OMGEVING VEUR KANT ZICH TEGEN VEREENIGING MET STOMPWIJK. Adres van den Raad aan de Tweede Kamer. VRIJDAG 22 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 HAARLEMMERMEER. Gevestigd: Abraham van der Reij- den, Nieuwemeerdijk 406. Maria Robijn, Draverslaan 11. Jan H. Lagendijk, Aker- dijk 190. Johannes J. van Doode, Hille- gommerdijk 319. Maria Chr. Tesselaar, Fortweg 34. Hendrik de Tree, Eksterslr. 5. Cornelia van Zijverden, Aalsmeerder- dijk 300. Jan D. Brandt, Nieuwemeerdijk 179. Leon A. Bruis, Schipholweg 3. Andries Geel, Bennebroekersdijk 53. Marinus Holleman, Kruisweg 1571. Ca- rel F. Pabst, Schipholweg 35. Leendert P. Reumerman, Sloterweg 1120. Jacob A. Roest van Limburg, Akerdijk 275. Adrianus Steur, Domineeslaan 9. Willem P. Wesly, Plesmanlaan 19. Antonius F. van Acker, Esschenlaan 47. Willem D. A. Belmer, Eksterstraat 11. Hendrik L. Bisschop, Zilvermeeuwstraat 27. George C. Bohlander, Marialaan 64. Johannes C. Bol, Havikstraat 24. Gerardus H. Bos nia, Schipholdijk 203. Andreas J. Brian, Nieuwemeerdijk 181. Simon Buijs, Ber kenlaan 22. Jan J. Drechsel, Zilver meeuwstraat 32. Joannes P. Duffels, Akerdijk 125. Rieuwing van Eerden, Pelkaanstraat 36. Wilhelm C. A. Fran- cissen, Leeuwerikstraat 33. Gerardus Frutihof, Wilgenlaan 92. Jan N. Ger- bracht, Zilvermeeuwstraat 36. Nicolaas G. Gerritsen, Bennebroekerdijk 40. Jo hannes Götz, Sloterweg 142. Jacob Hart man, Zilvermeeuwstraat 21. Walter W. H. Höpfner, Aalsmeerderdijk 577. Cor nells van der Horst, Sloterweg 86. Vertrokken: Francina G. van der Meiden, naar Amsterdam, Nassaukade 371. Maria E. van der Velden, naar Aals meer, Dorpstraat p.a. N. Ravesloot. Jo hannes van Selm, naar 's-Gravenhage, Con- vivastraat 8. Johannes J. Sijbrands, n. Amsterdam, Bellamyplein 36, 3 hg. Fre- derik H. Vallentin, naar Amsterdam, Bel lamyplein 36, 3 hg. Margaretha Boo gaard, naar Amsterdam, Bellamyplein 36, 3 hg. Herman A. Huinink, naar Haar lem, Tulpstraat 18 zw. Nicolaas J. Schui temaker, naar Haarlemmerliede c.a., Hout- rakkerweg 41. Ernst Bunders, naar Am sterdam, Overtoom 538, 3 hg. Cornelis F Zwetsloot, naar Bennebroek, Schoollaan 23. Adrianus C. Loogman, naar Uit hoorn, Boterdijk 26, Kwakel. Leonardus- Balk. naar Amsterdam, Bloemstraat 43. Willem L. Hopman, naar Bennebroek, Rijksstraatweg 63. Pi eter Arensman, n. Aalsmeer, Rustoord. Cornelius Visser, naar Amsterdam, van Beuningenstraat 98, 2 hg Johannes Breur, naar Aalsmeer, Oosteinderweg 20. Hermanus Ph. Fried- ler naar 's-Hertogenbosch, Ververstr. 57. Maria Kloet, naar Heemstede, Havenstr. 51. Hendrik van Looij, naar Aalsmeer, Zijdstraat 75 boven. Pieter H. Haagsma, naar Amsterdam, Zoutkeetgracht 54, 2 hg. Francois L. M. Focquin de Grave, naar Zandvoort, Duinoordlaan 13. Abraham v. d. Groef, naar Haarlem, Klein Heilig land 73. Jan Keizer, naar Amsterdam, Keizersgracht 158. Herman J. Kremer, naar 's-Gravenhage, Kamperfoeliestraat 195. Dirk de Moor, naar Aalsmeer, Uiter- weg 428. Adriaan Adams, naar Hille- gom, Meerstraat 133. Dirkje Bos, naar Rijswijk (Z.-H.), Verhagen Metmanstr. 39 Johanna M. Postma, naar Amsterdam, Sloterweg 136. HILLEGOM. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente hield een open bare vergadering op Donderdag 21 Octo ber 1937 des namiddags te 2 uur. De voorzitter zegt, dat deze vergadering wel op korten termijn is uitgeschreven; oorzaak is de conversie van geldleenin- gen. Wat deze conversie betreft zullen de volgende leeningen worden veranderd: 88500, thans 4.5 pet wordt gesloten tegen 3.5 pet. de eerste 15 jaar, daarna tegen 4 pet.; 98.000, thans 4 3/8 pet. rentende wordt ook overgesloten tegen 3.5 pet. en verder als voren; verder 3 leeningen, elk van ƒ82500 thans rentende 4.5 pet. geslo ten tegen 3.5 pet en zelfde voorwaarden. Deze conversie geeft een j aarlijksche ren tebesparing van ƒ4217.50 terwijl na 5 jaar zonder boete kan worden afgelost. Thans zijn alle gemeentelijke leeningen terugge-. bracht tot het rentetype van 3.5 pet. De heer Spilker informeert, of geen boete moet worden betaald. De voorzitter zegt neen; conversie brengt ook geen extra kosten; de oude geldschieter bezorgt deze transactie. Het voorstel wordt met alg. stemmen goedgekeurd. De rekeningen 1936 worden vervolgens aangeboden, alsmede de begrootingen over 1938. De voorzitter zegt, dat het tekort over 1936 administratief bedraagt 93447.38, doch feitelijk slechts 3936.26, omdat we nog ƒ8941.12 te goed hebben; spr. licht dat toe. Als commissie-leden voor het on derzoek worden herbenoemd de heeren Fijma, van der Aar en Haster. De steun aan de kleine kweekers. Zeer lang wordt gesproken over het voor stel tot verlenging van de gemeentelijke regeling inzake steun aan kleine kwee kers. Er komen ten slotte twee voorstellen: 1. de verlenging zelve, welk voorstel met alg. stemmen wordt aangenomen en 2. het voorstel van B. en W., waarbij 25 pet. min der volgend jaar kan worden gegeven en waaruit de woorden „in ieder geval" weg vallen. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de hee ren van Dam, Fijma, Spilker, van Lierop en Paase. Punt 6 en punt 10 worden aangehouden, omdat straks eerst deze zaak zal behandeld worden in comité-generaal. Met alg. stemmen wordt medwerking verleend voor de aanschaffing van 2 schoolborden in de R.-K. Meisjesschool aan de Mariastraat. Aan den heer E. Aay wordt met alg. st. eervol ontslag verleend als opzichter der plantsoenen; aan den heer D. L. Hage als onderwijzer aan de o.l.s. voor ULO. Rondvraag. De heer van Dam wil de kleine kweekers te werkstellen. De voorz. zegt, dat dit niet mag, doch de moeilijk heden zijn voorgelegd aan het Departement van Landbouw en getracht zal worden met andere gemeenten gezamenlijk wat gedaan te krijgen. De heer Loerakker wil dat schrijven ook zenden aan den Bedrijfsraad. De heer Van Lierop informeert, of reeds een advertentie geplaatst werd voor een opvolger van den heer Aay. De voorzitter zegt, dat dit nog niet gebeurd is. De heer Van Lierop bepleit verder eenige verbete ring in de verlichting achter op de Haven en aan de Weerlaan. De voorz. zal een en ander laten bekijken. De heer Spilker infor meert weer naar het reglement van orde; de voorz. zegt: nog even wachten. De heer Fijma vraagt, welken indruk de voorzitter gekregen heeft van de feesten. De vporzit- ter zegt, dat het hem niet is tegengevallen. De heer Paase informeert weer naar het prikkeldraad aan de Van den Endelaan. De voorz. zegt:we hadden een compliment van u verwacht; de zoden zijn met geweld vernield; wat we deden is een noodzake tijk kwaad; we moeten elkaar wat tegemoet komen. De heer v. Lierop vindt de vernielzucht verschrikkelijk; hij hoopt, dat via de Pers de ouders en onderwijzers de pogingen om alles ordelijk te houden zullen steunen. Hierna geheime vergadering, die ruim een half uur duurt. Na heropening brengt de voorzitter (punt 6) benoeming van een onderwijzer aan de o.l.s. in stemming. Benoemd wordt met alg. st. de heer A. J. W. Kemperman te Utrecht, No. 1 der voordracht Het voorstel van B. en W. hoekafron- ding Pastorie St. Martinuskerk (punt 10) wordt met alg. stemmen aangenomen. Hierna sluiting met een dankwoord. Katholieke Actie. Woensdagavond werd een openbare vergadering gehouden in de voormalige St. Josephkerk aan de Hoofdstraat, uitgaande van de Moeders- en Meisjes-Congregatie der parochie, waar als spreker optrad prof. dr. Alphons Ste ger, lid der Eerste Kamer en voorz. van de K. A. „Voor God". De belangstelling was schitterend. De avond werd geopend door kap. J. A. van Ettinger, directeur der congregatie met een woord van hartelijk welkom, in het bijzonder gericht tot den spreker. Daarna werd het Gregoriaansch Veni Creator gezongen door het M C. zang koor. onder leiding der dirigente mej. A. Leegwater en vervolgens een vierstemmig Ave Maria a Capella. Hierna hield prof. Steger zijn rede, tintelend van vuur en enthousiasme. De directeur betuigde hem na een daverend applaus den dank ier vergadering. Het M. C. zangkoor zong vervolgens een Maria-hymne uit het offi cie van O. L. Vr. Hemelvaart, gevolgd door „Te saeculorum Principem" aanslui tende bij de uitgesproken rede en waar van de Hollandsche tekst aan de achter zijde van het programma was afgedrukt. Kapelaan van Ettinger sprak nu het slot woord, dank brengende voor de betoonde belangstelling en ook voor den schoonen zang, waarna hij deze religieuse bijeen komst met gebed sloot. Goed afgeloopen. De brievenbesteller J. had, de onvoorzichtigheid te drinken van een mengsel van verdunde formaline. De gevolgen bleven niet uit en de man moest opgenomen worden in de Mariastichting. Heden mocht hij gelukkig het ziekenhuis weder verlaten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinb ou w - overzicht. Dat was deze week een teleurstelling. Het was al eenige weken heel goed ge gaan met een der hoofdproducten, de bloemkool, men kreeg den indruk dat het zoo wel blijven zou. De aanvoer nam ech ter dermate toe. hier en in andere bloem koolstreken, dat een aanmerkelijke ver laging niet kon uitblijven. Hierbij kwam dat voor export weinig geplaatst kon wor den. Gelukkig traden direct, toen de prijs naar beneden ging, de zouters op als koo- pers en hierdoor werd het nog geen deba cle. Hierdoor *erd ook vooral voor de tweede soort een hoogere prijs betaald dan men, in verhouding van de eerste soort, hiervoor zou mogen verwachten. De 1ste soort ging voor f 5.tot 8.80 terwijl voor de tweede soort van 2.20 tot 5.20 werd genoteerd. Bospeen ging vlug weg. De aanvoer is nog maar matig. De prijs was van 5.10 tot 6.60 per 100 bos. Ook voor waspeen wa^ redelijke vraag. De prijs niet slecht Noteering van 60 tot 80 cent per kist van 20 kg. Voor conser ven kwam weer eenige vraag met iets beter prijs dan tot heden gemaakt kon worden, van 4 00 tot 4.20 per 100 kg. Voor Gele en Roodekool L nog onvoldoen de vraag. Vooral gele kool gaat laag in prijs niettegenstaande de gewassen heden middelmatig staan. Prijs van 1.402.00 per 100 kg. Roodekool staat in het gewas vrij slecht. De oogst is gering. Toch kon het aanbod aan de vraag voldoen; dat be wijst de lagen prijs trouwens wel. Be taald werd van 2.30 tot 2.70 per 100 kg. Groene kool was in kwaliteit en in prijs nogal uiteenloopend. Van 1.tot 2.50 per 100 kg. was de opbrengst. An dijvie gaat niet. Er is hiervan ook te veel. Een enkel partijtje draaide door, een ge deelte ging voor den minimumprijs terwijl de duurste 80 cent per 100 opbracht. Voor uien steeds meer vraag en nog oploopen- de prijzen. Er werd zelfs gekocht voor 7.20 per 100 kg.; voor uien, in dezen tijd van het jaar een goede prijs. Selderie- knollen konden ook nog onvoldoende af trek vinden. De prijs is te laag van 2 tot 3.pej 100 stuks. Aardappelen gaan slecht. Er is geen vlotte handel. De beste Eigenheimers uit de duinpalmen brengen van 0.70 tot 0.85 per kist van 25 kg. op. Klei-eigenheimers kunnen het niet verder brengen dan 5060 cent per kist, Drielingen van 25 tot hoogstens 35 cent. De laatste princesseboonen gingen graag weg tegen 8.tot 10.40 per 100 kg. LISSE. Hanze. Donderdag vergaderde in het café-restaurant „De Nachtegaal" de afdee- ling Lisse van de R.-K. Middenstandsver- eeniging „De Hanze". In zijn openings woord wees de voorzitter op het ongeval, hetwelk den geestelijk adviseur, kap. van In gen is overkomen. Spr. wenschte hem een spoedig volledig herstel toe. Spreker verheugde zich over de goede opkomst, on danks, dat er nog een belangrijke verga dering, ml. die van de R.-K. Staatspartij, werd gehouden. Hierna werd tot afgevaardigde naar den Centralen Raad benoemd de heer J J. van Stijn en de voorzitter ambtshalve. De beschrijvingsbrief voor de op Don derdag 28 October a.s. te houden Centralen Raad werd hierna onder de loupe genomen. De voorzitter wees er in verband hier mede op de Lodivo-loten, welke nog ver kocht moesten worden. Spreker drong, ge zien het zeer goede doel, op het aankoo- pen der loten aan. Besloten werd mee te gaan met het voor stel de aftredende hoofdbestuursleden te herbenoemen, terwijl men de wensch uit sprak om in de vacature van Amsterdam, wederom iemand uit die stad te benoemen. Betreffende de persoon werd vrij mandaat gegeven. Een schrijven van het hoofdbestuur aan gaande het Groot-bedrijf werd voorgele zen en een enquête naar die Groot-bedrij ven werd hierbij besproken. De voorzitter lichtte deze aangelegenheid toe Hierna deelde de voorzitter mede, dat de Middenstandscursus wordt bezocht door ruim 60 leerlingen. De belangstelling hier voor is groot, waaraan de vestigingswet mede heeft bijgedragen. Spreker drong op het vragen van inlichtingen hieromtrent aan. Bij de rondvraag werd het grootbedrijf nog ter sprake gebracht in verband met het stichten van filialen door de grootbedrij ven nog vóór de vestigingswet. Hierna volgde de sluiting. Staatspartij. Onze afdeeling van de R.-K. Staatspartij hield gisteravond een vergadering in de groote zaal van de R.-K. Volksbond onder leiding van haar voorzit ter, den heer J&c. Th. de Vroomen. De op komst was niet slecht. De voorzitter herdenkt het overleden lid, den heer L. Onderwater, voor wiens ziele- rust gebeden werd. Vervolgens bracht hij dank aan zijn medebestuurders en aan de propagandaclub met haar wakkeren voor zitter, den heer Chr. v ,d. Eist.. Meer in 't bijzonder dankte hij de heer L. v. Grie ken voor de bijzondere propaganda door hem gevoerd. Het ledental, zoo deelde de voorzitter mede, is de 1200 genaderd. Uit de mede- deelingen bleek, dat het bestuur plannen heeft om reglementen te doen drukken en te zorgen, dat er in elk gezin minstens een komt. Dit kon de goedkeuring der leden weg dragen. Aan de orde is vervolgens verkie zing candidaten voor de R.-K. Kamercen trale Leiden. Op voorstel van het bestuur werden candid aat gesteld de heeren Heemskerk, Leiden, Kortekaas, Lisse, de Leeuw, Pijnacker, Weck, Gouda, Loe rakker, Hillegom, v. Berkel, Wassenaar, v. Mil, Zoeterwoude en Houdijk, Bos koop. Als candidaten voor leden en plaats vervangers van den Partij werden benoemd de heeren C. W. de Jong, te Hazerswoude, Th. A. Houdijk, te Boskoop, A. C. A. Dee- renberg te Schoonhoven, B. N. Loerakker, te Hillegom, W. J. Middelweerd te Gouda, H. C. Schölvinck te Nootdorp en G. Bul ten te Voorhout en als plaatsvervangers de heeren A. J Verkley, te Sassenheim, L. J. v. d. Bosch te Bleiswijk, P Heemskerk te Leiden, J. W. A. Lefeber te Lisse en J. J v. Duuren te Wassenaar. Hierna is aan de orde de verkiezing van vijf bestuursleden wegens aftreden van de heeren Jac. Th. de Vroomen, A. van Zonneveld, J. P. Vink, J. H. v. d. Voet en C. v. d. Laan. Van deze heeren heeft de heer Vink bedankt, terwijl reglementair de heer de Vroomen, wegens zijn verkiezing tot lid van den gemeente raad, moet bedanken als voorzitter. Na ampele bespreking werd besloten aller eerst het bestuur voltallig te maken en daaruit een voorzitter te kiezen. Daar de heer de Vroomen den wensch te kennen gaf ook als bestuurslid te bedanken brak de heer Warmerdam een lans om toch den heer de Vroomen als bestuurslid te herkie zen. Hij zette in een mooi betoog uiteen van hoe groot belang het is den heer de Vroomen te behouden als bestuurslid voor onze mooie politieke vereeniging, een ver- eeniging welke door zijn capaciteiten mo reel en financieel weer is gezond gemaakt. Na zeer breedvoerige besprekingen werd ten slotte besloten de bestuursverkiezing aan te houden tot de e.v. jaarvergadering. Bij de rondvraag besprak de heer J. v. d. Lans den gewijzigd en dienstplicht en wees op een bericht in de „Leidsche Cou rant" uit Zoeterwoude; hij meende, dat we daaraan adhaesie moeten betuigen. Door den voorzitter wer<jl opgemerkt, dat deze zaak op de e.v. vergadering van de Kamer centrale aan de orde wordt gesteld. Hierna sluiting. Geboren: Grietje Sjaantje dochter van G. Rietkerk en J. Passchier Hen drik Jan, zoon van G. Klein Kranenburg In de gisteren gehouden raadszitting van de gemeente Veur is besloten (met de stem van den heer Borst tegen) in verband met het ingediende wetsontwerp tot samenvoe ging van de gemeenten Stompwijk en Veur, onderstaand adres te richten tot de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. Met diepe teleurstelling heeft de ge meenteraad van Veur kennis genomen van de indiening bij uw vergadering van het ontwerp van wet tot vereeni ging van de gemeenten Veur en Stomp, wijk en tot wijziging van de grens tus- schen de gemeenten Leidschendam en Nootdorp. Na de beslissingen in de vergaderin gen van den gemeenteraad en van de commissie uit de ingezetenen der ge meente Veur, waarbij de meerderheid zich tegen de samenvoeging uitsprak, zoomede in het licht van de adressen, aangeboden aan Zijne Excellentie den minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij 85 pet. der inwoners zich even zeer tegen samenvoeging verklaarde, meende de gemeenteraad te mogen verwachten, dat de regeering van de doorzetting van deze zaak zou afzien. Te eerder mocht deze verwachting worden gekoesterd, nu de gronden, voor de samenvoeging aangevoerd, allerminst van zoodanige beteekenis zijn, dat daartegenover aan de uitspra- ken der bevolking geen waarde be hoeft te worden gehecht. Om dit aan te toonen.is het voldoende de memorie van toelichting op het ontwerp van wet eenigszins nader te beschouwen. In de eerste plaats wordt een beroep gedaan op den feitelijken toestand, hierin bestaande, dat zich bij den dam, welke Rijnland's boezem scheidt van dien van Delfland, een buurtschap heeft ontwik keld, welker bebouwing zich over de beide gemeenten uitstrekt en zich over haar ge bied meer en meer heeft uitgebreid. Voor een juiste beoordeeling van deze samen- groeiing dient te worden opgemerkt, dat de kern van deze buurtschap naar de Stompwijksche zijde slechts een zeer ge ring deel van deze gemeente uitmaakt en gedurende de laatste 50 jaren geen uitbrei ding heeft ondergaan, terwijl daarentegen Veur een uitbreiding heeft gekregen die met deze kern niet onmiddellijk samen hangt. Aan deze samengroeiing op een enkel punt, kan dan ook nauwelijks een grond voor samenvoeging worden ontleend: Voorzoover tengevolge van dezen feite lijken toestand in verschillende gemeen schappelijke belangen door gemeenschap pelijke regelingen is voorzien, is dit uiter aard geen grond voor, maar veeleer tegen samenvoeging, terwijl uit het bestaan van zoodanige regeling allerminst tot de aan wezigheid van een gemeenschappelijke huishouding mag worden geconcludeerd. De feitelijke toestand beantwoordt daar aan in geen geval. De gemeenteraad meent dan ook vrijheid te hebben de eenige aanleiding tot de indiening van het wetsontwerp te zien in de omstandigheid, dat door de stijging van het aantal inwoners van Stompwijk boven de 5000, een ver eeniging van de bestuursfuncties van burgemeester en secretaris niet meer mogelijk is. Hiertegen nu meent de gemeenteraad met kracht te moeten opkomen. Het moge al waar zijn, dat de bestuurskosten van twee afzonder lijke gemeenten hooger zijn, dan wan neer deze worden samengevoegd, men kan eerst dan van een noodeloos opvoeren spreken indien overigens de samenvoeging in het belang van de beide te vereenigen deelen is en de voorwaarden voor een gunstige ontwik keling van deze aanwezig zijn, m.a.w. de administratieve eenheid mag eerst worden tot stand gebracht wanneer een economische eenheid daaraan ten grondslag ligt. Ook geographische kan niet worden ge zegd, dat de nieuwe gemeente voor de hand liggend is gevormd. De gemeenteraad laat nu nog daar, of de samenvoeging van de beide gemeenten overigens geen aanleiding zal geven tot verhooging van de openbare uitgaven ten gevolge van toenemende behoeften, welke onwillekeurig met de vorming van groote- re gemeenten gepaard gaan. De gemeenteraad wil met nadruk de vraag naar voren brengen of nu voortaan de evengenoemde omstandigheid uitgangs punt mag zijn bij de samenvoeging van gemeenten n.l. of overal, waar door stij ging van het aantal inwoners combinatie van functies niet meer mogelijk is, de handhaving van de functionarissen door sa menvoeging van gemeenten moet worden bereikt. Veeleer moet daartegenover als de bedoeling van de desbetreffende bepaling in de gemeentewet worden aangemerkt, dat bij het bereiken van de grens van het inwonertal, scheiding van de bestuursfunc ties in de personen geboden is. Dit klemt te meer, nu in dezen tijd tal van gegadig den, die na een grondige opleiding een rui me ervaring in de bestuurspractijk hebben opgedaan, voor bestuursfuncties beschik baar zijn. Zou men evenwel van oordeel zijn, dat de in de gemeentewet gestelde grens te laag is en de uitoefening der bestuurs functies daarenboven ook zeer wel aan een persoon kan worden toevertrouwd, dan is de aangewezen weg om die grens in de ge meentewet te verhoogen, gelijk dit reeds ten aanzien van het ontvangersambt heeft plaats gehad. In dit verband wijst de gemeenteraad er op, dat de gemeente Nootdorp, een ge meente met c.a. 1600 inwoners, waarvan het burgemeestersambt tevoren met dat van Pijnacker was gecombineerd, voor en kele jaren een eigen burgemeester heeft ontvangen, terwijl de gemeente Veur, bij na 4000 inwoners tellende, ondanks daar toe door haar gedaan verzoek, voor de commissie ad hoe uit haar midden geen ge legenheid heeft kunnen krijgen dit belang bij Gedeputeerde Staten te bepleiten. Het heeft voorts de aandacht van den gemeenteraad getrokken, dat de bezwaren van de zijde der gemeente Veur in het midden gebracht in de memorie van toe lichting met zoo weinig woorden worden afgedaan, terwijl de omstandigheden, die juist voor samenvoeging konden pleiten, slechts in algemeenen vorm worden aan geduid. De gemeenteraad betwist, dat karak ter, aard en belangen der bevolking overeenstemmen. Terwijl Stompwijk een overwegend plattelands-karakter draagt met landbouw als hoofdbron van bestaan, heeft Veur meer en meer door haar bebouwing den tuinbouw op den achtergrond gedrongen en een stede lijk karakter aangenomen en zich als randgemeente naar de groote stad ge richt. Door de samenvoeging zal een strijd van belangen aan den dag tre den, die de kiemen van een voort durende wrijving in zich draagt. Wel verre dus de behartiging van de ge meenschappelijke huishouding te be vorderen, dreigt de samenvoeging daar voor een ernstige belemmering te wor den Ten slotte wijst de gemeenteraad er op, dat, moge de belastingdruk in beide ge meenten gelijk zijn, de financieele toe stand daarom nog geenszins gelijk mag worden genoemd. Als voorbeeld wijst hij op de uitkomsten van de gemeenterekeningen der beide gemeenten over 1936. Stompwijk: De gemeenterekening dienst 1936, geeft aan ontvangsten aan een bedrag van ƒ284.887,55 en aan uitgaven een bedrag van ƒ295.459,12 en sluit derhalve met een nadeelig saldo van 10.571.57. De kapitaal- dienst geeft aan ontvangsten 292.918.71 en aan uitgaven ƒ290.416.83 en sluit der halve met een batig slot van 2501.88. Veur: De gemeenterekening dienst 1936 geeft aan ontvangsten aan 281.726.17 en aan uitgaven een bedrag van 274.374.73 en sluit met een batig saldo van ƒ7351.44. De kapitaaldienst vermeldt aan ontvangsten f 535.616.95 en aan uitgaven 519.796.01, alzoo een batig saldo ten bedrage van f 16.820.94. De gemeenteraad heeft zich in het bo venstaande bepaald tot een samenvatting in groote lijnen van zijn standpunt ten opzichte van de voorgestelde samenvoe ging, aangezien de bijzonderheden uitvoe rig zijn verhandeld in de stukken, die ter uitvoering van de bepalingen der Ge meentewet zijn gewisseld en waarnaar hij uw vergadering meent te mogen verwij zen. Hij wendt zich met aandrang tot uw vergadering met het verzoek het aange boden wetsontwerp niet aan te nemen. en M. G. du Croix Adrianus Petrus Theodorus zoon van Th. H. Wassenaar en W. C. A. Schoone Bernardina Catharina Maria, dochter van A. A. van der Vlugt en van M. Walkers. Overleden: Johanns Kleijhorst, 82 jaar, wed. van A. G. Berbee Marrigje Dragt, 77 jaar, wed. van B. Mastenbroek. Gevestigd: Th. Grimbergen geb. Duivenvoorden uit Noord wij ker hout M. C. Verdoorn geb. van der Voorn, uit Sassenheim G. A. van Amsterdam uit Noordwijk W. Zintel uit Hazerswoude P. Duijs uit Hillegom M. E. van der Putten geb. Rusman uit Hillegom. Vertrokken: P. Alders naar Zeist G. de Longe geb. Zuidam naar Alphen aan den Rijn A. P. van Dijk naar Al phen aan den Rijn J. A. van der Vlugt naar Noord wij kerhout J. H. Schenk naar Voorhout C. Faas naar Heemstede J. A. C. van Lierop en gezin naar Sas senheim A. W. Schoone naar Velsen M. van der Stelt naar Haarlemmermeer C. C. de Klerk naar Noordwijkerhout G. J. W. Pijnacker naar Beverwijk.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5