OMGEVING DE PAROCHIE-KERK VAN ZOETERMEER WOENSDAG 13 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 KATWIJK AAN DEN RIJN. Jubilé. Aagje gaat dezer dagen jubi- ieeren. Wie Aagje is? Aan de parochianen behoeven we geen nadere aanduiding te geven, maar voor de buitenstaanders zij vermeld dat Aagje de gedienstwillige is in kerk, pastorie, parochiehuis, voor verschil lende parochianen, enz. De parochianen kunnen zich niet meer indenken een pa rochie zonder Aagje. 25 Jaar lang heeft Aagje haar beste krachten gegeven op een wijze die bewondering afdwingt. Het in terieur van bovengenoemde gebouwen wordt door Aagje onderhouden op een wijze, als geen ander zulks zou kunnen doen. Van Aagje wordt gezegd, dat voor aleer ze het helderste water voor haar werk gebruikt, ze het eerst nog wascht! Het ge polijste hardsteen op het presbyterium, de gepolijste pilaren in de kerk, zeggen U dat Aagje „bezig" is geweest. Men kan zich er in spiegelen. Kortom, Aagje is niet te ver vangen, en dat weten de parochianen en daarom zullen ze dezer dagen van hun be langstelling doen blijken. En omdat Aagje op geen lofuitingen van de menschen ge steld is, doch steeds bezield met de gedach te, hoe het huis Gods en aanhoorigheden zoo mogelijk een nog mooier, nog frisscher aanzien te geven, daarom juist en des te meer zullen de parochianen toonen dat ze Aagje en haar schitterend werk waardee- ren. LISSE L.T.B. De R.K. Dioc. Land- en Tuin- bouwbond, afdeeling Lisse( hield gister avond in het Veilingzaal van het H.B.G.- gebouw een ledenvergadering. De voorz., de heer P. Warmerdam, open de de vergadering met den chr. groet en verwelkomde de leden. In zijn openings woord verklaarde spreker, dat de voorz. verhinderd was, hetgeen hem speet, om dat de heer van Rijn steeds een goede ge dachte heeft omtrent de te behandelen punten. Spreker wees op de belangrijke agenda en de toename van het aantal le den. De secretaris, de heer H. J. van den Berk, las de notulen, welke werden goed gekeurd. Overgegaan werd tot de verkiezing van een nieuw bestuurslid. Het bestuur stelde voor om een lid van de afdeeling boeren groep te benpemen. Gekozen werd de heer W. Verdegaal met 18 stemmen tegen 1 st. De voorz. feliciteerde hem met deze be noeming. De heer Verdegaal aanvaardde de benoeming. Als afgevaardigden werden benoemd de heer J. W. A. Lefeber en een nader aan te wijzen bestuurslid- De behandeling van den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering kwam thans aan de orde. De voorzitter besprak de balans, waarop hij een toelichting gaf en waarover eenige inlichtingen zullen worden gevraagd aan het hoofdbestuur. De alg. begrooting werd behandeld en het bestuur drong op voor zichtigheid aan. Het bestuur stelde voor om de candi- daten voor het hoofdbestuur, de heeren Jac. Groen, uit Alkmaar en Th. F. van Rijn te doen herbenoemen en voor den derden afgevaardigde vrij mandaat te geven. Dien overeenkomstig werd besloten. De voorstellen van het hoofdbestuur wer den behandeld. De voornaamste punten werden door den voorz. toegelicht, Het hoofdbestuur zal aan de algem. vergade ring overlaten of er een derde vakbond moet komen voor de bloembollenkwee kers (siertelers). Het bestuur is voor de stichting van de zen derden vakbond, hetgeen ten goede zal komen aan den groei van het leden tal. Het is noodzakelijk, dat de bloem bollenkweekers ook principieel zullen wor den georganiseerd, mede in verband met de ordeningsgedachte. Lisse zal vóór dit voorstel stemmen. Inmiddels kwam de geestel. adviseur, de kapelaan van Ingen, ter vergadering. De voorz. verwelkomde den nieuw benoem den adviseur. Spreker zette voor den gees telijk adviseur het verloop van de afdee ling uiteen, alsmede het winterprogram. De geestelijk adviseur dankte voor de installatie en vertrouwde, dat de afdeeling zou groeien en bloeien. Spreker is in een goeden tijd gekomen, omdat zijn werk goed is voorbereid. Spreker wees op den plicht van de Katholieken om lid te wor den van de principieele organisaties. Wij moeten op allerlei gebied, dus ook op so ciaal en vakgebied, één zijn, om elkaar te helpen .Hierdoor verkrijgt men een ide alen toestand op elk gebied. Spreker besloot met zijn krachtdadigen steun toe te zeggen en riep de medewer king van de leden hiertoe in. Besproken werden de voorstellen aan gaande de sierteelt. Het aankoopen van teeltvergunning in groote massa werd af gekeurd. Uitbreiding van teeltvergunning voor vakmenschen is juist gezien, doch niet voor de kweekers, die een nevenbe- drijf hebben. Het afnemen van sierteelt vergunning ten kosten van de bezitters en ten gunste van de beginners, vindt het be stuur niet juist. De heer de Vroomen wil uitbreiding over de 100 pet. in geen geval toestaan en anders die menschen korten ten be hoeve van de jonge beginners. Het verleenen van credieten voor het instandhouden van de bedrijven vond de goedkeuring der afdeeling. Dit is een taak voor de gemeentebesturen. In deze streek worden reeds credieten verleend aan be drijven. Het bestuur stelt zich voor om in dezen winter een drietal onderwerpen te be handelen, waaronder een tweetal vakle zingen. De heer Vreeburg'stelde een vraag over OEGSTGEEST. DUBBELE AANRIJDING. Bestuurder van een der auto's brak een been. Gisteravond ongeveer 7 uur had nabij de Drie Witte Palen een aanrijding plaats. Op het kruispunt van dezen weg stond met den kop in de richting Den Haag een van voren en ook van achteren verlichte auto. Uit de richting Amsterdam kwam een auto, en reed de stilstaande wagen van achteren aan, waardoor het achterlicht werd vernield. Inmiddels naderde uit de richting Amsterdam een derde auto, die de stilstaande auto, thans van achteren on verlicht, aanreed, waardoor de bestuurder van de stilstaande auto, de heer D. A. F. uit Wateringen, die naast zijn aifto stond, werd aangereden en een been brak. Dr. Hugenholtz verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer per ziekenauto van v. Nieuwkoop naar het Academisch Zie kenhuis en vervolgens naar zijn huis werd vervoerd. de geldelijke gevolgen voor de leden en de niet-leden. De heer de Vroomen vroeg inlichtingen over den huishoudcursus, welke door den L.T.B. wordt gehouden, alsmede over den kindertoeslag in verband met het collec tief arbeidscontract. De voorz. beantwoordde de gestelde vra gen en gaf inlichtingen, waarna sluiting volgde. Volksbond. Gisteravond hield de af deeling van den R.K. Volksbond een goed bezochte vergadering onder leiding van zijn voorzitter, den heer J. P. de Koning. Na de gewone openingsceremonie kwam in bespreking het winterprogram. De voor zitter zeide, dat dit winterprogram wordt ingezet met een groote bijeenkomst voor de jongeren op morgen, Donderdagavond. Op dezen avond zullen als sprekers op treden de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, en kape laan Egberts, directeur van het plaatselijk jeugdwerk. Het patroonsfeest zal worden gevierd op 2 en 3 November, waarop als dan een feestvergadering zal worden ge houden; wanneer het kerkelijk zal worden gevierd zal zeer spoedig worden bekend gemaakt. Vervolgens werd het verdere winterprogram toegelicht door den dis- tritsbestuurder, ten heer A. J. M. Ange- nent. Deze wees allereerst met klem op het nut van de bijeenkomst van de jon geren, vooral omdat hun interesse moet worden, bijgebracht voor het organisatie leven. Wij moeten daarom alle medewer ken om den avond voor de jongeren te doen slagen! Vervolgens zullen er wederom een drietal ontwikkelings-avonden worden ge houden, waarvan de te behandelen stof door den heer Angenent werd toegelicht. Een der avonden zal worden gewijd aan de bespreking van de wet op de ver- en ontbindendverklaring van de arbeids overeenkomsten. Als organisatie dienen we op dit gebied te weten waar we aan toe zijn. Vervolgens wees hij er op, dat op de laatst gehouden studiedagen te Voorhout verschillende lessen zijn gehou den over cultuur en beschaving. Daarom zal er een avond worden gewijd aan bo venstaand onderwerp. De derde avond zal de vraag „Heeft de R.K. Volksbond sinds haar 50-jarig bestaan aan haar taak vol- daan?" worden behandeld en beantwoord. Vervolgent. bleek uit de mededeelingen, dat begin December het gebouw zal wor den opengesteld voor de werkloozen, ter wijl wederom pogingen zullen worden aan gewend om op gezette tijden, bij voldoend financieele hulp, vet en spek aan de werk loozen te verstrekken. Vervolgens werd medegedeeld, dat aan de N.Z.H.T.M. een motie zal worden verzonden en gepubli ceerd inzake deaanstelling van conduc trices. Voorts werd ter kennis gebracht, dat de pogingen omalhier te komen tot een huishoudcursus zijn geslaagd. Tot deel name kunnen onze meisjes zich vervoegen bij de presidente van den R.K. Vrouwen bond, mevr. VreeburgHeemskerk. Voor hulp van het Adviesbureau is onze afdee- j ling bij Leiden aangesloten. Alsnu werd door den afgevaardigde, den heer Jac. Koelewijn, verslag uitgebracht van de ver gadering van den Centralen Raad. De voorz. deelde hierna mede, dat voor de te houden ontwikkelingsavonden als sprekers zullen worden aangezocht voor den eer sten avond d( heer A. J. Loerakker, voor den tweeden avond dr. Olierook en Voor den derden avond de. heer Angenent. Hierna werd een gratis-verloting van rook artikelen gehouden. Ten slotte verkreeg de geestel. adviseur het woord. Hij zeide voor den a.s. winter een paar dingen op 't oog te hebben en wel allereerst inzake de werkloozenzorg. Spr. bedoelde de geestelijke zorg voor de werkloozen, hetgeen zeker, zooals spr. aantoonde, een groot belang is. Spr. hoopte daarbij op de medewerking der werkloozen, opdat zijn werk vruchtbaar moge zijn. Vervolgens stelde spr. zich voor als tweede punt om dezen winter in den Volksbond ook te komen tot kernvorming, hetgeen voor een goede organisatie brood- noodig is. Spreker vroeg ook voor dit punt aller medewerking. Filmavonden „Hervv. Levenskracht", Men verzocht ons de aandacht te willen vestigen op den zeldzamen filmavond, welken vanwege „Herwonnen Levens kracht" a.s. Vrijdagavond te half acht in net Bondsgebouw zal worden gegeven en waarop de toegang geheel gratis is. De clou van den avond is de film „Zonne bloem", die een beeld geeft van het le ven en de behandeling der t.b.c.-patiënten in het sanatorium Berg en Bosch te Bilt- hoven, terwijl tevens een fraaie en passen de omlijsting wordt verkregen door bij uitstek fijne films als „Schip in nood" en „Staat", van Walter Ruthman. Niemand verzuime dezen mooien avond, waarvoor wij een aansporing tot bezoek overbodig achten, mede te maken! LEIDSCHENDAM. K. J. M. V. Onder voorzitterschap van den heer Wim Bleijs, die in zijn o,pe- ningswoord op de belangrijkheid van het te behandelen onderwerp wijst, hield de K.J.M.V. een geslaagde bijeenkomst, waarop dr. Wim Dijsselbloem uit Oegst- geest behandelde „De Vestigingswet". Als K.J.M.V.'er wil spreker 'het zwaar tepunt niet verleggen naar het stoffelijk belang, maar voorop stellen de algemee ne vorming. De vestigingswet is zeker wel van stoffelijk belang, maar van de andere zijde neemt het toch wel een plaats in in de algemeene vorming. Van laatstgenoemd standpunt bezien is deze wet een toekomstmogelijkheid vooral voor den jongen middenstand, daar zij perspectief biedt, wat spreker nader aan toont. De grondslag van de wet is het bieden van mogelijkheid van bescher ming van de middenstand en de bren ging op een hooger peil. Een voornaam punt zijn ook de eischen, welke gesteld worden aan de branche, om den spertijd ingevoerd te krijgen; het bedrijf moet namelijk in staat zijn om een béhoorlijke opleiding in het vak en de handelskennis te geven. Dat in de 3 bekende eischen groot voordeel ligt, is begrijpelijk, wat hij duidelijk uiteenzet. Hij bespreekt het be staansrecht van den middenstand, welke van sociale waarde is. De eerste eisch is dus den middenstand een economisch be staan te geven. De vestigingswet nu, al dus spreker, is een perspectief, dat alles legt o-p de schouders van den midden stand. De jonge middenstand wordt in staat gesteld, den middenstand omhoog te trekken. Spreker wijst ook nog op het katholiek handelsonderwijs en legt voor al de nadruk op katholiek, omdat sociale liefde en rechtvaardigheid moeten door dringen in het zakenleven. Handelsken nis zonder eenig moraal, liberale ideeën moeten uit den middenstand. Na het vragenstellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, sprak de heer Dijsselbloem nog als bondsvoorzit ter der K.J.M.V. over de noodzakelijk heid van het lidmaatschap van katholieke stands- en vakorganisaties, i.e. de K. J. M. V. en beroept zich op het waarschu wend woord van Paus en Bisschoppen. VEUR. Biljartwedstrijd. Voor de nederlaag wedstrijden van K.D.O. speelde gisteren avond de biljartclub S.D.O. 1 tegen K. D. O. 1. Er werden 4 partijen gespeeld, terwijl de 5e partij Donderdagavond zal worden gespeeld; de voorloopige uitslag werd 62 voor S.D.O. NOORD WIJK. Bouwen. B. en W. hebben aan de Dr. Mr. W. van den Bergh-stichting al hier, vergunning verleend voor het uit breiden van een paviljoen aan den Zwar- teweg en an de plaatselijke afdeeling van het Wit-Gele Kruis voor den bouw van een lighal aan de Pickéstraat. Bioscoopcommissie. De eenige jaren geleden alhier opgerichte plaatselijke commissie van toezicht op de bioscoop kan zich niet bepaald verheugen in de stabiliteit van hare leden. Wij vernamen, dat thans wederom een lid, n.A. de heer J. P. van Buitenen, voor deze commissie heeft bedankt. De commisise telt momen teel dus 2 vacatures. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer onder het vee heeft zich al hier in enkele weken tijds sterk ver- I spreid. Reeds zijn 41 aangiften gedaan van deze besmettelijke ziekten, terwijl j een drietal koeien en één graskalf daar- aan zijn gestorven. De meeste gevallen j blijken echter niet van kwaadaardigen j aard te zijn. Inmiddels is bij het vee van I één landbouwer deze ziekte reeds gewe ken. ArbeSdsbeurs. Bij het orgaan der ar beidsbemiddeling alhier stonden aan het einde der vorige week 353 werkzoeken den ingeschreven, dit is 8 minder dan veertien da^en daarvoor. Momenteel zijn werkloos: 183 landarbeiders, 11 losse ar beiders, 45 visschers, 18 timmerlieden, 7 metselaars, 19 opperlieden, 6 schilders, 3 stucadoors, 9 chauffeurs, 2 schippers, 2 loodgieters, 2 bakkers, 3 tuinlieden, 1 slager, 1 smid, 1 pottenbakker, 1 schoen maker en 49 jongens. RIJNSBURG. „Flora" weer boven het millüoen. De omzet aan de veiling „Flora" is in dit boekjaar met ruim 130.090.toege nomen en is daardoor weer boven het millioen .gekomen. TER AAR, Hooiberg afgebrand. Gistermiddag brak er brand uit in de hooiberg van den landbouwer P. d. Br., I te Korteraar, Dank zij het spoedig aan- I rukken van de groote motorbrandspuit bleef de brand beperkt tot het afbranden van de kap en een deel van het buiten- hooi. Toch zal de schade grooter zijn dan men oppervlakkig denkt, want het over geblevene hooi is deels door brand aan gestoken of dwars nat. De landbouwer was niet verzekerd. Uit de geboorte-dagen van Zoetermeer en Zegwaart Een heerlijkheid tusschen plassen en meren Wanneer werd de eerste kerk gebouwd? door A. N. Duinisveld pr. De weleerw. heer A. N. Duinisveld, die voor de „Haarlemsche Bijdragen" de geschiedenis van de parochie Zoe termeer beschreef, bewerkte deze ge schiedenis voor „De Leidsche Cou rant". De historie van de St. Nicolaas- kerk en van hen, die als herders in den loop der eeuwen de parochie bestuur den, is een boeiend verhaal, dat onge twijfeld door velen met belangstelling zal worden gelezen. Bij Tirion 1) lezen wij over Zoetermeer, dat de naam van deze plaats, evenmin als die van het aangrenzende Zoeterwoude, met zekerheid is te bepalen. Men heeft weieens beweerd, dat beide plaatsen haar naam zouden hebben gekregen van een wa ter, de Zwet; ook, dat het zoete water van het meer, dat daar eertijds is geweest, zijn naam aan deze plaatsen heeft gegeven, doch met zekerheid is dit niet vast te stel len. Evenmin kan men dat voor het dorp Zegwaart, dat nauw aansluitend aan Zoe termeer, een afzonderlijke gemeente is ge weest tot 1 Mei 1935, toen het met Zoeter meer tot een gemeente werd vereenigd. Den toestand van het vasteland van Zuid-Holland omstreeks 1200, kunnen wij, steunend op Gosses, ongeveer als volgt ons voorstellen 2): de streken langs de duinen en langs den Ouden Rijn zijn bewoond, ter wijl tusschen de duinen, den Ouden Rijn, den Holl. IJsel en de Nieuwe Maas (toen Merwede geheeten) een groot laagveen-ge- bied zich uitstrekte, door plassen en water tjes onderbroken: een groote en onbebouw de wildernis. Op het oogenblik, waarop wij uit de bron nen een scheppend beeld van dit gebied ons kunnen vormen, dat is ongeveer op het ein de der 13de eeuw, is de kolonisatie sinds het begin dier eeuw in vollen gang. Men vindt in het veen vooruitgeschoven posten, uitgaande meestal van den rand. Een de zer alleroudste vooruitgeschoven posten, vormen Zoetermeer en Zegwaart. Dat de kolonisatie van Zoetermeer van ouden da tum moet zijna blijkt o.a. hieruit, dat het meebetaalde aan het bot-ding, en alzoo be hoorde tot het oudste grafelijke belasting gebied, waarin de later ontstane buurt- plaatsen niet begrepen zijn. Het valt niet uit te maken, of ook Zegwaart met en on der den naam van Zoetermeer dit bot- ding betaalde. Dat evenwel ook Zegwaart zeer oud is, kan men afleiden uit het feit, dat het juist lag binnen de Zijdewinde, de oudste zuidelijke waterkeering langs Rijn land, welke een rechten hoek maakt om Zegwaart op te nemen, en dit ambacht dus van twee kanten insloot. Volgens Fruin is deze waterkeering ouder dan 1246 3). De ambachtsheerlijkheid Zoetermeer be hoorde oudtijds aan de heeren van Brede- rode. In 1407 werd het ambacht „mit sinen toebehooren alse die ghiften van der ker ken, die visscheryen ende vogelryen van den ambachte van den meer en van de watergangen tot in den Rijn toe" (aldus zegt het leenregister), door graaf Willem VI in leen gegeven aan Goeswijn van der Poel, nadat het tevoren, ten behoeve van dezen, door Walraven en Willem van Bre- derode aan de grafelijkheid was opgedra gen. Dirk van Duvenvoirde, die in 1430 zijn vader Goeswyn was opgevolgd, verkocht in 1432 het ambacht aan Dirk van Zwie- ten, en diens kleinzoon droeg het in 1499 over aan Cornelis Cruesink. In de familie Cruesink bleef de heerlijkheid tot 1582. Na den dood van Sandarina Cruesink, die ge huwd waes met Gerard van Wijngaerden, president van het Hof van Holland, kwam Zoetermeer in' 1595 aan Jacob van Wijn gaerden, die tevens heer van Benthuizen, van Ruigbroek en sinds 1643 ook van Zeg waart was. Door het huwelijk van Vrouwe Cath. Sophia van Wijngaerden kwam de heerlijkheid aan de familie Van Liere, tot dat het ambacht in 1711. bij testament werd overgedragen aan Ja op du Mee, te 's-Gra- venhage, die twintig jaar later het ver kocht aan Cornelis van Aalst, predikant te I Kalslagen, die geregeld te Zoetermeer J schijnt gewoond te hebben en zich met het bestuur ervan heeft bezig gehouden, zoo als blijkt uit de oude rekeningen. Tot aan de revolutie van 1795 bleef het ambacht in de familie van Van Aalst. Ook Zegwaart behoorde reeds vroegtij dig aan de Van Brederode's. Reeds in 1283 wordt het genoemd als behoorende aan heer Floris van Brederode, stamvader van den jongsten tak. Waarschijnlijk hebben Zoe termeer en Zegwaart behoord aan den gemeenschappelijken stamvader van Wal raven en Floris Dirk Drossaet, eersten heer van Brederode (12031231). Volgens Tirion 4) werd de oppervlakte van Zoetermeer geschat op 1095 morgen, 550 roeden, waarbij later nog 500 morgen verveend is, terwijl Zegwaart 774 morgen, 75 roeden groot is, met, na 1687, nog ruim 300 morgen land. In 1514 telde Zoetermeer, blijkens de antwoorden van pastoor Evert Pietersz. en van den Schout en ambachtsbewaarders op de „Informacie", 58 huizen, en Zegwaart 74. In 1494 waren die getallen resp. 31 en 60 en ten tijde van Karei den Stouten 31 en 85. Zoowel Zoetermeer als het vroegere Zegwaart bestaan grootendeels uit droog gemaakte polders; in 1614 werd begonnen het Zoetermeersche Meer te bedijken; in 1668 de Driemanspolder, welke het zui delijk gedeelte van Zoetermeer beslaat; de Binnewegsche polder onder Zegwaart in 1700. Midden tusschen deze uitgeveen- de en drooggemaakte plassen ligt, op een langgerekte strook land, het eigenlijke dorp Zoetermeer. Kerkelijk vormden Zoetermeer en Zeg waart één parochie. De alleroudste kerk of kapel heeft gestaan aan den Broekweg bij de Swaertsloot. 5). Zegwaart had een kapel ter eere der Maagd, welke lag tegenover de tegenwoor dige Stationsstraat (vroeger Capellelaan). Deze kapel werd in 1610 afgebroken. Het kerkje aan den Broekweg heeft er reeds gestaan in 1295, zooals blijkt uit een verslag van een op gezag van Floris V in gesteld onderzoek naar den eigendom van gronden, tienden en ambachtsreohten, 6), waarin van een kerk te Zoetermeer wordt gewag gemaakt: „In Zoetermere van den brugghen, die dair leghet ter kerke Voirt van dien broeckweghe an 't am- bocht van Zoetermere ende van den Kerckweghe upwaerts ten mere waert....." Dat het evenwel niet veer meer geweest zal zijn dan een kapel, blijkt uit een ex cerpt uit de Domrekening van 1406, waar van verschillende dekenaten wordt gezegd, hoeveel kerken zij tellen, en waar de voor naamste met name worden genoemd. 7). Daarin wordt van de 56 kerken van het dekenaat Rijnland, Zoetermeer niet met name vermeld, terwijl onder de voornaam ste wel staan aangegeven de buurtparo chies: Benthuizen en Nootdorp. Als men daarbij bedenkt, dat in het „Register der kerkelijke tienden (1275— 1280)" in het bisdom Utrecht geheven ten behoeve van het H. Land, over Zoeter meer niet wordt gesproken, hetgeen dus waarschijnlijk niets heeft hijgedragen, of schoon dit niet geheel zeker is wegens de onvolledigheid van het Register; en da in de rekeningen van de Domfabriek, onder de reportationes Ecclesiaruna, d.w.z de op brengsten der kerken, Zoetermeer voor het eerst wordt genoemd in het jaar 1395, dan mogen wij daaruit concludeeren, dat het omstreeks het laatste kwartaal der 14e eeuw onder de parochies is opgenomen, zij het dan een zeer kleine, met als eersten pastoor Wilhelmus van der Made, die in 1495 als zoodanig voorkomt in de reke ningen van den Officiaal des aartsdiakens van den Utreöhtschen Dom. 8). In vergelijking met andere dorpen in de buurt was het burgerlijk evenmin van veel beteekenis. Uit de grafelijkheidsrekenin gen 9) blijkt, dat het in de lente- en herfstbede van 1317, en evenzoo in die van 1334, slechts 3 pond bijdroeg, terwijl buurt- dorpen, zooals Hazerswoude (30 pond), Benthuizen (4 pond, 30 c.), Pijnacker (10 pond) meer betaalden. Des te merkwaardiger is het dan ook, dat Zoetermeer en Zegwaart zeer veel beta len bij de Groote Bede van 1345. Zij wer den aangeslagen naar een bezit van 29850 pond, en betaalden 591 pond en 12 sc., ter wijl dorpen, als Zoeterwoude, slechts 247 pond betaalden, Pijnacker 361 pond, Noot dorp 41 pond. Blijkbaar is er in de tweede helft van de 14de eeuw een opleving gekomen en was de bevolking volop bezig met uitvenen van de uitgestrekte landerijen, met als ge volg een tijdelijke toename van de bevol king, wat de stichting van een parochie in dien tijd begrijpelijk maakt. 1) Tegenwoordige staat der Vereenigde Nederlanden: dL VI, bladz. 303 e.v. 2) De vorming van het graafschap Hol land, (Bijdragen voor Vaderl. Geschied. 1915). 3) Verspreide Geschriften: dl: VI, bladz, 198. 4) L.c.: bladz. 305. 5) Historia Episc.: p. I, pag. 489. 6) V. d. Bergh, L. Ph. C.: (Suppl. Fre- mery): Oorkondenboek van Holland en Zeeland, No. 309. 7) Mr. Joosting en mr. S. Muller: Bron nen voor de geschiedenis der kerkelijke rechtspraak in het bisdom Utrecht in de Middeleeuwen, dl. I, bladz. 9. 8) Holtkamp, C. P. 11.: Rijnlandia, pag. 132. 9) Hamaker, dr. H'. G.: De rekeningen der grafelijkheid van Holland onder het Henegouwsche Huis, dl. I, bladz. 1921 en 160. Als oorzaak moet genoemd worden het spelen van kinderen met lucifers. Geboren: Cornelis Gerard Albert z. van K. G. RijnsburgerKroon Arie Z. van J. den BlekerBakhuyzen Jo seph Anthonius Johannes z, van J. C. v. d. Sluisvan Bemmelen. Gehuwd: G. Hartman 33 j. en M. Sohreuder 30 j. C. J. van Zaal 25 j. en M. P. Sanders' 23 j. Overleden: M. Blom 67 j., echtg. van W. de Bruyn. Gevestigd: W. J. A. Switzar van Warmond. WOUBRUGGE. Gevestigd: Bertha Laros, B. 162, van Nieuwveen J. A. van der Star, B. 260, van Alkemade J. C. Nell, eohtg. van J. v. Klaveren, van Wassenaar. Vertrokken: J. de Vos en gezin naar Alphen a, d. Rijn C. v. d. Meer naar Katwijk J. Overvliet naar Zwam- merdam A. J. van Zaal naar Kaats heuvel E. H. M. Bank naar Leiden A. Boer naar Alphen a. d. Rijn W. Roos naar Hilversum J. v. d. Endt naar Oegstgeest A. P. v. d. Pauw Kraan naar 's-Gravenhage.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9