NIEUWS RECHTSZAKEN, BINNENLAND tfjy iu'e syn gftelt unl si'en ver$tuyuen,&ie coop tabach en buyuen. lOub-fioKanbsche Pijptabak AGENDA DINSDAG 26 OCOBER 193< DE LEIDSCHE COURANT EERSTE SLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? BETROKKEN. De Bill seint: Verwachting: Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen, weinig veran dering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 763.8 te Kuopio en Boedapest. Laagste barometerst.: 736.1 te Aldergrove in Finland. De langgerekte voor van lageluchtdruk van de Poolzee tot aan de Portugeesche kust behoudt haar positie langs de vijfde graad Westerlengte. Ter weerszijden stijgt de luchtdruk regelmatig zoodat de minima in diepte afnemen. Het luchtdrukverval verandert echter weinig, zoodat de winden matig tot krachtig blijven met neiging tot afnemen. Over Finland en in Oost-Europa komt een gebied van hoogeluchtdruk tot ontwikkeling. De temperatuurverdeeling blijft in hoofdzaak dezelfde met groote warmte tot hoog in het Noorden ten Oos ten van vijf graden Westerlengte en gure winden uit Noord op den Oceaan, die tot ten Zuiden van 45 graden breedte koude brengen. Ook in Oost-Europa blijft het zeer warm. In Zuid-Frankrijk en Zuid- West-Duitschland is de temperatuur acht graden boven normaal, in Zweden zeven tot acht, in de Baltische Staten eveneens zeven graden. In West- en Midden-Frank rijk vielen zeer zware regens, evenzoo in Engeland. Gistermiddag werden in Enge land onweders gemeld. In Centraal Euro pa en in Zweden bleef het droog. In onze omgeving is geleidelijk afnemen van den wind te wachten met betrokken weer. De kans op regen blijft echter nog steeds groot. LUCHTTEMFERATÜUR. 14.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 4.14 uur tot Woensdagmorgen 6.15 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 27 Oct. voorm. 8.21 en nam. 9 uur. Belastingzaken, Huurzaken, Voogdijzaken, Moeilijkheden, Requesten, Recherche en Informatiën, Adviezen Vestigingswet. Incasso zonder vooruitbetaling. Advies I 0.50 HEEMSKERK's Rechtskundige Bureaux LEIDEN - OUDE VEST 67. (Schriftelijke adviezen na storting op onze Giro No. 310834.) KATHOLIEKE ONDERWIJZERS- VERBOND. Het Verbondsbestuur van het Katholieke Onderwijzers Verbond in Nederland verga derde Zondag 24 October j.L in „Noord- Brabant" te Utrecht. Ais resultaaat van de nu volgende lang durige besprekingen over de te voeren ac tie naar buiten voor verbetering der leer- lingenschaal wordt besloten, dat lo. de verspreiding van de brochure: „Er dreigt gevaar!", uitgegeven door de samenwerkende organisaties, aan de leden ten sterkste zal worden aanbevolen; 2o. een advertentie-campagne zal wor den begonnen in verschillende katholieke bladen, waarin op de onhoudbaarheid van de huidige toestand wordt gewezen; 3o. een congres zal worden belegd op Zondag 7 November as., te Utrecht, waar de noodzakelijkheid van verbetering der leerlingenschaal zal worden beklemtoond. Een dergelijk congres zal ook gehouden worden door de niet-Katholieke organisa ties op Zaterdag, 6 November, te 's-Gra- venhage. Ten opzichte van de verbetering der sa- larieering plaatste de vergadering zich op het standpunt, dat ook deze in verband met de prijsverhooging der levensbehoeften absoluut noodzakelijk is. Als adviseerende leden voor den Partij raad der R-K. Staatspartij werden de af tredenden, de heeren W. A. Bloker te Sit- tard en Chr. W. J. Omloo te Lent herbe noemd. Tot hun plaatsvervangers werden aangewezen de heeren J. Kamp te Wormer en C. Piasmans te Bergen op Zoom. Voor vertegenwoordiger in de Commissie voor georganiseerd overleg voor het Nij verheidsonderwijs werd de heer H. G. de Boer te Noordwijk aangewezen, terwijl mej H. J. E. Duyx als plaatsvervangster werd aangewezen. Op 6 Februari 1938 wordt door het K. O. V. een paedagogische dag georganiseerd, waarop de K. R. O. het Tuchtvraagstuk zal worden behandeld. Aan het bureau van het „Weltverband katholischer Padagogen" te Weenen, waar bij het K. O. V. is aangesloten, zal worden verzocht een protest te richten tot de Duit- sche Regeering over de houding van die regeering tegenover het confessioneele on derwijs en de dienaren van da t onderwijs. De vergadering sprak zich nog uit voor het verkrijgen van pensioen op eigen ver zoek op 55-jarigen leeftijd door onderwijze- R.-K. UNIVERSITEIT. Vond el - herdenking. De Senaat der R.-K. Universiteit zal op Maandag 22 November e.k. om 4 uur 's na middags in een openbare zitting de geboor te van Joost van den Vondel herdenken. De professoren Brom, Van Ginneken en Molkenboer zullen bij die gelegenheid ver schillende zijden van 's dichters persoon lijkheid belichten. C. R. DE KLERK. Zooals wij gisteren reeds hebben ge meld, is door de Amsterdamsche Uni versiteit ter gelegenheid van de Von del-herdenking het eere-doctoraat o.m. verleend aan den heer C. R. de Klerk. De heer C. R. de Klerk, die 11 November 1873 teWoubrugge geboren werd, heeft zijn leven gewijd aan literatuurstudie en literatuurbeschouwing. Hij heeft zijn „vak" breed gezien en zijn studie is die van den waren geleerde geweest: grondig en veel zijdig en gevoed door de oorspronkelijkheid van zijn eigen geest. Van 1887 tot 1894 stu deerde hij aan de Latijnsche school te Ge- mert en in het vroegere Hageveld te Voor hout. Het waren slechts inleidende studiën; zelfstudie over geschiedenis en vergelijking van klassieke, oud-Christelijke, Renaissan ce- en nieuwste literatuur vormde het le venswerk van dezen modernen humanist. De journalistiek nam den heer De Klerk voor langen tijd in beslag. De eerste tien jaren van deze eeuw was hij o.a. redacteur van het letterkundige maandschrift „Van onzen tijd", de volgende tien jaren zette hij dit maandschrift als weekblad voort als directeur van de door hem opgerichte N.V. „Noord en Zuid". Inmiddels was hij reeds redacteur van de „Wereldbibliotheek", waar hij het initiatief nam tot de groote Vondel uitgave. Van 1931 to 1935 was hij boven dien lid der hoofdredactie van „De Tijd". De laatste twee jaren heeft hij hoofdzake lijk besteed aan zijn arbeid aan de laatste deelen der Vondel-uitgave. Hij is een Von del-kenner, die zich gezet heeft tot de stu die van het werk van onzen grootsten dich ter. De heer De Klerk is dan ook vice-voor- zitter van het Vondel-museum en lid van het Amsterdamsche en het Nationale Von del-comité. JUBILEUM MAX v. POLL. De heer Max v. Poll, lid der Tweede Ka mer der Staten-Generaal, herdenkt, zooals reeds gemeld, op 3 November a.s. den dag, waarop hij voor 40 jaren zijn joumalistie- ken loopbaan begon. Dit jubileum wordt evenwel op Maandag 1 November a.s. ge vierd. Op dien dag zal er des namiddags te half 3 in restaurant „Boschlust", Bezuiden- hout 2, te den Haag, een receptie worden gehouden, waar gelegenheid zal zijn den jubilaris geluk te wenschen. GROOTE TENTOONSTELLING IN 1939 TE AMSTERDAM? Naar de „Tijd" verneemt, bestaan er serieuze plannen tot het organiseeren van een grootsch opgezette nationale tentoonstelling te Amsterdam. Volgens deze plannen, welke zeer veel kans van kans van slagen schijnen te hebben, zal in 1939 in de hoofdstad een ten toonstelling worden opgebouwd, die voor een aanzienlijk deel verband zal houden met het honderdjarig bestaan van de Spoorwegen in Nederland. De tentoonstelling, die als een evenement voor ons land zou mogen worden be schouwd zal onder meer gewijd zijn aan verkeer, techniek en kunst. Het ziet er naar uit, aldus het blad, dat de kansen zeer gunstig staan en dat het niet bij plannen zal blijven. DE STRAFVERVOLGING TEGEN IR. MUSSERT. Naar wij vernemen, heeft mr. A. J. van Vessem te Utrecht als raadsman van ir. A. A. Mussert heden teroep in cassatie aan- geteekend tegen de beschikking van het Gerechtshof te Amsterdam, waarbij ir. Mussert in verband met de relletjes op het Blauwe Zand te Amsterdam naar de openbare terechtzitting werd verwezen. Tegen de beschikking van het hof zal een drietal cassatiemiddelen worden voor gedragen. Provinciale aanbestedingen. Vanwege Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is heden aanbesteed het maken van de aarden baan en de kunstwerken voor den nieuw aan te leggen weg van Hildam naar Benthuizen en voor 't rijwielpad langs den betonweg van Bent huizen naar Boskoop, alsmede het maken van de aarden baan en de verhardingen van een gedeelte van den weg Hazerswou- deHooge Rijndijk, onder de gemeente Benthuizen en Hazerswoude. Laagste inschrijver was K. F. Barendregt te Den Haag voor 135900. Voorts is door Gedeputeerde Staten aan besteed het verbeteren van het bestaande lichaam van den weg Sassenheim Noordwijkerhout en 't aanbrengen van een rijwielpad. Laagste inschrijver was J. Ista te Roterdam voor 50480. NIEUWE BACONREGELING. STELSEL VAN KOSTPRIJSVERGOEDING Regeling van permanent karakter. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de baconregeling opnieuw door den minister van economische zaken onder de oogen is gezien, waar bij het advies van den economischen raad werd ingewonnen. De minister van economische zaken heeft thans besloten de geldende over eenkomst voor de bereiding van bacon, welke op 31 October 1937 zal zijn be ëindigd, niet te verlengen, doch over te gaan tot een vergoedingsstelsel, waar bij voor de werkzaamheden, verbonden aan de bereiding van bacon, een vast te stellen vergoeding zal worden toege kend. Nadeelen van het inschrijvings stelsel. De ervaring met het thans geldende in schrijvingsstelsel deed zien, dat eenerzijds bij eensgezindheid onder de baconzouters de minister zich gesteld zal zien tegenover het monopolie dier bedrijven en, om de bacon tijdig te kunnen exporteeren, ge neigd zal zijn de verlangde vergoeding aan de industrie te betalen, anderzijds dat hij, indien hij erin slaagt de concurrentie onder de inschrijvers te ontketenen, zal profitee- ren van inschrijvingsprijzen, welke eiken grondslag voor kostenvergoeding missen, maar bepaald worden door de grootte der bedragen, welke de inschrijvers, in de ver wachting van betere tijden, uit hun reser ves wenschen te offeren. De juistheid van een en ander is gebleken uit de resultaten der inschrijvingen. Thans wordt 0.99 per 100kg. geslacht gewicht bétaald. Uit een nauwkeurige berekening door den accountantsdienst is wel vast komen te staan, dat met dit bedrag door de inschrijvers belangrijke verliezen worden geleden. Het behoeft geen nader betoog, dat de regeering een dergelijken toestand niet ir.ag laten voortduren. De bezwaren tegen het inschrijvingsstel sel beperken zich echter niet tot de prijzen, waartoe het leidt, zij betreffen'ook de kwa liteit van het product. Bij elke nieuwe in schrijving kunnen n.l. andere bedrijven dan bij de vorige stil komen te liggen en deze onderbreking van de continuïteit der fabri cage moet op den duur schadelijk zijn voor de kwaliteit van het product. Vakbekwaam heid der werklieden gaat bij stopzetting der bedrijven verloren en komt eerst na een zekeren aanlooptijd weer op peil. Versche pekel, waarmede een Dedrijf dat stilgelegen heeft weer moet beginnen, geeft minder goede bacon dan pekel, die eenigen tijd in gebruik is. Het wisselen der produc tie van het eene naar het andere bedrijf gaat dus in tegen het algemeen belang, dat een zoo goed mogelijke baconkwaliteit op de Engelsche markt verlangt. Vergoedingsstelsel e enige op lossing. Als eenige mogelijkheid om tot een rede lijke oplossing van de moeilijkheden ten aanzien van de baconbereiding te komen, blijft, naar de meening van den minister, slechts over het vergoedingsstelsel. Bij de keuze van deze methode is niet over het hoofd gezien, dat aldus naar het beginsel der eerste drie baconcontracten, waarop in zoo ruime mate critiek is uitge oefend wordt teruggekeerd. Deze critiek betrof echter niet zoozeer het beginsel, dan wel de uitvoering, in het bijzonder de hoog te der vergoedingen. Bij het vaststellen van de normen der vergoeding zal worden uitgegaan van de omstandigheid, dat de baconindustrie slechts één afnemer had en heeft, n.l. Engeland. Van de vooruitzichten van den afzet naar dit land hangen de hare dus geheel af. Aan gezien deze afzet door Engeland is gecon- tingenteerd op een betrekkelijk vaste hoe veelheid, bestaat er in deze situatie voor de baconindustrie geen redelijke kans op de- bietvergrooting, behoudens in enkele tijde lijke uitzonderingsgevallen. Er kan dus geen sprake meer zijn van een overbrugging eener tijdelijke inzinking, een gedachte, die ten grond slag lag aan de vergoeding der vaste kosten over het geheele productie-ap paraat onder viguer van de eerste drie baconcontracten. Nu een nieuwe toe stand zich ontwikkeld heeft, zou kunnen worden volstaan met een apparaat, dat met e enzekere marge het huidige con tingent van 10.000 varkens per week kan verwerken. Van dezen nieuwen toestand gaat de re geering thans uit bij de beantwoording van de vraag, wat deze verwerking mag kosten. Het verleden kan hier geen aanwijzing geven. De minister is van oordeel, dat deze kosten niet meer mogen bedragen, dan het geval zou zijn, indien de verwerking der varkens thans op rationeele wijze nieuw zou worden opgezet. De aldus berekende kostprijs is de vergoeding, welke aan de baconfabrikanten voor hunne werkzaam heden kan worden toegekend. Bij de be paling dezer vergoeding zal derhalve geen rekening worden gehouden met het momen teel in de bedrijven geïnvesteerde kapitaal en de huidige bestaande productie-capaci teit, doch slechts zal worden vergoed een bedrag, gelijk aan den kostprijs van het productie-apparaat, waarmede, bij zoo doel matig mogelijke organisatie, onder de hui dige omstandigheden zou kunnen worden volstaan. Hierbij zal geen rekening worden gehou den met de individueele omstandigheden der bedrijven, zoodat aan alle dezelfde ver goeding zal worden toegekend. Aan de belanghebbenden is het voor stel gedaan om op bovengenoemden grondslag de vergoeding vast te stellen op 1.65 per 100 kg. geslacht gewicht. Dit bedrag werd door den accountants dienst, op den grondslag als boven aan gegeven, nauwkeurig berekend. In ver band hiermede, zal ook een vergoeding worden gegeven voor „winstderving", „verlies van exportrecht", „onteigening van goodwill en export" of hoe men dit ook zou mogen noemen. Bedrijven, die in aanmerking komen. Voor de bereiding van bacon zullen in aanmerking worden gebracht die bedrijven, welke onder de vigueur van zoowel de eer ste drie baconcontracten als van de thans geldende overeenkomst bij de baconfabri- cage ingeschakeld zijn geweest. Gezien de wenschelijkheid, dat om het baconvraagstuk rust gaat heerschen, wordt tenslotte nog medegedeeld, dat het boven staande systeem als definitief is te beschou wen. Aantal biggenmerken Het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 11 October tot 16 October 1937 bedroeg: 40066, tegenover 48829 in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari tot 16 October in totaal aange bracht 1422649 merken, tegenover 1668670 merken in de overeenkomstige periode van 1936. Den Haag wijst instelling borgstellingsfonds af. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft een voorstel van B, en W. om de werkingssfeer van de Bank van Leening eenigszins uit te breiden en niet over te gaan tot de instelling van een borgstel lingsfonds, aangenomen. Nieuwe directeur-generaal der belastingen. Bij K.B. van 22 October 1937, is met ingang van 22 October 1937, belast met de waarneming van de functie van direc teur-generaal der belastingen, jhr. mr. A. M. C. van Asch van Wijck, secretaris- De heer van Asch van Wijck werd in 1880 te Zeist geboren, promoveerde in 1912 tot doctor in de rechtswetenschappen, werd in 1926 benoemd tot inspecteur bij het departement van Financiën, ir 1927 tot administrateur en in 1930 tot secretaris generaal van het departement van Finan ciën. Prinses Hermine op Huize Doorn terug. Gisteravond is prinses Hermine, de echt- genoote van den ex-keizer, die in midden Augustus naar Duitschland vertrok en daar een blindedarm-operatie heeft ondergaan, op Huize Doorn teruggekeerd. Prinses Hermine heeft na haar ontslag uit het ziekenhuis voor volledig herstel een maand in Noord-Italië doorgebracht. Verschillende bloemstukken, waaronder vele van particulieren uit Doorn en om- Zoo zeiden onze voorvaad'ren. Maar daar „sogen sij hun taback" met niet minder smaak om; geurige en milde tabak, met zorg gemêleerd en lang van sneê. Zoo kunt U ze tegenwoordig nog rooken. SCHQJJT 15ct. COOPVAÉRT IQct.p. VYoni LEIDEN. Woensdag, „Menschen in Nood", rede van Henri de Greeve, Stadsgehoorzaal, 8.30 uur. Woensdag. Sociëteits-avond café den Burcht, uitgeschreven door de Ne- derl. Reisvereeniging voor Katho lieken, alhier. Gelegenheid tot brid gen en andere kaartspelen, biljar ten. Donderdag: 1ste der drie voordrachten over de encycliek „Casti Connubii" door prof. Clèophas, Burcht, 8.15 uur. Alléén voor personen boven 18 jaar Donderdag. Ledenvergadering R. K. Vrou wenbond. Lezing met lichtbeelden door pater Verheggen, Foyer van den Burcht, 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 23 tot en met Vrijdag 29 Oct a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, tel. 552 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. streken, zorgden met de aangebrachte ver siering voor een feestelijke sfeer op „Huize Doorn". Hoeveel luisteraars telt ons land? Op 30 September jJ. waren, blijkens de voorgeschreven aangifte, in ons land 661.169 personen in het bezit van een radio- ontvangtoestel. Het aantal aangeslotenen op radio-distri butie-inrichtingen bedroeg op dien datum 348.795. WIENER SaNGERKNABEN. Het reiskoor van de Wiener Sangerkna- ben heeft zijn 100ste uitvoering in ons land gegeven, welke voor de Leidenaars de 3e is geweest. De Gehoorzaal was onder en boven geheel vol, zelfs op het podium za ten de menschen nog in dikke rijen. Geen gebrek aan interesse gelukkig! Het programma was ditmaal goed geko zen en bestond uit geestelijke liederen, een paar Schubertjes, volksliederen, Walsen suite en last not least Weber's geestige jeugd-opera „Abu Hassan". Volop variatie dus! De leiding was bij Haymo Tauber en hij doet 't goed. Hij speelt de pianopartijen met charme en frischheid en leidt de jonge stemmen met vakkennis en ook weet hij zeer muzikaal op verschillende genres te interpreteeren. Bij een van de vorige concerten hebben wij eenige bedenking gemaakt bij het be spreken van enkele nummers en wel in hoofdzaak bij het bespreken der geestelijke liederen. Dit was nu geheel anders. Juist de geestelijke liederen waren van klank, voordracht en ook van techniek uitmun tend. Er waren ditmaal weer uitgelezen stemmen bij, volledig gecultiveerd, en er werd met een zekerheid gezongen, die de zang op behoorlijk hoog peil zette. Waren toenmaals de coloratuurtjes niet onberispe lijk, de techniek was ditmaal keurig ver zorgd, zoodat de jongelui zich uiterst ge lukkig van hun moeilijke taak kweten. On middellijk viel de verzorgde techniek op in Gallus' „Ascendit Deus", da Palestrina vonden wij iets minder, maar een woord van lof mogen wij hier niet aan de alten onthouden. Opnieuw trof ons de prachtig zwevende sopraantoon in „O, Regem Coeli" van da Vittoria. Zij verstaan de kunst van a capella zingen. „Ave Verum" hadden wij liever ook zonder begeleiding gehoord en tegen de koorzetting van de Schubertjes hebben wij uit artistiek oogpunt wel ons bezwaar. In de volksliederen en de Walzer waren zij niet minder in hun element en in de dwaas-geestige opera van Carl Maria von Weber muntten zij uit door een zang, die niet beter te wenschen is, maar ook qua spel zyn zij uniek. Zij zijn geboren tooneelspelertjes. Vooral Fatima muntte uit door elegance en zwier, die een coquet meisje niet verbeteren zou, en een wonder mooie stem bezit deze jongen. De tegenspe ler Abu Hassan is eveneens met fraaie stem begaafd en speelde op zijn manier al even spontaan en geestig. Omar een alt gaf van zijn rol een beste wedergave. De Muezzin deed zijn oproep tot gebed onge meen welluidend en de kleinere rollen wer den ook al naar behooren vervuld ko ren en ensembles waren op volle kracht en ongekunsteldheid, vaardigheid en blij heid geven het echte cachet aan de opvoe ring. De begeleiding was levendig en steunde de jongelui met vaste hand by de uitvoering dezer geestige muziek. Het suc ces was daverend. J. K. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5911. Stoomtimmerfa- briek Norhtgo voorheen firma P. Alkema de en Zonen N.V. Noordwijk, Pickéstraat 7oa. Uittr. dir.: P. Alkemare, Noordwyk. Uittr. comm.: C. P. Alkemade, Noordwijk. N. dir.: C. P. Alkemade Pzn., Noordwijk. N. ged. comm.: P. Alkemade Czn., Noord wijk. 6642. Gebrs. v. Duijn, Katwijk aan Zee, Mich de Ruiterstraat 56. Bouwbedrijf. Bo vengenoemde vennootschap onder firma is ontbonden. De zaak zal worden voortgezet door den venoot Jac. v. Duijn, als eenig eigenaar, onder eigen naam.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2