Tjput Insfanflne Suceeswoi Heeren Zak- of Armband Horloge of Dames Armband Horloge of Vulpenhouder met Gouden pen DINSDAG 5 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN MOTORRIJDER BOTST TEGEN WAGEN. Onmiddellijk gedood. Gistermiddag omstreeks half drie reed de motorrijder B. H., wonende aan den Os dorper weg te Sloten, op den Lijnderdijk lang de Ringvaart van de Haarlemmer meer. Rechts van den weg stond een met paard bespannen bakkerswagen, terwijl aan den anderen kant zich een stilstaande auto bevond. Met groote snelheid wilde H. deze voertuigen passeeren, doch hierin slaagde hij niet. Met een hevigen slag vloog hij tegen den bakkerswagen op. De onge lukkige was op slag dood. De voerman van den bakkerswagen werd by de botsing licht aan het been gewond. MEISJE VAN DE FIETS GEWAAID. Gistermiddag is de 16-jarige H. van V. te Hoogkerk door een windvlaag van haar fiets geworpen. Zij kwam met het hoofd tegen een paal terecht en liep een schedelbasisfractuur op. Zij is in zeer ernstigen toestand naar het Diaconessenhuis te Groningen overgebracht MACHINIST LEVENLOOS GEVONDEN. Tusschen stoommachine. Gistermiddag is de machinist van de olieslagerij der firma W. T. v. d. te Lang weer, levenloos tusschen een stoommachi ne gevonden. Door nog onopgeheldere oorzaak is de man, de 26-jarige G. Veurman, door de ma chine gegrepen. Niemand is bij het ongeluk tegenwoordig geweest. Het lijk van het slachtoffer was vreeselijk verminkt. De ongelukkige was gehuwd en vader van drie kinderen. MEISJE UIT HET RAAM GEVALLEN. Gistermiddag is het tweejarig dochtertje van den heer D. M. te Groningen uit een viermeter hoog zolderraam aan de achter kant van de ouderlijke woning aan de eer ste Spoorstraat, op straat gevallen. Het meisje bekwam een hersenschudding en een schedelbasisfractuur en is in ernsti gen toestand naar het R.K. ziekenhuis te Groningen overgebracht. BRAND IN PASTORIE TE ARNHEM. Gisteravond omstreeks 6 uur werd de brandweer te Arnhem gealarmeerd voor een uitslaanden brand in de pastorie van de Eusebiusparochie aan de Coehoorn- straat. Spoedig was de brandweer onder leiding van commandant den heer Jonker aanwezig. Het bleek dat de brand was ont staan in een onder de pastorie gelegen lo kaal, dat tot dusver in gebruik was bij de R.K. padverkenners, die dezer dagen juist bezig waren het lokaal te ontruimen. Ge weldige rookwolken beletten aanvankelijk het lokaal binnen te treden, doch met een enkele straal op de waterleiding wist de brandweer het vuur meester te worden voor het een al te grooten omvang had aan genomen. Toen men het lokaal kon bin nentreden bleek de brand te zijn ontstaan in een kast met allerlei materialen. Dank zij het optreden van de brandweer is de brand tot het lokaal beperkt, wat als een groot geluk mag worden beschouwd daar het lokaaltje zeer veel licht brandbaar ma teriaal als dennestokken van de padvinders en allerlei andere benoodigdheden bevatte en direct gelegen was onder de slaapver trekken van de pastorie, terwijl het tegen de Eusebiuskerk aan staat. Hoe de brand is ontstaan is onbekend. Voor zoover men weet is niemand gister middag in het lokaal geweest, de deur was gesloten en de sleutel in het bezit van den hopman. Pastorie en kerk kregen geen schade. Om wat migraine, zoo'n beetje schele hoofdpijn de afspraak niet nakomen? 1 of twee tabletten Instantlna en de pijn is verdwenen! Dus onthoudt stilt en voorkomt pijnen! INBRAAK TE ROTTERDAM. Toen de winkelier L. F. te Rotterdam Zondagavond terugkeerde in zijn woning aan de Noordmolenstraat, ontdekte hij, dat tijdens de afwezigheid van de bewoners ongewenschte gasten zich toegang hadden verschaft tot zijn huis, waarbij zij een buit van ruim vijfhonderd gulden hadden ge maakt. De winkelier woont op de eerste verdieping van het pand, waar in de par terreruimten de winkel is gevestigd. De tweede verdieping staat leeg. De die ven zijn binnengekomen door middel van valsche sleutels. Zij hebben eerrt de deur van het portaal opengebroken en zijn zoo in de appartementen op de eerste verdie ping gekomen. In de voorkamer is een buf fet opengebroken, waaruit een bedrag aan concanten van vijfhonderd gulden wordt vermist. In de achterkamer hebben de in brekers een linnenkast geforceerd, waaruit zij 25 gulden meenamen. Tenslotte zijn zij naar de muntgasmeter gegaan, waarvan, na verbreking, de inhoud werd meegenomen. Tot dusverre ontbreekt van de daders elk spoor. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Gistermiddag omstreeks half vier be merkte een dame die in een winkel in de Nassaulaan te Bussum inkoopen deed, dat haar rijwiel, dat zij voor de zaak geplaatst had, ontvreemd was. Onmiddellijk deed zij aangifte bij de politie, die er terstond met >den motor op uittrok. Daar men over geen signalement van den dader beschikte, wist men niet in welke richting men zou rijden. Aangezien het echte? voor de hand lag, dat de dief zou trachten de fiets in de hoofdstad te verkoopen, reed men naar Amsterdam, waarheen men echter via Naarden en Mui den of via Weesp kan gaan. Men besloot tot dit laatste en dan terug den eerstge- noemden weg te nemen. De Bussemsche politie had weer eens ge luk. Op den Loodijk nabij Weespercarspel zag zij een man op een damesfiets rijden die erg te kampen had met den sterken Noorderwind. Zij hield den man aan en bracht hem naar Bussum over. Hier bleek de politie een goede vangst gedaan te hebben. De man, de 31-jarige J. B. uit Den Haag, bleek n.l. niet alleen het rijwiel waarop hij reed, in Bussum te heb ben gestolen, doch tevens verdacht te wor den van rijwieldiefstal in Den Haag. De politie te Den Haag zou juist zijn opsporing verzoeken. De man was 12 Augustus j.l. pas uit de gevangenis ontslagen, waar hij 11/2 jaar had doorgebracht wegens diefstal in een zwembad. Hoewel hij pas 31 jaar oud is, is hij reeds veertien maal veroordeeld wegens diefstal. „Msb." GERONSELD VOOR SPANJE. Een slachtoffer te Alkmaar. In het afgeloopen weekend is het een ronselaar te Alkmaar gelukt een slachtof fer te maken. Deze ronselaar, een bekende Alkmaarsche communist, werkte in een volkslogement, waar hij o.m. in aanraking kwam met den 32-jarigen werkeloozen ar beider P. H. Deze had in het logement meermalen te kennen gegeven, dat hij voor den militairen dienst in Spanje, met welks wettige regeer in g hij uit politieke overwe gingen sympathiseerde, wilde teekenen. Daarvan had de ronselaar lucht gekregen en deze heeft hem dagenlang bewerkt. Ten slotte gaf H. zich gewonnen en de maatre gelen voor de verre reis werden geno men. H. kreeg een pas, terwijl hij voorgaf, te willen monsteren voor een schip, dat in de Rotterdamsche haven zou liggen. De be doeling was, dat H. eerst naar Parijs zou reizen en zich daar zou aansluiten bij een groep vrijwilligers. Zondagmiddag was alles voor de reis ge reed, zonder dat H. dat wist. Deze was naar een voetbalwedstrijd gaan kijken en toen de ronselaar in het logement verscheen, was H. niet aanwezig. Hij vond hem spoe dig op het sportveld en nam hem mee naar de stad. In het logement werd door beiden voorgegeven, dat ze gingen visschen en zoo vertrok H., die zich zelfs den tijd niet ge gund had, om ondergoed mede te nemen. Vermoedelijk is hij reeds met den trein van 17.46 uur naar Amsterdam vertrokken. De ronselaar, die bij de Alkmaarsche po litie bekend is, schijnt nog meer slachtof fers te hebben willen maken, maar waar schijnlijk zal hij daartoe de kans niet meer krijgen. CHANTEUSE GEARRESTEERD. De politie heeft te Amsterdam een juf frouw aangehouden, die er haar werk van maakte in gegoede kringen relaties aan te knoopen met verschillende personen. Die relaties waren van intiemen aard en wan neer de juffrouw haar slachtoffers aan zich gebonden had, begon zij hen te dreigen met de bekendmaking van verschillende feiten, die voor de betrokkenen niet bepaald eer vol of aangenaam waren. Uit angst verraden te zullen worden, wa ren deze slachtoffers dan meestal wel be reid de dame voor haar zwijgen te betalen. Aangemoedigd door dat „succes" trad de juffrouw steeds brutaler op. Zij wist op de ze wijze een van haar vrienden een zeer groot bedrag bij stukjes en beetjes af te persen. De betrokkene, die zich geruimen tijd uit angst door de vrouw had laten ader laten en op deze manier tenslotte 20.000 lichter was geworden, verloor ten laatste echter zijn geduld en riep de hulp van de zedenpolitie in. Deze is daarop overgegaan tot de arrestatie van de juffrouw, die in middels in het Huis van Bewaring is inge sloten. SPORT 1 O U/Mi, s au-ondS tot uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo- den: knippert dan met de ^3^ koplichten als attentlesein GELUIDSSIGNAAL VERBODEN ENORME P." LINGVANGSTEN. De laatste dagen zijn in het IJsselmeer enorme palingsvangsten gedaan. Duizenden ponden paling kwamen te Hippolytushoef ter vischafslag, er was zelfs een dag, dat de aanvoer 45.000 pond bedroeg. DE REVANCHE MATCH OM HET WERELDKAM PIOENSCHAP De olficieele opening Euwe speelt de eerste partij met wit In een der zalen van ho't-el Wittebrug te 's-Gravenhage vond gisteravond een kleine plechtigheid plaats, de officieele opening van de revanche-match om het wereldkampioenschap schaken tusschen Euwe en Aljechin, den wedstrijd, welke weer, evenals iin 1935, gedurende meer dan twee maanden in het brandpunt der belangstelling zal staan, niet alleen in Nederland, maar ook ver buiten onze landsgrenzen. Mevrouw Euwe en mevrouw Aljechin werden bij haar binnenkomst met. bloe men verrast. Als eerste van de rij sprekers voerde de voorzitter van het EuweAljechin-comi- té, mr. M. Levenbach, het woord, die al len welkom heette, in het bijzonder den minister als vertegenwoordiger van de regeering. Spr. zag hierop nieuw den steun, welke door de regeering in veler lei opzicht was en nog wordt verleend. In zijn rede heeft spr. zich vervolgens speciaal tot Aljechin gewend en hem dank gebracht voor het feit, dat 'hij na het verliezen van den titel de gelegenheid had geboden om ook de revanchematch in ons land te laten spelen. Hij gaf de verzekering, dat van de zijde van het EuweAljechin-comité alles in het werk zal worden gesteld om hem het verblijf in ons land zoo aangenaam mogelijk te maken. Zich wendend tot dr. Euwe zeide mr. Levenbach, dat Nederland vol vertrouwen zijn prestaties tegemoet zal zien. In den tijd tussdhen de eerste match en deze tweede ontmoeting hebt gij u, aldus spr., verdienstelijk gemaakt, wanneer de be langen van de meesters, uw collega's, op het spel stonden. Door uw houding hebt gij respect afgedwongen. Spr. eindigde zijn rede met de hoop uit te spreken, dat deze kamp een hoogtepunt zou vormen in de Nederlandsche en internationale schaakhistorie. Toespraak minister Slotemaker. Prof. Slotemaker de Bruine wees in zijn toespraak op de beteekenis van de zen kamp. Deze wedstrijd is belangrijk, omdat voor beide spelers een zeer groote concentratie noodig is, een geestesdisci- pline van beteekenis, wélke beide spe lers niet kunnen ontberen. Daarnaast is zelfbeheersching volstrekt onmisbaar en als ik, aldus de minister, iets van het op bouwen van het spel begrijp, dan is ook het schoone van de fantasie een factor, dat in de match niet mag ontbreken. De fantasie zal de partij spannender en be vredigender maken. Maar zonder een belangrijke hoeveelheid kunde komt men er niet. En dan hebben beide mannen nog een eigenschap noodig, dat is de sportieve loyaliteit, welke deze wereld zoo noodig heeft. Zijn al deze voorwaar den aanwezig en daaraan twijfelde spr. im dezen kamp niet, dan zal er zich een strijd ontplooien van groote waarde, welke niet alleen voor de beide kam pioenen en voor de schakers, doch voor het geheele Nederlandsche volk van groote beteekenis is. Spr. eindigde zijn rede met den wensch uit te spreken, dat deze match zou me dewerken tot het versterken en verdie pen en het in breeden kring aankweeken van deze eigenschappen. Met deze woorden verklaarde prof. Slotemaker de Bruine de revanchematch tussdhen Euwe en Aljechin officieel voor geopend. De muziek bracht vervolgens de Mar seillaise en het Wilhelmus ten gehoore. Namens de F.I.D.E. sprak jhr. ir. H. Strick van Linschoten. Spr. herinnerde aan de vlotte wijze, waarop deze match tot stand is gekomen, dank zij de mede werking van Aljechin. Namens de K.N.S.B. sprak de voorzit ter, de heer B. J. van Trotsenburg, die de dagen van 1935 in herinnering bracht en zijn beste wenschen voor het slagen van deze revanchematch uitte. Aan het slot van den avond hebben Euwe en Aljechin nog het woord gevoerd. Euwe sprak er zijn vreugde over uit, dat de belangstelling van officieele zijde van blijvenden aard was, getuige de aanwe zigheid van den minister van Onderwijs en vele andere autoriteiten. Euwe hoop te, dat hij zijn bewonderaars en vrien den niet zou teleurstellen. Bij de eerste match was er een titel te behalen, t'hans is er alleen maar wat te verliezen. Zich tot Aljechin wendend constateer de Euwe, dat beider verwachtingen voor deze match niet dezelfde konden zijn. Toch hoopte Euwe, dat ook thans de goe de vriendschap zou bestendigd blijven en vooral ook, dat er fraaie partijen zou den worden gespeeld. De verplichting, die op mij rust, zoo besloot Euwe, is niet minder zwaar dan twee jaar geleden en ik zal mijn uiterste krachten inspannen om het tot een goed einde te brengen. Aljechin verklaarde met genoegen voor deze match weer naar Nederland te zijn gekomen, ondanks het feit, dat hij in dit land zijn titel had verloren. Uw woorden, aldus Aljechin tot Euwe, heb ben mij diep getroffen en ik zal deze nooit vergeten. Ik kan slechts herhalen, wat ik twee jaar geleden gezegd heb: als het mij niet gelukt den titel te heroveren, wensch ik de schaakwereld met dezen wereldkampioen geluk. Maar het zal de strijd van mijn leven worden en ik zal mijn laatsten druppel schaakbloed geven om te overwinnen. Aan het slot van deze plechtigheid werd de loting verricht. Mr. Levenbach had een witten en zwarten pion in de handen. Aljechin koos als gast en bleek den zwarten pion te hebben genomen. Euwe speelt dus de eerste partij, welke hedenavond in den Dierentuin te 's-Gra venhage om half zeven zal aanvangen, met wit. VOETBAL. Indoortraining R. K. S. V. „Docos". Door omstandigheden kan vandaag de indoortraining geen doorgang vinden. Volgende week zijn allen natuurlijk weer present. V. U. C—ISLINGTON CORINTHIANS. De Islington Corinthians, die een we- reldtoer van 8 maanden gaan maken, zijn gisteravond omstreeks 8 uur te 's-Graven hage aangekomen, waar zij hun intrek na men in Hotel Victoria. Hedenavond spelen de Engelschen tegen V. U. C., waarna hier te lande waarschijnlijk nog twee wedstrij den zullen worden gespeeld, en dan wordt Zwitserland bezocht voor wedstrijden te gen Winterthur en een Bernsch elftal. In Genua wordt de boot genomen naar Egyp te, waar wedstrijden op het programma staan te Alexandrië, Port Said en Caïro, waarna Islington een bezoek van 2 maan den aan Britsch-Indië brengt. Van uit Sin gapore wordt per vliegtuig een bezoek aan Java gebracht, terwijl vervolgens nog Fransch Achter-Indië, Hongkong, de Phi- lippijnen, Honoloeloe, Californië en Cana da worden bezocht. 28 Mei 1938 keeren de toeristen weer te Liverpool terug. In totaal worden 64 wedstrijden gespeeld. Het ge zelschap bestaat uit 21 spelers, een trainer en de leider en secretaris Thomas Smith. Een dergelijke toer is nog nooit onderno men. De totale kosten bedragen 8000 pond sterling, welk bedrag'vooruit betaald moest worden, alvorens de Football Association haar toestemming gaf. Tegen V. U. C. brengen de Engelschen hedenavond de volgende ploeg in het veld: Wingfield, Manning en Clark; Dance, Whittaker en Wright; Braithwaite, Bradbury, Tarrant, Avery en Miller. Het V. U. C.-elftal is aldus: Dommers, Rolf es en Vaalburg; Stam, Ramaker en Van Hensbergen; v. Gelder, Mieras, Bon der, gebr. ds Harder. De wedstrijd, die om 20.15 uur aanvangt, staat onder leiding van den heer Van Weizen es. DE BUITENSPELREGEL. Wagstaff Simmons, een der veteranen in de Engelsche sportjournalistiek, schrijft in „Sporting Life" over den buitenspelregel. Hij vertelt daarbij, dat men den buiten spelregel alleen heeft gewijzigd, omdat er spelers waren, die den regel misbruikten, waardoor het spel te veel moest worden on derbroken. Er wordt, zoo schrijft hij, in den laatsten tijd gesproken over terugkeer naar den ouden regel, doch hij is overtuigd, dat men dit nooit zal doen, daar men dan weer in de oude fout zal vervallen en den buiten spelregel zal gaan beschouwen als een ver dedigingsmiddel. Hij schrijft dan verder, dat de eenige verandering, die thans nog mogelijk zou zijn, is het terugbrengen van het aantal spe lers, dat men voor zich moet hebben en dat destijds werd teruggebracht van 3 op 2 te verminderen tot 1. Hij verklaart, dat over deze verandering reeds ernstig is ge dacht, doch dat men nog geen definitief besluit in die richting heeft genomen. Wij hebben deze opmerking van den heer Wagstaff Simmons met eenige verwonde ring gelezen, omdat hij daarbij volkomen uit het oog verliest, waarom de buitenspel regel eigenlijk in het leven geroepen is en waarom éen vermindering van het aantal van 2 op 1 zou terugvoeren tot het voetbal van 60 jaar geleden. Men heeft den buitenspelregel gemaakt, om daardoor te voorkomen, dat een enkel speler zich vlak bij den vijandelijken doel- verdediger zou gaan opstellen zooals vroeger gedaan werd om daardoor in staat te zijn verre schoten op te vangen en daaruit te doelpunten. Toen de buitenspel regel er nog niet was, werden op die manier herhaaldelijk doelpunten gemaakt. De ver dedigende partij was daardoor genoodzaakt een der achterspelers bij den doelman te zetten om hem te helpen. Beide ploegen onttrokken daardoor eigenlijk een speler aan het spel in het veld, wat natuurlijk ongewenscht was. Vandaar den buitenspel regel, die de tegenstanders van het veld verwijderd hield en alle spelers in staat stelde regelmatig aan het spel deel te ne men. Een wijziging als door Wagstaff Simmons bedoeld, zou achteruitgang inplaats van vooruitgang beteekenen. NEDERLAND WINT DEN HOLLAND— BELGIë-BEKER. Op het Hellegat nabij Antwerpen is de j aarlij ksche zeilwedstrijd om den Holland België-beker ten gunste van de Neder landsche ploeg, bestaande uit D. Kagchel- land, E. G. van de Stadt en D. J. van Brummelen, beslist. Het Belgische drietal, Van den Abeele, Albert en Huybrechts, werd met 46.5—37.5 punt verslagen. Er werd in twaalfvoetsjollen gezeild. Op den eersten dag was er vrijwel geen wind, zoodat men het aanvangsuur steeds modlt uitstellen. Ten slotte werd het donker en toen lastte men de races maar af. Op den tweeden dag trof men het beter, al was de wind niet bijzonder sterk. Er woei echter een flinken bries, waardoor vervelende drijfpartijen gelukkig niet voorkwamen. De beste individueele prestatie leverde Van de Stadt, die van de vier races er drie won en een keer op de tweede plaats ein digde. Zijn grootste concurrent was de Belg van den Abeele, die in totaal 18.5 punt verzamelde. Kagchelland had in de laatste race pech, toen hij een boei aanvoer, waar voor hij werd gediskwilificeerd. De totaal uitslag luidde: 1. Van de Stadt (Nederland) 24.5 punt. 2. Van den Abeele (België) 18.5 punt. 3. Huybrechts (België) 11 punten. 4. Van Brummelen (Nederland) 11 pun ten (meer totaaltijd). 5. Kagchelland (Nederland) 11 punten plus 1 diskwalificatie. 6. Albert (België) 9 pnt. plus 1 diskwa lificatie. 1. Nederland 46.5 punt; 2. België 37.5 punt. WANDELSPORT LEIDSCHE WANDELSPORT VEREEN. De heer N. Slootjes heeft deelgenomen aan de 100 km. marsch, uitgeschreven door de Wandelsportvereeniging R. W. V. te Rotterdam en heeft deze marsch met suc ces afgelegd. is ons offensief geweest met het parool: In elk Katholiek gezin een Katholiek Dagblad. Op aandrang van meerderen stellen wij vanaf heden nogmaals voor korten tijd een premie beschikbaar voor dengene, die ons een nieuwen abonné voor minstens drie maanden aanbrengt. Wij stellen hiervoor ter beschikking: Onze tijd gebiedt: weest Katholiek In woord en daa^, 't Is Uw Katholiek Dagblad, dat U hierbij ter zijde staat

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11