersbediende in een filiaal van de firma Albert Heyn, te Loenen aan de Vecht. Steeds had hij het echter over het buitenland en over dienst neming bij het Ned. Indische leger. Den laatsten tijd verrichtte hy de hem opge dragen werkzaamheden niet naar behoo- ren, en zoodoende zou hij Zaterdag a. s. ontslag hebben gekregen. Hiervan wist hij Woensdag zelf nog niets, doch zijn ouders waren wel met een en ander in kennis ge steld. Den geheelen Woensdag ontdekten ver schillende personen 'uit de omgeving van den jongeman, dat deze zeer zonderling deed en op de hem gestelde vragen geen antwoord gaf. Omstreeks half tien kwam hij Woensdagavond thuis. Hij trof zijn moeder alleen aan. Deze heeft hem op zijn gedrag gewezen en hem waarschijnlijk medegedeeld, dat hy Zaterdag ontslagen zou worden. Zonder iets te zeggen heeft de jongeman te omstreeks tien uur in den avond te voet de ouderlijke woning ver laten en is daar sindsdien nog niet weder gekeerd. Men heeft terstond de politie ge waarschuwd en deze stelde met den po litiehond een onderzoek in. Ondanks ijve rige nasporingen mocht het tot heden nog niet gelukken den jongeman op te sporen. Het is mogelijk, dat de jongen, die steeds op den weg was, een dezer dagen in ken nis is gekomen met een ronselaar en in verband met zijn ontslag naar het buiten land is gegaan. HET TE ROTTERDAM VERMISTE MEISJE. Ook een wichelroedeloopster brengt geen opheldering. De bekende wichelroedeloopster, mevr. KleinSprokkelhorst uit Zeist, die de po litie te Rotterdam belangloos haar mede werking heeft aangeboden bij het onder zoek naar het sinds twee weken uit de ouderlijke woning aan de Brielschelaan te Rotterdam verdwenen achtjarige Lijntje Huiser, heeft gistermiddag samen met de politie een tocht in de omgeving van Rot terdam gemaakt, maar ook dit heeft geen aanknoopingspunten opgeleverd, zoodat de politie in deze zaak nog geen stap ver der is. Naar aanleiding van de bekendmaking in het extra-politieblad zijn er nog talloo- ze mededeelingen op het bureau Sande- lingplein binnengekomen, maar geen en kele inlichting heeft nog opheldering in deze duistere zaak gebracht. Inmiddels on derzoekt de politie nog steeds alle mede deelingen, die eenige steekhoudendheid schijnen te hebben. HET SMOKKELDRAMA BIJ ECHT. Vijftien Nederlanders waren er bij betrokken. Nader blijkt, dat bij het smokkeldrama, dat zich Dinsdagavond aan de Maas heeft afgespeeld, en waarbij de Belg J. H. werd doodgeschoten, een tweede Belg in de knie -werd geschoten. Het is V. uit Aldeneyk. Donderdag is hij door de marechaussee te Maaseyk ver hoord, waarbij hij de namen noemde van de vijftien Nederlanders, die bij het smok kelen aanwezig waren. Het zijn bewoners van Echt en omgeving. V. zal vermoedelijk in het ziekenhuis D~<»ten worden opgenomen. VALSCHE BOOTKAARTJES. Tien personen te Amsterdam aangehouden De politie te Amsterdam heeft tien per sonen aangehouden verdacht van het ver vaardigen of doen vervaardigen en ver- koopen van valsche kaartjes voor de rond vaartbootjes van de reederij Bergmann. Negen van deze verdachten zijn schippers van deze bootjes. De tiende aangehoudene is degene, die opdracht voor het drukken van de valsche kaartjes gegeven had aan een kleinen drukker in de Jordaan. Deze laatste is eenigen tijd in verzekerde bewa ring gesteld voor 't drukken van valsche toegangsbiljetten voor het Stadion en voor bioscopen. ONRECHTMATIG STEUN GETROKKEN. De politie te Boxtel heeft den 23-jarigen ongehuwden werklooze R. aldaar gearres teerd, wegens onrechtmatig steun trekken. De jongeman, die by zijn ouders, wier kostwinner hij was, inwoonde, bleek er warmpjes bij te zitten en een bedrag van circa 5000.op de spaarbank te heb ben. Zijn ouders, die men zeer behoeftig waande, genoten sedert jaren ondersteu ning van het armbestuur ter plaatse. De verdachte zal voor den officier van Justitie te 's-Hertogenbosch worden ge leid. MERKWAARDIGE VONDST IN RHOON. Woensdagmiddag omstreeks vier uur na het uitgaan der school werd door kinderen in Rhoon (Z-H.) een merkwaardige vondst gedaan. Toen ze naar huis gingen, aldus de „Msb.", ontdekten zij aan het begin van den Esschendijk, verstopt in de spuikom van 'n binnenwatertje, een kistje, dat geheel ge vuld bleek te zijn met gouden Nederland- sche tin-gulden-stukken, waarvan de oud ste )iet jaartal 1877 droegen. De kinderen, onbewust van de waarde, gingen eerst een poosje met de gouden munstukken spelen, maar later, toen de autoriteiten „lucht" van de vondst hadden gekregen, werd de goudschat naar veiliger oorden overge bracht. Toen verder gegraven werd, vond men nog enkele werktuigen, toebehoorende tot tot den inventaris van een slagerij, welke naar later bleek eenigen tijd geleden gesto len waren bij een inwoner van het dorp. Begrijpelijkerwijs heeft een en ander in het anders zoo stille dorpje veel opschud ding veroorzaakt. Rhoon geleek in den afgeloopen nacht wel een Klondijke in het klein, want som mige dorpelingen hadden al spoedig zoo de „goudkoorts" te pakken, dat zij er eeni ge uren van hun nachtrust voor over had den om eens te onderzoeken, of zich nog meer waardevolle dingen in den vetten kleigrond verborgen hadden. De inhoud van het kistje gouden mun ten bleek een waarde van drie k vierhon derd gulden te bevatten. Of de vondst van diefstal afkomstig is, of dat zij het eigendom moet zijn van den een of anderen rijken zonderling weet men niet. Op het oogenblik staat men nog voor een raadsel. GEMEENTERAAD VAN LISSF. De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagmiddag onder voorzitterschap van den Burgemeester, den Edelachtb, heer dr. S. F. A. C. Baron van Wijnbergen. Te genwoordig waren allen leden. Na opening door den voorzitter met ge bed werd tot voorstemmer aangewezen het lid A. H. Schrama. Aan de orde kwam het verzoek van de R.K. Vereeniging tot verschaffing en be vordering van opvoeding en onderwijs ten behoeve van den Land- en Tuinbouwenden Stand in het Bisdom van Haarlem, om op grond van artikel 25, tweede lid, der Nij verheidsonderwijswet de wenschelijkheid en noodzakelijkheid te verklaren van het organiseeren van een ambulante landbouw- huishoudcursus voor meisjes in deze ge meente. De voorzitter verklaarde dit punt weer van de agenda af te voeren. Het standpunt van Burg. en Weth. is nog afwijzend. Zij zien in dezen cursus geen noodzakelijkheid, omdat de gegadigden voor dezen cursus ko men van den gegoeden stand en derhalve subsidieering niet noodzakelijk wordt ge acht. Omdat evenwel bij het college van Burg. en Weth. hieromtrent een druk wordt uitgeoefend, meenen zij dat dit punt moet worden uitgesteld, om de voorstanders ge legenheid te geven argumenten te verza melen, die deze subsidie eventueel zou kun nen billijken. Een moeilijk geval in de steun- verleening. Thans werd aan de orde gesteld het ver zoek van de afdeelingen van Landarbei dersbonden in de gemeente, om werkloo- zen, die een wachtjaar moeten maken al vorens weer uit hun werkloozenkassen te kunnen trekken en die op grond van ge zinsinkomsten voor geen werkloozensteun in aanmerking komen, bij de gemeente te werk te stellen. De voorzitter leest het betrokken adres voor. Het betreft hier 10 a 12 leden van die bonden. Buig. en Weth. hebben zich tot den bonden gewend en vinden dit een uiterst moeilijke aangelegenheid. Spreker vraagt namens het college van Burg. en Weth. machtiging om elk geval afzonder lijk te bezien en naar omstandigheden te handelen. Een definitieve beslissing in het algemeen kan z.i. niet worden genomen. De heer Boot vraagt of de Bonden zich reeds tot de Patroonsbonden hebben ge wend met een dergelijk verzoek. Z.i. ligt het op den weg der patroons om de arbei ders door dezen tijd heen te helpen. Door dit van gemeentewege te doen schept men de mogelijkheid, dat de steuntrekkers, die toch dezelfde rechten en aanspraken heb ben, ook te werk moeten worden gesteld. De heer Romijn kan zich wel met het voorstel van Burg. en Weth. vereenigen, doch vraagt rekening te houden met de gezinsinkomsten, voornamelijk met de z.g. grensgevallen. De heer Kingma heeft teruggedacht aan het besluit van den Raad van eenige ja ren terug, waarbij de werkloozen feitelijk verplicht werden gesteld zich aan te sluiten bij een werkloozenkas. Z.i. berust op den Raad de moreele plicht om althans iets te doen. Spreker zou deze menschen te werk willen zien gesteld tot een bedrag dat ten minste hun gestorte contributie is terug- verkregen. De heeren Lefeber en Segers stellen op dit punt het volste vertrouwen in Burg. en Weth., omdat ieder geval afzonderlijk moet worden bezien. De heer Tibboel ziet in het vroegere raadsbesluit in het geheel geen consequen ties, omdat de vroeger georganiseerde ar beiders reeds altijd betaald hebben. Een besluit kan evenwel niet worden genomen, omdat deze aangelegenheid te moeilijk is, om een lijn te trekken. De heer Knetsch wees er op, dat een ge organiseerde arbeider zijn verplichting ten zeerste bewust is. Hij organiseert zich niet alleen voor zichzelve, doch ook uit soli dariteit ten opzichte van zijn mede-arbei ders. Immers slechts 30 a 40 pet. trekken maar van hun werkloozenkassen. Daarom verklaart spreker, dat niet alleen het be hoefte-element moet meespreken, doch zeer zeker ook in aanmerking mag worden ge nomen het georganiseerd zijn. De heer Schrama sluit zich hierbij aan. De heer van der Vlugt kan met het voor stel van Burg. en Weth. meegaan. Niet uit het oog mag evenwel worden verloren, dat de arbeiders in het adres bedoeld veel fac toren tegen hebben op de z.g. steuntrek ker. Zij genieten immers geen kolenbon, geen boter, vet of gehakt enz. Aan de spaarregeling kunnen zij niet deelnemen. Spreker toont de noodzakelijkheid van tewerkstellen in sommige gevallen aan door een voorbeeld. De heer de Vroomen verklaart accoord te gaan met het voorstel van Burg. en Weth. De heer Tibboel meende uit het aange haalde voorbeeld te kunnen concludeeren, dat in sipmmige gevallen zelfs de steun van het kerkelijk armbestuur niet overbodig zou wezen. De voorzitter verklaarde uit de bespre kingen wel te hebben kunnen constatee- ren, dat de Raad deze aangelegenheid wil overlaten aan Burg. en Weth., die elk geval afzonderlijk zullen moeten bezien. Zonder hoofdelijke stemming werden thans een drietal besluiten genomen ter conversie van geldleeningen, waarvan de rente in den vervolge 3 y2 pet. zal bedra gen; t.w. een geldleening groot 121.135.11; een geldleening groot 76.267.50; een geld leening groot ƒ51.920.32 en een geldlee ning, gesloten met de Maatschappij der Ne derlanden, welke juist voor de vergadering is ingekomen. Zonder hoofdelijke stemming werd hier na besloten: a. de begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor den dienst 1937, voor zooveel den gewonen dienst betreft in inkomsten en uitgaven te wijzigen in gelijke bedragen van 6.475.50 en b. de begrooting van inkomsten en uit- ZATERDAG 30 OCTOBER. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Be richten 12.15 De KRO-Melodisten, so list en gramofoonmuziek 2.00 Voor de rijpere jeugd 2.30 KRO-Orkest 3.00 Kinderuur 4.05 KRO-Orkest en gramo foonmuziek 5.15 Operafragmenten (Gr. opn.). 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Berichten 7.15 Katholieke RVU 7.35 Actueele aetherflitsen 8.00 Berichten ANP. Mede deelingen 8.15 Overpeinzing met muzi kale omlijsting 8.35 Reportage schaak match 8.40 KRO-Orkest 9.00 Gevari eerd programma 10.00 De KRO-Melo disten, en solist 10.30 Berichten ANP 10.40 Sportoverzicht 10.55 Reportage schaakmatch 11.05—12.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 301 M. VARA-Uitzen- ding. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO 8.00 Gramfooonmuziek 10.00 Morgen wijding 10.20 Gramofoonmuziek en ge varieerd programma (Gr.pl.) 12.00 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Economische lezing 2.20 „Fantasia" 2.45 Optreden van amateurs 3.15 Damles 3.30 Resi dentie-orkest 4.20 Gramofoonmuziek 4.30 Esperanto-uitzending 4.50 Vervolg concert 5.20 Zang 5.40 Literaire cau serie 6.00 Orgelspel 6.30 „De Wiele waal" 7.00 „Filmland" 7.30 Bijbelver- tellingen 8.00 Herhaling SOS-Berichten 8.03 Berichten ANP VARA-Varia 8.15 VARA-Orkest m.m.v. solisten 8.55 C. Steyn's Accordeonorkest 9.15 De Ram blers, xylofoonduo en solisten (Om 10.00 Berichten ANP) 10.30 Orgelspel 10.45 Souvenir-orkest en solisten 11.15 Be richten 11.20 Vervolg orgelspel 11.30 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramo foonmuziek 12.05 BBC-Northern-orkest 12.50 Dansmuziek (Gr.pl.) 1.20 Com modore Grand Orkest 2.25 Gramofoon muziek 2.45 Inleiding volgende uitzen ding 2.50 1ste acte opera „Aïda" 3.35 E. Pini's Tango-orkest 4.20 BBC-Schots- orkest 5.00 Declamatie 5.20 Henry Hall en zijn Band 6.20 Berichten 6.50 Causerie „Collecting for a nation" 7.05 John Reynders en zijn orkest 7.50 Radio journaal 8.20 Gramofoonmuziek 8.50 BBC-Symphonie-orkest m.m.v. solisten 10.30 Berichten 11.00 Bridgewaterkwin- tet 11.35 Ambrose's Band 11.50 Be richten 12.0012.20 Vervolg Ambrose's Band RADIO-PARIS, 1648 M. 8.05, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek 12.20 Pianovoor dracht 12.35 Orkestconcert en zang 3.20 Pianovoordracht 4.05 en 6.05 Zang 8.50 Symphonieconcert 11.201.20 J. Bouillon-dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 O. Heyden's or kest 7.50 Omroeporkest 8.50 Concert 11.20 Omroeporkest 2.05 Solistencon cert 3.20 H. Hagestedt's orkest, militair orkest en solisten 5.25 Viool en piano 6 30 Gramofoonmuziek 7.20 Orkesten, koren en solisten 9.50—12.20 O. Kerm- bach's dansorkest en het Fierke-kwintet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest 1.50 en 2.23 Gramofoonmuziek 3.20 A. Felleman's orkest en solist 5.20 Om roeporkest 6.20 Gramo 4 onmuziek 6.50 Salonorkest 8.20 „De millioenenbruid", operette 10.30 Gramofoonmuziek 11.3512.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Salonorkest 1.502.20 Gramofoonmu ziek 3.20 Gramofoonplaten 3.50 Harp en zang 4.20 Radiotooneel 4.50 Man dolineconcert 5.50 Eloward en zijn or kest 7.45 en 8.20 Gramofoonmuziek 8.30 Zang 8.45 Gramofoonmuziek 8.50 BBC-Symphonie-orkest 9.20 Voordracht m.m.v. het Omroepsymphonie-orkest 10.35 Omroepdansorkest 11.2012.20 Gra mofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 „Zugutcrletzt", gevarieerd program ma 8.20 Berichten 8.35 E. Bauschke's orkest en solisten 9.20 Berichten 9.50 Tioconcert 10.05 Weerbericht 10.20 12.15 O. Kermbach's orkest en het Fierke- kwintet. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF TE LEIDEN. 3e Programma: 8.00 Keulen 9.20 Parijs Radio 9.50 Keulen 10.35 Parijs Ra dio 12.05 Londen Reg. 12.35 Parijs Radio 13.20 Brussel VI 14.20 Londen Reg. 15.20 Keulen 17.20 Brussel VI. 17.35 Brussel Fr. 18.20 Keulen 20.20 Londen Reg. 21.20 Beromünster of div. 21.50 Berlijn. 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 9.30 Diversen 10.35 Londen Reg. 12.05 Droitwich 18.50 Londen Reg. 19.05 Droitwich 22.50 Londen Reg. 23.35 Droitwich. gaven der gemeente voor den dienst 1937, voor zooveel den kapitaaldienst betreft te wijzigen in inkomsten en uitgaven tot ge lijke bedragen van 1064.96. Ingekomen waren eenige goedgekeurde raadsbesluiten van Ged. Staten der provin cie Zuid-Holland. Bij de rondvraag vroeg de heer Knetsch om bij den Minister verhooging van den kolentoeslag ad 1.te zien verkrijgen, wegens stijging der brandstoffenprijzen. De heer A. H. Schrama wees er op, dat de stijging hiervoor zou moeten bedragen 0.20 in deze gemeente wil men voor de bbn dezelfde hoeveelheid brandstoffen ver krijgen. Vervolgens wees spreker op een minder goede toestand in de Kanaalstraat, naby het perceel Huizer. De heer Lefeber kreeg het over het eigendom der Hobahostraat en vond dat het privé-bezit belemmerend zou kunnen werken ten aanzien van de bebouwing niet alleen, doch ook voor de uitvoering van een eventueel stratenplan. De heer Tromp lichtte deze aangelegen heid toe en verwees op vroegere toestan den. Spreker is er van overtuigd, dat dit niet belemmerend zal werken. De heer van der Vlugt vroeg of het riool In de straat eigendom der gemeente was, hetgeen bevestigend werd beantwoord. De heer van Kesteren drong aan op het leggen van het trottoir in de buurtschap de Engel, hetgeen hij tevens een goed object voor werk verschaffing vond. De heer Kingma vraagt of de spaarrege ling B. hier ook zal worden uitgevoerd, omdat hij er nog nimmer over gehoord heeft. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Segers meent, dat in andere ge meenten hierin den Raad werd gekend, om dat hier financieele consequenties aan vast zitten. De voorzitter zegt, dat het schrijven is gericht aan Burg. en Weth., en dat dit college het vanzelf sprekend vinden, dat deze gemeente ook aan deze spaarregeling deelneemt. Uit de besprekingen meent spre ker te mogen opmaken, dat de raad de houding van Burg. en Weth. ten volle goed gekeurd heeft, hetgeen werd bevestigd. Hierna werd de vergadering gesloten en ging men over in comité-generaal, ter be handeling van de belastingreclames. DEN OCEAAN NIET BEREIKT Indisch vlieger vindt in Frankrijk den dood De Hindoe-vlieger Nair, die gistermor gen uit Londen vertrok met het doei. een dubbelen Atlantischen overtocht te vol brengen, is om 1 uur gistermiddag op de hoogvlakte van Pommereux nabij Forges- Eaux, ongeveer 50 K.M. ten Zuidoosten van Dieppe, neergestort en gedood. Men zag, hoe het vliegtuig zijn snelheid verloor en daarna snel daalde. Het scheer de over een paar boomen en dook tenslotte neer in een bouwland, waar het geheel werd vernield. Toen men op de plaats des onheils arriveerde, bleek de vlieger reeds overleden te zijn. Lc Rire. Wel mijnheer, hoe vond u de bief stuk? - Niet zor gemakkelijk; hij lag onder een aardappel.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 18