HET DAMSPEL KERKNIEUWS SCHIPBREUK X KRUISWOORD-RAADSEL X BIOSCOPEN ZATERDAG 2 OCTOBER 1937 DE LEIDSCKE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Wegens ongesteldheid van onzen damre- dacteur geven wij deze week geen damru- briek. Alleen nog dit: probleem 444, auteur B. de Zwart, vervalt voor den wedstrijd wegens een constructiefout. K. D. C. (Katwijk a. d. Rijn). Deze week werd door K. D. C. de vierde ronde van den Borden wedstrijd gespeeld. De uitslag luidt als volgt: lste tiental: W. BöttcherA. Schouten 20 C. v. RossumG. I. de Vink uitgest. R. HaasnootT. v. Beelen 02 J. FredeC. Korpelshoek afgbebr. J. C. van RijnC. v. Delft 20 2e tiental: D. HartkampA. Vooijs 02 C. BurieuxG. Koelewijn 20 P. SchippersJ. v. Elk afgebr. J. SchoneveldA. Wassenaar 02 F. SpierenburgA. Barnhoorn 02 Twaalftal: M. v. d. GugtenK. Veenendaal afgebr. J. NouwerJ. Langeveld 02 H. Koelewijn—P. v. d. Gugten 20 W. KoelewijnA. v. Baaien 11 D. KloosJ. v. d. Meij (Regl.) 2—0 C. P. SchoneveldG. Pest 02 St. WillibrordusSteeds Hooger St. Willibrordus n (Katwijk a. d. Rijn) speelde een vriendschappelijken wedstrijd tegen „Steeds Hooger I". De uitslag was als volgt: St. Willibrordus IISteeds Hooger I. Th. v. d. Ploeg—A. Boskamp 11 C. KnijnenburgTh. de Lange 20 H. de GrootP. G. Bosman 02 G. LooyensteijnB. v. d. Kamp 02 A. v. GentR. de Lange 02 N. O. SchiverleJ. de Best (reg.) 02 M. HendriksL. v. d. Valk 02 A. de GrootC. v. d. Laken 20 J. v. d. BoogW. v. d. Eshof 02 L. v. d. BoogP. v. d. Valk 11 Totaal 6—14 WIELRENNEN HET WERELD UURRECORD. Oimo heeft een ongeval. De Italiaansche renner Olmo, die in spe ciale training was gegaan met het doel bin nen kort een aanval te doen op het juist door Slaats verbeterde wereld-uurrecord, had Donderdag tijdens een oefenrit op den weg nabij Varazze 'het ongeluk, met een anderen wielrijder in botsing te komen. Olmo kwam te vallen en brak zijn lin ker sleutelbeen. Deze blessure zal den Ita liaan zeker de komende weken tot werke loosheid nopen. Drie Fransche kapers op de kust. Hoewel Olmo thans voorloopig is uitge schakeld, zijn er nog meer kapers op de kust; het begeerenswaardige uurrecord staat vooral nu vlak na de formidabele presta tie van Slaats, weer in het middelpunt der belangstelling. Drie Fransche renners lig gen op de loer, om het record, dat hun land kortgeleden ontnomen is, weer naar Frank rijk terug te brengen. Daar is ten eerste de onttroonde record houder Maurice Richard, die den morgen nadat hij te Milaan aankwam, direct op Slaats toestapte en hem hartelijk felici teerde. Ten tweede is Girard nog steeds aanwezig, de renner, die bij de training zulk een uitstekenden indruk maakte en ten derde zal Archambaud, de vermaarde treinlooper en Tour de France-renner een poging wagen. Deze drie Franschen hebben gisteren ge waagd om Frans Slaats weer het record te ontnemen. Doch de Waalwijker deelde mede, dat, in dien een der renners mocht slagen, hij heden (Zaterdag), terstond weer een po ging zou doen, om opnieuw te trachten het uurrecord in Nederlandsch bezit te bren gen, meldt de „Telegraaf". motorsport GEMENGDE BERICHTEN MOTORCLUB „LEIDEN EN OMSTREKEN". Voor de 3e „Langeveld—terreinrit te Noordwijk te houden op Zondag 17 Oc tober as. bestaat wederom buitengewone belangstelling. Onder meer kwamen in schrijvingen binnen van de heeren D. Eysink, Renooy, Roest, houder van den zilveren Enkeswisselbeker, J. van Rijn, Holsheimer, Verlaan, Zijlaard, Verkerke, Puper Th. Schrijver, G. v. d. Kley, L. Weer wag enz. Het circuit heeft belangrijke verbete ringen ondergaan waardoor de veiligheid van den rijder en machine zeer veel heeft gewonnen. Gezien de inschrijvingen die reeds bin nenkomen, belooft de 3e terreinrit we derom een succes te worden en zal het aan strijd niet ontbreken. De organisatie van bovengenoemde terreinrit maakt ge bruik van Texaoopijlen en vlaggen waar mee het circuit wordt aangegeven. Ook de toegangswegen naar het circuit wor den vanuit het dorp Noordwijkerhout en Ruigehoek aangeduid. Ingeschreven kan worden voor de oefen- en wedstrijdklasse welke resp. starten om 10 uur v.m. en 1 uur n.m. De reglementen zijn aan de bekende adres sen verzonden. Verdere aanvragen voor inlichtingen enz. te richten aan: A. v. <L Arend, voorzitter, Plaspoelkade 3 Leid- schendam. Telefoon 93. Giro 175728. PERSONENAUTO DOOR VRACHTAUTO GERAMD Beide wagens vlogen In brand. - Handels reiziger op slag gedood Gistermiddag om half vier is op den Viersprong van Vriezenveen een zeer ern stig ongeluk geschied, dat een doode heeft geëischt. Uit de richting Oosteinde naderde een klein personenauto van de ë.V. Industrie en Handelsmaatschappij „Senzora" te Deven ter, bestuurd door den 46-jarigen onge- huwden handelsreiziger A. Blom uit De venter. Op hetzelfde oogenblik kwam uit de richting Almelo een groote zeswielige vrachtauto van den heer Peters te Bram men, bestuurd door den heer R. uit Olden- zaal. De vrachtauto, die signalen heeft ge geven, moet op het kruispunt niet bijzon der hard hebben gereden, doch doordat het voertuig zeer zwaai* met basaltblokken was geladen, kon het niet dadelijk stoppen voor den personeuauto, welke den voor rang had. De vrachtauto greep den wagen in de flank aan, sleurde dezen een eind mede en wierp hem ten slotte om. De in elkaar ge reden auto verloor alle benzine, die on- middelijk in brand vloog, zoodat de ge- heele straat een vuurzee werd. De heer Blom is zeer waarschijnlijk direct bij de botsmg door de voorruit geslingerd en dood op den weg blijven .liggen, want toen de vlammen na enkele minuten een weinig geluwd waren, vond men voor de voor wielen van den auto zijn verkoold lijk. De vrachtwagen vernielde na de botsing nog een lantaarn en kantelde ten slotte. De fel brandende benzine tastte ook den vrachtauto aan, waarvan de truck geheel is uitgebrand. De twee inzittenden wisten zich echter uit de cabine te werken, zoo dat zij ongedeerd bleven. De brandweer van Vriezenveen was spoe dig aanwezig om het vuur eenigermate te kalmeeren, doch desondanks stond het ver- ketr gedurende ruim een uur stil. BOTSING TUSSCHEN AUTOBUS EN AUTO. Bestuurder van auto zwaar gewond. Gisteravond ongeveer elf uur is op den rijksstraatweg te Haren een autobus van de E. D. S., Maatschappij, vermoedelijk doordat de chauffeur verblind werd door een tegenligger, met kracht opgebotst op een voer hem uitrijdende auto, bestuurd door den heer H. A. E., inspecteur van een levensverzekering maatschappij te Gro ningen. De heer E., die alleen in de auto zat, werd bewusteloos uit de totaal vernielde wagen gehaald. Hij had o.m. een hersen schudding bekomen en werd naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. Hedennacht was hij nog niet tot bewust zijn gekomen. De passagiers van de autobus werden door de schok door elkander ge schud, doch overigens kwamen zij met den schrik vrij. De inzittenden werden door een passee- renden bus naar Groningen overgebracht. Ook de autobus was, vooral aan de voorzij de, zwaar beschadigd. Hedennacht heeft men de beide beschadigde voertuigen per kraanwagen weggesleept. De politie van Haren heeft proces-verbal opgemaakt. BOODELIJK ONGEVAL. In een slachthuis te Bleiswijk gleed Don derdag de 28-jarige slagerszoon J. Baars, toen hij een groot stuk vleesch aan een haak wilde hangen, uit. Hij kwam met het hoofu in een haak terecht. Gistermiddag is de ongelukkige in. het St. Franciscusgast- huis te Rotterdam aan zijn verwondingen overleden. voor HET MENU AARDAPPELEN direct besteld bij VLASVELD oude yittea 120 teu 719 DOEZO/TCQQT 22 GOEDERENTREIN BIJ ZWOLLE ONTSPOORD. Machinist breekt een been. Gisteravond omstreeks 6 uur zijn ver schillende wagens van een goederentram der D. S M., die op weg was naar Zwolle, even voor het sta1 ion aan den Meppeler- weg ontspoord. Vermeed wordt, dat on der het rijden een wissel is omgesprongen. Door den schok viel de machinist, W. J. Zwitser, van Ccevoraen, van de locomo tief. De man brak een dijbeen en is in het Sophia Ziekenhuis ter verpleging op genomen. Daar door het déraillement beide sporen versperd waren, is een ploeg werkvolk uit Dtdemsvaait ontboden voor het oprui- mingswerk. De goederen uit de tramwa gens zijn in vrachtauto's overgeladen. Het heeft nog geraimen tijd geduurd, alvoren men de sporen weer vrij had en het tram verkeer voortgang kon vinden. „Hbld." DIEFSTALLEN BIJ VAN GELDER'S PAPIERFABRIEKEN TE WORMER. Voorraden nieuw materiaal werden bij den afval gedeponeerd. Men schrijft uit Wormerveer aan het „Vad." De laatste maanden werd door werkmeesters en electriciens der papierfa brieken van Gelder Zonen telkens allerlei materiaal uit voorraden vermist: Koperen staven, gloeilampen, kabels, gereedschap pen, verpakkingsringen, enz., zonder dat men kon vermoeden waar al deze ontbre kende voorwerpen bleven. Deze week Maandag kwam men evenwel tot de ont dekking, dat er onder de werklieden een wijd vertakt complot bestond, dat in over leg met een der schuitenvoerders allerlei voorraden wegnam en deponeerde bij den afval in de voor de fabriek liggende zol derschuiten. Zoo is er voor duizenden gul dens ontvreemd. Zoodra men vermoedde, wat er aan de hand was, werd veldwachter De Boer ge waarschuwd, die eenige verdachten in ver hoor nam. Een zekere W. B. uit Wormer bekende al spoedig zijn medeplichtigheid, terwijl de beide hoofddaders J. P. te Wor mer en W. de G. uit Wormerveer in arrest werden gesteld Gemeente- en rijkspoli tie beijverden zich druk om het heele ge val tot klaarhe.'d te brengen; nieuwe ar restaties staan te wachten. Voor zoover is na te gaan duurt de frau de al maanden, doch zfj nam de laatste maanden in het oog loopend toe. De gestolen gcederen werden bij diver se opkoopers te Amsterdam voor onge hoord Jage prijzen verkocht, zoodat het profijt voor de dieven te Wormer gering bleef. PATER L. Th. TESSER O.P. t In het Canisiusziekenhuis te Nijmegen is gistermorgen in den ouderdom van 26 jaar overleden de weleerw. Pater Lector Lu cas (Theo) Teser O.P., kapelaan van de St. Thomas-parochie te Amsterdam. Hij werd te Nijmegen geboren den 3en December 1910, maakte zijn humanoria op het St. Dominicuscollege te Nijmegen, trad 8 September 1928 te Huissen in de Orde der Predikheeren en werd 25 Juli 1934 priester gewijd. PATER Chr. HAFKENSCHEIDT CssR. Op 8 October as. hoopt de zeereerw. pa ter Chr. Hafkenscheidt C.SS.R. den dag te herdenken, waarop hij een kwart eeuw ge leden de H. Priesterwijding ontving. Op een nader te bepalen dag zal hij, te midden van zijn confraters, in het klooster te Roosendaal, waar hij zijn eigenlijk standplaats heeft, zijn jubilé herdenken. OPLOSSINGEN VAN VORIGEN KEER: Horizontaal: 2. Beethoven, 6. prior, 8. oor, 9. nu, 10. molm, 12. dier, 14. demi, 15. stal, 16. rasp, 18. heel, 19. epe, 21. teelt, 22. guirlande. Verticaal: 1. Ohio, 2. boemerang, 3. trom, 4. oord, 5. neuralgio, 7. roman, 9. netel, 11. lis, 17. peer, 18. hela, 20. pels. NIEUWE OPGAVE: Horizontaal: 2. bestemming, le venstoestand, 4. meisjesnaam, 5. lokspijs, 6. eerste vrouw, 7. voegwoord, 10. nobel, 11. stad in Friesland, 12. salade, 14. in dit teeken zult gij overwinnen (Lat.), 17. sluw heid, 19. slimheid, 20. spil, 21. plechtige verklaring, 24. natuurverschijnsel, 25. brandstof. Verticaal: 1. vaartuig, 2. gelaats trekken, 3. toovermiddel, 8. met wolken bedekt, 9. paradijs, 11. schutsluis, 12. rust, 13. strik, 15. krampachtige snik, 16. stad uit den Bijbel, 18. zwak, 19. edelheid, 22. ik. door MARTIN DEVILÊE „Dag kameraad", zei de oude man, toen hij ongevraagd aan mijn tafeltje kwam zit ten. Het was een heete dag, en verlangend naar een glas bier was ik een dorpsherberg binnengeloopen. Hij was een gemoedelijke baas om te zien, en blijkbaar verlangend, een praatje te maken. Ik bood hem een glas bier aan, wat hij graag accepteerde. „Ja mijnheer", vervolgde hij bij den eer sten teug, „direct toen ik binnenkwam, zag ik dat u vaart. Eerste stuurman? Enfin, dat doet er niet toe, tegenwoordig is varen heel wat anders dan vroeger, een jaar of vijftig, zestig geleden. Dat was varen, mijnheer. Met zoo'n oude bark, een drie- of vijf mas ter, waarvan je de touwen niet uit elkaar kon houden. Ooit zoo'n schuit gezien? Zal wel niet, ze worden allemaal gesloopt. De „Osprey" evengoed als al die andere. Ja mijnheer, ook die...." „Was daar iets bijzonders mee?" vroeg ik geïnteresseerd, omdat hij bij het noe men van dien naam verdrietig naar buiten keek. „Het was mijn schuit, mijnheer. Alles is voorbij. Alle geheimen en avonturen zijn op zee gebleven, ook dat geval met Richard LeharMaar ik verveel u natuurlijk met het verhaal van een oud man? U hebt er immers niets mee te maken? Wat kan het u schelen, wat er gebeurde met Richard Lehar, ergens op de Oceaan, nog geen twee mijl uit de Afrikaansche kust?" „Maar het zal mij werkelijk een genoe gen zijn, naar uw verhaal te luisteren. Nog een glas bier?" Hij begon te vertellen, 't Was in 1880. De „Osprey" was een flinke driemaster met vier fokken en de noodige topzeilen. Ik was eerste matroos en Richard Lehar onze kapi tein. Dat was een duivel, mijnheer, een duivel in menschengedaante, die de men- schen opjoeg tot ze er bij neervielen. Hij raasde van den vroegen morgen tot den laten avond, en soms nog 's nachts ook, wanneer hij het in zijn hoofd kreeg, onver wachts den boel te inspecteeren. Maar, dit moet ik hem nageven, hij was een zeeman, een die respect afdwong, iemand, die in een storm of orkaan geen zenuwen kende, en onmiddellijk zag, waar het gevaar het grootst was. Zoo hard hij vloekte, als het rustig weer was, zoo kalm was-ie, wanneer de schuit aan 't hollen ging. Dan had je hem moeten zien. Dan had-ie een stand beeld kunnen zijn, dat af ij toe eens een arm ophief, om iemand een order te ge ven. Dan waren we bang voor hem, banger als voor de storm, die de „Osprey" heen en weer smeet. Zijn vloeken konden we ver dragen. Dat was gewoon, we hoorden het niet eens meer; maar dat ongenaakbare in een storm, wanneer hij in het midden van het schip stond, en zoo zacht praatte, dat je moeite had hem te verstaan, dat maakte ons zenuwachtig. We hadden nog een tweeden duivel aan boord. William Oldburn, een kerel van ruim zes voet, misschien zes en een kwart. Die twee waren water en vuur, ze gaven elkaar niets toe. Wanneer Lehar te keer ging, lei stuurman William er nog een kabeltje bo venop. Het groote verschil tusschen die twee was, dat Oldburn altijd raasde, wan neer het stormde, en Lehar dan zoo zacht was als een kind. Neen mijnheer, ik overdrijf niet. Hjj was dan een heel ander mensch, iemand, die je krankzinnig maakte in het bulderen van den wind door zijn rast en kalmte. Zoo ook dien keer. We waren op weg naar Kaap de Goede Hoop. We hadden een prachtige reis, vol op in den wind, totdat het op de hoogte van Takoradi begon. Als ik zeg, dat het stormde, is het zacht uitgedrukt. Het werd een vliegende storm, een orkaan, die de schuit heen en weer smeet; de masten kreunden, de zeilen sloegen kapot voor we ze. hadden kunnen bergen. De mannen lie pen als razenden heen en weer onder de striemende bevelen van Oldburn. Alleen Lehar stond kalm. Hij vloekte niet. Zijn ge zicht was zacht en zijn oogen blonken als van een tevreden kind. Hij was belachelijk, mijnheer, dat past niet voor een zeeman, zeker niet als het stormt. Het schip deinde en stampte, de golven sloegen over hem heen, de lading ging schuiven, maar hjj stond aan de reeling, uit te zien over zee. Zag hij iets? Kon niet. 't Was stikdonker. Toen kwam Oldburn voorbij, en begon te schreeuwen. „Hé daar, steek je handen uit, sta niet te droomen. De heele boel wordt uit elkaar gerukt, en jij staat daar maar te suffen. Hé!Oldburn ging voor hem staan. „Vooruit gek, help mee, die mast omver te halen, andershij maakte den zin niet af, maar greep den kapitein bij de schou ders. Lehar had' niet op hem gelet. Pas toen hij aangegrepen werd, keek hij hem aan. „Wat is er Oldburn?" Ik hield me vast aan een mast, waar ik een goed houvast had, en waar ik niet op viel. Lehar sprak zeer zacht en afwezig. „Wat er is? Wat er is?" bulderde Old burn weer, „zie je dan niet, dat we naar de haaien gaan? Hoor je 't niet kraken? Voor uit, ellendeling!" Maar Lehar keek Oldburn vriendelijk aan. „Ik kan niet, William, laat me los. „Wat?" schreeuwde Oldburn, „je kunt niet? Je durft niet, lafaard! We staan op het punt van verzuipen, en jij staat daar werkeloos!" Hij pakte den kapitein opnieuw by de schouders, en schudde hem door elkaar, 't Was wonderlijk om te zien. Lehar ver roerde zich niet, maar bleef wezenloos de donkerte in staren. Alles ging buiten hem om, terwijl Oldburn als door den duivel be zeten was. Verbaasd, dat Lehar niets terug deed, hield de ander even op. „Waarom vecht je niet? Waarom doe je niets terug? Lafaard!" „Je hebt gelijk, William.ik ben. ik was een lafaardHinder me nu niet meerkijk, daar staat zeMabel. Onwillekeurig keek Oldburn in de hem aangewezen richting, maar natuurlijk niets te zien was. „Je bent gek, je durft niet!" Je moet zich dat even goed voorstellen, hoe dat daar ging, mijnheer, de lucht was pikzwart, het schip holde over de golven, en kon elk oogenblik te pletter geslagen worden. Oldburn was woest en razend, en begreep niets van Lehar, die onnatuurlijk kalm bij de reeling stond. Ja, graag nog een biertje, mijnheer. Enfin, daar moest een eind aan komen. Er ging veel voor me verloren, van hetgeen ze zeiden, maar één woord drong steeds tot me door: „Ma- bel...." En daarnaast de stem van Old burn, dien duivel: „jij bent schuldig, als we kelderen. Jij met je Mabel, had haar dan niet overboord gegooider is nie mand te zien, Mabel is er niet". Getergd door de kalmte van den kapitein, verloor hij eindelijk zijn verstand, hij pak te den man op, en met een vreeselijken gil gooide hij hem overboord. Ik heb hem nooit meer gezien. Het is ons noodlot geworden, mijnheer. Nog geen twee minuten daarna sloeg het schip den kop in de golven, en verdween. Hoe ik het land bereikt heb, weet ik niet. Den volgenden morgen kwam ik bij uit mijn bewusteloosheid.ik was de eenig overlevende. Van de „Ostrey" was niets meer te zien. Naderhand, na vele jaren, vernam ik, dat Lehar eens in een vlaag van waanzin, tij dens een storm, zijn vrouw in zee gesme ten heeft. Ik moet nu gaan mijnheer". Ik keek den ouden man na. Hjj liep ge bogen, zwaar steunend op zijn stok. Een held uit den ouden tijd, een tragische fi guur, een zeeman uit den heroischen tijd van zeilschepen. De herbergier kwam om af te rekenen. „Dat is acht bier, mijnheer, vijf voor den ouden Litbur en drie voor u". „Een afgetakeld zeekasteel, die oude baas hè?" zei ik. „De oude Litbur, mijnheer? Hij heeft nooit de zee gezien. Hij heeft u zeker het verhaal van de „Osprey" verteld? „En u was zeker stuurman of zoo iets? Ja, als hy dorst heeft, komt hij altijd met dat verzin sel op de proppen. Een type, die kerel, mijn heer, hij is nog nooit het dorp uit geweest". THEATER HOOFDFILMS Je moet maar bof fen (Watt en Half Watt). Kazan Triomfeert (Ruth Sullivan Tom London). Tweelingbroers (Stan Laurel Oli ver Hardy) Piccadelly Jim (Ro bert Montgomery Madge Evans). Van Goede Getui gen Voorzien (Her bert Marshall Jean Arthur). De Laatste der Mo hicanen (Randolph Scott Binnie Bar nes). De Koning van den Lach (Joe E. Brown) Pennies from Heaven (Bing Crosby). Speelfilm Komisch Speelfilm Komisch Speelfilm AANVANGSUUR Dag. 8—11 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Zaterdag 4—7, 7.30— 10.30 uur. Dag. 8-511.15 uur. Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2 30 uur. Zaterdag na afloop optocht doorl. tot 7.30 uur, 8—11 uur. Jag. 8—11 uur, Zon dags bovendien 27 uur. Matinee, Zaterd. en Dond- 2 uur. Zaterdag 27, 7.30— 11 uur. Dag. 8—11 uur. Zon dag 27 uur. Ma tinee. Zaterdag en Woensdag 2 uur. Zaterdag 2—7, 7.30- 10.30 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen. Goedgekeurd v. volwassenen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10