NIEUWS Dc wedstrijd Euwe-Aljechin SPORT STADS v Öaar stak ^an Steen x'n pijp aan op, lOub-fiollanttèche Pijptabak AGENDA Niets zonder moeite" dat weten wij. DINSDAG 19 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 iV«v-r-nirr-~A, HOE WORDT HET WEER? MOOI HERSTWEEK. De Bill seint: Verwachting: Meest zwakke wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, koude nacht, overdag weinig verande ring in temperatuur. Hoogste barometerst: 775.7 te Boedapest. Laagste barometerst.: 741.9 te Reykjavik. Het gebied van hoogeluchtdruk over West-Europa nam in beteekenis af en ver plaatste zich iets naar het Noorden. In Noord-Scandinavië steeg de luchtdruk aan zienlijk, in Frankrijk is hij aanmerkelijk gedaald. De kern van de hoogedrukking ligt thans in de omgeving Ven Boedapest, waar hedenmorgen met 77J.7 m.m. de hoog ste stand afgelezen werd. Op IJsland zijn de barometers weer snel dalende, een nieuwe depressie nadert ten Westen van ait eiland, welke depressie haar invloed tot op het Westen van de Britsche Eilan den doet gevoelen. Kier waaien matige tot krachtige Zuidelijke winden met betrok ken lucht en plaatselijk motregen. Ook langs de Noorsche kusJ is de lucht meest betrokken met hier en daar regen, in het Noorden is de wind er Noord-West, onder invloed van de aftrekkende depressie van gisteren, in het Zuiden is de wind weer tot Zuid-West gekrompen als gevolg van dv; nieuwe depressie. In het hooggedrukge- Lied zelf waaien meest zwakke winden, hedenmorgen kwamen uitgestrekte gebie den van nevel of mist voor, welke echter in den loop van den voormiddag optrekt. Overigens is de lucht helder tot licht be wolkt. De ochtendtemperaturen zijn over het algemeen laag als gevolg van de nach telijke uitstraling, in Frankrijk, Duitsch- land en Zuid-Engeland waren zij onder normaal. Op IJsland, in Schotland en Scandinavië waren zij erboven. Verwacht wordt, dat d nieuwe depressie morgen haar invloed nog niet over ons land zal doen gevoe len, zoodat ook voor morgen nog op mooi herfstweer gerekend mag worden. L1CH1 OP VOOR FIETS» RS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 5.28 uur tot Woensdagmorgen 6.03 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 20 October voorm. 2.35 en nam. 2.47 uur. LL'CHTTKAU'EKATUUR. 14.1 gr. C. De zevende partij wordt heden avond in Rotterdam gespeeld. Wij herinneren onze abonné's er aan, dat bij eventueel afbreken der partij wij i 5.(vijS gulden) beschik baar stellen voor hem of haar, die ons de in couvert afgegeven zet op« geeft. Bij meerdere goede opgaven beslist het lot. Deze opgave moet ons bereikt heb ben voor de hervatting der partij. Men mag niet meer dan één zet opgeven. Op de enveloppe te vermelden: EUWE—ALJECfflN. DE DIRECTIE. SCHAKEN HET SCHAAKTOURNOOI TE HASTINGS. Het Kersttoumooi te Hastings zal dit jaar een sterke bezetting hebben. Dr. Euwe, Reshevsky, Flohr en Fine zijn hiertoe uitgenoodigd. De deelname van Keres is ook waarschijnlijk. Dr. Euwe zal echter de uitnoodiging niet kunnen aanvaarden. In het premier reserve-toumooi zal onze Nederlandsche kampioen S. Landau weer van de partij zijn. VOETBAL HET VOORLOOPIG NEDERLANDSCH ELFTAL. Naar wij vernemen zijn er in het voor- loopig Nederlandsch elftal, dat morgen op het Spartaterrein te Rotterdam een oefenwedstrijd (men zie het 4de blad), zal spelen tegen de Engelsche derde di visieclub Bournemouth, eenige ingrijpen de veranderingen noodzakelijk geworden in verband met de verwondingen, welke de beide Feij en oord-spelers van Heel en DE IIARTEBRUG-JEUGD HULDIGT HAAR PASTOOR Het clubhuis aan de Mare was gister avond bijkans te klein om alle leden van de K.J.C., velen vergezeld van hun ouders, te herbergen. Maar al moest men zich behelpen met een soms te nauwe zitplaats, dat alles gaf niets, want allen waren toch bij elkaar gekomen, om den beminden Herder der parochie te huldigen bij gelegenheid van zijn 40-jarig kloosterfeest. In dezen opzet is men volkomen geslaagd, want de jeugd heeft alles gedaan wat maar mogelijk was om dezen avond voor haar pastoor aange naam te maken. Voor den aanvang sprak pater de direc teur, de weleerw. pater D. van Galen, een kort openings- en welkomstwoord, waar in hij aliereerst den pastoor een hartelijk welkom toeriep, om vervolgens de andere aanwezigen te verwelkomen, o.w. ook de verschillende jeugdleiders der andere pa rochies en van het H. Franciscus-Liefde- werk. Na nog even het jeugdwerk in de volle belangstelling van de ouders te hebben aanbevolen, besloot spr. zijn openingswoord met allen een prettigen avond toe te wen- schen. Nadat vervolgens de jeugd onder trompetgeschal was binnen-gemarcheerd, kon begonnen worden met de opvoering van een revue, bestaande uit een proloog en zes tafereelen. Het geheel werd door de jongens op een vlugge, vlotte wijze gespeeld. Zooals bij haast alle revue's was ook hier de inhoud zeer varieerend. Want, zóó zaten wij met een oud heertje in den Leidschen Hout, of even later werden wij meegenomen naar den tijd van 100 jaar vóór Christus, de tijd, toen Claudius, Cla- vis, Roderih en andere personages den scepter zwaaiden in de oerwouden, om daarna te worden meegevoerd naar de middeleeuwen, en St. Franciscus ten too- neele te -zien, vergezeld van houthakkers, veldwachters en een boozen wolf. Uit deze sfeer van de middeleeuwen werden wij ver volgens verplaatst op het schip van Co lumbus, die naar Amerika trok om land te ontdekken". De strekking van de revue was, om te laten zien, dat in elk tijdperk der mensch- heid het ideaal „de goede daad" voor oogen zweefde! Het laatste tafereel speelde in den he- dedaagschen tijd n.l in het St. Antonius- cïubhuis. Het slotstuk was een kampvuur, maar alvorens dit aanving sprak pastoor Smitz eenige dankwoorden. Dit huldigingsfeest was voor den eerw. spreker een nieuwe verrassing na de ker kelijke huldiging en de huldiging door de schooljeugd. Spr. vindt deze huldiging fijn, omdat dit alles eigen werk van de jongens is. Zelf willen, zelf doen en aan pakken, dat is dezen avond vooraf ge gaan. Enthousiaste jongens zijn prachtige jongens, al deze jongens te zien in katho liek verband, is verheugend. Er zijn zoo veel menschen, die de eerste helft van hun jeugd gebruiken om de tweede helft te be derven. De jeugd moet langzamerhand cvergaan naar het volle leven. Maar dat gaat niet van een leien dakje. Het kan worden een- jeugd, die in de toekomst al les kan doen slagen, maar ook -alles kan doen mislukken. Daarom verheugt spr. zich over de bloeiende K.J.C. in de pa rochie. De jeugd verdient de volle belang stelling van allen. Daar heeft zij ten volle recht op. En die belangstelling heeft zij ook, gezien de groote belangstelling op dezen avond. De ouders moeten hun verstandige, har telijke medewerking geven aan de jeugd leiders. De jongeren zelf moeten zelf wil len; bij hen moet de wil zijn om later te werken voor Kerk en Maatschappij, een persoonlijkheid te worden. De jongere moe ten volhouden. Zii moeten zijn en blijven trouwe leden van Congregatie en K J.C.; zij moeten volhouden in het geregeld ontvan gen der heilige sacramenten. De Pastoor brengt harteliiken dank na mens alle ouders, aan den Directeur, pater v. Galen, aan de bekwame en actieve be stuurders, leiders en leidsters voor hun toe- wiiding en ijver. Spr. besloot met een bavo voor de leiding en de goede K.J.V.-ers. De woorden van den Herder, uit het hart gesoroken, hadden ook de harten geraakt. Met een heel aardig kampvuur, dat bij het publiek ..insloeg", werd de gezellige avond besloten. De vreugde bereikte haar toppunt, toen de Pastoor een enveloppe overhandigde om de iongens eens goed te tracteeren! Al met al een avond, die den band tus- schen den herder en jeugdige parochianen nog nauwer heeft aangehaald. De heer N. Vreeburg mocht dan ook te recht constateeren, dat hij de blijde herin neringen, die de K.J.C.'ers bij het verlaten van de K.J.C. meenemen, ook behoort de herinnering aan dezen avond een avond, die getuigenis aflegt van eerbied voor, aan hankelijkheid aan de priesters.. De heer Vreeburg bracht ook nog dank aan de pianiste van dezen avond, mevr. Sloots. De avond werd bijgewoond door de Ka pelaans der parochie, de paters v. d. Snoek en Peerdeman (pater Soppe was verhin derd). Bas Paauwe tijdens den Zondag j.l. ge speelden competitiewedstrijd tegen Her- mes-D.V.S. hebben opgeloopen, waar door zij morgen niet zullen kunnen mee spelen. De keuze-commissie van den K.N.V.B heeft thans besloten Kick Smit van de middenvoorplaats naar de linksbinnen plaats te laten verhuizen, terwijl de nu opengevallen midvoorplaats zal worden bezet door den Heracles-speler Tusveld Op de rechtshalfplaats zal Bas Paauwe vervangen worden door den Longa-man Pellikaan, die in het Zwaluwenelftal, dat morgenavond te Utrecht tegen het voor- loopig Nederlandsch B-elftal zal uitko men. stond opgesteld. Voor hem zal nu de Haarlem-speler de la Mar de rechts halfplaats in het Zwaluwenelftal inne men. DE MARGARITA VAN CORTONA- STICHTING Het 25-jarig jubileum is gevierd op een wijze, die geheel overeenkomstig het karakter der vereeniging is. Er is een H. Mis opgedragen, om God te danken voor Zijn weldaden, Zijn liefde en barmhartigheid, door middel van de jubileerende vereeniging over zoo velen uitgestort, en ook voor Zijn genade aan verpleegsters en bestuurders (sters) ge schonken, om anderen goed te kunnen doen.... De H. Mis werd opgedragen door den voorzitter, den zeereerw. pater E. v. c. Snoek en bijgewoond door enkele eerw. zusters, bestuur der Stichting en bestuur der Ver. tot Bescherming van meisjes, van welke zooveel vrucht-dragende vereeni ging de Margarita van Cortona-stichting een der afdeelingen is. Verder is het jubileum herdacht op be scheiden en intieme wijze. Geestelijkheid en vertegenwoordigers van verschillende corporaties hebben de gelegenheid gaarne j aangegrepen, om te doen blijken van hun j waardeering en sympathie voor deze in stelling. In ons nummer van j.l. Vrijdag is reeds geschetst de beteekenis van dit jubileum. Wij komen er dan ook alléén op terug, om I onze lezers te vragen, hun daadwerkelijke J sympathie voor deze Stichting warm te I houden... De opbrengst van de collecten in de Leid- I sche kerken hebben wij gisteren gepubli- 1 ceerd. In de omliggende plaatsen zijn de vol- i gende bedragen gecollecteerd: Oegstgeest j 85, Zoeterwoude (Meerburg) f 31, Ha- zerswoude ('t Zwaantje) f 23. Hazerswou- de (Dorp) 25, Alphen f 30, Hoogmade 25.75, Aarlanderveen f 35. Noorden f 25, Katwijk 22, Noordwijk f 50, Voorschoten f 25, Zevenhoven 9. Rijpwetering f 18, Sassenheim f 30.65, Zoetermeer f 20, Bo degraven 25. Van een 12-tal parochies is de collecte nog niet binnengekomen. Wij willen nog even mededeelen. dat de photo van het interieur van het tehuis der Stichting gemaakt was door den photo- graaf Pijl, Stationsweg, Leiden. ST. JOSEPHS-GEZELLEN. Hedenavond wordt de propaganda-avond gehouden, waar welkom zijn de katholieke jongeman nen van onze stad. Rector H. Drost, de eminente en bezielende redenaar, houdt de propaganda-rede; de tooneelclub en het muziekgezelschap zullen den avond vullen. Katholieke jongemannen, Kolping roept U! Kent uw tijd en stelt uw daad! Morgenavond kunnen de leden der afd. Gehuwden, voor zoover ze van hun recht gebruik wil len maken, in het Gezellenhuis een derde kaart bekomen voor a.s. Dinsdag. Van 8.15 tot 9 uur houcit de Senior aldaar zitting. Want na Woensdag worden geen kaarten meer uitgereikt! Denkt daar aan. HET VEERTIGJARIG REGEERINGS- JUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Installatie van een commissie voor de Leidsche viering. Gisteravond werd in den „Vergulden Turk" een vergadering van de Contract- Commissie gehouden ter bijwoning in de eerste plaats van de installatie door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bak- huyzen van een Commissie tot voorberei ding van de viering van het 40-jarig regee- ringsjubileum van H. M. Koningin Wilhel- mina in het begin van September van het volgend jaar en in de tweede plaats ter bespreking van plannen voor het houden van feestelijkheden bij de eventueele a.s. blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis. De voorzitter van de Contact-Commissie, mr. G. H. E. Nord Thomson, wijdde in zijn openingswoord, terwijl de aanwezigen zich van hun zetels verhieven, enkele woorden van eerbiedige hulde aan -le nagedachtenis van ds. H. Thomas, deze vurige Oranjeklant en goede vaderlander, die zooveel voor de nationale gedachte gedaan heeft in onze stad. Spr. stond daarna een oogen blik stil bij de doelstelling van de Contact-Commissie, welke in de eerste plaats daarin bestaat, dat men het contact tussehen de plaatselijke vereenigingen op nationalen grondslag wil bevorderen, terwij] men in de tweede plaats .gezamenlijk wil herdenken de nationale j vierdagen, welke daarvoor in aanmerking komen. Hoewel aanvankelijk het eerste punt op den voorgrond stond, is door de plaats ge had hebbende gebeurtenissen in het Ko ninklijk Huis het accent verlegd naar het tweede punt. Het spreekt vanzelf, dat in een lichaam als de Contact-Commissie, dat uit zooveel heterogene bestanddeelen is sa mengesteld, wel eens verschil vas meening voorkwam, maar spr. meent toch dat dank- en als hij dan rustig „sijn ta- back soog" vergat hij al zijn zorgen en moeilijkheden. Zulke tabak waar hij zijn troost bij zocht, kunt U nu nog krijgen. Oud-Hollandsche van Douwe Egberts, mild, geurig en lang van snee. baar kan worden teruggezien op hetgeen in den korten tijd van het bestaan der Com missie is bereikt. De Contact-Commissie wil op geenerlei wijze te kort doen aan de auto nomie der verschillende vereenigingen, maar toch wil zij wel telkens de band die de vereenigingen onderling verbindt ster ker aanhalen. Spr. deelde tenslotte nog mede, dat on derhandelingen tvorden gevoerd met de Vereeniging Katholiek Leiden om zich bij de Contact-Commissie aan te sluiten. De Commissie Regeerings- jubileum. Vervolgens werd overgegaan tot de in stallatie van de Commissie die de viering van het Regeeringsjubileum zal hebben voor te bereiden. In deze commissie hebben zitting de volgends heeren en dames: Joh. Brouwer, K. Cebol, H. G. van Everdingen, mr. N. G. Geelkerken, F. J. Groot Enzerink. Kapitein C. H. Iwes, W. v. d. Laan, ir. P. C. Lindenberg, J. Mulder, A. v. d. Neut mej. B. van Noort, L. Questroo Jr., mej. E. Raphaël, mej. H. C. van Santen, C. Stol wijk. Als voorzitter treedt op ir. Linden- bergh, als le seer. mr. N. G. Geelkerken, als 2e secr. de heer A. v. d. Neut en als pen ningmeester de hser J. Mulder. De burgemeester wees er in zijn installa tie-rede op, dat er alle reden is om een commissie als de onderhavige eenigszins plechtig te installeeren, omdat het feest, dat zij moet voorbereiden, een zeer bijzonder karakter draagt. In de veertig jaar van Haar regeering is onze Koningin in de ach ting van het geheele volk steeds hooger en hooger komen te staan. Ieder Nederlander ziet tegen Haar met groote vereering op. Daarom is ook een algemecne dankbare herdenking op haar plaats. Leiden mag bij deze herdenking niet achter blijven en spr. juicht dan ook de stapepn, die gedaan wor den om tot een groote viering te komen, hartelijk toe, tbmeer daar onze stad een centrum is voor een groot deel van Zuid- Holland en ook de menschen uit de om geving voor deze viering mogelijk het oog op Leiden geslagen hebben. Spr. verwacht, dat de commissie een groot en mooi feest zal orgdniseeren. Op haar rust een groote verantwoordelijkheid. Zij doet goed mede werking te zoeken van alle zijden en spr. doet een beroep op alle vereenigingen om de Commissie met raad en daad bij te staan. Spr. hoopt, dat ook de openbare organisa ties en met name het gemeentebestuur, wanneer er een beroep op hen wordt ge daan, zullen steunen zooveel zij kunnen. Zelf ook is spr. gaarne bereid de Commis sie zooveel in zijn vermogen is te helpen. Zoowel de voorzitter van de Jubileum- Commissie ir. Lindenbergh, als de voorzit ter van de Contact-Commissie zegden voor de hartelijke en bemoedigende woorden van den burgemeester dank. Vervolgens werd geruimen tijd gespro ken over eventueele feestelijkheden op den dag van de blijde gebeurtenis, die door het j Prinselijk paar wordt verwacht. Besloten werd dit was een denkbeeld van den burgemeester om een fakkeloptocht te houden, waaraan de verschillende vereeni- I gingen en andere personen in groepsver band kunnen deelnemen. Dit moet dan ech- ter inderdaad een fakkeloptocht zijn, d.w.z. j dat er geen enkel psrsoon zonder fakkel mag zijn. Het ligt in de bedoeling, dat deze j fakkels desgewenscht door de Contact-Com missie worden beschikbaar gesteld. Ook nog verschillende andere denkbeelden werden I aan de hand gedaan en besproken en de Commissie zegde toe deze te zullen over- I wegen en zoo mogelijk te verwezenlijken. Daarna werd nog eenigen tijd gesproken over de positie van de Commissie voor het Regeeringsjubileum, waarbij kwam vast te staan, dat deze commissie een groote mate van onafhankelijkheid zal bezitten, hoewel zij het contact met de contact-commissie i zal bewaren en t.z.t. haar plannen in de plenaire zitting der Commissie zal uiteen- I zetten toelichten. LEIDEN. Dinsdag: Propaganda-avond jongemannen 1725 jaar, rede rector Drost, St. Josephs Gez. Ver. 8.30 uur. Woensdag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", Pianoconcert Willem Andries- sen, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Donderdag, K.J.M.V. „St. Peter Kanis", St. Antoniusclubhuis, Mare, 8.30 uur. Donderdag, Vriendenkring ter eere van het Allerheiligst Sacrament, St. Anto- nius Clubhuis, 8.15 uur. Donderdag: R. K. Kiesvereeniging, leden vergadering. Den Burcht 8.15 uur. Vrijdag: „St. Christoffel". Ledenvergade ring. „Harmonie", 8.30 uur. Maandag, Uitvoering Abdu Hassan, door de Wiener Sangerknaben, Stadsge hoorzaal, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 16 tot en met V r ij d a g 22 Sept. a.s. waarge nomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Wij komen er, doch met Uw hulp. Hebt Gij Uw bijdrage al op post rekening No. 302400 van den Penning meester van het „Carillon-Comité Stad huis Leiden" overgeschreven? CARILLON-COMITé STADHUIS. Er is nog 17.000.noodig. Dezer dagen vergaderde de propaganda- commissie, gevormd uit de leden van het Comité tot inzameling van gelden voor de aanbieding aan de gemeente van een ca rillon voor het nieuwe Stadhuis. De voorzitter, de heer D. ten Cate Brou wer, deelde den voorloopigen uitslag mede van de geldinzameling door middel van .circulaires. Het resultaat is zeer bevredigend voor zooveel betreft de gemiddelde bijdrage per persoon; het aantal bijdragen is echter bij zonder gering. Tal van Leidenaren en oud-Leidenaren hebben nog niet bijgedragen, maar het is verheugend dat er zoovelen onder hen zijn waarvan het Comité overtuig4 is, dat zij alsnog gaarne een flinke som zullen schen ken, indien zij nog eens aan de in Juni toegezonden circulaire worden herinnerd. En dat zal ongetwijfeld geschieden; bin nen enkele dagen worden pl.m. 3000 her inneringen uitgezonden. Intusschen besloot de vergadering ook nog andere middelen toe te passen om het nog ontbrekend be drag (pl.m. 17000.bijeen te krijgen. Zoo zal een groote partij sluitzegels wor den gedrukt en tegen zeer geringen prijs worden beschikbaar gesteld aan fabrikan ten, handelaren, kooplieden, winkeliers en aan ieder, die op deze wijze wil medewer ken. Getracht zal worden ook de schooljeugd en de Jeugdorganisaties voor dit goede doel aan het werk te zetten en wel door het verkoopen van zegels voor een minimum prijs. Deze zegels, waarop het nieuwe Stad huis zal worden afgedrukt, zullen in twee kleuren worden gedrukt en wel een kleur voor de schooljeugd, een andere voor de Jeugdorganisaties. Voorts zal zeer waarschijnlijk in alle bios cooptheaters een filmpje van het Stadhuis en van den toren worden vertoond. De di recties van deze theaters hebben reeds haar gewaardeerde medewerking toegezegd. En tenslotte zal aan ieder, die een bij drage schenkt van 500.— of meer, het recht worden toegekend om voor rekening van het Comité een opschrift te doen plaat sen op een der klokken. Dat opschrift behoeft echter de goedkeu ring van het Carillon-Comité. Reeds is een 3-tal giften van 500.en meer ingekomen. Aan de schenkers zal het recht van op schrift worden aangeboden. Voor het voorbereiden en uitvoeren van al deze middelen werden verschillende sub-commissies benoemd. Zij zullen aan stonds hun arbeid aanvangen. Verschillende andere middelen werden nog door de ver gadering besproken, doch men meende voorloopig niet" verder te moeten gaan. Nu behoeft men absoluut niet te wachten op de uitvoering van genoemde middelen, want de penningmeester (Rapenburg 39) zal zich gelukkig achten reeds nu giften, groot en klein, in ontvangst te mogen nemen. Ook kan men storten of overschrijven op Giro nummer 302400, ten name van „Penning meester Carillon-Comité Stadhuis Leiden". DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". De leden, die hebben aangedrongen op legere toegangsprijzen voor jongeren, heb ben gelijk gekregen. Bij tientallen worden deze ingeschreven. Maar ook het aantal gewone led?n (vol wassenen) neemt weder toe, zoodat de Kunstkring zich weder in een stijgende be langstelling mag verheugen. Hetgeen niet te verwonderen is, want de concertavonden van deze Vereeniging zijn zeer zeker van groote cultureele waarde voor de stad en hare omgeving. Morgenavond zal reeds het eerste concert plaatsvinden. Men haaste zich dus!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2