RIJNSTREEK SASTRO'S GLIMLACH MAANDAG 18 OCTOBER 1937 SE LEIDSCHE COURAN1 TWEEDE BI AD - PAG. 7 HOOGMADE Tuinbouwcursus. Wij vernemn, dat het bestuur van den L.T.B., alhier erin is kun nen slagen een tuinbouwcursus te formee- ren, onder leiding van de heeren v. d. Hoek uit Leiderdorp en de Jongh uit Oegstgeest. Een 13-tal leerlingen heeft zich aangemeld, terwijl de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat uit Leiden enkele lief hebbers, in verband met het niet-doorgaan van een cursus in Leiderdorjp zich zullen voegne bij de cursisten uit deze plaats. Het land- en tuinbouwonderwijs schijnt zich van lieverlede in een grootere be langstelling te verheugen en de, rijkscon sulenten wijzen hierop dan ooka bij voort during. Het feit, dat het Rijk zich groote financieele offers getroost om deze cursus sen mogelijk te maken, doet wel veronder stellen, dat de overheid het belang van deze cursussen inziet. Indien de cursisten trouw opkomen dan zal het voortbestaan van dezen tuinbouw cursus gewaarborgd zijn. De eerste lessen vangen aan op Vrijdag, 22 October a.s. Ook voor dezen cursus is de beschikking ge kregen over het gemeentelokaal. WASSENAAR. Een koiibri ontsnapt. Uit de collectie van het Wandel-, Vogel en Dierenpark „Wassenaar" is veertien da gen geleden een koiibri ontsnapt. Daar deze vogels, die uit het tropische gedeelte van Zuid-Amerika komen, in ons klimaat over het algemeen slechts in spe ciaal verwarmde kooien in het leven ge houden kunnen worden, achtte men het ontsnapte diertje dan ook ten doode opge schreven. Groot was dan ook de verba zing, toen het vogeltje dagelijks in de buurt van het Dierenpark werd gezien. Met zijn uiterst snel bewegende vleugeltjes houdt het zich in de lucht staande en puurt gelijk een bij honing uit de bloemen. Kolibri's zijn, zooals bekend, de kleinste vogels ter wereld en niet veel grooter dan een groote bij; zij leven van de honing der bloemen en ook van zeer kleine insecten. Gelijk de bijen zweeft het vogeltje langs de bloemen en blijft dan voor elke bloem als het ware in de lucht staan. De spierkracht van de kleine vleugeltjes moet dan ook ge weldig groot zijn, want om in de lucht stil te kunnen staan, maakt het niet minder dan drie duizend vleugelslagen per minuut. Sommige soorten maken er zelfs nog meer. Het vogeltje houdt nu reeds sinds veer tien dagen verblijf in de vrije natuur en het schijnt hem daar goed te bevallen, want elke poging om het te vangen, wist het te verijdelen. Met de hand tusschen de motor. R., wonende te Sassenheim, die op den Rijks straatweg met een reparatie aan zijn auto bezig was, schrikte van een hem met groo te vaart passeerende wagen, waardoor hij een zijsprong maakte en met de rechter hand in zijn machine terecht kwam, aan welk lichaamsdeel hij ernstig werd ver wond. Dr. X. verleende hem de eerste hulp, waarna hij per luxe-auto naar huis is ge bracht. Ongeluk op het hockey-veïd. Op het hockeyveld Groenendaal liep R. uit Den Haag tegen een ijzeren hek, met het ge volg, dat hij een linkerkniebreuk bekwam. Nadat dr. Hubbeling hem de eerste hulp had verleend is R. per ziekenauto naar Bronovo te Den Haag getransporteerd. Door wielrenner aangereden. De 15- jarige K. alhier, die op het rijwielpad langs den Rijksstraatweg liep, werd aangereden door een wielrenner. De jongen bekwam een lichte hersen schudding en schaafwonden aan de handen. In de ouderlijke woning aan de Adriana- straat, verleende dr. Louwerse geneeskun dige hulp. Gevestigd: A. van Alphen, N.-H., dienstbode, uit Oegstgeest, Rijksstraatweg 494 Wed. E. J. Veth geb. Ampt en doch ter, N.-H., zonder beroep ,uit Schiebroek, Storm van 's Gravesandeweg 81 M. van Amstel en gezin, geen, zonder beroep, uit Stompwijk, Tulpweg 21 W. N. Andeweg, N.-H., dienstbode, uit Zoetermeer, Groot Hoefijzerlaan 25 J. Bakker, G.K., dienst bode, uit den Haag, Koninginneweg 1 V. G. Bettinger, geen, zonder, uit Batavia, Bloemcamplaan 49 J. A. Bockting, R.-K., dienstbode, uit Gendringen, Wittenburger- weg 158 L. M. Boussen, R.-K., dienstbode, uit 's-Gravenzande, Lange Kerkdam 20 C. H. A. Closset, R.-K., dienstbode, uit 's-Gravenhage, Park Oud-Wassenaar 1 C. W. van de Corput, R.-K., dienstbode, uit Eindhoven, Eikenlaan 5 Th. W. A. De bets, R.-K., vertegenwoordiger (en vrouw), uit Rotterdam, Hyacinthstr. 23 O. H. Dre- her, Ev.-L., vreemd, zonder beroep, uit Amerika, Groot Haesebroekscheweg 55 L. E. van Duijkeren, N.-H., bankwerker, uit den Haag, van Zuylen van Nijeveltstr. 180 A. Flasek, vreemd, R.-K., dienstbode, uit den Haag, Bloemcamplaan 58 J. S. Evers geb. de Groot en gezin, Ned. G.-K., zonder beroep, uit Batavia, van Zuylen van Nije- veltstraat 73 E. G. Hanstein, vreemd, Ev., dienstbode, uit den Haag, Prinses Marie- laan 20 F. J. Haver Droeze en gezin, geen, zonder beroep, uit Heerde (Geld.), van Zuylen van Nijeveltstraat 111 M. Heinbach, vreemd, Ev.-L., hulp in de huis houding, uit den Haag, van Bronckhorst- laan 14 M. Hejduk, vreemd, R.-K., dienstbode, Bremhorstlaan 8 H. J. A. Hermans, R.-K., dienstbode, uit Voorhout, Rijksstraatweg 500 C. van Heumen, N.-H., uit Etten en Leur, Schou'wweg 72 N. J. Hogendoorn, N.-H., dienstbode, uit Noordwijk, Storm van 's Gravesandeweg 55 D. Hollestelle, G.-K., verpleegster, uit Den Haag, Hyacinthstraat 13 J. C. van Kessel, R.-K., huisknecht, uit den Haag, Lijsterlaan 4 R. J. L. Kloppenburg, R.-K., zonder beroep, uit Malang, van der Ouder - meulenlaan 13 J. G. Knijnenburg, R.-K., electr. techn. teekenaar, uit Veur, van Zuy len van Nijeveltstraat 121 Chr. J. de Kos ter, G.-K., huishoudster, uit Apeldoorn, Backershagenlaan 12 J. Kijk in de Vegte, G.-K., dienstbode, uit Leiden, Victorialaan 4 P. W. M. R. Lange, en gezin, R.-K., lee- raar Fransch, uit den Haag, Storm van 's Gravesandeweg 113 M. Ley, vreemd, R.-K., dienstbode, uit Hillegom, Prins Fre- deriklaan 12 A. van der Linde, N.H., bakker, uit Aarden burg, Langstraat 121 I. M. Mac Nëill, vreemd, A.-E., uit Lon den, Jagerslaan 3a (zonder beroep) A. Th. van der Meiden, geen, zonder beroep, uit Zeist, Groot Hoefijzerlaan 44 D. H. Meijer, geen, procuratiehouder, uit Bata via, van Bommellaan 2 S. M. Meijer, R.-K., dienstbode, uit den Haag, Heeren- weg 11 L. F. H. van der Oord en gezin, N.-H., zonder beroep, uit Samarinden, Prin- senweg 32 A. Rapp, vreemd, Ev., dienst bode uit Enschede, Park Oud-Wassenaar 1 C. C. van Rossem, geen, letterkundige, uit Zeist, Katwijkscheweg 15 J. G. Ru- baij Bouman en gezin, geen, handelsempl., uit Semarang, Weteringlaan 9 N. J. M. Smit, R.-K., zonder beroep, uxt Heythuisen, Dr. Mansveltkade 2 F. Steffens, N.-H., dienstbode uit Gaasterland, Rijksstraat weg 580. H. D. R. Tennissen, N.-H., keukenmeisje, uit Renkum, Buurtweg 95 D. A. Verburg, N.-H., zonder beroep, uit De venter, Papegaaienlaan 6 M. Vesela, vreemd, R.-K., dienstbode, uit den Haag, Wittenburgerweg 152a J. A. C. Evans geb. Veth, vreemd, zonder beroep, uit Schie broek, Storm van 's Gravesandeweg 81 H. J. Voormolen en vrouw, N.-H., uitvoer der van bouwwerken, uit Rotterdam, Rijks straatweg 167 C. W. de Vries, N.-H., kantoorbediende Postchèque e^ Giro, uit den Haag, Hoogeweg 16 L. W. M. Wee- nink, R.-K., zonder beroep, uit Zalt-Bom- mel, van Heeckerenstr. 4 H. Winkelman, R.-K., zonder beroep, uit den Haag, Gr. Haesebroekscheweg 41 B. J. Wolsheu- mer, N.-H., dienstbode, uit Wisch, Vijver- weg 6 A. Zoglauer (ova), vreemd, R.K., Vertrokken: Th. Schlögl, naar den Haag, Harstenhoekstraat 27 R. Hartog dienstbode, uit den Haag, Konijnenlaan 42. naar Amsterdam, Oude Zijds-ach terburg wal 223 F. Lackner naar den Haag, Lange Vijverberg 12 A. van Kooij naar den Haag, Koninginneweg 63 H. J. Rom Colt- hoff geb. van Ost, naar Velp, Wildbaan 25 J. H. Muller, naar Voorschoten, Instituut Wullings H. E. Dijxhoorn naar idem M. C. Teeuwes naar Brummen, Burgemees ter De Wijslaan 483a W. M. van Deursen naar Katwijk, Wassenaarscheweg 25 F. van Gelderen naar Rijswijk Z.-H., Haagweg 34 P. Nieuwenhuizen naar Rijswijk Z.-H., idem E. P. van Loenen naar den Haag, Schenkkade 110 A. Ligtvoet naar den Haag, Klimopstraat 112 P. C. Heijnis naar Epe Gr., Bloemstraat 54II S. Th. Mazurek naar den Haag, van Alkemade- laan 6 V. Schorghöfer naar Oostenrijk Wed. A. J. M. van Moorsel geb. de Lange naar Vught, Versterplein 10 J. C. C. Dana naar Amsterdam, Adolf van Nassaustraat 25 H. D. Meerman naar den Haag, Hoog werfplein 13 Chr. Slors naar Leiden. Rijnsburger weg 20 A. F. Graaf van Rech- teren Limpurg en vr. naar Canada H. Thomas naar den Haag, Laan van Nieuw Oost-Indië 114 S. van Maanen naar Groningen, Padangstraat 44a J. de Bruijn naar Noordwijk, Schoolstraat 80 B. J. de Bruijn naar Hengelo (O.), Marten Mees- straat 22 V. H. L. Dubourcq naar den Haag, Statenlaan 77 H. M. C. Schroder naar Almelo, Borneostraat 78 A. J. War- menhoven naar Veur, Mauvelaan 1 A. Ch. Oetgens van Waveren Pancras Clifford naar den Haag, van Beverninkstr. 158 M. J. L. Noordoven-Laarakkers naar den Haag, Pompstationsweg 20 G. Scheel naar Gel- senkirchen (Did.) H. D. Thierry naar den Haag, Nieuwe Haven 70 C. M. Lange- voort naar Tholen, Hoogstraat 35. ZOETERMEER. EEN ZILVERVOS IN VRIJHEID. Liefhebberij in kippen! In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl.l. heeft een tot nog toe onbekend roof dier, vermoedelijk een ontsnapte zilvervos bij den tuinder B. aan de Stationsstraat al hier een veertiental konijnen verscheurd. Men vermoedt, dat een zilvervos, welke ontsnapt is uit een fokkerij te Pijnacker, de dader is. /[■Ji NOOTDORP, 15 October. Naar beter recht?! Lezende de verschillende rechtsverslagen in de courant dringen mij dikwijls gevoelens op, die nu juist geen hoogen dunk van onze rechterlijke macht aankweeken. Zooveel te meer deugd deed het mij, dat ik nu eens een rechtelijke uitspraak las, die, alhoewel niet volmaakt, toch den juisten toestand benaderde. Het betrof een kwestie in Zwam- merdam, waar een tweetal schuldeischers een schuldenaar bij z'n juiste naam ge noemd hadden en bovendien een flink pak slaag gegeven hadden. De heer Off. van Justitie noemde beide bestraffingen ver diend en de politierechter hield er reke ning mede,. Juister was, naar mijn inzicht, vrijspraak geweest. Zou er niet de vrees inkomen bij dergelijke parasieten, die maar schulden maken, terwijl zij vooruit weten, dat zij die toch niet kunnen of willen be talen? Wat zou de zakenwereld er niet bij gebaat zijn! Nu weet ik wel, dat niet elke zakenman in staat is zijn schuldenaars eens flinik af te rossen, maar daar zou wel een mouw aan te passen zijn. Dan kregen wij naast den man met de roode pet voor wan betalers ook nog den -man met den ijzeren vuist. Dit zou dan ook weer een werkge legenheid openen met vèr-strekkende voor uitzichten. Het woord is dus aan de heeren Officie ren van Justitie en Rechters om Nederland te verlossen van den geesel der wanbetalers. C. J. DE SPOORBAAN-DIEF STALLEN Belooning voor het „slapen" Het einde van het spoorbaandiefstal- drama schijnt toch nog niet te zijn ge komen, zooals wij laatst als veronder stelling uitspraken, toen we onze be richten gaven over deze diefstallen en de bekentenis van K. te Aarlander- veen vermeldden. Naar aanleiding van loopende ge ruchten als zou oud ijzer zijn ont vreemd uit langs de opgebroken spoor lijn staande wagons in den tijd, dat men aan het opbreken was, heeft de ge meentepolitie van Zevenhoven, Noor den, Aarlanderveen en de Rijksveld wachter te Nieuwveen daarnaar een onderzoek ingesteld; deze wagons wa ren beladen met onder toezicht der Spoorweg Mij. opgebroken rails, rails- verbindingen, hoekijzer enz. Die ontvreemding zou zijn geschied door een opkooper te Uithoorn, die een belooning zou hebben gegeven aan om wonenden, indien zij bleven slapen, in dit geval dus doen alsof zij niets hoor den en zagen; deze opkooper zou per vrachtauto zijn geweest en het ijzer uit de wagons hebben geladen en vervoerd naar Amsterdam of Rotterdam. De opkooper en de „slapende omwo- ner" zijn beiden door de politie ge hoord; de slapende man, zekere de Gr. alhier, heeft bovendien enkele malen een flinke partij oud ijzer verhandeld, waarvan hij de herkomst niet kan aan- toonen, terwijl de opgegeven hoeveel heden en de daarvoor ontvangen koop prijs volgens zijn opgaaf en van die van den kooper niet overeenstemmen, zoo- *dat het vermoeden is gerezen, dat ook hier diefstal niet is uitgesloten; het onderzoek bij den opkooper gaf geen enkel resultaat. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt en den Officier van Justitie toegezonden. ALPHEN AAN DEN RIJN. Mishandeling. Door mej. V. aan den Steekterweg werd bij de politie aangifte gedaan van mishandeling van haar 11-jarig zoontje door een zekeren de J., waardoor de jongen vrij ernstig ongesteld is gewor den. Tegen de J. is deswege door de politie proces-verbaal op gemaakt. Ongeluk bij het voetballen Tijdens de voetbalwedstrijd WoubruggeA. R. C. heeft de speler C. Vermaas na een bot sing met een tegenstander een been gebro ken. V. werd per ziekenauto van garage Vreeswijk alhier, naar het Acad. Zieken huis te Leiden overgebracht. Jubileum. Onze plaatsgenoot C. Hol- stein, herdacht Zaterdag den dag, dat hij gedurende 25 jaar als schipper werkzaam was geweest hij de N.V. v/h Jacob Spreij, houthandel alhier. De jubilaris werd te zijnen huize gecomplimenteerd door*den directeur, onder aanbieding van een zil veren horloge met inscriptie benevens een enveloppe met inhoud. Ook het personeel liet zich niet onbetuigd; het bood den trou wen collega een fraaie rookstoel aan. Ook van andere zijde mocht de jubilaris nog tal rijke blijken van belangstelling ontvangen. BOSKOOP. Rectificatie. In het verslag van de R.- K. Staatspartij afd. Boskoop, gepubliceerd in het blad van Zaterdag j.l. is foutief ver meld, dat de voorzitter, de heer Th. H. Houdijk, den heer P. Heemskerk als voor zitter van de Kamer Centrale aviseerde. Dit moet zijn, dat de heer Heemskerk werd geadviseerd als Partijraadsafgevaardigde. BOSKOOP. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Boskoop zal op Woensdag 20 October des namiddags om 7 uur in een openbare ver gadering ten gemeentehuize bijeenkomen. De onderwerpen ter behandeling luiden: 1. Opening, trekking van het nummer voor stemming en rondvraag. 2. Vastelling van de notulen der vergadering van 10 Sept. 1937. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededee- ling. 5. Voorstel tot goedkeuring van de rekening van inkomsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1936. 6. Aanbieding ter voorloopige vast stelling van de balansen en winst en ver liesrekeningen der gemeentebedrijven over 1936. 7. Aanbieding ter voorloopige vast stelling van de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1936. 8. Voorstel tot aanvulling der veror dening op de heffing van precariorechten. 9. Voorstel tot onderhandsche verhuring van de woningen Kerkstraat 10—12 en Burgemeester Colijnstraat no. 43. 10. Voor stel tot onderhandsche verhuring van vijf tien eenvoudige woningen aan de Emma- kade en in Reijerskoop. 11. Voorste] tot verhuring van kweekerijhout aan de Zuid kade. 12. Voorstel inzake de financiering van de verbouwing van de naiilters van het pompstation der waterleiding. 13. Voorstel tot vaststelling van een pensioens grondslag. 14. Voorstel tot wijziging der gemeentebegrooting voor d°n dienst 1937. 15. R ndvraag. NIEUWKOOP Gemeenteraad. De aandachtige lezer heeft wei reeds op gemerkt, dat het vervolg van het raadsver- slag van deze gemeente in het nummer van Zaterdag is terecht gekomen onder Alphen a. d. Rijn. Vervolgens, de post wegens ondersteuning voor behoeftigen in geld zou blijkens het verslag bedragen 200. Dit moet zijn 2000 Wij kunnen daar nog aan toevoegen, dat de voorz. in de vergadering mededeelde, dat deze post voor 'n 3 a 4 jaren 600 be droeg en oudtijds slechts 50. WOERDEN. Lezing over politiek. Heden, Maandag avond 18 October, om 8 uur houdt de R. K. Kiesvereeniging een vergadering in het Patronaat. Het Tweede-Kamerlid, ,Max v. Poll, zal spreken over „Troonrede en Mil- lioenennota". Voor alle Katholieken is er vrije toegang. Najaarsmarkt. De groote Najaarsmarkt voor vee en paarden te Woerden, zal dit jaar worden gehouden op Woensdag 27 October a.s. De 2de Najaarsmarkt zal worden ge houden op Woensdag 10 November a.s. ZEVENHOVEN. Mond- en klauwzeer. Het beruchte mond- en klauwzeer heerscht hier thans op 59 bedrijven; tot heden sneuvelden drie runderen en drie kalveren; drie veehou ders deden intusschen aangifte,, dat het zou zijn geweken. door MARTIN DEVILÉE Ofschoon John Ballinger naar Indië was gekomen om te werken, om enkele dingen te vergeten, en om zelf vergeten te worden, haatte hij het land. Hij haatte het met een warmte, die evenredig was aan de hitte, waaraan hij iederen dag leed. Hij vond het onsympathiek, heelemaal niet exotisch en juist goed genoeg, om er enkele jaren te verblijven, en daarna als een nieuw mensch naar zijn vaderland terug te keeren. Sastro was zijn huisjongen, een inlander, geboren op Java. Hij kende Indië en vond het goed. Hij diende zijn toewan met toe wijding, en stal niet meer dan hij precies noodig had, en dat was zoo weinig, dat het niet onmiddellijk opviel. Hij zorgde goed voor den toewan. Wanneer John 's avonds thuis kwam van zijn werk in de plantage, vond hij alles klaar, van het pakje sigaretten tot de hee- te thee en pantoffels toe. En 's morgens als hij opstond, was de koffie goed en lagen de sigaretten, die den vorigen avond overge bleven waren, op het tafeltje in de voor galerij. Zoo zou het lange jaren hebben kunnen gaan. Want Sastro hield van den toewan, en deed of hij iets begreep van diens ver langen naar het moederland. Voor de buitenwereld was het zoo goed. Ballinger was de baas en Sastro de bedien de. Twee menschen in een eigen wereld je. Maar Sastro had 's avonds zijn vrien den en kleine vermaken, terwijl de toewan nooit uitging, en nooit op bezoek ging bij de andere employé's, of zijn vrijen tijd doorbracht in de soos. Dit bevreemdde Sastro, en soms zocht hij hier een oplossing voor. Hij was Javaan, dus nieuwsgierig en ge wend om alles op te nemen. Op één punt kon hij zijn nieuwsgierig heid niet bevredigen, een dat was wat de correspondentie betreft. Hij verstond geen Engelsch, en las daarom nooit de brieven na, die Ballinger ontving en soms liet slin geren. Hij begreep dan ook niets van den vol genden brief dien John Ballinger op een dag ontving: „Beste George, Tot mijn spijt heb ik nog geen antwoord ontvangen op mijn schrijven van 7 Maart. Het verwondert mij ten zeerste, omdat hierbij alle verdachtmakend materiaal was ingesloten. Sein direct of je het ontvangen hebt. Indien je het niet hebt gekregen, on derzoek dan onmiddellijk, waar het kan zijn. De politie is je op het spoor. Verdwijn echter niet, voor je het gevonden hebt, daar er tevens aanwijzingen voor je in staan." Philos. 't Was typisch, dat John hier George werd genoemd, en dat in de bladen een bericht verschenen was, dat George Ralstous se dert vijf maanden uit Engeland was ver dwenen, in verband met een grooten dief stal. Het spoor leidde naar Indië. Direct na het ontvangen van den brief riep John Sastro. „Waar is de brief, die twee weken gele den gekomen is, Sastro?" De bediende glimlachte, een breede rij tanden werd zichtbaar: het Maleisch dat de toewan sprak, was soms zoo verdraaid grappig. „Geef antwoord, nikker! Waar is die brief?" „Ik' weet niet, toewan, ik heb geen brief gezien. OfSastro aarzelde even, „ja.... er is er misschien wel een ge weest. Dit laatste was slechts een aan vulling, omdat John hem „nikker" had ge noemd, en hij in zijn speelsche geest on middellijk een antwoord klaar had, dat de toewan niet zou bevredigen. „Waar is hij dan duivels jong, waar heb je hem gelaten?" John Ballinger sprong op, zijn beenen wijd spreidend voor Sastro, die hem nog steeds glimlachend aankeek. „Ik weet het niet, ik heb hem niet, maar misschien is hij wel ergens...." „Zoek hem op, en kom niet terug voor ZOETERWOUDE (H. R.). Volksbond?Het bestuur van den Volks bond maaakt de leden er nog even op attent, dat er Dinsdag 19 October, des avonds om 8 uur een zeer belangrijke vergadering wordt gehouden, waarin wordt besproken het winterprogram, de patroonfeestviering en het jaarlijksch' kinderfeest. Het bestuur verwacht een flinke opkomst der leden. Het politieke werk. Woensdag a.s. 's avonds te 8 uur zal de eerste vergade ring van de R.-K. Staatspartij worden ge houden in het patronaat. Het bestuur ver wacht dezelfde belangstelling als voor en tijdens de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Santos. Zelfs de actie voor het San tosbloempje begint hier te verminderen; de gehouden verkoop heeft gisteren slechts opgebracht 8.75 Botsing. Toen gistermiddag eenige fa milieleden bij den heer V. op bezoek kwa men en met hun auto op lgpt erf wilden rij den, was het een achterop rijdende motor rijder, die vermoedelijk de aangegeven richtingwijzer niet had opgemerkt, welke een aanrijding veoorzaakte. Met eenige lichte verwondingen, welke door de juist ter plaatse zijnde doktoren werden verbon den, liep dit ongeluk vrij goed af. je hem gevonden hebt. Sta niet zoo akelig te lachen, akeligeJohn gaf hem drif tig een klap in het gezicht, zoodat hij wan kelde. Sastro's gezicht werd donker, zijn oogen bliksemden een kort oogenblik, maar toen hij John Ballinger aankeek, en ach teruit liep, glimlachte hij't was dezelfde glimlach van een kwartier geleden, toen hij de schoenen van toewan uittrok, en zijn thee bracht. Toen ging hij weg, de dessa in, en lach te niet meer. Hij keek niet op of om, schold niet eens op een troep kinderen, die aan het spelen waren, en hem in den weg liepen. En Alidjah keek hem verwon derd na, toen hij haar voorbij liep zonder te groeten. Sastro ging verder ,diep nadenkend, en zich alles te binnen roepend wat hij zich kon herinneren van toewan Ballinger. Pas aan het eind van de dessa hield hij stil en ding langs den weg zitten. Hier dacht hij dubbel na, rustig, zonder zich te haasten, want de avond was nog lang, en dan kwam de nacht, en dan pas zou hij bij den toe wan terug moeten zijn! Sastro dacht systematisch. Hij voelde zijn wbng nog branden, en dit deed hem alles buitensluiten, wat buiten de kwestie stond. De toewan was drie maanden gele den gekomen, en had hem toen opgedra gen, al zijn brieven zorgvuldig te bewa ren, tot hij 's avonds thuis kwam Er mocht vooral niets vergeten worden. Waar om had hij dat gezegd? Hij kwam bij nie mand. Dit was vreemd. Elke blanda ging op bezoek bij een ander. Zijn toewan niet. Die bleef 's avonds altijd thuis, en schreef een enkele keer brieven. Sastro kon lezen, en las altijd dezelfde adressen. Aan den achterkant stond: John Ballinger-Solo. Maar één keer had er wat anders gestaan. Dit was doorgeschrapt, maar Sastro had zoo lang gezocht, tot hij wist, wat onder de dikke doorhaal-strepen stond: George Ralstone. Daarnaast stond in gewone, groo te letters: John Ballinger Solo. Dat was ook zeer vreemd. Sastro dacht hieraan nu met dubbele aandacht. Waarom had de toewan dat gedaan? Had hij twee namen? Hij zou hem iets doen voor den klap, dién hij hem gegeven had. Zeker, maar hoe? Sastro pakte zijn hoofd tusschen zijn han den, en dacht verder.... Vijf minuten later stond hij op. Hij keek recht voor zich uit, en ging weer het dorp in, recht naar een toko. Hier kocht hij een enveloppe en een blad papier, en ging hiermee naar den wedana, met wien hij een kwartier lang sprak. Deze ging later naar den administrateur van de fabriek, waar Ballinger werkte. Den volgenden morgen was Sastro al vroeg bij den toewan. „Toewan?" „Heb je den brief al gevonden, Sastro?" „Ik ben naar de dessa geweest, toewan.... De brief was verloren geraakt, maar is nu terecht." „Waar is hij?" Ballinger greep Sastro bij den arm. „Bij de politie, toewan!" Sastro glim lachte niet, maar in zijn oogen schitterde het, toen Ballinger verschrikt achteruit week. „Ja toewan, hij was gevonden, en toen heeft iemand hem daar gebracht, omdat hij niet kon lezen voor wien hij was." „Hè? Waarom niet? Weten jullie niet, wie John Ballinger is? Haal 'm!" „U moet hem zelf halen, toewan, ik krijg hem niet" „Ga mee, en wijs met den weg, en wee je botten, als je gelogen hebt!" Het was een korte tocht. John Ballin ger liep voorop. Sastro volgde. Ze traden het politie-bureau binnen, en hij keek ver wonderd naar de politie-agenten, die ach ter hem aankwamen, en zorgvuldig de deur sloten. „Wat beteekent dat allemaal? Staat dit allemaal in verband met mijn brief? In specteur, wilt u zoo goed zijn...." „Er is inderdaad een brief gekomen, Bal lingerkijk.... hij is geadresseerd aan George RalstoneBent u dat? Neen haast je maar niet, er is al iemand onder weg naar je huis, om je koffers te door zoekenJongens, doet hem de boeien aan.En Ralstone.geef een inlander nooit meer een klap, hij kon^zich eens min der aangename dingen herinneren. Buiten stond Sastro en glimlachte, toen Ballinger hem passeerde tusschen twee po- litie-dienaren.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7