Japan verdedigt zich slechts De Italiaansche belang' stelling voor Spanje ZIEKMfflER Het hoornsignaal over den Oceaan Boycot-plannen tegen Japan Het Italiaansche antwoord Eden's groote ver antwoordelijkheid BUITENLAND LUCHTVAART Rede van minister Chamberlain ZATERDAG 9 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Het Amertkaansche Congres zal er niet aan willen De „Basilisk" niet aangevallen GROOTE VELDSLAG IN NOORD-CHINA Japanners bezetten Tsjengting. De Japanners melden, dat ihet aan den spoorweg van Peiping naar Hankau, waar de Chineezen ten Zuiden van Pauting zooals bekend een groote troepenmacht hebben geconcentreerd, tot de reeds ge- ruimen tijd verwachte actie is gekomen. De Japanners en de Chineezen liggen hier tegenover elkander aam een front, dat zich uitstrekt over een breedte vam 120 kilometer. Twintig Chineesche divi sies, in totaal 200.000 man tellende, zijn vastbesloten den Japanschen opmarsch tot staan te brengen. De eerste berichten, die omtrent dezen strijd van Japansche zijde worden gepu bliceerd zijm echter niet gunstig voor de Chineezen. Na een korte, doch hevige ar tillerie-voorbereiding zijn de Japanners tot den aanval overgegaan op Tsjengting. Deze stad, die 50.000 inwoners heeft, ligt ten Zuiden van Pauting aan den spoor weg en vormt met haar versterkingen een belangrijk strategisch punt iin het plan de campagne. Leiden buitenlandsche officieren de Chineesche opera/ties? De „Asahi" publiceert berichten uit Sjanghai, volgens welke een Japansch officier tijdens de krijgsverrichtingen aam het front van Sjanghai zou hebben waar genomen, dat vier buitenlandsche officie ren de bewegingen der Chineesche troe pen leiden. Het blad voegt er aam toe, dat de Japansche militaire autoriteiten dit feit van zeer groote beteekenis ach ten. HET JAPANSCHE KABINET BIJEEN. „Japan verdedigt rich slechts". In een gistermorgen gehouden kabi netsraad te Tokio is de organisatie van den nieuwen verdedigimgsraad goedge keurd. Naar men meent te weten, heeft het Japansche ministerie van buitenland sche zaken besloten, binnenkort een ver klaring te publiceeren, waarin het stand punt van Japan ten aanzien van het Ne- gen-mogendheden verdrag wordt uiteen gezet. In regeerimgskrimgen wijst men er op, dat de actie van Japan in China een zuiver defensief karakter draagt en geen schending vormt van het Negen-mogend- hedenverdrag, noch vam het Kellogg- pact. Naar men meent te weten, is er geen verandering gekomen in de Japan sche politiek, volgens welke het conflict tussohen China en Japan door de beide lamden onderling moet worden geregeld. De „Nitsji Nitsji'' meldt, dat de Japan sche minister van buitenlandsche zaken, Hirota, in den gisteren gehouden kabi netsraad de houding heeft gedefinieerd, die Jajan aanneemt in verband met de recente betoogingen der internationale DE INTERNATIONALE VRAAGSTUKKEN. De Britsche minister-president Chamber lain heeft gisteravond in een massa-verga dering der conservatieve partij te Scar borough een rede gehouden, waarin hy zeide: „Het schijnt, dat wij ons tegenwoordig niet langer dan voor enkele dagen kruinen losmaken van de internationale vraagstuk ken, die middellijk of onmiddellijk onze be langen betreffen en die ontstaan zijn door omstandigheden, waarop wij geen invloed hebben. Voor onze politiek en voor ons optreden ten aanzien van deze vraagstuk ken draagt Eden een verantwoordelijkheid van den eersten rang en er is geen minis ter, die in zulk een voortdurende en ui-t puttende spanning verkeert als hij". Na hulde te hebben gebracht aan de ener gie en de ervaring, die Eden aar de hand having van den vrede en het welzijn van het land wijdt, gaf Chamberlain een over zicht van de ernstigste vraagstukken, die de aandacht bezig houden. Hoewel er in geen enkel geval van een formeele oorlogsverklaring sprake is ge weest, worden er in feite twee oorlogen gevoerd, in Spanje en in China. De minister-president herinnerde aan de bedroevende en afschuw inboezemende bombardementen van niet-strijders en zei- de, dat het naar zijn meening eenigszins gevaarlijk zou zijn, wanneer het natuur lijke menschelijke gevoel van verontwaar- opinie. Hij verklaarde, dat Japan gaarne een uitnoodiging zou aanvaarden tot deelnemen aan een conferentie der Ne gen mogendheden, wanneer deze wettig bijeengeroepen zou worden volgens de bepalingen van het verdrag., maar dat het niet kan toestaan daartoe te worden uitge- noodigd na tot „aanvaller" te zijn ver klaard. De vraag of Japan het verdrag geschonden heeft, kam slechts worden opgelost door besprekingen der verdrags- onderteekenaars. Trouwens, Japan treedt uitsluitend op in een legitiemen staat van verdediging tegen de Chineesche provocaties. Vervolgens zette de mimister uiteen, dat de omderteekenaars van het Negen- mogendhedenverdrag eenvoudig een re solutie zullen aannemen, waarin weder om de beginselen van het internationale recht bevestigd worden en waarin China moreele voldoening wordt gegeven, maar dat zij tot geen enkele collectieve maat regel zullen besluiten zooals een econo mische of finamcieele boycot vam Japan. „Op gromd van de ongelukkige ervarin gen met Mandsjoerije en Abessinië, aldus comcludeerde Hirota, is de Volkenbond verplicht een voorzichtige houding aan te nemen met gelijktijdige eerbiediging van de belangen der kapitalistische lam- den als Engeland, Frankrijk en de Ver- eenigde Staten, die trachten in een ver afgelegen deel van de wereld den staat vam oorlog te handhaven, welke zoo voordeelig is voor hun finamcieele en economische expansie". DE PLANNEN TOT EEN BOYCOT VAN JAPAN. Een verklaring van senator Pitt man. De Ameri'kaanscbe senator Pittman heeft een verklariing afgelegd, waarin hij o.m. zeide dat de waarschijnlijkste houding, die door de Negenmogendheden conferentie zal worden aangenomen, een besluit zal zijm tot „fimancieele en econo mische doodverklaring" van Japan. Een dusdanige actie, aldus de senator, zou geen verdere oorlogen met zich mede brengen, maar integendeel doeltreffend zijn en den huidigen oorlog uitdooven en uitbreiding van den oorlog voorko men. Het Amerikaansche Congres tegen sancties? Een dagblad, dat te Philadelphia ver schijnt, heeft een onderzoek ingesteld om na te gaan welke houding de Con gresleden aannemen ten opzichte van een deelneming van de Vereenigde Sta ten aan sancties of een anderen vorm van actieve interventie van den Volkenbond in het Verre Oosten. Uit dit onderzoek blijkt tot dusverre, dat een duidelijke meerderheid van het Congres gekant is tegen iedere actieve interventie. diging niet op hét juiste punt gericht zou zijn, namelijk op de misdaad, die men be gaat door zijn toevlucht te nemen tot ge weld, in strijd met de plechtig aanvaarde verplichtingen, zonder zelfs een vreedzame regeling van het geschil door besprekingen en onderhandelingen te zoeken. Chamberlain sprak vervolgens over het geen hij „het hoornsignaal van de andere zijde van den Atlantischen Oceaan" noemde. Dit zeide hij is te juister tijd ver nomen. Tot dusverre had men geloofd, dat de Vereenigde Staten, het machtigste land ter wereld, zich tevreden zouden blijven stellen met een politiek van isolatie, maar Roosevelt ziet nu, dat geen enkel land voor aanvallen veilig zou zijn, indien de besmet telijke ziekte van minachting voor het recht zich zou uitbreiden. Als hij verklaart, dat het noodzakelijk is terug te keeren tot het vertrouwen in het gegeven woord en in de heiligheid der verdragen, geeft hij uiting aan de overtuiging, die zoowel in dit land als in zijn eigen staat heerscht en bij zijn oproep tot een gemeenschappelijke inspan ning voor de zaak van den vrede steunt de Britsche regeering hem gaarne. Ten aanzien van de plannen tot het hou den van een conferentie, zeide Chamber lain er vrijwel niet aan te twijfelen, dat de Amerikaansche regeering, na de rede van Roosevelt, zich op de conferentie zou doen vertegenwoordigen en met de andere mo gendheden beraadslagen over een oplossing voor het conflict in het Verre Oosten. Bij dezen stand van zaken zou het in het oog- loopend voorbarig zijn, wanneer de Brit sche regeering op een of andere afzonder lijke wijze optrad. Ik wensch slechts te zeggen, aldus de premier, dat het hoofd doel der Britsche regeering nog steeds het herstel en de handhaving van den vrede en samenwerking ter bereiking van dit is. Chamberlain zeide verder, dat de aan dacht tijdelijk van de gebeurtenissen in de Middellandsche Zee is afgeleid door den toestand in het Verre Oosten. „Wij ver heugen ons, aldus vervolgde hij, oprecht over het accoord met Italië ten aanzien van den patrouilledienst en voelen ons bemoe digd in de hoop, dat deze overeenkomst zou kunnen worden gevolgd door andere be sprekingen, tusschen de drie mogendheden, die ten doel hebben de politiek van niet- inmenging werkelijk doeltreffend te ma ken". De minister verklaarde oprecht te vertrouwen, dat het Italiaansche antwoord de eendracht zal kunnen vergrooten. „In dien wij voor één keer werkelijk een stap vooruit zouden kunnen komen in de kwes tie van het Spaansche conflict, zou de weg vrijgemaakt zijn voor de besprekingen, die het onderwerp van mijn briefwisseling met Mussolini geweest zijn". Het overige deel van de rede was gewijd aan de vorderingen der wapening en aan binnenlandsche aangelegenheden. KOELE ONTVANGST IN DUITSCHLAND. De Duitsche pers heeft de redevoering van Chamberlain te Scarborough koel ont vangen. Men verwijt hem geen enkele op heldering te hebben gebracht in den tegen- woordigen internationalen toestand, terwijl deze opheldering in het belang van den Europeeschen vrede gewenscht is. DUITSCHLAND EEN NOODKREET DER KATHOLIEKE SAARBEVOLKING Het „Luxemburger Wort" publi ceert een van betrouwbare zijde toegezonden vlugschrift, dat sinds eenigen tijd in het Saargebied ver spreid wordt en waarin op ontroe rende wijze de nood der Katholie ken geschilderd wordt. In het vlug schrift staat o.m.: Katholieke bevolking van het Saarge bied! In het uur der grootste beklemming rond de Kerk, de bijzondere school en alle godsdienstige en kerkelijke vereenigingen, richten wij ons als verdedigers der gods dienstvrijheid tot u. Katholieken, hoe was het mogelijk, dat wij zoo schrede voor schrede door gouwlei der Bürckel en door de verantwoordelijke regeeringsperaonen overrompeld werden? Het antwoord kan alleen zijn, omdat wij als diepgeloovige menschen de plechtig gedane verplichtingen nakwamen, en dit ook van de regeering verwachtten. Konden wij gelooven, dat het plechtig gesloten Rijksconcordaat zoo met voeten getreden zou worden? Jammer genoeg moesten we het anders ondervinden. Onze kerkelijke en godsdienstige vereenigingen werden ontbonden, de belijdenisschool werd vernietigd - en onze priesters uit de scholen verjaagd. Onze kinderen zijn nu overgele verd aan de leer der rassenwaan. Opnieuw is de wet in werking getreden, waardoor het op straffe verboden is, kerkelijke vlag gen uit te hangen. Het meest ongeloofelijke is, dat men in het openbaar, in de pers al len bezoedelde, die Christus en Zijn gods dienst aanhangen. Zelfs onze Bisschoppen, priesters en kloosterlingen worden ten on rechte door het slijk gehaaid. In Frankental en in vele andere dorpen van het Saargebied probeerde men met ge weld het kruis uit de scholen te verwijde ren. Dat gelukte echter niet, omdat vuri ge mannen voor hun geloof opkwamen en ondanks alle gevolgen toch succes hadden. Waar blijft de naleving van het Concor daat, dat in art. 23 zegt: „Het behoud en de oprichting van katholieke scholen blijft gewaarborgd"? De rijksregeering, rijks kanselier Hitler, von Neurath en dr, Frick hebben het Concordaat geteekend en verbroken. Het was niet genoeg, dat men met deze verplichtingen gebroken heeft, neen op rechte mannen van ons geloof, die opkwa men voor de naleving dezer verplichtingen werden in de gevangenis geworpen. On beschrijflijk is het lijden van Katholieken, priesters en kloosterlingen. In gevangenis sen, tuchthuizen en concentratiekampen, smachten zij als misdaigers, zij moeten lij den, omdat zij voor den godsdienst, voor de humaniteit en voor den vrede opkwa men. Onder hen is de moedige kapelaan Rossaint evenals de Deken der Domkerk en de Deken van de St. Annakerk, beiden uit St. Wendel, en naast hen nog vele an dere Katholieken, priesters en kloosterlin gen. Woordbreuk is overal te constateeren te gen de Katholieken en de Evangelische Be- lij deniskerk, tegen de mijnwerkers, tegen de renteniers en de ouden van dagen, tegen de boeren en den middenstand; loonsver laging, werken met verkorte arbeidsduur, belastingdruk en dwangsysteem op econo- mischgebied ruineeren het volk. Geloofs vrienden, waarom sommen wij dit alles hier op? Het geheele volk lijdt en smacht en verlangt naar vrede en vrijheid. Daarom, bevolking van het Saargebied, wenden wij ons tot u. Sluiten wij ons nauwer aaneen. Laten wij eensgeiznd zijn, meer dan ooit te voren. De godsdienstvrijheid is ook uw vrijheid. Vrijheid en recht voor het heele volk. Met het volk en door het volk! INDUSTRIEEL GEARRESTEERD Hij zou zijn arbeiders hebben uitgebuit Kommerzienrat Karl Billand, directeur der ijzergieterij Kaiserlautern, en zeer ITALIë'S ANTWOORD WORDT VANDAAG OVERHANDIGD. Het Italiaansche antwoord op de Fransch- Britsche nota zal, naar de Giornale d'Italia meldt, vandaag overhandigd worden. Naar Reuter verneemt, zal het Italiaan sche antwoord, indien het zal zijn, zooals de „Popoio d'Italia" verwacht, te Londen en te Parijs niet gunstig ontvangen worden. Vooral schijnt het nieuwe voorstel de kwes tie voor te leggen aan de niet-inmengings- commissie niet te voldoen. De stap, welke Frankrijk en Engeland te Rome hebben gedaan, teneinde een spoe dig antwoord te krijgen is voor een deel geschied onder druk van de geruchten, dat nieuwe luchtvaartversterking naar Franco was gezonden en dat het mogelijk was, dat ook andere versterking was gezonden. Verder wordt vernomen, dat de Spaan sche regeering bereid zou zijn, wanneer de vrijwilligers, die aan de zijde van Franco strijden teruggetrokken worden, ook toe te stemmen in het terugroepen van de vrijwil ligers, die aan haar zijde strijden, hierbij inbegrepen de internationale brigade. Nieuwe Italiaansche troepen te Cadix ontscheept? Volgens den diplomatieken redacteur van de „Evening News" is de Britsche regee ring thans in het bezit van onweerlegbare gegevens, welke bewijzen, dat de vorige week te Cadix 15.000 man Italiaansche troepen zijn ontscheept. Men weet voorts, dat op Majorca nieuwe Italiaansche vlieg tuigen zyn aangekomen. Britsch stoomschip gebombardeerdd. Gistermorgen is in volle zee, op een af stand van acht zeemijlen van Tarragona, een koopvaardijschip, naar men meent te weten van Britsche nationaliteit, door een watervliegtuig der rechtschen gebombar deerd. Het schip is niet getroffen. Stoomschepen opgebracht. Het blad „Ce Soir" verneemt uit Oran, dat het Fransche s.s. „Cassidaigne" Dinsdag tusschen Sete en Marseille door vliegtuigen van de luchtmacht van Franco gedwongen bekend industrieel in de Palts, is op bevel van gouwleider Buerckel gearresteerd. Men verwijt hem gedurende de vier jaren van het nationaal-socialistisch regiem zijn arbeiders te hebben uitgebuit. De vertrouwensraad, welke door zijn me deplichtigheid dit gedrag heeft begunstigd, werd afgezet. Billand zal voor een bijzondere recht bank moeten verschijnen. Deze arrestatie heeft in Kaiserlautern en in de indus- trieele kringen beroering gewekt. ITALIË NIEUWE TROEPEN NAAR LIBYE Aan boord van het s.s. „Toscana" zyn 41 officieren en 1795 soldaten, van de di visies „Sabrata en Sirte" gisteravond naar Libye vertrokken. In het eerste nummer van het nieuwe tijdschrift „Informazione Diplomatica" komt een artikel voor betreffende het zen den van deze troepen naar Libye en de beroering, die dit in Egypte heeft gewekt. Er wordt aan herinnerd, dat het besluit hiertoe reeds in April is genomen, en dat het Egypte niet behoeft te verantrusten. Het artikel motiveert het zenden der versterkingen met redenen van interna tionalen aard. Buitenlandsche Berichten INSTORTINGSONGELUK TE BRESCIA. In een fabriek in Brescia is het dak van een machineloods, waaraan reparaties ver richt werden, ingestort. Vijftien arbeiders werden bedolven. Twee dooden en acht zwaargewonden konden geborgen worden. HET DRIJVENDE POOLSTATION. Het drijvende Russische Poolstation heeft medegedeeld, dat het gisteren op 58 gra den 4 minuten Noorder-breedte en 4 gra den 45 minuten Oosterlengte dreef. De tem peratuur bedroeg 14 graden onder vries punt, het zicht was twee tot vier kilometer. EEN ONRUSTIGE VERKIEZINGSVERGADERING. De Fransche Volkspartij deelt mede, dat gisteravond te Mitry Mory een verkie zingsvergadering in de war is gestuurd door een groep communisten. Er werden eenige ruiten verbrijzeld, terwijl ook schoten zijn gelost. Politiebeambten, die de orde wil den herstellen hadden het zwaar te ver antwoorden. Volgens het communiqué moet een der beambten door een schot in het hoofd ernstig gewond zijn. is, koers te zetten naar Palma de Majorca. Bij de nadering van deze haven werd de begeleiding overgenomen door een torpe dojager, die de Italiaansche vlag zou heb ben gevoerd. Bij het verschijnen van den Franschen torpedojager „Fantasque" werd de „Cassidaigne" vrijgelaten. Naar Lloyds meedeelt is het Britsche schip „Bobie", dat op weg was van Ant werpen naar Aviles, door schepen van de vloot van Franco aangehouden en naar Fer- rol gebracht. Dit is het derde Britsche schip, dat ge durende deze week door de schepen van Franco in beslag is genomen. DE TORPEDOJAGER BASILISK" werd niet aangevallen. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat na een volledig onderzoek is vastgesteld, dat de Britsche torpedojager „Basilisk" niet door een duikboot werd aangevallen. Sovjet-Unie wil de waarnemers afschaffen. De vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie op de niet inmengingsconferentie, Maisky, heeft op 29 September een nota overhandigd aan den voorzitter van de con ferentie, waarin hij namens zijn regeering verklaart geen enkel nut meer te zien in het handhaven van het systeem van neu trale waarnemers aan boord van de sche pen, aangezien dit geenszins het handha ven van de niet-inmenging garandeert. Ver der wordt in de nota voorgesteld de con trole ter zee af te schaffen en derhalve ook de controle langs de landsgrenzen van Span je te laten vervallen Ook Bruno Mussolini strijdt mee. De correspondent te Rome van de „Figa ro" meldt, dat het thans vrijwel zeker is, dat Bruno Mussolini vertrokken is om met een escadrille onder bevel van Disco en bijna geheel bestaande uit Italiaansche luchtstrijdkrachten, voorzien van voortref felijke toestellen van het laatste type van Savoia Marchetti, in Spanje te gaan strij den. Op 26 September uit Rome naar Ma jorca vertrokken, zouden deze toestellen, naar men zegt, him zending begonnen heb ben met het bombardement van Valen cia in den loop van de vorige week. VLIEGONGELUK TI PALESTINA Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft gisteravond medegedeeld, dat drie officieren-vliegers gisteren in Palestina bij een vliegongeluk om het leven zijn geko men. Hun toestel is te Moedawara veron gelukt. GESLAAGDE EERSTÉ*VLUCHT VAN DE „STEARMAN HAMMOND". Hij landt op zijn neus. Het door de K. L. M. voor lesdoeleinden aangekochte Amerikaansche vliegtuig met neuswielonderstel, P.H.A.P.Y., is gister middag voor de eerste maal sedert de aan komst in Nederland in de lucht geweest. De chef van den vliegdienst der K. L. M., de heer I. Aler, heeft tusschen twee en vier uur ruim een uur met de „Stearman Hammond" boven en in de omgeving van Schiphol gevlogen. Hij heeft met het toestel verschillende manoeuvres uitgevoerd, bochten gedraaid en landingen gemaakt. Het vliegtuig is zeer gemakkelijk bestuurbaar en de landing met het neuswiel leverde dan ook, al deed men het voor de eerste maal, geen moei lijkheden op, en de heer Aler maakte dan ook een aantal vlotte driepuntslandingen. Hij was uiterst voldaan over de vlieg- eigenschappen van de machine, die door haar eenvoudige besturing zeer veilig is en in Amerika als „foolproof' beschouwt wordt. In den loop van de volgende week zul len met de „Stearman Hammond" de voor geschreven vluchten worden gemaakt voor het verkrijgen van de Nederlandsche lucht waardigheidspapieren. DE VLIEGTOCHT VAN IR. DE KOK. De beide vliegers ir. de Kok en Schmidt Crans zijn te Marseille aangekomen. Wegens slecht weder zijn zij pas vier uur later kunnen vertrekken van Brindisi dan hun plan was. Op hun vlucht hadden zij bovendien met sterken tegenwind te kampen, zoodat zij niet verder zijn geko men dan Marseille. Vandaag hopen zy de reis voort te zet ten naar Ypenburg, v/aar zy van 3 uur af kunnen worden verwacht.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5