AGENDA Burgerlijke Siand FAILLISSEMENTEN Academienieuws RECHTZAKEN ZATERDAG 9 OCTOBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? IETS KOUDER. <3§||$ÏÏ^- De Bill seint: Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk droog weer, iets kouder. Hoogste barometerst.: 744.8 te Vestmanoer Laagste barometerst.: 759.6 te Ingö. De hooge drukking in het Noord-Wes ten nam sterk toe en breidt zich Oost- en Zuidwaarts uit. De ondiepe depressie in Duitschland trok naar de Oostzee en werd nog van minder beteekenis. Uit het Noor den schijnt een daling te naderen, de de pressie in het ZuidWesten nam af. De Eritsche Eilanden hebben kalm weer met gedeeltelijk bewolkte lucht, in Scandina vië valt alleen in het Noorden regen en kwam in het binnenland weer lichte vorst voor. In Duitschland was vooral in het midden en Zuiden veel mist, die vermoe delijk zal optrekken. Zwitserland meldt nog regen en op de hooge toppen sneeuw. Frankrijk meldt ook veel mist en eenige regen in het Oosten. De nog toenemende hooge druk king zal hier te lande het opkla rende weer doen aanhouden, de Noordelijke wind kan later eeni ge afkoeling brengen. LUCHTTEMPERATUUR. 14 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 5.51 uur tot Zondagmorgen 5.45 uur; van Zondagna middag 5.49 tot Maandagmorgen 5.47 uur. KATH. ACTIE „VÓÓR GOD". Morgen, Zondag 10 October, wordt na alle H.H. Missen in de St. Petruskerk en de kerk aan den Heerensingel gecollecteerd voor boven genoemde, hoogste noodzake lijke en zoo prachtig werkende actie. De Kolpings Lijfwachters der Gez. Ver. collecteeren in de St. Petruskerk voor dat nobele werk. Geeft ook gij, parochianen, uw gave als aandeel in den machtigen strijd, „Vóór God". BLOEMPJESDAG. Men schrijft ons: Alweer een bloempjesdag? Ja en het eigenaardige is: het is weer voor een goed doel ook. Morgen, Zondag 13 October, zal u aan de Hartebrugskerk een bloempje worden aangeboden ten bate van het Moederschapfonds van den bond voor groote gezinnen, afdeeling Leiden. Zooals u bekend kan zijn, krijgen onze leden een uitkeering bij een geboorte van 10 gld, waarmee wij in deze voor velen zoo moei lijken tijd een goed werk doen. De leden dragen zelf voor dit mooie doel maandelijks bij, maar wij moeten met leedwezen constateeren: veel te wei nig Katholieke huisvaders zijn lid van onzen bond, zoodat wij, willen wij ons mooie werk voortzetten, een beroep op uw medewerking moeten doen. Wij ver trouwen, dat u ons niet zult teleurstel len en dat de Hartebrug een schit terend voorbeeld moge zijn voor de an dere parochies die de volgende week volgen. Om meer bekendheid aan het werk van onze bond te geven, zal in deze maand en in November en December een praatavond gehouden worden, waaorp onze Geestelijke Adviseur prof. A. Cleophas een uiteenzetting zal ge ven over de encycliek over het Chris telijk Huwelijk. Op.deze avonden verwachten wij op de eerste plaats onze leden, maar ook zijn hartelijk welkom alle jonggehuwden, die voor dit onderwerp vanzelfsprekend een groote belangstelling hebben. De naam van den eerw. spreker waarborgt- u een heldere en duidelijke uiteenzetting. Datum en plaats van deze bijeenkomsten zullen nog nader in dit blad worden bekend gemaakt. Laat niemand verzuimen deze leerzame avonden te bezoeken en.... koopt mor gen een bloempje. Dank U. Het overzicht der vervoersopbrengsten van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. gedurende September 1937 (ongecontroleerd) geeft de volgende cijfers: totaal-opbrengst in.1937: ƒ254.566, in 1936: ƒ250.286. Voor het examen Staatsinrichting M.O. is te Den Haag geslaagd de heer J. M. v. d. Horst, alhier. AMBTSJUBILEA N. Z. H. T. M. Feestavond in de StadsgehoarzEVl. Toen wij ons gisterenavond ter bijwo ning van den j aarlij kschen feestavond van het jubileumfonds der N.Z.H.T.M. in de Stadsgehoorzaal bevonden, venkeer den wij midden tusschen de jubilarissen en dus vanzelfsprekend in het centrum Vier feestvreugde. Er waren dit jaar niet minder dan vijf en twintig jubilarissen, die een dienstperiode van veertig- of vijf en twintig jaar achter den rug had den. Voor wij ons kunnen herinneren is dit een record-aantal. Het bestuur van het jubileumfonds, dat deze gemeenschappelijke huldiging altijd zoo aantrekkelijk weet in elkander te zetten, had ook ditmaal weer voor een aardig programma gezorgd, waarvoor het zich de medewerking had verzekerd van het gezelschap Bartoes. Geruimen tijd voor den aanvang lieten de Bleu Rhytm Boys vroolijke muziek hooren waardoor de volle zaal op stem ming werd gebracht, een stemming, die tot laat in den nacht gehandhaafd bleef. Ongeveer acht uur betraden de jubi larissen de feestzaal, hartelijk toege juicht door een groote familie van N.Z.H. vrienden, waaronder ook de directeur, ir. Burgersdijk en enkele afdeelingschefs. Het muziekcorps der Maatschappij liet hierbij een feestmarsoh hooren. Als allen dan de voor hen gereserveerde plaatsen hebben ingenomen, wordt allereerst dioor het N.Z.H.-muziekcorps o. 1. v. den heer R. van 't Hoff een viertal nummers uitgevoerd, waarbij de goede geschoold heid van het corps bij vernieuwing viel op te merken. Hartelijk heette hierna de voorzitter van de feestcommissie allen welkom. Met een enkel woord herinnerde spr. aan ka meraad Singeling, een jubilaris, die de zen avond wegens ziekte niet mede kon vieren. Hem werd een fruitmand thuis bezorgd. In aansluiting op deze toe spraak voerde de voorzitter van het Ju bileumfonds, de heer IJzendijk, het woord die de jubilarissen, die op den dag van hun jubileum reeds persoonlijk gehul digd waren, nu collectief gelukwenschte. Met een enkel woord wees spr. voorts nog op het jubileumfonds, waartoe hij een ieder, voor zoover dit nog noodig mocht zijn, opwekte lid van te worden. Met luid applaus begroet verscheen nu de directeur van de N.Z.H.T.M., ir. Bur gersdijk op het podium. Ook hij sprak nog een woord van gelukwensch om vorts, heel geestig, op te wekken tot een veelvuldig tramgebruik. Met een enkele gedachte wees spr. verder nog op' den geest van goede kameraadschap, welke er tusschen directie en personeel wordt gevonden. Spr. hoopte, dat waar zij goe de kameraden zijn, dit ook in de toe komst zoo zou blijven. Na dit officieele gedeelte bracht het- gezelschap Bartoes een gevarieerd pro gramma, dat allen eenige uren aange naam bezig heeft gehouden. Een bal onder leiding van den heeT W. F. van Wijk en waarbij de muzieik ver zorgd werd door ,.The Bleu Rhytm Boys" hield velen nog geruimen tijd samen. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE Voordracht prof. dr. J. de Vries. In de gisteravond alhier gehouden maan- delijksche vergadering van de maatschap pij der Nederlandsche Leterkunde heeft de heer prof. dr. J. de Vries een voordracht gehouden over: „De Germaansche epische kunst in het bijzonder vergeleken met de klassieke epiek". De spreker begon met een korte karak teristiek van heldenepiek in het algemeen om het geestelijke milieu te typeeren, waar in een dergelijke kunst bloeit. Wat de Ger maansche epiek in het bijzonder betreft, moet men zich er voor hoeden het Nibe- lungenlied en de Kudrun als zuivere voor beelden te beschouwen; zij hebben juist de meeste bekendheid verworven, omdat zij aan een smaak van lateren tijd gemak kelijker bevrediging gaven. Typisch Germaansche is 't korte helden lied waarvan het fragment van het Hilde- brandslied als voorbeeld kan dienen. Dit fragment is tevens een kostbaar getuige nis, dat aan 1 d breed uitgewerkte epos wel degelijk het korte lied, de Cantilena, ten grondslag heeft geiegen en dat dus althans op Germaansch gebied de opvat tingen van Bedier dienen te worden weer sproken. Voor een diegaande behandeling is echter het Duitsche fragment niet vol doende; dan moeten wy de Eddaliederen beschouwen, al moeten wij wel in het oog houden, dat in de overgeleverde ge dichten werken van zeer verschillende tijd perken vóórkomen. Aan enkele vertalin gen van Eddaliederen werd nu meer in bijzonderheden het verschil met de epi sche kunst, zooals wij die uit den Ilias ken nen, gedemonstreerd. Het begin van de Atlamal gaf het voorbeeld voor de stem ming als belangrijke eigenschap der Ger maansche epiek; een onbestemd gevoel van naderende tragiek wekt de dichter door enkele vage aanduidingen, die evenwel dui delijk genoeg zijn voor hem, die de sage zelf kent. En dat was het geval in de Ger maansche oudheid: het heldenlied, in de feesthal gesproken, behandelde een sage, die algemeen bekend was. Van belang was dus niet de inhoud van het gedicht, maar de wijze warop de sage werd behandeld. De dichters kiezen daarom gaarne een punt der handeling, waarop de conflicten zich toespitsen en de tragische stemming dus het hoogste gestegen is. Verder kan de dichter door den soepelen bouw van het Germaansche vers ook in den vorm der poëzie de stemming van het oogenblik weergeven, daarvan geeft een voorbeeld het slot van het Hamdirlied, dat nader ge analyseerd werd. Een ander lied, waarin het oogenblik na den dood van Sigurd ge kozen is, toont duidelijk, hoe zeer de Ed- dadichter het verstaat het innerlijk bele ven der vrouwenfiguren tot uitdrukking te brengen; dit werd nader aangetoond aan de hand van een vertaling van dit lied. De spreker kwam ten slotte tot een samenvatting van zijn beschouwing, waar in hij een parallel trok tusschen den aard van het Germaansch heldenlied, het ka rakter van de Germaansche metriek en het wezen der Germaansche taal zelf. Uit alles blijkt eenzelfde grondtrek: behoefte aan ontlading van energie en een over- heerschen van het gevoelsmoment. Als uit drukking van den Germaanschen mensch is dus deze kunst te verstaan en zij kan alleen aldus op onze volle waardeering aan spraak maken. De spreker eindigde met er op te wijzen, dat het een misstand is, wan neer deze kunst zoo weinig bekend is, daar zij als uiting van de oud-Germaansche cultuur grootere belangstelling verdient. Belangrijke schenking. Na de voordracht van prof. de Vries heeft de bibliothecaris der Maatschappij dr. A. A. van Rijnbach, medegedeeld, dat hij voor de bibliotheek een belangrijk ge schenk heeft ontvangen uit de nalaten schap van het dit jaar overleden eerelid der Maatschappij, prof. dr. S. G. de Vries, door zijn weduwe aangeboden en door het bestuur dankbaar aanvaard. Deze schenking omvat een groot aantal brie ven gericht aan den bekenden classicus Je- ronimo de Bosch door tal van buitenland- sche geleerden en betreffen de anthologia; verder de correspondentie van de Bosch met vele beroemde geleerden in binnen- en buitenland, waarbij o.a. een brief van Im- manuel Kant en ten slotte het Epistolarium van D. Wyttenbach n de Bosch, naar aan leiding waarvan prof. Hesseling in de Gids schreef. In de tweede plaats omvat deze schenking, die als aanvulling beschouwd kan worden van hetgeen de Vries reeds tij dens zijn leven aan de bibliotheek afstond, een groot aantal biie'ven aan zijn vader, dr. Matthijs de Vries, gericht door E. Ver wijs, J. A. Alberdingk Thijm, Bleeker, Bol land, Nicolaas Beets en J. te Winkel. Deze opsomming kan een denkbeeld geven van het belang dezer verzameling voor de ken nis van het geestelijk en wetenschappelijk leven in Nederland in het laatst der 18de en een groot deel der 19de eeuw. MILITARIA. Maandag a.s. te 2 uur heeft de inlijving plaats van 350 dienstplichtigen der lich ting 1938 eerste ploeg bij het 4 Regiment Infanterie. Naar aanleiding van het in ons blad van 5 October j.l. voorkomend bericht omtrent de mogelijkheid van het vrijwillig onder de wapenen komen van dienstplichtige on derofficieren zijn reeds zeer vele verzoe ken ingekomen. Onder de aandacht wordt echter gebracht, dat de betrokken korpscommandant in zijn op 1 November a.s. aan den Minister van Defensie in te dienen opgave, alleen die onderofficieren voordraagt, welke geduren de hun eerste oefening van goed gedrag zijn geweest en getoond hebben een goed bruikbaar onderofficier te zijn. De aanwijzing voor de opkomst heeft plaats door den Minister van Defensie. De Minister van Defensie heeft de com mandanten der regimenten Infanterie ge machtigd tot het aannemen vai een vrij williger als tamboer 2e klasse overeenkom stig het voorschrift Dienstverbintenissen; de eerste verbintenis voor 6 jaren met een jaar proeftijd. Zij, die als zoodanig worden aangenomen, kunnen na gebleken geschikt heid reeds na 6 maanden ill den rang van korporaal-tamboer worden aangesteld. Be vordering tot sergeant-tamboer heeft plaats na 6 jaren dienst als korporaal-tamboer. BIOSCOPEN. Lido. Het is een eigenaardige gewaarwording een actrice, waarvan men weet, dat 2ij overleden is, te zien spelen op het witte doek. Het is alsof zij uit de dooden herre zen is, om ons een episode te onthullen uit een tijd, welke als een booze nacht merrie achter ons ligt, n.l. den tijd van het uitbreken van den grooten wereldoorlog in 1914. De film „Suzy" welke deze week in Lido draait, is de laatste film, waarin Jean Harlow de hoofdrol heeft gespeeld; De slotscène van het verhaal, waarin zij als oorlogsweduwe de plaats verlaat, waar haar gedoode echtgenoot (een beroemde Fransche gevechtsvlieger) was gehuldigd, is in het licht van haar te vroegen door vol van een tragische symboliek. Men ziet haar heengaanom nimmer meer terug- te keeren. Zooals gezegd, speelt zich de geschie denis af in 1914 omstreeks het uitbreken van den wereldoorlog. Suzy is een revue- girl, die in Londen op de keien staat en kennis maakt met een uitvinder. Deze wordt neergeschoten door een Duitsche spionne. Beducht voor een valsche beschul diging van moord vlucht zij naar Frankrijk en trouwt voor de tweede maal met een Franschen vlieger. Aan het front ontmoeten beide mannen elkaar, want de neergescho ten eerste man, was niet dood. Ook de spionne duikt weer op en doodt den vlie ger. Om zijn eer te redden, riskaert de eerste man op aandringen van Suzy een vliegongeluk, en wordt de schijn ge wekt alsof de vlieger bij dit ongeluk om het leven is gekomen. Een in den grond tragisch verhaal, dat vooral boeit door zijn herinneringen aan den wereldoorlog en door het spel van Jean Harlow. De andere hoofdfilm „Ik zal je temmen" is in het licht van haar te vroegen dood vol overspannen raakt en zich slechts vermomd onder het publiek durft te wagen. Zij ont moet echter een jongen man en u be grijpt, dat de liefde, die een geneesmid del is voor velerlei kwalen, ook hier red ding brengt. Te zien hoe George Brent de filmster Ginger Rogers, die het natuurlijk niet laten kan om diverse tap-dansen uit te voeren, temt, is zeer vermakelijk. Een programma voor volwassenen. Trianon. De Fransche films, die den laatsten tijd steeds meer en in betere kwaliteit op de markt komen, ademen een frisschen geest, welke ook in de film „Publiek geheim", overal wordt aangetroffen. Het voortreffe lijke tempo, de montage en het verhaal maken haar tot een succes. Dat Pierre reeds getrouwd was en zelfs een kind had, was een geheim, maar een publiek geheim. Niemand sprak er over, maar ieder apart, kwamen Vader en Moe- oer en Oom bij Pierre op bezoek. De hoofd rollen worden overtuigend gespeeld door Francoise Rosay en Raimu en aan het eind van de voorstelling ziet men, wat maar zel den in deze mate het geval pleegt te zijn, om zich heen niets dan lachende gezichten. Tot' de films, die om een of andere reden een herinnering achterlaten en niet, zooals zoovele rolprenten, bestemd zijn om „nauw verschenen" weer te verdwijnen, behoort zeer zekér „De Zanger van Hare Hoogheid". Meer dan vele andere films van Benjamino Gigli is deze zeer onderhoudende rolprent, welke Trianon deze week voor hoofdfilm heeft gekozen, om den grooten zanger op gebouwd. Zijn geluid in de onsterfelijke melodieën klinkt dan ook bijna voortdu rend door de zaal en laat het publiek door loopend genieten. De muzikaal hoogbegaafde prinses Hélène is uitgenoodigd voor een souper, dat ten doel heeft, haar in kennis te brengen met prins Constantino. Daar zij er eën hekel aan heeft o mte worden uitgehuwd, wendt zij voor dezen avond hoofdpijn voor, waar door zij het souper niet kan bijwonen. In- tusschen gaat zij naar de Schouwburg, waar Gino Mari (Benjamino Gigli), de beroem de zanger, dien zij eens geaccompagneerd heeft, optreedt. Na afloop der voorstelling ontmoetten zij elkaar, waarna zij in gezel schap van enkele vrienden, naar het Café van den zingenden waard gaan. De prins verneemt dit en het gevolg is, dat een hu welijk tusschen hen onmogelijk wordt. Maar ook hiervoor weet het scenario door mid del van Gino Mari een oplossing, 'zoodat het misverstand uit den weg geruimd en een gelukkig prinselijk paar gevormd wordt. Een zeer uitgebreid voorprogramma, met het laatste wereldnieuws, o.a. de 3 October- feesten te Leiden en een aardig teeken filmpje, getiteld „Kampeergenoegens", ma ken het programma tot een waardevol ge heel. Luxor. Een operette-film op 'n oud thema is de film „Land der Liefde" een aardige film van den bekenden regisseur Reinhold Schunzel. Het gegeven speelt zich af in een van die ongenoemde staatjes, welke alleen bestaan in het brein van filmregisseurs en scenarioschrijvers. De koning van dat land moet trouwen, zoo had de minister-presi dent besloten. Als uitverkorene werd ge kozen een jonge prinses, die nog op de kostschool vertoeft. Haar moeder is natuur lijk ten zeerste vereerd met dit hooge aan zoek. Zij laat haar dochter overkomen zon der haar de reden echter te zeggen en op reis naar huis komt zij in connectie met 'n jongen man, op wien zij verliefd wordt. Zij bezoeken samen 'n lunapark, waar zij met onschuldige bommen op stoombootjes werpen. In het geroezemoes klinkt plots de stem van den radio-omroeper, die mede deelt, dat Julia de uitverkorene des konings is. De prinses is daar allerminst mee inge nomen, wijl dit geen huwelijk uit liefde kan zijn. Zij vlucht, de jongen keert naar zijn kamer terug en' juist als de koning luide toegejuicht passeert werpt hij de nog in zijn bezit zijnde bommetjes uit het venster op straat. Een aanslag? De koning is ongedeerd, doch ziet zijn kans schoon om te vluchten, terwijl de dader wordt gear resteerd. De hooge heeren zitten echter in een moeilijk parket. Zij hebben geenen koning meer voor de uitverkoren bruid, doch gelukkig heeft de dader een merk waardige gelijkenis met den koning. Hij moet hem dus vervangen en dat gaat goed, opperbest zelfs. Totdat de ware koning terugkomt. Weer een geluk is het dan, dat deze de moeder van zijn bruid voor de prin ses aanziet..'.. Gevolg? Natuurlijk twee gelukkige paren! Een aardig gespeelde film met tal van komische situaties. Voor de pauze een paardren-geschiedenis, waarbij 'n versjesmaker voor z'n liefheb berij wedt op paarden welke tips echter altijd juist blijken te zijn. Joan Blondell en Frank Mc Lugh spelen hier de hoofdrollen. Casino. Er is voor een gegeven als in „De Boks kampioen" Fransche zwier noodig om die dwaasheden tot een goed einde te brengen. Wellicht zou ook een Duitsche onderne ming er iets behorlijks van hebben ge maakt, omdat het grootste deel van deze film in de kazerne en onder soldaten speelt. En de goedgeslaagde Duitsche sol- datenfilms zijn vele. Maar nu er een Fransche regisseur ach ter deze film gezeten heeft, is de.film ook geladen geworden met sprankelende hu mor en met een frissche geest. Het verhaal zelf is overigens niet nieuw meer en de geparodieerde bokswedstrijd is al in vele films, groote en kleine, zelfs door Charley Chaplin vertoond. Maar zoo als de komische Bach het hier doet, ge schiedt het zoo ongedwongen, frisch en vol originaliteit, dat men hem gaarne onder al- de bokskoningen den eersten prijs toekent. Deze bokswedstrijd is maar een onderdeel, zij het dan ook het hoogtepunt van een feest, dat in het ganizoensstadje gegeven werd en waaraan het garnizoen medewerk te. Dat het Fransche gemak tot parodie wel LEIDEN. Maandag, R.-K. Bakkerspatroonsvereeni- ging „Sint Clemens", afd. Leiden en Omgeving, Hotel Central, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: v. Leeuwen, v. d. Meer, Verbrugge, Win kler. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Leemhuis, Tel. 2030. De nacht- en Zondagsdienst der apothe kers wordt waargenomen: Van Zondag 2 tot en met Vrijdag 8 Oct. nemen waar: D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. B. de Metz, Ka- merl. Onneslaan 28, tel. 3553. Voor Oegstgeest: J. Doedens, Wil- helminapark 8, tel. 274. eens te ver kan gaan naar onzen Nederlaqd- schen smaak schijnt door coupures grooten- deels uit deze film verwijderd te zijn, al ziet men nog eenmaal de komiek van deze film in de kleeding van een abbé. Maar om het overige kan men wel zoo lachen, dat met een bezoek aan deze.film een vroo lijke avond verzekerd is. Na de pauze is er een zeer spannende Wild-West-film naar het gebruikelijke pro cédé, gemengd van schurken, gevechten, schietpartijen, moorden, een edele Wild- West-ridder en een lieftallig meisje. Als men deze cocktail op heeft, moet men voldaan zijn. Met een uitgebreid journaal en een muzikaal voorprogramma een goed amusement. LEIDEN. Geboren: Hendrika Jacoba Francina, d. van J. v. Wilgen en J. H. Wassink Jan Nicolaas, z. van D. N. Kriek en M. G. Ha verman Johanna, d. van F. v. Schooten en E. Stouten Catharina Josephina, d. vrfn J. Vastenhout en M. J. Marcus Ma ria Jacoba, d. van A. Hoogervegt en A. Koettsier Anna Maria, d. van C. v. Die- men en E. A. G. Rijnders Maartje Adria- na, d. van M. D. den Otter en M. Kloos Jacob Jan, z. van G. v. Mantgem en C. Bol Arie, z. van D. Verhoef en D. v. Eg- mond Elisabeth Remina Christina, d. van G. J. den Heeten en B. v. Wijk. Ondertrouwd: H. G. ter Mors jm. 26 j. èn G. v. Ronnen jd. 24 j. Uitgesproken: De N.V. Spaarbank Montes Piëtatis in li quidatie te 's Gravenhage, kantoorhoudende te Amsterdam, Prinsengracht 1043; cur. mr F. Donker Curtius, den Haag en mr. G. H. A. Grosheide, Amsterdam. J. C. Wendt, reiziger te L e i d e n, For- mosastraat 14a; cur, mr. C. L. B. W. van Overveem te Leiden. G. H. Krau, aannemer te N o o r d w ij k a. Zee, Duinweg 47; cur. mr. H. F. A. Don ders, Leiden C Kwakkenbos Jzn, te Nieuwkoop; cur. mr. C. M. Loef te Boskoop. LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift getiteld: „Maritaal beslag" de heer W. Hugenholtz, geboren t" Axel; idem, tot doctor in de Wis- en Natuur kunde, op proefschrift getiteld: „Die nieder- landischen pleistozanen Hirsche", mej. C. E. Kunst, geboren te Soekaboemi; idem, op proefschrift getiteld: „Die Geo logie der westlichen und suedlichen Ab- haenge des Pizzo della Presolana und des Monte Ferrante", de heer W. A. Visser, ge boren te Zoeterwoude. Geslaagd: Candidaatsexamen klassieke letteren: de heeren W. G. J. v. d. Vliet, Gendt, Over- Betuwe, M. A. Hooijkaas, V oorscho ten; Candidaatsexamen km stgeschiedenis: mej. W. H. E. Jacometti, Den Haag; Candidaatsexamen Rechten: mej. C. C. M. de Marez Oyens, Amsterdam; Doctoraal examen Nederlandsche lette ren: mej. W. S. G. Le Grom, Den Haag. DE BLAUWE ZAND-AFFAIRE. IR. MUSSERT DOOR RAADKAMER DER RECHTBANK BUITEN VERVOLGING GESTELD. Officier gaat in ho-oger beroep. De raadkamer der Amsterdam9che rechtbank heeft gisteren een beschikking gegeven inzake het bezwaarschrift, door ir. A. A. Mussert, leider van de N.S.B., ingesteld tegen de tegen hem uitgebrach te dagvaarding, waarbij hij werd opge roepen om zich ter openbare zitting te verantwoorden wegens mishandeling, die door hem bij het bekende incident op het Blauwe Zand zou zijn gepleegd. De raadkamer achtte het verweer van ir. Mussert gegrond en was van meening, dat hier sprake was van noodweer, zoo dat de rechtbank ir. Mussert buiten ver volging stelde. De officier van justitie is tegen deze beslissing van de raadkamer in hooger beroep gegaan bij het gerechtshof. Blijft deze beslissing ook voor het hof gehandhaafd, dan zal ir. Mussert dus niet voor de rechtbank terecht staan.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2