STADS h SJ NIEUWS JETTY LECLAIR Academienieuws MAGGrSOEPEN AGENDA ZA1EKUAU Z3 ULIUBEK 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 REGEN EN WIND. De Bilt selnt: Verwachting: Krachtige tot stormachtige later tijdelijk afnemende Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met regenbuien, later kou der. Hoogste barometerst.: 763.3 te Helsingfors. Laagste barometerst.: 724.9 te Scilly. De depressie bij het Kanaal is nog veel dieper geworden en neemt nog toe, zij breidt zich verder Oostwaarts uit en van de hoogedrukking in het Oosten is niet veel meer te bemerken, terwijl die op den Oceaan tot ten Westen van de Azoren te rugweek. Op IJsland bleef de tempera tuur onder het vriespunt met sneeuw, en de koude-inval doet zich reeds over de Britsche Eilanden gevoelen, waar in Ier land en Engeland zware regen is gevallen en bij het Kanaal stormachtige winden waaien. Ook in West-Frankrijk is plaatse lijk meer dan 30 m.m. regen gevallen en waait het stormacht:g uit Zuid- en West, elders in Frankrijk is de lucht betrokken met regen in het Oosten en vrij zacht weer Noorwegen heeft krachtigen Zuid-Ooste lijken wind met vrij veel regen, in Zweden is in het Noorden de temperatuur onder het vriespunt en ook elders de ochtend koel of mistig. In Duitschland duurt in het Oosten het fraaie weer neg voort, in het Westen betrekt de lucht en zal later ook regen vallen, Zwitserland meldt mist, ook de hoogste toppen zijn in wolken ge huld bij temperaturen belangrijk onder nul graden. Een secundaire van de depres sie in het Kanaal zal hier te lande den wind tot stormachtig doen toenemen en vrij veel regen bren gen, waarna tijdelijk opklaring en afkoeling zal volgen. LUCHTTEMPERATUUR. 14.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 5.20 uur tot Zondagmorgen 6.10 uur; van Zondagna middag 5.18 tot Maandagmorgen 6.11 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 24 Oct. voorm. 5.22 en nam. 5.40 uur; op Maandag 25 Oct. voorm. 6.16 en nam. 6.37 uur. JAARVERGADERING VAN DE A.R.K.O. Ontvangst ten stadhuize te Amsterdam. Gistermorgen is de jaarvergadering van de Alg. R. K. Öfficierenvereeniging voortgezet met een zitting, waarin uit sluitend huishoudelijke aangelegenheden zijn behandeld. Tevoren was in de kerk van het H. Hart van Jezus aan de Von delstraat door den hoofdaalmoezenier van leger en vloot, kolonel mgr. J. J. J. Noord- man een solemneele H. Mis gecelebreerd. Des middags te drie uur zijn de deelne mers ten stadhuize officieel door het ge meentebestuur van Amsterdam ontvan gen. Met uitzondering van wethouder Boekman, die verhinderd was, was het geheele college van B. en W. aanwezig, alsmede de garnizoenscommandant van Amsterdam, overste W. A. Boswijk. Burgemeester de Vlugt heette den hoofdaalmoezenier en de officieren wel kom op het aloude Prinsenhof en dankte hen voor hun welwillendheid, bij de plaatselijke overheid hun opwachting te komen maken. Meer dan voorheen ver heugt de weermacht zich in de belang stelling van ons volk, wat vooral een ge volg is van de toenemende internationale spanning, zoodat een ieder zich reken schap moet geven van den staat, waarin onze weermacht zich bevindt. Vanzelf sprekend is elk Nederlander pacifist en hoopt een ieder even vurig, dat men van oorlog verschoond zal blijven, doch daar naast begrijpt tevens elk Nederlander den plicht, ernaar te moeten streven, onze onafhankelijkheid te handhaven en Nederland voor de Nederlanders te be waren. De burgemeester sprak tensilotte de hoop uit, dat de jaarvergadering van de A.R.K.O. in elk opzicht geslaagd zou mogen heeten en ertoe zou bijdragen, de eenheid van onze weermacht te bevorde ren onder de oude, doch altijd weer nieu we leuze: Met God voor Nederland en Oranje. De algemeene voorzitter van de A. R. K. O., kolonel I. M. P. A. Quadekker, dankte voor de ontvangst en sprak zijn vreugde er over uit, dat na een tijd van neergang de sympathie voor de weer macht weer groeiend is. Zoo zal op*1 den duur de weermacht weer de plaats inne men, waarop zij behoort en zullen onze jongens, wanneer zij, helaas, den plicht zouden moeten vervullen, waartoe zij ge roepen zijn, zoo goed als mogelijk is daar toe zyn uitgerust. Het was ook een ver heugend verschijnsel, dat een commissie uit de Amsterdamsche burgerij zelf was ontstaan, die zich ten doel stelde, ernaar te streven, dat Amsterdam weer een gar nizoen zou krijgen als met de beteeke- nis van de hoofdstal in overeenstemming was. In dit verband herinnerde spr. er aan, dat het fort Pampus indertijd is tot stand gekomen met gelden, die daarvoor door Amsterdamsche kooplieden waren geschonken. Nadat ververschiingen waren rondge diend werd afscheid van het gemeente bestuur genomen en vertrokken de offi cieren met autobussen naar Schiphol, waar ter eere van dit bezoek eenige esca drilles van de jachtvliegtuigafdeeling on der leiding van kapitein van Weerden Poelman werden voorgevlogen. Tegen den avond vertrokken de meeste deelnemers per trein naar het retraitehuis te Vught. NATIONALE BESTURENBOND VAN ZUIVELHANDEL-ORGANISATIES IN NEDERLAND. In verband met de door den minister van economische zaken per 1 December aan gekondigde opheffing der consumptiemelk- regeling in het halfwettelijk gebied houdt de Nationale Besturenbond van Zuivel handel-organisaties in Nederland dezer dagen te Gouda een constitueei ende ver gadering tot stichting der door den minister verlangde bedrijfsorganisatie, die de taak der melk voorziening in de volgende plaat sen zal hebben te regelen. Hillegom, Lisse, Noord wij kerhout, Noord wijk aan Zee, Noordwijk. St. Piet Gijzenbrug, Sassenheim, Voorhout, Warmond, Wassenaar, Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk, Valenburg, Katwijk aan Zee, de Deil, Voorschoten, Zoeterwou- de, Stompwijk, Veur, Leidschendam, Voor burg, Rijswijk, Nootdorp, Zoetermeer, Zeg waard, Benthuizen, Hazerswoude, Koude kerk, Hoogmade, Kaag Oude Wetering, Leimuiden, Roelof ar endsveen, Rijnzater- woude, Woubrugge, Ter Aar, Korteraar, Nieuwveen, Zevenhoven Nieuwkoop, Aar- landerveer.. Oudshoorn, Zwammerdam, Bo degraven, Waarder, Boskoop, Sluipwijk, Reewijk, Waddinxveen, Moereapelle, Zeven huizen, Nieuwerkerk, Moordrecht, Bleis- wijk, Bergschenhoek, Berkel. Goejanver- wellesluis, Leiderdorp en Alkemade. Het secretariaat der regelingscommissie is gevestigd bij den heer J. N. J. de Booy, Prinses Mcxiestraat 22 te s-Gravenhage, tot wien belanghebbenden zich om een intro ductie kunnen wenden. DE ROMANTIEK VAN HET STOOMROS. Gaat verdwijnen! Nu met Mei a.s. wederom 276 K.M. aan de reeds bestaande geëlectrificeerde lijnen zullen worden toegevoegd, rijst de vraag, zal dat zoo doorgaan en zullen wij in de toekomst den stroomtrein zien verdwijnen? Inderdaad zal het dien kant uitgaan. De elektrische beweegkracht brengt zoo vele voordeelen mede: de snelheid is groo- ter, er is electrisch licht, des winters elec- trische verwaming, zomers electrische luchtkoeling, er is geen stoomneerslag, enz., bovendien zal de stroomprijs ongetwijfeld nog dalen, bij gebruik van grooter hoeveel heden. Dan zal men er ook aan kunnen den ken de overige minder drukke lijnen te electrificeeren. Er zijn echter nog vele bezwaren te overwinnen. Eén van de belangrijkste is wel het verkeer met het buitenland. Im mers we hebben niet lang te rijden, of wij stuiten op grenzen. Niet minder dan 16 lijnen voeren naar Duitschland en Bel gië. Eelectrificatie van belangrijke door gaande lijnen, zooals die via Oldenzaal, Ze- venagr, Cleef, Aken, Visé en Roosendaal zal geen nut hebben, als ook de buiten- landsche spoorwegen niet electrisch gaan rijden, tenzijen in dien geest heeft men zich aleens bij de Spoorwegen uitge laten, men overgaat tot aanschaffing van locomotieven met electrische beweeg kracht. Dit is zeer waarschijnlijk voor het ver keer met het buitenland d e oplossing. Mo gelijk komen er dan ook van deze los voor het vervoer der goederentreinen. Vaststaat in elk geval wel, dat het ro mantische stoomros, zij het dan in de ver re toekomst, gaat verdwijnen. We zullen dan het beeld missen van de groote rook pluim der hijgende en blazende locomo tief, die met een lange sliert wagens achter zich, een voor in het landschap trekt. En wij zullen niet meer zien hoe in donkere nacht 'n vuurgloed oplaaide tegen den he mel bij het opentrekken van den gloeien- den vuurhaard. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Letteren en Wijsbegeer te, op proefschrift getiteld: „Passio S. Dio- nysii areopagitae rustici et eleutherii, uit gegeven naar het Leidse handschrift Vul- caniaus 52", de heer J. C. Westerbrink, ge boren te Meeden (Gr.). Geslaagd: Candidaatsexamen Rechten: Mej. J. H. v. d. Vorm, Rotterdam en de heeren M. G. van Rijswijk, Leiden, A. A. Vriesendorp, Dordrecht, M. E. van Nievelt, Haarlem, W. Nije, Amsterdam; Candidaatsexamen Geschiedenis: de heer C. R. Klinkenberg, Loosduinen. Examen van apothekers-assistent: Mej. A. van Greunings, Schiedam. LEIDEN KRIJGT 35 k 40 DUIZEND GULDEN MEER UIT HET GEMEENTEFONDS. Evenals andere gemeenten heeft Vrijdag namiddag de gemeente Leiden van den mi nister een circulaire ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat, tengevolge van ruimere raming der middelen, de uitkee- ring uit het gemeentefonds voor het ko mende uitkeeringsjaar hooger zal zijn dan in het loopende. Het percentage is niet voor alle gemeenten hetzelfde; voor Leiden bedraagt het 7 a 8 pet., dus 35 40 duizend gulden. De ontvangsten op de gemeente- begrooting kunnen derhalve met eenzelfde bedrag verbeterd worden. LEZINGEN PROFESSOR CLEOPHAS. Over de encycliek „Casti Connubii". Wij herinneren onze lezers aan de eer ste der drie lezingen, te houden door prof. Cleophas over de encycliek van het chris telijk huisgezin en huwelijksleven op Don derdag 28 Oct. a.s. in den Burcht. Vooral zouden wij de jonggehuwden en zij die een huwelijk willen aangaan met klem willen vragen deze voordrachten bij te wonen. Veel zal hun geboden worden wat bij andere omstandigheden niet naar voren gebracht kan worden. Toegang is kosteloos voor personen boven 18 jaar. Een bewijs van toegang kan men vrkrijgen Heerensingel 2a. ST. JOSEPHGEZELLEN-VEREENIGING. De Schouwburg uitverkocht. Voor de uitvoeringen op a.s. Zondag en Maandag in de Stadsschouwburg zijn geen kaarten meer verkrijgbaar. Men wordt dringend verzocht vooral op tijd aanwezig te zijn, dus voor half negen. Aan het verzoek om kaarten te ruilen kan ook geen gevolg méér worden gege ven. SENIOR. OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. Donderdagavond heeft het Oostersch Ge nootschap in Nederland zijn vijfde maand vergadering gehouden. Ditmaal voor het eerst in het huis van wijlen prof. Snouck Hurgronje op het Rapenburg, alwaar thans het Oostersch Instituut gevestigd is. De voorzitter van het Oostersch Genoot schap prof. J. Ph. Vogel, deed een mede- deeling over den Indischen parabel van den man in den put. Deze parabel, wordt o.a. gevonden in het epos de Mahabharata, waar zij door een wijze aan een koning wordt verteld. Zij betreft een brahmaan, die in een bosch verdwaald is geraakt en daar in een put valt; hij houdt zich echter vast aan de takken van een boom. In den put zit een naga (slangenwezen), die hem wil verslinden en om de put loopt een zeskop- pige olifant, terwijl een zwarte en een wit te rat den stam van den boom doorknagen. De Indische wijze, die den parabel vertelt, geeft aan het slot een allegorische inter pretatie; de positie van den brahmaan is die van den mensch in het leven en de dieren zijn symbolen van allerlei in het leven werkende destructieve krachten. De spreker toonde vervolgens aan, dat hetzelf de verhaal ook in de Boeddhistische Chi- neesche litteratuur voorkomt en ook in een modern Chineesch tractaatje, vergezeld van een plaat. Ook in de sculpturen van een Chineesche pagode van Zayton vindt men dezelfde parabel afgebeeld. Dit verhaal nu heeft ook zijn weg naar Europa gevonden; het komt in afbeelding voor op Italiaan- sche Middeleeuwsche bouwwerken en in de Europeesche litteratuur is he* eveneens bekend, o.a. in een gedicht van Jacob Cats, die in de uitgave zijner werken met een opvallende afbeelding voorkomt. De weg waarlangs het verhaal in Europa bekend is geworden is gezocht in den oud-Chris- telijken roman van Barleam en Joasaph, die zelf weer een oorspronkelijke Boeddhis tische geschiedenis is. Ten slotte deelde prof. Vogel mede, dat bij de van 1927 tot 1930 in Nagarjunikonda in Zuid-Indië door A. H. Longhurst gedane afgravingen Boeddhistische monumenten zijn gevon den, die ook afbeeldingen van de parabel van den man in den put vertoonen, waar als miniatuur-afbeelding in een ander ver haal, dat nog niet in de litteratuur gevon den is, .maar dat groote overeenkomst ver toont met een in een bepaalden Boeddhisti- schen verhalencyclus voorkomend verhaal. Hedenmorgen te kwart voor acht is de 22-jarige mej. J. B., nadat zij van de bo venverdieping van haar huis aan de Lan- gegracht een ruit had ingeslagen, van een hoogte van 3 y2 M. uit het raam ge sprongen. De jufrouw die in overspannen toestand verkeerde, liep slechts verwon dingen aan rechterarm en rechtervoet op, zoodat zij onder behandeling van haar huisdokter gesteld kon worden. Gistermorgen te half twaalf is de 38- jarige grondwerker W. H., werkzaam bij den nieuwbouw van de meelfabriek der fa. de Koster aan de Looyerstraat door een stuk hout van iy2 M. lengte, dat van 11 Meter hoogte viel, in den nek getrof fen. De man liep een schaafwonde op en werd voor onderzoek door den E.H.D. meegenomen naar het Acad. Ziekenhuis, waar geen verder letsel geconstateerd kon worden. Voor het machinisten-examen, voorloo- pig diploma is te Den Haag geslaagd de heer M. T. Hoogeveen, alhier. „y CENTRALE COMMISSIE VOOR BUURTVEREENIGINGEN GEVORMD. Op initiatief der buurtvereeniging „Lange Diefsteeg" is een vergadering ge houden van afgevaardigden van de ver schillende buurtvereenigingen in café „Centraal". De voorzitter, de heer Joh. van der Kloot, opende deze goed bezochte vergade ring met de opmerking, dat het niet de be doeling mag zijn, naast de bestaande Mid- denstandsvereenigingen een nieuwe ver- eeniging op te richten, maar dat deze ver gadering uitsluitend ten doel had, de be langen der buurtvereenigingen te bespre ken, in 't bijzonder bij eventueele versierin gen. De heer Verhulst deelde o.m. mede, dat ook de contact-commissie deze plannen toe juicht. De komende feesten maken onder ling overleg wenschelijk en hij stelde voor een kleine commissie te benoemen, die zich dan tevens o.m. kan belasten met het ontwerpen van een uniform reglement. Ook deze spreker stelde voorop, dat al leen buurtbelangen behandeld zullen wor den. De heer van Appel stelde voor, de te benoemen commissie den naam van „Cen trale Commissie voor Buurtbelangen" te geven. Deze commissie zou zich in hoofd zaak bezig moeten houden met eventueele versieringen, om op deze wijze meer een heid te verkrijgen Ook de financieele zij de werd door dezen spreker aangehaald. De afhankelijkheid van de contact-com missie of andere instanties ten aanzien van subsidies moet anders worden. Deze be voegdheid dient in handen gesteld te wor den van de „Centrale Commissie van Buurtvereenigingen is dus gewenscht'. Nadat de heeren Corba, Berger, van Es, Donkers e.a hun standpunt hadden uit eengezet, welke heeren door den voorzit ter op uitnemende wijze werden beant woord, werd overgegaan tot het benoemen van een commissie van vijf leden. Deze commissie zal bestaan uit de heeren Joh. v. d. Kloot, v. d. Reiiden, Donkers, van Duin, H. M. Verhulst, Hoogewoerd 123, waar buurtvereeniginrjsn, welke verhin derd waren aanwezig te zijn of die abusie velijk niet waren uitgenoodigd, alle in lichtingen kunnen verkrijgen. De benoemde commissie zal het voor bereidend werk verrichten en te zijner tijd zullen de voorstellen de verschillende buurtvereenigingen bereiken. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 6053. H. J. Heins, Rijn- saterwoude, Heerenweg 136, brood- én koekbakkerij enz. Bovengenoemde zaak is met ingang van 14 October 1937 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Bakkerij Heins en Zoon (B.P.). Venn.: H. J. Heins en C. j. R. Heins, Rijn- saterwoude. 6087. L. J. Schrijvers, Alkemade, Oud Ade E. 17, huis- en rijtuigschilder, behan ger. Bovengenoemde zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: L. J. Schrijvers en Zoon (B.P.). Venn.: L. J. Schrijvers err A. L. Schrijvers, Alkemade. 869. Nederlandsche Theater-Exploitatie Maatschappij, Leiden, Stationsweg 19. De exploitatie van het bioscooptheater is over gedragen aan de zaak: Luxor-Theater, eigenaar de heer R. Uges Jr., per 1 Octo ber 1937. 6774. Eecen en van Tilburg, Noordwij- kerhout, Heerenweg 172 D., bouwbedrijf. De vennootschap onder firma is ontbonden. 3031. Jac. van Dam Czn., Noordwijker- hout, Dorpsstraat 27, boter, kaas, vleesch- waren. Uittr. E.: J. van Dam, d.d. 1 Oct. 1937. Wijz. handelsn. in: M. J. van Dam. Nieuwe inschr ij vingen: 7035. N.V. Schoenfabriek voórheen J. Findham- mer, Sassenheim, Hoofdstraat 15, schoen- agenturen. Afkomstig uit Amsterdam. 7036. Luxor-Theater, Leiden, Stationsweg 19. E.: R. Uges Jr., Rijnswijk (H.V.). 7031, A. van Tilburg, Noordwijkerhout, Heerenweg 172 R., bouwbedrijf. E.: A. van Tilburg, Noordwijkerhout. 7032. A. Eecen, Noordwijkerhout, Konin ginneweg 17, bouwbedrijf, E.: A. Eecen, Noordwijkerhout. 7037. The General Intermediary Office, Voorschoten, Burg. Treubstraat 19, make laardij in assuranties en vaste goederen. Af komstig uit 's-Gravenhage. Donderdag 28 October a.s. hoopt onze stadgenoot, de heer J. J. Arbouw, den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Maatschappij tot detail verkoop van Petroleum „De Automaat". Naar wij vernemen is door den Rijkswa terstaat bij onderhandsche aanbesteding aan de „Iemco" N.V. alhier opgedragen, de verlichting bij het kruispunt „Haagsche Schouw". BIOSCOPEN. Lido. De titel van de film „Amor in négligé" is bedoeld als opzjienbarend en shocking, doch als men bedenkt, dat Amor zich meestentijds vertoont als een bloot en geltje met een pijlen-bundel, dan betee- kent zijn optreden in négligé een eerste stap op den weg der Westersche bescha ving. Indien men verwacht, de titel overpein zend, dat „Amor in négligé" een grappige film is, dan heeft men het met beide han den bij het rechte eind. Indien men verwacht, dat de film ook pikant en prikkelend zal zijn, dan komt men, en gelukkig, van een koude kermis thuis. Zelden zagen wij een film met zulk een onschuldige, gulle pret. Het is een film van de vroolijke soort, waarvan het publiek van hoog tot laag de maaltijd... komt de gezondheid ten goede en verhoogt de ge zelligheid aan tafel. Mits het een echt-smakelijke soep is... MAGGI1 Soep! Een MAGGI1 Soep is voedzaam en licht-verteerbaar en van een bijzonder-fijne kwaliteit. Bovendien kunt U met MAGGI1 Soepen nog. eens afwisseling brengen... er zijn 20 soorten! LEIDEN. Maandag, Uitvoering Abdu Hassan, door de Wiener Sangerknaben, Stadsge hoorzaal, 8.30 uur. Woensdag, „Menschen in Nood", rede van Henri de Greeve, Stadsgehoorzaal, 8.30 uur. z Donderdag: 1ste der drie voordrachten over de encycliek „Casti Connubii" door prof. Cleophas, Burcht, 8.15 uur. Alléén voor personen boven 18 jaar De Zondagsdienst der huisartsen te Lei- aen wordt waargenomen door de dokters: Bruis Slot, De Bruijne, P. van Es, Niemer en Starck. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 16 tot en met V r ij d a g 22 Sept. a.s. waarge nomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. houdt, doch die het zoo weinig te genie ten krijgt, omdat echte humor en echte geestigheid zoo moeilijk te 'filmen is. Het verhaal is een niemendalletje, maar de uitwerking er van is verbazend geestig en vol van dwaze zetten. Vooral de tante, die ofschoon nog niet zoo bejaard een tweede Adèle Sandrock dreigt te worden, beschikt over een rijke voorraad nuchtere uitjes en gek ke streken. Het heeft geen zin de wederwaardig heden te schetsen, welke de tante en haar nichtje, vergezeld van een avontuur lijk en losbollig jongmensch, meemaken. Het nichtje en het van de straat opge raapte jongmensch trouwen met elkaar, en tante verdwijnt huppelend van het tooneel, in gezelschap van een schatrijken handelaar in varkensvleesch. De tweede film (vóór de pauze) wordt gespeeld door Harry Baur, die het in zijn succesvolle carrière thans gebracht heeft tot taxi-chauffeur. Deze taxi-chauffeur is in't bezit van een ongewoon knap dochter- je, dat de welwillende aandacht trekt vèn een millionairszoontje. Trouwplannen le veren moeilijkheden op, van de weder zij dsche families. Doch de liefde kent geen hekken en schotjes; het huwelijk komt tot stand, doch de taxi-chauffeur viert de bruiloft van zijn dochter in het zieken huis, waarin hij met een gebroken been is terecht gekomen. Een film met knap tooneelspel van Harry Baur. Een belangwekkend journaal, een ge kleurd teekenfilmpje completeeren het bezienswaardige programma. Maandagavond is het theater „uitver kocht", wegens een voorstelling voor doc toren en studenten. Casino. Het Casino-theater brengt deze week het voortreffelijk product van de United Ar- tisto „De Roode Pimpernel", naar de be kende roman van de bekende schrijfster baronesse Orczy. Het unieke spel van Les lie Houvard en Merle Oberon, weet de toeschouwers te boeien en de opeenvolging van spannende gebeurtenissen, maakt de film tot een werk van uitzonderlijke waar de. Op zeer realistische wijze wordt de de mon der revolutie en klassenhaat geschil derd, en daar doorheen loopt het verhaal van moed en zelfverloochening van de hoofdfiguur, sir Percy Blakeney, dat in derdaad aangrijpend is uitgebeeld. Men moet deze film gaan zien, zelfs voor de tweede maal is zij boeiend. Na een interessant wereldgebeuren draait vóór de pauze „Roman Scandals" met de bekende komiek Eddy Cantor als hoofd figuur. De kostelijkste situaties worden ge schapen, wanneer hij zich bevindt in het cude Rome, tijdens de regeering van kei zer Valerius. Bij zijn aankomst reeds, kan hij zich ter nauwernood door een zijsprong redden van een aanrijding door een Ro- meinsche strijdwagen, waarbij hij den be rijders volgens de moderne verkeers regels verwijt niet te hebben getoeterd. De eenen keer als slaaf, den anderen keer als beschermeling van den keizer, geraakt hij door zijn toedoen in de meest komi sche situaties. Lachsalvo's klinken onop houdelijk door de zaal, maar ook aan span ning ontbreekt het niet, wanneer Josephus ontvlucht, met medeneming van Prinses Sylvia, voor de wraak van keizer Valerius. Alles bijeen, is dit een programma, waarbij men zich een avond kostelijk kan amusee ren.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2