RECHTZAKEN AGENDA C3NSDAG 12 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. DINS BOE WORDT HET WEER? BETROKKEN. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, aanvankelijk opklarend, later weer half tot zwaar be wolkt of betrokken met enkele lichte re genbuien, weinig verandering in tempe- i atuur. Hoogste barometerst.: 772.0 te Stomoway. Laagste barometerst.: 750.3 te Vardoe. Het stationnaire gebied van hoogen lucht druk in het Noord-Westen neemt een wei nig in beteekenis af. De depressie in Noord- Scandinavië verdween even snel als zij gekomen was naar Finland. Na een daUng van gisteren is de luchtdruk in het Oost- zeegebied en in Scandinavië tl" ans weei stijgende. De depressie op den Oceaan in het Zuid-Westen werd een weinig actiever en doet den luchtdruk oalen v r de kust vrn Portugal. Op dertig graden W. L. en vijftig graden N.B. steeg de luchtdruk in 24 uur vijftig millimeter en schijnt een krachtig gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling te komen. In onze omgeving is de barometer thans ook weer stijgende, d< ch de lucht blijft zwaar bewclht tot betrokken en de lichte regenbuitjes hou den aan. In het Noorden en Zuiden liggen i.t:ookvormige gebieden van opklaring; dat in het Zuiden loopt dwars iver Cen- t-. aal-Europa en reikt van Praag tot de Pyreneeën. Ds Alpenstatioiu> melden hel der weer met lage temperaturen. Op vele plaatsen vielen kleine hoeveelheden regen, echter nergens meer dan 5 m.m. Alleen in Frankrijk bleef het droog, met uitzonde ring van de Kanaalkust. In Finland deed de vorst haar intrede en valt sneeuw. Het is te verwachten, dat het weer in onze omgeving het zelfde karakter zal behouden. LUCHTTEMPERATUUR. 13.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSCRS e.a.ï Van Dinsdagnamiddag 5.44 uur tot Woensdagmorgen 5.51 uur. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gisteren werden voor het Leidsch Kan tongerecht een groot aantal ernstige ver keersongevallen behandeld en bericht. Zij had nog nooit een rijbewij? gehad. Mej. C. M. S. uit Den Haag had met haar auto gereden nabij het Haagsche Schouw te Voorschoten. Toen de jyffrouw een stopteeken gekregen had van een verkeers agent, had zij niet aan dit teeken voldaan en was rustig doorgereden. Nu is daar ter plaatse een z.g. oversteek plaats voor wiel rijders. Groot was daarom de ontstentenis van de ze wielrijders, die van den agent een „door rij" teeken gekregen hadden, toen de juf frouw recht op hen af was gekomen. Eeni- gen van hen waren omver gereden. De politie had daarop de automobiliste aan gehouden. Op een vraag naar haar rijbewys had zij geantwoord: „dat heb ik thuis laten liggen, glad vergeten." Een later door de politie ingesteld onder zoek had echter uitgewezen, dat de juf frouw geen rijbewijs had en er nooit een bezeten heeft. De ambtenaar zeide o.a„ dat de houding van verdachte te laken is. Zij heeft een sa- menhangsel van leugens naar voren ge bracht. Zulke dames behooren op den weg niet thuis. Een strenge straf is hier zeer zeker op zijn plaats en daarom eischt spr. een geldboete van 60 bij niet betaling te vervangen door een maand hechtenis. De kantonrechter noemde evenzoo de houding van verdachte als niet te pas ko mend en veroordeelde haar tot een geld boete van 40.subs. 20 dagen hechtenis. Met een snelheid van 85 K.M. over een smallen weg gereden. H. van R. uit Noordwijk heeft op den Heerenweg daar ter plaatse hoogst roeke loos en onvoorzichtig gereden door met zijn auto, terwijl hij wist, dat er even na elkaar twee bochten in dezen weg zijn, met een snelheid van 85 K.M. over den weg te „stui ven." Het was toen niet te verwonderen geweest, dat hij in botsing was gekomen met eenige tegenliggers. Een van.de be stuurders was er minder goed van afgeko men en had zich onder dokters behandeling moeten stellen. Aan dokters kosten had zij moeten betalen een bedrag van 50.welk bedrag zij graag van den onvoorzichtigen autobestuux-der terug wilde hebben. Het O.M. eischte een geldboete van 20 subs. 10 dagen, er dan rekening mee hou dend, dat verdachte de civiele vordering ad 50.moet voldoen. De kantonrechter zal een en ander nog eens overwegen en over 8 dagen schrifte lijk vonnis wijzen. Nos een ongeval op dezen weg. Een tweede N o o r d w ij k e r, A. van S., had ook al onoordeelkundig gereden op de zen smallen weg. Hij had getracht, terwijl hij wist dat het niet kon, twee auto's in te halen en te passeeren. Natuurlijk was hij toen in botsing gekomen met een tegenlig ger. De bestuurder van deze auto wist ech ter erger te voorkomen door zijn auto te gen een boom te rijden. Als curiositeit zij nog vermeld, dat de bestuurder van den tegenligger de ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Leeuwarden was. De ze hoorde, dat zijn collega bij het Leidsch kantongerecht een boete eischte van 30 subs. 20 dagen. De kantonrechter veroordeelde verdach te tot een geldboete van f 25. subs. 10 da gen. Nog een roekeloos automobilist. De volgende verdachte was zekere T. O. uit K a t w ij k. Deze verdachte heeft met zijn auto zon der eenige reden links op den Boulevard aldaar gereden, waardoor een juffrouw was aangereden. Deze, die voor verdachte te- genliggend verkeer was, had uiterst rechts gereden. De ambtenaar eischte een boete van 20 subs 10 dagen. Omdat verdachte door deze manier van rijden zijn betrekking reeds was kwijt ge raakt veroordeelde de kantonrechter iets clementer en wel tot een geldboete van 15 subs. 5 dagen. Hij had even omgekeken en was toen maar doorgereden. J. A. van O. uit Leiden had met zijn auto op den Lage Morschweg te Leiden een file wielrijders ingehaald, die zich twee aan twee voortbewogen. Daarbij had hij eenige wielrijders onderste boven gereden. Opmerkzaam gemaakt door een anderen wielrijder had verdachte even omgekeken en was.doorgereden zonder zich verder om de gewonden te bekommeren. Omdat de ambtenaar het nogal ernstig vond eischte hij een geldboete van 20. subs 10 dagen. De kantonrechter veroordeelde conform. Wederom de Heerenweg. A. H.? had op den Heerenweg onder de gemeente Noordwijk een dame met een kind aangereden die zich daar voortbewo gen op het nieuwe populaire vervoermiddel de tandem. Verdachte gaf de schuld aan de bestuur ster van de tandem, die volgens hem plot seling naar links was uitgeweken. Eisch 10 subs. 5 dagen. De kantonrechter legde een boete op van 15.— subs. 5 dagen. Een varken dat nog niet dood was in kokend water. W. B. slagersknecht te Leiden had een varken geslacht. Volgens zijn zeggen had hij gedacht dat het beest dood was. Maar de keurmeester V., als getuige gehoord, ver klaarde, dat hij aangetrokken was door den eigenaardige geluiden. Bij den ketel kokend water aangekomen had hij gezien dat het varken niet dood was, maar rondzwom in den ketel, gevuld met water van 100 gr. Celsius, dus absoluut kokend. De ambtenaar vond deze dierenmishan deling, ergerlijk. Eisch 30 subs. 14 dagen. Uitspraak 20 subs. 10 dagen. Een oude bekende. Ter afwisseling kwam er weer een ver keersovertreding. G. J. v. T. te Leiden heeft met een auto gereden in de Groenensteeg te Oegst- geest terwijl hij niet in het bezit was van een rijbewijs. Aan een stopteeken van de politie had hij geen gevolg gegeven. Nu kwam hij met het verhaal aan, dat hij het niet geweest was. De veldwachters herken de hem pertinent. Eisch en uitspraak 10, subs. 5 dagen. Vliegboot misère. De scheepsbouwer J. A. teOegstgeest is in het bezit van een vliegboot, althans hij heeft er in het „Galgewater" mee gevaren. Dit varen was een beetje te hard gegaan, in ieder geval harder dan de maximum snel heid te water daar ter plaatsen, n.l. 12 K.M. per uur, het toestaat. De gevolgen waren niet uitgebleven, want een groentenschuit, toebehoorende aan C. van Velzen uit Voorschoten was het kind van de rekening geworden en ge kapseisd. Tengevolge daarvan waren ook 14 kisten sla te water geraakt. De schade wilde men natuurlijk graag vergoed heb ben. Eisch na getuigen verhoor f 10.subs. 4 dagen. Uitspraak 10.subs. 4 dagen en toewijzing van een schadebedrag van f 7. Ook de brugwachter A. G. uit Leiden had daar gevaren met een vliegboot en het noodlot had gewild, dat het wederom een schuit van C. v. V. uit Voorschoten was ge weest, die het loodje had moeten leggen. Thans hadden een aantal glasramen glij- allures gekregen door de deining, welke capriolen zij niet hadden overleefd. Ook 7a&ack i$uy,g&zh. deden onze voorouders, oor spronkelijk „totvorderinge der gesontheit." Maar ze wisten hun tabak zoo smakelijk te mengen en zoo goed te kerven, dat ze al gauw 't genot van hun pijp voor geen geld wilden missen. UB3lOub-fio((anÏJ$che Pijptabak hier wilde v. V. graag de schade vergoed zien. Eisch 10.subs. 4 dagen. Uitspraak 10.subs. 4 dagen met toewijzing van een schadebedrag van 5. Twee weken hechtenis voor een dronkaard. C. van D. uit K a t w ij k moest verschij nen omdat hij dronken aangetroffen was in de Voorstraat te Katwijk. Dit was niet de eerste maal, want reeds eerder was hij door den Leidschen kantonrechter veroordeeld tot een voorwaardelijke hechtenisstraf voor den tijd van een week. De proeftijd van deze straf is nog niet afgeloopen, zoodat verdachte deze week ook nog wel zal „krij gen". Nu werd hij bovendien nog veroor deeld tot een hechtenisstraf van twee we ken onvoorwaardelijk. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Hardop gedacht? Mej. M. G. M. C. de V., een robuste dame uit Leiden, had zich op haar rijwiel voortbewogen langs K a t w ij ks lanen en dreven. Zoet mijmerend was zij aange land bij den Cantineweg. Daar werd haar de doorgang versperd door een colonne militairen uit Leiden. De juffrouw moest toen afstappen, wat niet naar haar zin was. Zij had zich dermate opgewonden, dat zij gezegd had: „moet ik voor die viüle r nog afstappen ook!" De sergeant van het 4e regiment infan terie te Leiden, P. S. had dat niet „geno men" en had niet alleen zich zelf belee- digd gevoeld maar ook het openbaar ge zag oftewel het Nederlandsche leger waar van hij een klein radertje is. En zoo moest de juffrouw, die zich zoo laagdunkend had uitgelaten over onze weermacht gisterenmiddag verschijnen voor den Haagschen politierechter prof. mr: van Bern melen. Nadat de sergeant en een tweetal in middels afgezwaaide militairen als tegui- gen gehoord waren, die allen de minder nette opmerking duidelijk gehoord hadden, verklaarde de juffrouw desgevraagd, dat zij de opmerking niet gemaakt had, zoo dat de sergeant het niet gehoord kon heb ben. „Ik heb het niet gezegd", zeide de juf frouw. „ik heb wel zooiets gedacht". „Dan hebt u zeker hardop gedacht", was de meening van den politierechter. De Officier vond het gedrag van ver dachte niet netjes. Spr. wil de juffrouw nog niet de gevangenis in hebben. Niettegen staande is toch een zware straf op zijn plaats. Zy moet maar ondervinden dat zij alles niet mag zeggen. Spr. eischt daar om een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en bovendien een geldboete van 20.subs. 20 dagen. De politierechter veroordeelde haar tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van 10.subs. 10 da gen. Een uitnoodiging waaraan geen gevolg gegeven werd. „Vuile.... kom de deur uit, dan sla ik je de hersens in", had T. G. van T. uit Leiden toegevoegd aan een stadgenoot, zekeren R. Deze echter had nog niet veel idee gehad om dit ondermaansche te ver laten voor betere gewesten en had dus het kloven van zijn schedel uitgesteld. Wel was hij, toen er geen gevaar meer bestond voor zijn hoofd, naar de politie gewandeld, waardoor deze op haar beurt weer een warreling had ondernomen naar de verdachte om hem ter bekoeling een bonnetje te geven. Voor de heeren gekomen, ontkende ver dachte pertinent, zulke plannen ooit gehad, nog minder uitgesproken te hebben^ Drie getuigen waren echter zeer positief in hun verklaringen en zeiden, dat v. T. de uitnoodiging wel degelijk aan R. gezon den had. „Meneer", vraagt verdachte, „mag iemand die toen dronken was, nu onder eede ver klaren, dat ik dat gezegd heb". „Natuurlijk", vertelde de politierechter hem, „was er dan iemand een beetje dronken?" vroeg hij verder. „Een beetje dronken", schamperde ver dachte op de juffrouw doelend die haar ge tuigenis juist had afgelegd, „smoordronken was ze". Er werd gelukkig niet verder ingegaan op de al of niet dronken zijnde getuige. Trots de ontkentenis van verdachte, vond de offic. dat de uitnoodiging tot deschedel- kloverij niet te pas kwam, reden om een geldboete te eischen van 15 subs. 15 da gen. I)e politierechter veroordeelde hem ten slotte tot 10 subs. 10 dagen. Ctezien of niet gezien? Dr. D. P. K. uit Lange Ruige Wei ll e onder de gemeente A1 p h e n, had des nachts gereden onder de gemeente Nieu- werbrug als bestuurder van een auto. Volgens een tweetal veldachters hadden zy den bestuurder van de auto een stop teeken gegeven met een rood lantaarntje. De dokter had echter volgens zijn verkla ring niets gezien van de veldwachters. Bei de partijen bleven pertinent bij hun ver klaringen, waarbij verdachte ondersteund werd door zijn vrouw, die naast hem geze ten had in de auto. De politierechter meende dat de zaak nogal door de veldwachters opgeblazen was. z De officer achtte toch het bewijs gele verd en hield zich aan de verklaringen van de veldwachters en het proces-verbaal. Reden om op die gronden een geldboete te eischen van 20 subs. 20 dagen hechtenis wegens het niet opvolgen van een bevel van een ambtenaar. Op verzoek van ver dachte zal de politierechter over 8 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Onrechtmatig steun getrokken G. V., uit B o s k o o p, had aan de steun verlening daar ter plaatse opgegeven, dat hij een week niets verdiend had. Later was echter uitgekomen, dat hy wel degelijk in die week een inkomen gehad had, n.l. van J 12. Het rapport luidde gunstig. Niettemin vond de officier geen termen aanwezig voor een voorwaardelijke straf. Spr. eischte een gevangenisstraf van drie weken. De politierechter wilde het nog eens pro- beeren en veroordeelde hem tot een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftyd. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal in dienstbetrekking. Mej. H. W. D. geboren teNoordwyk, laatst dienstbode in Den Haag, thans gede tineerd, moest hedenmorgen verschijnen omdat zij van mej. L. een blauw mantel- costuum had weggenomen en uit een tasch- je van mevr. S., dat aan een stoel hing, een bedrag van 4.50. Angezien verdachte reeds twee veroor deelingen achter den rug heeft, eischte de Officier thans een gevangenisstraf van acht maanden. De verdediger vroeg een voorwaarde!ij ken straf, omdat volgens hem zijn cliënte het stelen niet kan laten; het is een ziekte van haar. Spr. gelooft dat onder toëzicht- stelling van een vereeniging de beste oplos sing zou zijn. De rechtbank zal 26 October uitspraak doen. Rijwieldiefstal In het groot. J. P. A. M. v. d. M., los werkman uit Leiden, thans gedetineerd, heeft een groot aantal rijwielen weggenomen, welke voor verschillende perceelen stonden. De meeste waren weggehaald te Voorburg, ter wijl er ook één buit was gemaakt te Was senaar. In totaal waren alzoo elf rijwielen van eigenaar veranderd. De Officier, mr. S. Hoekstra, achtte trots de ontkenning van verdachte het tenlaste gelegde bewezen en eischte, gezien de ernst van het geval, een gevangenistrai voor den tijd van één jaar. Uitspraak over 14 dagen. GEEN OVERTREDING VAN HET UNIFORMVERBOD. Een juffrouw uit Heemstede fietste op 27 Maart over den rijksstraatweg van de Hoornburg in de richting Delft. Zy had zich gedrapeerd met plakkaten, waarop Mussert's overwinning (.iMussert wint") voorspeld werd, de lezing van „Volk en Vaderland" („lees Volk en Vaderland") werd aanbevolen en de keuze tusschen Mussert en Moskou („Mussert of Moskou") werd gelaten. Wegens het dragen in het openbaar van opzichtige onderscheidingsteekenen, wel ke uitdrukking geven aan een bepaald staatkundig streven, was zij geverbaliseerd. De Haagsche kantonrechter, mr. Fergu son, heeft haar heden van rechtsvervolging ontslagen, omdat hij in zijn vonnis tot de slotsom komt, dat verdachte het uniform verbod (art. 435a wetboek van strafrecht) niet heeft overtreden. Een van des kantonrechters overwegin gen is de volgende: „dat zoodanige recla me maken met leuzen is te beschouwen als een, aan het intellectueel peil van minder ontwikkelde kiezers aangepast surrogaat van het door argumenten overtuigen van andersdenkenden". STEEKPARTIJ TE LANDSMEER. Straf van drie maanden tot één maand verminderd. Het Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde heden den melkslijter W. F. K. te Landsmeer, die in den laten avond van 2 September van het vorige jaar bij een col- portageregel een N.S.B.-er colporteur met een mes had gestoken, tot een maand ge vangenisstraf. De Rechtbank had den melkslijter we- LEIDEN. Donderdag: „Geloof en Wetenschap" „In den Vérgulden Turk". Hiush. ver- gadering te 7.45, Vondel-herden king te 8.15 uur. Donderdag: Propaganda-avond K.J.M.V. St. Antonius-Clubhuis, Mare, 8.30 De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 9 tot en met V r ij da g 15 Oct a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523 en J. Doedens, Wilhelmi- napark 8, Oegstgeest, tel. 274. Vc van en E Ond Aug aan. V; ,,En thuis alles gezond? Nie mand verkouden?" „Wel neenl Verkouden? Bij ons geen kansl" „Wat beduidt „geen kans", meneer Goederaad?" „Dat beteekent in't kort ge zegd ik neem bij de minste of geringste verkoudheids- verschijnselen hoesten, niezen enz - direct Aspirin" gens mishandeling tot drie maanden ver oordeeld. In hooger beroep requireerde de procureur-generaal bevestiging van dit von nis. De verdachte beroep zich ter zitting op noodweer; hij was omringd door N.S.B.col- porteurs zoo zeide hij - en kon niet weg komen. De N.S.B.-ers zouden hem met riemen hebben willen slaan. ONBEVOEGD AFGEVEN VAN RECEPTEN Tandheelkundige en zijn assistent veroordeeld. Het Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde conform den eisch van den procu reur-generaal een tandheelkundige tot drie maanden gevangenisstraf en zijn assistent tot twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, wegens het aanbie den van een geschrift, dat op een recept geleek om daarvoor verdoovende middelen machtig te worden. In het begin van het vorig jaar bood de assistent op bevel van den tandheelkundige een recept aan, waarop o.a. 5 gr. cocaine stond voorgeschreven. De apothekers-as sistente vond de hoeveelheid verdacht groot en stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat de dentist geen recth had om dit re cept aan te doen bieden. De Rechtbank had den assistent tot twee maanden en den tandheelkundige tot drie maanden veroordeeld. SCHERP REQUISITOIR TEGEN GEVAAR OP DEN WEG. Automobilist onder invloed van alcohol. „Een man, die onder invloed van alco hol verkeert levert een ernstig gevaar voor den weg op. Hij waagt altijd veel meer dan iemand, die niet gedronken heeft, en hij hoort niet op den rijweg thuis", aldus de officier van justitie te Amsterdam in zijn requisitoir tegen een handelsreiziger, die onder invloed van drank met zijn auto de vreemdste capriolen had uitgehaald op het spitsuur in de Ferdinand Bolstraat te Am sterdam. „De man reed zig-zag over den weg", ver klaarden de beide verbalisanten, agenten van de motorbrigade. „Hij reed de tram aan, bleef er eenigen tijd voorrijden, reed langs een halte, waar een tram stopte en kon pas na een achtervolging tot staan worden gebracht. Wij achtten hem niet be kwaam een auto te besturen". De roekelooze automobilist sprak tegen, dat hij dronken was geweest: Ik had een conferentie en heb maar twee borreltjes gedronken. Ik had dien avond haast, want m'n vrouw moest naar den dokter. Van daar ook, dat ik de agenten niet tegensprak toen ze me verbaliseerden. Als automobilist moet je wel eens wat doen Pres.: (haastig): waar je later spijt van hebt. De kantonrechter had verdachte tot f 25 boete veroordeeld. De officier dacht er echter anders over. Hij vond de straf te laag,voor de twee over tredingen requireerde hij resp. f 40.boe te en vijf dagen hechtenis, benevens intrek king van het rijbewijs voor den tijd van ne gen maanden. De rechtbank zal 26 October vonnis wij zen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2