RECHTZAKEN VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 ALPHEN AAN DEN RIJN. Tongblaar bij kinderen. Wegens het heerschende mond- en klauw zeer onder het vee is het raadzaam voor het gebruik de melk te koken. Bij twee kin deren uit een gezin alhier, die ongekook te melk hadden gedronken is tongblaar ge constateerd. Aanrijding. De vrachtauto van B. D. alhier kwam gisteren bij den Gnephoek in aanrijding met eenzelfde vehikel van S. uit Gouda. De aangerichte schade zal on derling worden geregeld. Melkprijs. Met ingang van Maandag a.s. wordt de melkprijs alhier met één cent per liter verhoogd en aldus op 12 cent gebracht. „Herwonnen Levenskracht". De ge houden speldjesdag, ten bate van „Herw. Levenskracht", bracht op 154.30 alhier en 32.67 te Aarlanderveen. Vierde lustrum van de Mariavereeniging De allen bekende geheelonthoudersver- eeniging, de Mariavereeniging, herdenkt in de maand November haar 29-jarig bestaan door een feestavond met tooneeluitvoering Geboren: Pieter Rudi Albert, zoon van Nicolaas W. Schellingerhout en Frie da A. M. Scheünemann Hasina, dochter van Nicolaas van Egmond en Hasina Kruit Klaas, zoon van Klaas de Jong en Ma ria I. van Domburg Wilhelmus Johan nes, zoon van Johannes Goedhart en Eli sabeth de Rijk Maggeltje, dochter van Johannes G. van den Elshout en Gerrigje van den Ent Jacob a Johanna, dochter van Pieter Rijnsburger en Aagje van der Spruit. Getrouwd: Adriaan Rijnberg, oud 24 jaar met Maria van der Neut, oud 21 jaar Jan Rijswijk, oud 22 jaar met Maartje van Donk, oud 20 jaar Hugo Kruijt, oud 26 jaar met Jannetje Zuidam, oud 21 jaar Cornelis Jacobus de Jong, oud 28 jaar met Elisabeth van Spengen, oud 23 jaar. Overleden: Susanna Verkade, oud 54 jaar, echtgenoote van Simon Schellin gerhout Marijtje van Egmond, oud 91 jaar, weduwe van Jurrie van der Eist Catharina Cornelia van Beerschoten, oud 9 maanden Aaltje van Doorn, oud 81 jaar, echtgenoote van Hendrik van Lui- nen Jochem van der Plas, oud 15 jaar. Gevestigd: Hoogeveen, Hoofdstraat 26, Albertus J. Scherpbier en gezin, Direc teur H. B. S., Dijkstraat 2c Hoogeveen, Hoofdstraat 26, Geesje Fieten, dienstbode, van Dijkstraat 2c Baarn, Cantonlaan 9, Florus Bloos, reclame-teekenaar, Heeren- weg 4 Bodegraven, Rijnkade 22, Daniël van Vliet, molenaarsknecht, Torenstraat 6 Vlaardingen, Sweelinckstr. 177, Gijs- bertus C. van Dam, schilder, Gouwsl.weg 69 Amsterdam, Spaarnwouderdijk 488, Gerrit van Vliet en gezin, landarbeider, Ridderbuurt 65 Velsen, Harddraverslaan 20, Johanna C. Hoop, dienstbode, Prinsen laan 10 Veldhuizen No. 72, Jan Mole naar, zonder beroep, Machineweg 6a Boskoop, Biezen 63, Johannes A. L. M. Kor ver en gezin, zonder beroep, Kerkstr. 3b rood Voorburg, Looierslaan 61, Wil lem C. J. Benders en gezin, architect, van Boetzelaerstraat 59 Zwammerdam, A 162, Maartje Wittebol, zonder beroep, Grij- pensteinstraat 43 Boskoop, Zijde 50, Maria M. Verschuur, huishoudster, Steen straat 10 Deventer, Bouwerstraat 22, A.be de Boer en gezin, bouwk. opzichter, Stevinstraat 16 Dordrecht, Sumatratraat 19rood, Sarah Slijper, zonder beroep, Pr. Hendrikstraat 182 rood. Vertrokken: Ede Klinkenbergerweg 13 Elisabeth Spreij, zonder beroep, Haze- veld 7 Oberhausen, Schwarzstrasze 56, Theodorus Chr. Vreulink. melkknecht, Westkanalweg 8a Rotterdam, Feijen- oordkade 12a, Veghel, Johannes L. H. Boeren en gezin, directeur P. T. T., Van Dijkstraat 9 Leiderdorp,- Lindenlaan 6, Dirk van Loon en gezin, opzichter, Van Boetselaerstraat 33 's Gravenhage, Waalsdorperweg 35, Grietje de Vos, dienst bode, v. Mandersloostraat 50 Loenen, Gerhard Rikhof en gezin, arfbeider N. S. Oranjestraat 47 Koudekerk, Albertje Schonewille, strijkster, Steekterweg 114 Boskoop, Burg. Colijnstraat 205, Marre- tje van Dommelen, dienstbode, Kortsteek- terweg 6 Warmond, woonschip „Neptu- nus", Antonius J. F. van den Bosch, zon der beroep, Rijnkade 11 Utrecht, Laan van Nieuw Guinea 160bïs A, Willem Wou ters en gezin, timmerman, Leliestraat 14 Delft, Hugo de Grootstraat 174, Cornelis Bakker, telefoonbeambte, Toussaintstraat 50 Leiden, Rembrandstraat 24, Carolina J. Sparnaaij, huishoudster, Otweg 3 Haarlemmermeer, Rustoordstraat 16, Kla- zina van der Pol, dienstbode, Groeneweg 9 Rotterdam, Jan van Loonslaan 35a, Wil- lemijndert Burggraaf en gezin, veehouders knecht, Nesse 4 Nieuwveen no. 100, Jan Habermehl, chauffeur, Raadhuistsraat 215b rd. BODEGRAVEN. Demonstratie. De Cacao en Chocolaad- fabrieken van de firma Droste hebben gis terenavond een reclame-avond gehouden voor de leden van den R.K. Vrouwenbond. De voorz., mej. K. de Koning, opende met een kort woord van welkom tot de aan wezigen. Mede waren aanwezig het be stuur van den Ned. Chr. Vrouwenbond. Al lereerst werd een natuurfilm gedraaid, een bezoek werd gebracht aan Oberammergau e.a., waarna de eigenlijke Droste-film ver toond werd. Als attractie werd een trac- tatie uitgereikt, bestaande uit een doosje bonbons, cacao enz. Hierna ging men over tot de ledenvergadering, waarover we na der zullen berichten. Jubileum. De godsdienstonderwijzer hulpprediker, de heer Chr. Muller, als zoo danig werkzaam in de Ned. Herv. kerk al hier hoopt Woensdag 13 October den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaren zijn dienstwerk aanving, waarvan ruim vier en GEMEENTERAAD VAN NIEUWVEEN Donderdagavond te half acht kwam de vroedschap dezer gemeente in herfstzitting bijeen onder presidium van den edelacht- baren heer J. A. Bakhuizen. Het laatst hadden wij de heeren bij elkaar gezien in de zitting van 12 Juli, zoodat wij ons ver tegenwoordigend lichaam van volkenbonds allures gingen verdenken. Doch nu zullen wij onze meening, die trouwens van zeer prille datum is, herzien: eerstens zal de volgende bijeenkomst geen drie maanden op zich laten wachten en tweedens zijn er niet van die specifiek Geneefsche resoluties aangenomenofschoon er wel eenige commissies gevormd zijn. Na het openingsgebed van den voorzit ter, geniet de heer J. J. Roovers de volle belangstelling voor zijn notulen, welke on gewijzigd goedgekeurd worden. Allerhande. Voorlezing van een dankschrijven van het bestuur der Johannes-stichting voor de ondervonden gemeentelijke belangstel ling bij gelegenheid van het gouden be- staansfeesct dezer inrichting. Rapport van de commissie tot wering van schoolverzuim over haar werkzaamheden in 1936, n.l. 2 vergaderingen over 3, alle gunstig beoordeelde gevallen. Voorbeeldig volkje! De Minister van Sociale Zaken bericht, dat Nieuwveen haar steunregeling niet aan het ministerie behoeft voor te leggen. Een verzoek van de K. N. A. C. om ver laging der gemeentelijke personeele belas ting op motorrijtuigen wordt terzijde ge legd, wijl de gemeente niet hooger dan de rijksnormen gaat. Een in principe reeds toegedachte sub sidie ad ƒ25 voor de VeBo-tentoonstelling te Leiden wordt wegens uitstel door mond en klauwzeer teruggenomen. De wijziging in de keurloonen voor het slachten van varkens, zooals deze op de vorige vergadering was aangenomen en aan Ter Aar, Nieuwveen en Zevenhoven voorgelegd om eventueele bezwaren te mo gen vernemen, wordt thans definitief aan genomen wijl de zustergemeenten geen aanmerkingen hadden. Herziening schoolgeldregeling. Door den heer I. M. Schoorl, hoofd der R.-K. school, was begin Juli een verzoek schrift ingediend, waarin adressant om een betere progressieve regeling vroeg, of als de Raad daar niet voor voelde, wederom de christelijke bepaling in te lassen, dat voor het vierde schoolgaande kind, en die daar boven, geen geld betaald behoeft te wor den. Volgens de nieuwe regeling moet schrijver 68 per kwartaal betalen, tegen ƒ34.20 per kwartaal in 1936 en dat bij 4 schoolgaande kinderen. Het toen aangehouden request komt op nieuw ter tafel en vindt genade, daar B. en W. het inderdaad ook billyk vinden schoolgeld slechts voor 3 kinderen uit één gezin te heffen. De Raad sluit zich hierbij aan. Cijfers-parade. Batig slot van ruim 5000. Het kohier der straatbelasting over 1937 wordt vastgesteld op 1.440.52, te heffen in twee termijnen. De heer Plomp wil nog enkele voorzieningen in de verordening om sterker te staan tegenover dubieuze geval len, doch de voorzitter gaat niet verder dan een overweging toe te zeggen. Met een lichte opleving in zijn stem de voorzitter scheen eenigszins down worden de resultaten over 1936 opgesomd. De gemeenterekening noteert bij den ge wonen dienst aan ontvangsten f 64.551.35, aan uitgaven ƒ59.135,84, dus een voordee- lig saldo groot ƒ5.415,51. (In gedachte zien we enkele burgervaders al likkebaar den!). De kapitaalsdienst sluit met een na- deelig saldo van 7.716.69, t.w. 1.770.87 aan ontvangsten en ƒ91494.56 aan uitga ven. Ook het G. E B. liet zijn goede kant zien en sloot 1936 af met ƒ1.737.75 winst. De heeren Akerboom en Vreeken wor den in de commissie tot nazien der beide rekeningen benoemd. Begrooting-scijfers en zonneschijn. Volgen nieuwe documenten met nieuwe verrassingen. De gemeentebegrooting 1938 sluit aan beide zijden met ƒ58.183.89, waarin een som van 3.616.33 voor onvoor zien zit. De kapitaaldienst geeft een nadee- lig saldo van 7.132.63. In de begrooting van het G. E. B. wordt een winst verondersteld van 1500. De begrootingscommissie zal bestaan uit de heeren Chr. Jonker en P. Springintveld. De voorzitter, op de „millioenennota" terugkomend, zegt zeer ingenomen te zijn met voornoemde cijfers. In dezen tijd zul len vele gemeente reeds blij zijn, als zij be- lastingverhooging weten te voorkomen, en wij, gaat spr. voort, wij kunnen zelfs aan verlaging denken. Het moet echter nog een surprise blijven welke belasting omlaag zal gaan. Enfin, de vroedmannen zijn al hoogelijk in hun schik en de heer Vreeken acht thans den tijd gekomen om op een rondje water te tracteeren. Geen wonder die hooge ba ten! Een vreemd request. Dd. 4 dezer richtten de vereenigde orga nisaties, n.l. St. Deus Dedit, Chr. Landbouw en Chr. Bouwvakarbeiders een request aan den Raad, waarvan de voorzitter voorle zing doet. Zij vragen per omgaande invoe ring der steunregeling, hetgeen zij moti- veeren met: a. weinig verdiensten wegens veel regenverzuim en b. de behandeling door B. en W. laat té wenschen over. De voorzitter blijkt zeer ontstemd over dit ernstig verwijt aan B. en W. Op derge lijke wijze moet men niet adresseeren. Ik vind het zelfs onbehoorlijk, aldus spr. Wil len de organisaties in een goede verstand houding tot het gementebestuur staan, dan moeten ze niet zoo optreden. Dat verwijt werp ik verre van mij. Men moet niet gaan generaliseeren, trouwens, men is zoo spoe dig geneigd zich verongelijkt te gevoelen. Wat verstaat men onder gebrek? Wat er in sommige gevallen werkelijk gebrek ge weest, dan had de organisatie zich tot B. en W. of tot diaconie of armbestuur moe ten wenden; dat was haar plicht geweest. Tot de vraag komend, zegt spr., dat een onmiddellijk in 't leven roepen van de steunregeling niet gaat. Het college zal weldra vergaderen en dan zal tevens een nieuw steunplan uitgewerkt worden. De belastingverlaging zal riiet ten koste van de gesteunden gevonden worden, maar an derzijds zal de gemeente haar hulp niet ver leenen aan enkelen, die 't vertikken om te werken, besluit spreker. De heer Springintveld meent, dat Nieuw veen reeds lang een uitzonderlijke positie inneemt, waar het de voorziening der werk- loozen geldt en doelt daarbij o.m. op de kindertoeslag. Wil de gemeente geen hoo- gere normen stellen, laat zij dan door apar te hulp verstrekking van schoeisel en kleeding het tekort aanvullen. De Over heid heeft een taak: te zorgen, dat men- schen geen armoede lijden, waar nog een winstsaldo van 5000 gemaakt kan wor den. Ook de tuinderij is van dien aard ge weest, dat er van overheidswege ingegre pen moet worden Spreker pleit als vorige malen voor B-steun. De heer Vreeken betreurt persoonlijk de ze wijze van adresseeren, en wat de steun zelf raakt, meende hij, dat evenals vorige jaren de steun weer automatisch per 15 October zou ingaan. De voorzitter zegt beiden woordvoerders, dat B. en W. met haast aan de a.s. steun regeling zullen werken. In 't algemeen merkt spr. nog op, dat de werkloozen er licht toe komen hun steun met die in an dere gemeenten te vergelijken, waarbij men als regel meer naar de betere dan naar de ongunstiger steunnormen kijkt. Na een vraag van den heer Akerboom inzake de sloot langs de Stationsweg, gaat de voorzitter tegen kwart over negen tot sluiting over. dertig jaren te Bodegraven. De jubilaris, die, ondanks zijn vijf en zeventig-jarigen leeftijd, nog steeds trouw zijn werkzaam heden volbrengt, heeft achtereenvolgens als godsdienstonderwijzer gearbeid te Ze venhoven, Leiderdorp, Voorst, en Bodegra ven. In geheel onze plaats kent men hem als een algemeen geacht en bemind man van eenvoud en trouw. Ad muitos annos! Geboren: Willem, z. van T. Poot en A. E. Vuyk Gerrit Pieter, z. van K. van Heeringen en P. Catsburg Cornelius, z. van C. Veldhuyzen en W. van Schothorst Johannes Herman us, z, van J. H. van den Bosch en G. G. Feijt Bertus, z. van H. Kooistra en K. C. van Dam. Ondertrouwd: J. Hoogenboom 51 j. en A. J. Jacobi 38 j. Getrouwd: P. P. Andeweg 31 j. en M. v. Wens veen 32 j. Overleden: N. van Vliet 77 j. wed. van G. v. Middelkoop D. Groenendijk 75 j. J. de Bruin 64 j. Gevestigd: M. A. Agterof van Mij drecht N. Kapteijn van Leimuiden A. Slooter van Hillegersberg J. P. M. Jan sen van Utrecht. Vertrokken: Wed. J. G. W. Naber geb. Moons naar Waddinxveen W. Poot naar Oude Tonge Wed. A. Sonneveldt geb. van Straaten naar Leiden B. Mole naar naar Leiden. ZWAMMERDAM. Geboren: Theodora Catharina, doch ter van S. J. de Rijk en Joh. Boere. Gevestigd: A. Ouwendijk, C 118n van Bodegraven Mej. C. M. Matop, C 118n van Reeuwijk Mej. E. J. M. Pols, C. 46 van Waspik Mej. H. Wenste C 46 van Gelsenkirchen (Duitschland). Vertrokken: M. Splinter naar Bos koop J. Kortenoeven naar 's-Graven- KOUDEKERK. Gevestigd: Klazina Wiegman van Alpihen a. d'. Rijn Abraham Leenheer van Haarlemmermeer Maaike Bakker van Amsterdam Wilhelmina A. M. Jongeneel van Bloemendaal Francis- ous L. van Beers van Amersfoort Neel- tje J. Nagtegaal van Hillegom Anto- nia Kouwenhoven van Alphen a. d. Rijn Geertruida van Stuijvenberg van Al phen a. d. Rijn Jan van Veen van Wassenaar. V ert rokken: Wilhelmina K. Groen naar Leiden Sara J. Visser naar Al phen a. d. Rijn Jacob Militie en gezin naar Hazerswoude Hillegonda Andrea naar Bloemendaal Elsina G. Boiten naar Veendam Margaretha Baars naar den Haag Gerard A. Schmidt en ge zin naar Doetinchem. NIEUWKOOP. Geboren: Teuntje Maria, dochter van G. Schellingerhout en M. Pos Cornelis Dominicus, zoon van Th. Pieterse en M. van Capel. Getrouwd: W. Korver, 25 jaar en P. Noordam, 41 jaar. ZEVENHOVEN. Landbouwcursus. Deze week is de ver volgcursus (Landbouw), uitgaande van den L.T.B. weer begonnen. De cursus wordt ge geven in ieen der lokalen van de Kath. school onder leiding van den heer v. d. Brink van Zwammerdam. Het aantal leer lingen bedraagt 14. ZOETERWOUDE KOLPING ROEPT U! Een propaganda voor de jonge mannen Wel vele maar niet alle jonge man- unen hadden de oproep verstaan om bij een te komen om te hooren spreken over de Katholieke Gezellenvereeniging en over de Mariacongregatie. De districts-senior van de K.G.V., de heer Steph. Menken en de hoogeerw. heer dr. W. van Hees, prior van het Kruishee renklooster, waren de sprekers voor de twee machtige organisaties voor de jeugd; wel veel en groot verzuim hebben de af wezigen dus te boeken. Na het hartelijk welkomstwoord van den vice-praese, kapelaan Duyvestijn, kwam de heer Menken aan het woord, om zijn apostolisch werk het Gezellenwerk in volle schoonheid te belichten. Als spr. zijn rede aanvangt met „Kolping roept", dan is zijn woord niet enkel als een pro paganda tot toetreding bedoeld, maar veel meer nog als een aanwijzing tot volle be leving van Helping's program, zooals het voor alle tijden en alle plaatsen geschre ven is. Een ernstig woord, geen triomphlied na volstreden strijd zoo kondigde de Se nior zijn rede aan, maar met de toestan den in ons eigen vaderland voor oogen oen beschouwing, een conclusie wat ons jonge mannen, te doen staat in dezen zorgzamen maar toch zoo mooien tijd, waarin zóó veel gedaan kan worden als de wil aanwezig is. De enorme verwarring, ook in ons va derland, de ontreddering van de wereld, waarover in vele zendbrieven het woord van den Paus „met brandende zorgen" over brandende zorgen heeft geklonken als een noodkreet over modern heidendom en communisme, moet bij de Katholieken toch wel de gedachte bijbrengen: in die wereld staan wij en aan alle lauwheid en vad- heid moet een einde komen. Honderd jaar geleden, de wereld in een zelfde ontreddering, stond Kolping op en begreep, dat er 'n wereldorganisatie moest gevormd worden, geen massale, maar een waarin iedere jongen, stuk voor stuk, tot een volwaardig mensch, tot een beleefd christendom moest gebracht worden. En toen kwam er tinteling in de woor den van den Kolpingszoon. Toen hij ging spreken over het grandioze succes van Kolping's werk en de bewijzen ging leve ren, dat de grondslagen van het systeem leiden moesten tot het bereiken van het groote ideaal. Kolping's levenswerk steunde zoowel op de gezins- als op de beroeps-gedachte. Spr. zet uiteen hoe onwrikbaar deze twee zuilen het gezellenwerk steeds hebben ge schraagd. Nu meer dan ooit komt tot uiting hoe goed Kolping gezien heeft, dat het gezin het essentieele, het wezenlijke van ons H. Geloof is. En terwijl het Marxisme de arbeid haat te, heeft Kolping er een eeuwigheids- beteekenis aan gegeven, de arbeid waar mede niet enkel brood, maar ook de he mel te verdienen is. De leer van Marx.... verwaterd socia lisme, maar Kolping's werk steunt nog sterk op de twee zuilen van het gezin en den arbeid. In ons land zijn 12000 jonge mannen aaneengeschaardals volgelingen van de internationale figuur. Kolping roept U, om allen te samen mee te werken aan het ideaal: een nieuwe maatschappij, waar in Christus als Koning heerschen zal. Daarom mag geen enkele jonge man ach terwege blijven maar allen sterk aaneen- gesnoerd blijven, Niet om de ontspanning, maar om den strijd, om het beginsel, opdat wij klaar staan als het gaat botsen, omdat wij als leeken volgens het woord van den H. Pe trus zijn een heilig volk. In alle landen was de groote fout, dat de Katholieken niet wakker waren. Dit is onze opgave: na den gezellentijd moeten wij hernieuwd terugkeeren als bouwers van een nieuwe maatschappij om tot het einde te dienen de rechten van Christus. Als spr. vervolgens de rechten en plich ten voorhoudt legt hij er den nadruk op dat de plichten zich niet bepalen tot het biljart of de beduimelde kaarten. Wij hebben door het werken van onze voorouders alles gekregen, de kerk, de school, pers, Staatspartij en radioom uit te bouwen. Wij behooren tot de wek- groep, wij moeten bidden voor de moor denaars van ons volk omdat wij van een heldengeslacht zijn. Wat in ons vaderland mag komen door fiere onbaatzichtige trouw aan Kol ping zullen wij trouw zijn aan Christus. Aan het einde wordt spr. diep ernstig en spreekt over een plicht en een roeping zoo overtuigend dat aan het einde van zijn woord eenige oogenblikken doodsche stilte bleef in de rijen van de honderd jonge mannen, waarna een daverend applaus los brak. Na een pauze sprak Prior van Hees over de Mariacongregatie. Wat zal ik, aldus spreker, nog -eggen over de Mariacongre gatie, waar zoovele Pausen reeds gespro ken hebben en na hetgeen zelfs Pius X in een audiëntie zoo nadrukkelijk heeft ge zegd Spr. zal de mentaliteit bloot leggen, die in de Mariacongregatie moet heerschen, het begrip hoe men tegenover de Kerk moet staan. Spr. wil over de drie graden van opvat ting v-an den godsdienst opreken. De eerste: onverschilligheid, vooral als men nog jong is. De tweede: de sleur, als een traditie waar geen leven in is. Dit vooral voert tot een vreeselijke laconische mentaliteit die vaak tot totale verwaar- loozing leidt. De derde: dat zijn de enthousiasten, die weten dat het gaat om de eeuwigheid, om de ziel. Dat zijn de goeden. De Kerk, de godsdienst is hun vreugd en ook hun zorg. Blij als geloofsleven bloeit, bedroefd als ongeloof en heidendom de Kerk bedreigen. Spr. zet nu uiteen hoe -de Mariacongre gatie het tot de derde graad kan brengen. De priester-middelaar, vraagt het voor recht menschen te mogen helpen naar den hemel. Treffend herhaalt spr. de woorden door een missionaris tot den Magister-Generaal op zijn jubileum gesproken; gij begrijpt niet hoe graag de Missionarissen naar de Missie gaan, want het gaat om zielen te winnen.in de Missie.waar vaak de weg nog gemakkelijker gebaand is om de menschen te bereiken. Dan beschouwt spr. de noodzaak van de Mariacongregatie. Bij de beoefening van christelijke idealen gezocht onder de be scherming van Maria. Met deze liepgaande woorden, die als een bede om Maria's hulp voor de leden van de Mariacongregatie eindigden, besloot spr. zijn schoone eenvoudige rede. Na het dankwoord van Jen Vice-Praeses ging het verdere verloop van den avond naar het vroolijke door de vertooning van een film van de K. F. O. VROUW MET VITRIOOL GEWORPEN. Dader tot een jaar veroordeeld. Een man, die eenige maanden geleden de vrouw, waarmee hij samenwoonde, vi triool in het gezicht had geworpen werd vandaag door de rechtbank tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. De man was langen tijd in een psycho- pathenasyl verpleegd, na zijn ontslag maak te hij met de vrouw kennis, die echter na verloop van tijd weigerde met hem te trouwen. Verd. verklaarde bij zijn arres tatie het vitriool te hebben gekocljt om zelfmoord te plegen. BELEEDIGING VAN DR. COLIJN. De Rechtbank te Assen deed heden uit spraak in de zaak tegen J. H. S. uit Haren, die zich op 22 Mei in een vergadering van de N. S. B. te Assen, waar hij als spreker voor deze beweging optrad, beleedigend had uitgelaten over dr. Colijn. Bij de behandeling bracht S. naar voren, dat hij dr. Colijn als prive-persoon had be doeld, doch de officier van justitie was het hiermede evenwel niet eens en eischte twee maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde den man tot een gevangenisstraf van één maand. HAAGSCHE RECHTBANK. Een jaar gevangenisstraf geëischt voor oplichting van een stofjas. De manufacturier J. van Kleef uit B o- degraven ontving op zekeren dag een klant in zijn zaak die, gezien zijn bestel ling, een goeden dag zou kunnen opleveren. Verschillende artikelen werden uitgezocht, waaronder een stofjas. Al deze goederen moesten op een bepaald adres worden be zorgd met uitzondering van de stofjas, die werd alvast maar meegenomen. Betaling zou geschieden als de goederen werden af geleverd. Toen de winkelier echter aan het opgegeven adres kwam wist men niets van het geval af en bleek, dat hij er in geloo- pen was bij een handig oplichter. Aangifte bij de politie was gevolgd en deze was er in geslaagd den man, die zoo graag een stofjas wilde hebben, op te sporen. Het bleek te zijn A. K. uit Zegveld, die dus wegens oplichting voor de Haag- sche rechtbank moest verschijnen. Hij was niet verschenen, zoodat verstek tegen hem werd verleend. De Officier van Justitie, mr. Cohen Ter- vaert, vond het absoluut geen bezwaar, dat verdachte niet was verschenen. Spr. deed mededeeling van het feit, dat K. al zes ver oordeelingen achter den rug heeft. Reden voor spr. om nu een gevangenisstraf te eischen van één jaar. De rechtbank zal een en ander nog eens overwegen en op 21 October vonnis wij zen. KANTONGERECHT TE DELFT. De Delftsche kantonrechter heeft nog veroordeeld: Wegens strooperij G. B. te Voorscho ten tot ƒ5 subs. 5 dagen. Wegens overtreding van de trekhonden- wet P. G. M. te S t o m p w ij k tot 5 sub3. 5 dagen. Wegens overtreding politieverordening H. B. te Leiden en W. S. te Leiden, elk tot 1 subs. 1 dag. J?a loiuik s a&ondS tot 1/2 uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein GELU/DSSIG/1AAL VERBODEN

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14