R PRESBURG evanchematch Euwe-Aljechin. KERKNIEUWS RECHTZAKEN Wilt U iets weten? HET BETOOVERDE BOSCH LIEFDEWERK VRIJDAG 8 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 ALJECHIN WINT DE TWEEDE PARTIJ Gisteravond is in de Diesgaarde te Rot terdam de tweede partij begonnen van de match tusschen Euwe en Aljechin. Het verloop was als volgt: Wit: Aljechin. Zwart: Euwe. I. d2d4 d7d5 2. c2c4 c7c6 8. Pgl—f3 Pg8—f6 4. Pblc3 d5 x c4 5. a2a4 1-icSf5 6. Pf3e5 e7e6 Wijkt dus af van de „huisvlijtvariant" Pbd7, Pc4:, Dd7, gevolgd door e5 enz. Doch de huisvlijt staat ten dienste van vele voortzettingen. Immers Euwe zelf ver klaart in zijn theorieboek, dat deze „min der energieke" zet zeer sterk met f3 en e4 kan worden beantwoord en schijnt dus opnieuw een noviteit in petto te hebben. Naar aanleiding waarvan weer eens op de „gau"-heid van „alle theorie" de indruk moge worden gelegd. Intusschen zou het uit psychologisch oogpunt interessant zijn te weten, of Euwe een „iets minder energieke", maar degelij ke variant kiest met de uitsluitende be doeling remise te maken. Volgens het programma: met wit op winst, met zwart op remise spelen, ofwel dat hij wil expe rimenteeren met de noviteit, waarop, wij hierboven zinspeelden. Deze partij geeft in ieder geval geen antwoord op deze vraag, daar Aljechin, hetzij uit voorzich tigheid, hetzij uit overtuiging, niet de in Euwes theorieboek aanbevolen voortzet ting kiest. 7. Lel—g5 Ook hierop is de wereldkampioen voorbe reid. Volgens de nukkige theorie moest hij nu na Le7 in het defensief worden ge drongen. Doch een iets ondernemender zet en het aspect van den strijd wijzigt zich als bij tooverslag. Een stereotiep verschijn sel in de match Euwe—Aljechin. 7Lf8b4 8. Pe5 x c4 Dd8d5! De pointe van Zwarts voortzetting. De penning van Pc3 maakt deze effectvolle ontpenning van Pf6 mogelijk. Er dreigt nu. behalve Dc4: ook Pe4. 9. Lg5xf6 Het alternatief 9. Pe3, wordt beantwoordt met 9Da5 eJi nu zou na 10. Pf5: wel Pe4 falen, maar het eenvou dige 10rif5: geeft Zwart een be vredigende stelling. Liever besluit Wit dus, Zwart een kleine verzwakking te bezor gen. 9Dd5 x c4 De lont wordt aangestoken. Daar Zwart ook thans den zet P'ï3 niet behoefde te vreezen (Da5!) is het duidelijk, dat dit een greep naar het initiatief beteekent. Er dreigt natuurlijk Lc3:, zoodat het schijnt, alsof Zwart een stuk wint. Dit is echter niet het geval. 10. Ddld2 g7 x f6 II. e2e4 Dc4—b3 Gedwongen, maar daarom niet minder sterk. 12. e4 x f5 Pb8d7 Het spreekt vanzelf, dat Zwart, met het oog op zijn verzwakten koningsvleugel, ijlings de lange rochade moet voorberei den. 13. f5 x e6 f7 x e6 14. Lfle2 0—0—0 Juist op tijd om van onverkwikkelijke schaakjes gevrijwaard te blijven. 15. 0—0 Op 15. Ldl kan zeer sterk Dd5 volgen. Na Pd5:, Ld2:, Kd2:, ed5:, zou pion d4 dan zwak kunnen worden. En nu is ook de explosie achter den rug (zie bij zet 9 v-an Zwart) en er is een stelling ontstaan van het soort, dat voor den meester slechts zeer tijdelijke geheimen heeft, doch voor de mindere goden gewoonlijk ondoorgron delijk is en wel altijd zal blijven. De vraag is: op welke w.ijze zullen de spelers ge bruik maken van hun troeven, welke thans duidelijk te onderscheiden zijn: wit: aanvalskansen op een verzwakte konings stelling (c6), zelf onverzwakte dito, zwart: open d-lijn, g-lijn, een paar veroverde steunpunten op den damevleugel. Het posi- tioneele stadium is aangebroken. 15e6e5 Met ziet het: Zwart opereert allereerst op de d-lijn, met behulp waarvan hij een goed veld voor zijn paard verkrijgt, Er dreigt nl. pionwinst door een zet met Pd7, zoodat Wit gedwongen is te ruilen. 16. d4 x e5 Pd7 x e5 17. Dd2—cl Lb4xc3 Vervolgens wordt de c-lijn afgesloten. Een v, erkzaam stuk wordt buiten gevecht ge steld en de stelling vereenvoudigd. De voornaamste bedoeling van dezen ruil is echter het verzwakken der witte dame- vleugelpionnen, immers Wit verkrijgt in de b-lijn een operatie-basis, die ten min ste evenveel waard is als de c-lijn. 18. b2xc3 Th8—g8 En na de meesterlijke trekjes komen de voor de hand liggende zetten. 19. Del—e3 Wit heeft het minder moeilijk met het vasthouden van den draad. Immers zijn eenige doel is de zwarte rochadestelling. De tekstzet verdedigt bovendien d3. Na 19. Tdl?, Tdl:, 20. Ldl:, Dc4 zouden Wits zwakten 'e veel bloot komen. 1 9Kc8—b8 20. g2—g3 Een voorzorgsmaatregel om te verhinderen dat de zwarte dame met tempowinst op d5 komt. 2 0Td8d7 En ook Zwart treft maatregelen. De zet snijdt echter naar twee kanten in ver band met mogelijke verdubbeling op de d-lijn. 21' Tal—bl Db3—c2 Natuurlijk niet Da4: wegens Tal, enz. De tekstzet houdt Wits zwakke damevleugel- pionnen onder controle. Hoe moet Wit nu het binnendringen der zwarte stukken ver hinderen? 22. Tfl—el! Thans vindt ook Aljechin een subliem plan om zijn kansen te vermeerderen. Hij wil Zwarts paard verdrijven om aldus de controle over de e-lijn te verkrijgen. Meesterlijke strategie en contra-strategie. 2 2Dc2d2 22Pd3, 23. Ld3: Dd3 (Td3: dan De7!), 24. Dd3: gevolgd door Te7 is zooals vanzelf spreekt in Zwarts nadeel. 23. De3xd2 Wit moet wel ruilen, maar Zwart schiet er niet zooveel mee op. 2 3Td7xd2 24. f2—f4 Pf4g6 25. Re2c4 Indirecte dekking van pion f4. 25Tg8d8 26. Tel—e6. Td8—d6 Hier had Wit 2 u. en 3 min. en Zwart 1 u. 59 min. bedenktijd gebruikt. 27. Tbl—el Het blijkt, dat Wit goed heeft gezien. Het zijn nu veeleer Zwarts koningsvleugel- pionnen, die hulp behoeven. Aljechin heeft schitterend gemanoeuvreerd. 21 Tbl—el Kb 8c7 28. Te6xd6 Td2xd6 29. h2—h4 Om bij den opmarsch van den koning naar f3 enz. niet door Td2f gestoord te worden. 29Kc7—d7 30. Kgl—f2 Pg2—e7 31. Kf2—f3 Pe7d5 32. Lc4—d3! Tot overmaat van ramp voor Zwart is de raadsheer in deze stelling sterker dan het paard, daar de pionnenmeerderheid van Wit zich op den koningsvleugel en die van Zwart aan den anderen kant bevindt. 32h7—h6 33. Ld3—f5t Kd7d8 34. Kf3—g4 Pd5—e7 Een jammerlijke terugtocht. Het zwarte paard heeft, mede door de ongunstige po sitie van de toren, geen tijd meer den c- pion te verslinden, daar anders de witte h-pion doorloopt. De tekstzet maakt het passeeren van de e-lijn door den zwarten koning mogelijk en verhindért Kh5, doch slechts voor een oogenblik. 35. Lf5—bl Kd8—e8 36. Kg4h5 De h-pion is in elk geval ten doode opge schreven. 36Ke8—f7 37. Lbla2t Kf7—f8 38. Kh5xh6 Td6—d2 39. La2—e6 Td2—d3 40. g3—g4 Td3 x c3 Hier sloot dr Aljechin zijn zet in couvert. De wereldkampioen heeft daarna de stel ling eenigen tijd bekeken en kwam daar bij tot de slotsom, dat verder spelen nut teloos was. Hij gaf de partij op. Slotstelling. A BCDE FG H De stand is thans gelijk. De derde partij wordt a.s. Zondag te Amsterdam in Krasnapolsky gespeeld; aanvang halfzeven. GOUDEN FEEST PATER TIBERTUS DE GRAAF O.F.M. De zeereerw. pater Tibertus De Graaf O. F.M. gardiaan van het Studiehuis „St Bo- naventura" der E.E. P.P. Franciscanen aan de Vermeerstraat, te Nijmegen, vierde Woensdag zijn gouden Professiefeest te midden van zijn cQnfraters. In de kapel van het Franciscaansche Studiehuis droeg de jubileerende priester Woensdagmorgen een plechtige H. Mis van dank op, met als presbyter assistens de zeereerw. pater E. de Graaf, pastoor te Gouda, terwijl de weleerw. paters Hydul- phus Frank en Dom. Pellen, beiden uit Lichtenvoorde, studenten te Nijmegen, als diaken en sub-diaken fungeerden. Het Franciscaansche fraterskoor zong de feestmis. Na de H. Mis werd den gouden jubilaris de gouden kroon opgezet door den Hoog- eerw. pater Prudentius van Leusden, pro vinciaal der E.E. P.P. Franciscanen bij deze plechtige kroning werd assistentie verleend door twee klasgenooten van den zeereerw. pater T. de Graaf, namelijk door den zeereerw. pater B. Trienekens O.F.M., pastoor te Ammerzoden en den zeereerw. pater Col. Bekkers, Rector te Megen. Bij de plechtige herdenking van het zeld zaam gouden feest werd ook sympahtieke belangstelling getoond van de zijde van confraters uit Megen, Venray, Wychen, Gouda, Nijmegen, "Kernen en Leur, enz. Woensdagmiddag hield de jubilaris van half een tot half twee receptie. De vader- lêndsche driekleur wapperde vroolijk bo ven den ingang van het Studiehuis in de Vermeerstraat, het gebouw binnen was feestelijk versierd. Velen hebben van de gelegenheid om den jubilaris geluk te wenschen, gebruik gemaakt. Van hen noemen wij den burge meester, den heer J. A. H. Steinweg, den zeereerw. hee^- pastoor F. Biesta en heeren kapelaans, den zeereerw. pastoor G. van Krimpen en heeren kapelaans, den zeer eerw. pater H. Meuffels, provinciaal der paters Lazaristen, den weleerw. pater C. Piels O.P., voorts vertegenwoordigers van de verschillende in Nijrpegen wonende Or den en Congregaties en vele vrienden en bekenden. „Gelderlander". HET ONTSLAG VAN EEN HOOFD INSPECTEUR VAN POLITIE TE SCHIEDAM. Eenigen tijd geleden, werd, nadat hem reeds eerder ziekteverlof was verleend, on gevraagd ontslag gegeven wegens onge schiktheid aan den hoofdinspecteur van po litie D. te Schiedam. Het ambtenarenge recht te Rotterdam bevestigde dit ontslag. Heden werd de zaak in hooger beroep be handeld voor den centralen raad van be roep. Toen er in Schiedam een nieuwe commis saris van politie was benoemd, vond deze j in het corps verschillende toestanden, waar aan hij een eind wenschte te maken. De j heer ri. had zich niet voldoende aan de veranderingen aangepast, terwijl boven dien bleek, dat hij enkele wapens had ver kocht en een agent van politie in de op brengst had laten deelen. De brigadier-rechercheur H. L. Lugten- burg verklaarde den hoofdinspecteur -D. al tijd als een flink politieman te hebben be schouwd. Nimmer had hij iets ongunstigs over hem gehoord. De tegenwoordige com missaris van politie, de heer P. Clasie noem de het prestige van den heer D. slechts zeer gering. Voor den ontslagen hoofdinspecteur pleit te mr. F. A. Kokosky. Deze achtte het on juist, dat de rapporten, die op deze zaak betrekking hadden, waren samengesteld door instanties, die met het ontslag te ma ken hebben. Beter ware het geweest, als de rijkspolitie met het onderzoek belast was geworden. De heele opzet was, dat men den heer D. kwijt wilde zijn. Laat men allerlei onbeduidende zaken buiten be schouwing, dan komt het heele geval hier op neer, dat een paar maal wapens zijn verkocht, die op het politiebureau bewaard waren. Er bestond te dien aanzien echter 'n sinds jaren ingeroeste gewoonte, men nam het hiermee niet zoo nauw en in andere plaatsen gebeurde vroeger hetzelfde. Deze kleinigheden hadden dan ook niet de aan leiding mogen zijn voor het ontslag van iemand, die gedurende 27 jaren als politie man een onberispelijke loopbaan achter zich heeft. Pleiter kwam tot de conclusie, dat het den tegenwoordigen commissaris heeft ontbroken aan tact om de misstanden lang zamerhand op te ruimen en vroeg vernieti ging van de uitspraak van het ambtenaren gerecht te Rotterdam. De burgemeester van Schiedam, mr. F. L. J. van Haaren wees erop, dat na de benoe ming van den nieuwen commissaris dade lijk krachtig was ingegrepen. Een recher cheur moest worden ontslagen, terwijl twee anderen in rang moesten worden terug gezet. Deze drie mannen waren allen van de afdeeling van den heer D. Met nadruk was gezegd, dat alles wat zich voor de be noeming van den nieuwen commissaris had afgespeeld zou blijven rusten. Later bleek echter, dat D. aan een agent had voorge steld om wapens, waarop zij die ze bij de politie deponeerden geen prijs meer stelden, te verkoopen en het bedrag, dat meer ont vangen werd, dan de eigenaars er voor hoopten te krijgen, te deelen. Naar aan leiding daarvan werd een nader onderzoek ingesteld met het resultaat, dat verschil lende dingen met betrekking tot den ver koop van wapens aan het licht kwamen, die tenslotte aanleiding waren om den burge meester de overtuiging te schenken, dat D. niet langer kon worden gehandhaafd. Mr. Kokosky wees er in zijn pleidooi op, dat het toch niet zoo is, dat de inspecteur een soort handeltje dreef met de in depot gegeven wapens. Verder worden er dan al lerlei zaken bij gehaald, die alleen maar ontstemming tegen D. kunnen wekken. PI. is van meening, dat niet van D. gezegd kan worden, dat hij op een onderzoek, zooals in deze zaak is ingesteld, had moeten worden ontslagen. Mr. van Haaren, burgemeester van Schie dam ,kwam op tegen de opmerking van mr. Kokosky met betrekking tot de partijdig heid van hen, die de stukken hadden op gemaakt. Het ging er niet in de eerste plaats om, dat er wel eens wapens ver kocht waren, maar wel gaat het erom, dat een inspecteur met een iiiindere het be drag deelde, dat boven den bedongen prijs ontvangen werd. Op die wijze verliest een inspecteur zijn prestige, eens en voor al tijd. De oud-hoofdinspecteur D. verklaarde over enkele dingen nog wel wat te kunnen zeggen, maar hij wilde liever zwijgen, daar hij anders andere menschen erbij zou moe ten betrekken, die waarschijnlijk in moei lijkheden zouden geraken. De voorzitter bepaalde de uitspraak op 21 October a.s. Vraag: Zoudt U mij s.v.p. kunnen zeg gen de terreinligging aan de straat en het stadsgedeelte van de I.V.C.B.-clubs der 1ste klasse West II Spartaan, Leonidas, Onze Gezellen, Excelsior, Santpoort? Antwoord: Spartaan: Kromme Zand weg (met lijn 12 tot het eindpunt) Carnisse- laan, Rotterdam; Leonidas: Kralingen Toe pad Rotterdam; Onze Gezellen: Vergierder- weg, Haarlem-Noord; Excelsior: Damlaan, Schiedam; Santpoort: Kweekerslaan, spoor- halte Driehuis-Westerveld. (SPROOKJE) 5. Daar stonden ze voor het bosch. Wat een groote hoo rnen! En wat leek het donker tusschen die boomen. Maar wat zou Moeder blij zijn als Vader met Anneke en Hansje meekwam! En die domme Anneke dacht er niet aan, dat Moeder ongerust was geworden en haar overal liep te zoe ken, en de weg af tuurde naar haar kleine meisje. Anneke was nog zoci klein, nog maar pas vier jaar. 6. Moedig stapte ze het bosch in. Wat een mooie bloe men groeiden hier en wat zongen de vogeltjes leuk! Wacht ze zou een prachtige bouquet voor Moeder plukken. Wat zou die blij zijn! Zeer sportief model. Bruin 'suède met bruin calfsleder4.95 Idem, in blauw en zwart suède4.95 Vlotte gekleede 7 Wandelschoen le kwal. bruin suède, bruin calfs- leder-monteering 5.95 in zwart of blauw suède bruin calfs met kro kodil 3.95 in zwart boxcalfs 3.95 Leiden: Donkersteeg WORDT LID VAN HET voor de ARME PAROCHIES in het Bisdom Haarlem. Contributie slechts EEN Gulden per drie maanden en U ontvangt GRATIS het Tijdschrift SINT BAV0 ADRES: Administratie „St. Bavo" LEIOSCREWEC 103, VOORSCHOTEN N1EUWVEEN Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door A. LENTING

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11