EDEN OVER DE WERELDSITUATIE BUITENLAND BINNENLAND Spanje en het Verre Oosten De worsteling in het Verre Oosten NED. ÖÖST-3NDIE Hevige brand op Borneo VRIJDAG 22 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 ZEEROOVERU HEEFT OPGEHOUDEN. Voor een tot den nok toe gevuld Lager huis heeft de Engelsche minister Eden gis termiddag met een groote rede de debatten over de buitenlandsche politiek geopend. Minister Eden wees er eerst op dat het kenmerkend voor den wereldtoestand is, dat zoowel het laatste debat voor het zo merreces als het eerste van de nieuwe zit ting gewijd is aan den buitenlandschen po- litieken toestand. Eden verklaarde, dat de door de zeeroo- verij in het leven geroepen toestand in de Middellandsche zee niet kon voortduren. De eenige beveiliging tegen dergelijk daden bestond in het gebruik van een strijdkracht, zóó groot, dat zij de zeeroovers voor goed zou afschrikken. Hoewel het onder de be staande internationale omstandigheden moeilijk in voorspellingen te doen, is het in elk geval een feit, dat na de conferentie van Nyon de daden van zeerooverij ge staakt werden. (Toejuichingen). Ten aanzien van den arbeid der non-in terventiecommissie zeide Eden, dat de re geering het juist geacht had, te laten weten, dat zij haar vrijheid van handelen zou her nemen indien de commissie niet tot resul taten zou kunnen komen. Wij legden deze verklaring af, aldus Eden, niet omdat wy niet langer geloofden, dat de niet-inmen- gingspolitiek de eenige veilige koers voor Europa was, maar omdat geen enkele re geering zich eindeloos kan blijven aanslui ten by een overeenkomst, die voortdurend geschonden wordt. (Toejuichingen). Na de zitting van Dinsdag scheen het, of wij geen keus meer hrdden: De vergadering van den volgenden dag zou mislukken en wij zouden dit moe ten constateeren met al de gevolgen daarvan. Ter elfder ure kwam er een nieuwe en zeer welkome bijdrage van de Italiaansche regeering. Eden verklaarde vervolgens, dat er-twee moeilijkheden waren, n.l. het tijdsverloop tusschen de terugtrekking der vrijwilligers en de toekenning der belligerenten-rechten en de kwestie van evenredige terugtrek king, zonder dat men over vaststaande cij fers van het aantal vrij willigersbeschikte. Het was vrijwel onmogelijk over deze ge tallen overeenstemming te bereiken en der halve was het Italiaansche voorstel aan vaardbaar, dat men zich van tevoren ver bond in te stemmen met de verhoudings getallen, gebaseerd op de cijfers van de naar Spanje te zenden commissie, hoe ook deze cijfers zouden uitvallen. De Britsche regeering is het daar volmaakt mee eens en heeft oprechte waardeering voor deze bijdrage tot een internationale overeenstemming, en de aanvaarding van het Britsche plan als geheel. (Bijval). Eden zeide, dat hy de laatste zou zijn om een overdreven optimisme te koesteren. In de eerstvolgende weken zal veel duide lijk worden en in dien tijd zal de Britsche regeering geen moeite sparen om op den ingeslagen weg snel voort te gaan. Minister Eden ging vervolgens over tot de bespreking van den toestand in de Mid dellandsche Zee en zeide, dat de regeering steeds heeft vastgehouden aan het stand punt, dat de niet-inmenging de juiste poli tiek voor Engeland is. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat het vplk eenstemmig wenscht, dat de regeering geen partij kiest in een aangelegenheid, die het Spaansche volk betreft. In het Spaansche conflict is de regeering vastbesloten zooveel mogelyk te bereiken door geduld en vasthoudendheid te combineeren, opdat de oorlog gelocali- seerd wordt en de Britsche belangen bevei ligd worden. Wanneer groote Britsche be langen bedreigd worden, zal er echter geen plaats zijn voor onverschilligheid. Overgaande tot wat hij noemde den tragi- schen toestand in het Verre Oosten, zeide Eden: „Wij betreuren de gebeurtenissen, niet omdat wij in het Verre Oosten groote handelsbelangen hebben, maar omdat wij juist vóór het uitbreken der vijandelijkhe den besprekingen met de Japansche regee ring hadden aangeknopt, die, omdat ook de Chineesche regeering geraadpleegd zou worden, zouden hebben kunnen leiden tot een verbetering der internationale betrek kingen in het Verre Oosten. Eden noemde het minder verstandig tevoren te bespre ken, wat op de Brusselsche conferentie wel of niet behandeld zal worden. Het moet ieders hoogste verlangen zijn, dat er een eind komt aan het lijden en de ellende in China. Wanneer de negen-mogendheden- conferentie dit bereikt en de kansen daarvoor zijn gunstig zal zy gedaan heb ben wat gedaan kon worden. Ten aanzien van den algemeenen interna tionalen toestand herinnerde de minister aan de woorden, uitgesproken cp het laatste congres der arbeiderspartij, dat Europa meer dan eens aan den rand van den af grond heeft gestaan. Wij mogen niets doen, aldus Eden, dat ons over dien rand heen zou kunnen brengen. Zooals Roosevelt ge constateerd heeft, heeft het internationale recht zijn gezag verloren. De ervaring van de laatste jaren moet een ernstige waar schuwing voor deze en toekomstige regee- ringen zijn. Onze groeiende kracht op het gebied der bewapening, aldus besloot de mi nister, wordt thans duidelijk en haar be- teekenis kan nauwelijks overschat worden. Toen Eden het spreekgestoelte verliet, werd hij geestdriftig toegejuicht. „Goede wil wordt slecht beloond". De Berlijnsche ochtendbladen schrijven vrij beknopt over de redevoering van Eden in het Lagerhuis. De „Voelkische Beo- bachter" schrijft, dat de rede gekenmerkt wordt door „een verzoeningsgezinder geest en een minder wrangen toon dar de vorige verklaringen". Het blad voegt hieraan toe: „De toon bleef echter ijskoud. Alleen voor Frankrijk vond Eden de gebruikelijke har telijke accenten". In een artikel onder het opschrift: „Goede wil wordt slecht beloond", schrijft de Lon- densche correspondent van de „Deutsche Allgemeine Zeitung": „Het was een merk waardige redevoering over de Italiaansche houding in de kwestie der vrijwilligers en over de toenemende Engelsche militaire macht". De correspondent eischt voor Duitschland en Italië, alle verdienste op, van „de gisteren in het Londensche comité geconstateerde vorderingen". Wat de terug trekking der vrijwilligers en de kwestie van het toekennen der rechten van oor logvoerende betreft, constateert deze cor respondent verder: „Eden heeft beweerd, dat Italië zijn houding heeft gewijzigd in de kwestie van de volgorde van het toe kennen der rechten van oorlogvoerende en het terugtrekken der vrijwilligers. Opge merkt moet worden, dat niets definitiefs te dien aanzien gisteren is vastgelegd in de Italiaansche verklaring en nog veel minder in de Duitsche verklaring. Een overeen stemming moet gepreciseerd worden in de volgende zitting van het comité. Het is duidelijk, dat de goede wil der betrokken mogendheden geenszins gestimuleerd wordt door soortgelijke pogingen tot het uitoefe nen van druk". DE KRIJGSVERRICHTINGEN. De strijd bij Sjanghai. In den loop van den nacht ziin berichten ontvangen, die bevestigen, dat de Chinee sche tegenaanval van gisteravond geleid heeft tot een herstel van het Chineesche front en o.m. in staat heeft gesteld den uitspringenden Japanschen frontpunt, die Tatsang bedreigde, te verkleinen. De woordvoerder van het Japansche leger heeft daarentegen ontkend, dat de be richten uit Chineesche bron over Chinee sche successen aan het front van Tatsang en Kwangfoe juist zouden zijn. Hij ver klaarde, dat de Japansche troepen gisteren op 2 uur des middags Kwangfoe hebben bezet en de rivier Fongtsoen overgetrok ken zijn, waarbij zij zich meester maakten van het gehucht Kwangkoe op 2 km. ten Noorden van Tgtsang. Bij het aanbreken van den dag hebben de Japansche luchtstrijdkrachten Poetoeng en Tsjapei zwaar gebombardeerd. De ontploffingen waren van een geweldige kracht en deden Sjanghai op zijn grond vesten schudden. De strijd in het Noorden. De Japansche woordvoerder heeft me degedeeld, dat de Japansche trcepen lang zaam oprukken naar Tai Joean. De Chi neesche troepen in dit gebied hebben on langs aanzienlijk versterking ontvangen. Nanking weer gebombardeerd. De omgeving van Nanking is wederom door Japansche vliegtuigen gebombardeerd De moderne chemische fabriek te Joengli, Chemical Fertilisers Works, werden hevig bestookt en zijn in brand geschoten. Rond Sjan Te Foe wordt hevig gestreden. In de provincie Sjantoeng is de Japan sche hoofdmacht rond Woetsjeng, dertig kilometer ten Westen van Pingjoean ge concentreerd, terwijl de gouverneur van Sjantoeng, Han Foe Tsjoe vrijwel zonder tegenstand oprukt naar het Noorden. DUITSCHLAND DE ONTBINDING VAN HET CENTRUM TE DANTZIG. De president van den Senaat te Dantzig, Greiser, heeft den Poolschen legatieraad Perkowski ontvangen om hem de ontbinding van het Centrum in Dantzig mede te doe len. Het persbureau van den Senaat heeft medegedeeld, dat de leiding van het Cen trum te Dantzig den president van den Se naat officieel schriftelijk heeft medege deeld, dat het Centrum niet zal protestee ren tegen de ontbinding. De ontbinding van de partij zal 30 November a.s. een feit zijn. BULGARIJE KIESRECHT VOOR DE BULGAREN. De nieuwe kieswet, welke eergisteren door den ministerraad is aangenomen, is gisteren door een koninklijk besluit van kracht geworden. Bij deze wet is ieder Bulgaar van 21 jaar van onbesproken gedrag, die geen lid is van de communistische partij of een an dere staatsvijandeiijke richting, kiezer. Ambtenaren van staat en gemeente heb ben geen passief kiesrecht. Verder is voor het passief kiesrecht vereischt, dat men 30 jaar is, en een beroep uitoefent, waar door in het levensonderhoud kan worden voorzien. Ook misdadigers of politiek ge straften zijn niet verkiesbaar, evenmin als personen, die in een politiek of crimineel proces zijn gewikkeld. Leiders van politieke groepen mogen zich niet candidaat stellen. Het bijeenroepen van het parlement voor gewone of buitengewone zittingen geschiedt op voorstel van den minister-president door koninklijk besluit. AFRIKA WEGENAANLEG IN ABESSINIë. De Italiaansche „Gazetta Ufficiale" heeft een decreet gepubliceerd, betreffende een buitengewone uitgave van 3 milliard lire voor wegenaanleg in Oost-Afrika. Het be treft hier den aanleg van weg<-n tusschen Agussie-Gondar, Quorum-Addis Abeba, Dessie-Magdera, Assab-Dessie, Addis Abe- ba-Lekemti en Addis Abeba- Grimma. Van dit bedrag wordt 2791 millioen uit getrokken voor aanleg, 74.7 millioen voor onderhoudskosten en 134.1 millioen voor personeelsuitgaven. Deze 3 milliard worden verkregen door het uittrekken van 900 mil lioen op de begrooting 1936/37, 1100 mil lioen op de begrooting 1937/38 en op die van 1938/39 en 1939/40 ieder 500 millioen lire. RUSLAND AGENTEN VAN DE GESTAPO GEARRESTEERD. Eind Juni 1937 zijn door de organen van het Volkscommissariaat voor binnenland- sche zaken de agenten der Gestapo Paul Silberhorn en Erwin Klem gearresteerd. Zij waren Rusland als buitenlandsche touristen binnengekomen met valsche Zwitsersche passen op naam van Max Schild en Joseph Lessu. Hun doel was spionnage en „onder mijning". Het onderzoek heeft uitgewezen, dat Paul Silberhorn (Max Schild) agent van den Duitschen spionnagedienst, voor de eerste maal in 1930 onder het mom van buitenlandsch specialist naar Rusland was gezonden om te spionneeren, in opdracht van officieele medewerkers van een buiten landsch consulaat hield Silberhorn zich bezig met zijn spionnagetaak en verzond hij via deze medewerkers de door hem ver zamelde geheime gegevens. Dientenge volge werd hij in November 1936 uit de U.S.R. gewezen en werd hem terugkeer naar het land verboden, Desondanks is hij thans het een valschen Zwitserschen pas op naam van Max Schild in Juni, tezamen met een anderen agent, Erwin Klein genaamd, naar Rusland gekomen. Zij hadden de opdracht om in contact te treden met medewerkers van de diplomatieke vertegenwoordiging van een buitenlandsche staat en onder hun dekking spionnage en ondermijningswerk ten uitvoer te leggen. De instructie is thans gesloten en de zaak is in handen gegeven van het militaire ge rechtshof van het district Leningrad. Het O.M. is in handen van den plaats- vervangenden hoogsten auditair militaire, Grodko; de verdediging wordt gevoerd door het lid van het verdedigingscollege So- minski PALESTINA DE ONRUST IN PALESTINA. Van morgen is een Arabier door een schot ernstig gewond in de hoofdverkeersstraat van Jeruzalem. Uit Haifa wordt gemeld, dat daar van morgen twee Arabieren neergeschoten en ernstig gewond zijn. EEN HEELE BUURT AFGEBRAND. Schade twee millioen gulden. Uit Singkawang (Wester afdeeling van Borneo) wordt gemeld, dat gisteravond om 19 uur een hevigen brand i» uitgebro ken, waarbij Pasar Baroe, Pasar Tengah, Pasar Pagi, Pasar Lama, voorts een ge deelte van de Heerenstraat en kampong Melajoe in de asch werden gelegd. Ruim 800 winkeltjes en huizen, voorts het kan toor van de Borneo Sumatra Handel Mij., de pas-gebouwde Misigit en ongeveer de geheele winkelbuurt zijn afgebrand. De schade, welke twee millioen gulden be draagt, wordt gedeeltelijk door assurantie gedenkt. Het materiaal van de brandweer bleek onvoldoende te zijn en kon bijna niets uitrichten tegen de geweldig op laaiende vuurzee, welke ontstond door het verbranden van geheel van hout gebouwde woningen. De militairen, die bij de blussching aan wezig waren, verrichtten uitstekend werk. De vuurzee was eerst tegen halféén be dwongen. De brand is vermoedelijk ver oorzaakt door het omvallen van een olie lamp tegen een klamboe. Een Chineesch kind wordt vermist. SCHILDEfRSPATROONS. Bij den aanvang van het congTes van den Nederlandschen R.-K. bond van schilders- patroons „St. Lucas" welke te 's-Hertogen- bosch zijn vierde lustrum vierde, heeft de voorzitter der Bossche afdeeling, de heer L. Verkuylen een hartelijk welkomstwoord gesproken, waarbij hij speciaal de verdien sten van den voorzitter roemde. De voorzitter, de heer P. Noteboomde Bruin (Roosendaal) sprak zijn voldoening uit voor de groote belangstelling voor de tentoonstelling en de bondsvergadering. Nadat de heer E. van Lent (Heemstede) mededeeling van ingekomen stukken had gedaan, kwam de bestuursverkiezing aan de orde. De heeren E. van Lent (Heemstede) en G. Poulisse (Kerkdriel) werden bij enkele candidaatstelling herkozen verklaard. Na eenige stemmingen werd eveneens herko zen de heer J. Dames (Leeuwarden). Hij verwierf 450 stemmen, de heer Th. van Erp (Leeuwarden) 390. Het jaarverslag van den heer van Lent werd goedgekeurd. De heer Bokkerink (Nijmegen) werd herkozen als redacteur van het bondsblad. De heer A. Willemse (Arnhem), lid van het hoofdbestuur hield vervolgens een in leiding over het saneeringsvraagstuk. Een ampele gedachtenwisseling volgde, waaraan verschillende afgevaardigden deelnamen. De geestelijke adviseur, de zeereerw. heer dr. J. van Beurden, betoogde de noodzake lijkheid katholiek te zijn in den waren zin. De leden moeten hun katholieke beginse len waarachtig beleven. Geschiedt dat niet, dan is de organisatie voor anderen een er gernis. Dag aan dag moet de christelijke sociale geest beleefd worden. De katholi citeit moet tot uiting komen bij de leden onderling, voorts in de verhouding tus schen patroon en gezel en voorts in de ver houding tot de gemeenschap. In de leiding dezer organisatie heeft deze geest steeds geleefd en met name den voorzitter is spr. daarvoor dankbaar. Die geest moge be waard blijven, in het belang van den bond. De heer Nooteboomde Bruin begroet te vervolgens eenige gasten als den voor ter van den Chr. patroonsbond in Neder land, den heer Plomp, en den heer De Rooy uit Antwerpen, die met 'n medebestuurder namens de Belgische collega's aanwezig was. De heer De Rooy merkte op, dat de be langen in Nederland en België dezelfde zijn; Nederland gaat voor in de Katholie ke organisatie. Spr. wilde trachten een BelgischNederlandsche samenwerking te bevorderen. De heer Plomp die verklaarde met aan dacht en waardeering de rede van dr. van Beurden gevolgd te hebben, betoogde even eens, dat het christelijk principe alle actie moet dragen. Anders is zij nutteloos Nadat de voorzitter de sprekers beant woord had merkte hij nog op, dat er ook uit Duitschland het verzoek om samenwer king komt. Het congres werd darna verdaagd. Men bracht een bezoek aan de kathedrale basi liek van St. Jan en aan de tentoonstelling van schildertechnieken. Vervolgens hield het hoofdbestuur een drukbezochte receptie. „Msbd." DE ONDERNEMERSOVEREENKOMST IN DE SCHOENINDUSTRIE. De Minister van Economische Zaken heeft aan de vaste commissie van den Eco nomische Raad, ingesteld bij Kon. besluit van 28 Augustus 1935, verzocht hem te willen adviseeren over het nemen van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in artikel 2 van de wet op de algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkom sten ten aanzien van een door de federa tie van Nederlandsche Schoenfabrikanten ter algemeen verbindendverklaring voor gedragen ondernemersovereenkomst. De e.nsiige catas.iote der T. 13 in Ned. Indiè Een triest beeld van de overblijfselen der ve>onge>ukte machine aan boord van de «Pollux», waarmede het wrak naar het Mar ine-bassin werd vervoerd. Slechts een ruïne bleef er van het toestel over

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9