GRATIS ONGEVALLEN VERZEKERING. STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Wedstrijd Euwe-AIjechin Italië kiest partij voor Japan CARILLON Ons nieuwe feuilleton 29ste Jaargang ZATERDAG 9 OCTOBER 1937 No. 8849 S)e £ckióohc(2oti/fca/tit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bi. onz Igen'en 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal tiet Geïllustreeru Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers1 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. tl DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. j TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Heden keerden wij aan Mej de Wed. J. LUKSENBURG, te Noordwijk, wegens het ongeval haar man overkomen, en dat den dood tengevolge had, de som uit van DRIE HONDERD GULDEN. Directie N.V, „De Leidsche Courant" De derde partij wordt Zondagavond in Amsterdam gespeeld. Wij herinneren onze abonné's er aan, dat bij eventueel afbreken der partij wij 5.— (vijf gulden) beschik baar stellen voor hem of haar, die ons de in couvert afgegeven zet op- geeft. Deze opgave moet ons bereikt heb ben voor de hervatting der partij. Men mag maar één zet opgeven. Op de enveloppe te vermelden.' EUWEALJECH1N. DE DIRECTIE. MUSSOLINI'S VOLLEDIGE STEUN De Italiaansche ambassadeur te Tokio beeft een bezoek gebracht aan den Japan- schen onderminister van buitenlandsche zaken, teneinde hem te verzoeken het Ja- pansche volk mede te deelen, dat het Ita liaansche volk zich onder leiding van Mus solini hecht aaneensluit om volledigen steun te verleenen aan de Japansche actie in China, die niets anders is dan de, uitoefe ning van het wettige recht op zelfverdedi ging. HERDENKING VAN DE ONTDEKKING VAN AMERIKA FAN-AMERIKAANSCHE „GOODWILL"- VLUCHT. Het zal 12 October a.s. 445 jaar geleden zijn, dat Columbus de nieuwe wereld ont dekte. Deze dag, die in Noord-Amerika als „Columbus-day" en in Midden- en Zuid- Amerika als „Dia de la Raza" gevierd wordt, geldt op dit continent als een der grootste feesten. In alle landen van Noord tot Zuid worden door de diverse regeerin gen en staatshoofden hartelijke telegram men gewisseld, en wordt deze voor Ame rika zoo historische dag benut om telken- jare op de Pan-Amerikaansche solidariteit en vriendschap de aandacht te vestigen. Door samenwerking tusschen de regee ringen van de Dominicaansche republiek en van Cuba en van het Pan-Amerikaan sche Columbus Genootschap, zal de 445ste verjaardag van Amerika's ontdekking op bijzondere wijze herdacht worden. Een escadrille van vier vliegtuigen zal op 12 October a.s. uit het district van Santo Domingo starten voor een „good- wilT-vlucht van meer dan 35.000 K.M. door heel Noord- en Zuid-Amerika. De vliegtuigen werden tot dit doel door de Dominicaansche en Cubaansche regeerin gen en door het Pan-Amerikaansche Co- lumbus-genootschap ter beschikking ge steld. De vier vliegtuigen zullen de volgende historische namen dragen: de „Colon", de „Santa Maria", de „Pinta" en de „Nina" (naar Columbus en zijn drie scheepjes, die hij voor zijn eerste reis benutte). De Nederlandsche regeering stond het vliegen boven Suriname en het landen te Paramaribo desgevraagd toe, en beloofde haar volle medewerkin6 voor het welsla gen van deze vlucht, voor zoover het Ne derlandsche grondgebied betreft te ver leenen. Het doel van deze onderneming is tweeërlei, n.L: boven omschreven Pan- Amerikaansche gedachte en vriendschap te bevorderen, en tevens de internationale aandacht te vestigen op het project „Colum- bus-lichtmonument" (faro monumental a Colon), dat binnenkort in het district van Santo Domingo en in de nabijheid van Ciudad-Trujillo zal verrijzen. De kosten, welke door alle Amerikaansche landen, Spanje en Italië opgebracht zullen wor den, raamt men op een twintig millioen dollar. Deze raming voorziet in den bouw van den vuurtoren, omringd door een vil la-park, een model-luchthaven ets. Het „Columbus-lichtmonument" zal dienst doen als een baken voor ze- en luchtvaart, ter wijl de gebeenten van Columbus van de kathedraal van Santo Domingo daarheen overgebracht zullen worden. Op deze wij ze zal bij de oudste stad van de nieuwe wereld door samenwerking tusschen alle Amerikaansche landen, Columbus' vader land Italië, en Spanje, dat zijn eerste ont dekkingsreis mogelijk maakte, een nuttig monument verrijzen ter eere van dezen grooten ontdekker, waar deze voor goed een hem waardige rustplaats zal vinden. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De Britsche minister-president Neville Chamberlain heeft gisteren te Scarborough een rede gehouden, waarin hij zijn instem ming betuigd heeft met de rede van Roo sevelt, welke hij „het hoornsignaal van over den Atlantischen Oceaan" noemde. Hij verklaarde, dat Engeland gaarne wil medewerken aan elk plan tot herstel en behoud van den vrede. In- scherpe be woordingen gispte Chamberlain het gebrui ken van wapengeweld, zonder dat men ge poogd heeft, het door onderhandelingen eens te worden. Wat de Middellandsche Zee betreft, gaf de premier uiting aan zijn hoop op een spoedig en gunstig antwoord van Italië op de uitnoodiging tot een conferentie over de kwestie der vrijwilligers in Spanje. Wij helpen het hem hopen, maar de voorspellingen luiden niet erg gunstig over den inhoud van het Italiaansche antwoord. In Japan heeft het departement van bui tenlandsche zaken in antwoord op de ver oordeelingen door den Volkenbond in de Vereenigde Staten verklaard, dat Japan in China uitsluitend uit zelfverdediging op treedt. Voorts wordt gezegd, dat de Wes- tersche mogendheden Japan niet begrij pen. Dan zal wel uitkomen, wanneer Japan verklaringen aflegt als de volgende, welke eveneens afkomstig zijn van het Japansche departement van buitenlandsche zaken. „Japan streeft, zoo heet het, naar hand having van den vrede in het Verre Oos ten in samenwerking met China. Japan heeft geen territoriale bedoelingen en schendt derhalve de verdragen niet. China daarentegen voert een hardnekkigen weer stand tegen Japan, daartoe aangedreven door de rooden, en tracht de Japansche rechten in China af te schaffen door de wapenen. Het is derhalve de Chineesche regeering, die het anti-oorlogspact schendt en den wereldvrede bedreigt". Dat is te veel voor onze domme Wester- sche hersenen. Alleen Mussolini begrijpt het! De toren van ons nieuwe Stadhuis is in aanbouw. In dezen toren zal het moeten komen. Hebt Gij Uwe bijdrage al op de post rekening No. 302400 van den Penning meester van het „Carillon-Comité Stadhuis Leiden" overgeschreven? JAARVERGADERING LEMVOG. AANVRAGE SURSEANCE VAN DE AGENDA AFGEVOERD. Aandrang tot liquidatie. Gistermiddag wérd in café-restaurant „In den Vergulden Turk" de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhou ders gehouden der Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen. De vergadering stond onder voorzit terschap van den heer J. J. de Cler, ad viseur van de commissarissen der Lem- vog. Vertegenwoordigd waren 171 aan- deelen, uitbrengend 141 stemmen. De voorz. deelde na opening der ver gadering mede, dat er niet voldoende geld aanwezig was geweest om de jaar stukken, zooals de statuten vereischen, door een accountant te laten controlee ren en de verslagen, in druk te doen ver schijnen. Door den. boekhouder der Mij., den heer Witkamp, is échter een verkla ring opgemaakt, waarin gezegd wordt, dat de geproduceerde cijfers geheel overeenkomstig de boeken zijn. Spr. deelde verder mede, dat de com missarissen der N.V., de heeren G. v. d. Werff en H. Kouwenhoven, voor hun functies hadden bedankt, omdat kort ge leden surséance .vail betaling was aan gevraagd. Voorts bedankte de heer B. H. J. v. d. Linden, omdat hij niet met den directeur der Lemvog kon samen werken. Hierna werd door den directeur, den heer N. A. van Zijp, het verslag over het afgeloopen jaar uitgebracht. Het volgen de is er aan ontleend: Het afgeloopen jaar is vbor de ven nootschap een alleszins ongunstig jaar geweest en wij hebben niet mogen be reiken alle moeilijkheden te boven te ko men, doordat diverse factoren er toe bij gedragen hebben geen gunstiger resulta ten te kunnen bereiken. De huurdaling van ons huizenbezit bleef in de eerste acht maanden met reu zenschreden voortgaan, waardoor onze huurinkomsten met gemiddeld ruim 25 pet. in den loop der laatste vijf jaar daal den, waarbij komt, dat de hypotheekban ken en particuliere hypotheeluiemers na genoeg geen vermindering van de hy potheekrente hebben toegestaan, terwijl bovendien straat-, grond- en andere be lastingen alsmede waterleiding alle op hetzelfde hooge peil bleven, zoodat geen enkele verlichting deze groote huurdaling ten goede mocht komen. In de huurder- ving door leegstaan, welke in 1936 nog ruim 8 pet. van de huuruitkomsten be droeg, mocht in den loop van dit jaar geen verbetering komen, terwijl wij nog altijd een gemiddelde rente moeten op brengen van ruim 5 pet., hetgeen te hoog is, vooral met het oog op het feit, dat ons bezit bestaat uit 2/3 gebouwde eigendommen, terwijl 1/3 bestaat uit bouwterreinen, die grootendeels niets en voor een klein gedeelte een geringe huur opbrengen, waardoor de uitgaven de in komsten verre overtreffen. Onze maat schappij zal hierdoor in de toekomst in groote betalingsmoeilijkheden geraken. Dit kan slechts voorkomen worden door een belangrijke rente- en lastenverla ging. Niet alleen waren de huuruitkomsten teleurstellend, bovendien bleven de ab normale eisehen van vele huurders en de drang, het bezit zooveel mogelijk ver huurd te houden, de onderhoudsreke ning buitengewoon doen stijgen. Na de devaluatie in September moch ten wij een kleine verbetering waarne men en wij mogen ons gelukkig achten, dat de verdere huurdalingen tot staan zijn gekomen. Dit geeft eenige bemoedi ging op een betere toekomst. Voor den handel in onroerende goede ren was het afgeloopen jaar zeer ongun stig, mede door de pioeilijkheden op de hypotheekmarkt welke den verkoop van huizen en bouwterreinen zeer traineerde. Wanneer de kleine verbetering, welke op het laatst van het boekjaar te con- stateeren viel, zichimocht voortzetten en wij daardoor een behoorlijk gedeelte van onze bouwterreinen konden verhande len, zou dit een groote verlichting aan ons bedrijf geven. Belangrijke bezuinigingen werden in j den loop van het boekjaar wederom ver kregen, mede door het verplaatsen van het kantoor naar Rapenburg 122 en in krimping van personeel en salarissen. In den loop van het boekjaar werden wederom belangrijke bezuinigingen ver kregen, ook mede door het verplaatsen van het kantoor en inkrimping van personeel en salarissen, hetwelk in het volgende boek jaar zeer zeker tot uiting zal komen. Na goedkeuring van balans en de winst en verliesrekening (waarvan wij de cijfers reeds vorige week hebben medegedeeld), was vervolgens aan de orde de bekrachti ging van de door commissarissen aange vraagde surséance van betaling, waarover de Haagsche Rechtbank op 14 October moest beslissen. Hierover ontspon zich een langdurige en verwarde discussie. De heer Meyers wenschte gaarne te we ten welke de voor- en nadeelen warn hier aan verbonden en welke de kosten van deze aanvraae waren. Spr. meent verder, dat, nu de huizen in waarde toenemen, een surséance beter niet doorgevoerd kon wor den, doch dat de voorkeur moest gegeven worden aan een geleidelijke liquidatie. De heer B. C. v. d. Berg (eenig aange bleven commissaris) antwoordde hierop, dat surséance is aangevraagd om te voor komen, dat cred.teurén de Lemvog zouden kunnen aanpakken. De heer Meyers zou toch liever tot het uiterste willen wachten en de beslissing liever verdagen totdat nieuwe commissa rissen zijn gekozen, waarop de heer v. d. Berg erop wees, dat de aanvrage reeds op 14 October zal behandeld worden. Tot wan neer zou men dan moeten wachten om zulk een voorstel te behandelen? Voorts vraagt spr.' of de aandeelhouders dan geen ver trouwen stellen in hun commissarissen, waarop de heer Meyers bevestigend ant woordt. De heer Paardekooper sloot zich bij het betoog van den heerMeyer grootendeels aan. Hij wilde ook liever eerst het oordeel der nieuw te benoemen commissarissn hoo- ren. Nu begint men reeds met geld te vo- teeren voor een nieuwen bewindvoerder, trwijl er geen geld is voor een accountant. Geheel onjuist acht spr. het ook, dat com missarissen eerst surséance aanvragen en daarna aftreden. De voorzitter, de heer de Cler, merkt op, dat in de laatste vergadering van commis sarissen, waarin hij als adviseur tegen woordig was, is besliten te liquideeren en geen surcéance aan te vragen. Hij moest daarna wegens particuliere aangelegenhe den deze vergadering verlaten en daarna is toch besloten surséance aan te vragen, wat is geschied op aanraden van mr. Bol- sius. Hij is echter tegen dit besluit, want als men de uitgebrachte rapporten over de vennootschap bekijkt, zal men zeker tot de overtuiging komen, dat deze vernieti gend zijn en dat faillissement zeker niet zal kunnen uitblijven. Er is een achterstand in de rentebetaling van ƒ35.000 en de huren brengen nog geen 50 pet. van de exploita tiekosten op. Als de eenig overgebleven commissaris thans wil besluiten, de aanvra ge van surséance in te trekken, dan is het niet noodig, dat deze vergadering ten deze een uitspraak doet. Er volgde hierna over deze aanvrage om surséance nog een breede discussie. Op een desbetreffende vraag antwoordde de boek houder der vennootschap, dat er een paar honderd gulden directe schuld is alsmede een bedrag van 2000 aan obligatiehouders, hiertegenover zou een vordering vermoe delijk op korten termijn te innen te 1000 staan. Aan deze discussies werd een onver wacht einde gemaakt, doordat de direc teur aan den voorzitter der vergadering tij- desbetreffende punt eerst denzelfden och- dens deze besprekingen mededeelde, dat het tend op de agenda was geplaatst op aan drang van mr. Nord Thomson, welke me- dedeeling scherpe critiek ontlokte van de zijde van den voorzitter en van den over gebleven commissaris, die niet anders dach ten, dan dat de agenda op normale wijze en ingevolge het bepaalde bij de statuten was opgemaakt en ter visie gelegd. Na deze mededeeling van den directeur voerde de voorzitter de gevraagde bekrachtiging als agenda-punt af, waarop de commissaris de verzekering gaf, dat de aanvrage deson danks gehandhaafd zal blijven. De heer Van den Berg werd hierna bij acclamatie als commissaris herbenoemd. Bij de benoeming van commissarissen ter vervulling van de ontsane vactures wer den benoemd: de heer mr. D. Pel te Was senaar (met 135 stemmen tegen 6 op den heer Paardekooper uitgebracht), de heer A. Vos te 'sGravenhage met 94 stemmen en 47 op den heer Paardekooper en de heer j P. M. van Zwieteren, hoofdboekhouder van i Gemeenschappelijk Eigendom te 'sGraven hage met gelijke stemverhouding. Dit nummer bestaat nit zes bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een groote veldslag in China aanstaande? Het wereldverzet tegen Japan's houding (2e blad). Heden wordt het Italiaansche antwoord op de nota van Engeland en Frankrijk overhandigd (2e blad). Rede van den Britschen premier Cham berlain over den internationalen toestand (2e blad). Een Nederlander slachtoffer van de Ge- peoe (2e blad). Italië kiest openlijk partij voor Japan (le blad). Binnenland De a.s. keuring voor den militairen dienstplicht (2e blad). Uitbreiding van het aantal militaire vlieg tuigen (2e blad). De prijzen van het spek (le blad). is er een, dat een kijkje geeft ach ter de schermen van spionnage en contra-spionnage in de internatio nale politiek. Het is getiteld: De avontuurlijke opdracht en behandelt zeer suggestief de gevaren, waarin de agenten van den Engelschen Geheimen Dienst komen te verkeeren in het milieu van misdadigers, waarin zij moe ten binnendringen om de aanval len op de veiligheid van hun land te kunnen pareeren. De pakken de en suggestieve verteltrant maakt dit romantische gegeven tot een verhaal, dat alle lezers zonder uitzondering geboeid zal houden tot aan het schoone einde. AANBIDDINGSDAG. in het St. Franciscus-Liefdewerk. Morgen is in de kapel van het St. Fran ciscus-Liefdewerk het H. Sacrament den heelen dag plechtig ter aanbidding uitge steld (tot aan het Lof 5.30 uur). Ingang Nieuwstraat. De deur staat wagenwijd open. Voor iedereen. We vertrouwen, dat het Allerheiligste geen oogenblik alleen zal zijn. We hebben overal tijd voor op den Zondag, voor fiet sen en wandelen, voor bridge en roman en bioscoop; zouden we geen tijd hebben, om 'n groet te komen brengen aan het H. Sa crament? Maak dan morgen eens 'n wande ling naar de Nieuwstraat, en rust uit aan de voeten van den Meester, 't Doet u zoo goed! Siste viator: sta eens stil op uw weg, denk na enbid. A.s. Zondag 17 Oct. bloempjesdag voor 't St. Franciscus-Liefdewerk door de heele stad. De zelatricen, die Woensdagavond niet aanwezig kunnen zijn, worden vriendelijk verzocht zich even in verbinding te stellen met het bestuur. p. g. P. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 96. N.V. Kon. Nederl. Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, Leiden, Vestestraat 22. Uittr. Comm.: H. M. Demmers, Amster dam en Th. C. Verkley, Amsterdam. 6174. Gebr. Guliker. Leiden, Oude Var kenmarkt 5a, Hoofdz.: Nijkerk, Halker- straat 41. Eierhandel. Het filiaal te Leiden is September 1935 overgegaan aan J. Gru- liker, die als vennoot is uitgetreden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1