DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Een circulaire van den Minister van Sociale Zaken. Uit de N.S.B. 29ste Jaargang ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 No. 8843 S)e £ekl4eli£6oii/fca/itt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent oer weeki 2.50 per kwartaal Bi. jiz Ygen en 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per pos* 2.95 per kwartaal Het Geïllustreeru Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ":ent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentlên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES "an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: S 0.50 V Bevordering van vreemdelingen-verkeer. Deze week is er vergaderd door „Ho- recaf' de Nederlandsche Bond van Werkgevers in hotel-restaurant-café- en aanverwante bedrijven. Op deze vergadering werd beraadslaagd over de middelen, om Nederland voor vreemdelingen zoo attractief mogelijk te maken. En daarbij werden wijze woorden ge sproken. Een gezond optimisme vormde een grondtoon in die besprekingen. Dat is alles uitstekend. „Horecaf" moét actie ontwikkelen, om het vreemdelingen-verkeer te stimuleeren. Dat is ook een algemeen belang van groo- te beteekenis. Maar: niet ólle middelen, om dit doel te bereiken, zijn goed. Het doel heiligt nooit de middelen En daarom zijn wij het niet eens met de strekking van de volgende opmerking door <»en der sprekers gemaakt: Een handicap voor het Nederland sche toeristenverkeer is het te groote aantal verbodsbepalingen *en het ge brek aan soepelheid in ons land. Juist de sfeér van mondain vermaak, waarin het geld het meest gaat rol len, ontbreekt hier. Als met die „sfeer van mondain ver maak" wordt bedoeld vermaak, wat in strijd is met een gezonde christelijke op vatting van de goede zeden, dan mag dat niet zijn een middel, om het doel te be reiken. Geld, dat stinkt, kan niet begeerd wor den noch door een enkeling noch door een gemeenschap, als zij zichzelf respec teeren. Maar er zijn trouwens andere middelen, om het vreemdelingen-verkeer te stimu leeren, te prikkelen. Overheid en direct-belanghebbenden kun nen nog heel veel doen om voor goed- k o o p e prijzen vreemdelingen veel te laten zien in, te laten genieten van ons mooie Nederland. Daarop moet de ac tiviteit gericht zijn! DE WERELD IN VOGELVLUCHT De Engelsche regeering heeft in Pales tina drastisch en snel ingegrepen. Daar de daden van terreur vooral van de zijde der Arabieren toenamen en er een geor ganiseerd verzet te constateeren viel van de extremistische Arabieren tegen het verdeelingsplan, heeft de Engelsche re geering het z.g. Arabische Comité ont bonden en verschillende Arabische lei ders gearresteerd. De burgemeester van Jerusalem en de groot-moefti, de feite lijke leider der Arabieren te Jerusalem, zijn eveneens gearresteerd. Of misschien heeft men den groot-moefti nog niet, want hij had zich gisteren verschanst in de moskee van Omar; en als er bloed vloeit op den geheiligden grond van de moskee staat heel de Mohammedaansche wereld op z'n kop. De Engelsehen schij nen thans van pLan te zijn, krachtig op te tredien; zij hebben reeds te veel over hun kant laten gaan. In het Japansche kabinet zouden mee- ningsverschillen gerezen zijn. Er gaan n.l. geruchten, dat er verschil van gevoelen is over de vraag, of het kabinet een Brain- trustregeering (d.i. een deskundigen-re geering) met een politieke tint moet vormen of een consultatieven ministerraad, of eenvoudig trachten een krachtigere con trole uit te oefenen op het oeconmische le ven des lands in den meer uitgebreiden zin des .woords? Tot deze laatste conclu sie is men gekomen tijdens een bespreking, waarbij besloten werd verschillende oeco- nomische controle-organen te reorganisee- ren door ze samen te voegen en de activi teit er van te vergrooten door er een bu reau tot controle der staatszaken van te maken onder voorzitterschap van den eer sten minister. De financieele bezwaren van de „straf expeditie" in China doen zich blijkbaar reeds voelen. DE NOOD DER WERKLOOZEN- GEZINNEN. STEUNT HULPBEHOEVENDE LANDGENOOTEN. De minister van sociale zaken zegt in een circulaire aan de gemeentebesturen o.m.: Bij mijn circulaire van 16 September j.l. stelde ik uw college in kennis met mijn be slissing inzake het in het leven roepen van een spaarregeling voor ondersteunde en tewerkgestelde werkloozen, welke regeling eerst na verloop van eenigen tijd practische resultaat voor de betrok kenen zal kunnen afwerpen, aange- gezien zij de benoodigde goederen eerst zullen kunnen bekomen als het bedrag, dat zij hebben gespaard, tezamen met den bij slag van de Overheid gelijk is aan de waarde der goederen. Voor de eerste wintermaanden zullen de bedoelde personen derhalve, door deze re geling op zichzelf, nog niet meer kunnen bekomen dan den normalen B-steun. Zoo als ik reeds in mijn circulaire van 16 Sep tember j.l. opmerkte, dreigt echter, nu de werkloosheid zoo lang duurt, in onder scheidene gezinnen meer en meer achter stand' ter zake van kleeding, schoeisel en dekking te ontstaan. In de wintermaanden zal een tekort aan deze goederen zich van zelfsprekend het sterkst doen gevoelen. Kon dan ook reeds in de komende win termaanden dus in de periode, waarin de betrokkenen nog niet uit hun gespaar de gelden, vermeerderd met den overheids- bijslag, de benoodigde goederen kunnen bekomen een extra verstrekking van B- steun-goederen plaats vinden, dan zouden de betrokkenen daarmee gebaat zijn. Zooals reeds is aangekondigd, heeft de Regeering gemeend voor de overbrugging van het hiervoor bedoelde tusschenliggen- de tijdvak een beroep op het Nederland sche volk te moeten doen. De Regeering heeft gemeend daartoe vrij heid te kunnen vinden op grond van de volgende overwegingen: Dit speciale beroep op het, Nederland sche volk om een gave te offeren ten be hoeve van de werklooze landgenooten, ge schiedt slechts eenmaal. Het pogen van de ondersteunde en te werkgestelde werkloozen om door wekelijk- sche afzondering van een bedragje van hun vanzelfsprekend soberen steun te trachten zelf nog zooveel mogelijk in de zoo drin gende behoefte aan kleeding, schoeisel en beddegoed te voorzien, zal voor het niet werklooze deel van het Nederlandsche volk een aansporing zijn deze hulpbehoevende landgenooten bij hun pogen te steunen en het mogelijk te maken dat reeds in de eerste wintermaanden benoodigde goede ren worden aangeschaft. Het doel, waarvoor thans een offer zal worden gevraagd, leent zich bij uitstek voor een gave uit dankbaarheid, dat men zelf voor den geesel der werkloosheid is gespaard gebleven, en in het algemeen voor een gave uit medegevoel voor den nood van den medeburger, die in de kracht van zijn leven uit het bedrijfsleven is uit- gestooten en daardoor noodgedwongen van andere hulp afhankelijk is. Voor de inzameling van gelden voor het genoemde doel roept de Minister de volle medewerking van de gementebesturen in. De plaatselijke actie dient uit te gaan van het z.g. B-comité of commisie voor den B-steun, met dien verstande, dat de lei ding komt te berusten bij den burgemees ter dan wel een der wethouders. De te voeren actie vindt plaats in Octo ber. De Minister beschouwt deze inzame ling van algemeen landelijken aard en hij verzoekt daarom de ingekomen gelden uiterlijk in de week van 16 November 1937 te storten op postrekening No. 141400 van het kleeding-, schoeisel- en dekking fonds. Het in totaal ingekomen bedrag zal in den loop van November over de gemeen ten, die aan de inzameling hebben medege werkt, worden verdeeld. Deze verdeeling zal als volgt geschieden: De gemeenten, die aan de actie heb ben deelgenomen, ontvangen als vaste uitkeering 10 pet. van het in eigen gemeente ingezamelde bedrag, terwijl het daarna in totaal overblijvende be drag ponds-pondsgewyze over de deel genomen hebbende gemeenten wordt verdeeld, naar rato van het aantal ge zinshoofden, dat op 1 November in de gemente overeenkomstig de circulaire van 16 September spaart. Alleen die gemeenten zullen uit de in gezamelde gelden een deel ontvangen, die aan de inzameling hebben medegewerkt; terwijl de ingezamelde gelden uitsluitend ten goede zullen komen aan die onder steunde tewerkgestelde werkloozen, die overeenkomstig de regeling, vervat in de circulaire van 16 September j.l. voor klee ding, schoeisel en dekking sparen. Er zullen zich, zoo zegt de Minister verder, gevallen kunnen voordoen, waarin het den betrokkenen onmoge lijk is om 25 cent van hun steun of werkverschaffingsloon voor het be sproken doel te reesrveeren. De Mi nister denkt hierbij in het bijzonder aan de groote gezinnen met kleine kin- Lderen,, die gen tegemoetkoming ont vangen ingevolge de regeling voor toekenning van een extra-bijslag aan meerderjarige verdiend hebbende kin deren. De Minister heeft er geen be zwaar tegen, dat in die gevallen het kwartje, dat de ondersteunde of te werkgestelde moet reserveeren, wordt betaald door de diaconie, 't parochiaal armbestuur of een liefdadigheidsver- eeniging. ('t Zou ook hoogst zonderling zijn, als de Minister daartegen wél be- zv^ar zou hebben! Red. „L. Crt."). Personen, die hun gave rechtstreeks bij het departement van sociale zaken willen storten, kunnen zulks doen op de hier voor genoemde poestrekening. Voorzoover deze gaven zijn te beschouwen als afkom stig uit een bepaalde gemeente, zullen zij, met het oog op de hiervorenbedoelde 10 pet. vaste uitkeering, bij de indeeling, als daaruit afkomstig worden aangemerkt. MINISTER ROMME's POGINGEN BEDOELING ONGETWIJFELD GOED NADER OVERLEG KAN BEVREDIGEN DER UITSLAG HEBBEN De Opmarsch zegt, dat de bedoeling van minister Romme met zijn verbetering van de steunverleening aan werkloozen ongetwijfeld goed is, maar dat het best mogelijk is dat hij zich bij de eerste sprong heeft vergist, dat hij niet alles heeft door zien en overzien. „Velen betwijfelen, of sparen in zeer vele gevallen mogelijk is; en of het über haupt psychologisch juist is aangevoeld, in deze gevallen van „sparen" te spre ken. Anderen vragen zich af, of een steun- oproep aan het volk voldoende zal op brengen. Maar men moet erkennen, dat in beide gedachten- ook iets goeds zit. Wij zijn er zeker van, dat nader overleg bevredigender uitslag kan hebben. Wij gelooven, dat dit overleg gevoerd zal worden en dat dan bepaalde vraagstukken nader onder oogen gezien zullen worden. Eerlijk oordeel en onderling vertrouwen houden den geest goed en doen het ver stand vanzelf de goede wegen zoeken en meestal vinden. Wij vertrouwen, dat mr. Romme, geleerd door de oordeelvellingen van mannen, die hem na staan en het goede van zijn pogin gen royaal erkennen, deze zaak nog eens onderzoeken en tot een goede, verantwoor de oplossing brengen zal. Op één psychologisch punt willen wij daarbij wijzen: het kolenvraagstuk. Dit speelt een rol, maar men moet het niet eenzijdig overdrijven. In het geheel niet naar kosten kijken, is demagogie. Maar alléén naar deze kosten kijken en tegelijk zware militaire lasten opleggen (is noodig, dat erkenen Wij, maar minimale werkloo- zenhulp is óók noodig), begrijpen velen niet. Men kan daar leipzinnig over oreeren, het feit ligt er. Ook de regeering moet re kening houden met zulk een psychologi sche factor". DE UITTOCHT DUURT VOORT Ook de heer J. T. van Huls van Taxis, o.m. oud-propaganda-leider voor Nederland van de Ned. Nationaal-Socialistische Stu denten Federatie, heeft bedankt als lid der N.S.B. Hij heeft ir. Mussert een brief ge schreven, waarin hij o.m. het volgende ver klaart: „Na vier jaar mijn beste krachten aan uw beweging te hebben gegeven ben ik tot de overtuiging gekomen, dat mijn vertrouwen in de leiding dusdanig geschokt is gewor den, dat, wilde ik mijn zelfrespect en idea lisme bewaren, ik verder van mijn lid maatschap moet afzien. Mijn gelofte van trouw aan de leidingen aan het leidend beginsel impliceert weder- trouw van die leiding aan die beginselen". „Daar waar de wedertrouw van de lei ding verzaakt, vervalt de gelofte van trouw der leden. Velen verloren het vertrouwen in de N. S.B.; als de persoonlijke motieven van uit treding worden uitgeschakeld en de idieele worden de hoofdzaak, zijn Nationaal-Socia- N.S.B. gescheiden, dan wint het eerste en lisme en N.S.B. gescheiden, dan wint het eerste en verliest de tweede de strijd". Het nieuwsbericht, dat er niet was. Naar aanleiding van de verklaring van mr. D. F. Pont, dat ds. van Duyl bedreigd is met de mededeeling, dat er reeds op het Alg. Ned. Persbureau een bericht aanwezig was over redenen voor zijn eventueel af treden, welk bericht ongedaan gemaakt zou zijn geworden, toen ds. van Duyl bedankte, dee.'t de directie van het Alg. Ned. Persbu reau mede, dat omtrent ds. van Duyl nim mer aan dit bureau een bericht is ter nd gesteld noch teruggevraagd. „Woordbrekers en eerloozen". De wnd. leider der N.S.B., de heer van Geelkerken heeft in het „Nat. Dagblad" een oproep aan de deelnemers geplaatst, welke over ce kwesties zelfs niets zegt en in den bekenden toon van denigreeren en kleinee ren is gehouden ten aanzien van de uit- getredenen en uitgebannenen. Het artikel culmineert in zijn oordeel over dezen in de volgende passage: „Men poogt ons te sleuren langs afgron den van laster, haat, venijn en wantrou wen. Menschen, die den leider nog voor eenige weken vroegen om aan hem een per soonlijken eed van trouw te mogen afleg gen, hetgeen niet door hem werd aan vaard, treden thans alle fatsoen met de voeten en verraden hem waar zij kunnen, Kameraden, genoeg over woordbrekers en eerloozen. De kracht van het Nationaal-Socialisme is het geloof van den enkeling en de on weerstaanbaarheid van de N.S.B. is het vertrouwen van den Nationaal-Socialist in zijn leider". De positie van het Nationale Dagblad. Met de aftakeling van de N.S.B. houdt ge lijken tred de achteruitgang van het Natio nale Dagblad. Mr. Rost van Tonningen is al geruimen tijd geen hoofdredacteur meer, al mag hij nog wel eens hoofdartikelen (merk: Kla verblaadje) schrijven. De heer Roskam deelt als directeur-hoofd redacteur de lakens uit. Men heeft zich er over verwonderd, zoo schrijft de Standaard, dat het Nationale Dagblad, niettegenstaande den klap, wel ken de N.S.B. bij de verkiezingen gekregen heeft, toch korten tijd geleden nog kon wor den uitgebreid. Die uitbreiding moet echter gezien wor den als een wanhoopspoging. Nu of nooit, schijnt men te denken. Geld was nog wel beschikbaar bij de N.S.B. Immers, men had voor de Kamerverkiezingen een strijd- en verkiezingsfonds gevormd, waarin een be drag van 500.000 bijeen was gebracht. De verkiezingscampagne heeft echter niet zoo heel veel geld gekost. Toen men zag, dat de openbare vergaderingen over het geheele land een mislukking zouden wor den, zijn zeer veel vergaderingen niet door gegaan en men bespaarde tegelijk ook veel geld. Uit genoemd fonds is „slechts" een be drag van 130.000 voor verkiezingsdoel einden gebruikt, zoodat er nog een over schot was van/ 370.000. Van laatstgenoemd bedrag is nu 70.000 ter beschikking gesteld van het Nationale Dagblad, dat daarmede een laatste poging doet om er in te komen. Of dit gelukken zal, moet worden be twijfeld. Nog steeds komen vele bedank jes binnen en men poogt nu, door genoe gen te nemen met een abonnementsprijs van i 15 ct. per week, de abonné's te behouden. Dit nummer beslaat uit vl]i bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Drastisch ingrijpen der Engelsche regee ring in Palestina (2e blad). Blijkens berichten uit Rome staat reeds vast, dat Mussolini de FransehBritsche uitnoodiging van de hand zal wijzen (2e blad). Binnenland Internationale normalisatie op texttel- gebied (1ste blad). De steun voor kleeding en dekking van werkloozen; de organisatie van een actie om gelden voor de eerste wintermaanden bijeen te brengen (1ste blad). Bij een autobotsing onder Vriezenveen is een handelsreiziger op slag gedood. 3de blad). Mr. Ms. Flores heeft een Japansch vis- schersvaartuig opgebracht, dat weigerde voor onderzoek te stoppen en waarop na herhaalde waarschuwingsschoten is gescho ten. Twee dooden Ned. Oost-Indië, 2de blad). Van wege de 3 October- feestviering te Leiden, verschijnt ons blad heden vroeger en in beperkten omvang. Klok verzetten! In den nacht van Zaterdag op Zon dag a*s. eindigt de zomertijd. Men zorge er vcior, ad vorens HE DENAVOND naar bed te gaan, de klok een nur achteruit te zetten. Het Rotterdamsch Agentschap van het Nationale Dagblad, aan de Witte de With- straat 55a, wordt opgeheven. De agent r.eemt de administratie mee naar zijn wo ning. En wat de laatste weken in de N.S.B. zich heeft afgespeeld, zal er zeker niet toe bijdragen de positie van het Natinale Dag blad te verstevigen. „Tyd" MUSSERT IN N.S.B. BELAAGD. Hooge functionarissen wilden aan den leider een ultimatum richten. Naar aanleiding van de mededeeling, door den heer Pont aan de pers verstrekt, dat n.l. een bijeenkomst van hooge functionarissen der N.S.B. werd beraamd, waarin bespro ken zou worden een verzoek aan ir. Mus sert om zich als leider der N.S.B. terug te trekken, verneemt het Utrechtsch Dagblad het volgende: Het initiatief tot deze bijeenkomst ging uit van den heer Van Geelkerken, plaatsvervanger van ir. Mussert, en de bijeenkomst zou in diens landhuis te Lunteren worden gehouden! Van Geelkerken stelde zich voor dat tot dit doel by hem zouden samen komen de heeren Van Duyl, Pont, Far- werek en Koster en gezamenlijk zou men dan aan Mussert een ultimatum richten. Hierdoor wordt de mededeeling van den heer Van der Goes, dat de consp> ratoren nog om Mussert heen zitten, bevestigd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1