De samenvoeging van Stompwijk en Veur VRIJDAG 29 OCTOBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN ALKEMADÊ Felle tegen-actie van Veursche zijde Aan de leden der Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal is door het Comité van Actie tegen de Samenvoeging van Stompwijk en Veur het volgende adres gezonden: Hoogedelgestrenge Heeren, Over enkele dagen zal uw stem worden gevraagd over het wetsontwerp tot samen voeging van de gemeenten Veur en Stomp wijk. Ondergeteekende hoopt, dat dit niet zoomaar zonder meer zal geschieden, maar dat de leden zich even de moeite zullen gun nen om de stukken, deze zaak betreffende, eens goed na te zien. Mede vraag ik hunne aandacht voor de lijst met handteekeningen van personen, die tegen de samenvoeging van de gemeenten Veur en Stompwijk zijn: in de gemeente Veur stemden 85 pet. der bevolking voor de zelfstandigheid van deze plaats, terwijl in het buurtschap Stomp wijk 90 pet. der inwoners tegen samenvoe ging met Veur is. Naar de meening van den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn deze cijfers niet steekhoudend; maar pleiten zij dan niet an ders? De bevolking van Veur, dat stadmen- schen zijn, behoort niet bij die van Stomp wijk, dat grootendeels uit boeren bestaat. Naar de bescheiden meening van onderge teekende spelen hier de Burgemeester en Secretaris een groöte rol; zij hebben alles gedaan vóór de vereeniging, wat voor hen natuurlijk persoonlijke voordeelen biedt. Ook de Gedeputeerde Staten zijn hierin lichtzinnig te werk gegaan; inplaats van zich eerst op de hoogte te stellen van den toestand, hebben zij de betreffende stukken naar den Minister van Binnenlandsche Za ken gezonden. Hadden zij zich van eerst genoemde taak gekweten, dan hadden zij het laatste niet gedaan. De commissie van actie tegen samenvoe ging van Veur en Stompwijk hebben Gede puteerde Staten tweemaal verzocht afge vaardigden te sturen ter bezichtiging van de gemeente Veur. In feite is dit nooit ge beurd. Wel heeft een lid der Gedeputeerde Staten een bezoek gebracht aar deze ge meente, maar men kan niet aannemen, dat deze kwam voor de belangen van de Gede puteerde Staten, want het was een per soonlijk vriend van Burgemeester W. J. H. J. M. Keyzer. Van bevoegde zijde vernam ik verder, dat het lid van Uw Hoog College, de heer de Bruin, een dezer dagen Burgemeester Keyzer sprak en uiting ga£ over zijn be wondering van de groote vooruitgang der gemeente Veur; hij wees op $5 mooie hee renhuizen, de prachtige villa's en. plantsoe nen, die daar de laatste vijf jaren zijn ge bouwd en aangelegd. Het is mij hierom niet duidelijk, dat de heer de Bruyn een jaar geleden heeft kun nen besluiten om deze gemeente met haar stads-beeld aan te sluiten aan een boeren land, de buurtschap Stompwijk. Mocht des ondanks het verzet van bijna alle inwoners der beide plaatsen niet baten, dan draagt de Overheid de verantwoording voor de ongeregeldheden en verdere ongenoegen, die uit deze samenvoeging voort zullen spruiten. Toch hoop ik, dat de Tweede Kamerleden him stem niet aan dit wetsontwerp zullen geven en aldus het recht van Veur in zien. Inmiddels teeken ik, als Comité van actie tegen samenvoeging van Veur en Stompwyk, P. ZUYDWIJK, voorzitter. ZOETERMEER. Groene Kruis. In het Spaarbankge bouw alhier werd Woensdagavond 8 uur een ledenvergadering van het „Groene Kruis", afdeeling Zoetermeer, gehouden. Volgens de presentielijst gaven 36 leden, waaronder het voltallige bestuur, blijken van medeleven met de zaken de afdeeling rakende. De voorzitter, de heer A. J. Bos, opende de vergadering met een woord van wel kom en sprak zijn voldoennig uit over het feit, dat de afdeeling in financieel op zicht nog gezond is. Spr. betreurde het ten zeerste, dat velen als lid der afdeeling be dankten en de aangeboden kwitantie-kaar- ten zonder meer weigerden. Hieronder zijn er, voor wien het lid zijn van het „Groe ne Kruis" absoluut geen bezwaar is. Men redeneert echter zoo, als er verple- gingartikelen van het „Groene Kruis" noo- dig zijn, komen die toch wel. Door het be stuur is echter besloten, aldus spr., dat niet-leden der afdeeling geen gebruik meer mogen maken van de verplegingsartikelen. Wil men hiervoor echter wederom profi teered en dit geldt tevens voor bezoeken door de wijkzuster, dan moet de achter stallige contributie en bijdrage van het loopende jaar, eerst bedoeld worden. In bijzondere gevallen beslist het bestuur. (Deze maatregel had wel de instemming van de vergadering.) Nadat spr. de aan wezigen had opgewekt om de afdeeling te verstken door het werven van leden, verklaarde hij de vergadering voor ge opend. De secretaris, de heer H. B. Groenheijde, las daarna de notulen der vorige verga dering, welke zonder op- of aanmerkingen werden vastgesteld. Dezelfde, thans in de kwaliteit van penningmeester, deed ver slag van den financielen toestand der afdee ling, gesplitst in onderafdeelingen. Voor 't „Groene Kruis" werd ontvangen 1078.50; uitgegeven 437è73; batig saldo ƒ640.77; vor wijkverpleging werd ontvangen 630, uitgegeven 1475, nadeelig saldo ƒ845; voor de T. B. C.-bestrijding werd ontvan gen 1840.50, uitgegeven 1554; batig saldo ƒ285.50. De heer Groenheyde gaf op de laatste re kening de volgende toelichting: voor de T. B. C.-bestrijding werd in deze gemeen te 16 gecontribueerd; de verdere onkosten werden gedekt door subsidies van het Rijk, Provincie en gemeente; kerk- en armbe stuur; bijdragen van fondsen der verpleegd wordende patiënten en door het houden eener extra-collecte. De begrootingen der onderscheidene af- deelingen gaf het volgende beeld: „Groene Kruis" in ontvangst en uitgaaf 1130; wijk verpleging in ontvngst er uitgaaf ƒ1396; T. B. C-bestrijding 950. De financieele bescheiden van den pen ningmeester werden nagezien door een kascommissie, bestaande uit de heeren A. de Kramer en C. Groenheijde. Bij monde van laatstgenoemde werd verklaard, dat de betrekkelijke bescheiden gecontroleerd en in orde werden bevonden. Voor zijn gehouden beheer werd de penningmeester gedechargeerd. De aftredende bestuursleden, de heeren dr. J W. Palte, J. M. Boon en J. Reeuwijk, werden met groote meerderheid van stem men herkozen. De herkozenen lieten de herbenoeming zich welgevallen. Vervolgens werd door de wijkzuster, me juffrouw Vermeulen verslag uitgebracht. Hieruit bleek, dat zij 2198 bezoeken had af gelegd; 2101 voor het „Groene Kruis" en 97 voor de T. B. C-bestrijding. Uit het verslag van den commissaris van materiaal, den heer J. Reeuwijk, bleek dat de afdeeling in het bezit is van 8 ligten- ten, waarvan er 3 in gebruik zijn. Het ma teriaal verkeerd in goeden staat. Door mejuffrouw K. N. C. Bos werden eenige mededeelingen gedaan over „Huis zorg". Verslag werd uitgebracht door den af gevaardigde, den heer H. Veldhuizen, naar de Algemeene Vergadering, het vorig jaar te Rotterdam gehouden. De „permanente" afgevaardigde kreeg voor zijn uitgebreid en duidelijk verslag een dankwoord van den voorzitter en een open doekje van de vergadering. Wederom werd de heer Veldhuizen aan gewezen als afgevaardigde der afdeeling der algemeene vergadering. In verband met het vorig jaar naar vo ren gebrachte voorstel, om tot stichting van 'n consultatiebureau voor zuigelingen over te gaan, werden de door het bestuur inge wonnen inlichtingen aan de vergadering medegedeeld. De voorzitter deelde mede, dat een der gelijk bureau veel kosten mede brengt en deze voor de afdeeling niet te verantwoor den zijn. Maakt echter de kindersterfte zulks noodzakelijk, dan was dit een ge biedende eisch. Gebleken is, dat de sterf tecijfer van de kinderen alhier zeer hoog is. In de gemeenten Pijnacker, Zevenhui zen en Moordrecht zijn consultatiebureaux gevestigd, waarvan de kosten voor de be trokken afdeelingen zeer hoog zijn. Een voorstel van den heer Veldhuizen om een bezag te organiseeren voor dit doel, meen de spr voorshands nog niet te kunnen aan bevelen. Samengevat kwam het bestuur tot de conclusie, dat aan de stichting van een consulatiebureau alhier geen behoefte bestaat. De heer Groenheyde lichtte o.m. nog toe, de kosten voor de afdeeling Zevenhuizen. Aldaar had men het honorarium van de kinderarts verlaagd en nu is de vraag of voor dit honorarium aldaar betaald, een specialist op dit gebied alhier zitting zou gillen nemen. Daarbij komt nog, dat we alhier geen wijkgebouw hebben, dan ook nog kosten zouden krijgen voor het huren eener gelegenheid. Dokter J. W. Palte gaf nog eenige ter zake dienende inlichtingen. Bij de rondvraag vroeg de heer C. J. v. d. Werf, of in bijzondere gevallen, by raad pleging van een specialist, aan de leden geen tegemoetkoming uit de kas kan wor den verstrekt. De voorzitter zegde toe, een en ander in het bestuur te bespreken. De heer Veldhuyzen meende de opmer king te moeten maken, in verband met de vele bedankjes als lid, of de contributie niet in 2 termijnen worden geind. De voorzitter antwoordt hierop, dat hieraan groote bezwaren waren verbon den van administratieven aard en dit weer groote kosten medebracht voor inning, enz. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter met een dankwoord de verga dering. Jubileum. Gisteren herdacht de heer A. Kerstens alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad van de N.V. „Zeelan- dia", gevestigd te dezer plaatse. In verband met dit feit, is hij door directeur en com missarissen der N.V. en het kantoor- en fabriekspersoneel gehuldigd. Deze huldi ging had plaats in een voor die gelegen heid ingericht werklokaal der fabriek. Toen de jubilaris, vergezeld van echtgenoote, kinderen en vader het fabrieksterrein be trad, werd zijn echtgenoote door het 4-ja- rig zoontje van den directeur een bloem stuk aangeboden. Nadat allen in het ontvangstlokaal hadden plaats genomen, werd allereerst het woord gevoerd door den directeur, den heer M. de Groot, die den jubilaris schetste als een ijverig, goed en plichtsgetrouw medewer ker. Namens directeur en commissarissen bood hij een haardkachel aan. Namens het kantoor- en fabriekspersoneel sprak de fa- briekschef, de heer H de Groot, welke een rookfauteuil en rookstandaard aanbood, Verder werd nog het woord gevoerd door den heer H. C. Brinkers. De jubilaris dank te met een woord van dank. G^ruimen tijd bleef men, na het aanbieden van verver- schingen nog bijeen, waarbij de vroolijke stemming door populaire muziek werd ver hoogd. Voor den jubilaris en diens fami lie was het een onvergetelijken dag. De Raad dezeT gemeente vergaderde Don derdagavond te 7 uur. Voorzitter de burge meester. Tegenwoordig alle leden. Na poe- ning der vergadering met het gebruikelijke .giebed wordt overgegaan tot voorlezing van een aantal ingekomen stukken. Als voornaamste wordt medegedeeld, dat van Ged. Staten een schrijven is ingeko men inzake den weg LeidenNieuwe We tering en overneming van de voormalige spoorbaan LeidenHoofddorp. Voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van de in het in de vorige vergadering genomen be sluit met het college van Ged. Staten een briefwisseling is gevolgd, hetgeen in hoofd zaak hierop neerkomt, dat Ged. Staten met de door deze gemeente gestelde voor waarden in principe wel eens zijn, doch de voorwaarden nog niet definitief wen- schen vastgelegd te zien in een raadsbe sluit. Het college verzoekt daarom tot vast stelling van e,en principe besluit, waarna de voorwaarden in eenzelfde regeling zul len worden vastgelegd. Door een typefout in de brief van Ged. Staten is de correspondentie belangrijk ver traagd. Spr. leest het ontwerp-schry ven voor, waarmee de Raad zich kan vereeni gen, zoodat met algemeene stemmen wordt besloten tot de intrekking van de besluiten van 18 Juni 1936 en 13 Mei 1937 zich in beginsel bereid te ver klaren medewerking te verleenen tot den aanleg van een nieuwen provin cialen weg over de voormalige spoor baan LeidenHoofddorp en tot terug name door de gemeente van den be- staanden prov. weg onder de voorwaar den in beginsel neergelegd in de tus- schen het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland en de gemeente gevoer de briefwisseling. Hoe groot is de waarde van een iep-zieke boom? Vervolgens brengt de voorzitter in be handeling de terugname van de boomen op het wegvak LeidenNieuwe Wetering. De provincie, die destijds hiervoor aan de ge meente een bedrag heeft vergoed van 10.145, acht het billijk, dat de gemeente thans aan de provincie hiervoor een ver goeding uitkeert. B. en W. zijn van mee ning, dat deze boomen mede tengevolge van de alom heerschende iepziekte weinig handelswaarde hebben. Zij stellen daarom den raad voor aan Ged. Staten te berich ten in principe bereid te zijn aan de pro vincie te vergoeden de waarde der boo men op h"bt moment der terugname van den weg, welke waarde zal worden bepaald door drie in gemeen overleg te benoemen deskundigen. Ook hiermede gaat de raad accoord. Tot slot wordt op het verzoek van P. L. van der Geest om ontheffing van de rooi lijn toe te staan in verband met door hem aan perceel B 407 te bouwen winkel goedgunstig beschikt, nadat de heer Riet broek nog had voorgesteld de rooilijn te bepalen op ongeveer 1.60 meter uit de schei ding van den weg met het oog op het pand van den heer Spierenburg. Onder de hamer gaan vervolgens door de verhuring van een perceel tuinland aan E S. Rodewijk voor ƒ0.60 per R.R.; de verhuring van een tweetal perceelen tuin land aaan M. Otten voor 0.25 en 0.60 per R.R.; de verhuring van de woningen B 442 aan A. Bodaan voor ƒ208 per jaar en C 5 aan J. J. Bontje voor ƒ3.50 per week. Aan W. Verhoog veerman te Kaag wordt wederom voor den tijd van 3 jaren in gebruik gegeven een strook grond ten behoeve van de exploitatie van zijn pont- veer tegen een jaarlijksche vergoeding van ƒ2.50. Voorts wordt met algemeene stemmen besloten tot aankoop van een in schrijving op het Grootboek der 2 1/2 pet. Nat. Schuld in verband met de opbrengst verkoop van een strook grond aan L. de Jong. Een brugophaalster benoemd. Bij de benoeming van een brugophaal ster voor de bediening van de stationsburg te Roelofarendsveen wijst de heer van Ruiten op het voorstel van B. en W. hem hiervoor een vrouw te benoemen. Spr. is van meening, dat wanneer een oproep wordt geplaatst zich hiervoor zeer zeker mannelijke gegadigden zullen aanmelden, hetgeen hy onder de huidige omstandig heden meer op zijn plaats acht. Voorzitter antwoordt, dat B. en W deze benoeming WARMOND. Warm eten voor ieder kind. Overwegende de bittere nood en onder voeding in vele Warmondsche gezinnen, niet alleen in die van werkloozen, doch ook bij menigen kleinen middenstander, is op initiatief van Burgemeester en Wethou ders een comité opgericht, dat zich ten doel stelt hierin verbetering te brengen door het verstrekken van warm krachtig voed sel aan schoolgaande kinderen van alle ge zindten. Het comité is als volgt samenge steld: voorzitter de heer J. Heitlager, vice- voorzitter dr. H. J. A. Walenkamp Sr., se cretaris W. K. Heyl, penningmeester A. Drabbe en commissaris F. Slager. Door dit comité zal een financieel beroep worden ge daan op de ingezetenen, waarbij ook giften in natura zeer welkom zullen zijn. Wij twij felen niet, of dit mooie doel zal ieders steun en medewerking verwerven. Weg-verbetering. De weg gelegen voor het nieuwe raadhuis zal geheel worden ver nieuwd, terwijl de voor de Ned. Hervorm de kerk en pastorie liggende vyvers zullen worden verlegd, zoodat de weg daar ter plaatse aanmerkelijk zal worden verbreed hebben bedoeld als een tegemoetkoming aan het gezin, waarvan de vrouw prac- tisch altijd de brug heeft bediend. Boven dien zijn met het oog op de prov. weg over de voormalige spoorbaan toch veran deringen in het zicht, welke wellicht ook verandering in de bediening tengevolge zal hebben. Hij stelt daarom voor op het voorstel van B. en W. in te gaan. Met algemeene stemmen wordt hierna mej. A. van Klink als brugophaalster be noemd en wel met ingang van 1 Januari 1938 op een belooning van 2 per week. Tot controleur der vermakelijkheidsbelas ting wordt met algemeene stemmen be noemd de heer Th. Righart van Gelder, vo lontair van politie alhier. Voorts besluit de raad tot het aangaan van een rekening courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage. Na afhandeling van een aantal reclames schoolgeld en behandeling van een viertal wijzigingen der begrooting zijn dez e 12 punten binnen een half uur afgehandeld en komt de hoofdschoten aan de orde behande ling van de gemeente-begrooting voor het jaar 1938. De notulen worden hierna nog gelezen en onveranderd vastgesteld, waar na de voorzitter de gelegenheid geeft tot het houden van algemeene beschouwingen. De heeren van Bulten en Verweij wen- schen hiervan gebruik te maken. Algemeene beschouwingen over de begrooting. Allereerst is het woord aan den heer van Ruiten, die begint met een woord van erkentelijkheid te richten aan het adres van den raad voor de ondervonden steun en medewerking. Hij spreekt hierbij ook namens zijn medelid, den heer van 't Hart, die hem als dissidenten hun intrede in den raad hebben gedaan. Meer dan ooit is thans innige samenwerking noodig nu de gemeente in een toestand van noodlijdend- heid is komen te verkeeren, want spr. is er van verzekerd dat er ongetwijfeld zwaar zal moeten worden aangepakt. Immers de tuinderij zakt steeds dieper in de put. Met hand en tand dient te worden tegen gegaan de druk welke van overheidswege nog wordt uitgeoefend op loonsverlaging vooral nu de levensstandaard nog steeds stijgende is en daarom ligt het z.i. op den weg van de overheid om mede te werken aan verhooging der gezinsinkomsten door verhooging der loonen, vooral wanneer het betreft werken welke door de gemeente worden uitgevoerd Spr. acht het dan ook niet meer dan billijk dat een losse arbeider in dienst van de gemeente evenveel loon ontvangt als een vaste arbeider. De heer Verweij komt terug op zijn reeds meerdere malen gemaakte opmerkingen over het niet in druk ontvangen van de begrooting met memorie van toelichting. Vooral onder de huidige omstandigheden heeft spr. dit gemis nog nog meer gevoeld dan voorheen. Na aan B. en W. lof te heb ben gebracht waarop zij hun beleid heb ben gevoerd, vraagt spr. zich af of het uit getrokken bedrag van 500 voor rattenbe strijding wel verantwoord is te achten ge zien het feit, dat niet weinigen het resul taat dubieus stellen. Voorts trok het spr.'s aandacht, dat niets is uitgetrokken ter be strijding van de gladheid der wegen. Dat in de begrooting een bijdrage is opgeno men voor dekking van het exploitatietekort der woningbouwvereniging acht spr. een goede greep. Voorts vraagt spr. zich af of het niet verstandig zal zijn bij de wegverbreeding te Oude Wetering een stap verder te gaan en het overblijvende gedeelte te bestra ten, want na de in gebruik neming van de spoorbrug heeft deze weg beteekenis ge kregen, terwijl de inwoners van Oude We tering het gemeentebestuur dankbaar zul len zijn indien met het oog op hunne eigendommen de weg aan redelijk te stel len eischen voldoet. Spr. doet dan ook een beroep op den raad om in deze een stap verder te gaan. Ook meent spr. nog te moeten wijzen op den steun-welke de burgerlijke armbe sturen de laatste jaren uitkeeren in ver gelijking met den" tijd voor de crisis. Het is ontstellend te zien dat thans hiervoor niet minder dan ƒ20.000 is uitgetrokken geworden. Dit bedrag demonstreert wel de groote nood welke onder de gezinnen wordt geleden. Spr. waarschuwt echter dat men bij het doen van ondersteuningen meer het hoofd moet laten werken dan het hart, en dat het onverstandig is verwach tingen op te wekken, die niet ingewilligd kunnen worden. (Wordt vervolgd). en de steeds hinderlijke bocht zal ver dwijnen. Vischrijk. Door de heeren van Nieuw koop is gisteren met de zegen een gedeel te van het Norremeer afgevischt. In een trek werd niet minder dan 800 pond visch gevangen, waaronder zeer groote baarzen en snoeken. Wel een bewijs, dat de meren nog voldoende met visch bevolkt zyn, het geen den laatsten tijd wel eens anders werd beweerd. WASSENAAR. EEN MONUMENTALE BANK Ter herinnering aan de geboorte van een Prins of Prinsesje. Alhier heeft zich een voorloopig comité gevormd, dat zich ten doel stelt om ter ge legenheid van de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, gelden in te zamelen om daarvan te doen vervaardigen een fraai hekwerk of een monumentale bank en deze te doen plaatsen om of nabij de ter gele genheid van het huwelijk van het Prin selijk Paar aan de van Zuylen van Nijevelt- straat geplante herinneringseik. Bedragen kunnen nu reeds worden gegi- KORENBOND IN OPRICHTING Omvattende Alkemade Lelmuiden en Ter Aar Gisterenavond kwamen de koorzangers uit deze streek in de St. Pancratiuszaal bij een, gehoor gevend aan de oproep van kap. Duyves, bestuurslid van de Dioc. St. Gre- gorius Vereeniging. Onder de aanwezigen bemerkten we tevens pastoor Onel van Roe lofarendsveen en kap. de Wit van Leimui- den. Een gorote vreugde was 't voor kap. Duyves, dat de bedoelde zangkoren van Oud-Ade, Rijp wetering, R'Veen, Oude-We- tering, Leimuiden en Langeraar alle aan wezig waren. Na de vergadering te hebben geopend met gebed volgde een kort inleidings-woord van kap. Duyves. Met typeerende en rake voorbeelden demonstreerde spr. den toe stand op vele kerk-koren. Bij de profane muzeik-uitvoering wordt de grootste moeite gegeven: prima leerkrachten en straffe oefeningen, om maar zoo schitterend moge lijk voor den dag te komen. Wat of 't doel van de profane muziek ook moge zijn, ons doel is toch veel hooger n.l.: God eeren, de menschen stichten, ons zelf heiligen. Spr. zegt met belangstelling de opleidings cursus voor koorzangers in deze plaats te hebben gezien. Dank aan den heer Rijn beek, die door dezen cursus de stoot gaf tot de noodzakelijke bezinning van de koor zangers op hun taak. Wat hij gepresteerd heeft, mag genoemd worden. Hulde ook aan de cursisten om hun volhouden. Hierna werden de diploma's uitgereikt aan de cursisten. Namens de gediplomeerden van dezen avond voerde de heer B. v. d. Meer het woord. Hij releveerde, dat het de zorg voor de toekomst was waarom deze cursus voor de jongeren begonnen werd. Door het steeds grooter wordende getal van gouden koorzangers-jubilarissen voelde men sterk de noodzakelijkheid van toevloeing van jonge krachten. Spr. brengt dank aan Pas toor Onel, aan de andere pastoors en koren van de omgeving voor hun finantieelen steun; dank aan den heer Rijnbeek, aan de heeren van de examen-commissie en aan den heer A. J. Zwartelé. Spr. verzoekt den cursisten om in de toekomst hun dank te toonen door bereidvaardige hulp. Ook de heer Rijnbeek meent niet achter wege te mogen bljjven om z'n dank te be tuigen aan de cursisten, aan den secr. van de afd. R'Veen, den heer B. v. d. Meer, aan examinatoren, verder aan allen die in eenig« mate ook maar hebben medegewerkt tol het slagen van den cursus. Na al deze gelukwenschen en dankbetui gingen kwamen we nu aan dat punt van de agenda, waar het dezen avond eigenlijk om ging: de inleiding van kap. Duyves om te komen tot de oprichting van een Koren- bond. Door de gratie Gods zijn we koorzanger, zoo begon spr., en onze zang kunnen we gebruiken in Zijn dienst. Als zangers zijn we dienende menschen; we komen in de kerk om mede te helpen. Zaak is 't, op-dit punt z'n eigen opinie prijs te geven. We staan rechtstreeks onder de leiding van het Kerkelijk Gezag, en dit Gezag zorgt voor alles, dus ook voor de zang bij haar Litur gie. Welke een edele taak ligt hier voor de koorzangers. Vervolgens verklaarde spr. het doel van de St. Gregorius-Vereeniging, dat er ge heel op gericht is om de koorzangers te helpen, hen te vormen en te ontwikkelen voor hun heilig ambt door bijv. Liturgische ontwikkelings-cursussen, retraites enz. De St. Gregorius-Ver. doet haar best om in de verschillende streken Korenbonden te vormen, om daardoor de gemeenschappe lijke belangen van koren van een bepaalde streek te bevorderen. Wat de één alleen niet kan, doet men in dien bond geza menlijk. In den Korenbonod aoeken de koren contact met elkaar en zoo helpen zij elkaar. Na deze uitvoerige uiteenzetting over het nut en de taak van een Korenbond, geeft spr. antwoord op mogelijke vragen die zouden kunnen opduiken wat betreft het vastgekluisterd zitten aan de St. Gregor. Ver. Dit houdt -heelemaal niet in, dat de koren voortaan uitsluitend Gregoriaansche zang moeten zingen. De St. Greg. Ver. houdt zich aan de uitspraken van het Kerkelijk Gezag, vastgelegd in het Motu proprio van Paus Pius X en de bepalingen van Paus Pius XI, dus ook meerstemmige muziek. Op voorstel van pastoor Onel wordt na korte besprekingen besloten, dat aan de bedoelde zangkoren een circulaire zal worden toegezonden, waarna deze koren binnen een maand verslag uit zullen bren gen over hun bevindingen om te komen tot een Korenbond en 't lidmaatschap der St. Greg. Ver. Na het stellen van enkele vragen, die tot genoegen worden beantwoord, worden enkele platen gedraaid van opname van Greg, muziek, uitgevoerd door de Paters van Solesmes en tot slot e enopname van klassiek plyphonische muziek van Pa- lestrina. In 't slotwoord van deze verdienstelijke avond dankt kap. Duyves allen voor hun opkomst, 't Feit dat de eerw. geestelijken zich met de koren bemoeien is verheugend. Maar nu moet gewerkt worden. De Koren bond zal zeker hier komen, aldus spreker. Hierna sluiting. reerd op rekening 14493 ten name van Adr. van der Lee, voor dit doel met bijvoeging Voor heuglijke gebeurtenis Prinselijk ge zin". In het comité hebben reeds zitting de da mes mevr. H. M. den Bandt-Verbroek, mej. van Driel, mevr. D. J. Hoffman, mevr. P. A. v. d. Drift, mevr. W. J. Koppenol, mevr. J. L. F. C. van der Vis, mevr. J. M. A. Semmering-Simons en de heeren R. C. de Borst, D. J. Hoffman en Adr. v. d. Lee.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10