RIJNSTREE HET BETOOVERDE BOSCH DONDERDAG 21 OCTOBER 1937 OE LEIDSCHE COURANT 4 DERDE BLAD - PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK Onder voorziterschap van Burgemeester van de Mortel kwam de Raad dezer ge meente gistermiddag te twee uur in open bare vergadering bijeen. Afwezig de heer A. Caspers, met kennisgeving. Na de opening der vergadering met ge bed, passeerden de kennisgeving van di verse door Ged. Staten goedgekeurde raads besluiten de hamer. Goedgekeurd werd door den Raad en besluit van de commissa rissen der spaarbank voor Noordwijk en Omstreken tot verlaging der hypotheek rente met y2 pet. De drukke Heerenweg. Aan gedrongen op wandel- en rij wielpaden. Ingekomen was een adres van een aan tal bewoners of gebruikers van den Heeren weg, houdende een verzoek om spoedig over te gaan tot verbetering van den Hee renweg door het aanbrengen van een voet en rijwielpad en een behoorlijke straatver lichting, zulks met het oog op den zeer ge vaarlijken toestand ter plaatse, waardoor deze weg een der meest onbruikbare we gen onzer gemeente is geworden voor voet gangers en wielrijders. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloot de Raad bij Ged. Staten (omdat deze weg in beheer en onderhoud bij de provincie is) de noodige stappen te doen ter bespoediging van de uitvoering der voorge nomen verbeteringen. (Zooals men weet. is een algeheele reconstructie van dezen weg in voorbereiding). Op een daartoe gestelde vraag van den heer Vogelaar deelde de voorz. nog mede, dat dit contract van B. en W. met Ged. Sta ten o.m. zal bestaan in een verzoek aan laatstgenoemd college om met de verbete ringen te beginnen aan den kant van Noordwijk en niet b.v. 20 K.M. verder. Een adres van de Gebrs. M. en J. Hoek Wzn. en J. van Bohemen Nzn., inzake de schade die zij te lijden hebben door de wa teronttrekking van hun perceelen aan den Nieuwen ZeewegPrins Hendrikstraat, tengevolge van het aldaar liggend gemeen te-riool, werd in handen van B. en W. ge steld ter fine van prae-advies. Het verslag van de commissie van toe zicht op de spaarbank van Noordwijk en O. over 1936 gaf tot geen opmerkingen aan leiding, terwyl op het adres van de cen trale esperanto propaganda-commissie in zake het organiseeren van gemeentewege of op diverse wijzen met medewerking van de gemeente van esperanto-cursussen, werd besloten deze medewerking alleen te be perken tot het indien noodig beschik baar stellen van een leslokaal van de ge meente. Hierna werd besloten aan de drie kin deren van de wed. M. M. Luksenburg-Be- melman, wiens echtgenoot en oudste zoon de vorige maand tengevolge van ëen on geval om het leven is gekomen, een uitkee- ring van halfweezengeld te verstrekken van f 60.per jaar en per kind. Z. h. st. wer den weeshuismeesters hiertoe gemachtigd. Nieuwe schoolgeldverordening. De in de vorige vergadering aangehou den nieuwe schoolgeldverordening werd thans wederom aan de orde gesteld. Deze verordening bedoelt overeenstemming te brengen met de wet van 1936 tot verlaging van dé openbare uitgaven voor het onder wijs. Gelijk bekend kon vroeger alleen het inkomen van een schoolgeldplichtige als maatstaf der heffing gelden en al had men nog zoo'n groot vermogen en was men over eenig jaar geen inkomstenbelasting ver schuldigd, b.v. wegens achteruitgang van zaken, dan behoefde men geen schoolgeld te betalen. Deze onbillijkheid is nu opgehe ven, omdat het schoolgeld nu naar een an deren maatstaf wordt geheven, n.l. de z.g. gemengde hoofdsom. Hieronder wordt ver staan het totaal van de hoofdsommen over een vol jaar door den schoolgeldplichtige verschuldigd wegens gemeentefonds- en vermogensbelasting tezamen, behoudens een kleine beperking ten aanzien van de hoofdsom der vermogensbelasting. Want laatstgenoemde hoofdsom wordt slechts in aanmerking genomen voorzoover zij te bo ven gaat /5 voor elk minderjarig kind, d.w.z., dat voor de bepaling van de ge mengde hoofdsom van de vermogensbelas ting ƒ5.voor elk minderjarig kind wordt afgetrokken. Z. h. st. besloot de Raad tot vaststelling van deze verordening. Veel verandering zal zij intusschen niet brengen, omdat ten aan zien van de tarieven volgens de maatstaf „gemengde hoofdsom" zooveel mogelijk ge streefd is naar aansluiting aan de tarieven van de thans bestaande verordening. In het algemeen zal dus alleen voor school- geldplichtigen, wier gemengde hoofdsom is samengesteld uit elementen van inkomen en vermogen, de nieuwe verordening ver andering van het schoolgeld met zich bren gen. Van B. en W. van Katwijk was bericht ingekomen, dat Ged. Staten bezwaar heb ben tegen de door den Raad dier gemeente in de instructie van den keuringsveearts voor den kring „Katwijk" vastgestelde toe lage wegens vergoeding van verplaatsings kosten. Katwijk had hiervoor 300.in de instructie vastgelegd, doch dat vonden Ged. Staten, zoomede de veterinair inspecteur voor de volksgezondheid te weinig en wil den dit bedrag gesteld zien op 700.per jaar. Katwijk had thans een compromis voorstel van 500.doch B. en W. dezer gemeente handhaafden hun reeds eerder hieromtrent gestelde standpunt, dat een vergoeding van ƒ300.veel te gering was en vereenigden zich volkomen met de mee ning van Gsd. Staten, dat deze vergoeding op 700.dient te worden gesteld, waar bij de Raad zich z. h. st. en zonder eenige discussie aansloot. Vaststelling gemeenterekening 1936. De gemeenterekening 1936, alsmede de rekeningen van het gas-, waterleiding- en electricitsitsbedrijf, werden hierna z. h. st. voorloopig vastgesteld. Volgens de gemeenterekening hebben de inkomsten van den gewonen dienst be dragen: ƒ825.131.18 en de uitgaven 855.716.63, zoodat de gewone dienst sluit met een nadeelig slot van ƒ30.585.45. De inkomsten van den kapitaaldienst hebben bedragen 503.328.82 en de uitgaven f 454.700.01, zoodat het batig slot bedraagt ƒ48.628.81. De bedrijfsrekeningen sluiten allen met een batig saldo, zooals uit het onderstaan de blijkt: Gasbedrijf: geraamd 4063.89, wer kelijk ƒ11.411.90, meer ƒ7348.01. Waterleidingbedrijf: geraamd 12.228.21, werkelijk 16.978.98, meer ƒ4750.77. Electriciteitsbedrijf: geraamd ƒ8913.34, werkelijk ƒ14.870.68, meer 5957.34. Nagenoeg zonder eenige discussie pas seerden deze rekeningen de voorzittersha mer. Noordwijks' uitbreiding als Badplaats. Met vlag en wim pel goedgekeurd. Het hoogtepunt van dezen middag vorm de wel het voorstel van B. en W. tot ex ploitatie van duinterrein ten oorden van den vuurtoren, waaromtrent wij een paar dagen geleden uitvoerig schreven. Dat ook de Raad zich met de voorgenomen uitbrei ding verheugde, bleek al dadelijk uit 'het feit, dat belangrijke discussiën uitbleven. Slechts enkele sprekers voerden hierover het woord. De heer Liefferink verheugde er zich vooral in, dat het plan zoo'n schit terend werkverschaffingsobject bood, iets waarbij de heer Schelvis zich aansloot, in tegenstelling tot den heer Bulk, die een dergelijk luxueus plan ongaarne in werk verschaffing zag uitvoeren. Tegen den la gen grondprijs van ongeveer ƒ3.90 per M2. voor bijna 50.000 M2. bouwgrond had de heer Liefferink wel eenig bezwaar. Bij par ticulieren betaalt men 7.a 8.per M2. Spr. dringt voorts aan op het verkoo- pen der bouwgrond ineens, wanneer de ge legenheid zich -althans daartoe voordoet. De heer Vogelaar meende, dat de grond prijs in deze discussie gsen rol mag spelen. Dat geldt alleen voor intensief te bebou wen grond en dat is hier niet het geval. In tusschen zulen B. en W., aldus de voorz., de opmerkingen van den heer Liefferink in de ooren knoopen. Spoedig daarop wordt het voorstel z. h. st. aangenomen, waarop de voorz. nog in korte bewoordingen de geweldig groote beteekenis van dit besluit schetst. Het plan is voor een in goede banen doorgevoerde ontwikkeling van de badplaats van buitengewoon veel belang. Sterk den nadruk legt spr. ten slotte op de winst van een mooi stuk natuurschoon, hetgeen de aantrekke lijkheid der badplaats ongetwijfeld zal ten goede komen, vooral door de mooie wandelgelegenheid die door de uitvoe ring van dit plan zal worden gescha pen. Met een warm applaus betuigde de Raad zijn instemming met het gesprokene. Stratenplan Noordduinen (Bevea-terrein). De N.V. „Bevea" had den Raad verzocht medewerking te willen verleenen voor het aanleggen van straten en riolen op haar terrein in de Noordduinen, alsmede het ge heel afwerken van de Quarles van Ufford- straat. Hoewel de aanbouw van woningen in dit gedeelte der gemeente in een vrij snel tem po wordt voortgezet, meenden B. en W., dat het niet verantwoord zou zijn, het straten plan onmiddellijk en in zijn geheel te vol tooien. Naast bezwaren van financieelen aard, zoowel voor de gemeente als voor de bouwexploitanten (men denke voor deze laatste slechts aan volledigen aanleg van hoofdleidingen voor gas, water en electri- citeit), zijn er bezwaren van technischen aard, waarom het gewenscht wordt ge vonden de werken niet onmiddellijk vol ledig uit te voeren. In verband hiermede stelden B. en W. voor voorloopig uit te voeren de volgende werken: le. grondverzet voor het aanleggen van alle aardebanen over de volle breedte en hoogte, inclusief talud; 2e. aanleg van alle riolen; 3e. aanleg in alle straten van een hulp straat van 5 meter met vlamovenklinkers. Naar gelang de bouw vordert zullen de straten voltooid worden. Eveneens de aan leg van hoofdgeleidingen voor gas, water en electriciteit, straatverlichting en brand- kranen. De kosten van de volledige werken bedra gen rond 80.000.Hiervan komt rond 50.000 ten laste van de bouwexploitanten. De kosten van de voorloopige werken zijn geraamd op rond ƒ240.000—, welke geheel ten laste van de beide bouwexploitanten Bevea en P. Plug komen. Overeenkomstig dit voorstel besloot de Raad z. h. st. de noodige medewerking te verleenen. De aanleg van de voorloopige werken zal openbaar worden aanbesteed, terwijl aan B. en W. de gunning is voor gehouden, ook in dezen zin, dat niet aan den laagsten inschrijver behoeft te wor den gegund. Wat de Quarles van Uffordstraat betreft, deze zal worden afgewerkt op een breedte van 16 meter en niet van 18 meter, zooals destijds was bepaald, waardoor de ge meente een bedrag van bijna 2000.aan Bevea moet restitueeren, indien deze al thans met de gewijzigde breedte genoegen neemt. De waterwinning wordt uitgebreid. In verband met het toenemende water verbruik is het noodzakelijk geworden, dat eenige bedrijfsmiddelen van het waterlei dingbedrijf worden uitgebreid. Er zijn thans 5 bronnen met een wijdte van 100 m.m. en 5 met een wijdte van 75 m.m. Een uitbrein- ding met 5 bronnen is gewenscht, weshalve de Raad hiertoe besloot. Intusschen kost de gemeente dit grapje 7000. Tenslotte besloot de Raad de bouwver ordening te wijzigen ten aanzien van het bouwen van garages, een en ander over eenkomstig het voorstel van B. en W., reeds eerder door ons meer uitvoerig vermeld. De bosschages langs de Beeklaan. Bij de rondvraag informeerde de heer Monije naar het nog steeds niet tot stand gekomen voetpad aan de Beeklaan. De voorz., die een bijzondere voorliefde voor behoud en winst van natuurschoon bezit, antwoordde, dat men nog steeds met de moeilijkheid van het sparen van de hout wal zat. Waarop de heer van dsr Meer zei- de, wanneer zulks ten koste van vele on gelukken moest gebeuren, hij liever zag, dat al het struikgewas verdween. De voorz. vroeg zich af of de eigenaren langs den weg nu niet eens iets konden doen, door wat grond voor een voetpad af te staan. Spr. slaakte echter de verzuchting, dat het vragen van een stukje grond hier nooit gul werd beantwoord. Men schrikt dan van de brieven, die men daarop ontvangt! De heer Alkemade deelde die verzuchting vol komen! Tenslotte vernamen wij nog op een daartoe door den heer Wassenaar gestelde vraag, dat verbetering van het gedeelte Schiestraat tot aan de Thomasbrug op de begrooting 1938 wordt geplaatst, waarmede aan een lang gevoelde behoefte wordt vol daan. Hierna schorsing der openbare vergade ring en comité-generaal. ALPHEN AAN DEN RIJN. Verkooping. Bij de openbare verkoo- ping hedenmorgen ten overstaan van nota ris jhr. G J. Stoop te Alphen a. d. Rijn ge houden in Hotel „Centraal" is het woonhuis Van Boetzelaerstraat 26 verkocht q.q voor 5001.—. BODEGRAVEN Hanze. Gisteravond vergaderdt de R.K. Middenstandsvereeniging De Hanze in hotel van Haaften. De voorz.tter, de heer A. Aengenent, opende deze vergadering met een wel komstwoord tot de aanwezigen. Bericht van verhindering was ingekomen van den geestel. adviseur en enkele leden. De no tulen, wleke werden voorgelezen door den secretaris, den heer N. A. v. Rossum, werden onveranderd onder een woord van dank, aanvaard en onderteekend. De voorz. deelt mede, dat de afdeeling zich heeft aangesloten bij de Federatie, voor den tijd van één jaar. Kosten hiervan zijn 10 cent per lid en per jaar, Ingekomen is een schrijven van U.B.O. (uitkeering bij overlijden), waarin voor gesteld wordt in de afdeelingen pogingen te doen. om leden hiervoor aan te werven. Besloten wordt voor de volgende verga dering een propagandist hiervoor uit te noodigen. Voorts een schrijven ter aanbeveling eener candidatuur voor de algemeene ver gadering, een schrijven der Lodivo-loterij- actie. Aan de orde is thans behandeling agen da Centrale Raadsvergaderin. Hierover worden geen discussies gevoerd. Als af gevaardigden naar de Centrale Raadsver gadering worden gekozen de heeren A. Aengenent en N. A. v. Rossum. Als plaats vervanger de heer P. v. d. Zwaan. De besprekingen over den financieelen toestand wordt verdaagd naar de eerst volgende vergadering. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorzitter de vergadering sloot. BOSKOOP R.K. Propagandaclub „St. Michaël". Het boekenstalletje achter in de kerk, waaronder verstaan wordt het kastje met brochures en boekjes van de „Voor God"- actie, enz. dat voor velen een goede be kende is geworden, gaat eenige uitbrei ding ondergaan. Niet in uiterlijke vorm van kastje, noch in de kwaliteit van den houd, want deze behoeft geen verbetering, doch de uitbreiding bestaat uit de groote verscheidenheid welke de propagandaclub aan de parochianen voqrlegt. Aangezien niet alles uitgestald kan wor den, is er iets anders op gevonden en is door de Prop.club een titellijst rondge stuurd, welke een idee geeft, wat door middel van de Katholieke Brochurenreeks wordt geboden. De prijs der boekjes is zeer laag gesteld, zoodat niemand deze leerzame en hoogst interessante brochures behoeft te missen. Wie eenmaal aan de le zing ervan begint (met name de 52 bro- chhures die in voorraad zijn en de 5 ets. brochures van de „Voor God serie", wil alles tot de laatste letter lezen. Om u hier bij te helpen en de aanschaffing te ver gemakkelijken kunt u zich op de brochu- des abonneeren. Vraagt inlichtingen bij de propagandisten en u bewijst uzelf en de Prop.club een goede dienst. HAZERSWOUDE Staatspartij. Gisteravond hield de R K. kiesvereeniging „Algemeen Belang" een vergadering in het vereenigingslokaal op het dorp. De voorzitter bracht bij de opening dank aan de R.K. kiezers dezer gemeente, die zoo buitengewoon goed waren opge komen bij de laatste verkiezing voor de Tweede Kamer. Ook kon spr. een waardeerend woord niet onthouden aan de leden der R.K. Propagandaclub voor den arbeid, die zij in het belang der partij hebben verricht, voor de medewerking, die zij hebben ver leend tot versterking der financiën der kiesvereeniging. Besloten werd de candidaten voor be stuurslid R.K. Kamercentrale over te ne men, alsook de candidaten voor de partij raadsvergadering met toevoeging van den heer B. N. Loerakker te Hillegom. Tot bestuurslid werd herkozen de heer N. P. Kaptein (aftredend). De heer Kaptein werd weder met alge meene stemmen tot voorzitter herkozen. De heer W. Lommerse wenschte den heer Kaptein onder groote instemming der vergadering geluk met zijn herkiezing tot voorzitter der kiesvereeniging 'en hoopte, dat hij nog veel in het belang der R.K. Staatspartij zou mogen werken, waarop een levendig applaus volgde. Tot afgevaardigde naar de vergadering der Kamercentrale Leiden en den Staten- kieskring Gouda, werd met algemeene stemmen benoemd de secretaris der kies vereeniging, de heer A. J. Pannebakker. Na rondvraag sloot de voorzitter deze goed geslaagde bijeenkomst. LEIDERDORP. Raadslidmaatschap. De heer L. C. Snel heeft zijn benoeming tot lid van den ge meenteraad (vacature G. Groenendijk) aan genomen. ZOETERWOUDE—LEIDERDORP. Volksbond. Gisteravond had in het Patronaatsgebouw een vergadering plaats van de afd. van den R.K. Volksbond, Zoe- terwoude II, onder voorzitterschap van den heer J. v. Giezen. Onder de ingekomen stukken was een brief van den heer J. J. Klaver, die bedankt heeft als voorzitter en bestuurslid der afd. De voorzitter bracht dank aan den heer J. J. Klaver voor al hetgeen hij in die jaren heeft gedaan voor de afd. Zoeterwoude. Hierna bespreking over het winter-pro gram. De Geestelijk Adviseur, Kapelaan P. Krom, heeft zich bereid verklaard deze winter een cursus te houden. Aan het Centr. bestuur zal getracht worden een spreker te krijgen op onze patroonfeest viering, dat op den laatsten Zondag van November zal worden gevierd. Er zal dien Zondag een H. Mis worden gelezen voor de levende en overledene leden der Afd. Door den afgevaardigde naar den Centr. Raad werden nog enkele punten naar vo ren gebracht en besproken. Het grootste punt was het verplichte abonnement op „Herstel". Dit heeft voor onze Afd. geen zin, omdat wij al jaren op het Verbondsblad ge abonneerd waren. De geest, adviseur gaf in overweging of het niet mogelijk zou zijn om wekelijks een cent bij de leden op te halen als vrijwillige bijdragen in de kwart jes-spaarregeling, om zoo de leden te helpen sparen. A.s. week zal de bode der Afd. bij de leden komen aankloppen. Hierna slui ting. ZOETERWOUDE. Collecte B-steun. Dezer dagen verga derde de steuncommissie B. onder voorzit terschap van den burgemeester. Besproken werd de bekende spaarregeling voor steun trekkers, welke door den gempente-secre- taris nader werd toegelicht. Bes'oten werd in den loop der volgende week ecne col lecte langs de huizen der ingezetenen te houden en wel van 25 tot en met 28 Octo ber a.s. door dames-collectantei'. ZOETERWOUDE (Dorp) Groote simultaan-wedstrijd. Vrijdag a.s. zal in het Gezellenhuis een groote si multaan-wedstrijd in het dammen worden gehouden. De toegang is vrij voor ieder een. Beleefd verzoeken wij u echter zelf een bord mee te brengen. Aanvang half- acht precies. ZOETERWOUDE (H. Rijndijk) Staatspartij. Gisteravond werd de eerste ledenvergadering voor de R.K. Staatspartij gehouden in het patronaat, onder leiding van den voorzitter, den heer v. Mil. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan het welslagen der ver kiezingen, dankte allen, die hadden me degewerkt, maar vooral de propagandisten voor hun betoonde activiteit en voor de wijze, waarop zij hebben gewerkt. Door den secretaris, den heer F. Klein, werden de notulen gelezen, welke werden goedgekeurd. Bij de aanwijzing van candidaten voor het bestuur Kamercentrale en Partijraads afgevaardigde, gaf de voorzitter eenige toelichting; de heer Stadhouder stelde voor als candidaat in te dienen de heeren de Jong en v. Mil, de heer Tijssen stelde als partijraadis-afgevaardigde voor den heer Schaminee te Woubrugge. Nadat ver schillende namen waren genoemd werden als candidaten voor het bestuur gesteld de heeren v. Berkel te Wassenaar; Houdijk te Boskoop, mr. Bolsius en Heemskerk te Leiden, Weck te Gouda, Kortekaas te L'sse, Loerakker te Hillegom, de Leeuw te Pijnacker en v. Mil te Zoeterwoude, en als candidaten voor partijraads-afgevaardigde de heeren Middelweerd, te Gouda, Schöl- vinck te Notdorp, de Jong te Hazerswou- de, Dèerenberg te Schoonhoven, Loerak ker te Hillegom, Schaminee te Woubrugge en v. Mil te Zoeterwoude. Als afgevaardigden naar de vergaderin gen van Kamercentrale en Statenkring werden gekozen de heeren Chr. Kluiters en P. Tijssen. Hierna volgde sluiting der vergadering. ZEVENHOVEN. Filmvertooning. Woensdagavond had in 't Bondsgebouw een filmvertooning plaats, welke uitging van de filmonderne ming Gebrs. Miedema. Vertoond werd al lereerst een actualiteitsfilm, waarin ook o.a. de wereld-jamboree 1937 was verzorgd. Vervolgens werd gedraaid „De vechters baas" waarin vooral de rijkunst en slim heid tot uiting kwamen. Na de pauze .volg de het hoofdnummer „Watt en Halffwatt als circusgasten". Het duo liet dan ook de goed gevulde zaal herhaaldelijk schater lachen. De circus voorstelling welke be ruste bij Sarassani en hier uitkwam, trok vooral bij de jongeren veel belangstelling, zoodat allen zeer voldaan huiswaarts gin gen. Collecte B-steun. Dezer dagen kwam de commissie voor bijzondere nooden en B-steun bijeen ter bespreking van de cir culaire van den Minister van Sociale Za ken van 1 Oct. j.l. Eerst werd de vraag ge steld: zullen wij aan de uitnoodiging mee doen, en hoe moeten de werklooze arbei ders dan een kwartje sparen op hun steun voor het fonds voor kleeding, dekking en schoeisel. Besloten werd een inzameling te houden, één keer, in de laatste week van October. Eenige meisjes zullen worden gevraagd, en zullen een gift komen vragen tot leni ging van den nood der werklooze arbeiders, voor kleeding, dekking of schoeisel. De win ter staat voor de deur en er is zoo veel noodig; de commissie vertrouwt, dat deze inzameling zal slagen. Wild. Dat het wild hier goed thuis is, bleek dezer dagen een jachtclubje, dat op twee boerderijen jacht hield en niet. minder dan 17 hazen schoot, terwijl er nog 8 ont kwamen. (SPROOKJE 27. Maar toen hij den Koning zag lachte hij vriendelijk, maakte de deur van het paleis wijd open en zei vroolijk: Van harte welkom, Anneke zag, dat het paleis niets an ders dan een groote boom was met een deur er in en hier en daar een raampje. Zou die boom nu hol zijn, en zou je heusch naar binnen kunnen stappen? 28. Appel wang lachts eens tegen Anneke. Volg me maar, zei hij. En daar stapte Anneke achter hem de don kere deur binnen. Zoo kwamen ze in een lange zwarte gang. Achterin hing een groot dik gordijn, Appelwang schoof het opzij en toen....

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10