RIJNSTREEK WOENSDAG 13 OCTOBER 1937 uE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 NOORDWUKERHOUT. Staatspartij. In café „Het Wapen van Noord wij kerhout" hield de afdeeling Noord wij kerhout van de R. K. Staats partij haar algemeene jaarvergadering. Na opening met den chr. groet werden de notulen voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Inmiddels was de ZeerEerw. heer pastoor Maas als lid van de afdee- ling ter vergadering gekomen en weTd verwelkomd door den voorzitter. Bij het punt „mededeelingen" zeide de voorzitter, dat er moeilijkheen bij eenige leden waren gerezen betreffende de con tributieheffing. Op de kwitanties, welke worden aangeboden, staat, dat het is voor Aug. '37Aug. '38, terwijl op de vorige kwitanties staat vermeld, dat tot Januari 1938 betaald is. Het boekjaar van de af- deeling liep vroeger ook van Aug. tot Aug. Vorig jaar heeft het bestuur ge tracht hierin verandering te brengen en verzette Aug. naar Januari; practisch ge sproken kregen toen de leden een half jaar contributie cadeau. Gebleken is dat echter in Januari velen niet kunnen be talen, zoodat men maar weer op de oude wijze van Aug. tot Aug. is teruggeko men, waardoor niemand thans te veel betaalt, daar het halve jaar contributie wat eerst niet betaalt behoefde te wor den, nu wèl betaald wordt. Bij punt 5 bracht de voorzitter een keurig verslag uit van de gehouden Ka mercentrale in Maart j.l. Hierna kwam aan de orde punt 6 bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren C. van Noort en B. J. Wessels (herkiesbaar) en J. J. Roelin (niet herkiesbaar). Om persoon lijke redenen verklaarde de voorzitter zich niet herkiesbaar te kunnen stellen. A?.nbevolen worden de heeren J. van den Berg, Verdegaal, M. C. J. Braun, C. van der Klauw en J. v. d. Voet. De heer van den BergVerdegaal, het woord verkrij gend stelt voor, thans slechts 2 bestuurs leden te kiezen en in een volgende ver gadering de derde, om dan eerst tot ver kiezing van een voorzitter over te gaan; dan is er volop tijd geweest om naar een geschikt iemand voor deze functie om té zien. Dit voorstel wordt door eenige le den ondersteund, ook voornamelijk door het lid Braun, die van deze gelegenheid gebruik maakte om den voorzitter te be danken voor al het werk dat hij voor de afdeeling heeft verricht en voor zijn steun aan de propagandaclub gegeven ten tijde der laatste verkiezingsactie. De voorzitter zeide hierna, dat het be stuur niet veel voelt voor uitstel van ver kiezing van een voorzitter en stelt hier voor candidaat den tegenwoordigen se cretaris, den heer Nic. v. d. Klauw. De heer van der Klauw wordt door het bestuur de rechte man voor de functie van voorzitter geacht. De heer van den BergVerdegaal zegt hierna, dat hij zijn voorstel tot het uitstellen van de verkie zing van een voorzitter terug neemt, nu hij dit standpunt van het bestuur weet. Daar de door de leden candidaat gestelde personen voor bestuurslid, verklaarden een eventueele benoeming niet te zullen aannemen, behalve de candidaat Braun, was stemming overbodig, zoodat gekozen waren de aftredende leden C. v. Noort en B. J. Wessels en de heer M. C. J. Braun. Hierna had de verkiezing plaats van een voorzitter. Met groote meerderheid van stemmen werd gekozen de heer N. v. d. Klauw. De voorzitter feliciteerde genoemden heer met zijn benoeming en hoopte, dat hij de afdeeling tot een nog grooteren bloei weet te brengen. De heer v. d. Klauw dankte voor het vertrouwen in hem gesteld. Hij bracht zijn dank aan den scheidenden voorzitter en hoopte dat deze nog een actief lid van de afdeeling zou blijven. Nadat de candidaatstelling voor het bestuur van Kamercentrale en Partij raad had plaats gehad, werden benoemd tot afgevaardigden naar de Statencen- trale J. R. Zonneveld en N. v. d. Klauw en tot afgevaardigden naar de Staten- centrale de heeren G. Warmerdam en N. v. d. Klauw. Plaatsvervangers zijn M. C. J. Braun, C. v. d. Klauw naar Kamer centrale en C. v. d. Klauw en J. v. d. Voet naar Staten-centrale. Van de rondvraag maakte de zeereerw. heer pastoor gebruik om den scheiden den voorzitter te danken voor het werk dat hij op uitstekende wijze heeft ge daan voor de R. K. Staatspartij. De heer v. d. Voet sloot zich hierbij aan en vroeg of in den komenden winter weer een spreker voor de afdeeling zou komen. De voorzitter zeide dat het bestuur dit reeds heeft besloten. Hierna sluiting. Verkooping. Hedenmorgen had ten overstaan van Notaris A. B. ter Haar te Noordwijk in het café „Het Wapen van Noord wij kerhout" de verkooping plaats van het pand, Dorpsstraat 46, alhier. Kooper werd de heer W. Pompe q.q. voor 2810.—. WARMOND. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te komt Vrijdag as. des namiddags half acht in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de volgende agenda. 1. Ingekomen stukken. 2. Verordening op de heffing en invordering van besmettelijke ziektegelden. 3. Overname grond aan de Padoxlaan onder gestelde voorwaarden, voor het leggen van een trottoir. 4. Over eenkomst met het Rijk voor den aanleg van den Rijksweg No. 4 binnen de afpa ling van de eendenkooi. 5. Wijziging van het Raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot 10.000. 6. Voorloopige vaststelling gemeente-rekening dienstjaar 1936, zoomede die van het waterleiding bedrijf over dat jaar. 7. Comptabiliteit. 8. Wat verder ter tafel zal worden gebracht. 8. Rondvraag. S. M. C. Onder voorzitterschap van den heer Chr. Schneyderberg hield de voet- balvereeniging S. M. C. in hotel de „Stad Rome" een propaganda-bijeenkomst, die druk bezocht was. De voorzitter opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen inzonder tot den geest, adv., kapelaan ten Hengel. Mede heette spreker welkom de heer Kruyver, secreta ris van het hoofdbestuur der D. H. V. B., die hedenavond een propagandistisch woord zou spreken. Uitvoerig zette spreker de motieven uiteen, die tot het houden van een dergelijken avond hadden geleid. Hij hoopte, dat na afloop der vergadering ver schillende nieuwe leden zouden toetreden, waardoor het mogelijk zou zijn over te gaan tot de zoo noodige contributieverla ging. De heer Kruyver, het woord verkrij gende, stelde de vraag: „Waarom beoefent gij de voetbalsport". Wanneer men deze vraag aan de jongeren voorlegt krijgt men gewoonlijk ten antwoord, dat men voet balt omdat ook de vrienden voetballen, doch bij geen enkel komt het idee naar voren van de noodzakelijkheid der sport- beweging. Dit is dan ook oorzaak, dat om kleine meeningsverschillen de vereeniging verlaten wordt, waardoor nooit en nimmer een goede organisatie kan worden verkre gen. Nog minder is men overtuigd van de noodzakelijkheid van een sportbeweging in R.-K. verband. Spreker toonde met voor beelden aan, dat de sport door de eeuwen heen een voorname plaats in het maat- maatschappelijk leven heeft ingenomen. Thans komen wekelijks 50.000 katholieke mannen in het veld bijeen om zich aan de sport in R.-K. verband te geven. Men vergete niet, dat ook voor de geestelijke ontwikkeling de sport van groot belang is. Sport maakt het lichaam sterk en krachtig, brengt verbroedering onder de menschen en is de school der naastenliefde. Spreker deed een krachtig beroep op alle jonge mannen om de R.-K. sportbeweging met terdaad te steunen. Spreker had voor zijn begeesterende woorden een krachtig ap plaus in ontvangst te nemen. Inderdaad bleek dat velen het groote nut en het groot belang van een goede R.-K. sport beweging hadden ingezien, want staande de vergadering gaven velen zich als lid op. De geestelijke adviseur sprak eveneens nog een propagandistisch woord. Bij de gebruike lijke rondvraag kwamen nog verschillen de zaken van huishoud el ij ken aard naar voren waarna de geslaagde bijeenkomst on der dankzegging voor de opkomst werd ge sloten. WASSENAAR, Tegen een boom gevlogen. Tengevolge van een defect aan de stuurinrichting reed op den Buurtweg een auto, bestuurd door den heer de W. uit den Haag, tegen een boom en vloog daarna in brand. De voorzijde van de auto is geheel verbrand. Tuinbouwvereeniging. In het Wapen van Wassenaar hield de tuinbouwvereeni ging Wassenaar en Omstreken haar maan- delijksche ledenvergadering onder voor zitterschap van den heer P. Zegwaard. Door den secretaris, den heer C. van der Salm, werd voorlezing gedaan van het verslag van de jubileum-tentoonstelling. Dit verslag werd met een warm applaus door de vergadering beloond. Tot leden van de jury werden vervolgens door den voorzitter aangewezen de heeren D. A. de Rooij, W. D. Schnitzler en C. Fi- lius. Met algemeene stemmen werd hierop tot neiuw lid toegelaten de heeren C. van der Ploeg. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer D. A. de Rooij tot het houden van een causerie over den kweek van Poin- settia's. Spreker ving aan met mede te dee- len dat de Poinsettia eer. heesterachtige plant is en afkomstig uit Mexico. Vroeger vermenigvuldigde men deze plant door het snijden van z.g. dood stek zooals gebruikelijk is bij Fuchsia. Men sneed in het voorjaar van de oude plant het lot tot stekhout, de lengte deed er niet erg toe, en vrij spoedig waren de stekjes van e en wortel voorzien. Nu gebruikt men bij voorkeur z.g. scheutstek, liefst met een hieltje, en men steekt deze in een grond- mengsel die sterk vochthoudend is, zoo dat men niet tusschentijds behoeft te gieten. In een kweekbakje met een hoog vochtig heidsgehalte gaat dit zeer goed. Een groote moeilijkheio bij Poinsettia's ir mooie vertakte planten te kweeken. Bij het insnijden van de planten, komen er wel veel oogen, doch steeds de hoogsten ervan groeien normaal door, hoogstens twee, de rest blijft achter. Spreker kweekt des zomers de Poinset- tias steeds buiten zonder eenige bedekking. De potten worden ingegraven gelijk met den grond. Dit voorjaar had hij zijn plan ten eveneens naar buiten gebracht doch de overgang bleek te groot te zijn met het ge volg dat alle scheuten door de felle zon waren verbrand. Spreker heeft toen de kop jes afgesneden op de kroon, en nu zijn on der die inspijding een aantal sterk ontwik kelde scheuten gekomen met een minimum aantal van 5 a 6. Wanneer nu in Mei de stekken goed aan den groei zijn en de nachtvorst geen schade meer zal doen, zet spreker de jonge stek- planten eveneens buiten, geplant in zona- lenpotten. Er dient echter sterk voor ge waakt te worden dat de planten niet zullen doorwortelen, verder mogen ze nimmer <Loog worden en om de 14 dagen bijmesten met een koegiertje is zeer aan te bevelen. Begin tot half September worden de plan ten in een warme kas gehaald. Wanneer men zulks doet is men er van verzekerd reeds begin December de plan ten in bloei te hebben. Het nadeel van de kas is evenwel dat ze steeds gaan rekken. Wil men echter kort gedrongen planten houden, dan moet men zeer laat stekken b.v. pas in Juni en Juli; verder behandele men ze als anderen. Dan krijgt men mooie kort gedrongen planten terwijl ze eveneens omstreeks Kerstmis in vollen bloei zijn. Nadat spreker verder nog in het kort be handelde hoe men de bloemen moet ver zorgen alvorens ze met succes binnen als snijbloem te kunnen gebruiken, besloot hij deze leerzame causerie. Na de pauze werd by monde van den heer ALPHEN AAN DEN RIJN. Onderwijs aan kinderen uit andere gemeenten. De openbare school voor uitgebreid la ger onderwijs aan den Oudshoornscheweg wordt in de laatste jaren meer en meer bezocht door leerlingen, woonachtig in na burige gemeenten. Omdat met deze ge meenten geen gemeenschappelijke rege lingen zijn getroffen, komen de kosten van het onderwijs aan die leerlingen geheel voor rekening der gemeente Alphen aan den Rijn. Dit vonden B. en W. niet billijk, waarom zij met hun ambtgenooten der ge meenten, waaruit de leerlingen afkomstig zijn, in overleg zijn getreden tot het aan gaan van een gemeenschappelijke rege ling. Allen hebben zich in beginsel bereid verklaard, aan den Raad hunner gemeen ten voor te stellen, de vaststelling der be doelde regeling te bevorderen. Bij de regeling der vergoeding zijn B. en W. van het standpunt uitgegaan, dat door de gemeenten worden betaald de kosten, welke voor genoemde school ten laste van deze gemeente blijven. B en W. stellen voor de hierbedoelde re geling aan te gaan met de gemeenten Ter Aar, Rijnzaterwoude, Nieuwkoop, Wou- brugge en Leimuiden. Huurverlaging. Van den huurder van het winkelpand Bruggestraat No. 23 kwam een verzoek in om de huurprijs van 8 per week te verlagen. In overleg met de comm. van bijstand voor de openbare wer ken, zijn B. en W. met dien huurder tot over eenstemming gekomen over een verlaging tot 7.50 per week. Het betreft hier het winkelpand zonder bovenwoning, staande naast het door de N.V. van Heuzen's Lin geriehuis gehuurde perceel, waarvoor met ingang van 1 October j.L door den Raad een evenredige huurprijsverlaging werd toegestaan. Personalia. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen machineschrijven onze plaatsgenoot J. Karman, opgeleid door den heer G. Klok, alhier. BOSKOOP Plantenbeurs. Dinsdagmiddag was de beurs weer goed bezet. Door den levendigon handel, die op 't oogenblik heerscht in Bos koop was ook de drukte op de Beurs groo- ter dan vorige week. Hieruit mag men niet concludeeren, dat er veel op" de Beurs werd verhandeld. De meeste artikelen, die ge vraagd werden, zijn sporadisch of in 't ge heel niet verkrijgbaar. De vraag bestond 'weer, evenals vorige week, hoofdzakelijk uit Ampelopsys en Junyperis; ook werden nog eenige hoeveelheden rozen gevraagd; zoodat het aanbod de vraag nog verre blijft overtreffen. Van de gewone artikelen wor den slechts kleine hoeveelheden gevraagd als b.v. Rhododendrons of Azalea's en dan nog slechts pootgoed. Behalve de pl.m. 400 boomkweekers zijn er nog andere personen op de beurs, die trachten een boterham te verdienen. We zien onder meerdere een stand bloempot ten in verschillende maten, een stand in drukwerkartikelen, een van broeiramen, een van asbestartikelen, enz. Wanneer we het gemiddelde handelsniveau met het vo rig jaar vergelijken dan beweegt zich dat in een bescheiden stijgende lijn. Mogen de donkere wolken boven Boskoop spoedig verdwijnen en de handelszon haar koeste rende stralen op Boskoop laten schijnen. KOUDEKERK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdag 14 October des namiddags 8 uur ten Raadhuize. Onder werpen ter behandeling: 1. Notulen. 2. In gekomen stukken. 3. Vaststelling begroo ting Waterleidingbedrijf 1938. 4. Alsvoren gemeente-begrooting dienst 1938. 5. Vast stelling aantal te heffen opcenten hoofd- de Rooij verslag uitgebracht van de gehou den keuringen. Prijsvraag I 12 variteiten appelen en 12 variteiten peren, van ieder 3 stuks: le prijs met 27 punten P. Midavaine; 2de prijs J. j Anderson met 24 1 /2 punt. Prijsvraag 6 soorten vruchtdragende hees- tertakken van ieder 5 takken: 2de prijs J. Hermsen met 24 1 /2 punt. Prijsvraag 3 variteiten tros-chrysanthe- mum le prijs J. Noort met 28 p.; le prijs W. M. van Tol met 27 p.; 3de prijs J. Hermsen met 23 p. Prijsvraag: een collectie paddestoelen op hoogstens 3 M2: le prijs met 30 punten G. Verlint. Op de prijsvraag „Een opstel over per ziken" was één opstel onder motto inge zonden en zal door een jury worden be oordeeld. Hierop werd gelegenheid gegeven vragen te stellen over de gehouden lezing door den heer de Rooij. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt en er ontstond op geani meerde wijze een uitwisseling van gedach ten en ondervinding. Als medegebracht materiaal kwam ter tafel een vaas troschrysanthemum* waarvan de opnaamstelling werd gevraagd. Geen der aanwezigen kon aan het verzoek voldoen. Eveneens een besdragende heestertak, deze werd geïdentitficeerd als te zijn Tage- tus Carrièrie, inzender was de heer J. Herm sen. Eenige appels kwamen ter tafel waar voor eveneens de juiste naam werd ver zocht. Ook hier moest men een juist ant woord schuldig blijven. Uit de vragenbus kwam: Hoe komt het dat gekweekte Hortensia's wel bevriezen en die buiten groeien niet. Hierover ont spon een uitvoerige gedachten wisseling en vele meeningen werden ten beste gegeven. Hierna sluiting. som personeele belasting over 1938. 6. Wij ziging gemeente-begrooting dienst 1937. 7. Wijziging Ambtenarenreglement. 8. Voor stel tot aflossing der 4 7a8 pet. geldleening per resto groot f 11.161.70 en tot het aan gaan van een nieuwe leening. 9. Voorstel om de gemeentenaam „Koudekerk" te wij zigen in „Koudekerk aan den Rijn". 10. Be schikbaarstelling bedrag per leerlingen voor het openbaaronde rwijs, over 1938 Verduistering. Op verzoek van den Burgemeester te Lisse is gisteren de 16-ja- rige slagersknecht W. v. W. alhier aange houden en overgebracht, als verdacht van verduistering in dienstbetrekking. WOERDEN. Feestvergadering Derde Orde. Maan dagavond hield de Derde Orde een feest vergadering in het Patronaat. De Derde Orde vierde feest, omdat zij 2 gouden en 38 zilveren jubilarissen in haar midden had. Alvorens de feestvergadering een aanvang nam was er in de kapel van de Eerw. Zus ters Lof. In de stampvolle kapel hadden de twee gouden jubilaressen voor het altaar plaats genomen. De directeur der Derde Orde hield een toepasselijke predicatie. Om half negen was de groote Patronaatszaal goed gevuld, toen de prefecte van de Der de Orde, mevr. Forsthövel allen hartelijk welkom heette en wel in het bijzonder de feestelingen. Zij herinnerde er aan, dat deze feestavond in elkaar gezet was met een kleine beurs maar met een groot hart. Door eigen leden zou het programma verzorgd worden. Zij sprak de hoop uit, dat de aan wezigen alles door een Franciscus' bril zou den zien. Hierna werd door allen het wel komstlied gezongen. De eerw. pater v. d. Boezer, directeur van de Derde Orde, ging eerst over tot het kronen van de gouden feestelingen: Mevrouw van Breukelen en Mevrouw Gottenbos-Jorna. Nadat beiden met een gouden kroon ge tooid waren, richtte de eerw. spr. zich met enkele woorden tot de gouden en zilveren feestelingen. Hij sprak woorden van felici tatie tot allen, maar vooral tot de twee gouden jubilaressen. Gij hebt; aldus spr. 50 en 25 jaar lang gezwoegd en gearbeid voor Franciscus' geest..Gij hebt er naar gestreefd de Derde Orde regelen nauw na te komen en daarom feliciteer ik U. Asm God breng ik dank, dat Hij U de jaren heeft gegeven dit Jubileum mede te maken. Ik hoop dan ook, aldus spr. dat vele jongeren aan U een voorbeeld zullen nemen en de Derde Orde in Woerden tot bloei zullen brengen, spr. sloot met de woorden: „Lang zullen zij leven". Door alle aanwezigen werd dit uit volle borst gezongen. Als aandenken aan dit feit, reikte de directeur aan de gouden jubilaressen een Franciscusbeeld en aan de zilveren een herinneringsplaatje uit. De jonge Adelaars voerden nu een samenspraak en spreekkoor uit, die betrek king hadden op de feestelingen. Hierna spraken nog de zeer eerw. pastoor en de vi sitator van de Derde Orde pater Büller. De dames van de Derde Orde voerden nu een komische klucht op, die zeer bij het publiek in de smaak viel. Om elf uur was deze goed geslaagde feestavond ten einde. ZEVENHOVEN. FEESTELIJKE PROPAGANDA-AVOND VAN DEN B.V.L. BURGEMEESTER COLIJN EN GENERAAL ZEEMAN VOEREN HET WOORD. Gisteravond had in het Bondsgebouw een feestelijke bijeenkomst plaats van den Bij- zopderen vrij willigen Landstorm. Doordat burgemeester W. J. Bocxe verhinderd was te komen, werd het openingswoord gespro ken door den loco-burgemeester van Ze venhoven, den heer A. P. v. d. Weijden. Een bijzonder woord van welkom richtte spreker tot generaal Zeeman en tot bur gemeester P. A. Colijn, die, niettegenstaan de zijn drukke ambtsbezigheden zich be reid had verklaard hedenavond het woord te voeren. Wij hebben, vervolgde spreker, hier slechts een kleine afdeeling; ik con stateer echter met genoegen, dat de schuld daarvan niet ligt bij hen die lid zouden kun nen worden, maar aan het kleine jaarlijk- sche contingent dat uit deze gemeente af zwaait, zelfs zóó klein, dat het twee jaar geleden is voorgekomen, dat er niet één was, wij hadden niet dan vrijgestelden en afgekeurden, en die kunnen we ook in de B.V.L. niet^ gebruiken. Een woord van dank bracht de spreker aan kapitein Verleun, die voor al zijn wer ken niets anders vraagt dan present te zijn waar hij allen graag voor zijn ideaal werken ziet; ook dat vroeg spreker van de land- stormers. Allen zongen staande het eerste couplet van het Wilhelmus, waarna de be kende voordrachtkunstenaar C. Spaander man, op de planken trad. Om nog even in de vaderlandsche stemming te blijven, zong hij „Waarom ik zooveel van mijn Neder land houd" en „In mijn eigen kamer". Den geheelen avond werd Spaanderman begeleid dooi den accordeonist Otto van Donkers- goed. Rede van Burgemeester Colijn. De eerste spreker van dezen avond was de edelachtb. heer E. A. Colijn, burgemees ter van Alphen aan den Rijn. Twintig jaar geleden, aldus spreker, ontstond de B.V.L. In alle plaatsen werden vergaderingen be legd in den loop der jaren, waarin telkens weer de noodzaak van de B.V.L. werd ge propageerd. Eigenlijk krijgen W3 aldus niet alleen een opgewarmde schotel, maar een zeer dikwijls opgewarmde hotel; 20 jaar dezelfde waarheden, die niet veranderd zijn; maar wel zijn veranderd de omstan digheden. Nu ligt het op den weg, de woor den aan de omstandigheden aan te passep. In den loop der jaren hebben we ver schillende politieke partijen zien groeien. De S.DA.P. breidde zich u het Commu nisme, 't revolutiespook, werd uit zijn hok je gehaald en aan het volk getoond. Over de N.S.B. werden de noodige woorden ge zegd. Bij de verkiezingen bleek, dat het volk van Nederland wars is van alle overheer- sching zoowel van uiterst links als zoo als sommigen het noemen van uiterst rechts. Hoe komt het, dat er in Nederland zulk een gunstige toestand valt te constateeren? Een der oorzaken is, dat de regeering die wij hebben, werkelijk een regeering is. Ge zag moet er zijn en het Nederlandsche volk heeft geleerd wat gezag is, dat er gezag is, en weet daarom dat gezag in alle omstan digheden te handhaven. Om dat gezag te handhaven, is er een gezags-apparaat noo- dig, en dat is het leger. Maar hier gaat het tegen revolutionaire woelingen in de meest bewogen tijden van het volkenbestaan. Het is goed, dat de re- geering dan een apparaat heeft, waarop ze in alle omstandigheden kan rekenen: de B. V.L. De B.V.L. is uitgegroeid tot een zeer machtig lichaam. Het Nederlandsche volk leeft in de meening, dat wij zeer tevreden kunnen zijn en dat alles rustig is. In feite j echter is de zaak weinig veranderd. Zeker, 1 de S.D.A.P. is bereid, om vrij behoorlijk in het gareel mee te loopen; het Commu nisme heeft gematigder uitingen dan en kele jaren geleden; aan de N.S.B. is door het Nederlandsche volk een beslist halt toegeroepen. Maar de S.D.A.P. bestaat nog het communisme bestaat nog, de N.S.B. bestaat nog. Met al die factoren hebben we rekening te houden. Het beginsel van revolutie is in die partijen blijven bestaan, j Het doel van den B.V.L. is: verzet tegen alle revolutionaire beginselen, die we overal kunnen ontwaren, ook wel eens in het ge zin. Vandaar: verweer in eigen kring, in elke plaats waar God ons heeft gesteld. Als het Nederl. volk dat tot uitvoering brengt, dan zal het revolutionaire beginsel nooit tot revolutioniare daad ontplooien. De con clusie is dan ook, dat we nimmer mogen nalaten de revolutionaire ideeën te bestre den. De internationale toestand is verre van gunstig. Een groot deel van de wereld is opgehoopt met brandstoffen, slechts een vonk is noodig om de wereld in lichte laaie te zetten. Bij internationale moeilijkheden komen dikwijls moeilijkheden in eigen land. Hoe wel we van Nederland een gunstigen indruk hebben, eiken dag kan dat veranderen. Die gunstige indruk wordt gewekt, omdat het Nederlandsche volk zoo'n groote een- heid voelt in het vorstenhuis. Nederland is j verknocht aan koningin en prinses. Van 1 die eenheid in het vorstenhuis is de B.V.L. een afspiegeling. Alle geestesrichtingen zijn één in de B. V.L. In de B.V.L. is plaats voor ieder, die handhaving wil van het wettig gezag. De B.V.L. moet vast houden aan het snoer God NederlandOranje. Dan mogen we met Da Costa zeggen: Zij zullen 't niet hebben, Ons oude Nederland.... Generaal Zeeman spreekt. Na deze gloedvolle rede, nam generaal Zeeman het woord. Op soldateske wijze, verklaarde de generaal, dat hij hield van het platteland. Niet alleen hebben de men schen uit de stad de plattelanders noodig voor melk, boter, kaas en doperwtjes met gebakken aardappelen en biefstuk, maar de plattelanders hebben een heldere kijk op veel dingen. Bij de laatste verkiezingen is dat weer eens duidelijk aan het licht ge komen. Spr. rekent op bet platteland. Ook kapitein Karres spra kde aanwezi gen toe. Een bijzonder woord van dank bracht hij aan kapitein Verleun en aan de plaatselijke commissie. Na de pauze werd een verloting gehouden ter bestrijding van de onkosten. Hierna had de voordrachtkunstenaar Spaanderman den verderen avond voor zich alleen. Zijn groote succesnummer was on- getwijfeld de komische één-acter „Steeg- jesgebeuren". Schitterend was de wijze, waarop verschillende personen werden ge- imiteerd. In zijn laatste lied „Goede nacht" vereenigde de voordrachtkunstenaar humor met ernst .Het optreden was los, vrij en vlot, en het droeg zeker niet weinig bij in het groote succes, dat deze avond mocht boeken. Om half twaalf sloot Kapitein Verleun de bijeenkomst, en sprak de hoop uit, dat den heer Spaanderman met zijn begeleider, den accordeonist Otto van Donkersgoed, het volgend jaar weer voor dit publiek zou den verschijnen. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Maandag 18 Octo ber des avonds om 7 uur ten raadhuize. De agenda vermeld: Wijziging reke ning-courantovereenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten. Aanvulling algemeene politie-verorde- ning. Vaststelling vergoeding ingevolge art. 101 L. O. Wet over 1934 voor de bei de bijzondere scholen. Voorstel van B. en W. tot verlenging van den ontrui mingstermijn van twee onbewoonbaar verklaarde woningen. Idem betreffende de verlenging bestaande huur der arbei derswoningen. Benoeming plaatsverv. secretaris. Vaststelling verordening, re gelende het beroep ingevolge het Regle ment Autovervoer personen. Voorloopige vaststelling gemeente-rekening over 1936. Idem G. E. B.-rekening 1936. Vaststel ling gemeentebegrooting voor 1938. Idem G. E. B.-begrooting 1938. Vaststelling verordening tot heffing van schoolgeld. Idem verordening tot heffing van opcen ten op de hoofdsom gemeentefondsbelas ting 1938'39. Wijziging gemeente-be grooting 1937. Geboren: Cornelis z. van W. Ver stoep en J. H. Verboom. Overleden: Neeltje Hendrika Slin gerland geb. Kortenoeven, 66 j.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10