DII UüjTnodehu De ramp van de „Specht" Nieuwe wegen in 1938 LUCHTVAART Letteren en Kunst BIOSCOPEN VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De K. N. A. C. schrijft ons: Op de verschillende posten van de Verkeersfondsbegrooting 1938 is op Gewonen Dienst en Kapitaaldienst tezamen voor werken aan bruggen en wegen in de pro vincie Zuid-Holland een bedrag van rond 13 millioen gulden beschikbaar ge steld. Daarnaast ontvangt de provincie nog een bedrag van ongeveer 1 y2 millioen gulden ten behoeve van het provinciale wegennet. Wanneer deze gelden inderdaad verwerkt zullen worden mag in 1938 een meer zichtbare vordering in de totstand koming van het wegennet verwacht worden. Een bedrag van 100.000 is aangevraagd voor aanleg van een vierde rijbaan en een tweede vrijliggend rijwielpad over het gedeelte Haagsche SchouwDen Deyl; 20.000 voor verbreeding van de brug bij het Haagsche Schouw; 10.000 voor aanleg van parkeerplaatsen langs den Rijksweg 's Gravenhage Sassenheim; 260.000 voor grondaankoop en verbeteringen van den weg LeidenBodegra ven; 30.000 voor verbeteringen aan den weg BodegravenHarmeien; 400.000 voor grondaankoop en begin van aanleg van den weg beoosten Leiden; 50.000 voor voltooiing van de verhardingen van nieuwe wegen ten Oosten van de Gouwe; 15.000 voor verbetering van de bestrating van den weg Rotterdam—Gouda; 230.000 voor voltooiing van den toegangsweg naar Gouda; 550.000 voor voortzetting van aanleg en afwerking van het in Zuid-Holland gelegen gedeelte van den nieuwen weg 's GravenhageUtrecht; 1.240.000 voor voortzetting van aanleg en afwerking van den nieuwen weg MaasdijkRotterdam; 1.585.000 voor voortzetting van aanleg van den nieuwen weg Rotterdam Gorinchem; 200.000 voor de voltooiing van de tweede rijbaan van den weg Rotterdam Zwijndrecht; 410.000 voor voltooiing van het in Zuid-Holland gelegen gedeelte van den nieu wen weg SassenheimAmsterdam; 120.000 voor verbeteringen aan den weg 's GravenhageRotterdam; 200.000 voor vernieuwing van de Hoornbrug; 250.000 voor grondaankoop voor en aanleg van den verbindingsweg langs Ypenburg; 100.000 voor grondaankoop voor den verbindingsweg de VinkOegstgeest; 100.000 als bijdrage in de verbetering van den provincialen weg Noordwijk— Wassenaar en den aanleg van een nieuwen weg WassenaarScheveningen; 200.000 als bijdrage voor den noordelijken Rondweg te Rotterdam; 160.000 als bijdrage voor de verbetering van de verbinding van den weg 's Gra venhageUtrecht met Scheveningen; 125.000 als bijdrage voor de tunnel te Gouda; 720.000 voor de brug te Dordrecht; 1.020.000 voor de brug over de Noord te Hendrik-Ido-Ambacht; 1.300.000 voor de brug te Gorinchem; 400.000 voor de brug over den Hollandschen IJssel te Krimpen; 2.800.000 voor de tunnel te Rotterdam; 275.000 vpor een nieuw wegvak DordrechtMoerdijkbrug. Het grootste bedrag, dat onder een der posten voorkomt is 2.800.000 voor den tunnelbouw te Rotterdam. T. z. t. zal de gemeente Rotterdam dit bedrag moeten terugbetalen en zal voor dit geld een brug worden gebouwd ten Oosten van Rot terdam bij IJsselmonde, De begrafenis der slachtoffers DE OORZAAK NOG NIET VAST TE STELLEN. Zeer groote belangstelling bestond giste ren voor de begrafenis van de vier slacht offers van het „Spechf'-ongeval te Palem- bang. Van alle zijden kwamen belangstel lenden naar het kerkhof, dat vlak achter het hospitaal gelegen is. Achter het stoffelijk overschot gingen de heeren Versteegh en Moes, voorts de heer Wenkebach, agent van de K. N. I. L. M. te Palembang, de piloöt van het toestel van de K. N. I. L. M., dat de hulpexpeditie heeft vervoerd, de K. L. M.-doktër Nieu- wenhuis Wezenhage, de resident, de bur gemeester van Palembang, de'plaatselijke militaire commandant, de andere ter plaat se aanwezige vertegenwoordigers van de K. N. I. L. M. en de K. L. M., alle in Pa lembang aanwezige ambtenaren van het B. B., de doktoren en het verplegend per soneel van het Roode Kruis, de voorzitter van de handelsvereeniging, enz. Ook mgr. dr. Mekkelholt betu!r;de door zijne per soonlijke aanwezigheid zijn deelneming. Soldaten waren behulpzaam bij de droeve plechtigheid. De vier kisten werden in een gemeen schappelijk graf gelegd, waarna zij over dekt werden door de vele kransen en bloemen. De burgemeester van Palembang, de heer van de Wetering, sprak aan de groeve en verklaarde, dat het gebeurde weliswaar een grooten schok heeft gegeven, maar een schok, die de bewondering voor het mooie Nederlandsche werk niet teniet kan doen. De dienst moet voortgaan, de slacht offers vielen in de hoogste taak, die aan den mensch toevalt, n.l. het doen van zijn plicht. Namens de burgerij van Palembang riep spreker den dooden een „rust zacht" toe. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Versteegh, die zeer ontroerd het gesprek herdacht, dat hij nog zoo kort geleden had gehad met den eenigen pas sagier, die bij dit' ongeval zijn leven liet, een man wiens toekomst zoo zonnig leek, wiens verwachtingen zoo groot waren en wiens wereldsch succes zoo veelbelovend v.as. Het leven is wi ed, zooals ook hier weer gebleken is. Hierna .riem oreerde spreker hen, die ge vallen waren in den dienst van de K. L. M. namens beide luchtvaartmaatschap pijen en namens het personeel, hun colle ga's en makkers, waarbij spreker verklaar de, dat zij deel hebben uitgemaakt van een corps, dar zijn plicht weet te doen on der alle omstandigheden. Spreker voegde hieraan nog eenpersoonlijk woord toe voor Stork, dien hij nog uit zijn tijd van Soesterberg kende, en wiens loopbaan de heer Versteegh steeds met belangstelling had gevolgd. Zijn ontroering bijna niet meer meester, nam de heer Verstf-evh afsch id van de7r medewerkers, die mede getracht hebben Holland's naam te verbreiden en hoog te houden. Hierna werden bloemen gestrooid in de groeve. Het onderzoek naar de oorzaak. Uit het gistermiddag tusschen het hoofd bestuur der K. L. M. en Palembang ge voerd telefoongesprek blijkt, dat de com missie, welke met het onderzoek naar de oorzaak van de ramp is belast en welke bestaat uit de heeren Van Lent, Versteegh, Van Braam en Van Bremen, krachtig vportwerkt. De commissie heeft haar con clusie echter nog niet bekend gemaakt. De twee motoren van het vliegtuig wor den voor onderzoek naar Eandoeng gezon den. Intusschen meldt Aneta uit Palembang te hebben vernomen, dat de Commissie, welke diverse verhooren heeft afgenomen, definitief heeft geconcludeerd, dat de si tuatie of de grootte van het vliegveld te Palembang met het ongeval niets uitstaan de hebben. Ten aanzien van de oorzaak van de ramp bestaan verschillende mogelijkhe den, waarvan er thans geen enkele defi nitief als de werkelijke oorzaak kan wor den aangewezen, zoodat het niet uitgeslo ten is, dat zulk een uitspraak zal uitblij ven. Het hulpvliegtuig van de K. N. I. L. M. keerde gisteravond tegen 7 uur terug naar Bandoeng. De heer Allerman bleef echter te Palembang voor de demontage van de resten van de „Specht" en de heer Moes- voor het nemen van verdere maatregelen, terwijl de overige personen, die Woens dag met dit vliegtuig waren aangekomen, naar Batavia zijn teruggegaan. Freule Smissaert, die een tournee wilde maken -door Britsch-Indië, zal vermoede lijk spoedig naar Java terugkeeren. De beschadigde post. De post en de goederen zijn door de „Valk" (gezagvoerder Smirnoff) meegeno men. Aan de post ontbreekt 1 zak van 1H kg. van Batavia (centrum) met bestem ming Nijmegen, die zoek is geraakt. Verder bleven nog drie zakken achter, n.l. 1 groote zak van Batavia (centrum) met bestemming Amsterdam, die door weekt bleek en nog drogen moet, 1 kleine zak van Batavia met bestemming Hilver sum en een kleine zak van Soerabaja voor Rotterdam. De toestand van Hubermann. De röntgen-opnamen, die van Huber mann zijn gemaakt, toonen aan, dat het spaakbeen bij de linkerhand is gebroken, doch niet van de plaats is geschoven, het geen gunstig is om blijvende gevolgen te vermijden. Van de rechterhand zijn twee midden- handsbeentjes gebroken, waarvan de dok ter eveneens geen blijvende gevolgen ver wacht. Aneta verneemt nog van dr. Wezenhage ciat de toestand van alle patiënten giste ren bevredigend was en dat zich geen com- plicaies voordoen. Zij zullen binnen een of twee weken het ziekenhuis kunnen verlaten. HOE HET GEBEURDE. Van bevoegde zijde vernam Aneta nog het volgende over het gebeurde met de „Specht": Het toestel startte op gewonen tijd op het Noordelijk uiteinde van het vliegveld van Palembang met een belasting welke 900 K.G. beneden het toelaatbare maximum bleef. De start verliep geheel normaal. Het vliegtuig kwam op volkomen normale wijze los, 25 tot 30 meter voorbij den witten cir kel. Zooals gebruikelijk is, werd het eer ste stuk stijgend gevlogen, waarbij de wie len op gewone wijze in den ingetrokken stand kwamen. Vervolgens werd de link er-bocht inge zet, teneinde koers te kunnen nemen naar Singapore. Sommige ooggetuigen verklaar den, te hebben gezien, dat op ongeveer 400 meter van de Zuidzijde van het vliegveld verwijderd, het toestel geen hoogte meer kon houden. Het vliegtuig raakte toen met den lin kervleugel een boomtop en viel vervol gens in schuinen stand op den grond, waarbij de linkervleugel gedeeltelijk af brak. Tengevolge hiervan kwam de cock pit met den grond in aanraking en werd van het toestel losgescheurd, evenals een van de motoren, waarna het toestel 180 gra den draaide, en tot stilstand kwam. De ernstigste beschadigingen vielen te consta- teeren bij den neus van den romp, waar de cockpit was losgescheurd. Alhoewel de romp op enkele plaatsen was verwrongen, kon worden vastgesteld, dat de cabine geheel intact was gebleven, evenals de centrale romp- en vleugel-sec ties, waarin de •oenzine-reservois zijn on dergebracht. De hoevelheid benzine, wel ke te Palembang was ingeladen, werd ge heel teruggevonden; er is dan ook in het geheel geen brand geweest. Een kleine postzak, welke bij den eersten schok uit het ladingruim in den neus werd geslingerd, kwam neer op een van de mo toren, waardoor schroeiing ontstond. Het feit, dat de romp geheel intact gebleven is, bewijst afdoende dt sterke constructie van het vliegtuig. Dit verklaart ook de om standigheid, dat de meeste inzittende pas sagiers slechts lichte verwondingen bekwa men, welke vermoedelijk nog minder ern stig zouden zijn geweest, wanneer het ad vies, „riemen vastmaken" was opgevolgd. Het overlijden van een der passagiers was het gevolg van een long-perforatie en schedelbreuk. Direct na het ongeluk werden enkele passagiers en de tweede piloot buiten het toestel aangetroffen. De deur van de cabfiie was nog even ge makkelijk te openen als voor het ongeluk het geval was. De post en de lading wer den in zeer behoorlijken toestand aange troffen en met de „Valk" verder vervoerd. Beide motoren zijn naar Bandoeng opge zonden voor een nauwkeurig onderzoek. De commissie van onderzoek. De directeur van het departement van verkeer en waterstaat te Bandoeng be noemde hedenochtend de leden van de commissie tot onderzoek van de „Specht"- ramp, t.w. de heeren \an Lent, voorzitter en ir. van Braam, C. Terluyn,, H. A. Vree burg en W. C. J. Versteegh, leden. De commissie zal zoo spoedig mogelijk een de finitief rapport uitbrengen. De violist Hubermann zal er vermoede lijk van afzien om een specialist uit Java te laten overkomen, zooals aanvankelijk in zijn voornemen lag. Het hulptoestel, dat uit Palembang terugkwam, bracht ook de gedemonteerde en gehavende radioinstalla tie van de „Specht" mede, welke nog tij dens het ongeval gebruikt schijnt te zijn. DE „TORENVALK" AANGEKOMEN. De „Torenvalk", het eerste vliegtuig in den driemaal weekschen lienst van de K. L. M. op Indië, kwam hedenmorgen te half- elf te Batavia aan. Men begon onmiddellijk met het ontladen van de post. Hierbij wa ren voor deze gelegenheid het hoofd van den P. T. T.-dienst, den heer van Dooren en inspecteur Najenius aanwezig, evenals de heer Versteegh, vertegenwoordiger van de K. L. M. Voor het eerst kwam naar Indië een ste ward mede, die dan ook de passagiers bij het vertrek assisteerde. ZIJN DE FILMS VOLDOENDE VERPAKT? K. L. M. piloten niet beducht voor gevaar. De vliegtuigbestuurder van de K. L. M. Th. von Weyhrohter, gezagvoerder op de lijn naar Indië, voert sinds eenigen tijd een actie om een betere controle te krijgen op brandbare artikelen, die met de vliegtui gen worden vervoerd, waarbij hij in de eerste plaats heeft gedacht aan de vele films, welke aan boord van de toestellen i worden meegevoerd in de vracht, doch ook i aan films, die passagiers medenemen. De piloot heeft zelfs sinds vijf weken niet j meer gevlogen in verband met deze actie. „Tegen films als zoodanig heb ik per- soonlijk niets, verklaart de heer von Weyh- j rohter, doch het gaat om de verpakking, die m.i. absoluut onvoldoende is, alsmede tegen de geringe controle op de verpak king. En hierin zou ik graag verbetering zien. Ik heb de kwestie nog eens nader bestudeerd en heb o. a. een aantal proeven genomen, nog Woensdag bijv. in het bij- I zijn van verschillende autoriteiten der K. L. M. en menschen van den luchtvaart- i kundigen dienst. Daarna heb ik een rap- port ingediend, waarin ik de eenige moge- j lijkheid aangeef op welke wijze films met voldoende zekerheid in de vrachtruimte der toestellen kunnen worden meegeno men, nl. in brandvrije trommels, ter wij] ik er verder op heb gewezen, dat het in het belang der Mij. en van de passagiers nood zakelijk is, dat er strengere controle wordt uitgeoefend op films, die door passagiers worden meegenomen. En het zijn niet al leen de films, die ik voldoende verpakt wil zien, doch al het brandbare materiaal, dat eventueel moet worden meegenomen. Ik hoop dat de directie van de K. L. M. aan het uitgebreid rapport de noodige aandacht zal besteden en haar maatregelen zal treffen, en dit zal zeker ook gebeuren". Gisteravond zijn, naar mr. E. Vogels, juridisch adviseur van de Nederlandsche Vereeniging van Verkeersvliegers ons mededeelde, de piloten der K. L. M. in de gewone periodieke vergadering bijeenge komen. Op deze vergadering, die dus niet was uitgeschreven naar aarleiding van de ramp met de „Specht", zijn o.a. ter spra ke gekomen de veiligheidsmaatregelen, die door de directie der K. L. M. op haar Eu- ropeesche en Indische l-'jnen zijn genomen, speciaal wat betreft het vervoer van zeer brandbare voorwerpen, zooals b.v. films. De vergadering was unaniem van meening, dat de maatregelen door de K. L. M. genomen, vol strekt doeltreffend zijn en beant woorden aan de eischen, die de bemanning der vliegtuigen van haar zijde zou kunnen stellen. Van eenige ongerustheid onder de pi loten over het onderhavige onderwerp, zoo als mogelijk uit de publicaties in de bla den zou kunnen worden opgiemaakt, is geen sprake. De heer eJ. van Balkom, voorzitter der Vereeniging bevestigde deze verklaring volkomen. „DIE ALTIJD BLIJFT" Naar wij met genoegen vernemen, heeft pater Hendrichs, onder bovenstaanden ti tel, voor de „Actie voor God", een oor spronkelijk tooneelspel geschreven, voor gemengde bezetting, over het Godsbestaan. Het stuk speelt in een Nederlandsch ge zin, te Amsterdam, en wel in dezen tijd. Het is uit het volle moderne leven gegre pen; het wil zoowel den natuurdrang van den mensch naar God doen uitkomen als den troost en de kracht, die den mensch vindt in de erkenning en de beleving der Godsgedachte. Het laat zien de verwoes ting, die door de „godloozenbeweging" wordt aangericht in het persoonlijk en maatschappelijk karakter van den mensch. Het stuk zal gespeeld worden door de „Vereenigde Haagsche spelers", leider Pierre Balledux. Wij komen later vanzelf op het stuk terug. MORGEN. MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG WOLLEN-, ZIJ DEN EN FLUWELEN STOFFEN HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR De Zanger van Hare Hoogheid (Gigli). Publiek geheim (Frangoise Rosay en Raimuw). Suzy (Jean Harlow, Franchot Tone). Ik zal je temmen. (Ginger Roger en George Brent). De Bokskampioen (Bach). Stalen Vuisten (John Wayne). Land der Liefde. Baron Tip (Joan Blondel, Frank Mc Lugh). Zangfilm Comedie Spannende Speelfilm Comedie Wild-West- fiim. Operettefiln Comedie Dag. 8—11 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Dag. 8._511.15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Dag. 8—11 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Dag. 8—11 uur, Zon dag 27 uur. Ma tinee. Zaterdag en Woensdag 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen. Toelaatbaar v. volwassenen. Goedgekeurd v. volwassenen. Goedgekeurd v volwassenen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6