DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ALG. VERGADERING VAN DEN KATH. BOEREN- EN TUINDERSBOND BINNENLAND 29ste Jaargang DINSDAG 19 OCTOBER 1937 No. 8857 S)e ÊcicbeHe(Soti^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent oer week t 2.50 per kwartaal Bi. mz vger er. 20 cent per week J 2.60 per kwartaal Franco per pos* 2.95 per kwartaal Het Geil'Lstreeru ZonJagsblad >s voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ?ent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003. POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 In de namiddagvergadering sprak het lid der Tweede Kamer de heer H. Ruyter over het onderwerp „Van landbouwcri- sispoltiek naar landbouwpolitiek''. De crisispolitiek der regeering is vol gens spr. te verdedigen geweest. Hij droeg een tijdelijk karakter en beoogde vooral den boer een behoorlijken prijs voor hun producten te geven. De tijde lijke crisismaatregelen hebben geleid tot een stelsel van individueele bedrijfsbe moeiingen, waarvan handhaving op den duur niet mogelijk is. Krachtig zal moe ten worden gestreefd naar het doen over nemen van noodzakelijk gebleken maat- regllen door het georganiseerde bedrijfs leven, waarbij ook de werknemers be- hooren te worden ingeschakeld. Niet elke regeeringsbemoeiing is de katholieke organisatie over te nemen, met name niet de baconregelmgen, die naar haar inzien te ver gaan. Ook voor de organisatie geldt, dat zij niet moeten doen. wat de individuen zelf kunnen verrichten. De tarweorganisatie zou men onmiddellijk weer het eigen beheer kun nen geven. Ten aanzien van de aardap- pelmeelindustrie zal men een eigen re geling van de belanghebbenden moeten tot stand brengen. Hetzelfde ge.'fdt voor den export van de zuivel. Dergelijke re gelingen zullen vooral op waarborg van kwaliteit moeten zijn gericht. Ordening op de basis van de bestaande organisaties kan slechts met zoeken en tasten geschieden. Een stap in de goede richting zou zijn de instelling van een landbouwraad, waarin de drie centrale landbouworganisaties en de landarbeMers- organisaties zouden vertegenwoordigd zijn. levens bepleitte spr. een koporgaan voor het geheele economische leven. Komende aan het vraagstuk der pro ductiemogelijkheden in vergelijking van vroeger kon spr. een verbetering der kansen vaststellen. Er moet echter ge streefd worden naar blijvende beperking der productiekosten. Voorwaarden voor een goed landbouwbeleid moeten zijn be vordering van den afzet in eigen land en krachtige steun aan den export. Deze ge dachte is ook in de troonrede te vinden. Het wetsontwerp tot wijziging der tarief- machtigingswet juicht spr. toe, omdat het de mogelijkheid zal scheppen tot een werkelijke landbouwpolitiek te komen. Spr. achtte de invoering van glijdende schaalrechten op granen, met dien ver stande, dat aan de invoerrechten op <de granen een bestemming wordt gegeven, zoodat zij als bestemmingsbelasting zou den worden aangemerkt. Ter bescherming van onzen afzet van zuivelproducten in het eigen land moe ten wij krijgen een vrijstelling van hef fingen van in Nederland geproduceerde vetten, een blijvende contingenteering van de heffingen op margarine, vetten en oliën, welke gebaseerd zou moeten zijn op de prijs in het buitenland en de prijs, die wij in het binnenland zouden moeten hebben, voor onze vetten. Na het nemen van deze maatregelen kan men er toe overgaan de verantwoordelijkheid op de individueele boeren en tuinders te leg gen. De maatregelen welke onmiddellijk onder de aandacht vallen wanneer aan vermindering van de landbouwcrisismaat regelen wordt gedacht, zijn de teeltrege lingen. De N.B.T.B. houdt de wensche- lijkheid van afschaffing der biggenmer- ken staande. Persoonlijk is spr. voor af schaffing der kalverschetsen. Met groote voldo:i mg mag wor den geconstateerd, dat de stand der clearing met Duit chlana onverwach te perspectieven voor onze export opent. In een adres, wat dezer dagen de regee ring zal worden aangeboden, zijn om trent den invloed van de in dit jaar ver ruimde export naar Duitschland, in dit opzicht verrassende gegevens vastgelegd. De verwachting kan met volle recht worden uitgesproken, dat in dien voor den tuinbouw een bitirag meer worde beschikbaar gesteld van een 10 millioen gulden onze uin- bouw, met zijn tegenwoordige pro- ductieoeperking uit de ergste moei lijkheden zal zijn. Ook ten aanzien van den export naar Engeland vroeg spr. de aandacht der re geering voor een verbetering der kansen voor de tuinbouwproducten. Spr. heeft de overtuiging, dat de vrij lating van veel bedrijfsbemoeiing nooit zal gaan zonder veel schokken, doch dat onze boeren en tuinders bekwaam gie- noeg zijn om deze schokken op te van gen en dat de vrijheid in het bedrijf, het kostbaarste wat wij hebben, zoo noodig een offer waard is gedurende den over gangstijd. <>p deze inleiding volgde een jeani- meerd debat. Bij de debatten heeft de heer Ruyter zijn voorkeur voor glijdende schaalrechten bo ven monopolies gemotiveerd met de over weging, dat in de schaalrechten den boe ren een blijvende tarief-bescherming word! toegekend. Prof. Cleophas, geestelijk adviseur van den N.B.T.B., sprak de wensche- lijkheid uit bij komende onderhande lingen over de collectieve contracten rekening te houden met de verhoogde -kosten van levensonderhoud. Tevens wilde spr. het vraagstuk der kindertoe slagen daarbij aan de orde stellen. Dr. G. W. M. Huysmans uit Eindhoven behandelde het vraagstuk van de schulden in den land- en tuinbouw. Volgens spr. kan van een overbelasting als algemeen ver schijnsel niet worden gesproken. Elk dwin gend ingrijpen van bovenaf in de verhou ding van debiteur-crediteur moet dan ook worden afgewezen. In de streken, waar een overbelasting inderdaad valt te constatee- ren, zou een geringe uitbreiding van den export reeds voldoende verlichting brengen. Langs den weg van credietverleening zon der dwang, naar het voorbeeld van de borg stellingsfondsen voor den middenstand, zou in de meest bedreigde gebieden veel te be reiken zijn. Bij de debatten werd van de zijde van opponenten betoogd, dat de overbelasting niet moet worden beoordeeld aan de hand van de verkoopwaarde van den grond, maar naar de waarde van de opbrengst. Aldus beschouwd zou er wel van overbelasting moeten worden gesproken. Een plan tot een credietverleening van regeeringswege op veel grooter schaal dan door den inleider voorgestaan werd door het Tweede Kamer lid, den heer van der Weyden verdedigd. Rectificatie. Bij aandachtige lezing zal het reeds zijn opgevallen, dat gisteren een gedeelte van de rede van den zeereerw. heer Bemelmans abusievelijk is geplaatst onder de rede van Minister Steenberghe. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Vandaag komt de commissie voor de niet-inmenging weer bijeen en men wacht met spanning of zij er vandaag in slagen zal vorderingen te maken, of dat het oude spelletje van rekken en trekken weer zal beginnen ondankshet moppe ren van Engeland. Eden zal vandaag de vergadering -leiden en daaruit leidt men af, dat de Britsche regeering belangrijke besluiten verwacht. De aandacht is vooral gespitst up het schijnbaar onbeduidend verschil in opvatting tusschen de Fran- schen en Engelschen eenerzijds, en de Italianen anderzijds. De eersten hebben voorgesteld de vrijwilligers naar evenre digheid aan beide zijden uit Spanje te eva- cueeren, terwijl de Italianen aan beide kanten een gelijk getal teruggetrokken willen zien. In verband daarmee worden reeds po gingen in het werk gesteld om -de wereld te doen gelooven, eenerzijds (van Ita- liaansche zijde) dat er „slechts" 40 000 Italianen in Spanje zijn, anderzijds, dat er meer dan 100.000 Italiaansche vrijwilligers zijn. Intusschen wordt in Asturië flink ge streden en maken do rechtschen gestadig vorderingen. De terreurtoestand in Palestina blijft aanhouden. De Engelsche kranten leveren er begrijpelijkerwijs commentaar op. Zoo schrijft de „Daily Mail": „Het is zeker, dat de toestand slechts ernstiger kan worden, wanneer men er geen orde schept met' de grootste snelheid en de grootste kracht, zulks met het oog op de onberekenbare consequenties, die hij kan hebben voor de geheele Mohammedaansche wereld." Het blad voegt hier aan toe, dat men het aeelingsplan voor Palestina moet bespoe digen en schrijft dan: „laten wij Palestina verlaten, hoe vlugger hoe beter." EXC. MINISTER STEENBERGHE TIJDENS DE REDE, GEHOUDEN OP DE ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN KATH. NED. BOEREN- EN TüEP.SBCND. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMSTEN VOOR INDUSTRIEELE BEDRIJFSTAKKEN. Commissie ingesteld. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft een commissie inge steld, welke tot taak zal hebben, het uit brengen van advies op grond van de ar tikelen 4, 6, 7 en 8 van de wet op het al gemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten, voor zoover die overeenkomsten industrieele bedrijfstakken betreffen. Tot voorzitter, leden en plaatsvervan gende leden dier commissie zijn penoemd Voorzitter: prof. mr. P. S. Gerbramdy; leden en plaatsvervangende leden: S. de' la Bella jr. (N.V.V.), H. B. Berghuys (N. V.C.), prof. dr. H. W. C. Bordewijk, mr. L. Broekhuysen (Verbond van Ned. Werkgevers), A. C. de Èruyn (R.K.W.V.), mr. L. A. Donker, mr. A. M. Engels (Dep. van Sociale Zaken), drs. J. H. Gispen (Dep. van Econ. Zaken), dr. ir. A. H. W. Hacke (plw. ii>. N. C. Winkel), mr. A. Hoekema (plw. mr. W. Noordwijk) (Chr. Werkg. Ver.), prof. mr. A. C. Josephus Jitta, dr. X. G. Kortenhorst (Alg. R. K. Werkg. vereeniging), A. Mastenbroek (Dep. van Sociale Zaken), mr. A. J. R. Mauritz (Centraal overleg), A. Stapel kamp (C.N.V.) en prof. dr. J. A. Veraart. Het ligt in de bedoeling om, evenals bij de bestaande commisde van advies, als bedoeld bij art. 8 der Bedrijfsraden- wet is geschied, indien een advies moet worden uitgebracht betreffende collectie ve arbeidsovereenkomsten uit den mid denstand of uit den landbouw, daartoe commissies van gewijzige samenstelling te benoemen. BEPERKING DER WERKLOOSHEID IN IIET HOTELBEDRIJF. Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van hotelgeëmployeerden heeft zich tot den voorzitter der rijks werkloosheids- commissie gewend met het verzoek, waar er naar de meening van dit hoofdbestuur in- het hotel-, café- en restaurantbedrijf mogelijkheden tot aanzienlijke beperking der werkloosheid aanwezig zijn, wel over te willen gaan tot het instellen van een •-•aritaire commissie als subcommissie en bestaande uit werkgevers en werknemers vertegenwoordigers der vakbonden. CONTINGENTEERING VAN VEEKOEKEN Ingediend ie een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van veekoeken. De beperking >van den invoer van dit artikel werd bij koninklijk besluit van 23 Juli 1937 met ingang van 1 Augustus 1937 voor het tijdvak van één jaar verlengd. In de vorige contingenteeringsperiode heeft het een oogenblik er naar uit ge zien, dat het geven van bescherming aan de olie-industrei minder noodzakelijk ziu worden. Gedurende eenigen tijd toch hez- ben de wereldprijzen van grondstoffen, oliën en veekoeken zich op een zoodanig niveau bewogen, dat het olieslagersbedrijf ook zonder bescherming kon werken. Se dert dien heeft de toestand zich echter in ongunstigen zin gewijzigd, zoodat voor het op gang houden van de olie-industrie be scherming noodzakelijk is. Onder deze om standigheden heeft de minister van eco nomische zaken gemeend de contingen teering wederom voor een jaar ongewij zigd te moeten verlengen, hoezeer ook daaraan bezwaren, zoowel voor de ver bruikers als voor den handel, zijn ver bonden. BIGGENMERKEN. Wij vernemen van bevoegde zijdie, dat het aantal aangebrachte biggenmeirken in de week van 4 October tot 9 October 1937 bedroeg: 42056 (v. j. 50376). Van de toekenning 1937 zijn van 1 Ja nuari tot 9 October in totaal aangebracht 1.382.583 (v. j. 1 619.841) merken. Bij de beoordeeling dezer cijfers dient niet uit het oog te worden verloren dat dit jaar 6 pet. minder biggenmerken wer den toegekend dan vorig jaar. KATHOLIEKE TIPO'S BIJEEN. Het Eerste Kamerlid A. C. de Bruijn spreekt over perspectieven voor de toekomst. In Hotel „Noord-Brabant" te Utrecht werd Maandag de algemeene vergadering van den Ned. Katholieken Grafischen Bond geopend, die heden, Dinsdag, nog voortduurt. In zijn openingsrede wees de voorzitter, de heer B. Leijn, Utrecht, op de opleving in het Nederlandsche bedrijfsleven sinds de wijziging van de monetaire politiek. Ook de grafische bedrijven hebben hier van geprofiteerd, doch nieuwe moeilijk heden hebben zich voorgedaan, o.m. ten gevolge van de aanzienlijke verhooging der papierprijzen. Het aantal werkloozen, dat einde Au gustus 1936 het topcijfer van bijna 4200 bereikte, daalde op 1 Januari 1937 tot 3598, doch was 1 Juli wederom tot ruim 3900 gestegen. In de periode van seizoendrukte, Sep temberJanuari, is weer een lager cijfer bereikt. Het aantal werknemers in de georgani- I Sëerde grafische bedrijven is in tien jaren j tijds met bijna 6000 vermeerderd. De arbeidsuurverkorting is voor de gra fische bedrijven bijzonder actueel 'en uit 1 alles blijkt, dat uiteindelijk ook in ons i land deze weg moet worden ingeslagen. I Ten aanzien van verbindend-verklaring der Collectieve Arbeidsovereenkomst ver- I leende de vergadering het bestuur mach- I tiging, dat binnenkort ook voor de binders een aanvrage wordt in0ediend. Medegedeeld werd, dat in 1940 de bond I veertig jaar zal bestaan, welk jubileum j feestelijk zal worden herdacht, j In verband daarmee wordt de volgende algemeene vergadering, die steeds om de twee jaar wordt gehouden, verschoven naar den zomer van 1940. Het ligt ook in Dit nummer beslaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De laatste verdedigingslinie der Astu- riërs bezweken. (2de blad). De opmarsch def Japanners in Noord- China. (2de blad). Een protest van den Pauselijken nun tius te Berlijn. (2de blad). Binnenland Drie arbeiders uit Wartena met roei bootje omgeslagen; twee hunner verdron ken. (4de blad). Onder Muiden is een motorbestuurder doodgereden. (4de blad). Nog geen spoor van het te Rotterdam vermiste meisje. (4de blad). Belangrijke smokkelarij te R'dam achter haald. (4de blad). de bedoeling een Gedenkboek uit te geven. Besloten werd f 2000.beschikbaar te stellen, te verdeelen over twintig leden voor het maken van een reis naar Rome in 1941, om deel te nemen aan de herden king van de uitvaardiging der encycliek „Rerum Novarum", dan 50 jaar geleden. Goedgekeurd werd een voorstel van het hoofdbestuur om leden, die lid zijn van het nationaal-socialistische en andere fas cistische organisaties en van de Katholiek Democratische Partij, of daaraan in wel ken vorm ook steun verleenen, alsmede hen, die uitgaven of periodieken van deze organisaties verspreiden, er op geabon neerd zijn of regelmatig lezen, te royeeren. De voorzitter van het R. K. Werklieden verbond, de heer A. C. de B- uijn, heeft vervolgens een inleiding gehouden over: Perspectieven voor de toekomst. Alle volkeren voelen, dat gebroken moet worden met het verleden. We worstelen om iets nieuws, iets beters. Voor een uitzicht op de toekomst dienen de stroomingen op nationaal en internatio naal politiek terrein, op sociaal en econo misch terrein beschouwd te worden. Intusschen blijft de kans bestaan op een allerschrikkelijksten oorlog en ook in ons land worden millioenen meer voor mili taire doeleinden uitgegeven. Wat de nationale politiek betreft, is de sfeer in ons land sinds de laatste verkie zingen gezuiverd. We leven in een periode van overgang, waarin de al te vrij gelaten economie plaats maakt voor een meer gebonden economie. Van veel beteekenis is ook het perspec tief op godsdienstig-zedelijk gebied, als een belangrijk deel van onze taak als ka tholieke arbeidersbeweging. Hier beperkt spr. zich echter tot het perspectief op sociaal-economisch terrein. Het economisch leven ontwik'-elt zich niet meer in hoofdzaak mechanisch, zooals tot 1920 het geval was. Een wankel vertrouwen maakt de con junctuur minder spontaan en kan een be weging van neergang stimuleeren. Een andere factor van onzekerheid is de internationale sfeer van bewapening. Dit voor oogen houdend is het moeilijk op so ciaal terrein voorspellingen te gaan doen. De wereldconjunctuur is voor Nederland van groot belang vanwege de internatio nale verbondenheid. In ons land is de ontwikkeling gezond. De regeering is voornemens alles te doen, wat ertoe leiden kan het economisch leven in ons land te versterken. De sociale perspectieven dan belichtend, roert spreker allereerst het vraagstuk van de bedrijfsorganisatie aan. Verwacht, mag worden, dat aan de be- drijfsradenwet, en de bedrijfsschappen meer inhoud zal gegeven worden. Ook in de aanhangige grondwetsherzie ningen zit een stuk sociaal perspectief. De heer De Bruijn noemde nog tal van andere punten, die een gelukkig perspec tief genoemd kunnen worden. In de des avonds voortgezette vergade ring werden o. m. verschillende regle mentswijzigingen behandeld. „Tijd",

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1