ALG. VERGADERING VAN DEN KATH. BOEREN- EN TUINDERSBOND De wijziging in de steunregeling Enkele verbeteringen, die de aandacht vragen BIOSCOPEN AGENDA FAILLISSEMENTEN RECHTZAKEN MAANDAG 18 OCTOBER 1937 DE LEfDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? LICHT BEWOLKT. De Bill seint: Verwachting: Zwakke tot matige veran derlijke wind, .nevelig ot licht beweidt, waarschijnlijk dro g weer, weinig veran dering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 777.1 te München. Laagste barometerst.: 732.4 te Abisko. Het gebied van hoogen luchtdruk over het vaste land van West-Europa nam nog in beteekenic toe. De hoogste barometer stand werd hedenmorgen met ruim 777 m m. te Mürchen afgelezen In het Noor delijk deel van het waarnemingsgebied blijkt de luchtdruk laag, er passeeren daar diepe depressies. In Scan Jinavië waait een zware Westelijke storm met betrokken lucht en regen, in het No arden sneeuw In de Oostzee landen waait he- ook nog krach tig uit het Westen met meest betrokken lucht. Op het Westen van de Britsche Eilanden is de lucht betrokken met krach tige Zuidelijke wind. In het hoogedrukge- bicd waaien meesl zwakke winden, de be wolking is plaatselijk ver'chi.lend, ook koir,4 er voel regen voor. In Scandinavië is de temperatuur aanzienlijk gestegen en zü was vanmorgen belangrijk boven nor maal. Ook in Duitschland en onze omge ving was de ochtendtemperatuur boven normaal. In Frankrijk was zij echter on der normaal. Verwacht wordt, dat het weer in onze omgeving voorloopig nog den invloed van het gebied van hooge luchtdru zal blijven ondervinden, zoo dat meest zwakke winden met droog weer en nevelig tot licht bewolkte lucht waarschijnlijk zijn. Verwacht wordt voorts, dat de tem peratuur weinig veranderen zal. LUCHTTEMPERATUUR. 13.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 5.30 uur tot Dinsdagmorgen 6.02 uur. Olilcleële Crisispublicaties DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN- OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 11 October 1937 tot en met 16 October 1937 zal bedragen 1.per 100 kg. voor groe ne erwten, welke door handelaren zijn ge denatureerd en voldoen aan het voorloopig vastgestelde standaardmonster van kwa liteitsklasse C en 0.50 per 109 kg. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen, welke aan de daartoe gestelde eischen vol doen en door telers of handelaren zijn ge denatureerd in genoemd tijdvak zal 1.90 per 100 kg. bedragen. 's Gravenhage, 15 October 1937. 6907 INLEVERING VAN SPEK. De Nederlandsche Veehouderij centrale brengt ter kennis van belanghebbenden; dat met ingang van Maandag 18 October a.s. tot nadere aankondiging de inlevering van spek te IJmuiden moet geschieden bij de N. V. Ijsfabriek en Koelhuis IJsvries en wel op Dinsdag en Donderdag 's mor gens van 912 uur en 's middags van 25 uur. 's Gravenhage, 15 October 1937. 6908 In hotel „Wittebrug" heeft de Katholie ke Nederlandsche Boeren- en Tuinders- bond zijn jaarlijksche algemeene verga dering gehouden onder vootrzitterschap van den heer J. Th. Verheggen. Aanwe zig waren de minister van economische zaken mr. P. L. M. Steenberghe en ver tegenwoordigers van zusterorganisaties. In zijn openingsrede zeide de voorzit ter, na de gebruikelijke begroetingen, dat de regeering op den steun der orga nisatie rekenen kan bij de ten uitvoer legging van haar in de troonrede uitge sproken bedoelin-g, dat „nuttige regelin gen door de bedrijfsgenooten zelf zullen worden overgenomen". Ofschoon vertrouwen uitsprekend in de gezindheid van den minister, vroeg spr. een krachtiger bescher ming dan tot dusver van de land- en tuinbouwbelangen bij de economi sche onderhandelingen met het bui tenland. Het moet spr. tevens van het hart, dat niet steeds consequent gestreefd wordt naar evenwicht tus- schen de belooning voor arbeid en diensten van het agrarisch bedrijf en die van andere bedrijven. Men krijgt den indruk, dat het laag houden der kosten van levensonderhoud vaak geschied ten keste van de boeren en tuinders. Een voorbeeld daarvan noemde spr. de jongste verlaging van den melktoeslag. Indien men het kunstmatige hoog-hou- den van de prijzen van agrarische pro ducten zou willen verlaten, zouden de productiekosten moeten worden ver laagd, d.w.z. belastingen en vaste lasten zouden moeten worden verminderd. Ten slotte bepleitte spr. de invoering van een stelsel van collectieve verzeke ring met bijdragen van het bedrijfsle ven en van den staat ten behoeve van de kroostrijke gezinnen van loonarbei ders en kleine zelfstandigen, in den geest van de Belgische compensatiekassen en voorts de toepassing van de steunregeling voor den kleinen boer op den kleinen tuinder. Z.Exc. minister Steenberghe nam daar na het woord en dankte voor de door den voorzitter uitgesproken vertrouwen. Ook spr. heeft vertrouwen in de katholieke organisatie en onderschrijft de gedachte van den voorzitter, dat noch ongebonden vrijheid noch staatssocialisme het ideaal •kan zijn, doch een geordende maatschap pij waar de staat een stimuleerende, con- troleerende en leidende taak zal hebben. Het verheugt spr. in den .Rath. Ned. Boeren- en Tuinders^ ind een geschikt steunpunt va^r een derge lijke ordening te wiaden. In het bij zonder aan de belangen der kleine bedrijven belooft spr. aandacht te zullen schenken. Evenwel zijn er sommige cultuurgebie den, welke den boeren nog te veel vreemd blijven, zooals zin voor schoonheid, ook voor schoonheid in de natuur, zin voor standsfierheid, voor saamhoorig staats burgerschap, voor litteratuur en beelden de kunsten. Er stak eens een stands-eigen cultuur in de bouwlieden der oude boe renhoeven en een gevoel voor schoon heid, standwaarde en standsfierheid in de oude kleederdrachten. Veel daarvan is verloren gegaan. Het oude is niet altijd te handhaven, doch veel banaals kan wor den qitgebannen. De boerenstand mag geen vergaarbak zijn van afgedankte wansmaak, doch moet een eigen stempel dragen. De oficieele onderwijsgelegenheden en de voorlichtingsdienst kweeken eenzij dige materialisten, die stumpers blijven, zoo zij niet de maat en orde leeren zien in de schepping en den geest boven de stof leeren stellen. Ontwikkeling der geestelijke cultuurwaarden in den boe renstand is voorwaarde voor een gezon de volksontwikkeling. De vergadering werd des middags voortgezet. Na afhandeling van huishoudelijke aan gelegenheden hield de geestelijk adviseur van den N. C. B. ir. Bemelmans uit Roer mond een bespreking van het onder werp „De cultureele verheffing van den boeren- en tuidersbond". In deze inlei ding betoogde spr., dat in de voorlichting van overheidswege o<p landbouwgebied de deesem der cultuur, het christendom, weinig of niet tot uiting komt. oZowel in Wageningen als ap de vakscholen en ook in het lager onderwijs ten plattelande is te zeer gericht op technische verbetering •en rationalisatie. Men beschouwt den boerenstand te veel van kapitalistisch •ian-dpunt. De waarde van den boeren stand ligt in de cultureele eigenschap pen van godsdienstzin, familieleven en eerbied voor traditie. Het werk van cLen Katholieken Boerenbond en van het bij zonder onderwijs werkt in de goede rich ting, ofschon nog niet geheel volmaakt. Het groote gezin krijgt belangstelling. n. Aan het einde van ons vorig verslag ga ven wij enkele vragen weer, welke bij de toepassing der steunregeling, liever ge zegd de spaarregeling, zouden kunnen rij zen. Eén vraag, welke sindsdien naar vo ren kwam, willen wij hier nog even ver melden. Bij de distributie van levensmiddelen stelt de regeering zich op het standpunt, dat deze soort verstrekkingen slechts mo gen geschieden aan werkloozen in steun- verleening en rijks werk verschaf fing. Of hieronder ook vallen werkloo zen, die in eenige gemeentel ij ke werkverschaffing geplaatst zijn wordt be twijfeld En toch worden de voorwaarden voor deze objecten dikwijls parallel getrok ken aan die van het rijk. De vraag dient gesteld of de spaarregeling zich enkel uit strekt tot degenen, die in ondersteuning zijn opgenomen of in werkverschaffing (met rijkssubsidie) zijn geplaatst, dan wel mede betrekking heeft op hen, die bij de gemeente tewerk zijn gesteld. Wij voelen voor dit laatste standpunt veel. De voor waarden, waaronder deze werkloozen hun arbeid verrichter zijn niet beter en niet slechter dan bij gesubsidieerde werken. 1 HEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: De ondergang van de William Brown. (Cary Cooper, Geor ge Raft, Frances Dee) De verborgen Bruid (Martha Raye). Realistisch Komisch Dag 811 uur Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Goedgekeurd v volwassenen. Lido: Zevende Hemel (Simone Simon) Menschensmokke- laars (Claire Tre vor, Brian Donlevy) Realistisch Realistisch Dag. 8. 5—11 15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen. Luxor: Raskolnikov (Ma rian Marsch, Tala Sir ell). Amor in het Waren huis (James Melton, Allen Genkins, Charles Halton). Speelfilm Komisch Jag. 811 uur. Zon lags bovendien 27 uur, Matinee. Zaterd. en Dond.. 2 uur. Matinee, Zaterd. Woensdag en Donderdag. Toelaatbaar v.- volwassenen. Casino: Waar blijf onze be schaving? (William Farnum, Anita Louise). Bella Donna (Mary Ellis, Cedric Hard- wicke). Afgekeurd Niettemin zullen de gemeentebesturen goed doen zich hierover eerst met het departe ment in verbinding te stellen, teneinde de spaarregeling zoo uniform mogelijk toe te kunnen passen. De spaarregeling heeft een meer vér strekkende beteekenis dan de tweede cir culaire over den extra-bijslag aan kinderen boven 21 jaren. Het hoofdmotief, n.l. hulp aan de groote gezinnen domineert hier niet zoo erg. Met groote gezinnen worden hier enkel ver slaan gezinnen met kinderen, die den leef tijd van 21 jaren hebben bereikt of dezen leeftijd hebben overschreden. Waarmede de steunregeling tevoren nim mer rekening hield, begon men nu als een bezwaar te gevoelen bij de toepassing er van .Waren in een gezin n.l. groote of klei ne kinderen aanwezig, kinderen, die ver diend hadden of kinderen, die nimmer in de gelegenheid waren geweest om wat te verdienen, dan wel den leeftijd niet bereikt hadden, steeds v.as de kindertoelage (te genwoordig genaamd gezinstoelage) gelijk. Varieerend tusschen 1.35 en 0.50 per kind, bestond er voor de regeering geen aanleiding hierin wijziging aan te brengen. Het stijgen der toelage hield verband met de klasse-indeeling der gemeente. Of wij dit systeem apprecieeren? Een kenmerken de tegensteling tusschen stad en platteland ligt hieraan ten grondslag. Hoe meer „stadsidee" men had hoe hooger het steun bedraghoe hooger de kindertoelage. Dat het steunbedrag opliep is redelijk, doch als men ons vraagt of de kosten van levens onderhoud voor kinderen op het platte land grooter zijn dan in de stad dan wa gen wij dit te betwyfelen. Dat deze mee ning meer gedeeld wordt, blijkt uit een voorstel, dat een der afdeelingen onzer kiesvereenigingen uit de omgeving van Leiden in 1936 deed op een vergadering van de R.-K. Kamer-Centrale door er bij de Staatspartij op aan te dringen, de kin dertoelage, in het belang van het groote gezin, gelijk te stellen op het platteland en in de steden. Al moge deze stelling in vèr verband lijken te staan tot het onderwerp, dat ons bezig houdt, een nadere beschouwing zal doen zien, dat het meer schijn dan werke lijkheid is. De regeering erkent, dat het systeem van de kindertoeslag niet aan alle verwachtingen heeft voldaan. Het lijkt niet uitgesloten, dat t.z.t. de scheiding der toe lagen in de verschillende klassen zal ko men te vervallen. Iets waarover wij ons niet anders dan zullen verheugen. Wel licht zal het de trek van het platteland naar de steden tegengaan. Om de kindertoelage meer effect te doen sorteeren heeft de regeering goed gevon den, dat aan meerderjarige inwonende kinderen, die minstens 13 weken een loon hebben verdiend, liggende tusschen 9 en 6 (naar gelang de gemeente in eenige klasse van steunverleening is ingedeeld) een bedrag wordt uitgekeerd van ƒ2, ƒ1.50 of ƒ1, een en ander in verband met de klasse waarin de gemeente is onderge bracht. Dit is de tweede maatregel, welke de re geering in 1937 voor de inwonende kinde ren heeft genomen. Eerst werd goedgevon den, dat bij meerderjarige kinderen van het door hen verdiende loon een bedrag van 4.buiten berekening van den steun zou blijven, later gevolgd door de mededee- ling, dat de noodzakelijke kleeding voor de uitoefening van het beroep van het loon bedrag kon worden afgetrokken. Deze maatregel voor verdienende kinderen wordt nu uitgebreid tot werklooze kinderen. Zonder meer wordt deze extra-toeslag echter niet uitgekeerd. Verschillende voorwaarden worden ge steld, welke de uitvoering in een eenigs- zins ander daglicht stellen en de uitvoe ring in de practijk beperken. Als grondtoon beluistert men in dezen maatregel een verleenen van een kleine toelage aan den jongen man, die, door zijn werkloosheid is aangewezen op zijn ouders, die op hun beurt niet in staat zijn hun ouden jongen een zakcent te geven. Het steunbedrag wordt geheel opgevorderd voor het gezin: luxe uitgave voor de kinderen konden hier niet uit betaald worden. Dat deze ongewilde toestand bezwaren, ja groote -bezwaren met zich bracht, be hoeft nauwelijks betoog. De jonge man, die voorheen steeds gewend was, al was zulks nog zoo bescheiden, zijn liefhebberijen uit te oefenen en hiervoor wat geld benoodigd had, zag zich nu genoodzaakt werkloos langs de straten te loopen of thuis in een minder prettig humeur den tijd te slijten. De Minister heeft hier zeer zeker een goede snaar getroffen en gehandeld in den geest van vele ouders, die zich dikwijls be zorgd afvroegen, wat er op zulk een wijze van hun kinderen moest komen. Hoe gaar ne zij a zich opofferingen getroosten, zij za gen geen kans van het kleine steunbedrag een gedeelte te reserveeren voor de genoe gens hunner kinderen. De regeering heeft hier de helpende hand geboden. De extra-toeslag bedraagt, zools hierbo ven gezegd, 2 per gezinslid bij ondersteu ning van het hoofd van het gezin volgens de tarieven 1 t.m. 3; ƒ1.50 volgens de ta rieven 4 t.m. 6 en 1 volgens de tarieven 7 t.m. 9. De bijslag kan uitgekeerd worden aan de betrokken kinderen. De gemeenten zijn dus bevoegd de bijslag b.v. uit te keéren aan de ouders, doch het ligt in de rede, dat dit niet geschied. De bedoeling was om den kinderen een bedrag in geld te bezor gen zoodat dus ook aan dezen de uitkee- ring hoort plaats te hebben. Alhoewel de bijslag wordt uitgekeerd tijdens de werkloosheid van den jongen man moet hieruit niet geconcludeerd wor den, dat bij het verdienen van eenig loon, deze bijslag direct komt te vervallen. Neen, de regeering heeft hier het bekende 2/3- stelsel van toepassing verklaard. Zoolang het loon blijft beneden 2/3 van het be drag van den bijslag wordt deze nog uit gekeerd. Een. voorbeeld zal dit kunnen verduidelijken. Stel, dat een inwonend kind een bijslag ontvangt van 1.en in eenige week 0.75 verdient, dan wordt van den bijslag afgetrokken 2/3 van 075 of 0.50, zoodat uitgekeerd wordt 50. Zou den de verdiensten echter 1.50 bedragen dan kwam de bijslag te vervallen, aangezien 2/3 van 1.50 gelijk is aan den bijslag. Hier is ook een stap in de goede richting •gedaan. Het loon van den inwonenden zoon wordt niet in de eerste plaats aangewend voor aftrek op den steun van den vader. Het bezwaar, dat vele jongelui hadden te gen het werk zoeken was o.m. gelegen in het feit, dat de minste verdienste op den steun van hun vader geminderd werd, ja dikwijls aanleiding was tot algeheele in trekking van den steun. Door het vrijlaten van een gedeelte van het loon, wordt dit bezwaar eenigszins ondervangen. Hierboven zeiden wij reeds, dat de bij slag niet onder alle omstandigheden werd verleend. Enkele uitzonderingen willen wij hier vermelden. Wordt door den zoon meer dan 4. verdiend, dan vervalt de bijslag, omdat de maximale bijslag 2 is en derhalve bij een loonbedrag van 3 reeds komt te verval len. Het meerdere loon boven 4 wordt voor 2/3 op den steun van den vader in mindering gebracht. De bijslag blijft ook behouden als de va der werk heeft en de inkomsten er van blij ven beneden het normale steunbedrag n den bijslag. Wordt b.v. door den vader een steunbedrag ontvangen van 10, terwijl twee kinderen een bijslag krijgen van 2, dan wordt niets geminderd indien het volle weekloon 12.is. Zouden de ver diensten echter oploopen tot 13 50, dan moet van het meerdere 1.50 2/3 op den bijslag geminderd worden. Deze wordt dan 1.zoodat elk der kinderen 0.50 krijgt. Wij hebben dus nu gezien op welke wjjze aftrek plaats vindt indien het inwonende kind en indien de vader werk heeft. Als laatste geval wilier wij bekijken hoe de regeling zal werken indien van twee werk looze zoons een hunner werk vindt. Gere deneerd wordt als hiervoren is vermeld. Eerst wordt het inkomen van den zoon aangewend voor intrekking van zijn eigen bijslag; daarna wordt het loon voor 2/3 in mindering gebracht op den steun van den vader. Blijft er dan nog een gedeelte over dan wordt dit aangewend voor ver mindering van den bijslag aan den werk loozen zoon. Een voorbeeld zal ook dit verduidelijken. De steun van den vader beloopt 10, ter wijl een der zoons een bijslag geniet van 1.en de andere zoon een inkomen heeft van f 19.Eerst dus de bijslag van den verdienenden zoon; zijn bijslag be draagt normaal 1.dus bij een verdien ste van ƒ1.50 (/3 x 1) komt deze bij slag reeds te vervallen, hetgeen in het onderhavige geval ook inderdaad zoo is. Op den steun van den vader moet gemin- Donderdag: R. K. Kiesvereeniging, leden vergadering, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 16 tot en met V r ij d a g 22 Sept. a.s. waarge nomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. derd worden 2/3 van 15 (de eerste 4 zijn vrij of 10 Aangezien de steun ook 10 bedraagt, is de zaak quitte. Er blijft ook niets meer te verdeelen, zoodat de zoon, die werkloos is, zyn bijslag van 1 be houdt. Zou door bovengenoemden zoon meer dan 19 worden verdiend, b.v. 19.75 dan zou het meerdere 0.75) voor 2/3 ge deelte op den bijslag van ƒ1.verminderd worden, terwijl de bijslag gereel zou ko men te vervallen indien b.v. 20.50 werd verdiend. Uit deze gevallen kunnen andere en meer gecompliceerde afgeleid worden. Wij willen nog opmerken, dat deze rege ling niet alleen geldt, indien het gezins hoofd in ondersteuning is opgenomen, doch ook wanneer hij geplaatst is in eenige werkverschaffing Ook hierbij maken wij het onderscheid, dat door ons is gegeven ten aanzien van de spaarregeling voor hen, die opgenomen zijn in een gemeentelijk werkverschaffingsobject. Ten slotte behooren de inwonende kin deren te voldoen aan de voorwaarden, welke ook voor steuntrekkers gesteld wor den, n.l onvrijwillig werkloos zijn, bene vens bonafide, valide arbeider zijn Wij zijn er van overtuigd, dat beide-re gelingen in de practijk toepassing zullen vinden. De bezwaren welke wij in ons eer ste artikel hebben ontwikkeld voor de ge meenten, die zich financieel bezwaard ach ten door deze regelingen, zullen met eeni- gen goeden wil wel opgelost kunnen wor den. Indien het besef levendig is, dat de nood zaak dwingt iets te doen voor de werkloo zen, dan is men reeds voor 90 pet. op weg en zal het streven der regeering zeer ze ker op hoogen prijs worden gesteld. SCHAMINéE. Woubrugge. Surséance van betaling: In de surséance van betaling van Roelof Cornelis van Suydam, bouwondernemer te Soest, is een ontwerp-accoord gedeponeerd ter griffie van de arrondissements recht bank te Utrecht. Uitgesproken: A. Donker, kunsthandelaar en fotograaf Rotterdam, cur. mr. M. J. Nolet. Jacq de Roode te Rotterdam, cur. mr. J. S. Hoek, HAAGSCHE RECHTBANK. Het ongemerkte vet. J. H. uit Z o e t e r w o u d e was niet te vreden geweest met een vonnis van den Leidschen kantonrechter, die hem veroor deeld had wegens overtreding der land- bouwcrisiswet. En omdat hij niet tevreden was, diende de zaak opnieuw, thans voor een hoogere instantie, de Haagsche recht bank. Als getuige werd gehoord de veldwach ter Zijlstra, die verklaarde, dat er eerst een bezoek was gebracht ten huize van H., waar bij men sterk den indruk had gekregen, dat er iets niet in den haak was en dat de politie om den tuin werd geleid. Terugge komen zijnde met een machtiging tot huis zoeking werd het vermoeden zekerheid, want er werd een hoeveelheid vet aange troffen, dat niet voorzien was van de ver- eischte merken. Geen termen aanwezig achtend om het vonnis van den kantonrechter te verande ren, eischte de Officier bevestiging. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 30 October. „Consumptïe"-kippen. S. den E. uit Veur had een aantal kip pen vervoerd, voor de consumptie, welke kippen niet aan de verwachtingen, die men zich nu eenmaal van een kipje voor het diner voorstelt, voldeden, zoodat de kippen vernietigd moest worden De Delftsche-kantonrechter had verdachte daarvoor een flinke geldboete opgelegd, maar verdachte was het daarmede niet eens geweest en nu stond hij opnieuw terecht voor de Haagsche rechtbank. Verdachte gaf thans een geheel andere lezing van het geval. Hij was n.l. met de kippen op weg geweest naar Berkel om al daar te laten constateeren welke kippen on geschikt voor de pan waren. De president, Mr. Haga, kon zich echter niet indenken waarom dit uitzoeken plot seling te Berkel moest gebeuren. Boven dien was verdachte niet erg te spreken over zijn vrouw, die tegen den ambtenaar had gezegd: „Neem mijn man maar, want hy heeft altijd slechte kippen". Ook daarmee was verdachte het niet eens, want hij vertelde aan den president, dat zijn vrouw liever in den Haag loopt, dan zich met de kippen te bemoeien, m.a.w., dat zijn vrouw geen verstand heeft van kippen. Na dezen zijsprong, die overigens niet veel met de kippenhistorie te maken had, vroeg de Officier bevestiging van het von nis van den kantonrechter. Ook hier werd de uitspraak bepaald op 30 October.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2