Londensche besprekingen reeds vastgeloopen Fundamenteele meeningsverschillen De strijd in China Nieuwe wegen in de Provencie Utrecht WOENSDAG 20 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Vandaag nog een overbrug gingspoging De besprekingen in de ondercommissie voor de niet-inmenging zijn weer op het doode punt gekomen, daar Italië en Duitschland de voorkeur geven aan behan deling van het Britsche plan van Juli bo ven bespreking van de Fransche voorstel len, terwijl de Russische gedelegeerde er op aandringt, dat geen oorlogsrechten wor den toegekend alvorens alle vrijwilligers uit Spanje verwijderd zijn. Tsjecho-Slowakije, België en Zweden steunden de Fransche voorstellen. Eden constateerde, dat er geen vorderingen in zicht waren en verdaagde de vergadering tot vandaag. Hij sprak de hoop uit, dat men middelerwijl de tegengestelde stand punten iets nader tot elkander zou kunnen brengen. EEN VERWARD DEBAT. In zijn openingsrede had Eden gezegd, dat men was bijeengekomen tot het aan- hooren en bespreken van de antwoorden der verschillende regeeringen op de Fran sche voorstellen. Grandi verklaarde, dat de ondercommissie vergaderde tot het be spreken van het Britsche plan van 15 Juli, dat het Fransche voorstel geen verbete ring beteekende en dat over het Britsche plan reeds een groote mate van overeen stemming was bereikt. Eden antwoordde, dat er geen groot verschil tusschen beide voorstellen bestaat en dat de Fransche voorstellen in hoofdzaak hun grondslagen in het Britsche plan hebben. Om zes uur werden de beraadslagingen een kwartier geschorst. De gedelegeerden verlieten de zaal echter niet, doch hielden gedurende dien tijd niet-formeele gesprek ken. Bij de hervatting der vergadering verklaarde de Russische gedelegeerde Maisky dat hij gemachtigd was mede te deelen, dat zijn regeering niet in de geringste mate de verantwoordelijk heid op zich kan namen voor de hand having der zoogenaamde niet-inmen- gingspolitiek. Indien echter de regee ringen van Frankrijk, Engeland en andere landen voortzetting van deze politiek noodig achten en nog eenig vertrouwen in een mogelijk succes daarvan hebben zal de Russische regee ring geen aanleiding tot moeilijkheden geven. Maisky zeide verder, dat de. Sovjet-re geering bereid is de kwestie van de toeken ning der rechten van oorlogvoerenden te bestudeeren na de algeheele verwijdering van alle niet-Spaansche elementen, die aan den burgeroorlog deelnemen. Eden constateerde, dat het geen nut heeft te trachten de bestaande fundamen teele meeningsverschillen van de verschil lende leden van de commissie met elkaar in overeenstemming te brengen. De toestand is ernstig, en het is niet juist noch verstandig dit verder te verbergen en spreker achtte het niet verstandig de commisie sine die te ver dagen zonder eerst een overeenkomst tot stand te hebben gebracht. Op het oogenblik bestaat een diepe kloof tus schen de beide opvattingen, het is een kloof, welke reeds sedert Juli bestaat. Eden voelt evenwel, dat er middelen be staan om deze kloof te overbruggen en hij stelde derhalve voor de vergadering tot Woensdagmiddag half vier te verdagen. Hij hoopte, dat in den tusschentijd een metho de gevonden zal worden om de beide stand punten nader tot elkaar te brengen. Dit voorstel werd door de subcommissie aangenomen. De vergadering van vandaag zal even eens door minister Eden worden gepresi deerd. DE STRIJD IN ASTURIë. Villaviciosa bedreigd. De driehoek, gevormd door Riba de Sel la, Colunga en Cangas de Onis, is giste ren geheel door de troepen van generaal Davila bezet. De rechtschen hebben daar door 70 vierkanten kilometer terrein ge wonnen. Het aantal krijgsgevangenen be droeg gistermiddag 500. Villaviciosa wordt met omsingeling bedreigd: de rechtsche troepen staan op 8 kilometer van deze stad. Het groote rechtsche hoofdkwartier deelt nog mede: De rechtschen hebben Maandag in Astu- rië zestien dorpen bezet. Dinsdag heb ben zij eveneens een belangrijken op marsch ten uitvoer gelegd. De colonne, die in het Zuiden optrekt, heeft La Lorna de Mones ingenomen, voorts Sierra de Torin en zes dorpen, o.m. San Vincente. Dezelf de colonne bedwong Infiesto van de Zuid zijde en trok verder. M?er in het Noorden is een andere colonne voorbij Villaviciosa gekomen. Zij bezette eveneens eenige hoog ten en tien dorpen, o.a. Cellega. In het centrum heeft een colonne den vijand op de vlucht gejaagd en is gevorderd tot de hoogten van Mediano en het dorp Sor- riba. In Leon hebben de „rooden" Can- cego in brand gestoken. Aan het front van Madrid hebben wij verscheidene vijandelijke aanvallen afge slagen. In Aragon wordt in alle sectoren ten Noorden van den Ebro geweervuur ge geven. Wij hebben twee aanvallen op Sil- lero met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Gijon gebombardeerd. Het ministerie van landsverdediging te Valencia publiceert een communiqué, waar in wordt medegedeeld, dat de rechtsche luchtmacht Gijon hevig heeft gebombar deerd. Verscheidene gebouwen zijn er verwoest. Er zijn dooden en gewonden te betreuren. Het Britsche schip „Reina" zou tot zinken zijn gebracht. (Bij Lloyds is geen enkel Britsch schip van den naam „Reina" bekend. Een schip van den naam „Reina" is in Panama gere gistreerd). FASCISTISCH COMPLOT TE MADRID ONTDEKT. Vier-en-dertig arrestaties. Volgens een mededeeling der veiligheids politie is te Madrid een organisatie van fascistisch karakter ontdekt. Er zijn 34 personen gearresteerd. De politie meent te kunnen verzekeren, dat de leiders der organisatie binnenkort zullen worden ontmaskerd. Voorts duurt de strijd tegen de bezitters van levensmiddelen en munitie voort. Er zijn 32 personen gearresteerd wegens het verkoopen van saccharine tegen buitenspo rige prijzen. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 G. H. KLEIHHANS Pieter de >a Counstraa. 22 TRANSPORT. TELEFOON 1455 Italië wil Japan steunen Duitenlandscfte Berichten ZWAAR WEER BOVEN DE ZWARTE ZEE. Achttien personen omgekomen. In de stormen, welke de afgeloopen dagen gewoed hebben boven de Zwarte Zee, zijn vier groote zeilbooten vergaan, waardoor achttien personen om het leven zijn ge komen. Verder kunnen zes groote Turksche zeilschepen een rotsachtige bocht aan de Europeesche kust van de Zwarte Zee niet verlaten. Men is zeer bezorgd voor het lot van de bemanning, aangezien noch levens middelen, noch drinkwater aan boord zijn. Men wil thans trachten de schepen door middel var. raketten zwemgordels te doen toekomen en uit een vliegtuig paketten levensmiddelen omlaag te werpen. Is u juist uit IJsland terug? Kell- ner, breng ons Iets warms te drinken! CHINEESCHE GUERRILLA IN HET NOORDEN. Het schijnt bevestigd te worden, dat de Chinessche elementen, die hun tactiek van guerilla voering in Noord China voort zetten, in den loop der laatste dagen den Japanneezen verscheidene nederlagen hebben toegebracht, o.m. in het Noorden van de provincie Sjansi en op de twee spoorlijnen PeipingHankau en Tientsin Poekau. Het Chineesche telegraafcohap Central News meldt ten aanzien van dezen strijd, dat de Chineesche troepen, die aanvallen doen in de grensgebieden var. de pro vincie Sjansi op zeventien en achttien October Mingham en Koejang in de pro vincie Hopei hebben heroverd. De troepen zouden hun opmarsch in Oostelijke richting voortzetten, naar den spoorweg Peiping Hankau, ten Zuiden van Pauting. In de provincie Sjansi hebben de Chineezen op 18 October Fantsje heroverd, terw-1 ge vochten werd in den sector van Niang- sjoean, op de grens van Hopei en aan de. spoorlijn van Taijoean naar Tsjitsjiat- sjoean. De Japanneezen werden na aan komst van Chineesche versterkingen terug geslagen. Aan beide kanten waren de ver liezen groot. Voorts wordt aan de Takoengpau ge meld, dat de Japansche verbindingslijnen langs den spoorweg TientsinPoekau op sneden. Japansche elementen zouden ge- isoleerd zijn ten zuiden van Pinjoean in de provincie Sjantoeng. Verder zijn Chineesche afdeelingen verschenen ten Noorden van Pingjoean, waar zij den spoorweg afsneden. In de provincie Hopei zijn Chineesche elementen actief in de na bijheid van de steden Nanpi cn Toengkwan. Onder alle voorbehoud meldt de Chinee sche pers nog, dat het achtst leger Pauting heroverd zou hebben, terwijl andere Chi neesche elementen hevige aanvallen zouden doen in het Zuiden van Hopei. Van het front van Sjanghai De Japansche woordvoerder te Sjanghai heeft verklaard, dat gisteren felle gevech ten geleverd zijn langs den weg van Lioe- hang naar Tatsang. De Japanneezen hebben zich meester gemaakt van Kwanghang, ten Noorden van Tatsang, waarbij zij een Chi- neesch batallon vernietigden. Langzaam rukten de Japanneezen op naar Tatsang en Natsiang. De Japansche luchtmacht bom bardeerde verscheidene spoorwegstations te Sjanghai, Nanking en Hankau en heeft te Kasjan verscheidene wagons munitie in de lucht doen vliegen. Uit Chineesche bron wordt gemeld, dat een zeer felle strijd, waarvan waarschijnlijk het lot zal afhangen van Tsjapei en Kiang- wang, vandaag ten noordwesten van Tatsjang woedt. De Chineesche troepen, ge steund door krachtige versterkingen, zijn er in geslaagd den uitspringenden punt der Japansche linie aan drie kanten in te slui ten. Voorts melden de Chineezen, dat de Japansche opmarsch tot staan is gebracht en dat de Japanneezen zeer zware verliezen hebben geleden. De Japansche woordvoerder raamde he den de Chineesche verliezen bij Sjanghai sedert het uitbreken der vijandelijkheden op 100.000 dooden en een gelijk aantal ge wonden. ITALIë ZOU JAPAN OP DE PACIFIC- CONFERENTIE WILLEN STEUNEN. De correspondent van de „Asahi Sjim- boen" te Rome heeft aan zijn blad, op grond van een interview met de leiders van de Italiaansche regeering, gemeld, dat de Ita- liaansche regeering van plan is aan de con ferentie van Brussel deel te nemen, wan neer Japan dit verlangt en wanneer dien aangaande overeenstemming met de Duit- sche regeering is bereikt. De houding van Italië te Brussel zal als volgt zijn: le. Japan mag niet worden beschouwd als aanvaller; 2e. geen anti-Japansche resolutie mag worden aangenomen waarbij tot het ne men van sancties tegen Japan wordt be sloten; 3e. de houding van Japan zal worden ver dedigd als zijnde een tegenwicht tegen de intriges van de Sovjet-Unie. Domei meldt uit Tokio, dat naar ver luidt de Japansche regeering tot nu toe geen formeele uitnoodiging voor de conferentie te Brussel heeft ontvangen. Het B. T. A. uit Brussel deelt mee, dat •Portugal heeft laten weten, dat het aan de negenmogendheden-conferentie te Brussel zal deelnemen. BINNEN-MONGOLIë EEN ZELFSTANDIGE STAAT. De eerste aanwijzingen voor de instelling van een binnen-Mongoolschen staat, een Bufferstaat tusschen Noord China en Bui- ten-Mongolië, worden duidelijk in een se- mi-officisele Japansche verklaring, die be weert, dat na de Japansche militaire suc cessen in Soeijoean vele Mongoolsche lei ders der provincie reeds hebben aangeboden .samen te werken tot de emancipatie van het Mongoolsche ras uit de slavernij van China en zich te verzetten tegen den Zuid- waartschen opmarsch van het communisme door Buiten-Mongolië. Vorst Teh Wang, het hoofd der Mongolen van Tsjahar, wordt genoemd als vermoede lijk hoofd van den nieuwen staat. Hij heeft zijn hoofdkwartier te Pailingmiau in Noord Soeijoean gevestigd, welke plaats kortge leden op de Chineezen is veroverd. Op de verschillende posten van de Ver- keersfondsbegrooting 1938 is voor onder houd, verbetering en aanleg van wegen, alsmede voor den bouw van bruggen in totaal een bedrag te vinden van 6.515.500, waarbij nog een bijdrage geteld moet wor den van rond 372.800, die uit het Ver- keersfonds ten goede komt aan de Provin cie ten behoeve van het provinciale wegen net. Daarnaast draagt het Rijk nog 1112, bij voor de groote wegen der tweede klasse in Utrecht. Onder genoemd getal van 6,5 millioen gulden is begrepen een bedrag van 1.050.000 bestemd voor den bouw van bruggen over het in aanleg zijnde nieuwe van het wegdek van den weg Huis ter Heide Amersfoort; 3. 25.000 voor verbeterin gen aan den weg Utrechtde Bilt Drie bergenArnhem; 4. 5000 voor vernieu wing van de brug nabij de Meern in den weg UtrechtHarmeien; 5. 2.500 voor verbreeding van de brug in het dorp Har- melen; 6. 50.000 voor partieele verbete ringen aan den weg AbcoudeUtrecht; 7. 1.050.000 voor den bouw van bruggen over het in aanleg zijnde kanaal van Am sterdam naar den Boven Rijn; 8. 3.280.000 voor grondaankoop, aanleg aardebaan en bouw viaducten en bruggen in het in Utrecht gelegen gedeelte van den weg kanaal van Amsterdam v Utrecht) naar den Boven Rijn. De kosten van deze overbrug gingen zijn niet geboekt onder de afdeeling Landwegen, doch onder de afdeeling Wa terwegen. Het grootste bedrag wordt uit getrokken voor de spoedige voortzetting van den aanleg van den weg 's-Graven- hageUtrecht. De cijfers op het hierbij afgedrukte kaar tje verwijzen naar de cijfers, welke in on derstaande uiteenzetting voorkomen: 1. 25.000 voor verbetering van rijwiel paden langs den weg Baarn—Amersfoort; 2 40.000 voor vernieuwing en verbreeding BELGIE DE OUD STRIJDERS AAN DEN IJZER. De koning niet bij den optocht Voor de eerste maal zal de Belgische koning niet aanwezig zijn bij den optocht van de oud-strijders van den IJzer. De reden hiervan is, dat de oud-strijders in verband met het aannemen der amnestie wet hebben besloten niet meer de offi- cieele aanwezigheid te aanvaarden van leden der regeering als zoodanig bij de herdenkingsplechtigheden. TSJECHO SLOWAKIJE DE SUDETEN-DUITSCHERS ROEREN ZICH. Hen ein vraagt autonomie. Naar aanleiding van botsingen tusschen de politie en Sudeten-Duitschers te Te- plitz-Schönau (Tsjecho Slowakije), waar bij ook eenige Kamerleden waren be trokken, heeft de leider der Sudeten- Duitschers, Henleim, een open brief tot president Benesj gericht, waarin hij auto nomie voor de Duitsche gebieden van Tsjecho Slowakije vraagt. Henlein herinnert er aan, dat Benesj indertijd zelf heeft verklaart, dat de 's-GravenhageUtrecht; 9. 500.000 voor grondaankoop en begin van aanleg van den weg AmsterdamUtrecht (een gedeelte van dit bedrag wordt op Noord-Hollandsch gebied besteed); 10. 300.000 voor begin van aanleg van den nieuwen weg Eemnes Hoevelaken; 11. 800.000 voor voortzetting van aanleg van den weg UtrechtHilver sum en den weg beoosten Utrecht; 12. 1 100.000 voor gedeeltelijken grondaankoop voor den rondweg bezuiden Amersfoort; 13. 120.000 voor aanleg van den toeleidenden weg bij de brug te Vreeswijk. autonomie der volkeren in de Boheem- sche landen de eenige waarborg is voor de toekomst der volken. Slechts dóór toekenning der autonomie, aldus Hen lein, en behartiging der volksbelangen door de Duitschers in het Duitsche ge bied, kan een verdere verscherping van den politieken toestand tot staan worden gebracht. Handhaving van een eenzijdig Tsjechisch bewind maakt een rechtvaar dige oplossing van Ihet nafbna'lkenjten- probleem onmogelijk. De Kamerleden Frank en Kundt, die zich tijdens de incidenten te Teipliitz- Schönau bevonden, publiceeren verder een communiqué, waarin zij de politie er van beschuldigen, dat zij Frank zou heb ben mishandeld, ook nadat hij zich in het politiebureau als afgevaardigde had gelegitimeerd. Het Duitsche nieuwsbureau meldt ver der, dat de tweede editie van het „Tag- blatf' der Sudeten-Duitschers partij op verschillende plaatsen door de censuur in beslag is genomen. Dit geschiedde we gens den open brief van Henlein aan president Benesj en de lezing door Frank en Kundt van de gebeurtenissen te Te- plitz-Schönau gegeven. Intusschen is de Duitsche pers begon nen met een ongekend hevige perscam pagne tegen Tsjecho-Slowakije. Berlijnsche officieuze kringen verhe len niet, de hoop te hebben, dat de Duit sche diplomatie Praag zal kunnen in ti mid eer en en zij geven te verstaan, dat de agitatie der Sudeten-Duitschers met vol ledige goedkeuring van Berlijn voort zal duren zoo lang de autonomie niet zal zijn toegestaan. BIOSCOPEN I HEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: De ondergang van de William Brown. (Cary Cooper, Geor ge Raft, Frances Dee) De verborgen Bruid (Martha Raye). Realistisch Komisch Dag 811 uur Zon dags bovendien 27 uur. Maunée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Goedgekeurd v volwassenen. Lido: Zevende Hemel (Simone Simon) Menschensmokke- laars (Claire Tre vor, Brian Donlevy) Realistisch Realistisch Dag. 8. 511 15 uur. 'ondags bovendien 27 uur. Matinee Zat. en Woensd. 130 uur. Toelaatbaar v. volwassenen. Luxor: Raskolnikov (Ma rian Marsch, Tala Birell). Amor in het Waren huis (James Melton, Allen Genkins, Charles Halton). Speelfilm Komisch Jag 8—11 uur. Zon lags bovendien 27 uur. Matinee, Zaterd cn Dond.. 2 uur. Matinee, Zaterd. Woensdag en Donderdag. Toelaatbaar v. volwassenen. Casino: Waar blijf onze be schaving? (William Farnum, Anita Louise). Bella Donna (Mary Ellis, Ccdric Hard- wicke). Afgekeurd

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6