NIEUWS R.K. ONDERWIJZERSDAG LEIDEN-HILLEGOM Burgerlijke Stand Laatste toericMen TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN ■J DINSDAG 12 OCTOBER 1937 OE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Rector Drost over: „De verantwoordelijkheid van den Katholieken onderwijzer in dezen tijd" Voor de zesde maal kwamen de leden van de afdeelingen Leiden en Omstreken en Hillegom der Dioc. Ver. van R.-K. Bijz. Onderwijzers en Onderwijzeressen „St. Augustinus" te Leiden in vergadering bij- aan. Vanmorgen te half tien werd in de Har- tebrugskerk een plechtig gezongen H. Mis opgedragen door den zeereerw. heer rec tor K. F. Elsenbroek, adviseur der afd. Hillegom en Omstreken. Talrijk velen woonden deze H. Mis bij. De vaste gezangen tijdens het H. Mis offer werden afwisselend door allen gezon gen en door een knapenkoor onder leiding van den heer W. P. Braun. De wisselende gezangen werden vertolkt door een koortje van onderwijzers. Nadat de gebruikelijke tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal was bezichtigd en de vele oude en nieuwe producten op het ge bied van het onderwijs aan een critisch oordeel waren onderworpen, werd de ochtendbijeenkomst gehouden. De voorzitter van het comité voor de zen zesden onderwijzersdag, de heer R. J. J. Heirman uit Hillegom, opende de zeer druk bezochte vergadering met den chr. groet en zeide, dat het ware voldoening was voor de besturen, dat zoovelen gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging dezen dag bij te wonen. Spr. heette hartelijk welkom de heer J. Baak, inspecteur bij het L. O.' in de in spectie Leiden, waarin spr. meer dan een officieel vertoon zag, omdat hij weet hoe de heer Baak met de vereeniging mede leeft. Onder de verdere genoodigden heeft spr. vervolgens hartelijk welkom den spreker van dezen ochtend, rector Drost. Spr. deed verder mededeeling van ver hindering van dr. Zijerveld, schoolarts in het district Hillegom, van de heeren du Chateau en v. d. Weijer, inspecteurs resp. van Delft en Haarlem en den heer v. Nes, hoofdinspeceur. Verder waren verhinderd aanwezig te zijn de hoogeerw. deken Ho- mulle, voorz. der R.-K. meisjesscholen en de zeereerw. rector Reynen, voorz. der R.K. jongensscholen te Leiden. Rede rector Drost. Na het zingen van het bondslied was het woord aan den zeereerw. heer rector H. A. J. Drost, die sprak over: „De verantwoor delijkheid van den Katholieken onderwij zer in dezen tijd". Hoe Nederland er in de toekomst zal uitzien, hangt voor een groot deel af van het onderwijs. Hoe Katholiek Nederland er in de toekomst zal uitzien, hangt dus af van het Katholiek onderwijs. Ieder Katholiek onderwijzer moet dus doordrongen zijn van zijn taak, hij moet beseffen wat er van hem of haar afhangt. God en de ouders hebben de kinderen aan den onderwijzer toevertrouwd, dus heeft hij daarvan de verantwoordelijkheid aanvaard, tegenover God, de Kerk en maatschappij, tegenover de ouders, de kin deren en het nageslacht. De wereld ondergaat op het oogenblik een omwenteling niet in het minst op gees telijk gebied. Wij moeten op de hoogte blijven van hetgeen er rondom ons ge beurt. Hoe het Christendom uit deze tijden te voorschijn zal treden weten we niet, doch we weten wel, dat er over de wereld thans een wervelstorm van ideeën waait, die al les dreigt mee te sleuren was Christelijk is. Van dezen tijd hangt het af. of de we reld voor God behouden blijft of voor God verloren gaat. Er zijn stelsels, die openlijk bre ken met God. Er is een revolutie losgebro ken tegen God. De moderne mensch duldt God niet meer op Zijn aarde, de mensch streefd slechts naar zijn eigen rijk. Hij wil een wereld zonder God, waarin de mensch zijn eigen leven regelt en zijn eigen wet ten stelt. Het geloof in God, de heiligheid van het gezag en het gezin worden aangerand, doch wanneer deze grondpeilers worden wegge nomen dan stort het geheel ineen. Wij, aldus spr., hebben een verantwoor delijkheid om van het nageslacht een ramp af te keeren, welke het in geen eeuwen te boven komt. Onze strijd gaat tegen de wereldbeheer- schers van de duisternis. De Satan der duis ternis ziet nu zijn kans zijn slag te slaan. Wat de wereld is, waarin wij leven, ver klaart spr. op treffende wijze, met de aan haling van een prachtig Vondel-citaat. Spr. zeide dit alles om een voorbeschou wing te geven tot hetgeen hij wilde zeg gen over de groote taak, welke den onder wijzer in deze tijden is opgelegd. Van het huidige geslacht wordt de toe komst gevormd en, zooals de wereld zich nu ontwikkelt, zoo zal zij misschien eeuwen blijven. Paus Pius XI klaagde er over hoe in de Europeesche landen God uit het leven wordt weggevaagd. Spr. wijst naar Italië, Spanje, Frankrijk, Engeland, Duitschland, waar God vergeten moet worden. Na 2000 jaar Christendom keert Europa God den rug toe en in verre missie-landen wordt een nieuw God toegewijd volk gekweekt. Of de Christenen hier in ons land weer stand zullen kunnen bieden, hangt af van het onderwijs van het oogenblik. De invloed van het katholiek onderwijs in een crisistijd, als we nu doormaken, rijkt tot over eeuwen. Daarom moet de huidige onderwijzer zorgen, dat de jeugd Katholiek blijft c-m het Katholicisme voor Nederland te behouden. Den bodem bouwrijp maken en cul- tiveeren, dat is het werk van den te- genwoordigen onderwijzer. Het zal er .van afhangen, die die bodem bewerkt is of later het woord van Christus op de menschen van toepassing zal zijn: „Ten tijde van de beproeving vallen ze af". Een onderwijzer moet zijn taak beschou wen als een levenstaak, door God hem op gelegd. Hij heeft te zorgen, dat de Katho lieke jeugd ook Katholiek opgroeit. Im mers, de machten der duisternis werpen zich het eerst op het onderwijs, want wie het onderwijs heeft, heeft het kind en dus ook het kind. Onderwijzer-zijn is meer dan bepaalde uren les geven, het is karaktervorming, welke verheven taak een onderwijzer kan vervullen beter dan een priester, beter ook dan de ouders zelf. In een klas moet alles katholiek-ademen zonder dat het noodig is altijd te preekén of Bijbelsche geschie denis te geven. Door zijn optreden en voorbeeld moet er een goede geest op het kind uitgaan. Hij heeft contact noodig met het kind, maar daarvo.or moet hijzelf geladen zijn. En wat hiervoor noodig is, i« boven-natuurlijk con tact, katholieke geest, welke in de harten der kinderen kan overgestort worden. Welk een onderwijzer zal in staat zijn het katholicisme in het kind te bewaren, indien hij zelf niet is een le vend geloof, een schild van geloof? De lading, welke de onderwijzer noodig heeft, is de volheid Gods, welke hij moet overstorten in het hart van het kind. Met Christus moet hij kunnen zeggen: hiertoe ben ik in de school gekomen om getuigenis te geven van de waarheid. In het tweede deel van zijn rede zette spr. uiteen, hoe de onderwijzer dit prac- tisch kan doen. Spr. wees er op, hoe de kath. onderwij zers met St. Paulus moeten kunnen zeggen: de liefde van Christus dringt ons. De onder ijzeressen moeten zijn Maria's, die God lot de wereld terugbrengen. Zij moeten allen alles zien in het licht van het geloof. Daar voor zijn menschen noodig, die leven uit het geloof, die hun arbeid beschouwen als een roeping Gods. Voor hen moet de witte Hostie de aantrekkingskracht zijn naar om hoog. Willen zij bovennatuurlijke menschen zijn, dan moeten zij Eucharistische men schen zijn, waarbij de witte Hostie het mid delpunt is, waaromheen alle arbeid zich regelt. De bovennatuurlijke zieleweelde van ons rijke Roomsche leven moet den onderwijzer omhoog richten tot God, iede- ren dag opnieuw, opdat het dorre onder wijs werk als wierook opstijge naar den he mel. De taak van de kath. onderwijzers- vereeniging is haar leden te doordringen hoe ze hun levensroeping hebben te ver vullen. Dan alleen zal men sterk staan om de offers, welke gevraagd worden, te brengen. Wat kan een leven aan te zware offers vragen indien men misschien onbe wust meehelpt een heel geslacht te bewa ren voor God. We moeten niet alleen bidden om heilige priesters, maar ook om heilige onderwijzers, wait onderwijzer-zijn in dezen tijd is een heilige taak. Een kind is als een bloem, die opengaat, maar wanneer de knop wordt dichtgekne pen, wat komt er dan van de bloem te recht? Wat een kind worden zal, hangt voor een groot deel af van de persoonlijkheid van den onderwijzer. Dat moge offers kosten, maar zij zul len niet te zwaar zijn, wanneer de on derwijzer zijn taak begrijpt. Zoovele kinderen hebben thuis ook moei lijkheden, omdat zij niet begrepen worden door hun ouders, wat moeten die kinderen dan voelen, als zij ook op school geen lief de ondervinden. De onderwijzer kan de kinderziel weer mooi maken, indien hij Gods liefde in de kinderziel weet te leggen. Ten slotte wees spr. hoe de onderwijzer de schakel is tusschen- de ouders en de kerk. In de kinderen van het oogenblik heeft men niet alleen die kinderen voor zich, maar over hun hoofden heen ook him kin deren en kleinkinderen,- geslachten ver. Tot zoover reikt de invloed van den huidi- gen onderwijzer. Zij zullen in hun kinde ren oVerstorten wat de onderwijzer in hun harten heeft gestort. Met een blik in het verleden en een blik in de toekomst wijst spr. er op, hoe en kele God-geloovigen een geslacht kunnen bewaren of verloren- doen gaan voor het katholiek geloof. Van den katholieken onderwijzer van den huidigen tijd zal het afhangen of het woord van Vondel bewaarheid zal blijven: „De Kerk heeft alom getriomfeerd". Of Nederland over eeuwen voor een groot deel katholiek zal zijn, zal afhangen van de vraag, of de katholieke onderwij zer zijn taak zal hébben begrepen. (Ap plaus). De bezielende rede van rector Drost werd met een hartelijk dankwoord van den heer Heiman beantwoord. Hierna werd gepauzeerd. In de middagbijeenkomst werd een voor stelling gegeven door Berst Brugman's Marionetten-theater, opgevoerd werd „Dr. Faust", klasiek marionettenspel in vijf be drijven. In zijn bekend lied zegt Schiller: 't Wordt nu tijd van gieten, „Ziet, 't metaal wacht ons alree, „Maar eer wij de stroom doen vlieten. wacht het Carillon-Comité ook nog gaarne Uw bijdrage. Zooals U weet, kunt U deze overschrij ven op postrekening No. 302400 van den Penningmeester van het „Carillon-Comité Stadhuis Leiden". AAN ALLEN, DIE KUNNEN REDDEN OF DAARBIJ BE HULPZAAM KUNNEN ZIJN. Iemand viel in het water en had moeite zijn hoofd boven water te houden. Er klonk een scherpe doordringende gil: „Help, help". Van vele kanten zag men menschen toe snellen. Menschen, die met hun dagelijk- sche bezigheden doende waren, lieten hun werk liggen en snelden toe. Er was nie- man die geen aaftdacht schonk aan die nood kreet. 't Is immers heel gewoon, dat men zoo iemand die in 't water spartelt en dreigt om te komen, gaat helpen, hetzij dat men zelf dien mensch tracht te redden of dat men indirect bij de reddingspogingen mede be hulpzaam is. Waarom helpt iedereen in zoo'n geval spontaan????? 't Is omdat men eep mensch, die men heelemaal niet kent, ziet vechten om lijfs behoud, en men de gevolgen een ver dronken mensch reeds in gedachten voor zijn oogen ziet. Nu klinkt er ook een kreet „help, help". Nu is niet één mensen in nood, maar er zijn verschillenden, die, als hun hoofd niet boven water gehouden wordt, omkomen en verloren gaan. Nu roept echter de drenkeling niet zelf, maar de menschen, die hulp willen bieden en het niet kunnen zondei Uw assistentie. De menschen, die om hulp roepen zijn de Vincentianen der Maria Conferentie. Uw hulp is voor hen onontbeerlijk, 't Is jammer dat U nu zelf de drenkelingen niet kan zien en alleen op ons gezag het moet aannemen- dat er menschen zijn die zonder Uw hulp omkomen. Wij hebben nog,een zeer klein bedrag in kas. Goede kleedingstukken en nog bruik baar schoeisel hebben we heelemaal niet meer. Wij roepen iedereen toe, „help, help" ook het kleinste bedrag is voor ons van groote waarde en zeer welkom. U kunt storten op de Girorekening van den Secretaris der Maria Conferentie No. 54630 onder vermelding „Hulpactie Maria Conferentie" of U kunt een telefoontje geven aan 2938 het telefoonnummer van den President van-het Magazijn der St. Vin- centius Vereeniging, om kleedingstukken of schoeisel dat nog bruikbaar is, te laten afhalen. De dank ontvangt U van Hem, Die alle goede daden beloont. Secr. Maria Conferentie N. CREYGHTON, Telef. 114. K.JJYI.V.-PROPAGANDA-AVOND. De K.J M.V. opent haar program a.s Don derdag met een propaganda-avond des avonds te half negen in het St. Antonius- Clubhuis aan dg^ Mare, waarop de Ver. Haagsche Spelers een tweetal eenacters zullen opvoeren. Op dezen avond zijn welkom alle jonge middenstanders, die voor onze K.J.M.V.- beweging belangstelling hebben. Mocht u nog geen persoonlijke uitnoodi ging hebben ontvangen, dan noodigen wij u door deze uit. Voor belangstellenden zijn tegen een zeer laag gesteld entree, kaarten verkrijgbaar bij: C. Lindenhoff, Oude Rijn 8 en M. Geijer, Botermarkt 26. K.J.M.V-ers, jullie komen natuurlijk al lemaal, maar brengt ook uw ouders en huis- genooten mede. Adres aan den Gemeenteraad voor een plantsoen aan de Heerengracht. Door den heer J. C. Livingston, bewoner van de Heerengracht, is een adres gericht tot de gemeente, waarin deze constateert dat het kennelijk in de bedoeling ligt, na het sloopen van de gebouwen van de voor malige Leidsche Katoen Mij. v/h de Heyder Co, afd. Drukkerij, aan de Heerengracht, het dan vrijkomende terrein, Voor zoover dit niet voor wegen bestemd is, te bebou wen; en waarin dan verder wordt opge merkt, dat een plantsoen, gezien de volk rijke omgeving van dit terrein, mede met het oog op de volksgezondheid, gewenscht zoo niet noodzakelijk geacht dient te wor den en dat de aanleg van een plantsoen, uit aesthetisch oogpunt beschouwd, een ver betering zou zijn en beter passen zou in de sfeer van deze monumentalen oude gracht, dan een modern huizenblok. Adressant voegt bij zijn adres, door bijna 300 bewoners en huiseigenaren der omge ving geteekende lijsten, dié*ook allen gaarne een plantsoen aan de Heerengracht zouden zien komen. R. K, Sportvereeniging „Docos". (afdeeling voetbal). Hedenavond indoor-training school gym nastiekzaal Rijnstraat, hoek Haverstraat: «Tumoren 7.15 uur; senioren 8.15 uur. Op 14 October a.s. hoopt de heer J. C. G. 's Gravendijk, Plantsoen 67, alhier den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar werd aan gesteld als Gerechtsdeurwaarder te Zwolle, ter standplaats aldaar. In 1914 volgde zijne overplaatsing naar 's Gravenhage, bij de Arrondissements- Rechtbank aldaar, ter standplaats Leiden. Wegens gezondheidsredenen wordt dit ju bileum uitsluitend in familiekring gevierd. „ORANJE EN JONG NEDERLAND" Gistermiddag heeft ten huize van mevr. prof. dr. P. C. T. van der HoevenFocke- ma Andreae het comité „Oranje en Jong Nederland" zijn eerste vergadering gehou den. De voorzitster verwelkomde de beide eer-voorzitsters, mevrouw S. A. W. van de Sande BakhuyzenGericke, voor Leiden, en mevr. H. van GerrevinkRamondt voor Oegstgeest en het comité van aanbeveling, hetwelk is samengesteld - uit de afgevaar digden van de meeste vrouwenverenigin gen van Leiden en Oegstgeest, zonder wel ker medewerking de actie niet op een volledig succes zou durven hopen. Nadat de voorzitster de werkwijze van het comité besproken had, werd uit de aan wezige patronen een keuze gedaan. De leer lingen der beide vakscholen, die reeds op eigen initiatief het plan hadden opgevat, luiermanduitzetten gereed te maken, wa ren gaarne bereid zich bij het groote comi té aan te sluiten. De beide scholen boden aan de uitzetten te wasschen. Besloten werd met de uitgifte te beginnen op den dag, dat de Prinses moeder zal worden en hoermede door te gaan zoolang de voor raad strekt. Daarna deelde de voorzitster mede, dat de firma Vroom en Dreesmann de toezeg ging heeft gedaan plm. 80 wiegen ten ge schenke te willen geven, welk aanbod met groote dankbaarheid werd aanvaard. De firma Zaalberg was bereid de wollen de kentjes in Prinsenblauw, dezelfde kleur als de dekens van het Prinselijk jacht, be schikbaar te stellen tegen een zeer gere- duceerden prijs. De circulaire, die door de firma Brill kosteloos werd gedrukt, zal zoo spoedig mogelijk worden verspreidt. Zij luidt al dus: „Oranje en Jong Nederland". In enkele steden zijn comité's opgericht om ter gelegenheid van de blijde gebeurte nis in het Prinselijk gezin a.s. behoeftige moeders deelgenoot te maken van deze na tionale vreugde door haar van luiermanden te voorzien. Leiden, de stad, waar H.K.H. de Prinses enkele jaren van hare studie vertoefde en waaraan van beide kanten zoovele herin neringen verbonden zijn, zal zeker niet achter willen blijven van hare groote blijdschap te getuigen. In Leiden en Oegstgeest heeft zich een damescomité gevormd om alle vrouwen in de gelegenheid te stellen bij dit blijde ge beuren daadwerkelijk mee te doen om iuiermanden gereed te maken voor de plm. 60 vrouwen, woonachtig te Leiden en Oegstgeest, die in dezelfde periode als onze geliefde Prinses moeder hopen te worden. Daartoe zal het lokaal^ Breestraat 119, ons welwillend afgestaan door het bestuur van de Leidsche Maatschappij van Welda digheid, op Dinsdagen van 's morgen 10 tot 12 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur en Za terdagen van 2 tit 5 uur, te beginnen met a.s. Zaterdag 16 October, voor u allen wijd open staan. In dit lokaal zullen alle bij dragen dankbaar in ontvangst worden ge nomen. Daar zullen aan allen, die iets wenschen te maken, de modellen worden getoond, welke door deskundigen het meest doelmatig zijn bevonden. Patronen hier van worden gratis beschikbaar gesteld. Daarnaast is natuurlijk ook alles welkom wat reeds is gemaakt, hoewel, ter vermij ding van al te groote verscheidenheid in model, de voorkeur wordt gegeven aan de door het Comité vastgestelde patronen. De gemeente stelde welwillend een localiteit ter beschikking, waar de vervaardigde werkstukken geborgen kunnen worden. Aan haar, die graag iets zouden willen maken, doch hiertoe financieel niet in staat zijn, zal materiaal worden uitgereikt te gen een klein statiegeld. Aan leden van vereenigingen, die geza- menJijk één of meer luiermanden voor haar rekening willen nemen, deelen wij mede, dat dit gaarne zal worden aanvaard. Maar niet iedereen kan naaien en netjes breien, niet alle vrouwen en geen enkele man. Toch zou ht onheusch zijn, deze velen uit te sluiten van deze stille hulde. Ook ale geldelijke bijdragen zijn dus welkom op het gironummer 71234 van de penning- met-steresse mej. D. Coebergh te Oegst geest. Eerevoorzitster voor Leiden: mevrouw S. A. W. van de Sande BakhuyzenGericke. Eerevoorzitster voor Oegstgeest: mevrouw H. van GerrevinkRamondt. Comité van actie: Mevrouw G. van der HoevenFockema Andreae, presidente. Mevrouw M. E. WensinckDaubanton, Witte Singel 21, secretaresse. Mejuffrouw D. Coebergh, Nassaulaan 20, Oegstgeest, penningmeesteresse, Giro no. 71234. Mevrouw L. Bakhuizen van den Brink Cnoop Koopmans. Mecrouw Th. BargeDreesman. Mevrouw A. C. GoslingaKoekkoek. Mevrouw A. Heeringvan Bosse. Comité van aanbeveling: mevrouw J. Bloemkoperden Hartog; mevrouw G. B. BosKworth; mej. A. M. C. van Deene; mevrouw B. GathierBlanke; mevrouw C. HoogenboomThomas, mej. C. H. Hoytink, mevrouw A. Janssenvan Gellicum, mej. R. van Kampenhout, mevrouw N. C. Key— Stuurman, mevrouw M. A. Kokvan Bladeren, mevrouw J. Lechnerde Graaff, mej. M. A. Lutz, mej. G. M. van Oostrom Meyjes, mej. J. Th. Reniers, mevrouw B. Simonis—Kortekaas, mevrouw S. Smits de Wit, mej. C. E. van Voorthuysen, me vrouw T. J. Vriendvan Hoorn, mevrouw J. H. Wichers RollandetTouw. LEIDEN. Geboren: Gerardus Petrus Maria z. v. G. W. H. Post en A. C. M. R. v. d. Klaauw Elly d. van B v. Baaren en J. M. Bijle- veld Frederik z. van A. F. v. d. Oord en W. E. Witteman Johan Philip z. van J. Ph. Louwrier en P. Cornet Hendrik Johannes z. van M. Verwoerdt en J. C. Boom Jannetje d. van J. J. v. d. Berg en A v. Teeringen Elisabeth Lydia d. v. H. Botermans en E. de Roode Johan na Wilhelmina d. van J. C. Ceelen en W. A. Meinders Johanna Geertruida d. van W. A. Blomsma en W. C. de Konink Margaretha Johanna Maria d. van W. A. Koekenbier en W. A. Verkleij Cornelis z. van J. de Ruiter en G. Schoenmaker Getrouwd: L. Jacobsen jm. en M. E. Osendarp pd. J A. P. v. d. Kamp jm. en G. Prins jd G. J. Oxenaar wedn. en A. Kettenis jd H. A. P. de Santy jm. en J. C. Zwetsloot jd Overleden: M. M. Scheffers—v. d. Kwartel vr. 54j. UITBREIDING VAN DE WEERMACHT. Behoefte aan onderofficierskader. Wanneer de plannen nopens de uitbrei ding van de weermacht tot uitvoering ge raken, zal zich een sterke behoefte aan on derofficierskader doen gevoelen. Met het oog daarop worden reeds nu maatregelen getroffen, om in die behoefte te voorzien. Hiertoe zal worden nagegaan, wie der dienstplichtige onderofficieren van de verschillende regimenten of korpsen, be- hoorende tot een der lichtingen 1934, 1935 of 1936 en geboren op of na 1 Januari 1914, alsnog genegen zijn, om voor den tijd van zes maanden op den voor capitulanten geldenden voet vrijwillig in werkelijken dienst te komen (c. q. te Rijven). Degenen onder hen, die zich tijdens hun diensttijd goed hebben gedragen en een nauwgezette plichtsbetrachting hebben ge toond, kunnen voor het bekomen van de vergunning tot dat verblijf in werkelijken dienst in aanmerking worden gebracht. Zoodra de belanghebbenden drie maan den zullen hebben gediend, zal nader op hun aanvrage worden beslist. Het laat zich aanzien, dat alle voor on- derofficier-capitulant geschikt beoordeel den mogen blijven. Zij, die de functie van capitulant niet begeeren, zullen er op hebben te rekenen, dat zij na ommekomst van de zes maanden weder in het genot van groot verlof zul len treden. Voor bedoeld vrijwillig verblijf in wer kelijken dienst komen ook in aanmerking de dienstplichtige onderofficieren, die bij de school voor dienstplichtige onderoffi cieren der administratie tot administra teur of fourier zijn opgeleid, alsmede zij, die anders dan uit hoofde van een min der gunstige beoordeeling in eerste in stantie niet als capitulant geplaatst kon den worden. BRAND BIJ WASCHMACHINEFABRIEK TE BARENDRECHT Vanmorgen te omstreeks kwart voor tien werd brand ontdekt in een groote loods, gebouwd aan de Velo-waschmachinefabriek te Barendrecht. Deze loods, welke een af meting heeft van 48 x 11 meter, is ver bonden met het ketelhuis van de fabriek en dient als opslagplaats voor krullen, welke door middel van een exhauster hun weg naar de stookplaats vinden. Hoe de brand is ontstaan, heeft men tot dusver nog niet kunnen vaststellen. Vanmiddag te kwart voor één was de brand nog steeds niet geheel gebluscht. Het vuur is thans echter gelocaliseerd. De krullenloods moet als verloren wor- d«i beschouwd. Het ketelhuis is, dank zij het gezamenlijk actief optreden van brand weer en personeel behouden gebleven. Het heeft slechts onbeteekenende schade ge kregen. Hoe groot de schade is, kon ook thans nog niet worden geraamd. De firma is verzekerd. Inmiddels zijn maatregelen genomen om het bedrijf in gang te houden. De exhaus ter is naar zagerij verplaatst en de ar beid kan, zij het in langzamer tempo, voortgang hebben. ZIE VERVOLG STADSNIEUWS PAG. 9. DE STRIJD IN NOORD-CHINA. TIENTSIN, 12 Oct. (A. N. P.). De Japan- sche troepen hebben na de verovering van Sjitsjiatsjwang het op 32 km. ten Zuiden van deze stad gelegen Yoeansjih en enkele andere plaatsen bezet. In het Zuiden der provincie Hopei zijn thans nog Sjoentefoe en enkele kleine ste den te bezetten, doch de Japansche mili taire autoriteiten verwachten niet, dat zij aan deze zijde van de'Gele Rivier nog op veel tegenstand der Chineezen zullen stui ten, nu zij eenmaal in het bezit zijn van Pauting en Sjitsjiatswang, waar de Chi neezen blijvende versterkingswerken had den aangelegd. 's HERTOGENBOSCH, 12 Oct. Boter. Aanvoer 13.825 kg. Prijzen: hoogste 1.45, laagste 1.40 en middel 1.43 per kg. BODEGRAVEN, 12 Oct. Kaas. Aanvoer: 327 partijen Goudsche kaas, alle met rijks- merk, totaal 14.715 stuks, wegende 132.335 kg. Prijs met Rijksmerk le soort 3032, '2e soort 2729. zwaardere 33, Handel matig.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3