Italië's antwoord op de Fransch-Britsche nota DE VERMOEDELIJKE INHOUD Het Chineesch- Japansche conflict BUITENLAND VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 TEGEN GEDEELTELIJKE BESPREKINGEN. Het dagblad van Mussolini, de „Popoio d'Italia", publiceert een voorspelling om went den inhoud van het Itahaansche ant woord op de Fransch-Britsche nota. Men gelooft, dat deze voorspelling officieel ge- inspireerd is. Gezegd wordt, dat het ant woord drie punten behelst: 1. Italië wil niet deelnemen aan eenigerlei bijeenkomst, waartoe Duitschland niet is uitgenoodigd; 2. Het systeem der voorgestelde gedeelte lijke besprekingen kan slechts leiden tot nieuwe complicaties; 3. Het probleem zou als één geheel besproken kunnen worden door de Londensche niet-inmengingscom- Het Duitsche Nieuwsbureau meldt nog het volgende over de mededeelingen van de „Popoio d'Italia" in zake de Italiaansche nota. Deze nota kan, volgens genoemd blad, in haar essêntieele deelen als gereed be schouwd worden. Zij zal waarschijnlijk vandaag of morgen overhandigd worden. Ook in deze zaak heeft Rome zich verstaan met de Duitsche rijksregeering. Over den tekst der nota wordt in officieele kringen de grootste reserve in acht genomen. Men mag er echter aan herinneren, dat de hou ding der fascistische regeering in de kwes tie der vrijwilligers sinds 5 Augustus 1936 duidelijk is vastgesteld en dat noch van Fansche, noch van Engelsche zijde de nei ging aan den dag is gelegd op het Italiaan sche voorstel in te gaan. Italië kan derhalve niet verantwoordelijk gesteld worden voor het feit, dat het inmengingsverbod niet van het begin af aan ook is uitgebreid tot de vrijwilligers. Het staat historisch vast, dat het gebruik maken van vrijwilligers in het kamp der Spaansche nationalisten ontstaan is door de inmenging van enorme buiten - iandsche krachten bij de tegenpartij. Uit deze ontwikkeling, aldus het blad, kan men de conclusie trekken, dat het stelsel van gedeeltelijke besprekingen slechts tot nieuwe verwikkelingen zou leiden. Het is te voorzien, dat Duitschland niet zal deel nemen aan bijeenkomsten, waartoe de Duitsche rijksregeering niet is uitgenoodigd. De kwestie kan, naar de meening van Italië, op alle punten besproken worden in de Londensche niet-inmengingscommis- 6ie, welke daartoe de noodige volmachten bezit. TWEE BRITSCHE SCHEPEN OPGEBRACHT. Door een treiler der nationalisten. De admiraliteit heeft bericht ontvangen, dat de Britsche stoomschepen „York Brook" en „Dover Abbey" aan de Spaansche Noordkust door een gewapenden treiler der nationalisten zjjn aangehouden en opge bracht. Er waren geen Britsche oorlogsschepen in de nabijheid. EEN ITALIAANSCH SCHIP AANGEVALLEN. Door een vliegtuig in de Middellandsche Zee Het radio-station van Algiers meldt, dat ihet 4270 bruto ton metende Italiaansche stoomschip „Ettore", dat .den 27sten Sep tember j.l. uit Amsterdam is vertrokken en onderweg is naar Genua, gisternamiddag om 17.43 uur Greenwichtijd is aangevallen door een vliegtuig. De positie van het schip was op het tijd stip van den aanval 27 graden 30 minuten Noorderbreedte op den Greenwich-meri- diaan. Omtrent de nationaliteit van het vlieg tuig deelde het radiostation niets mede. VAN DE OORLOGSFRONTEN. Uit het rechtsche kamp. Het groote rechtsche hoofdkwartier te Salamanca deelt o.m. mede: „In Asturië hebben wij alle vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. In Leon sloegen wij aanvallen af en zetten onzen opmarsch voort, waarbij wij de basislinie, vanwaar de vijand opge trokken was, Castillone, bereikten en den tegenstander zware verliezen toebrachten. Wij hebben het bergmassief Remelendi en Correales de Moleon geheel bezet. In Ara- gon blijven wij in den sector van Sabina- nigo oprukken en hebben wij verscheidene vijandelijke stellingen bezet tegenover Graja de Torrehermosa. Mededeelingen van regeeringszijde. i Het ministerie van defensie te Valencia deelt mede: In Aragon wordt de opmarsch der regee- ringstroepen voortgezet. Wij hebben hier Osan en Casbas de Jaca bezet. Aan het Noordelijk front in den Oostelijke sector hebben de opstandelingen heuvel 602 bezet, waarna zij doordrongen in het dal van San Tirso de Ortigosa, waar zij trachtten heuvel 430 aan te vallen. Wij omsingelden den vij and en dwongen hem in wanorde te vluch ten. Hij liet ruim 200 do9den achter. Aan het Zuidelijke front heeft de vijand een feilen aanval ondernomen op de linies in den sector van Pozoblanco, in de richting van Villanueva den Duque. Wij trokken eenigszins terug. Het laatste uit Gij on op het ministerie van defensie ontvangen com muniqué meldt, dat de rechtschen den ge- heelen dag hebben aangevallen met krach- tigen steun der luchtstrijdkrachten. De re- geeringstroepen zouden den opstandelingen ruim 5000 dooden hebben doen verliezen. De toestand van Minorca. Uit verschillende bronnen wordt te Sa lamanca vernomen, dat de toestand van het eiland Minorca, het eenige eiland der Balearen, dat in handen is der regeering, bijzonder critiek is tengevolge van de door de rechtschen uitgevoerde blokkade. Men verwacht, dat het eiland zich binnenkort zal overgeven. De repatrieering der Spanjaarden. In verband met de Fransche maatregelen verwacht men te Bilbao den terugkeer van ongeveer 20.000 inwoners der Baskische provinciën. De autoriteiten hebben uitge breide voorbereidingen getroffen. Dagelijks komen honderden personen over de Fran sche grens. DE A.S. NEGENMOGENDHEDEN- CONFERENTIE. De houding van de V. S. en van Japan. Staatssecretaris Huil heeft tegenover de journalisten verklaard, dat hij nog geen uitnoodiging heeft ontvangen deel te ne men aan een conferentie der onderteeke naars van het Negenmogendhedenverdrag, doch dat hij wel vermoedde, dat de Ver- eenigde Staten de uitnoodiging direct zou den aanvaarden. De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt, dat de Britsche ambassadeur in Washington instructie heeft gekregen te vragen, op welke wijze de Vereenigde Sta ten zich voorstellen samen te werken met de vredelievende naties. Men verwacht, dat het Japansche kabi net vandaag de ontwikkeling van den toe stand zal bespreken, zooals die geworden is na de verklaringen van den Volkenbond en de Vereenigde Staten. Het wordt moge lijk geacht, dat een opzegging van het Negenmogendhedenverdrag overwogen zal worden. De dagbladen beschouwen een op zegging van het verdrag als ieder oogen- blik te verwachten, ofschoon de woordvoer der van het Japansche departement van buitenlandsche zaken een gereserveerde houding aanneemt en verklaart, dat de re geering een omvattende verklaring voor bereidt ter opheldering van de houding van Japan. Boyot van Japansche goederen. In een vergadering van het Amerika an- sche Vakverbond te Denver (Colorado) heeft William Green gevraagd de Britsche Labourparty te steunen in het boycotten van Japansche goederen. De aanwezigen juich ten deze woorden luide toe. Van het noordelijk front. Gemeld wordt, dat de Japansche troepen Pingjoean hebben aangevallen op 60 K.M. ten Zuiden van Tetsj au aan den spoorweg Tientsin-Poekau. Zij werden teruggeslagen met zware verliezen, afdeelingen Chi- neesche troepen zouden de achterhoedes der Japanneezen ten Noorden van Tetsjau aan vallen, Generaal Hanfoetsjoe, de gouverneur der provincie Sjangtoeng, leidt persoonlijk de operaties in deze provincie. Uit Taijoen, de hoofdstad van Sjansi, wordt aan het Chineesche telegraafagent- schap Central Neuws gemeld, dat 2000 Ja panneezen met een twintigtal kanonnen de Chineesche stellingen van Koesien genomen hebben en een Chineesch regiment hebben vernietigd. De veldslag begon weer en wordt thans voortgezet, nadat de Chineezen versterkin gen hadden gekregen. Japansche elementen zouden omsingeld zijn in Joeanping ten Zuiden van Koesien. Gebruiken de Japanners gifgassen? De Chineesche ambassade te Londen pu bliceert een mededeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken te Nanking, waarin gezegd wordt dat de Japanneezen op 4 en 5 October in den sector Lotien- Lioehang gifgas gebruikt hebben, dat pijn in de oogen, heftige misselijkheid, be wusteloosheid en in verscheidene gevallen zelfs den dood veroorzaakte. BELGIË RUMOERIGE VERGADERING IN DEN SENAAT. De kwestie Barmat. Het in den Belgische Senaat ter sprake brengen van den persoon van Barmat heeft gisteren incidenten te weeg gebracht, welke den president noopten de vergadering te schorsen. Tijdens de instructie, welke tegen Bar mat was geopend wegens valscbheid in ge schrifte en frauduleus bankroet, heeft deze, die uit België was gezet en thans in N e- derland woont, zich niet bij den rech ter aangemeld. Toch is hij onlangs met een speciale vol macht voor den duur van 24 uur in België geweest om gehoord te worden door den rechter-commissaris, belast met het onder zoek naar de financieele aangelegenheden. Gistermiddag wilde de Vlaamsch-natio- nalistische senator van Dieren, den minis ter van justitie over deze reis een vraag stellen. De socialisten voerden evenwel zoo heftig tegen hem uit, dat de president de zitting moest schorsen. Senator van Dieren zal zijn interpellatie houden na het debat over het wetsontwerp betreffende de ouderdomspensioenen. DUITSCHLAND WAARTOE DIENT EEN CONCORDAAT? „Concordaat regelt slechts diplomatieke relaties". De bestuursrechtsbank te Württemberg heeft een uitspraak gedaan, waarin gezegd wordt, dat het tusschen Duitschland en den H. Stoel gesloten Concordaat van 30 Juli 1S33 slechts de diplomatieke betrekkingen regelt tusschen de beide partijen. In het binnenland van Duitschalnd schept het tot dusverre geen bijzondere verplichtingen of rechten. Deze uitspraak is onder de volgende om standigheden gedaan: De regeering van Württemberg had ver scheidene Katholieke scholen, behoorende aan religieuze orden opgeheven. De Congregatie der Zusters van den H. Franciscus had een aanklacht ingediend, tegen dit besluit, waarbij in het bijzon der een beroep gedaan werd op het con cordaat. De rechtbank verwierp deze klacht en verklaarde, dat de opheffing bij bestuurs maatregel der Katholieke scholen geldig was. In de motiveering van het vonnis wordt verklaard: Tot dusverre is geen enkel ju ridisch uitvoeringsvoorschrift voor het Con cordaat op bevel van den minister van bin nen Iandsche zaken uitgegeven. Bijgevolg vloeit in het Duitsche recht uit het Concordaat geen enkel persoonlijk recht en geen enkel recht tot eischen van indivi duen voort". FRANKRIJK ROOSEVELT VINDT BIJVAL BIJ CHAUTEMPS. Rede tijdens lunch van de Amerikaansche club. Minister-president Chautemps, die giste ren als gast heeft aangezeten aan de weke- lijksche lunch van de Amerikaansche club te Parijs, heeft bij deze gelegenheid een rede gehouden, waarin hij zeide, dat Frank rijk volkomen instemt met de beginselen, die Roosevelt in zijn redevoering heeft uit eengezet. Het is, aldus de premier, van oordeel, dat het leven der staten, evenals dat der in dividuen, afhangt van de eerbiediging der erkende regels van het recht en de moraal. Het is er zich ten volle van bewust, dat iedere schending van een contract en iedere aanslag, die welbewust wordt toege bracht aan de integriteit van een land en aan de vrijheid van een volk ernstig de belangen van andere volken en den alge- meenen vrede in gevaar brengen. Het weet ook, dat om dergelijke misbrui ken tegen te gaan een geïsoleerd optreden ondoeltreffend en gevaarlijk zou zijn en dat alleen de gemeenschappelijke en vastbera den wil van alle vredelievende volken een onoverkomelijke hinderpaal voor schending van het internationale recht kan zijn. Frankrijk, vervolgde spr., streeft geen an der doel na, dan de handhaving van den vrede. Wanneer het anderen landen vraagt de integriteit en de vrijheid der staten te eerbiedigen, weet het zichzelf den zelfden regel op te leggen. Het verwerpt iederen ideologischen oorlog, van welken kant hij ook komt. Het is .bereid, in een geest van gelijkheid en verzoening alle politieke vraagstukken onder de oogen te zien, waar van de oplossing kan bijdragen tot de rust in Europa. Doch het is niet minder vastbesloten, de vitale belangen, waarvan zijn veiligheid en toekomst afhangen, te verdedigen, evenzeer als zijn verplichtingen jegens de internatio nale gemeenschap na te komen. Chautemps besloot met een toast op pre sident Roosevelt. ITALIË „ZEKER WEIFELEND KATHOLICISME" DE „STAMPA" OVER DE BEDOELING VAN DEN DULCL De in Turijn verschijnende „Stampa" heeft in zijn commentaar op het befaamde artikel van Mussolini in de „Popoio d'Ita lia" een interpretatie gegeven van wat de duce vermoedelijk in zijn uitlatingen over het Katholicisme heeft willen zeggen. De „Stampa" schrijft, dat verschillende buitenlandsche katholieke kringen, die de democratie aanhangen het fascisme als een onverzoenlijken tegenstander van de leer der Kerk afschüderen en dat zij zich uit afkeer tegen het fascisme met linksche par tijen vereenigen en zelfs ook met het communisme. Deze tendenz is vooral in Frankrijk merkbaar en wordt daar in de hand ge werkt door 't feit, dat de Fransche natio nalistische tendenzen, die met het fascis me zekere overeenkomst hebben, bijna ge heel, of minstens grootendeels, identiek zijn met de opvattingen van de „Action Fran- Saise", die de H. Stoel weliswaar veroor deel heeft, maar om heel andere motieven. Volgens de „Stampa" culmineert de ac tie der buitenlandsche anti-fascistische Ka tholieken in twee episoden: De eerste daarvan zou zijn, dat een deel van de Fransche en Engelsche Katholieken, zich tijdens het Italiaansch-Ethiopisch con flict tegen Italië richtte. Tegenover deze houding, zegt de „Stam pa", hebben zoowel de Italiaansche Katho lieke Actie, als de „Civilta Catholica", het voornaamste katholieke tijdschrift van Ita lië, zich indertijd krachtig verzet. De tweede episode van de katholieke anti-fascistische actie zou, volgens de „Stampa", gelegen zijn in het feit, dat Fransche en Engelsche Katholieken zich in het Spaansche conflict aan de zijde der re geering van Valencia scharen. In het feit, dat de „Stampa" haar boven weergegeven artikel plaats onder het op schrift: „Zeker weifelende Katholieken", wat heel wat zwakker is dan „een zeker weifelend Katholicisme", waartegen Mus solini zich richtte, meent men een aanwij zing te mogen zien, dat de pers de even raadselachtige als krachtige uitlatingen van den duce met wat balsem wil overgieten. PALESTINA DE TOESTAND IN HET H. LAND Vriendschappelijk protest van Irak Reuter meldt uit Bagdad, dat de regee ring van Irak den Britschen zaakgelastig de een vriendschappelijk protest tegen de in Palestina tegen de Arabische leiders ge- Dcmen maatregelen heeft overhandigd. Met ingang van heden worden alle bla den, onverschülig in welke taal deze ver schijnen, komende uit Egypte, Syrië of Irak, aan censuur onderworpen. Indien deze kranten ongewenschte artikelen be vatten, zal de verkoop verboden kunnen worden. De krachtige maatregelen, die de Brit sche regeering genomen heeft ter bestrij ding van het terrorisme, hebben tot' een kalmeering der gemoederen geleid. De ontspanning komt in hoofdzaak tot uiting in de provincie. De autoriteiten houden streng de hand aan de maatregelen die ge nomen zijn om tot een normalen toestand te komen. Het Britsche leger, dat in staat van alarm blijft, houdt op het oogenblik groote manoeuvres in de omgeving van Nabloes en aan de oevers van de Jordaan. In Arabische kringen is men meer geneigd, matiging te betrachten. AFRIKA ABESSINIë NOG NIET GEPACIFICEERD Alleen in de centra oefenen de Italianen gezag uit Een bijzondere medewerker schrijft aan het- „Handelsblad": Onlangs heeft generaal Graziani een be zoek gebracht aan Asmara. Zijn plan was over Assab naar Addis Abeba terug te kee- ren, om te kunnen zien hoe goede vooruit gang werd gemaakt met den weg van As sab door het Danakil-district naar Dessié. Alles was reeds in gereedheid gebracht voor deze reis, toen plotseling vernomen werd, dat hij per vliegtuig naar Addis Abeba was teruggekeerd. Gezegd wordt, dat zijn plan werd gewijzigd wegens de recente aanval len van Abessynische benden in Adoea, waar ongeveer tweehonderd Italiaansche soldaten (blanken en Askari's) het leven verloren, voordat de aanvallers terugge slagen konden worden. Deze aanval ge schiedde midden September. Eind Augustus is een aanval verricht op Makallé. De weg Addis AbebaDessie Massawa is op ettelijke punten blootgesteld aan aanvallen door Abessyniërs. De regen heeft groote gedeelten van dezen weg weg gespoeld en dat zal na het einde van het regenseizoen moeten worden gerepareerd. Eind Augustus is een convooi vracht auto's op het gedeelte van den weg van Dessié naar Massawa door Abessfnische benden aangehouden en, naar wordt ver teld, zijn toen ongeveer tweehonderd auto's vernield. Abessynië met uitzondering van grootere steden en de streken waar de verbindingen zoo goed zijn, dat in geval len van nood spoedig militaire hulp kan worden gezonden wordt op het oogen blik geregeerd" door Abessynische stam hoofden, die een guerilla voeren tegen de Italianen en het dezen lastig maken, waar zij maar kunnen. Er is geen sprake van verbouw van gewassen als een poging om te voorzien in de behoeften van het land. Terwijl vóór de Italiaansche bezetting in groote hoeveelheden mais uit Abessynië werden uitgevoerd, wordt het thans via Dzjiboeti naar Abessynië ingevoerd. De Abessynische bevolking heeft haar akkers vrijwel verlaten en landbouw is een zaak van het verleden. Vroeger produceerden Djimmah en Sidamo de meeste koffie. On langs moest koffie uit Harrar, welke ten verkoop naar Dzjiboeti was gezonden, naar Addis Abeba worden vervoerd, omdat men daar tekort aan koffie had. Dat zou vroe ger nooit kunen gebeuren, omdat Djim mah en Sidamo, die dichter bij de hoofd stad liggen, de normale leveranciers van koffie voor Addis Abeba zijn. De schaarschte aan levensmiddelen ls op vallend. Er wordt alleen invoer van Ita liaansche goederen toegestaan met speciale vergunningen van de autoriteiten. Zonder die vergunningen wordt zelfs niet het kleinste pakje afgeleverd aan de soldaten cf den Italiaanschen kolonist. Het moreel vaji de Italianen is dan ook riet goed, nu zij te lijden hebben van zoo veel gebrek en zooveel moeilijkheden heb ben. Zij beseffen ook wel, dat zij in geval van een oorlog in Abessynië opgesloten zouden zitten en dat hun positie daar al lesbehalve aangenaam zou zijn. Een ander groot nadeel voor "de Italianen bij hun po gingen tot kolonisatie van Abessynië is na tuurlijk een gebrek aan geld. De geldelijke verlegenheid waarin de Italianen verkee- ren is zeer duidelijk waarneembaar. Vrij wel het geheele Italiaansche arbeiders korps is gerepatrieerd en een detachement van den staf voor de spoorwegen, welke een paar maanden geleden is aangekomen, is ook al weer teruggebonden naar Italië. Het aantal blanke soldaten in Abessynië is tot een minimum gereduceerd. Zij worden vervangen door Arabieren uit Lybië. De Askari's in Abessynië worden daar gehou den. Buitenlandsche Berichten NOODWEER IN MIDDEN-ITALIË. Grootmoeder en twee kinderen verdronken Gisternacht is midden Italië door hevig noodweer geteisterd. De spoorlijn Rome Florence is nabij het Trasimeno-meer door groote overstroomingen vernield, ook de telefoon- en telegraaflijnen waren ver nield. Nabij Perugia werd een familie In een grot door een overstrooming verrast, de grootmoeder en twee kinderen vonden den dood. Te Rome werd de brandweer meer dan driehonderd maal in verband met over stroomingen gewaarschuwd. In het tele foonverkeer met het buitenland is als ge volg van het afbreken van een kabel sto ring ontstaan. TIENDUIZEND GEVANGENEN OP VRIJE VOETEN. Uit Lucknow (Br. Indië) wordt gemeld: Tienduizend gevangenen in de vereenigde provincies, d.i. ongeveer een derde van het totale aantal in de gevangenissen in de provincie zullen binnenkort op vrije voeten worden gesteld ingevolge het programma tot wijziging van het gevangeniswezen der provinciale regeering. VIJF RIJNSCHEPEN BESCHADIGD. Uit Duisburg wordt gemeld: Toen de groote sleepboot „Mainz" met drie aan- hangvaartuigen stroomafwaarts voer, kwam ter hoogte van Urmitz plotseling een dikke mist opzetten. Op hetzelfde oogenblik verscheen de Fransche sleepboot „Reims" met verscheidene aanhangvaartuigen onder de brug van Udmitz. Om een gevaarlijke botsing te voorkomen, voer de „Mainz" over de sleepkabels heen van de „Reims", maar kon niet verhinderen, dat een aanvaring ontstond met het eerste aanhangvaartuig van de Fransche sleepboot en vervolgens met de andeer booten. Hierdoor leden in to taal vijf vaartuigen min of meer zware averij en moesten terstond voor anker gaan. Hoewel geen persoonlijke ongelukken ontstonden, is de materieele schade zeer groot. JeudJ. U hebt me gezegd, uitstekend met Engelschen te kunnen spreken en u bent niet eens in staat dezen brief voor mij te vertalen. O, maar de Engelschen, die ik ken, spreken vloeiend Nederlandsch.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5