OMGEVING HET BETOOVERDE BOSCH WOENSDAG 20 OCTOBER 1937 HE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 /flUiEGOM. Onze straatverlichting. Onze correspondent schrijft ons: „De pogingen tot verbetering der „straatverlichting hebben volgens me- „dedeelingen eenig succes gehad. Ged. „Staten hebben toestemming ver leend om de verlichting een half uur „Vroeger te ontsteken. Ook mogen „eenige lantaarns worden ingeschakeld, „zoodat op de meest donkere plaat sen deze weer in orde worden ge bracht. Het is niet onwaarschijnlijk, „dat met Januari verdere uitbreiding „wordt toegestaan." Wij teekenen bij 't bovenstaande aan: we zijn in dezen niet dankbaar, nog veel min der voldaan. Inderdaad worden de enkele lantaarns die branden een oogenblik (een half uur) vroeger ontstoken, doch geen oogenblik te vroeg. Hiertegenover staat, dat de „nachtlantaarns" óók op de hoe ken des morgens uitgaan als 't nog nacht is. De verlichting blijft nog achter bij 't meest armelijke, het kleinste dorp. Erger is, dat de verlichting van sommige lanen eenvoudig niet plaats heeft. Wij schromen niet, dit een grove onrechtvaardigheid te noemen en wel op de volgende gronden: er wordt van de bewoners (huiseigenaren) van b.v. de Molenlaan straatbelasting gehe ven, ofschoon het geen straat is en er geen steen is gelegd. De gemeente rechtvaardigt die heffing die door Ged. Staten is goed gekeurd met de bemerking, dat de be lasting gedeeltelijk bevat, die voor de verlichting. Logisch volgt daar dus i uit, dat als er geen verlichting is, de straat belasting terdege dient te worden vermin derd. En de weinige huiseigenaren daar, dragen voor de „verlichting" der Molen laan in de straatbelasting voor 90 bij. Hoe men het ook wendt of keert, men trachte niet recht te praten wat rondom scheef is. Onze gemeente bekleedt opzich- tens de straatverlichting sinds bijna een half jaar een uitzonderlijk stiefmoederlijke positie en het is volkomen begrijpelijk, dat de gansche burgerij over dit treurig euvel blijft klagen. Dit beteekent* geen verwijt aan het gemeentebestuur, dat niets te eischen heeft, dat machteloos staat tegen over het decreteeeren uit Den Haag. Het baaszijn in eigen huis, de hooggeroemde autonomie der gemeenten is vrijwel iilu- soir geworden en 't komt ons voor, dat straks geweigerd zal worden de straatbe lasting geheel te voldoen. Ook zal bij be stendiging van dezen hopeloozen toestand door verzoekschriften aan de Kroon ge tracht moeten worden, de koppigheid van Ged Staten te breken. Dit zou niet betee- kenen negeering van het gezag, doch in tegendeel recht zoeken bij 't hoogste gezag, dat nog steeds en gelukkig belichaamd wordt in den persoon van H. M. onze ge- eerbiedigde Koningin. M. de Groot, t Na een lang lijden overleed op 67-jarigen leeftijd in een der Haarlemsche Zieken huizen de heer M. de Groot. Met hem is heengegaan een zeer bekende persoonlijkheid. Hij is een der oprichters geweest der Hillegomsche Harddraverijver- eeniging, waarvan hij vele jaren de vol ijverige secretaris is geweest. Behalve de paardensport was de overledene ook een bewonderaar der ijssport en, eveneens gedurende vede jaren, was hij bestuurslid der Hillegomsche IJsclub. Nadat hij zijn vak als vleeschhouwer had overgedaan, vervulde hij eenige jaren de betrekking van vertegenwoordiger van den Raad van Arbeid. Maarten de Groot was een goed mensch, bizonder voor de armen. Moge hij rusten in vrede. De begrafenis vindt Vrijdagmiddag op de Alg. Begraafplaats - plaats. De verbetering van Loosterweg UI. De werkzaamheden aan dezen weg vorde ren snel: binnen enkele dagen zal het hek werk geplaatst wezen en is de veiligheid voor het verkeer aanmerkelijk grooter ge worden. De medewerking der eigenaresse van de gronden verdient een woord van bizonde ren lof. HAARLEMMERMEER. Geboren: Margaretha Cornelia, d. v. J. van Hal en B. J. Duivenvoorden. Jo hanna Maria, d. van J. J. Veldt en M. J. Bart. Willem, z. van K. Terlouw en A. Brus. Petrus Alfons, z. van A. Bogaart en M. C. Buijs. Willibrordus Adrianus, z. van J. J. van der Veldt en M. J. Dam. Trijntje Berta, d. van J. Balk en R. Wierda. Albert z. van J. Brouwer en N. Tol. Matha, d. van C. van der Bent en C. A. Nieuwenhijs. Adrianus Johannes, z. van A. Jansen en L. E. Paschmann. Hermanua Antonius Maria, z. van J. L. A. Drieman en J. Volckmann. Martha Fe- mia Maria, d. van G. Bosma en J. C. Jan sen. Ondertrouwd: Johannes P. War merdam 32 jaar en Helena C. Clemens 32 j. B. de Groot 25 j. en H. J. Vrij 26 j. L. Oldenhage 32 j. en B. van der Wal 26 j. P. C. Oldenburg 27 j. en en C. J. Tolenaars 23 j. P. van der Zwaard 28 j. en A. C. Roubos 25 j. C. van Vliet 26 j. en M. Buchner 26 j. Getrouwd: H. Hensens 24 j. en H. Hogenkamp 21 j. Overleden: Cornelis van Schie 72 j. wedr. van J. Otten Hendrik Visser 64 j. geh. met P. Schouten Ingen Hartings- veld 74 j. geh. met J. Markwat. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gouden Huwelijksfeest. Het echtpaar Sosef viert heden het 50- jarig huwelijksfeest. Twee jaar geleden vierde Sosef een gouden jubilé als employé bij de N.Z.H.T.M., de laatste jaren als brug wachter aan de trambrug by de Sandtlaan. Thans is de heer Sosef op pensioen. Zoo wel de heer Sosef als zijn echtgenoote ver- keeren nog in uitstekende staat van ge zondheid en het is hun nog niet aan te zien, dat ze samen al zooveel lente's achter den rug hebben. NOOTDORP. WOONHUIS AFGEBRAND. Bewoner klom door dakraam naar buiten. Gisternacht is aan den Achterweg een woning, bewoond door den heer G. van Wichem, totaal afgebrand. Om streeks 2 uur werd de bewoner, die alleen in huis was en op de bovenver dieping sliep, wakker door een geluid, hetgeen het knetteren van vlammen bleek te zijn. Vlug schoot de bewoner eenige bo- venkleeren aan en daar het door de vlammen onmogelijk was de trap af te dalen is hij uit het dakraam geklom men en heeft zich via de dakgoot op den beganen grond laten zakken. Onmiddellijk werd de brandmelding gewaarschuwd en door het luiden der klok was de brandweer vrij spoedig bijeen en op het terrein aanwezig. De brand in het alleenstaande huis was echter reeds zoo ver gevorderd, dat aan blusschen of eenige poging daartoe niet meer viel te denken. In ruim een uur was het geheele huis in de asch gelegd, alleen enkele stuk ken muur stonden nog overeind. Op het terrein nabij den brand merkten wij op Burgemeester Schölvinck en Wethou der J. A. Post, terwijl de brandweer onder toezicht van opperbrandmeester J. F. P. van Tilburg een wakend oogje in het zeil hield. Omtrent de oorzaak, waarnaar door de Rijks- en Gemeente politie een grondig onderzoek is inge steld, tast men nog in het duister. Schieten B. V. L. Men verzoekt ons mede te deelen, dat voor de leden van den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm van 25 October a.s. af geregeld des Maandags van 7 tot 9 uur gelegenheid zal zijn tot schieten in Gebouw Nove. Een zoo groot mogelijke opkomst zal zeer op prijs worden gesteld. NOORDWUK. Verbetering Heerenweg. Een aantal bewoners en gebruikers van den Heerenweg hebben aan den Raad een request ingediend tot verbetering van dien weg, door het aanleggen van een voet- en rijwielpad en het aanbrengen van een be hoorlijke straatverlichting, gezien het feit, dat deze weg een der meest gevaarlijke en onbruikbare wegen in onze gemeente is en mede gezien de talrijke ongelukken, welke er jaarlijks op dien weg plaats vinden. Aangezien de Heerenweg in beheer en onderhoud bij de provincie is, heeft de ge meente daarover geen zeggenschap. Even wel is een algeheele reconstructie van de zen weg bij de provincie in voorbereiding. Intusschen achten B. en W. in verband met den werkelijk levensgevaarlijken toe stand ter plaatse deze verbetering zeer ur gent en stellen zij den Raad voor, bij Ged Staten de noodige stappen te doen ter be spoediging van de uitvoering der voorge nomen verbeteringen, waaronder te be grijpen is de'verbreeding van den rijweg en den aanleg van rijwiel- en voetpaden. Het ware te wenschen, dat deze verbete ring spoedig tot stand komt! NIEUWVEEN. Groene Kruis. Gisteravond is de jaarvergadering gehouden van de Zuid- Hollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis", afdeeling Nieuwveen. Te acht uur opent de voorz. met een kort wel kom. De kas van den penningeeester sloot met een batiig saldo van 397.27. In de commissie tot nazien der rekening werden benoemd de heeren L. P. Becker en J. Lek. Boeken en bescheiden werden in orde bevonden. Hierna volgde de be handeling van de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering die op 29 de zer te Rotterdam zal gehouden worden. De voorz. adviseert dr. Nout als afge vaardigde ter algemeene vergadering te Rotterdam te benoemen en bij mogelijke verhindering den heer C. de Vries als plaatsvervanger. Vervolgens werd de begrootimg opge maakt; deze wordt geraamd op f 240. De begrooting wordt goedgekeurd. Als volgende punt kwam het verslag van de commissie van toezicht op het ver- plegingsmateriaal. Het afgeloopen jaar was weinig in gebruik geweest. Het meeste materiaal was op magazijn en in goeden staat. Hierop volgde bestuursverkiezing. De aftredenden, de heeren dr. B. Nout en H. S. Ran werden herkozen, terwijl in de vacatures ontstaan door ontslagname van mej. G. Hilders en den heer D. Aker boom, wegens overlijden van den heer J. Augustinus en door vertrek van den heer Rodenburg zijn gekomen mevr. Speelman en de heeren C. v. Dijk, J. v. d. Leden en J. Lek. Bij de rondvraag bepleit de voorzitter de tot standkoming van de Wijkverple ging en gebruik te maken van de Wijk verpleegster van het Wit Gele Kruis der afd. Nieuwveen. Een schooner gelegenheid is volgens spr. nog nimmer geboden en spr. geeft de leden in overweging hierover goed na te denken. Een definitief besluit werd ech ter nog niet genomen. Hierna volgt slui ting. voor een bepaalde categorie van werk- loozen,. beneden een zekeren leeftijd van wie, ook in verband met de in de gemeente aanwezige mogelijkheden tot verkrijging van werk kon worden ver ondersteld dat zij te werk zouden kun nen worden gesteld, de steunverleening stopgezet. Deze maatregel heeft voor zoover dit op dit oogenblik kan worden nagegaan, doeltreffend gewerkt. De post armenzorg is eveneens op een Bouwen. Aan de Fa. J. E. Dijkstra en Zn. alhier, is vergunning verleend voor het boüwen van 6 woonhuizen aan den Menne- weg alhier. Tramhalte verplaatst. De tramhalte bij de 3de Poellaan is 50 M. verplaatst naar de richting Sassenheim, waardoor de auto's gemakkelijker bocht kunnen nemen uit de Poellaan. VOORHOUT. OEGSTGEEST. DE BEGROOTING. Heffing van een straatbelasting noodzakelijk geacht. De stopzetting van steunver leening voor landarbeiders. In de memorie van toelichting op de ge meen te-begrooting 1938 schrijven B. en W. o.m. het volgende: De gewone dienst bevat in ontvang en uitgaaf een bedrag van 407.444,48, de kapitaaldienst een bedrag van 109.565,24. Hoewel deze cijfers, vergeleken bij die van den vorigen dienst een verlaging ver- toonen, is 't ons niet gelukt de begrooting sluitende te maken, zonder voor te stellen tot het heffen van een nieuwe belasting over te gaan, of over de gemaakte reserve te beschikken. U vindt daarvoor aangegeven een straatbelasting met een geraamde op brengst van 24.771,42 terwijl verder voorgesteld wordt ovet een bedrag van 12.000 der gevormde reserve, groot 16.500, te beschikken. De reden van dezen tegenslag is in ver schillende oorzaken gelegen: a. het lager batig saldo van den dienst 1936 6661,26 d.i. 22.356,11 lager dan het daaraan voorafgaande jaar; b. de daling van de uitkeering uit het gemeentefonds met 2544,40 (uitkeering in 1938 26.561.13, in 1937 29.105,53); c. de verhooging van de kosten van mid delbaar en voorbereidend hooger onderwijs (middelbaar onderwijs 1938 10.264,68, 1937 7700; gymnasiaal onderwijs 1938 9750, 1937 3700); d. meerdere kosten werkloozenzorg (na- deelig saldo 1938 30.073,95, nadeelig saldo 1937 25.956,80); e. daling opbrengst der gemeentefonds belasting (opcenten en classificatieverschil) als gevolg van de voorgeschreven boekings- ir.ethode (1937 68.490, thans voorgedragen 63.340). Geen uitvoering van belangrijke werken. Deze slechte toestand der gemeente- financiën heeft ons weerhouden U voor te stellen tot het uitvoeren van belangrijke werken over te gaan. Overigens zijn de verschillende bezuini gingen en beperkingen, waarmede dit jaar reeds is aangevangen, gthandhaafd. Op het hoofdstuk openbare werken is slechts het allernoodzakelijkste uitgetrokken. De werk verschaffing is zoo goed als stopgezet, aan gezien de kosten van materiaal procents- gewijze het bedrag aan loon verre over treffen en dus verlaging van de post steun verleening met b.v. 5000 voor werkver schaffing een uitgaaf van ten minste 10.000 tot gevolg zou hebben. De steunverleening. De post steunverleening is gebracht op 19.000. Deze verhooging is in hoofdzaak een gevolg van de verminderde werkver schaffing. Mocht in 1938 nog eens tot uit voering van eenig werk kunnen worden overgegaan, dan kan op deze post mis schien eenige verlaging plaats vinden. Op de eindcijfers zal dit echter weinig invloed hebben. De z.g. contraprestatie is gehandhaafd. Voorzooveel wy dat beoordeelen kunnen, heeft deze regeling heel gunstig gewerkt. De eenige mogelijkheio tot het wederom verkrijgen van gezonde toestanden en ver houdingen is de vermindering der werk loosheid. Het is jammer, dat de z.g. algeheele opleving, waarvan soms wordt gespro ken, zich ten opzichte van deze ver mindering nog in zoo geringe mate doet gevoelen. Opheffing van de steun regeling kan daarom nog niet geschie den. Zooals U bekend is, hebben B. en W. thans bij wy'ze van proefneming bedrag van f 17.000 gehandhaafd. Ook voor deze post voorzien wij voorloopig geen verlaging, aangezien de kosten van onder steuning van die werkloozen, waarvan met zekerheid kan worden verklaard, dat zij niet weer in het productieproces opgeno men zullen worden, hetzij wegens gevor derden leeftijd, hetzij om andere b.v. ge zondheidsredenen, op den duur uit deze post zal moeten worden betaald. Van beschouwingen over de financieele verhouding met het Rijk, de belastingop brengsten etc., meenen wij ons thans te kunnen onthouden. Wijzigingen zijn daarbij niet voorgekomen. Alleen de gemeentelijke inkomsten verminderen gedurig, terwijl tengevolge van veel half of geheel geca moufleerde financieele manoeuvres van het Rijk ten eigen bate men zie o.a. de een zijdige vaststelling door het Rijk van de bijdragen per leerling voor de gymnasia dit laatste in steeds sneller tempo, gemeen ten als O-egstgeest naar een onvermijdelij- ken ondergang voert. Protesten tegen voort durend bedreven onrecht baten niet. Er zijn meer zeer enkelen in Nederland die de zeer ingewikkelde financieele verhouding tus- schen het Rijk en de gemeenten begrijpen en zoo kan het Rijk, bij afwezigheid van een gefundeerde publieke opinie practisch met de gemeenten doen wat het wil. Verder zeggen B. en W. dat de begroo- tingsposten zoo zuinig mogelijk zijn ge raamd, zoo zuinig zelfs, dat zy van mee ning zijn, dat in vele opzichten het noo- diee niet op de begrooting is gebracht. ROELOFARENDSVEEN. Het station als distributielokaal? Door het gemeentebestuur is aan de di rectie der H.E.S.M. verzocht het stations gebouw te Roelofarendsveen te mogen ge bruiken voor distributie van groenten, vleesch enz. aan de werkloozen. Jaarvergadering van de Propagandaclub „St. Willibrordus". We herinneren de ge- noodigden er nog eens aan, dat Donder dagavond om 7 uur de Prop.club „St. Willi brordus" de jaarlijksche feestvergadering houdt voor de leden, donatrices en dona teurs. Iedereen heeft de agenda voor dezen avond in het Goede Zaad kunnen lezen en dus kunnen zien, dat het bestuur zijn best gedaan heeft om er werkelijk een vroo- lijke en gezellige avond van te maken. Eenige dames uit Leiderdorp zullen eenige tooneelstukjes opvoeren, welke zeker in de smaak zullen vallen. We wijzen er nog eens op, dat Gezellen voor ƒ0.50 lid kunnen worden van deze on- derafdeeling van de Gezellenvereeniging. Tot 7 uur is er die avond gelegenheid om deze contributie te betalen. Vervolgens kan iedere dame en heer donatrice of dona teur worden van de Prop.club, hetgeen deze club dubbel en dwars noodig heeft, maar ook ten volle verdient. SASSENHEIM. Staatspartij. Gisterenavond hield de afd. van de Kath. Staatspartij een leden- I vergadering in het K.S.A.-gebouw. De voor- i zitter, de heer H. Bader, opende deze by- j eenkomst, en betreurde de slechte opkomst I op dezen avond, want slechts 13 personen I waren opgekomen. Behandeld werd de agenda van de Ka mer-Centrale te houden in Gouda. Voorts werden aan de orde gesteld candidaatstel- ling van afgevaardigden der Kamer-Cen trale. Wat betreft de candidaatstelling voor den Partijraad werd besloten het advies te volgen van het bestuur. Als plaatsvervan ger van wylen den heer N. v. d. Zwaan werd voorgesteld de heer J. C. Schrama. Hierna sluiting. Propaganda-avond. Naar we verne men heeft de propagandaclub „Dr. Schaep- man" besloten op 28 Oct. a.s. een propa ganda-avond te houden, waarbij als spre ker zal optreden de welbekende redenaar Pater Eusebius Peters. Men houd dus die avond vrij. Geldinzameling B-steun voor werk loozen. Ook voor de werkloozen-ingeze- tenen onzer gemeente heeft het Ministerie van Sociale Zaken hare toestemming ver leend tot instelling van een spaarsysteem voor de werkloozen, om aldus de goede zorg voor de kleeding .schoeisel en bedde- goed te bevorderen. Nu heeft zich een Co mité in onze gemeente gevormd, om te ko men tot een geldinzameling met als doel de werkloozen over de eerste moeilijke maanden, welke dit spaarsysteem mét zich brengt, heen te helpen. Het comité heeft bij alle ingezetenen envelopepn laten be zorgen, met een daarbij toepasselijke cir culaire en zal vervolgens a.s. 25 October deze weer ophalen. Het comité is samen gesteld uit de navolgende personen: G. Bul ten, Burgemeester-voorzitter, C. J. Zonne veld, B. P. Schulte,'J. Renée, B. J. Lukas- sen, P. N. Vester, en A. C. H. N. M. de Bek- ker, secretaris. Vordering Provinciale werkzaamheden. Deze werkzaamheden beginnen de laat ste weken grooter vorm aan te nemen. Zoo is de Teylingerlaan reeds voor de helft voor zien van een breed wandeltrottoir, hetgeen al een mooi cachet geeft aan deze mooien bitumenweg. Ook is de rioleering van den 'a Gravendamschen weg geheel gereedge komen. Het mond- en klauwzeer neemt af. Deze gevreesde veeziekte, welke by de vee houders in onze gemeente zoo snel zijn in trede deed, begint gestadig af te nemen. Reeds een zes-tal veehouders hebben by het gemeente-secretarie melding wezen maken, dat de ziekte by hunne dieren ge heel geweken was. Eén sterfgeval is tot nu toe voorgekomen. WASSENAAR. Tuinbouw- en Plantkunde. In het Dorpshuis hield de afdeeling Wassenaar van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde haar maandelijksche ledenver gadering onder voorzitterschap van den heer P. Polderman. Bij de ingekomen stukken kwam ter ta fel o.a. de beschrijvingsbrief naar de Alge- meeen Vergadering. Tot afgevaardigden werden na gehouden stemming gekozen de heeren Polderman en van der Schans. Tot nieuw lid werden toegelaten de hee ren A. Buurman en J. Hermsen. Aan de orde kwam vervolgens het voor stel van het bestuur om het lidmaatschap van de W.V.V. niet meer voor het volgend jaar te bestendigen. Hierover liepen de ge moederen nogal warm en na langdurige dis cussies werd tot stemming overgegaan, en staakten de stemmen, zoodat over dit voor stel in een volgende vergadering zal wor den beslist. Tot juryleden om het ingezondene te keu ren werden vervolgens benoemd de hee ren J. K. van den Hoek, G. Ruitenbeek en P. Polderman. Na de pauze bracht deze ver slag uit als volgt. Voor de mooiste mand met fruit en/of bloemen: le prijs Joh. van Noort, 2de prijs mevr. Muller-Lienberg; 2de prijs G. de Gooyer. Voor de mooiste verzameling heestertak- ken met bessen le prijs J. Hermsen, terwijl voor het puntenstelsel de heer Jac. van Noort voor prachtige snyboonen, de heer de Gooyer voor een mooie inzending cycla men en de heer G. Verlind met 8 soorten peeren en 10 soorten appels van ieder drie stuks diverse hooge punten werden behaald. Naar voren werd vervolgens gebracht een voorstel van het bestuur om in Septem ber 1938 een tentoonstelling te or- ganiseeren. Ook hierover volgde nogal gedachtenwisseling. Zonder hoofdelijke stemming werd tot slot in principe besloten de tentoonstelling te organiseeren. Uit de vragenbus kwam een vraag over de verdere behandeling van oranjerie- planten na het binnenbrengen, welke vraag ter vergadering door den heer de Gans volledig werd beantwoord. Tot afgevaardigde naar de vergadering van W.V.V. werd benoemd de heer G. Ver lind. Hierop volgde sluiting. (SPROOKJE) 25. Zoo trokken ze met zijn allen door het pikdonkere bosch. De wind suisde in de hooge boomen, die net reuzen leken. En Anneke was verbaasd, dat grassprietjes en ma deliefjes zulke groote planten konden zijn als je er zoo doorheen liep. Ze moest er nog aan wennen zoo klein als een kaboutertje te zijn. 26. Opeens hield de geheimzinnige optocht stil voor het paleis van den Koning. De Paleisbewaker deed verbaasd de bovendeur open en lichtte met zijn lantaarntje eens bij om te zien wie er zoo laat in den avond nog naar binnen wilde.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9