m 1 [De Liturgie der Kerk[JJ liÈt Sé r\ f nederl. r.k. Volksbond ZATERDAG 16 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 IMTERPAROCMIEELE ST-JOSEPHS GEZELLEN VEREEUIGIMG INSTALLATIE EN PROPAGANDA. Dinsdag 19 Oct. 's avonds half 9 een groo- te bijeenkomst in de St. Joseph's-Gezellen- Vereeniging Rapenburg 52. De Centraal- Praeses Rector H. Drost komt de propa- gandaspeech houden. Op deze bijeenkomst zijn van harte wel kom: Alle jongemannen van 1725 jaar, die nog geen lid zijn van de St. Joseph's- Gezellen, alle Gezellen gehuwden en, niet te ver geten alle ongehuwde Gezellen van onze vereeniging. Laat de zaal te klein zijn om allen te bergen. Dus. nogmaals, komt deze buitengewone bijeenkomst bijwonen. Medewerking voor deze avond verleenen tooneel- en muziekgezelschap van de St.- Jos. Gez. Vereeniging. H. SCHRAMA, V.-i GESPREKKEN MET DUITSCHERS. „Wird der Führer geführt?". Als men zoo een en ander gehoord heeft over den titanenstrijd tegen het modern heidendom en de Encycliek „Mit brennen- der Sorge" gelezen heeft, dan komt toch bijna vanzelf de vraag op: „Vindt de Führer dat nu allemaal goed? Zoo ja, dan is hij niet waard leider ger.oemd te worden; zoo neen, door wien wordt hy dan ge leid? Of is het dan toch waar, dat dit „mysterie" niet op te lossen is en dat Hit- Ier als stroopop fungeert? Toen we op in formatie togen kregen wij allerlei mee ningen te hooren en des te beter bleek al dus, dat de Duitschers het ook niet we ten. De voor Nederlanders onbegrijpelijke Duitsche zin voor knechtschap, die alles „akzeptiert, was der Führer sagt", moge aan het tanen zijn, niet het minst door de vernietigende woorden van den Paus (het geen de Duitschers zelf beamen) toch is er nog een groot percentage menschen, met de neiging tot vergoèilijken. Wij stelden de vraag: Was denken Sie, wird Hitier geführt? wordt Hitier ge leid? Aarzelend klonk het „Das weisz ich nicht, aber er ist noch nicht der Schlimm- ste". Dat weet ik niet, maar hij is de kwaadste nog niet. Wie ist alles dann möglich? gingen wij verder en we wezen er op, dat steeds is verkondigd: Wat Hit- Ier zegt is zijn woord, zijn woord is onze daad, in alles draagt hij de verantwoor ding. Men krijgt dan deze lezing: Hitier wil het goede, ook Goering is zoo kwaad nog niet ;maar Goebels, Baldur en Rosen berg deelen de lakens uit, de meerderheid der nazi's is anti-katholiek en die meer derheid, geleid door dat trio, heeft nu het heft in handen. Dus toch: Der Führer wird geführt! Trouwens, de totaliteit van den staat ver draagt geen zelfstandig, boven den staat uitstaande Kerk. Met angst en béven werd dan ook destijds een concordaat gesloten, in de hoop op betere daden dan de theo rie. Helaas, hoe heeft Duitschland ons be drogen. Ook de excommunicatie van Hitler kwam nog ter sprake, toen we met een groepje Duitschers, die heelemaal niet meer pro- Hitier waren, over de schoolkwestie spra ken. En zij zeiden aldus: Er hat sich exkom- muniziert durch so viele unchristlichen Tate". Hij heeft zichzelf geëxcommuni- ceert door zoo vele onchristelijke daden, En inderdaad, de verafgoding van den mensch, de vernietiging van het recht, de moord op de bielen der jeugd, alle Schund und Schande't is om te gru wen. Oordeelên wij echter niet.... Het is be ter te bidden. „In Berchtesgaden ist er wohl sicher. In Berchtesgaden (een dorp in de Beyer- sehe Alpen) is hij wel veilig". Over dat dorp wilden wij wel wat meer weten en dooT gelukkige bemiddeling kwa men wij in gesprek met een vrouw, echt- genoóte van een gepensionneerd spoorweg beambte, die er voor een paar weken ge weest was. En het bleek waar te zijn, dat prikkeldraarversperring en een legertje schildwachten den Führer moeten bescher men. Zoó ellendig-angstig heeft zelfs Kai ser Wilhelm het niet meegemaakt, die toch ook Wel benauwde Uürtjes heeft ge kend. Dat in zulké omstandigheden ieder besef van echt respect langzamerhand verdwijnt is te begrijpen. „Handen strekken en jui chen op commando", is een vaak geuit ge zegde en doelt er op, dat je op die ma nier het getse buiten alle narigheid blijft. Der Führer wifd geführt. Duistere mach ten trachten mét het verachten en ver krachten.... De Führer, een raadsel! S. M. DISTRICTS-COMPETITIE. J.l. Maandag werd alles definitief be sproken in een te Leiden gehouden verga dering. In November gaat het beginnen. Aan de afd. Biljart doen mee: R'veen, Zoeterwoude I, Zoeterwoude II, Noordwijk en Voorschoten; met in totaal 7 of 8 vijftal len. Er wordt in één klasse gespeeld; elke partij bestaat uit 60 car.; een puntentel ling wordt ingevoerd met 2 punten per ge- spelaen wedstrijd; de contributie bedraagt 1.25 per vijftal, vooruit te betalen; we kelijks worden in deze rubriek bekend ge maakt de te spelen wedstrijden. Als secr.-comp-leider werd benoemd: C. v. Houten, Molenstraat 52, Noordwijk-Bin- nen. Aan de afd. Tafeltennis werken mee: R'veen, Zoeterwoude I. Warmond, Voor hout en Leiden; met totaal 5 zestallen. Ook daarin één klasse; 2 punten per gespeel den wedstrijd; bekendmakingen via deze rubriek; een contributie van 1 per zestal, voruit te voldoen. Bepaald werd: bij zonder geldige reden wegblijven is de wedstrijd verloren; uit sluitend districts-biljart-lijsten mogen ge bruikt worden, deze zijn te bekomr-i bij den districts-senior te Leiden. Als secr-comp-leider voor de afd. tafel tennis werd benoemd: Th. van Dijk, Hee rensingel 31, Leiden. De door den voorzitter-penningmeester overgelegde rekeningen over de vorige competitie werden goedgekeurd. Vol goeden moed wordt nu weer begon- DE UITVOERINGEN. B ij wonen uitvoering. Wij hopen, dat alle genoodigden zelf onze uitvoerin gen zullen bijwonen. Wanneer gij echter verhinderd zijt, zendt ons dan de uitnoo- digingskaart terug. Beschouw de uitnoodiging van ons om on ze feestavond bij te wonen als gedaan aan u en uw huisgenooten. Uw kennissen kunnen zich ook verze keren van een uitnoodiging door lid te wor den of donateur van onze vereeniging. Kaartverkoop. Deze heeft plaats aan de volgende adressen: Rapenburg 52, P. K. Choorsteeg 17, Da Costrastraat 7, Pasteurstraat 40a, Hoogewoerd 100, Hooge Rijndijk 106 en Kapteynstraat 10. De prijs is 40 cent, het plaatsbespreken staat er op vermeld. W ij z i g i n g. Deze bestaat hierin, ctat de Gezellen en de afd. buitengewone begunstigers kaarten voor Zondag ontvan gen; de donateurs en de Gehuwden voor Dinsdag. De commissarissen zullen hun best doen om alle kaarten vóór Maandag as. thuis te bezorgen. Ruilen. Het beste Is kaarten on- deiring te ruilen. Voor leden en dona teur-, die daarin niet slagen, bestaat ge legenheid tot ruilen in beperkte mate a.s. Maandag, Woensdag en Donderdag van 8 tot half 9 uur 's avonds, in het Gezellen- huis, bij den Senior. Generale repetitie. Voor too- neelistei, en musici wordt Vrijdag 22 Oct. in den Schouwburg de generale repetitie gehouden. Ieder is daar vóór half negen aanwezig Ten slotte. Alle leden en dona teurs lezen aandachtig de uitvoerige bij de kaarter, gevoegde circulaire. WEER EEN LOTERIJ. Ten bate van onze Retraiteclub, om n.l. met Kerstmis aan onbemiddelde Gezellen financisele steun te verleenen om deel te neme-' aan onze retraite, is een loterij be gonnen met goedkeuring van B. en W. van Leiden. De hoofdprijs is een fiets, prijs per lot sletht. 10 cent en het doel is zoo sympa- tiek, dat gij, leden der retraiteclub, met wat goeden wil groot succes zult hebben. PLAATSELIJKE CENTRALE HET LICHTENDE KRUIS. ARBEIDERSBEWEGING Amsterdam heeft zijn lichtend kruis ge kregen op den toren van de Nicolaaskerk Zij, die bij avond Amsterdam bezoeken, zulen bij het verlaten van het Centraal station onwillekeurig het oog richten op dat kruis, dat in de duisternis tegenlicht als een stil en indrukwekkend getuigenis, te midden van het vaak oorverdoovend ru moer van de groot-stad. Het is zoo'n mooie gedachte: daar in de groot-stad, waar meer dan ergens anders de strijd tegen God gevoerd wordt, openlijk en heimelijk, daar moet dat Kruis in de lucht er van getuigen, dat er nog anderen zijn, die den naam van God en Christus willen hooghouden, die in dit teeken een soort aansporing zien, in den strijd voor God sterk te staan en door een waarlijk heilig leven een tegenwicht te vormen te gen stroomen van zonden, waardoor God beleedigd wordt. Nu zijn er gedachten gelanceerd, om ook Leiden zulk een kruis in de lucht te bezor gen, als een stil Christus-getuigenis. Ook Leiden kent zijn nachtelijk duister in ver schillende beteekfexiissen. Ook daar dringt de duistere macht van Godloozenbaweging, neo-malthusianisme enz. door, getuigen de vele fraaie documenten, die allen bij tijd en wijle in de brievenbus kunnen vinden. Dan weet u, dat de engel der duisternis weer is rondgegaan. Maar voor deze uw huis en brievenbus bereikte, zijn er plan nen gemaakt, is er overlegd, op welke ma nier het meest doeltreffend kon worden opgetreden tegen het gehate christendom met zijn lastige voorschriften over zeden leer e.d. In de stilte zijn menschengeesten aan het broeien geweest en die gedachten gingen bewust.... tegen God. Het is dan ook te hopen, dat dit denk beeld in Leiden ingang vindt en de katho lieke Leidenaars er een eer in stellen, in het zachte licht van het kruis te leven, daarnaar te kunnen opzien, om in die blik vol eerbied op het kruis tegelijk te leggen een stille aanbidding en een stil eerherstel aan dén Koning Christus. ALS ALLEN SAMENWERKEN, dan is het mogelijk eên denkbeeld te ver wezenlijken, hétgeen de afd. Leiden van den Ned. R.K. Volksbond, zich heêft ge steld. Daarom is het volgende verzoek ge richt tot de vereeniging „Katholiek Lei den": „De Aideeling Leiden van den Ned. R.K. Volksbond zal het zeer op prijs stellen, als „Katholiek Leiden" op zich neemt plannen üit te werken om het daarheen te leideh, dat hier ter stede, evenals in Amsterdam (St. Nicolaas kerk) een „Lichtend Kruis" wordt ge plaatst. Het komt haar voor, dat het kruis op dê HaftêbfUgkêfk, Zofldëf gfoote kos ten als zeer gunstig voor deze doelstelling, in aanmerking komt". Het artikeltje „Hét lièfitendé K-Tuis" gééft een nadeFe toelichting op het Verzoek aan „Katholiek Leiden", de vereeniging hier ter stede, Welke voöf uitwerking van eên def- gelijk denkbeeld het meest in aanmerking kómt. We vertrouwen, dat vele organisaties, maar ook katholieke ingezetenen, zich voor het geopperde denkbeeld zullen interes seeren. Dit kunt u toonen door daarvan blijken te geven en te zenden aan het secretariaat van „Katholiek Leiden", Nieuwe Brug steeg 2. Het zal een stimulans zijn om tot het beoogde doel te geraken! 20 OCTOBER A.S. worden de Volksbonders verwacht, in de St. Lodêwijkskerk, waar des avonds half acht een Lof zal worden gecelebreerd door den geestelijk Adviseur, Prof. A. Cleophas. voor het welslagen van het winterprogram. We mogen veronderstellen, dat velen aan wezig zullen zijn, want de inzet moet goed zijn! Daarna gaan we naar het Bondsgebouw, waar de eerste avond van het winterseizoen zal worden gehouden. De Film- en Propa- ganda-afdeeling van het R.K. Werklieden verbond, heeft de verzorging daarvan op zich genomen. Vertoont zullen worden films de R.K. Arbeidersbeweging en haar instellingen betreffende o.a.: „Op de Bres" en „Raad en Daad" waardoor u een beeld zal worden gegeven van het nut en1doel dezer instellingen. De vertegenwoordiger van de Maatschappij „Concordia", de heer Bos uit Voorburg, zal een causerie houden van pl.m. 10 minuten, in aansluiting op de aan u vertoonde film. Bovendien zullen er nog eenige komische films vertoond wor den. Resumeerende, kunnen we nu reeds aan de bezoekers verzekeren, dat een ge notvolle avond hen wacht! DE JAARFEESTVIERING. Zooals reeds werd bericht, wordt deze gehouden 7 Nov. a.s. in de Stadsgehoorzaal. De dag wordt begonnen met een H. Mis in alle parochiekerken, opgedragen voor over ledenen en leden van de afdeeling Leiden van den Ned. R.K. Volksbond. „Vondel" verleend haar medewerking en brengt ten tooneele het blijspel „De Familie Van In- gen". Het muzikale gedeelte is in handen van het muziekgezelschap „Frans Schweit zer", welke taak haar volkomen is toever trouwd. De feestavond is toegankelijk voor dé leden met één huisgenoot, niet onder dé 10 jaar. De leden worden in de gelegenheid ge steld om Zich van toegangsbewijzen te voor zien; OVérlegd moet worden lidmaatschap van vakafd. Zij kuniien deze bekortten Woensdag 27, Donderdag 23 en Vrijdag 29 Oct. a.s. op het kantoor, des avonds van 7 tot 9 UUr. I BET WïNTÉRPRÖÖRAM. Vóór hét a.s. Winterseizoen Wérden, be nevens de reeds asrtgêkotidigdé filmavond öp 20 Oèti a.S,, nog êen 3-tai aVéfidêf» gé- houden, waaraaft door dé Woensdag 1.1. gehouden Bestuursraad haar goedkeuring té gêhéeht. Öp nader te bêpaléh datums zul len een drietal actueele onderWêfpëft Voor N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. Gewone Pre fatie. ZONDAG 17 Oct. Twee cn twintigste Zondag na Pinksteren. Mis: Si iniquitates. 2e gebed v. d. H. Margareta Maria Ala- coque, Maagd. Credo. Prefatie v. d. Aller heiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. Hoe goed en aangenaam is het aan God één te zijn als broeders in de belijdenis en de beleving van het H. Evangelie. Dat brengt rijke zegen. (Graduale). Wij moeten echter erkennen, dat ons gedrag niet altijd in overeenstemming is geweest met de in het heilig Evangelie vervatte Leer van Christus. Daarom vragen wij met aandrang en vertrouwen vergiffenis. (Introïtus, Ge bed, Communio). Gehoor gevend aan den vermanenden wensch van den Apostel wil len wij met behulp van de genade van het H. Misoffer (Stilgebed, Postcommunio) on ze liefde voortdurend vermeerderen (Epis tel) en in offervaardige liefde God geven, wat Hem toekomt: een leven overeenkom stig Zijn heilige geboden. (Evangelie). MAANDAG 18 Oct. Feestdag v. d. H. Lu cas, Evangelist. Mis: Mihi autem. Credo, Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. De heilige Lucas, afkomstig uit Antiochië, was een geneesheer. Bekeerd tot het Chris tendom werd hij een volgeling van den H. Paulus op diens verschillende missiereizen. Na den dood van den H. Paulus predikte de heilige Lucas in verschillende landen aan de Middellandsche Zee en stierf waarschijn lijk als Martelaar. Hy schreef het derde Evangelie (volgen den H. Lucas) en de „Handelingen der Apostelen", waarin hij verhaalt de voornaamste gebeurtenissen uit de vroegste geschiedenis van de Kerk. DINSDAG 19 Oct. Mis v. d. H. Petrus van Alcantara, Belijder: Justus. Kleur: Wit. Op 16-jarigen leeftijd trad de H. Petrus, te Alcantara in Spanje geboren, in de Fran- ciscaansche Orde en hij is een bewonderens waardig voorbeeld geweest van verheven beschouwing en een allerboetvaardigst le ven. Als geestelijk leidsman stond hij de H. Teresia terzijde in haar hervormingswerk. Hij is de groote hervormer van de Orde van St. Franciscus in Spanje. In 1562 stierf de heüige. WOENSDAG 20 Oct. Mis v. d. H. Joannes van Kent, Belijder: Miseratio. Kleur: Wit. De heilige Joartnes van Kent is een sie raad geweest aan den Hoogeschool van Kra- kau in Polen. Later was hij als priester van hooge deugd, van gebed, verstervingen en groote zielenijver de glans van de Poolsche geestelijkheid. Hij is een van de voornaam ste beschermers van het Poolsche volk. DONDERDAG 21 Oct. Mis v. d .heilige Gebroeders Ewald, Martelaren: Intret. (Zie in het feesteigen v. h. Bisdom op 3 Oct.) 2e gebed V. d. H. Hilarion, Abt; 3e v. d. H. H. Ursula en Gezellinnen, Maagden en Martelaressen. Kleur: Rood. De beide broeders, dragend denzelfden naam en ter onderscheiding naar de kleur van hun haar genoemd de „zwarte" en de „blonde" waren Angelsaksische priesters en zyn gemarteld om hun prediking van het heilig geloof. (7e eeuw). VRIJDAG 22 Oct. Mis v. d. vorigen Zon dag: Si iniquitates. Geen Gloria. 2e gebed a Cunctis (om de voorbede van de Heili gen); 3e voor alle overledenen (gebed uit het eerste requiemformulier); 4e naar keu ze v. d. priester. Kleur: Groen. ZATERDAG 23 Oct. Mis van de heilige Maagd Maria op een Zaterdag: Salve. 2e gebed tot den H. Geest; 3e (voor de Kerk); 4e voor de Paus. Prefatie van Maria (in vullen: En U om de vereering). Kleur: Wit. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN* Alles als in bovenstaande kalender v.-h. Bisdom, behalve: DINSDAG. Eigen Mis v. d. H. Petrus van Alcantra: Mihi autem. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Jacobus van Strepa, Bisschop en Belijder: Sacerdotes. 2e gebed v. d. H. Hüarion; 3e v. d. H.H. Ur sula en Gezellinnen. VRIJDAG. Gedachtenis van de wijding van deigen parochiekerk. Mis: Terribills. (Zie het Gemeenschappelijke van Kerkwij ding). Credo. In het Stilgebed wordt ook gebeden wat tusschen haakjes staat. Kleur: Wit. In niet-geconsacreerde kerken: Als In de kalender v. h. Bisdom op Vrijdag. ZATERDAG. Mis v. d. Z. Josephina Le- roux, Maagd en Martelares: Me expectave- runt (in geconsacreerde kerken) 2e gebed v. h. octaaf van Kerkwijding. 3e (2e) voor de Paus. Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Rood. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. de leden worden behandeld: lo. De wet op de bindend en onverbindend verklaring van arbeidsovereenkomsten; 2ê. Beschaving; en ten 3e De Volksbond als beschavingsfactor, waarbij de aandacht der leden zal worden gevestigd op het gouden jubileum dat de Ned. R.K. Volksbond het volgend jaar hoopt te herdenken. Als sprekers zullen worden uitgenoodigd het Tweede Kamerlid W. Steinmetz, A. Angenent en J. W. v. d. Ak ker. Wie zijn ontwikkeling wenscht op te voeren, reserveere deze avonden, waarvan ds datums zoo spoedig mpgeüjk zullen wor den bekend gemaakt. DE WERKLOOSHEIDVERZEKERING. Bij het Verbond ,van Ned. Werkgevers blijkt daarvoor de noodige belangstelling te bestaan. In het onlangs verschenen ver slag van dat Verbond, over het tijdvak Juli 1936Juli 1937, worden korte beschouwin gen gewijd aan deze verzekering. De sa mensteller wenscht, dat de verzekering wordt opengesteld voor iederen arbeiden den Nederlander, die er zich bij aan wil sluiten, ongeacht zijn kleur of richting en ongeacht de vraag, of hij al dan niet wil aansluiten bij een vakbond. Gehoopt wordt, dat de nieuwe Regeering speciaal aan dit vraagstuk haar bijzondere aandacht zal schenken. Maarals men in deze materie mede zeggingschap voor zich opeischt, dan is toch wel op zijn plaats, dat het Bestuur van het Christelijk Nat. Vakverbond 24 Juli 1937 een adres aan den Ministerraad heeft ge richt, waarin o.m. wordt aangedrongen op een wettelijke regeling der werkloosheids verzekering, waarbij ook de werkgevers worden verplicht in de kosteri der verzeke ring mede te betalen. Met belangstelling zien wij een verdere afwikkeling tegemoet. DE GOEDE BEDOELINGEN die bij den minister hebben voorgezeten ert er toe geleid hebben, een z.g. spaarregeling in te voeren voor extra B-steun, willen wy aannemen. Echter, we steken dit niet on der stoelen of banken, heeft deze rege ling, benevens andere, een groote teleurstel ling gewekt in de rijen van de katholieke arbeidersbeweging, omdat nu eenmaal het steunbedrag dê afzondering van één kwartje in véle gevallen niet toelaat. Wel geeft de minister te kennen, dat anderen ook voor dit kwartje mogen zórgen, doch hij levert déafmee tevens het bewijs hóe treurig dé toestand is. Bovendien zijn de particuliere instellingen van liefdadigheid wel bij machte döarin te voorzien? Vaag is de minister daarover in zijn eirCul&irè en een weg om uit de impassie te komen wordt door hem niét aangewezen, De steunnormen grenzende aén het on voldoende, daarbij de benauwende prijs stijgingen hebben éen achterstand téwéeg- gebracht, vooral Bij dte groote gezinfien, welke door andere middelen als een spaar regeling dienen uit den weg geruimd te worden. Daarom heeft het R.K. Werkliedenver bond, 11 Oct. IJ., een brief gezonden aan den minister van Sociale Zaken, mr. C. P. M. Romme, waarin het de redelijke en bil lijke verlangens van de katholieke arbei dersbeweging uiteenzet, wijzende op prin- cipieele punten en concrete voorstellen doet. Laten wij hopen, dat een regeering die toezegde in het staatsbestel rekening te houden met Gods Wet, deze Wet ook in het economisch leven in toepassing zal bren gen, velen zullen daarvoor dankbaar zijn. KATH. ACTIE „VOOR GOD". In verschillende steden heeft deze actie een groote steun aan de organisaties, om dat zij helpen aan verspreiding van lec tuur bij hun leden. Laat dit vertrouwen ln u gesteld geen utopie zijn, doch helpt, in dien uwe financiën zulks maar eenigszins toelaten, mede aan de verspreiding van deze lectuur. Inlichtingen daarover verstrekt gaarne kapelaan H. Schrama, Lorentzkade 16, te Leiden. HEEFT U AL een lot gekocht van „Herwonnen Levens kracht"? Zoo neen, doe het spoedig! Bo vendien gij steunt daarmee een goed doel en geeft daardoor een instelling van het Werkliedenverbond, waar de t.b.c.-lyders verpleegd Worden, een ruimeren armslag. DE BIBLIOTHEEK. De bijlagen vóór de catalogus, waarin worden vermeld de titels van boeken waar mee de bibliotheek is verrijkt, Zijn Zater dag verkrijgbaar. Komt eens kijken? Wellicht is er ook iets vart uw gading. Lees- gëld 4 Cent per deel én per week. Voor werkloozen 1 Cent. VAN DE REDACTIE. De Volgende rubriek verschijnt 30 Octo ber a.s. Correspondentie deze rubriek be treffende moet gezonden worden aan het Redactie-adres Verl. Bloemistenlaan 45. Leest met aandacht de advertenties in Uw Dagblad!

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10