In het Hazerswoudsche Rietveld Zal er toch een weg komen? NED. 005T-INDIE MARKTBERICHTEN Heeren Zak- of Armband Horloge of Dames Armband Horloge of Vulpenhouder met Gouden pen ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BI AD - PAG. 7 In één schuitje met den burgemeester 1 Het Hazerswoudsche Rietveld is het para dijs voor de visschers, doch „hengelende" journalisten vangen er bijna steeds bot. Het leven gaat er oogenschijnlijk zoo rustig zijn gang, geen rimpeltje of kringel- tje verstoort er het langzaam voort-vlieten der dagen. Zulk een landelijke vrede beteekent voor een krant slecht en schraal vischwater. Wat zou dan wel de reden zijn, die ons ertoe verleidde met den burgemeester van Hazerswoude in een bootje te stappen en door het Rietveld te gaan roeien? Was er een moord gebeurd? Of had er een over treding van de Crisiszuivelwet plaats ge had? Het laatste te veronderstellen ware nog onwaarschijnlijker dan het eerste. Maar wat was er dan aan de hand, dat zelfs de burgemeester erbij te pas moest komen? De Rietvelden willen uit hun eenzaam heid verlost worden ziedaar de chose. Zij, of hun voorouders hebben de kloos terlijke neiging gehad zich van de wereld terug te trekken; zij heböen hun hofsteden gebouwd op afgelegen oorden, waar geen geluid van knarsende wielen de groene stilte verscheurt; waar geen mensch ooit een voetstap heeft gezet want het Riet veld is alleen te bereiken over water. Eigenlijk hadden de bewoners van het Rietveld zich er nooit het hoofd over ge broken, dat zij zoo eenzaam en verlaten waren. Zij leefden genoegelijk en tevree; en ieder had zijn natje en zijn droogje. Het was de strenge winter van 1929, die in de bewoners van het Hazerswoudsche Venetië het besef van haar isolement wak ker riep. In dien winter veranderde de fcreede wetering het Canal Grande van het Rietveld in een gladde verkeersweg. De slager en de bakker kwamen per fiets over de wetering en de Rietvelders ped delden over het tijdelijke wegdek naar het dorp en weerom. Wat een gemak!.. Met het invallen van de dooi versmolt de weg tot wetering, doch in- het Rietveld werd het plan warm gehouden om door den aanleg van een weg een vluggere en meer practische verbinding met de wereld tot stand te brengen. Het kwam zelfs zoo ver, dat het plan in den gemeenteraad besproken werd. Een commissie werd benoemd en f 1000 uitge trokken om de plannen uit te werken. In tegenstelling tot de gewone gang van zaken, kwam deze commissie tot een ver meldenswaardig resultaat: een plan was opgemaakt, een weg kon worden aange legd. Mits de eigenaren de benoodigde grond kosteloos afstonden, zouden de kosten be dragen 170.000. Toen de vroede vaderen dit cijfer verna men, geraakte het Rietveldsche plan voor spoedig in de doofpot. Het bedrag was ongetwijfeld hoog wanneer men weet, dat in het geheele Riet veld ongeveer 25 gezinnen wonen, en wan neer men bepeinst, dat niemand ooit ge dwongen werd in het Rietveld te kruipen; men is er eigener beweging heengegaan. Doch de Rietvelderszelve konden en wilden niet gelooven, dat hun schoone plan zoo roemloos van de baan was geschoven. Zij bleven hopen tegen alle hoop in en, in zekeren zin, werd hun vertrouwen niet 'beschaamd: het Rietveldsche weg-plan is weer uit de doofpot opgedolven, en op nieuw in studie genomen, thans echter niet door een commissie, hetgeen het uitzicht op welslagen niet weinig verhoogt. De oorzaak, dat de eenparige hoop der Rietveldsche bannelingen in vervulling scheen te gaan, was de behoefte van het •gemeentebestuur aan objecten voor werk verschaffing. Het gemeentebestuur wil" de werkloozen aan werk helpen, en wel zulk werk, dat de gemeenschap er wèl bij vaart. Maar der gelijke karweien liggen niet voor. het grij pen. In werkverschaffing werd reeds de prachtige nieuwe begraafplaats aange legd een dooden-tuin rond het eenvou dige kapelletje in werkverschaffing werd de dijk langs de Papenvaart verzwaard; in werkverschaffing is men bezig 16 K.M. tocht te schieten in de Droogmakerij. Wat bleef er nog te doen over? Toen schoot het Rietveldsche plan te bin nen; de eerste ontwerpen werden voor den dag gehaald en opnieuw berekend. Als het plan vereenvoudigd wordt, zullen nu de kosten van wegenaanleg 100 000 bedragen, waarvan 60.000 aan arbeidsloon en 40.000 aan materiaal. Daarbij wordt, van zelfsprekend, vóór-opgesteld, dat de be langhebbenden den grond gratis beschik baar stelden. De grootste dobber vormen die 40.000 voor materiaal-uitgaven. Hazersou is mooi, maar niet rijk. En die veertigduizend pop kan het gemeentelijk budget niet ver stouwen. Zóó staan de zaken nu. Het dagelijksch bestuur was ons reeds voor geweest om een roei-partij naar het Rietveld op touw te zetten. Doch burge meester Warnaar had geenerlei bezwaar, ter wille van de krant, zich opnieuw in een roeibootje te wagen, te meer daar het weer schoon was en de „pers" roeien zou. Men zal de opmerking maken: als het ge meentebestuur geen geld heeft, moet het zich niet in de schulden steken. Doch daartegenover staat een oud-Hol- landsh spreekwoord, getuigend van ge degen koopmans-geest: de kost gaat voor de baet uit. De grond van de Rietveldsche polder is uitstekend geschikt voor de Boskoopsche cultures. In feite zijn er reeds enkele kwee- kerijen in het Rietveld, en vanaf de Loete en Voorweg dringen de tuinen steeds die per een enkele zelfs cot aan de wetering den polder in. Op 't oogenblik is de toestand in de Bos koopsche cultures niet rooskleurig, doch de wind kan uit een anderen hoek gaan waaien. Gaan de boomkweekers-zaken beter, dan is het Rietland het eerst aangewezen voor een te verwachten uitbieiding der cultures. Maar nu komt de groote handicap: het is nauwelijks bereikbaar voor den handel; de „boomzoekers" zullen Liever alle buiten wegen afpeddelen, dan gezapig in een bootje zich van kweekerij tot kweekerij te laten roeien en daar hun inkoopen te doen. Het is deze overweging: het Rietveld ge reed te maken om bij oplevenden handel de boomkweekerij te trekken, gevoegd bij o'e overweging, dat er groote behoefte is aan werkverschaffing, die het gemeente bestuur ertoe verleidt het Rietveldsche weg- plan nog niet geheel op te geven. Door het leggen van een bescheiden brugje, dat de verbinding vormt tusschen de Pampieren- (eigenlijk Compiere-) kade en het Rietveld heeft het gemeentebestuur de communicatie-mogelijkheid met het dorp er. met Alphen reeds verbeterd. Afdoend zou het Rietveld slechts te hel pen zijn door een weg, evenwijdig, hetzij aan de Noord-, hetzij aan de Zuidkant van de wetering. Aan de Zuidzijde liggen de meeste wo ningen', doch het kan niet ontkend worden, dat deze uitpad hebben op Loete- en Voor weg. Zelfs in het boomkweekers-centrum Boskoop zijn de meeste tuinen langgerekt en uitgestrekt, slechts te bereiken over een draaiplank. De Noordzijde is vrijwel geheel van de wereld afgesloten. Ter ontsluiting van waar devolle cultuur-gronden zou een weg daar, naar ons inzicht, het meeste reden van be staan hebben. Bij de keuze tusschen een weg aan de Zuid- of aan de Noordzijde stuit men op verschillende moeilijkheden van techni- schen aard, die wij, ondeskundig zijnde, niet tegen elkaar kunnen afwegen. Mocht het gemeentebestuur in principe besluiten tot aanleg van een weg, misschien in zeer eenvoudigen vorm, dan is het nog geen uitgemaakte zaak aan welke zijde van de wetering deze „verkeersader" zal wor den gelegd. Als werkverschaffings-object en ter ont sluiting van cultuur-gronden opent het plan tot wegen-aanleg voor de gemeente Hazerswoude groote perspectieven. Ook voor de eigenaars in het Rietveld zit er wel „muziek" in. Het zou jammer zyn, als. het Rietveld niet'meer eenzaam en afgesloten was; Zulke streken van vredig natuurschoon bezitten wij niet vele. Edoch de welvaart een een streek mag niet worden tegengehouden. Als het voor de ontwikkeling van Hazerswoude noodig is, zal de weg er komen. DE AARDAPPELOOGST. Van bevoegde zijde mocht ik vernemen, dat de aardappeloogst dit jaar overvloedig is. „D'r zijn der zat", zoo zeide m'n zegs man. Welnu, als dat zoo is, en daar twijfel ik niet aan, kom ik vrijmoedig met de vol gende vraag voor den dag. Zouden degenen, die werkelijk overvloed hebben van deze heerlijke, smakelijke, echt Hollandsche knollen, nu eens niet één mudje of.... meer, misschien wel 2 of 3, willen afzonderen voor een zeer goed doel? U weet, we hebben bij Lisse, vlak naast de koepelkerk van de H.H. Engelbewaarders ons Vincen- tiushuis. Op 't oogenblik worden daarin ver pleegd 50 kinderen, op den kop af, n.l.: 7 kleuters, 21 jongens, 18 kleinere meisjes en 9 groote meisjes. En eten dat ze kunnen! Ze eten hun Eerw. Leidsters de ooren van 't hoofd. En nu hebben deze mij gevraagd eens niet om geld te bedelen, want dat hebben ze ge- poeg(!), maar om.... aardappelen. Toe, kijkt uw bergplaats, uw zolder, uw kelder of waar ge ook de kostelijke patat ten bewaart, eens na en stuurt eens een kleinere of grootere hoeveelheid naar onze Zusters. Ze zullen u er zeer dankbaar voor zijn en de kinderen sturen dagelijks een Vader-onsje naar den Hemel, om God te danken, dat er nog zooveel edele weldoe ners zijn. Kunnen de Zusters op u rekenen? 't Adres: zie boven. Ik dank u zeer A. v. d. MEER, 2e Secret, van 't Liefdewerk voor Kinderbescherming. Wie op de pas ingestelde voorrangs wegen rijdt, heeft bij kruisingen óót voorrang boven het voor hem var rechts komende verkeer (dat aan 'n rooden driehoek met punt naar beneden zien kan, dat het 'n voorrangsweg nadert). DE AARDBEVING OP MIDDEN-JAVA. Men neemt de schade op. De gouverneur van Midden-Java heeft geseind, dat tot dusverre is gebleken, dat bij de aardbeving in Zuid-Kedoe 303 in- heemsche woningen zijn beschadigd, waar van negentig onbruikbaar zijn geworden. Persoonlijke ongelukken zijn aldaar niet voorgevallen. Van ambtelijke zijde wordt vernomen, dat in verschillende dessa's in het district Koeto Aardjo, in totaal 150 huizen ten ge volge van de aardbeving zijn ingestort. Nieuwe beving gevoeld. Hedennacht om 3.26 uur plaatselijke tijd is te Djocja een nieuwe beving geconsta teerd, terwijl voorts nog steeds lichte tril lingen worden gevoeld. EEN JAPANSCH VAARTUIG AANGEHAALD. Twee leden der bemanning gedood en twee gewond. Het departement der marine te Batavia ontving bericht, dat het Japansche vis- schersvaartuig „Tokei Maru", dat eenige sampans op sleeptouw had, op 30 Septem ber j.l. tusschen de eilanden Dedap en Pengelap tusschen Riouw en de Lingga- archipel, binnen de territoriale wateren door het marine-vaartuig „Flores" werd aangetroffen. Het schip trachtte te ontkomen, zoodat het voor een onderzoek tot stoppen werd gesommeerd. Aangezien aan dit bevel niet werd voldaan, werden mitrailleurs-schoten voor den boeg gegeven. Toen ook daarna, niet aan het bevel tot stoppen werd voldaan, zijn eenige schoten op het voorschip gelost. Ook dit bleek niet voldoende effect te hebben en het vaartuig volhardde in zijn pogingen om te ontkomen. Het gevolg was, dat het schip daarna door schoten tot stoppen werd gedwongen. Bij het onderzoek aan boord bleken twee leden van de beman ning te zijn gedood en twee ge wond. Zij werden door de „Flores" aan boord genomen, waarna de inbtslaggenomen prauwen te Tandjong Pinang werden afge geven. De gewonden zijn aan boord medisch behandeld en verzorgd, waarna het schip naar Tandjong Tandang is vertrokken, waar de gewonden een chirurgische behandeling zouden ondergaan. Nadere berichten omtrent het voorge vallene worden afgewacht. KATWIJK a. d. RIJN, 1 Oct. Groenten veiling. Per kist van 25 kg: Eigenheimers 4580 cent, Drielingen 2535 cent, breek- peen per 100 kg. 4.004.30, kroten per 100 kg. 2.002.60, uien per 100 kg. 2.70 3.30, roodekool per 100 kg 2.202.60, gelekool per 100 kg. 2.20—2.50, bloem kool I per 100 10.1014.30, bloemkool II per 100 2.209.50, peen per 100 bos 6.70—8.20. NOORDWIJKERHOUT, 1 Oct. Veiling „De Eendracht". Stamboonen zonder draad 0.401.30, enkele boonen met draad 0.401.40, snijboonen 0.401.45, dub bele boonen zonder draad f 0.401.00, al les per 10 kg. ROELOFARENDSVEEN, 1 Oct. Groen- tenveiling. Druiven 89 cent per pond, meloenen 410 cent, bloemkool 36 cent per stuk, andijvie 60 cent, sla f 0.601.70 per 100 krop, tomaten A 5090 cent, idem B 65100 cent, idem -C 50 cent per bak, snijboonen f 1.802.15, idem stek 0.70 1.05, princesseboonen 0.801.20, dubb. stamb. 0.801.15 per 10 kg. TER AAR, 1 Oct. Centrale Veiling. Spinazie 16—31 cent, andijvie 813 cent, sla 0.60—2.20, peulen 2.10, kassnijboo- nen 1.85—2.30, stek 0.60—1.20, prin- sesseboonen 1.001.30, dubb. stamboo nen 1.35, witte pronkers 2030 cent, postelein f 2.50—4.10, breekpeen 2.40, bospeen 2.505.20, roodekool 2.70 2.90, witte 1.groene savoyekool 3. radijs 5070 cent, selderie 3050 cent, druiven 11 cent, bloemkool 1.516 cent, rabarber 50 cent, komkommers f 1.90, to maten A 2.10—2.70, idem B 2.40—3.00 idem C 2.00, idem BB 2.002.40, Chi- neesche kool 1.90, peren 4.105.60, kalebassen 7 cent, Augurken: grof 30 cent, Stippel 12.5 cent, uien 1.20—2.40, meloe nen 612 cent, suikermai 2.00. VINKEVEEN, 1 Oct. Groentenveiling. Snijboonen 18—22, idem stek 611, pronkboonen 25, stamspercieboonen 9—15 spinazie 510, postelein 3—6, witlof 8—18 per 100 kg.; Tomaten A 2.00—2.60, idem B 2.00—3.10, idem C. 2.002.30 per 100 pond; komkommers 1.503.50, bloemkool 1.5011.e, krop sla 0.602.60, selderie f 3.pieterselie 3.bleekselderie 25, andijvie 0.601.50, meloenen 414, per 100 stuks; radijs 0.70, en peen 2.507.00 per 100 bos. ST. ODO EN ST. FRANCISCUS, ORDESTICHTER. Als niet anders wordt aangegeven,' dage lijks Gloria en Credo. Gewone Prefatie. ZONDAG, 3 Oct. Twintigste Zondag na Pinksteren. Mis: Omnia, 2e gebed v. d. H. Theresia v. h. Kindje Jesus; Maagd; .3e v. h. octaaf v. d. H. Bavo. (Zie in het feest eigen v. h. Bisdom op 1 Oct.), Prefatie v. d. Allerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Ballingen zijn wij in het Babylon van deze wereld. Rampen en kruisen, tegen spoed en wederwaardigheden des levens omringen ons en zijn ons deel. (Offerto rium). Maar toch: Alles, wat God gedaan heeft, wat Hij ons overzendt, 't is recht vaardig, want wij hebben niet naar Zijnen geboden geluisterd. Wees ons echter barm hartig, o Heer. (Introitus). Wij willen on zen goeden wil toonen. Ons hart is bereid, o God (Alleluja-vers). Niet langer de le vensregels van deze wereld tot richtsnoer van onze gedragingen, maar Uwe gebo den, Uw Wet, Uw H. Wil, o Heer. Moeite zal ons dat kosten, temeer omdat onze da gen zoo boos zijn, d. i. vol gevaren (Epis tel). Vertrouwvol evenwel durven wij onze oogen opheffen tot U, die al wat leeft verzadigt met zegen (Graduale) en door Jesus Christus, onzen Heer en Mid delaar, die ook de smeekingen van de hof beambte heeft verhoord (Evangelie), de vergiffenis vragen van vroegere zonden, de ware hartevrede, de genade U voortaan getrouw te dienen (Gebed en Stilgebed) steeds te gehoorzamen aan Uwe geboden (Postcommunio). Dat zal ons waarlijk gelukkig maken, want het ware geluk is te vinden in den trouwen dienst des Heeren (Introitus). N.B. Waar vandaag de plechtige uiter lijke viering plaats heeft van het feest van den Allerh. Rozenkrans mogen alle heili ge Missen zijn van het Rozenkransfeest. Mis: Gaudeamus (Zie 7 Oct.), 'Gloria, 2e gebed v. d. 20en Zondag na Pinksteren; 3e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Theresia v. h. Kindje Jesus. Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U op het feest). Laatste Evangelie v. d. 20en Zondag na Pinksteren. Kleur: Wit. MAANDAG, 4 Oct. Mis v. d. H. Fran- ciscus van Assisië, Belijder: Mihi autem. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Bavo. Kleur: Wit. In 1182 werd Franciscus te Assisië ge boren als zoon van een rijken lakenkoop man. Ook Franciscus werd voor den laken handel opgeleid. Tot op zijn jongelings jaren was hij een gewone brave jongen, een beetje lichtzinnig. Bijzonder eigen was hem de liefdadigheid jegens de armen. Een ernstige ziekte bracht hem tot dieper nadenken, maar maakte van hem nog niet de „heilige". De genade van God treft hem ten volle en beslissend bij gelegen heid van een feest, waarbij hij, volgens ge woonte van dien tijd en die plaats, als „ta felkoning" optreedt Hij vindt van dat oogenblik af geen smaak meer in aardsche goederen, trekt zich terug, begint zijn le ven van onthechting en verbindt zich aan „Vrouwe Armoede". Zijn geest heeft hij vastgelegd in de Orde van de Francisca nen, in 1209 door Paus Innocentius ni goedgekeurd. DINSDAG, 5 Oct. Mis van een dag onder het octaaf y. d. H. Bavo: Gaudeamus (als op 1 Oct, in het feesteigen v. h. Bisdom), 2e gebed v. d. H.H. Placidus en Gezellen, Martelaren 3e Concede (ter eere van Ma ria). Kleur: Wit. WOENSDAG, 6 Oct. Mis v. d. H. Bruno, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Bavo. Kleur: Wit. Tijdens zijn verblijf te Parijs maakte de heilige Bruno het volgende voorval mee. Bij het bidden van de Getijden voor de Overledenen bij gelegenheid van den dood van een professor, richtte de overledene bij de woorden „responde mihi", d. i. „antwoord mij", het hoofd op en riep: „Ik ben aangeklaagd door een rechtvaardig oordeel Gods". Dit herhaalde zich drie maal. Dit voorval gaf den doorslag aan het besluit van Bruno, om in het klooster te gaan. De overweging onder de gestren ge oordeelen van Gods rechtvaardigheid brachten hem tot de stichting van de zeer strenge Orde van de Karthuizers, Bruno stierf als Abt van zijn Orde den 6den Oc tober 1101. DONDERDAG, 7 Oct. Feestdag van O. L. Vr. v. d. Allerheiligsten Rozenkrans. Mis: Gaudeamus. 2e en 3e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Marcus I, Paus en v. d. H.H. Sergius en Gezellen, Martelaren. Prefatie van Maria (invullen): En U op het feest). Kleur. Wit. „Verheugen wij ons op het feest v. d. Allerheiligsten Rozenkrans, bij het bidden waarvan wij herdenken de geheimen van leven, dood en verrijzenis van den Zoon van God." Bidden wij onzen rozenkrans godvruch tig en waardig, opdat onze weesgegroeten zijn als rozen, die geuren voor Maria (Communio). VRIJDAG, 8 Oct. Octaafdag v. h. feest v. d. H. Bavo. Mis: Gaudeamus (als op 1 Oct. in het feesteigen v. h. Bisdom). 2e ge bed v. d. H. Birgitta, wëduwe. Kleur: Wit. „St. Bavo's feest is voor ons een reden tot vreugde. Want glorievol is hij in den hemel, waar hij voor ons een voortduren de voorspreker zal zijn" (Kerk. Get). ZATERDAG, 9 Oct. Mis v. d. H.H. Dio nysius en Gezellen, Martelaren: Sapien- tiam. 2e gebed A Ccunctis (om de voor bede van de Heiligen); 3e naar keuze van de priester; 4e voor den Paus. Geen Cre do. Kleur: Rood. Dionysius de Areopagiet, d.i. lid van het gerechtshof te Athene, bekeerde zich op de predikatie van den heiligen Apostel Paulus, gehouden op de Areopaae (d.i. de plaats, waar het gerechtshof vergaderde). De H. Paulus doopte hem met vele ande ren. Dionysius werd eerst aan het hoofd der Kerk geplaatst te Athene, later is hy naar Frankrijk gezonden om het H. Evan gelie te verkondigen. Daar is hij met den priester Rusticus en den diaken Eleuthe- rius na veel kwellingen te Parijs ont hoofd. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: Het octaaf v. d. K. Bavo wordt niet ge vierd. Dagelijks Gloria en Credo. Vanaf Maan dag Prefatie v. d. H.H. Franciscus, behal ve Donderdag. MAANDAG. Feestdag van den Serafiin- schen Vader Franciscus, Belijder. Mis: Gaudeamus. DINSDAG. Mis v. d. Z. Felix Meda, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Franciscus; 3e v. d. H.H. Placidus en Gezellen. WOENSDAG. Mis van de H. Maria- Francisea van de vijf heilige Wonden, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H. Bruno: 3e v. h. octaaf v. d. H. Franciscus. ZATERDAG, 2e gebed v. h. octaaf v. d. H. Franciscus; 3e Cocede; 4e voor den Paus. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. is ons offensief geweest met het parool: In elk Katholiek gezin een Katholiek Dagblad. Op aandrang van meerderen stellen wij vanaf heden nogmaals voor korten tijd een premie beschikbaar voor dengene, die ons een nieuwen abonné voor minstens drie maanden aanbrengt. Wij stellen hiervoor ter beschikking: Onze tijd gebiedt: weest Katholiek In woord en daad, 't Is Uw Katholiek Dagblad, dat U hierbij ter zijde staat

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7