Franco bezet het Asturisch mljngebied Vluchtelingen uit Gyon BUITENLAND De toestand In het Verre Oosten LUCHTVAART ZATERDAG 23 OCTOBER 19o. DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Moeilijkheden op de Londensche conferentie GEEN TEGENSTAND MEER IN ASTURIë. De rechtsche radiozender A.Z. heeft mede gedeeld dat volgens de laatste berichten de troepen van Franco in het mijngebied van Asturië oprukken zonder tegenstand te ondervinden. Aan het front van Leon hebben de recht- sce troepen den geheelen Sierra bezet. Het groote rechtsche hoofdkwartier te Salamanca deelt voorts mede: „Asturië. Na de ineenstorting van het Noordelijke front hebben wij ons gewijd aan de zuivering der verschillende zones. Wij hebben gisteren 6000 krijgsgevange nen bijeengebracht. De rechtsche colonnes die oprukken uit 't Zuiden, bevinden zich in de nabijheid van Sama en de Langro, le Selguera en Carbayin. In Aragon hebben wij de hermitage San Pedro bezet. Aan het front van Madrid hebben wij een vijandelijken aanval afge slagen in den sector van Majada Honda. Aan de andeer fronten geweer- en geschut vuur. Vluchtelingen uit Gijon in Frankrijk aangekomen. Gisteravond zijn twee schepen met ze ven honderd vluchtelingen uit Gijon te la Pallice aangekomen. Verder zijn twee Britsche schepen met vluchtelingen en een Spaansch schip met drie honderd vluchtelingen bij Pointe Grave gezien. Bovendien is een torpedoboot van de Spaansche- regeering met zware averij door een Franschen torpedojager gesleept te Le verdon aangekomen Het Spaansche schip kwam eveneens uit Gijon. Het I. V. V. en de S. A. I. hebben te Lon den, Parijs en Brussel een gemeenschap pelijke resolutie gepubliceerd, waarin ge zegd wordt, dat de mogendheden zonder., verwijl moeten halpen bij de evacuatie van tienduizenden mannen, vrouwen en kinde ren, „die aan de verschrikkelijkste slach ting bloot staan". WAAROM HET ZOO LANG DUURDE. Velen zullen zich wellicht hebben afge vraagd waarom die strijd in Spanje toch zoo lang duurt? Men moet echter niet ver geten, dat Spanje na Zwitserland het meest bergachtige land van Europa is. Wel nu Asturië is de provincie met de meest onherbergzame kloven en rotsgebergten van heel Spanje. Juist in het thans zoo fel omstreden gebied hebben reeds de Puni- ciërs, de Romeinen, West-Gothen en Moo- ren de meest hardnekkige tegenstand on dervonden. Bij Covadonga hebben de berg bewoners van Asturië onder aanvoering van Palayo in het jaar 718 die merkwaar dige overwinning behaald, die de inzet is geweest van die eeuwenlangen strijd, waar uit het Spaansche Rijk te voorschijn zou treden. Als men van een andere zijde als van den zeekant Asturië wil binnendrin gen moet men over bergen klimmen van 13001500 meter. Vanaf belangrijke berg toppen de „Pices di Europa", die meer dan 2600 meter hoog zijn, beheerscht men de groote verbindingswegen. De natuur heeft hier de geweldige rotspartijen, kloven en spelonken tot natuurlijke vestingen ge maakt, zoodat een kleine schaar fanatieke strijders voldoende is om een sterke over macht tegen te houden. Vanuit de Cantabrische zee worden vaal wolken en nevelsluiers over het land ge dreven, die tegen de bergen blijven han gen, of, over de toppen ën hoogten naar de laagvlakte drijven om daar een natuur lijk rookgordijn voor de verdedigers te vor men. Hoe verder het seizoen gevorderd is en de winter nadert, des te vaker worden regenbuien over het land uitgegoten, zoo dat noch de vliegtuigen, noch de artille rie aan den strijd kunnen deelnemen, waardoor de opmarsch natuurlijk ten zeer ste bemoeilijkt wordt. DE NATIONALE RAAD. De vorming van den nationalen raad geeft vasten vorm aan de door Franco ge- wenschte samensmelting \an de twee voor naamste partijen in het rechtsche Spanje: de phalanxisten en de traditionalisten. Deze raad, die uit ten hoogste vijftig leden zal bestaan, telt thans bij de oprichting 48 le den. Het aantal phalanxisten en traditio nalisten in den raad is ongeveer gelijk. Voorts zijn er drie voormalige leiders van de Accion Popular, de partij van Gil Ro bles, in vertegenwoordigd. Men kent Franco het voornemen toe, bin nenkort ministers te benoemen, die het eerste kabinet van den nieuwen Spaan- schen staat zullen vormen. Het is zeker, dat hieronder persoonlijkheden zullen voor komen, die deel uitmaken van den natio nalen raad. Het kabinet zou tien porte feuilles omvatten. NOG GEEN OVEREENSTEMMING TE LONDEN. Over de symbolische terugtrekking. De vergadering van de ondercommissie voor de niet-inmenging is verdaagd, opdat een communiqué kan worden opgesteld. Maandag zal een nieuwe bijeenkomst ge houden worden. Vernomen wordt, dat nog geen overeenstemming is bereikt ten aan zien van de getalssterkte voor de terug trekking der vrijwilligers. Het cijfer 1000 is echter genoemd. De vergadering van gisteren heeft wei nig tastbaar resultaat opgeleverd. Toen de Britsche gedelegeerde voorstelde, om te beginnen 1000 vrijwilligers aan beide zij den terug te trekken, weigerde de Russi sche vertegenwoordiger onmiddellijk een gelijke terugtrekking in overweging te ne men. Hij verklaarde, dat zijn regeering ten hoogste bereid zou zijn, een terugtrekking in de verhouding vijf tot één te aanvaar den, met dien verstande, dat vijf vrijwil ligers aan den kant van Franco moeten worden verwijderd tegen één aan den kant der regeering. Grandi zeide, dat de Italiaansche regee ring zonder aarzeling alle negen punten het Britsche voorstel aanvaardt en slechts de voorwaarde stelt, dat alle andere leden der commissie in denzelfden geest dat voorstel aanvaarden. Een ontwerp-re- solutie, de hoofdpunten van het Britsche plan bevatten, zal den verschillenden re geeringen worden voorgelegd Op de vol gende vergadering zullen de gedelegeer den verslag uitbrengen. BELGIË TREEDT VAN ZEELAND'S KABINET AF? Franck en Van Zeeland aangeklaagd De Brusselsche correspondent van de „Tijd" seint: In den Belgischen kabinetsraad van Vrijdagmiddag, die circa zes uur duurde en te negen uur geëindigd was, hebben de mi nisters van Justitie en Financiën, (de laatste neemt het minister-presidentschap ad interim waar) hun collega's alle bij zonderheden medegedeeld omtrent de ge rechtelijke actie, die tegen den gouver neur, vice-gouverneur en enkele bestuur ders van de Nationale Bank is ingezet. Er werd tevens kennis gegeven, dat de eerste-minister, Van Zeeland, de regeering zou verlaten, om zich te verweren tegen de beschuldigngen, die tegen hem zijn in gebracht. De ministers hebben zich blijkbaar accoord verklaard omtrent de te vol gen gedragslijn inzake het aftreden van de regeering. Zij hebben echter beslo ten met het ontslag te wachten tot de terugkomst van den heer Van Zeeland. In den kabinetsraad waren de meeningen der ministers verdeeld. Sommigen kwamen op voor een onmiddellijk collectief ont slag. Anderen waren van meening dat het programma der regeering Van Zeeland moest worden voortgezet zonder Van Zee land en dat de regeering zoo weinig mo gelijk moest worden gewijzigd. Een beslissing hieromtrent zal worden genomen, nadat Van Zeeland is terugge keerd, n.l. Zondag a.s. Van Zeeland zelf is op het oogenblik fei telijk reeds ontslag nemend. Vermoedelijk zal de regeering in haar gheel Maandag af treden. Tevens is bekend geworden, dat de procureur-generaal kenbaar gemaakt heeft, dat hij Franck, den gouverneur en Van Zeeland, den vice-gouverneur van de Nationale Bank, in staat van be schuldiging moet stellen, als verant woordelijke personen voor de onregel matigheden en verzwijging van uitga ven, die werden vastgesteld door des kundigen van het Parket in de comp tabiliteit van de Nationale Bank. DU1TSCHLAND ANTI-SEMIETISCHE ONLUSTEN TE ZOPPOT. Op de markt te Zoppot werd gisteren de Joodsche handelaars een afzonderlijke plaats aangewezen. Naar verluidt zijn tijdens de markt Jo den mishandeld. De Poolsche commissaris- generaal heeft bij den Senaat van Danzig geprotesteerd tegen de incidenten van Woensdag, toen op de markt in Danzig Jo den werden mishandeld. De Senaat verze kerde den commissaris-generaal, dat der gelijke incidenten zich niet meer zullen voordoen. FRANKRIJK DE VERDWIJNING VAN GENERAAL MILLER. De rol van generaal Skoblin. Het onderzoek naar de verdwijning van den Wit-Russischen generaal Miller heeft feiten aan het licht gebracht, die wel is waar over het lot van den generaal geen nadere aanwijzing geven, maar nieuw licht werpen op een reeks van onopgehelderde misdaden, die van de ontvoering van gene raal Koetjepof naar die van zijn opvolger leiden via den moord in het Bois de Bou logne op den Russischen econoom Nawas- jin, den diefstal van Trotski's archieven uit het Parijsche instituut van prof. Pos thumus en de onlangs aan het Meer van Genève uitgevoerde executie van den ge heimen Gepeoe-agent Reiss. Papieren, die dezer dagen bij verschil lende huiszoekingen in beslag genomen zijn, schijnen gelijk te geven aan degenen, die sinds langs achter dit alles de macht van de Gepeoe zagen. Natuurlijk worden van politiezijde geen gegevens verstrekt, die doen blijken van een dergelijke misdadige activiteit in Frankrijk door een officieele instantie der bevriende Sovjet-Unie. Maar wel is geble ken, dat bij al deze misdrijven telkens de zelfde namen terugkeeren. De voornaam ste bron van inlichtingen vormen hierbij de documenten, waarop de politie de hand ge legd heeft in het buitenverblijf van gene raal Skoblin, die kort na generaal Miller verdwenen is Deze papieren werpen een zonderling licht op de activiteit van laatst genoemde en laten weinig twijfel meer, dat hij een verradersrol gespeeld heeft. Generaal Skoblin bleek beschikt te heb ben over omvangrijke dossiers met volle dige inlichtingen over alle Russische emi granten-organisaties van links tot rechts, die in Frankrijk bestaan. Voorts bezat hij een kaartsysteem met de namen van hon derden vreemdelingen, die in deze organi saties de belangrijke plaatsen innemen. Ten derde is een aantal rapporten in ge heimschrift gevonden, welke door de cryptografen reeds grootendeels ontcijferd zijn en die er op wijzen, dat Skoblin over al zijn geheime agenten had en aan het hoofd stond van een uitstekend werkenden en ruim betaalden inlichtingendienst. Waarschijnlijk is deze groeid uit de reeds bekende Ligue Intérieure, die in 1927 door generaal Koetjepof te Sofia opge richt was en als contra-spionnagedienst ter bescherming van de Russische emigranten fungeerde. De hoofdzetel daarvan werd later naar Parijs overgebracht en in 1935 kreeg Sko blin de leiding. Doch tegen het eind van het vorige jaar ontstonden er in emigran tenkringen eenige bedenkingen tegen zijn leiding, waarop generaal Miller zooals ge meld, er zelf in zekere mate controle op is gaan uitoefenen. Dit heeft Skoblin echter niet verhinderd zijn dubbele rol te spe len, naar het onderzoek thans leert. Verschillende agenten van de ligue In térieure blijken namelijk te belmoren tot een Sovjet-organisatie, geheeten de Unie van Vrienden van het Vaderland. Onder de namen van deze lieden komen o.a. voor Kondratjef en Schwarzenberg, die gezocht worden resp. als aanstichter en uitvoerder van den moord op den geheimen agent Reiss, voorts die van Zavatski, bekend uit de affaire-Koetjepof, en ran den heer en mevrouw Klepinin, die sinds eenigen tijd verdwenen zijn, onmiddellijk nadat zij door de politie ondervraagd waren over de af faire-Miller, maar wegens gebrek aan be wijs weer losgelaten moesten worden. Ten slotte is een huiszoeking met inbe slagneming van papieren verricht bij den Russischen zaakwaarnemer Bogawoed, die adviseur van den Zweedschen lucifersko ning Kreuger was op het moment van diens catastrophe, en op wien door een wel zeer groote toevalligheid successievelijk verden kingen gerust hebben bij de ontvoering van Koetjepof en bij den diefstal in de Rue Michelet van Trotski's archieven; ook was hij een vriend van den vermoorden Nawasjin. Volgens sommigen zijn bij hem interessante bescheiden over al deze za ken gevonden, hetgeen echter door Bogo- woed zelf belachelijk is genoemd. Daar zoo wel de papieren van Skoblin als van Bo- gowoed, voor zoover zij geen geheimschrift bevatten, in 't Russisch gesteld zijn, zal het nog eenigen tijd moeten duren alvo rens de resultaten aan de onderzoekers be kend kunnen zijn. Reeds thans schijnen de- echter van het bestaar van een band tusschen de reeks opgeloste Russische affai res der laatste jaren overtuigd. „Tel." TSJECHO SLOWAKIJE DE SUDETEN-DUITSCHERS. Gemeenteraadsverkiezing uitgesteld. De Tsjechische ministerraad heeft beslo ten de verkiezing°n voor de kantonale ra- dene welke 14 November a.s. in een hon derdtal Sudeten-Duitsche gemeenten en ongeveer vierhonderd Tsjechische gemeen ten zouden worden gehouden, niet te hou den De Raad was van oordeel, dat in ver band met de icidenten van Teplitz, het be ter was de verkiezingen uit te stellen en tot nader orde alle politieke betoogingen te verbieden. Een leider van de Sudeten-Duitsche par tij te Pilsen, Krunes, is gearresteerd wegens financieele malversaties in zijn functie van directeur van het bijkantoor van een Duit- sche bankinstelling te Dobrany in de buurt van Pilsen. DE STRIJD ON HET NOORDEN Een veldslag bij de Gele Rivier Te Noorden van de Gele Rivier ontwik kelt zich een veldslag, welke zal beslissen over het lot van de hoofdstad van Sjan- toeng, Tsinan. De Japansche troepen trek ken naar het Zuiden langs de lijn Tientsin Poekau en hebben hun stellingen bij Tsjant- sjoean, halverwege Tetsjau en Tsinan, ver sterkt. Een andere Japansche afdeeling rukt langs den grooten weg via Linji. Twee di visies van de provinciale troepen van Sjantoeng hebben een sterke stelling be trokken tusschen Joetsjeng en Linji over een lengte van acht kilometer met loop graven langs kanalen en vaarten. Boven dien hebben de Chineezen de dijken van ue Toesje-divier doorgestoken, zoodat een groot gedeelte van het gebied benoorden Joetsjeng onder water is gezet, waardoor de Japansche opmarsch in Zuidelijke richting wordt belemmerd. Japanneezen worden teruggedrongen Het Chineesche hoofdkwartier meldt, dat de Japansche troepen aan het front Tient- sin-Poekau onder den druk, die de Chi neesche troepen uitoefenen, terugtrekken naar Tehsien. Volgens een dringend telegram, ontvan gen in het hoofdkwartier van Tsjang-Kai- Sjek, hebben de Chineesche troepen, die juist door nieuwe afdeelingen versterkt waren, in een verwoeden tegenaanval de hoogten van Hsinkau in Sjansi heroverd. Gisteravond was de situatie hier kritiek, daar de Japanneezen alle heuvels, één uit gezonderd, genomen hadden. De Chinee zen bereidden een terugtocht op Hsinhsien voor, toen de versche troepen aankwamen. De Chineezen melden verder, dat hun mobiele eenheden geducht huishouden on der de Japansche verbindingslijnen langs den spoorweg Peiping-Hankau. Op zeven plaatsen is deze spoorweg vernield. De Japanneezen verklaren echter Ling- sien te hebben bereikt, op 14 mijl ten Zui den van Tentsj au aan den weg naar Tsi nan. „NOORD-CHINA WORDT GEEN TWEEDE MANDSJOEKWO" De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft de in het buitenland verspreide meening, dat Japan in Noord-China, „een tweede Manlsjoekwo" wil scheppen, fantastisch genoemd. Japansche kringen verklaren eenstemmig, dat men niet wil vervallen in de fout, die in Mandsjoekwo is begaan en die veel te veel heeft gekost, omdat het Kwantoengleger, dat een „paradijs ten be hoeve van het volk" wilde scheppen, he vig verzet van de zijde der Chineezen heeft uitgelokt door het onderdrukken van de mogelijkheid tot het behalen van in- dustrieele of financieele winsten, door in het algemeen voor alle belangrijke indus trieën staatsmonopolies in te voeren. Zij achten het beslist noodzakelijk, monopolies te vermijden, ten einde zich de medewer king van de invloedrijke Chineesche finan ciers, industrieelen en kooplieden te kun nen verschaffen, welke noodig is niet al leen voor de ontwikkeling van Noord- China, doch vooral om het mogelijk te maken, dat de bezettingstroepen tot het minimum worden teruggebracht. DE NEGEN MOGENDHEDEN- CONFERENTIE De hulp van Italië De „Nitsji Nitsji" schrijft, dat uit be trouwbare bron wordt vernomen, dat een overeenstemming van aanzienlijke betee- kenis tot stand is gekomen tusschen Japan en Italië betreffende de omstandigheden, waaronder Italië besloten heeft deel te nemen aan de Negenmogendheden-confe- rentie te Brussel. Het blad voegt hieraan toe, dat de Japansch-Italiaansche politieke overeenstemming opmerkelijk is als beli chaming van den fundamenteelen gemeen- schappelijken geest van politieke toenade ring tusschen Italië en Japan. JEAN BATTEN HEEFT VERTRAGING. Zal zij vandaag Londen nog bereiken? Jean Batten, die gistermiddag om 5 uur op Cyprus had moeten dalen, is aldaar niet gearriveerd, vermoedelijk omdat het weer zeer slecht is. Aanvankelijk was het niet bekend, waar zij was geland, doch later is het bericht ontvangen, dat zij behouden te Mezze bij Damascus is gearriveerd. Deze vertraging na een vlucht, die zoo buitengewoon vlot is verloopen, beteekent nog niet, dat de aviatrice er niet in zal sla gen het record van Broadbent te breken. Zij heeft tot nu toe namelijk veel vlugger gevlogen en heeft tot Maandagochtend 5 uur tijd, om binnen Broadbent's tijd te arrivee- ren. De afstand van Cyprus naar Londen bedraagt ruim 3000 k.m.; komt zij morgen avond op het eiland aan, dan zal zij nog vroeg genoeg Engeland kunnen bereiken. Braodbent, die miss Batten's record in de richting EugelandAustralië wil verbete ren, is om 3.40 gistermiddag te Rome aan gekomen. Na een korte rust, is hij doorge vlogen naar Cyprus, hoewel het weer zoo slecht is, dat verscheiden Italiaansche ver- keerstoestellen niet zijn vertrokken. Het is mogelijk, dat de twee concurrenten elkaar op het eiland ontmoeten en dan van ge dachten kunnen wisselen over de afgelegde trajecten, want beiden zijn sportief genoeg, om wederzijds te helpen bij het verbeteren van eikaars record. „Tel." DE DIENST A'DAM—BATAVIA. Indie-vliegrtuigen slaan Medan voorloopig over. In Mei 1937 is het nieuwe gedeelte van het vliegveld Medan in gebruik genomen en kort daarop heeft men het oude gedeelte gesloten, teneinde door het aanbrengen van drainage dit te verbeteren. Nu bij het invallen van den regentyd het nieuw gedeelte nog niet geheel ge schikt blijkt voor landen en vertrekken van zware vliegtuigen, omdat het nog niet geheel is ingeklonken, terwijl de drainee- ringswerkzaamheden op het oude gedeelte nog niet zijn voltooid, heeft de K.L.M. moe ten besluiten, voorloopig Medan over te slaan, totdat bedoelde werkzaamheden zijn uitgevoerd. In overleg met de P.T.T. in Nederland en in Nederlandsch-Indië zijn maatregelen genomen om de nadeelige gevolgen van dit besluit zooveel mogelijk te beperken. Deze maatregelen bestaan daarin, dat de K.N.I.L.M. in aansluiting op de vliegtuigen der K.L.M. een dienst tusschen Penang en Medan zal inleggen, gedurende het geheele tijdperk waarin de vliegtuigen der K.L.M. Medan moeten overslaan. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Vijf dooden. Een vliegtuig van de Turksche lucht- vaartschool, dat proefvluchten zou gaan maken, is neergestort. De inzittenden, drie parachutisten en twee instructeurs, kwa men om het leven. DIRECTEUR-GENERAAL VAN LUCHTVAART VERONGELUKT. De directeur-generaal ad interim van de Argentijnsche civiele luchtvaart, Alberto Arata, is gisteren met een proefvlucht met een nieuw vliegtuig omlaag gestort en om het leven gekomen. De herdenking van het 40-jarig bestaan van den kring Den Haag der R.K. Staatspartij. - V.l.n.r. de heer en Fr. Teulings, oud-minister mr. J. R. van Schaik. minister mr. C M. J. F. Goseling, mevr. Goseling, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, oud-minister mr. dr. L. N. Deckers, dr. L J. Kortenhorst en Deken J. M. v. d. Tuyn

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5