SPORT Academienieuws RECHTZAKEN Laatste berichten ENTHOUSIASTE B V L SAMENKOMST IN DE STADSGEHOORZAAL AGENDA WOENSDAG 20 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. Z HOE WORDT HET WEER? NEVELIG EN KOÜDEE. De Bilf seint: Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, tij-lelijk toene mende bewolking niet kans op nevel of mist, weinig of geen regen, iets kouder overdag. Hoogste barometerst.: 771.8 te Boedapest. Laagste barometerst.: 737.9 te Reykjavik. Het gebied van hoogen luchtdruk over West-Europa nam aanzienlijk in beteeke- nis af, het breidde zich echter naar het Noorden over Finland uit. De depressie bij IJsland trok Noord-Oostwaarts en ligt thans tusschen IJsland en Janmayen. Een secundaire ontwikkelt zich tot een afzon derlijke kern over de Golf van Biscaye. Verder in het Westen van den Oceaan steeg de luchtdruk weer. Langs de Noor- sche kust waait de wind krachtig uit het Zuid-Westen met regen. In het Oostzee gebied is de lucht ook meest betrokken. Op de Britsche Eilanden waaien meest zwakke winden uit uiteenloopende rich tingen. met gedeeltelijk bewolkte hemel in het Zuid-Oosten. Ook in het hoogedruk- gebied is de wind meest zwak met heden morgen uitgestrekte mistgebieden. De ochtendtemperaturen zijn hier over het al gemeen onder normaai in de omgeving van Frankfort daalden zij onder het vries punt. Ook in Noord-Scandinavië was he denmorgen een klein vorstgebied. De tem peratuur is echter in Scandinavië meest boven normaal. Voor onze *>mgeving wordt zwakke tot matigen Zuidenwind verwacht. De bewolking zal gedeel telijk tijdelijk toenemen met kans op nevel of mist, de temperatuur overdag zal wellicnt iets lager zijn. Regen van beteekenis wordt niet verwacht. LUCHTTEMPERATUUR. 9.04 gr. C. LICHT OP VjOOR FIETS» RS e.a.! Van Woensdagnam. 5.26 uur tot Don derdagmorgen 6.05 uur. HOOG WATER. Te Katwijk op Donderdag 21 Oct. v.m. 3.01 en nam. 3.23 uur. Prettig scheren! Het is zoo buitengewoon goed na het scheren Witte Purol te gebruiken, dan schrijnt de huid niet na en wordt gaaf en geschikt om U eiken dag opnieuw met genoegen te kunnen scheren. DE „KIKVORSCHEN" TEGEN DE BELGISCHE „DOLFIJNEN". Op 7 November te Breda. Naar wij vernemen zal op de zwemwed strijden welke op 7 November a.s. door de zwemvereeniging „De Baronie" te Breda zullen worden georganiseerd een waterpo lo wedstrijd worden gespeeld tusschen een Nederlandsch zevental spelend onder den naam „De Kikvorschen" en een Belgische ploeg onder den naam „De Dolfijnen". LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getjteld: „Polarizability and cohesion energy", de heer J. M. Ste- vels, geboren te Semarang. Geslaagd: doctoraal-examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie: de heeren H. C. Nanning, Den Höag, R. J. Sanders, Haar lem, L. M. Kuyvenhoven, Leiden; candidaats-examen Wis- en Natuurkun de, letter K, mej. A. L. Schuiling, Rijswijk; voorbereidend kerkelijk examen de heer H. J. E. Caron, Rijswijk. Voor het apothekers-assistent-examen zijn geslaagd: mej. E. P. M. Vermunt, Scheve- ningen, en de heeren H. o. de Heer, Voor burg, P. Pols, Rotterdam. HAAGSCH GERECHTSHOF. Een looddiefstal, waarin de Haag- sche reihtbank vrijspraak had ge vraagd maar de procureur-generaal bij het Gerechtshof in hooger beroep acht maanden gevangenisstraf eischte De Haagsche rechtbank heeft destijds P. van K.,_ tuindersknecht te Oegst- geest, en W. de M., betonwerker te Leiden vrijgesproken van een lood- diefstal, van een pand aan de Heeren gracht te Leiden. De Officier van Justitie had een ge vangenisstraf geëischt van acht maanden tegen elk der verdachten. Na het vrijsprekend vonnis van de rechtbank was de Officier in hooger be roep gegaan bij het Hof, waar deze inge wikkelde zaak hedenmorgen opnieuw diende. De beide verdachten verklaarden, dat zij het lood opgevischt hadden uit het Rijn en Schiekanaal te Leiden. President: „Zitten de grachten te Lei den dan vol lood en ijzer?" Verdachten: „Vol niet, maar er ligt ge noeg in". President: „Maar hoe komt het dan. dat het lood vol stof zat, als het pas uit het water was opgevischt? Verdachten: „Het zal vermoedelijk maar kort in het water gelegen hebben". President: „Het komt mij ongeloof waardig voor dit verhaal, want jullie hebben bij de opkooper gezegd, dat jullie het gekocht hadden van zëkeren Teljeur te K a t w ij k. De timmerman J. M. uit Leiden ver klaarde, dat hij het lood later bij de po litie had gezien en het had herkend als het lood, dat verdwenen was van het perceel aan de Heeren gracht, waar het eenige dagen tevoren ontvreemd was. Getuige herkende het lood omdat het „ouderwetsch" was z.g. gegoten lood. Verder paste het precies in de goot waar uit het vermist was. J. van I., koopman te Leiden, ver klaarde, dat beide verdachten op een Zaterdagavnod om tien uur bij zijn va der gekomen waren om hem het lood te verkoopen. Zijn vader was echter niet thuis, zoodat hij het had gekocht van de verdachten voor 5.De president merkte hierbij op, dat getuige gevaarlijk werk gedaan had om het lood onder den prijs te koopen. Later was het lood weer verkocht aan M. te Leiden die de volle prijs had be taald voor de 36 K.G. lood. De getuige Teljeur uit Katwijk zeide, dat verdachten in het geheel niet bij hem geweest waren. Nog minder had hij lood aan hen verkocht. Als laatste werd de rechercheur W. uit Leiden gehoord, die verklaarde dat het lood, volgens hem, niet in het water ge legen kan hebben, omdat de kalkideelen er nog opzaten. Beide verdachten houden hun onschuld vol. President: „Jullie zouden vjel wijzer doen als jullie maar bekenden." De procureur-generaal Mr. Rombach, achtte beide verdachten wel degelijk schul dig aan den looddiefstal. Spr. ging in het kort de voorafgaande feiten nog eens na. Het lood is door ver schillende handen gegaan. Toen de ver dachten het lood wilden verkoopen aan I. en B. hadden zij verklaard het van Tel jeur uit Katwijk te hebben gekocht. Dit was later niet waar gebleken en toen had den verdachten er een andere draai aan gegeven door te zeggen, dat zij het opge vischt hebben. Ook dat .s niet steekhou dend gebleken, omdat verschillende ge tuigen hadden verklaard, dat het ten eer ste precies paste in de goot en de dakka pel, waarvan het was losgerukt, en ten tweede, dat het nooit in het water gele gen had, gezien het feit dat de kalkdeelen er nog op aanwezig waren. Spr. achtte de heide verdachten wel d;eelijk schuldig en eischte vernietiging van het vonnis van de Haagsche rechtbank en vroeg tegen elk der verdachten een e°vangenisstraf voor den tijd van acht maanden. Verdachter hielden hun onschuld vol, maar de president kon dezen onschuld niet gelooven. Het Hof zal evenwel de zaak nog eens overwegen en over 14 dagen von nis wijzen. TWIST IN HAAGSCH WOONWAGEN KAMP. Hedenmorgen om half twaalf is tijdens een familietwist in het woonwagenkamp aan de Slachthuiskade te Den Haag de 36- jarige vrouw M. B. geb. M. met een mes in het hoofd gestoken. De daderes, de 44- jarige E. G. geb. G. is door de politie ge arresteerd, terwijl de getroffene ter be handeling naar den centralen post is ver voerd. Gelukkig bleek de toegebrachte steek niet ernstig te zijn. Voorts heeft de politie aangehouden den 19-jarigen muzikant J. F. uit de Zuiling- straat, die van te voren de getroffen reeds met een scheermes had bedreigd. De zaak is nog verder in onderzoek. „Meermalen is mij geb'eken, aldus generaal Alting von Geusau, dat men ons in het buitenland om ons mooie Instituut van den B.V.L. niet zelden benijdt." Leest met aandacht de advertenties in Uw Dagblad! In de feestelijk met vaandels, vlaggen en groen versierde Stadsgehoorzaal hield de Bijz. Vrijwillige Landstorm gisteravond een enthousiast gestemde centrale bijeenkomst, waar behalve de afd. Leiden tal van af- deelingen uit Zuid-Holland-West waren bij eengekomen, zoodat de zaal tjokvol was. Vanwege het feit, dat dezen avond de première werd vertoond van de nieuwe landstorm-klankfilm „Je Maintiendrai" be stond er voor deze bijeenkomst ook groote belangstelling uit officieele kringen. Op loffelijke wijze werd reeds voor den aanvang der samenkomst medewerking verlsend door de Leidsche Orkestvereeni- ging „Symphonia", onder leiding van den heer J. Plu. Onder de aanwezigen merkten we op: de sprekers, generaal-majoor jhr. J. T. Alting von Geusau, commandant van de 1ste Di visie en luitenant-generaal L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de nationale land stormcommissie; den oud-Minister van De fensie. mr. dr. L. N. Deckers, schout bij nacht J. Th. Furstner, chef van de Marine staf, res. generaal-majoor H. de longh, in specteur vrijw. landstorm, ganeraal-majoor b.d. H. Zeeman; van de nationale land stormcommissie waren nog aanwezig res. majoor K. A. van Schelven en res. kapitein G. F. Boulogne, secretaris; verschillende leden van de gewestelijke en plaatselijke landstorm-commissies, den garnizoens commandant van Leiden, overste De longh, den commandant van 4 R.I., overste Buur man, den commandant van de Leidsche Burgerwacht, overste Van Mens en ver schillende burgemeesters uit omliggende gemeenten en andere burgerlijke en mili taire autoriteiten. Openingswoord. Ds. J. de Wit, voorzitter van de plaatse lijke landstormcommissie van Leiden, sprak een openingswoord. Na een hartelijk wel kom tot civiele en militaire autoriteiten en tot de landstormers zelve, heette spr. in het bijzonder welkom mevr. Duymaer van Twist, door oud-minister Deckers de land- stormvrouwe genoemd. Haar werden bloe men aangeboden. Vervolgens teekende spr. in het kort de taak der overheid, die waarborgen moet scheppen voor orde, rust en voor de volks vrijheden tot op zekere hoogten. Daarom moet die overheid paraat blijven tegen alle krachten, die deze taak der overheid onder mijnen. De B.V.L., opgekomen uit de goed- willenden van ons volk, wil daarom „als 't moet" metterdaad dat wettig gezag steu nen, en werkt in elk geval nu al preventief door de lust en de kans te benemen aan allen, die langs onwettige wegen zich wil len laten gelden. Hierna werd het eerste couplet van het Wilhelmus gezongen. Rede generaal-majoor jhr. Alting von Geusau. Generaal majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau, commandant van de 1ste Divisie, sprak vervolgens een rede uit, waarbij hij aanving zijn vreugde er over uit te spre ken, dat hij dezen winter weer voor het eerst te midden der landstormers is, die in zoo grooten getale opgekomen zijn. Spr. wil dezen drukbezochten propaganda-avond eens extra benutten, om namens ontelbaar velen, allen warme vaderlanders, die niet tot den B.V.L. kunnen behooren, maar daar toch de schoone resultaten van aanschou wen en genieten een extra dankwoord te spreken, ook al is het hem wel bekend, dat de mannen, die hun sterke schouders onder dit mooie instituut gezet hebben hun schoonsten dank vinden in het prachtige resultaat van hun werk. En Us spr. dan dankwoorden uit, dan geldt zulks in de al lereerste plaats Zijne Excellentie, den lui tenant-generaal b.d. Duymaer van Twist, die niet beter kan getypeerd worden, dan door hem te noemen de „Vader van den B.V.L.". Generaal, aldus spr., onder de vele blad zijden in uw levensboek, die van uwe ver diensten voor het vaderland gewag maken, is de B.V.L.-bladzijde wel een van de schoonste. Als straks de geschiedenis ge schreven wordt van de anti-revolutiemaat regelen, die in de afgeloopen jaren geno men zijn, zal zonder twijfel uw naam met gulden letteren vermeld worden. Spr. richt verder het woord tot de vele reserve-officieren, die in de meest ver schillende functiën op geheel belangeloo- ze wijze, hun krachten aan het instituut ge wijd hebben en nog steeds wijden, maar vooral ook tot de velen, die in de functiën van plaatselijk leider e.d., hoewel zij offi cieel niets met 's lands weerbaarheid te maken hebben, daaraan door middel van het instituut van den B.V.L. de allergroot ste diensten bewijzen. Een eeresaluut aar» die in het verborgen werkende arbeiders aan het gebouw van 's lands veiligheid. En dan noemt spr. ten slote en bijna zou hij zeggen: lest best die 85.000 brave landstormers, die geheel vrijwillig en be langeloos, „als 't moet" ten allen tijde klaar staan om het kostbaarste wat zij hebben, hun leven, den troon der Koningin en de vrijheden des volks, van weiken kant zij ook komen mogen, te beschermen. Het land aldus de generaal is u dankbaar, bra ve kerels, laat dat uw schoonste loon zijn. En als gij zelf door den leeftijd tot heen gaan gedwongen wordt, blijft dan het insti tuut getrouw door te zorgen, dat dank zij uw propagandistisch en arbeid, ettelijke an deren uw plaats innemen. Spr. stelt den mannen voor bij zich zelf de gelofte te doen, dat als zij heengaan zij niet zullen rusten, voordat zij twee jongeren bereid ge vonden hebben hun plaats in te ne men. Als iedereen dat doet, wordt de B.V.L. op den duur onweerstaanbaar en groeit haar waarschijnlijk preven-, tieve werking uit tot: zekerheid Spreker wil deze gelegenheid niet la ten voorbijgaan zonder even mede te deelen, dat het hem meermalen dui delijk gebleken is, dat men ons in het buitenland om ons mooie instituut van den B.V.L. niet zelden hevig benijd. Vervolgens ging spr. na of het instituut van den B.V.L. in onze dagen van nationale herleving nog wel bestaansrecht heeft, en hij beantwoordt die vraag op de meest po sitieve wijze in bevestigenden zin. Aan de eene zijde hebben wij als buurman een dictatoriaal geregeerd land met een regee- ringsvorm, die met onzen landaard totaal onvereenigbaar is, maar die niettemin toch in ons land een zeker aantal aanhangers heeft, in welk aantal de heeren zelve zich bij de afgeloopen verkiezingen slechts 75 pet. blijken te hebben vergist. Vanuit het roode Spanje tracht de bolsjewistische in vloed meer en meer veld te winnen in noor delijke richting, en hoewel de teekenen iets hoopvoller zijn, is het nog steeds zeer de vraag, in hoeverre Frankrijk aan den roo- den vloedgolf het hoofd zal kunnen bieden. Spr. wil geen zwart front, hij wil geen rood front, doch een oranje-front. (Ap- Spr. schetste de groote verdiensten, die de V.B.L. in de achter ons liggende jaren gehad heeft, eerst voor de instandhouding, en later voor de uitbreiding van de nationale gedachte, en betoogt, dat deze werking van den B.V.L. nog in gee- nen deele kan gemist worden. Eindelijk toont spr. de groote verdiensten van den B.V.L. aan voor de instandhouding van de geoefendheid van de weermacht. In de verschillende bijeenkomsten toch onder houden en bevordeern de B V.L.-ers orde, tucht, saamhoorigheidsgevoel, kameraad schap, onderlinge waardeering, en ook nog schietvaardigheid. Tot de jonge dames zegt spr.: „Als gij een vrijer opzoekt, vraag dan of hij land- stormer is. Is hij het niet, geef hem dan op mijn verantwoording, de bons!" Spr. besluit met een krachtige opwek king aan alle aanwezigen, die daarvoor in de termen vallen, cm zich bij den B.V.L. aan te sluiten, aan hen die zulk reeds de den om trouwe, werkzame leden te blij ven, en aan iedereen zonder uitzonde ring om aan de propaganda voor dit mooie instituut op krachtige wijze mede te werken. Iedereen, die aldus doet, arbeidt aan het heil van Koningin en Vaderland. Film „Je maintiendrai". Hierna volgde de vertooning van de nieu we landstormklankfilm „Je Maintiendrai", vervaardigd in opdracht va' de nationale landstormcommissie. Als titel is gekozen „Je maintiendrai", omdat dit het devies is van het Oranjehuis, dat reeds eeuwen de handhaver van onze onafhankelijkheid en de beschermer van onze vrijheden heeft mogen zijn. In den aanvang van de film zien we, hoe op een mooien feestdagochtend de geloovi- gen in Zeeland in hun typische kleeder dracht, ongestoord ter kerke gaan. Daarna neemt de film ons mee naar eenige an dere provincies, en zien we, dat bij arbeid en verpoozing op het land en in de stad, in noord en zuid, in oost en west een vre dige rust heerscht, die zoo kenmerkend eigen is aan het Nederlandsche volk. Schril hiermede in tegenstelling is, wat wij in het tweede deel aanschouwen. Een bonte reeks beelden gaat voorbij, uitbeeldend spanning en onrust in sommige deelen der wereld. De burgeroorlog vernietigt Spanje, het con flict tusschen Japan en China teistert de burgerij, sit-down stakingen in Frankrijk en Amerika ontwrichten het economische leven. Als vanzelf komt een gevoel van dankbaarheid over ons, dat we in ons rus tig en vredig vaderland mogen leven. In het derde deel van de film getuigen eenige landdagen van den B.V.L. van de nooit ver slappende waakzaamheid van den B.V.L., die vooral door zijn precentieve werking medewerkt aan orde en rust in ons land. De landdagen worden afgewisseld met eenige aardige opnamen uit het leven van de ko ninklijke familie, om hiermede de centrale gedachte van den B.V.L. te symboliseeren, Woensdag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", Pianoconcert Willem Andries- sen, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Donderdag, K.J.M.V. „St. Peter Kani»" St. Antoniusclubhuis, Mare, 8.té uur. Donderdag, Vriendenkring ter eere van nw Allerheiligst Sacrament, St. Anto- nius Clubhuis, 8.15 uur. Donderdag: R. K. Kiesvereeniging, leden vergadering. Den Burcht 8.15 uur. Vrijdag: „St. Christoffel". Ledenvergade ring. „Harmonie", 8.30 uur. Maandag, Uitvoering Abdu Hassan, door de Wiener Sangerknaben, Stadsge hoorzaal, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 16 tot en met Vrijdag 22 Sept. a.s. waarge nomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807 èn J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. want iedere landstormer, wat ook zijn gods dienstige of politieke overtuiging moge zijn, ziet in het Oranjehuis: de eenheid van ons volk, en het symbool van vrijheid, vrede en recht. Toespraak generaal Duymaer van Twist. Hierna was het woord aan den voorzit ter van de nationale landstormcommissie, luitenant-generaal Duymaer van Twist, die zijn toespraak aanving met een woord van groote erkentelijkheid te richten tot de plaatselijke afdeeling Leiden van den B. V.L., den plaatselijk leider, den heer Zou- teriks, en allen, die meegewerkt hebben om de landstormers van Leiden en omgeving dezen feestavond te bereiden. Uit de opkomst blijkt, dat de landstorm te Leiden en omstreken paraat is. Deze pa raatheid is vooral noodig in een tijd, waar in het revolutiegevaar dreigt. Gelukkig, al dus vervolgde spr., leven wij in Neder land rustig, dank zij het sterke gezag, dat hier de leiding van zaken in handen heeft, en dat op den B.V.L. als machtsinstituut volkomen kan vertrouwen. Toch blijft waakzaamheid geboden. Met de herinnering aan de blijde ver wachting, waarin ons volk in deze tijden met betrekking tot het Oranjehuis leeft, sloot de heer Duymaer van Twist zijn toe spraak, er op wijzend, dat het devies van den B.V.L. is: trouw aan Koningin en va derland tot in den doet. Na de pauze wsrd door res. luit.-kolonel J. P. Boots, commandant van het V.L.S.K. Zuid-Holland: West een aantal brevetten van koning- en scherpschutters uitgereikt. Spr. uitte daarbij den wensch, dat ook de afdeeling Leiden in het bezit moge komen van een eigen schietlokaal, zooals er reeds zoo vele, b.v. te Wassenaar en te 's Graven- zande reeds zijn. Slotwoord. Nadat de heer Spaanderman met een aar dige voordracht de aandacht getrokken had, sprak de heer L. G. Royaards, voorzitter van de gewestelijke landstormcommissie Zuid-Holland: West een slotwoord, waar in hij den grooten dank van het gewest be tuigde aan allen die voor dezen avond hun medewerking hadden verleend. Spr. dank te de vrijwilligers, ook uit tal van andere afdeelingen, die moeite noch kosten spa ren om een avond als deze bij te wonen. Als echte Nederlanders zit ons allen de vrijheidsgedachte in het bloed, geen vrij heid, die ontaardt in losbandigheid, maar een vrijheid, die door gezag gedragen wordt, omdat anders die vrijheid niet tot haar recht komt. En dit gezag willen we niet van een „leider", of van een of andere par tij, maar we steunen het wettige gezag, daarmee een bolwerk vormende om den troon van onze geëerbiedigde Koningin. Spreker wees lettende op Spanje, Ja pan en China op den ernst der tijden, waarbij spr. waarschuwde, wanneer zich nationaal eenige oogenschijnlijke kentee- kenen van beterschap voordoen, deze met eenige reserve te aanvaarden, daar men wel in de kop, maar niet in de krop kan zien. Spr. besloot met den wensch, dat de land stormers, trots alle nood en crisisellende, zullen blijven toonen, wat zij in het be sef van eenheid en saamhoorighsid vermo gen, gesterkt door het besef, da1 Nederland en Oranje onafscheidelijk één zijn. 't Was bijna middernacht, toen de bijeen komst ten einde was. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n. 3605. J. W de Boer, Leiden, Kraaierstraat 15. Rietmeubelenhan- del. Uittr. E.: J. W. de Boer, Leiden, dd. 1 Nov. 1936. Wijz. handelsn. in: K. de Boer. N.E.: K. de Boer, Leiden. 4016. Van Benten Co., Zoeterwoude, Dorpstraat D 50. Handel »n boter, kaas, enz. Het verkoopkantoor te de Bilt is verplaatst naar Woerden, Utrechtsche Straatweg 114. 6729. „De Kleeding-Specialist". Leiden, Lijsterstraat 35. Kleermakerij. Uittr. E.: M. Brandon Bravo, Leiden, dd. 15 Oct. 1937. 6939. Internationale Kunsthoorn In dustrie N.V., Voorschoten, Rouwkooplaan 2. Uittr. Comm.: H. A. J. M. Vermolen, dd. 1 Juni 1937. Opheffing. 5567. Aannemersbedrijf van C. J. van Dorth, Leiden, Verdamstr. 56. Nieuwe inschrij vingen. 7028. Gebrs. Peschier N.V., Noordwijkerhout, Zil- kerbinnenweg 12. Bloembollenkweekerij en -handel. Afkomstig uit Haarlem. 7027. M. Lek Nzn. Ter Aar, Schilderkade C 141a. Brandstoffenhandei en expeditie bedrijf. E.: M. Lek, Ter Aar.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2